Alternatief plan N57 onmogelijk PZC PZC Kinderen brengen wijknieuws Waterland tegen windmolenpark op Neeltje Jans Basisschoolleerlingen geven ouderen les in computer en internet 11 foorstel Veerse fractie PvdA/GroenLinks niet uitvoerbaar agenda Kersendag in boomgaard De Zoete kers Eenzijdig ongeluk bij Souburg Vernielingen aan zorginstelling Vrijspraak van openlijke seks Autokraker op heterdaad betrapt Hennepkwekerij ontdekt dinsdag 29 juni 2004 ..flfMiriam van den Broek DOMBURG - Het voorstel van i jvdA/GroenLinks uit Veere a de nieuwe N57 grotendeels ;fr de bestaande weg te laten #n, is niet uitvoerbaar. Dat ^duderen B en W uit een on- jrzoek naar deze variant. maanden geleden nam de .sneenteraad een motie van de L;Ctje aan, die inhield dat bin- "a twee maanden de kansen orde alternatieve route onder st moesten zijn. Peter Lou- ,erse van de PvdA/GroenLinks i^de tijdens die vergadering ;ör de nieuwe N57 op Veers jondgebied zo veel mogelijk te iten lopen over de bestaande fg. Op sommige punten moest v'veg wat verlegd worden om j verkeersveiligheid te verbete- 3, Voor die omleiding dienden paar panden te worden ge fopt. 3e fractie was van mening dat aar plan de verkeersveiligheid, milieu én de portemonnee i ingoede zou komen. Bouwkosten Hat college erkent dat deze va cant lagere bouwkosten met och meebrengt en minder ruim- im beslag neemt, maar stelt te ens vast dat de voordelen niet in tegen de nadelen. Het porstel van de fractie voldoet lamelijk niet aan de doelstellin gen die verwoord zijn in 'Duur- Veilig Verkeer', zeggen B nW iovendien zou het omgooien het bestaande plan, ingrij- lende planologische gevolgen ebben die niet alleen meer tijd tergen, maar ook extra geld. Imdat er in het plan van Lou- tersemeer woningen en bedrij en tegen de vlakte gaan, wor- !en de verwervingskosten ho er. Bovendien levert zijn route neer verkeer op in de dorpen en ipdeplattelandswegen dan met iet oude plan. laarnaast concludeert het colle- edat het plan van de PvdA/ IroenLinks ook procedureel net uitvoerbaar is omdat de rou te afwijkt van het al vastgestel- STREEKACTIVITEITEN REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 ;Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl r Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur de tracé. Ten tweede was altijd het uitgangspunt dat de nieuwe weg tussen Nieuw- en Sint Joos- land en Noord-Beveland één ge heel moest zijn en niet gesplitst kon worden in een Middelburgs en Veers gedeelte. In de variant van Louwerse ge beurt dat wel. Ten derde heeft zijn voorstel nadelige gevolgen voor de verkeersproblemen in Middelburg en als laatste vol doet het plan niet aan de al eer der genoemde verkeersveilig- heidsdoelen. Concessies Het college is wel bereid hier en daar concessies te doen. Zo kan de Polredijk toch worden door getrokken tot aan de rotonde in Vrouwenpolder. Hiermee verval len twee scherpe bochten in de weg naar Veere. Ook wil het ge meentebestuur de tunnel in Serooskerke best verbreden zo dat er ook personenauto's door heen kunnen. De geluidswal bij de begraafplaats in Serooskerke kan verhoogd worden om het verkeersgeluid op de begraaf plaats verder te verminderen. En het college kan zich vinden in het opheffen van de voorgeno men knip in de westelijke paral lelweg tussen de Rijkebuurtweg en de Lepelstraat. Het gemeente bestuur wilde die knip graag aanbrengen om het sluip verkeer tussen Serooskerke en Vrouwen polder tegen te gaan. Door de ventweg open te houden, kan het landbouwverkeer alsnog bei de kanten op. De gemeenteraad buigt zich woensdag 7 juli om 19.30 uur over het onderzoek naar de va riant van de PvdA/GroenLinks en over het bestemmingsplan voor het tracé. «ELISKERKE - Ons Huis, 20.00 uur: i'ygadering dorpsraad; MIDDELBURG - Stadskantoor, 19.45 sur: Informatiemarkt en hoorzitting ;/erhet Mobiliteitsplan, OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10- 'I uur Yoga; VLISSINGEN - Welzijnscentrum Coortelaan, 13.30-16.30 uur: Schaak- Eciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; «ESTKAPELLE - Markt, 19-21.30 uur: iongerenbus. Dorpsraad Biggekerke iEKERKE - De