Kamer eist meer postkantoren Vreugderoes na winst van Oranje Saddam binnenkort voor Iraakse rechter ZurQ20Q<f Eerlijker verdeling Navo-lasten Vaccin kanker baarmoederhals 11 Schalken verkeert in topvorm \k i t Honderden onwel na xtc-gebruik in Gent Rooms leven in Bergen op Zoom lorgen over verschraling op platteland Zeilers redden Vlissingse drenkeling 1 ro o o '1 1*12° W 4 Droog Perioden met zon en droog. Matige wes tenwind, kracht 4. Middagtemperaturen tond 20 graden. 146e jaargang no. 150 iaandag 28 juni 2004 os nummer 1,20 Film of Digitaal: wij printen het allemaal! - PORTUGAL KWARTFINALES Zweden - Nederland 0 - 0 Nederland wint na strafschoppen Tsjechië-Denemarken 3-0 HALVE FINALE 30-6: Portugal - Nederland 1-7: Griekenland - Tsjechië Minister Kamp (Defensie) wil dat de Zuid-Europese lan den meer gaan betalen aan de Navo. Aan de vooravond van de top in Istanboel kwam de minister met de bood schap dat de financiering van het bondgenootschap op de schop moet. „De landen in Zuid-Europa zijn niet langer arm. Het wordt daarom hoog tijd voor een nieuwe verdeelsleutel", aldus Kamp. Onderzoek onder Walcher- se vrouwen heeft volgens de Vlissingse gynaecoloog F. de Schipper waardevolle gegevens opgeleverd voor de opsporing en bestrijding van baarmoederhalskan ker. Het onderzoek biedt zicht op de ontwikkeling van een vaccin tegen deze ziekte, de tweede kanker- vorm onder vrouwen de wereld. Sjeng Schalken speelde gisteren op Wimbledon de beste partij van het jaar. De Limburgse tennisser versloeg in een lange partij de Zweed Thomas Enqvist. Met 5-7 6-2 3-6 7-6 (tiebreak 10-8) 6-2 rukte de Limburger op de inge laste wedstrijddag op naar de vierde ronde van Wimble don. Vandaag staat Schalken tegenover Vince Spadea, een bijna 30-jarige Amerikaan, die een goed seizoen heeft. Varia: 2; Binnenland: 3; Radio en Televisie: 4; Buiten land: 5; Zeeland: 7, 9, en 11; Sport: 13, 14, 15, 17, 18, 19,21 en 22; van onze redactie buitenland BAGDAD - De voormalige Iraakse dictator Saddam Hoes sein wordt binnen enkele dagen voor een Iraakse rechter voorge leid om op de hoogte te worden gesteld van de aanklacht tegen hem. De Iraakse nationale veilig heidsadviseur Muwaffaq al-Ru- baie heeft dat gisteren gezegd in een interview met de Ameri kaanse tv-zender CBS. „We krij gen Saddam in onze macht." De Iraakse interim-premier Iyad Allawi maakte gisteren in een Britse krant bekend dat hij een amnestieregeling wil voor opstandelingen. Irakezen die in opstand zijn gekomen uit frus tratie, en niet om het land te de stabiliseren, kunnen volgens Al lawi rekenen op amnestie na 30 juni. Die dag is de machtsover dracht aan de Iraakse inte rim-regering en eindigt de Ame rikaanse bezetting van Irak for meel. Allawi veroorzaakte verwarring over de verkiezingen die uiter lijk op 31 januari moeten wor den gehouden. Tegen de Ameri kaanse zender CBS zei hij dat het geweld zou kunnen leiden tot een uitstel van een of twee maanden. Later zei hij dat de stembus gang gewoon doorgaat voor eind januari. Steun De Europese Unie en de Verenig de Staten hebben dit weekeinde tijdens een top in Ierland hun 'volledige en aanhoudende steun' uitgesproken voor de Iraakse overgangsregering. De Navo maakte bekend in te gaan op een verzoek van Allawi om het nieuwe Iraakse leger te trainen. ANP/AFP/RTR pagina 5 groep dreigt Pakistaan te onthoofden Advertentie Voor automatische incasso stem ik toe (post)bankiekemngnummni. n afschrijving van mi|n llllll 8"711688 555530 I Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geel daarbij éénmalig toostem- PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon trelt u nadere informatie aan van onderstaand rekeningnummer (proef geldl eenmalig binnen zes maanden) 1_J Noteert u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60) D per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: s 0800 - 0 231 231 jjnonze redactie buitenland GENT - In ziekenhuizen in Genl zijn zaterdagavond en gis terochtend 128 personen opgeno men, die onwel waren geworden na druggebruik tijdens het mas- rale techno- en dance-evene- ®ent City Parade. Er zou nie mand in levensgevaar verke ren. 