Schalken speelt weer als vanouds 09 PZC Van Marwijk zorgt voor cultuurschok Wimbledon neemt afscheid van Goran Ivanisevic Volleyballers winnen van Duitsland 21 Martin Verkerk verliest nipt van Mark Philippoussis [imburger kent weinig problemen met Todd Martin Rossi rijdt nieuw ronderecord Hockeyers verslaan India Grote ploeg naar EK schermen Blunderende umpire weggestuurd Poulsen vertrekt naar Deense bond Booij blijft aan de kant Millar zou epo-gebruik hebben toegegeven Golfer Schreefel verrast profs zaterdag 26 juni 2004 e sportredactie iöN'DEN - Martin Verkerk is pieren op Wimbledon tot de 'idckking gekomen dat hij „rtaan op gras goed kan pres- eren. ook tegen wereldtoppers. Het Alphense servicekanon ging lang mee met Mark Philippous sis, de Australische finalist van 2003, maar verloor de strijd jam merlijk: 6-4 3-6 6-7 (tiebreak 5-7) 5-7. Verkerk blies de af tocht na een wandeling tussen kanonskogels. Mark Philippous sis, al twee keer finalist in een grandslam, moest het beste in zich naar boven halen om de Ne derlander te pakken. Verkerk gende in, maar had de vierde set voor het grijpen toen hij op 4-4 een break forceerde. Op 5-4 speelde de eerste set met 10 aces bleek hij niet de killer die hij op en een servicepercentage van 70 hét hoogste niveau moet zijn om op zeer hoog niveau. Hij won de via kleine kansen tot groot resul- eerste set, leverde de twee vol- taat te komen. ANP wLeo van de Ruit 10NDEN - Hij zei dat alles wat jj aanraakte goud werd. Sjeng shalken tenniste in de tweede 9nde van Wimbledon inder- ijad weer op zijn best. Op in- irukwekkende wijze versloeg >jj de gevreesde Amerikaan [oddMartin: 6-3 6-2 4-6 6-3. balken, de Limburgse win- ;3r, kon zo blij en tevreden set zijn of hij kroop weer in de jdvan underdog. Zijn volgende jgenstander is namelijk de >jarige Zweed Thomas En- ;,ist, overwinnaar in vijf sets j de Argentijn Juan Ignacio Chela „Ik had liever Chela ge- jq", zei Schalken, „Enqvist :eeft op snelle banen altijd van rjj gewonnen." Hij kent En- sast door en door. Afgezien van tvijf officiële wedstrijden die ;j speelden (3-2 voor Enqvist), rainen zij vaak samen als zij in i woonplaats Monte Carlo ajn, Schalken had de enige wed- itiijd tegen de 33-jarige Ameri- iaanse routinier Todd Martin :okverloren, maar dat was geen idemmering om vol de strijd an te gaan. Hij had weer zelf- rertrouwen na een donkere pe riode met blessures, mentale op- coffers en nederlagen, ook om- iiat hij zich weer sterk voelde. Een oefenpartij tegen Raemon Sluiter, een paar dagen voor Wimbledon, leverde het bewijs. Wandeling de wedstrijd tegen Todd Martin kreeg Schalken nog een specifieke fysiotherapeutische «handeling aan de slagarm, te lefonisch voorgeschreven door Amsterdammer André van Al- „Als dat niet was ge leurd, had ik niet goed kunnen spelen", zei hij achteraf. Wend dat de Amerikaan hem ASSEN - Valentino Rossi liet de «negende motorliefhebbers gis- leren bij de TT in Assen toch tog even genieten. De Italiaanse lereldkampioen wegracen klok- e op een zeldzaam droog mo- aent de snelste rondetijd ooit iphet circuit van Assen. Daar mee veroverde hij pole position voor de GP van vandaag in de ware MotoGP-klasse. krno van der Marei verraste in sl25cc-klasse. De 19-jarige na- ïonaal kampioen, die dankzij en wildcard deelneemt, profi teerde optimaal van het opdro gende asfalt. Hij ging elke ronde iarder om uiteindelijk als beste Nederlander naar de negentien de start plek te racen. Kampioen Rossi raasde op zijn ïamaha de 