Kamp: Navo-lasten wijzigen PZC Conflict om vuilverbranding veroorzaakt chaos in Italië Democraat T adic wint in Servië EGITIM SEN Jgg -4 Het komt uit mond van Cheney en het begint met een 'F' Tsjechische premier Spidla treedt af VS en EU tegen hervatting ,an nucleaire productie Iran Joods protest legen groeiend geweld België Minister wil grotere bijdrage van landen Zuid-Europa IZMIR 2 NO LU SUBE 1 cps' Groep Irakezen dreigt Pakistaan te onthoofden Post raakt klaagbrieven kwijt Algerije wil af van doodstraf Georgië naar andere tijdzone Groenen VS steunen Nader niet Nieuwe regering Cambodja Aanslagen Taliban op kiezers in Afghanistan maandag 28 juni 2004 «HAN'NON - De Europese Unie de Verenigde Staten hebben nierdag de plannen van Iran veroordeeld om de productie na onderdelen voor centrifuges de verrijking van uranium „hervatten. •vVS en de EU roepen de rege- 'jio in Teheran op die beslis ts te hei-zien, aldus een geza- aenlijke verklaring die tijdens VS-EU-top in Ierland werd .tgegeven. oproep is een reactie op het iöluit van Iran van donderdag •ver de productie van die onder den Daarmee verbreekt Tehe- in een overeenkomst uit februa- üiet Frankrijk, Groot-Brittan- vêen Duitsland. folgens Washington overtreedt [eheran zijn verplichtingen aan iet Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA) van de i'erenigde Naties. De IAEA veroordeelde vorige seek Iran wegens de gebrekkige Bedewerking aan de nucleaire rontfoles.Ook IAEA-voorman Hohamed el-Baradei zei te ho- Kn dat Teheran zijn beslissing jaziet ANP/RTR BRUSSEL - Honderden verte genwoordigers van joodse orga- nisaties en verscheidene Bel gische politici hebben gisteren in Brussel gedemonstreerd te gen liet toenemende anti-semiti- éegeweld in België. Directe aanleiding was de steek partij van afgelopen donderdag voor een joodse hogeschool in Antwerpen, waarbij een jongen maar gewond raakte. s de joodse organisaties neemt het anti-semitische ge veld en racisme in België de .ratste tijd hand over hand toe. Vooral Marokkaanse jongeren en de joodse gemeen schap veel overlast. Antwerpse politie is nog steeds op zoek naar de daders van de steekpartijANP door Hetty van Rooij ISTANBOEL - Minister Kamp (Defensie) wil dat de Zuid-Euro- pese landen meer gaan betalen aan de Navo. Aan de vooravond van de top van regeringsleiders kwam de minister in Istanboel met de boodschap dat de finan ciering van het bondgenoot schap op de schop moet. „De landen in Zuid-Europa zijn niet langer arm. Het wordt daar om hoog tijd voor een nieuwe verdeelsleutel waardoor ze een eerlijke bijdrage leveren", zei Kamp. Hij opent met zijn voor zet de discussie over de financie ring van het bondgenootschap, die in Istanboel voor het eerst sinds jaren op de agenda staat. Secretaris-generaal De Hoop Scheffer liet enkele weken ge leden al weten dat het vol gens hem hoog tijd wordt voor een nieuwe regeling. Nu draaien landen die meedoen aan vredes missies voor hun eigen kosten op. Daar moet een einde aan ko men, vindt Kamp. „Lekker mak kelijk: als je niet meedoet, heb je ook geen kosten." Bovendien beschikken de 26 Navo-landen op papier over voldoende materi eel en manschappen, maar in de praktijk blijkt er steeds op nieuw te weinig beschikbaar voor Navo-operaties. „Wij zijn veel te vaag tegen elkaar", aldus Kamp. „Het wordt hoog tijd dat we beter inzichtelijk maken wat alle landen hebben, wat ze wil len en wat ze doen. Dan kan De Hoop Scheffer een optelsom ma ken en wordt het gemakkelijker voor hem om landen aan te spre ken die te weinig doen." De Hoop Scheffer pleit voor een "pooF van middelen die voor de Navo bij iedere missie onont beerlijk zijn. zoals transport vliegtuigen en helikopters. Kamp vindt dat een goed