Dorpsraad ikerke heeft de vergade- (Sng van morgen afgelast. t bestuur verwacht in ver- |nd met de voetbalwedstrijd tderland-Portugal een mini- fele opkomst voor de vergade- De kinderen van het KinderPersBuro (KPB) tonen de nieuwste versie van hun krant. doorValeska Nastaly MIDDELBURG - Straatinterviews, mensen opbellen, en verslag doen als een echte journalist. Dat doen de leerlin gen van basisschool De Cypressenhof en De Leeuwenburch bij het Kinder PersBuro (KPB). Gisteren werd in de Brede School in Middelburg-Zuid de achtste KPB-krant gepresenteerd. Mariska Burger van Sociaal Kultureel Werk Middelburg kreeg gisteren het eer ste exemplaar van de nieuwste versie uitgereikt. Zij nam in 2000 het initiatief voor 'KPB-nieuws'. Het leek haar leer zaam om kinderen onderzoek te laten doen in de wijk en ze zo te laten proe ven aan de journalistiek. „Ze te leren schrijven, hun mening te formuleren. En het past in de doelstelling van de meerwaarde van de Brede School." Met het laatste doelt Burger op het sa menwerkingsverband tussen de verschil lende organisaties waaruit de Brede School bestaat. Daar valt ook SKWM onder. Elk jaar kunnen kinderen uit groep 6 tot en met 8 meedoen aan het project. Deze keer waren het er twaalf, het maxi mum aantal. En alleen meisjes. „Maar jongens zijn ook van harte welkom", zegt de huidige leidster van het KPB. Esther van den Bosch. Elf weken lang werken de KPB'ers na schooltijd aan de totstandkoming van hun artikel. Dat betekent: elke maan dagmiddag redactievergadering. Na de eerste vergadering waarin de jeugdige journalisten het interviewen onder de knie krijgen door elkaar te on dervragen, gaan ze aan de slag met het 'echte werk'. Via een brainstormsessie worden de onderwerpen bedacht. Daar na gaan de kinderen in groepjes van twee, met begeleider, op stap. Ze hoe ven niet ver, want het nieuws moet uit de Magistraat wijk komen, waar de Bre de school is gevestigd. Redactievergaderingen Zo heeft de 11-jarige Merve Qoban een wijkbewoonster gevraagd naar haar me ning over de wijk. En haar even oude nichtje Meltem is op zoek gegaan naar iemand die wat kon vertellen over de verkeersoverlast. Dat is een 'verkeersou- der' geworden. De journalisten bereiden zich goed voor foto Ruben Oreel op hun interviews. Ze bespreken in de redactievergaderingen wat ze zouden kunnen vragen. „Eerst maak je een afspraak", zegt Mel tem. Ze heeft nog nooit meegemaakt dat iemand niet wil meewerken. Alleen als ze mensen op straat aanspreekt, zeg gen ze soms dat ze geen tijd hebben. Dat interviewen vond Merve eerst een beetje eng. „Maar nu niet meer." Toch wil ze later geen journalist worden. Haar keuze is al gemaakt: „Kinder arts." Van den Bosch weet nog niet hoe de vol gende krant, die begin december uit komt, eruit gaat zien. „Ik heb heel veel ideeën in mijn hoofd zitten, maar ik weet nog niet of die te realiseren zijn. Daarom hebben we het tot nu toe bij de krant gehouden. Misschien hebben we er de volgende keer ook een journaal bij. Dan gaat een groepje kinderen met de videocamera aan de slag." doorValeska Nastaly MIDDELBURG - Kinderen die oudere mensen leren met inter- SEROOSKERKE - Boomgaard De Zoete Kers aan de Plantlust- weg in Serooskerke (W) houdt zaterdag de jaarlijkse open dag met rondleidingen en kersenpit- spugen. Vanaf 11 uur worden doorlo pend rondleidingen gehouden in en rond de kersenboomgaard. Een uur later beginnen de wed strijden kersenpitspugen. Op de boomgaard zijn diverse Walcher- se gastbedrijven aanwezig, zo als wijngaard Vierendeel, Ar- ne's kaasboerderij, boerderij Ter Linde met biologisch/ dyna mische groente en ijsboerderij De Koehoorn. Verder worden er verse Zeeuwse babbelaars ge maakt door Matty Melis uit Vrouwenpolder, De open dag duurt van 9.30 tot 17.30 uur. net om te gaan. Dat is het beeld dat basisschool De Uilenburch en verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg hebben van hun sa menwerking. Die is gisteren van start gegaan met Whizzer, een landelijk project waarmee basis schoolleerlingen wegwijs kun nen worden op internet. 