6 kilometer lange daan rond in 1.58,758 minuut. Dat was ruim een seconde snel- fcr dan het oude record, op aaam van zijn landgenoot Loris Capirossi. De supertijd gaat waarschijnlijk voor eeuwig de »eken in. want volgend jaar is ■cnoordlus van het circuit afge hakt en meet Assen een kilome ter korter. De 25-jarige snel heidsduivel uit Urbino durfde ms vol gas te geven op zijn SOccviertaktmotor in de slotmi nuten van de kwalificatie, toen iet asfalt volledig droog was. ffij haalde een topsnelheid van 311 km per uur. Casey Stoner start zaterdag van wie position in de 125cc-klasse. De Australische motorrijder zet- teevenals Rossi in de slotminuut de snelste rondetijd neer. Hij tergde er met die ultieme ver stelling voor dat drie Nederland se coureurs met een wildcard iet buiten de boot vielen. Raymond Schouten, de vaste grandprixrijder van het Neder- 'andse Molenaar Racing Team, Weefde een pijnlijke dag. Hij s>ng in de vrije training 's och- 'ends onderuit en viel precies op aji geblesseerde linkerhand. De kwalificatie werd daardoor fen hel, ondanks strakke zwach- om twee gebroken midden- handsbeentjes. „Ik heb overwo rn om niet te rijden, maar ik rond dat ik dat tegenover het pu- ojiek niet kon maken", zei de "•jarige motorrijder uit Waard huizen, Desondanks kwalificeer- R® hij zich als 25e nog redelijk Makkelijk voor de wedstrijd. De TT ziet vandaag geen Neder landers bij de 250cc. Geen van vijf motorrijders plaatste zich gisteren voor de wedstrijd, waar in de Argentijn Sebastian Porto Re eerste startplek bezet. ANP zou aanvallen wanneer dat maar mogelijk was, besloot Schalken agressief en aanval lend te beginnen, op zijn manier van achteruit. Hij dreef zijn te genstander tot wanhoop met zijn crossreturns en backhands langs de lijn. Met 6-3 en 6-2 pak te hij beide eerste sets, maar daarmee kon hij zich geen win naar wanen. Martin heeft de grootste lijst met vijfsetters van allemaal. Negen keer kwam hij terug van 0-2 achterstand. Schalken: „Ik voelde al dat hij terugkwam. Hij ging steeds vol ler slaan." Martin pakte de der de set met 6-4, maar vergalop peerde zich in de tweede game van de vierde set. Schalken sloeg daar, met risico, een serie returns op de lijn en verzuchtte: „Blij dat ik nog een breekje pak te, anders was het misschien toch slecht afgelopen." Het liep uitstekend af en Schalken was - voor de zoveelste keer - de enige overgebleven Nederlander in een grandslam na de tweede ron de. ANP LONDEN - Voormalig Wimbledon-kampioen Goran Ivanisevic draagt een Kroatisch voetbalshirt na zijn verloren partij tegen Lleyton Hewitt. De Australiër was met 6-2, 6-3, 6-4 een maatje te groot voor de publiekslieveling uit Kroatië. De verwachting is dat het Ivanisevics laatste optreden is geweest op Wimbledon. foto lan Hodgson/RTR V Die ronde dingen op het veld zorgen voor beroering onder de vaste volgers van Bor- ussia Dortmund. Een bal hebben ze al ja ren niet meer gezien tijdens de eerste trai ningen van het seizoen. Lopen, lopen en nog eens lopèn, luidde het motto van Bert van Marwïjks voorganger Matthias Sam- mer. De eerste cultuurschok onder de nieuwe oefenmeester is meteen al een feit. door Hans Goossen DORTMUND - De tweede schok volgt al snel, als assistent-trainer Dick Voorn tij dens het eerste de beste rondootje van het seizoen een van de Borussia-spelers poort en de hele selectie in een deuk ligt. Er wordt gelachen en dat is gezien de ver bazing kennelijk heel lang geleden bij de trotse Bundesligaclub die zowel