'n totaal werden tijdens de City Parade in de Gentse haven 450 personen behandeld, die proble men kregen door gebruik van xtc-pillen. De politie van Gent neeft vijftig personen opgepakt nie drugs gebruikten of verhan delden. Ze heeft daarbij enkele nonderden pillen in beslag geno- men' Het megafeest trok vol- Hens politie en stadsbestuur phni 180.000 deelnemers. De or ganisatoren houden het op 250.000 bezoekers. De strijd te gen drugs was een van de speer punten in het beleid van politie en organisatie. De City Parade vond zaterdag voor de vierde keer plaats in België, waarvan de tweede maal in Gent. Het aantal bezoekers overtrof alle verwachtingen, omdat de verge lijkbare Love Parade in Berlijn dit jaar is afgelast. De Gentse hoofdcommissaris van politie, De Smet, is niet on tevreden. „Als je rekent dat we de totale Gentse bevolking op zo'n beperkte ruimte bijna ver dubbeld hebben, dan is alles qua openbare orde en veiligheid goed verlopen. Wat mij wel ver ontrust is dat het aantal medi sche behandelingen voor drugge bruikers die echt van de kaart zijn, toeneemt." GPD/ANP BERGEN OP ZOOM - Deelne mers aan de Maria Ommegang verzamelen zich in de Markie zenhof in Bergen op Zoom. Gis teren werd in het centrum van de stad voor de zestigste keer de Ommegang gehouden. Tijdens een processie beeldden groepen de verhalen van Maria uit de bij bel uit. De ommegang, waaraan een kleine duizend mensen mee deden, trok ruim twintigdui zend belangstellenden. Ter gele genheid van het jubileum werd de vaste ploeg deelnemers uitge breid met delegaties van de Blin- dekensprocessie uit Brugge, het Broederschap van Onze Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch en de Lourdesgroep. foto Robert van den Berge/ANP IUSSINGEN - Op de Rede van flissingen is zaterdagmiddag rond kwart over één het viskot- lertje De Boreas met één opva rende aan boord gezonken. De drenkeling, afkomstig uit Vbssingen, werd gered door zei- ers die in een jacht zaten. Zij «ren ooggetuigen van het plot selinge kapseizen van de Bo reas. De zeilers alarmeerden direct rei Westerschelde Coördinatie Centrum in Vlissingen. De sirandreddingsboot de Sea- nuiner uit Vlissingen heeft de drenkeling voor controle naar w Koopmanshaven gebracht, «aar een ambulance klaar stond. DeVlissinger had tien minuten 2 het water gelegen voordat hij -oor de zeilers werd opgemerkt. Terwijl hij in het water lag, kon iü] zijn zware oliebroek uitcrek- ken. Geschrokken Volgens strandwacht A. Dijks tra was de man erg geschrok ten, maar kon hij na onderzoek ïeernaar huis. De Vlissinger was aan het nssen met een sleep toén zijn schip kantelde. De sleep kwam rast te zitten op het moment dat de Boreas van koers veranderde. Lr Hans van Soest 9EN HAAG - Het aantal Ltkantoren op het platte nd en in buitenwijken van je steden moet omhoog. •sn meerderheid in de Tweede ymer zal daar vandaag op aan gingen bij minister Brinkhorst anEconomische Zaken tijdens «ai debat over de liberalisering an de postmarkt. De Kamer is bang dat de kwali- atvan de dienstverlening ach- auitgaat als TPG over een aar jaar moet gaan concurre- rénmet andere postbedrijven. (Oppositiepartij PvdA wil de jórm in de wet aanscherpen die geit hoeveel postkantoren er a een gebied behoren te zijn. Xumoet iemand niet verder hoe ren reizen clan vijf kilometer rooreen balie, dat moet drie ki lometer worden. „Hetzelfde moet gelden voor de balie van een bank", aldus PvdA'er Cro- ne. „Niet alleen om de verschra ling op het platteland tegen te jaan,maar ook die in buitenwij len van de stad. In veel steden njn er bijna