idee, maar maakt wel kanttekenin gen. „Nederland beschikt over trans porthelikopters die inzetbaar zijn. Het zou raar zijn als we Egitim ve Bilim Emekcileri Sendikasi daarnaast ook nog gaan mee be talen aan helikopters in een Na- vo-pool." Middenmoot Volgens de minister wordt de discussie over de financiering van de Navo een langdurige kwestie. Voor Nederland maakt het financieel niet zo heel veel uit, aldus de minister. „Wij zit ten in de middenmoot en we kij ken niet naar ons eigen belang, maar naar dat van de organisa tie." GPD Duizenden betogers laten in Istanboel weten hoe zij over de Navo en Amerikaanse president Bush denken. De demonstratie werd gisteren gehouden aan de vooravond van de Navo-top. foto Louisa Gouliamaki/EPA ioor Ans Bouwmans WASHINGTON - Op de radio in in het tv-nieuws hadden ze Bet over 'het f-woord'. De New lork Times gebruikte termen ils 'smerige taal' en 'gezouten laalgebruik'. De Los Angeles Ti- nes liet lezers het woord zelf ra den: 'go yourself'. De Amerikaanse vice-president Dick Cheney gebruikte vorige «eek het woord 'fuck' tegen een Democratische senator. Dat is ^welvoeglijk en een zo hoog ge plaatste regeringsfunctionaris «waardig, menen Amerikaanse sedia. Maar er letterlijk verslag ran doen, ging de meeste van ten te ver. De krant Washington Post deed tet toch, en publiceerde zater dag een artikel om zich te verde lgen. Cheney had het woord net zomaar ergens gebruikt, naar op de vloer van de Senaat, de krant. Kortom, in het ioilige der heiligen van de Ame rikaanse politiek. Omdat de bant de lezer geen raadseltjes süde voorschotelen met streep je of puntjes, had ze het woord stierlijk gepubliceerd, aldus hoofdredacteur Leonard Dow- Öij hoge uitzondering na- irlijk. Het is in de VS sinds 1978 verboden is om 'obscenitei ten' uit te zenden via radio en tv, die worden gecontroleerd door mediawaakhond FCC. Alle televisienetwerken en radiosta tions kunnen rekenen op hoge boetes als ze de zedenregels overtreden. Kranten, tijdschrif ten, satellietradio en kabelsta tions mogen het woord 'fuck' wel de wereld in slingeren maar ook zij zijn er voorzichtig mee. Ze willen kinderen niet confron teren met het woord, of vinden dat vuile taal niet in de krant thuishoort. Geen spijt Alle weerstand in eigen kring te gen het gebruik van smerige taal ten spijt, heeft Cheney geen wroeging over zijn 'fg' uitval naar senator Leahy (die een on derzoek doet naar de Irak-op- drachten aan Halliburton, waar van Chenev ex-bestuursvoorzit- ter is). „Ik heb me nogal sterk uitgedrukt, maar ik voelde me daarna beter", zei Cheney tegen zender Fox. Zijn doorgaans nog al moralistische baas in het Wit te Huis ligt er evenmin wakker van. Dit soort dingen gebeuren, zei een woordvoerder van George Bush. „Dit is niet een zaak waarover de president zich druk maakt." GPD van onze redactie buitenland PRAAG - Premier Vladimir Spidla van Tsjechië heeft zater dag besloten af te treden. Ook legt hij zijn functie van voorzit ter van de Sociaal Democrati sche Partij (CSSD) neer. Hij is de eerste regeringsleider van een EU-lidstaat die aftreedt na de teleurstellende resultaten van de Europese verkiezingen twee weken geleden. Spidla overleefde eerder zater dag op het nippertje een motie van wantrouwen binnen zijn partij. Na de voor de CSSD dra matisch verlopen verkiezingen voor het Europees Parlement was de druk op hem groot om af te treden als partijvoorzitter. Bij de verkiezingen haalde de CSSD slechts twee van de 24 ze tels. Spidla (53) zei tijdens een pers conferentie dat hij woensdag zijn functie zal neerleggen. Zijn aftreden betekent automatisch dat de links-liberale regering valt. President Vaclav Klaus moet nu een nieuwe premier benoemen. Dat wordt