sportief als financieel een zwart seizoen achter de rug heeft. Geen kwalificatie voor de Champions League, al in de tweede ronde uit de Duit se beker, dito wat betreft de Uefa-Cup en tot overmaat van ramp ook nog Euro pees voetbal gemist. Kan niet slechter voor een prestigieus bastion als Borussia Dortmund dat de nieuwe trainer Bert van Marwijk als enige opdracht heeft meegegeven om het beter te doen. De hoop is daarbij nadrukkelijk gevestigd op de Hollandse school, die als hét alter natief geldt voor de op dood spoor ge raakte Duitse aanpak. „Het roer moet om", moppert een supporter met de snel le uitschakeling van het nationale elftal op het EK nog vers in het geheugen. Aan Bert van Marwijk de taak om daar bij Borussia alvast mee te beginnen. „Maar ik ben niet iemand die alles vanaf het begin overhoop gooit. Ik ga gewoon aan de slag. Als ik iets tegenkom wat me niet bevalt, dan zal ik dat veranderen", belooft de trainer, die de Limburgse fy siotherapeut Egid Kiesouw, net als Voorn ook werkzaam bij Fortuna Sit- tard, tijdelijk heeft ingehuurd als condi tietrainer. „Ik roep niet van mezelf dat ik altijd mezelf blijf, maar weet wel dat ik me niet anders kan voordoen." Kort En dus is zijn boodschap vooraf aan de spelersgroep uiterst kort („Op het veld leer je elkaar immers het beste kennen") en zwaait hij niet met een heel pak aan gedragsregels. „Discipline ontstaat van zelf. Dat ligt aan de manier waarop je met elkaar omgaat. Het enige wat ik vraag is inzet en concentratie." In ruil voor duidelijkheid. „Ik ben niet iemand die elke week van systeem switcht. Ik B Bert van Marwijk kijkt toe tijdens zijn eerste training bij Borussia Dortmund. foto Ina Fassbender/RTR AMSTELVEEN - De Nederlandse hockeyers hebben giste ren een oefenpartij tegen India met 5-2 gewonnen. De tref fers van Oranje in Amstelveen kwamen op naam van Bram Lomans (twee), Taeke Taekema, Matthijs Brouwer en Karei Klaver. Voor de olympische kampioen was de oe fenwedstrijd van drie keer twintig minuten de laatste test voor het toernooi om de Rabobank Trophy, dat voor het mannenteam morgen begint met opnieuw een wedstrijd tegen India. ANP ROSMALEN - De Koninklijke Nederlandse Algemene Schermbond (KNAS) stuurt een grote afvaardiging naai de Europese kampioenschappen, die dinsdag in Kopenha gen beginnen. Er komt bij de mannen op zowel degen als floret een complete equipe op de loper. Chef d'equipe is de gevluchte Iraniër Shahram Massoumi. Hij kwam in 1995 naar Nederland en bracht het na zijn naturalisatie tot nationaal kampioen op sabel. De EK-selectie is: Arwin Kardolus, Verwijlen, Tigche- laar, Den Otter, Tol (allen degen), Angad-Gaur, Rohlfs, Borst, Combé (floret), Plantinga en Ros (sabel). ANP LONDEN - De umpire die donderdag in de slotfase van de partij tussen Karolina Sprem en Venus Williams een grove fout maakte, mag niet langer meedoen aan Wimble don. Hoofdscheidsrechter Alan Mills deelde gisteren mee dat hij een gesprek had gevoerd met de man in de stoel. „Voor beide partijen is het beter dat hij niet langer aan het eve nement deelneemt." Umpire Ted Watts telde donderdaga vond door toen de Kroatische speelster een service buiten sloeg. Zij deed een nieuwe opslag, maar hield het punt. Omdat Venus Williams niet protesteerde, ging de wed strijd door. De Amerikaanse, de laatste vier jaar finaliste en tweemaal kampioene, verloor de tiebreak en de partij De uitslag 7-6 7-6 voor Sprem bleef staan. ANP NIEUWEGEIN - Claus Poulsen treedt half september in dienst