't Gasthuis is in eerste instantie benaderd om als een soort inter netcafé te dienen voor kinderen die thuis geen computer hebben. Die kunnen dan na schooltijd op een van de drie computers in een hal van het verpleeghuis aan de slag met hun opdrachten voor Whizzer. Later is het idee ontstaan om de internetkennis van de kinderen door te geven aan de ouderen. Contact Frank Bordui, directeur van de Stichting Voor Regionale Zorg verlening (SVRZ), juicht de sa menwerking toe. „Iedereen weet wat een school is, maar veel ouderen zijn niet bekend met een computer." Het project is volgens Bordui een manier om ouderen in contact met de maat schappij te houden, een doelstel ling van de zorgverlening. „En weet een kind wat een verpleeg- OOST-SOUBURG - Een 38-jarige automobilist uit Vlis singen is zondagmiddag rond kwart voor zes op de A58 bij Oost-Souburg van de weg geraakt. De man kwam uit de richting Goes en door een nog onbekende oorzaak raak te hij in de rechterberm. Hij probeerde nog te corrigeren maar reed daardoor vervolgens links de rijbaan over en kwam tegen een vangrail tot stilstand. Hij kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd totaal vernield. MIDDELBURG - Twee ruiten en een dakventilator van een zorginstelling aan de Koudekerkseweg in Middelburg zijn tussen zondagavond en maandagochtend vernield. Ook zijn er dorpels losgemaakt. De schade loopt in de hon derden euro's. Bij een andere zorginstelling aan dezelfde weg is ingebro ken in de kantine. Dat gebeurde tussen zondagmiddag vier uur en maandagochtend acht uur. Uit de kantine wer den honderden euro's en frisdrank gestolen. Ook werd in het pand een brandblusser leeggespoten en zijn flessen en eieren op de grond kapotgegooid. DEN HAAG - Een 30-jarige Terneuzenaar heeft bij het hof in Den Haag zijn veroordeling wegens een zedendelict ongedaan weten te maken. De Middelburgse politierech ter veroordeelde hem vorig jaar tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf wegens - onder andere - schennis van de openbare eerbaarheid: de man zou in dronken toestand openlijk seks hebben bedre ven op een terras aan de Nieuwstraat in Terneuzen. Maai* het hof sprak hem daarvan gisteren vrij. Wel bleef overeind staan dat de man zijn ex-vriendin na een ruzie over geld had geschopt in een café. Daarvoor leg de het hof hem twintig uur werkstraf op. De Terneuze naar had die mishandeling bekend. Zijn hoger beroep richtte zich alleen op het zedenmisdrijf. De man ontkende seks op het terras gehad te hebben. Hij voelde zich juist slachtoffer: een vrouw had hem beetgepakt en zijn broek opengerukt. MIDDELBURG - Een 45-jarige Middelburger is zondag in zijn woonplaats op heterdaad betrapt bij een autoin braak. Een getuige zag hem op een bedrijfsterrein aan de Industrieweg te Middelburg inbreken en belde de politie. De man werd even later op de Kleverskerkseweg aange houden en overgebracht naar het politiebureau. Na het opmaken van proces-verbaal werd de man met een dagr- vaarding op zak weer in vrijheid gesteld. huis inhoudt? Als de bewoners en de kinderen met elkaar in contact komen, kunnen ze din gen van elkaar leren." Volgens docente Marieke van Mackelenbergh kunnen de kin deren gebruik maken van de kennis van de ouderen voor bij voorbeeld het maken van een werkstuk. „Hier zitten zat men sen die de watersnoodramp heb ben meegemaakt. Zij kunnen hun ervaringen daarover uitwis selen met de leerlingen."Als kin deren wat dieper in de geschie denis willen duiken, kunnen ze bij de 84-jarige meneer Fokker terecht. De bewoner van het ver pleeghuis leest graag geschied kundige werken. Hij vindt het project fantas tisch, maar kruipt zelf liever niet achter de computer. „Ik zou niet weten wat ik er moet zoe ken. Voor de jeugd heeft het toe komst, want alles wordt tegen- VLISSINGEN - In een woning aan de Vincent van Goghlaan te Vlissingen is gistermiddag een hennepkweke rij ontdekt en ontmanteld. In een slaapkamer van de wo ning werd een kwekerij aangetroffen met 54 planten. Al les werd in beslaggenomen. De bewoner kwam thuis toen de agenten nog aanwezig waren. Hij werd aangehouden en overgebracht naar het bureau voor verhoor. Na opma ken van proces-verbaal werd hij weer