zeer waarschijnlijk üjjn onze redactie buitenland DUBAI - Een groep gewapende Irakezen heeft een Pakistaanse chauffeur ontvoerd en dreigt de man te onthoofden als niet bin nen drie dagen Iraakse gevange nen worden vrijgelaten. Dat meldde gisteren de Arabi sche televisiezender al-Arabiya. De Pakistaan is ontvoerd na een aanslag op een Amerikaanse ba- Slsm de stad Balad, zei een van ne vier gemaskerde mannen die 'ezien waren op een video-opna me. die de televisiezender in handen heeft gekregen. De vier bonden achter een man die word geïdentificeerd als een Pa kistaan in dienst van een Ameri kaans bedrijf. Den aanslag in Jalawla, 120 kilo meter ten noorden van de Iraak se stad Baquba, heeft gisteren zeker zes leden van de Iraakse Nationale Garde het leven ge kost. De aanslag gebeurde bij een controlepost van de Nationa le Garde. Zaterdag vielen bij een dubbele aanslag met autobommen in de stad Hilla 23 doden en raakten 58 mensen gewond. Dat heeft het Amerikaanse leger gisteren gemeld. Hilla is overwegend sjii- tisch. De explosies had volgens een woordvoerder van het Pool se leger plaats in het centrum na bij de voormalige Saddam-mos- kee. Poolse militairen patrouille ren in de stad. Ooggetuigen zeiden dat er geen politiemensen of militairen in de buurt waren toen de bommen ontploften. ANP/RTR/AFP door Hans Geleijnse ROME - Vijfhonderd woedende dorpsbewoners slagen er met een blokkade van een spoorsta tion ten zuiden van Napels in om het treinverkeer in Italië te ontwrichten. Zij protesteren te gen de heropening van een vuil verbranding in de buurt van hun dorp Montecorvino Rovella. Gisteren, na drie dagen blokka de, was de oogst meer dan 16.000 gedupeerde treinreizi gers, uitval van zestig treinen en daardoor kilometers lange files op de snelwegen van Rome via Napels naar Calabrië. Vrijdagavond moesten treinreizi gers op weg naar het zuiden on dergebracht worden in hotels in Rome en Napels. Volgens consu mentenorganisaties reageerden de spoorwegen te laks op het probleem op de enige spoorlijn naar Calabrië en Sicilië. Pas na vele uren werden bussen ingezet om reizigers, onder wie veel toe risten, langs het geblokkeerde station te brengen. De televisie toonde zaterdag beelden van huilende families met kleine kinderen die meer dan een etmaal in de trein had den doorgebracht. Het Rode Kruis en de dienst Bescherming Bevolking deelden in treinen en op de stations van Rome en Na pels voedsel en water uit om te voorkomen dat passagiers door de hitte uitgedroogd raakten. De storing beperkte zich niet al leen tot het zuiden, maar verlam de deels ook het treinverkeer tussen noordelijke steden en Ro me. Om soelaas te bieden wer den snelle veerboten tussen Na pels en Reggio Calabria en Sici lië ingezet. Een kind voetbalt tijdens de derde dag van de blokkade op de rails bij het station Montecorvino Rovella. foto Tano Pecoraro/AP LONDEN - De Britse groepering die de postbezorging van de Royal Mail in de gaten houdt, heeft een officiële klacht ingediend. De groep is woedend omdat alle brie ven die ze aan parlementariërs heeft gestuurd over de ge brekkige postbezorging, nooit zijn aangekomen. De groepering Postwatch zond volgens de Britse krant The Sunday Telegraph 49 brieven aan leden van het La gerhuis. Na twee weken bleek dat de brieven hun bestem ming niet hadden bereikt. De Royal Mail kan de verdwij ning van de brieven niet verklaren. ANP ALGIERS - De Algerijnse minister van Justitie Tayeb Be- laiz wil de doodstraf vrijwel volledig afstraffen. Alleen veroordeelden wegens terrorisme of hoogverraad zouden nog in aanmerking moeten komen voor de ultieme straf. Belaiz zei zaterdag tijdens een bijeenkomst van magistra ten dat hervorming van het juridisch