van de Deense badmintonbond. De huidige bonds coach van Nederland wordt de verantwoordelijke techni sche man bij het trainingscentrum in Aarhus. De Deen krijgt daar een deel van de Deense selectie onder zijn hoe de. Poulsen, die twee jaar bij de NBB heeft gewerkt en daar op 1 september afscheid neemt, zal de spelers en speelsters ook begeleiden naar de internationale toer nooien. ANP/AFP AMSTELVEEN - Hockey-international Minke Booij moet opnieuw een groot toernooi missen. De verdedigster van Den Bosch heeft last van een blessure aan haar onder been. Ze moet tenminste anderhalve week rust houden. Vandaag begint voor het Nederlands vrouwenteam het toernooi om de Rabobank Trophy in Amstelveen met de wedstrijd tegen Duitsland. Booij miste vorig jaar decem ber het toernooi om de Champions Trophy in Sydney door een neusblessure. ANP heb mijn visie en daar hou ik aan vast. Details kunnen aangepast worden, maar het concept blijft overeind." De Duitse pers heeft na het aanschou wen van de eerste training al door hoe be langrijk de rol van Voorn is als het gaat om 'stemmingmakerij' in de groep. „Als je met zo'n sik naar je werk gaat heeft dat gevolgen voor de prestaties", bena drukt Voorn het belang van arbeidsvreug de. Om meteen duidelijk te maken dat hij niet alleen de lolbroek uithangt. „Ik ben geen Rudi Carrell", zegt hij serieus met als gevolg dat ook de media dubbel lig gen. Ook Van Marwijk hamert op plezier in het werk. „Ik had vroeger een buur man die tegen zijn kinderen zei dat ze sa men móesten spelen. Dat werkt niet, dat moet vanzelf groeien." En dus blijft hij de rust zelve. Ook al is zijn selectie nog verre van compleet en wacht al binnen drie weken het eerste In- tertotoduel tegen waarschijnlijk het Bel gische RC Genk. Slechts zestien spelers melden zich die eerste ochtend op appèl. Twee Duitse internationals (Wörns en Kehl) zijn met vakantie om de EK-kater weg te spoelen, de Deen Niklas Jensen en de Tsjechen Jan Koller en Thomas Rosic- ky, die bovendien aast op een nieuwe club, rennen nog in Portugal rond en de Braziliaan Dédé houdt de traditie in ere dat hij voor de start van de voorberei ding zijn vliegtuig heeft gemist. „Het is hier wel eens erger geweest. Dédé komt wel op de middagtraining. Ik zal zijn ver haal aanhoren en dan zien we wel", wei gert Van Marwijk zich in de rol van de strenge meester te laten dnikken. Van Bommel De trainer die in zijn Feyenoord-tijd de Uefa-Cup won ten koste van zijn nieuwe werkgever, hoeft (voorlopig) niet te reke nen op de diensten van zijn schoonzoon Mark van Bommel. ..Dat heeft niets te maken met weerstand binnen de club om familie van Bert van Marwijk in dienst te nemen. Daar staan we boven. Als we Van Bommel halen, doen we dat omdat we overtuigd zijn van zijn kwaliteiten. Op dit moment kan Borussia de door PSV ge vraagde transfersom niet betalen", legt sportief manager en oud-speler Michael Zore uit. Van Marwijk houdt zich intussen verre van de familiaire transferperikelen. Hij is blij dat hij weer op het veld staat en dat het spits eraf is. „De eerste dag is toch altijd wat spannend." Heel veel ver schillen met zijn vorige werkgever Feye- noord ziet hij overigens niet. „De over gang van Fortuna Sittard naar Feye- noord was destijds enorm. Van Rotter dam naar hier niet zo." Hij wijst naar de driehonderd Borussia-fans die braaf ach ter de hekken aan de achterzijde van het trainingsveld de verrichtingen van de spelers bekijken. „Hier mag dan veel meer pers rondlopen, bij