alleen vestigingen h het centrum, terwijl er in de buitenwijken tienduizenden nensen wonen. Samenwerken Ook het CDA wil dat Brink- torst iets regelt. „Desnoods rorgt hij er maar voor dat post- lantoren gaan samenwerken net bibliotheken of andere ban ton dan de Postbank om meer ;estigingen te openen", zegt De ontlading bij de Nederlandse spelers na de winnende strafschop tegen Zweden. van onze sportredactie FARO - Toen Arjen Robben met zijn penalty Oranje naar de halve finale van het EK schoot, barstte in Portugal en in Nederland een enorm feest los. Het Nederlands elftal staat na de 0-0 van zaterdagavond en de winst met strafschoppen in de halve finale: wie had dat een week geleden nog durven voorspellen. De wedstrijd tegen Zweden was in sportief opzicht teleur stellend, maar na 120-minuten rekende Oranje gedecideerd af met wat intussen het nationale penaltytrauma is gaan heten. Woensdag is Portugal de vol gende tegenstander in het Alva- lade-stadion in Lissabon. Terwijl in heel Nederland toete rende auto's het verkeersbeeld bepaalden, her en der vuur werk werd afgestoken en in me nig huis de champagnekurken uit de flessen knalden, vierden de spelers van Oranje op het veld in Faro hun eigen feestje. Dat werd extra leuk gemaakt door de kinderen van de inter nationals, met voorop Joe van der Sar. met knaloranje haar en een identiek keeperspak als zijn vader Edwin. Held Je zal maar zeven jaar oud zijn en zoon van de held van Oran je, die de laatste Zweedse penalty van Mellberg keerde. Het zoontje van de keeper deel de mee in de polonaise en stond vooraan bij de viering van het succes. Als eerste had Edwin van der Sar zijn zoontje over de afraste ring getild en meegenomen op de golf van enthousiasme. Bin nen enkele minuten volgde het ene Oranjekind na het andere. Het veld van Estadio Algarve werd omgetoverd in een heuse kleuterklas. De beelden van de klas van Oranje gingen zaterdagavond de hele wereld over. Behalve Joe van der Sar zetten Romy de Boer (8)i, Sidney van Hooijdonk (4), Jake Reiziger (7), Frenky Overmars (4) en Delano (5) en Raoul (6) Cocu, de overwinning op Zweden op markante wijze luister bij. Voor het eerst tijdens het Eu ropees kampioenschap moch ten de kinderen zaterdagavond mee naar een wedstrijd. De nieuwe mascottes mogen, als ze braaf zijn, woensdag ook mee naar Lissabon om daar de sterren opnieuw naar de overwinning te schreeuwen. GPD pagina 13, 14, 15 en 22 EK voetbal WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊttÊ CDA-kamerlid Van Vroonho ven. De pax-tijen willen dat de kwaliteit van de dienstverlening van de post beter wordt veran kerd in de wet alvorens de markt wordt opengegooid. Nu heeft TPG nog het alleenrecht op het uitbaten van postkanto ren en brievenbussen, het uitge ven van postzegels en de bezor ging van brieven tot 100 gram. Een kamermeerderheid is huive rig voor de gevolgen van liberali sering. Het is de bedoeling dat de Europese postmarkt vanaf 2009 helemaal opengaat. Brink horst wil de Nederlandse markt al in 2007 liberaliseren. Vooral regeringspartijen CDA en WD gaan op de rem staan. „Een land als Frankrijk is nog lang niet zo ver", zegt WD-kamerlid Van Egerschot. „Als wij als eerste gaan liberaliseren, mogen Fran se bedrijven wel onze markt op maar Nederlandse bedrijven niet op die van hen." De drie grootste partijen willen meer waarborgen voor de kwali teit van de dienstverlening in de toekomst. Het grootste deel van de postmarkt (92 procent) be staat uit zakelijke 'post (zoals bankafschriften). Concurrentie op die markt ziet niemand als een groot probleem. „Het gaat vooral om de brievenpost die commercieel gezien veel minder interessant is", waarschuwt Van Egerschot. GPD foto Michael Sohn/AP Frank de Boer met zijn dochter Romy na de winst op Zweden. foto Alessandro Bianchi/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1