systeem in het land een belangrijk doel is van de regering. Dezelfde dag legde de rechtbank in Oran een 26-jarige man de doodstraf op wegens moord op zijn neef. De dood straf is in het land sinds 1993 niet meer ten uitvoer ge legd. ANP/ AFP TBILISI - Georgië is gisteren overgestapt naar een andere tijdzone. Daardoor is het er niet meer GMT (Greenwich Mean Time) plus vijf uur, maar GMT plus vier uur. Dat is dezelfde tijd als in Moskou. In de nacht van zaterdag op zondag ging de klok weer een uur terug. De westers georiënteerde Georgische president Michail Saakasjvili besloot tot de verschuiving wegens 'de geografische ligging van het land, het proces van inte gratie in Europa en aanbevelingen van het weerbureau van Georgië'. ANP/AFP. MILWAUKEE - De Amerikaanse onafhankelijke presi dentskandidaat Ralph Nader heeft, in tegenstelling tot bij de vorige verkiezingen, geen steun gekregen van de Green Party. De Groenen kozen zaterdag David Cobb als hun kandidaat. Met de steun van de Green Party had Na der op de kieslijsten gestaan in 22 staten. Nu is hij in slechts zeven staten verkiesbaar. De linkse Nader heeft in 2000 mogelijk de Al Gore het pre sidentschap gekost, doordat hij stemmen wegsnoepte van de Democraat. Nader haalde 2,7 procent. ANP/AFP/DPA PHNOM PENH - De grootste twee politieke partijen van Cambodja zijn het eens geworden over de vorming van een coalitieregering. Daarmee is een eind gekomen aan een impasse van elf maanden sinds de verkiezingen. Dat heeft een woordvoer der van de Cambodjaanse Volkspartij (CPP) zaterdag ge meld. Premier Hun Sen van de CPP en prins Norodom Ra nariddh van Funcinpec werden het eens over de verdeling van de ministersposten. In de nieuwe regering krijgt de CPP 60 procent van de portefeuilles en Funcinpec de rest. ANP/AFP de 34-jarige Stanislav Gross. Die is nu nog vice-premier en minister van Binnenlandse Za ken. Gross is al tijdelijk voorzit ter van de CSSD. De sociaal-democratische partij is ernstig verdeeld over het har de bezuinigingsbeleid van Spid la en zijn regeringsploeg om Tsjechië klaar te stomen voor de Europese Unie. Vooral de oppo sitionele conservatieve Burger Democraten (ODS) van presi dent Klaus hebben geprofiteerd van de dalende populariteit van de regering. ANP/RTR Woedende politici eisten giste ren dat de politie het station zou ontruimen. „Hoe is het mogelijk dat 500 rebellen Italië in tweeën kunnen delen", stelde het linkse dagblad La Repubblica. Veron dersteld werd dat de regering niet tot actie wilde overgaan uit angst voor stemmenverlies bij de lokale verkiezingen, komend weekeinde. Maar volgens minis ter van Binnenlandse Zaken Pi- sanu was ingrijpen uitgesteld in verband met een gesprek tussen demonstranten en de speciale re geringscommissaris voor afval in Napels. Catenacci. Een compromis leek echter uit gesloten. De vuilstort en -ver- branding bij het dorp werd in 1999 wegens milieuoverlast ge sloten. Volgens Catenacci was heropening mogelijk door tech nische verbeteringen. „Als we deze vuilstort sluiten blijft het afval op straat liggen. Is dat wat de bewoners willen?" Maar actieleidster Rosetta Spro- viero bleef bij de eis tot onmid dellijke sluiting. Zij bood haar verontschuldigingen aan voor de veroorzaakte chaos, maar voegde daar aan toe dat het 've le malen erger is dat onze kinde ren kankerpatiënten worden en de natuur wordt vernield'. Maffia De afvalverwerking in de regio is al jaren een enorm probleem. De Napolitaanse maffia contro leert de vuilophaal en -verwer king en verdient miljoenen aan illegale stort, ook van industri eel afval uit het noorden. Dooi de invloed van de maffia komt van afvalscheiding niets te recht, wat het milieuprobleem verergert. In hun