in vrijheid gesteld. Een leerling van De Uilenburch geeft internetles aan Gasthuisbewoner Cor van Elshout. foto Ruben Oreel woordig gecomputeriseerd, be halve de mens." De 56-jarige Cor van Elshout heeft ervaring met het werken op de computer, maar hij denkt wat internet betreft te kunnen leren van de scholieren. „Ik zou niet weten hoe chatten werkt. Tot nu toe ken ik alleen het woord." Verder lijkt internet hem handig als hij iets wil we ten. „Op internet heb je het ant woord zo gevonden." door Marcel Modde NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans verzet zich tegen de komst van een nieuw wind molenpark aan de Oosterschel- dekant. Volgens directeur A. van de Hoef plegen de molens een grove inbreuk op het land schap, concludeert hij na het zien van de voorlopige plan- schetsen. Van de Hoef vreest bo vendien geluidsoverlast voor zijn gasten. Zeelands grootste attractiepark is vertegenwoordigd in de werk groep die broedt op plannen voor een windmolenpark op Neeltje Jans. Dat gebeurt onder aanvoering van de provincie. Het park moet een belangrijke bijdrage leveren aan de gewens te uitbreiding van duurzame energie. Gedacht wordt aan 25 grote windmolens, goed voor het opwekken van 50 megawatt, zo maakte gedeputeerde A. Pop- pelaars vorig jaar bekend. Geschrokken Van de Hoef is geschrokken van de eerste schetsen die hij on langs van Rijkswaterstaat te zien heeft gekregen. De rij mo lens komt daarin niet alleen pal langs Waterland te staan, ze worden ook nog eens tachtig tot honderd meter hoog, aldus de di recteur. „Dat is zo'n drie keer de lengte van de huidige exemplaren aan de buitenkant van de storm vloedkering. Dat gaat me veel te ver! Die kolossen leveren boven dien gegarandeerd geluidsover last en horizonvervuiling op. Daar zit ik voor mijn park echt niet op te wachten." Van de Hoef vraagt zich of in hoeverre de molens zijn in te passen in het bestemmingsplan van de ge meente Veere. „Ik mag met mijn gebouwen niet hoger dan elf me ter." Bovendien komen de mo lens volgens de schets in het na tuurgebied langs de Oosterschel- dekant te staan. „Ik kan me voorstellen dat Het Zeeuwse Landschap daar ook niet echt blij mee is." Afkeuring In een brief aan Rijkwaterstaat spreekt Van de Hoef zijn afkeu ring uit over de plannen. Coördinator windenergie L. En- gelbert van de provincie Zee land toont zich 'zeer verbaasd' over de op schrift gestelde visie van de Waterland-directeur De plannen bevinden zich vol gens hem nog in de 'verkennen de fase' en dus valt er in dit sta dium nog niets zinnigs van te zeggen. „Heel raar, ik heb de brief maar op een stapeltje ge legd." De concepten die Van de Hoef heeft gezien zijn slechts 'enkele vage ideeën', aldus Engelbert. Een woordvoerder van Rijkswa terstaat liet gisteren weten dat er binnen de werkgroep overeen stemming zou bestaan over een 'lijnopstelling' van de windmo lens. Pertinent onjuist Ook dat is volgens de provin ciaal coördinator pertinent on juist. „De werkgroep werkt aan plannen, er is absoluut nog geen stelling ingenomen." Engelbert verdenkt Rijkswaterstaat ervan de discussie te willen beïnvloe den. De overheidsdienst was lange tijd tegen plaatsing van windmo lens op waterstaatkundige wer ken. Gebeurt dat toch, dan ver dient een lijnopstelling bij de in stantie de voorkeur. „Maar ik heb nog aan een aan tal andere belangen en mogelijk heden te denken", vult Engel bert aan. „Misschien dat vanuit die hoek de voorkeur wordt gegeven aan een groepje bij elkaar. Dat soort aspecten moet allemaal nog wor den afgewogen. Daarom snap ik helemaal niks van dat briefje. De procedure waarin zienswij zen kunnen worden gegeven komt straks nog." Hij verwacht dat de plannen na de zomerva kantie inhoudelijk meer duide^ lijk worden. Kansen Engelbert ziet overigens eerder kansen dan bedreigingen voor Waterland Neeltje Jans. Een windmolenpark voor de deur* biedt volgens hem een perfecte kans om het waterthema uit te bouwen met windenergie. Van de Hoef ziet daar echter geen brood in, tenzij één van de mol lens met een lift als uitkijkpunt te bezoeken is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11