pogingen om het probleem onder de knie te krijgen met verbrandings- en verwerkingsinstallaties worden de autoriteiten echter in de wie len gereden door milieuorganisa ties en de burgers. Volgens mi lieuminister Montecorvino zijn er ook criminele elementen bij het verzet betrokken. GPD door Cees van Zweeden CAVTAT - Boris Tadic, leider van de Democratische Partij, wordt de nieuwe president van Servië. Tot opluchting van het westen versloeg de 46-jarige Ta dic de ultranationalist Tomislav Nikolic. Tadic kreeg volgens de eerste voorspellingen 53,5 pro cent van de stemmen, ruim acht procent meer dan Nikolic. Met Tadic heeft Servië voor het eerst in anderhalf jaar weer een president. Eind 2002 trad de toenmalige president Milutino- vic af om zich in Den Haag voor het oorlogstribunaal te verant woorden. Sindsdien zat Servië zonder staatshoofd. Drie pogin gen een opvolger te kiezen mis lukten door een te lage op komst. Met de verkiezing van Tadic lijkt de gematigd nationalisti sche regering van premier Kost unica voorlopig gered. Een van de coalitiepartners, G17, had aangekondigd het kabinet te la ten vallen als Nikolic wint. Tadic is de aanvoerder van een partij die voorheen werd geleid door Zoran Djindjic. Als pre mier zette Djindjic in 2001 ex-president Milosevic op het vliegtuig naar Den Haag. Dat kwam hem te staan op het gram schap van de huidige premier Kostunica. De ruzie tussen Dj indjic en Kostunica maakte Ser vië jarenlang vrijwel onbestuur baar. Heksenjacht Nadat Djindjic in maart vorig jaar was vermoord, liep het con flict tussen diens Democrati sche Partij en Kostunica nog ver der op. Kostunica betichtte de opvolgers van Djindjic ervan de moord te hebben aangegrepen voor een heksenjacht op hun po litieke tegenstanders. Meer dan 11.000 verdachten werden in de weken na de moord gearres teerd. Vorig jaar won Kostunica de parlementsverkiezingen, en for meerde een fragiele regering zonder steun van de Democrati sche Partij. De zege van Tadic opent echter de weg naar een verzoening. Tadic, die begin dit jaar partijleider werd, wordt door Kostunica gezien als het aanvaardbare gezicht van de De mocraten. GPD volgens een VN-woord voerder gewond, van wie vier ernstig. De bom was verborgen in de bus waarin de Afghaanse vrouwen zaten en explodeerde toen ze in de stad Jalalabad onderweg wa ren een plaats waar kiezers zich kunnen registreren voor de alge mene en presidentsverkiezingen in september. van onze redactie buitenland KABOEL - Taliban-strijders hebben in Afghanistan zestien burgers ontvoerd en vermoord, omdat ze een kiezerspas bij zich droegen voor de verkiezingen in september. Dat heeft een woordvoerder van het district Khas Uruzgan giste ren gemeld. De rebellen hielden een bus met zeventien inzitten den aan en namen ze mee naar de nabijgelegen provincie Za- bul. Daar moesten ze laten zien of ze een kiezerspas hadden. De enige die een dergelijke identifi catie niet bezat, overleefde het incident. Twee vrouwelijke VN-medewer- kers die in Afghanistan hielpen bij de organisatie van de verkie zingen, zijn zaterdag om het le ven gekomen door een bomaan slag. Ook een kind van een van de vrouwen werd gedood. Zeven tien andere vrouwen raakten Navo De Navo beslist naar verwach ting de komende week tijdens een top in de Turkse stad Istan boel om de 6400 vredesmilitai- ren in Afghanistan de leiding te geven over vier of vijf teams van burgers en militairen in het noorden van het land. Zo'n 1200 manschappen worden ingezet bij de verkiezingen. De Verenigde Naties en de rege ring in Kabul hebben echter be rekend dat zeker 5000 militai ren moeten worden ingezet om de veiligheid te garanderen. ANP/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5