Féyenoord ston den tijdens de eerste training soms wel 8000 mensen te kijken." GPD van onze sportredactie PARIJS - De Schotse wielren ner David Millar zou tijdens zijn verhoor door de politie in Biarritz hebben toegegeven dat hij epo heeft gebruikt. Het Fran se sportblad l'Equipe heeft dat gisteren onthuld. Millar, rijdend voor de wegens doping in opspraak geraakte Franse Cofidis-ploeg, werd dins dag aangehouden in het kader van het onderzoek naar het ge bruik van en handel in verbo den prestatiebevorderende mid delen. „Millar heeft bekend dat hij Eprex (erythropoietine) heeft gebruikt tijdens het uitoe fenen van zijn beroep. Volgens de reglementen van de UCI staat dat gelijk met een positie ve controle", aldus l'Equipe. Als het verhaal klopt, dan is de kans klein dat Millar op 3 juli in Luik aan de start verschijnt voor de Ronde van Frankrijk. Bo vendien kan de wereldkampioen tijdrijden, als medaillekandi daat opgenomen in de Britse olympische ploeg, Athene verge ten. L'Equipe meldde ook nog dat er bij Millar thuis in Biarritz ampullen zijn gevonden waarin epo heeft gezeten. De politie deed er huiszoeking nadat ze de renner dinsdag in opdracht van het parket in Nanterre, bij Pa rijs, ophaalden voor verhoor. Sinds februari loopt er in Frank rijk een onderzoek naar de han del en wandel van Cofidis. Het vermoeden van systematische do ping bestaat al langer. Acht be trokkenen zijn tot dusver aan de tand gevoeld, onder wie de ren ners Philippe Gaumont en Céd- ric Vasseur. De Tour-organisatie heeft nog geen sancties getroffen tegen de wielerformatie als ge heel, zoals de Spaanse ploeg Kei- me in een vergelijkbaar geval wel overkwam. ANP/AFP van onze sportredactie EINDHOVEN - De Nederlandse mannen volleybalploeg heeft gis teren door de overwinning op Duitsland de leiding genomen in groep 2 van de Euroleague. Oranje versloeg in Eindhoven de Duitse ploeg met 3-1 (26-24 25-22 17-25 26-24). Bondscoach Goedkoop bracht in Eindhoven zijn sterkste ploeg in het veld: Schuil, Nummerdor. Görtzen, Van der Goor, Bontje en libero Klok. Alleen spelverde ler Freriks ontbrak door een rug blessure. Hij werd vervangen door Van Gendt. De A-ploeg draaide stroef, vooral Nummer dor die in de derde set vervan gen werd door Trommel. Volgens Goedkoop lag de mati ge kwaliteit aan de trainingsar- beid richting Athene. Toch wil de bondscoach groep 2 winnen om in de halve finales Rusland te ontlopen. Bij winst zaterdag in de tweede wedstrijd tegen Duitsland is Oranje groepswin naar en speelt het in de halve eindstrijd tegen Tsjechië. ANP van onze sportredactie ZANDVOORT - Dewi-Claire Schreefel heeft brutaal de lei ding genomen in de KLM La- dies Open in Zandvoort. De 18-jarige amateurgolfster uit Diepenveen had vrijdag 68 sla gen nodig voor de eerste acht tien holes. Ze sloeg vijf birdies en één bogey. Met vier onder par was de jonge amateur alle profs de baas op De Kennemer. Ze nam drie sla gen voorsprong op de Duitse Es- terl die in 71 slagen rondging, Slechts zeven van de 91 deel neemsters voldeden aan het baangemiddelde van 72 slagen. Schreefel is het grooste golfta- lent dat Nederland ooit had bij de vrouwen. De meervoudig na tionaal kampioene gaat vanaf augustus spelen voor de Univer sity of Southern California. In Parijs haalde Robert-Jan Der- ksen de cut in de Frans Open. De prof ging op de tweede dag rond in 70 slagen en staat na twee ronden op de 28e plaats met 145 slagen (+3). Hij heeft ne gen slagen achterstand op de lei ders Woosnamen Remesy. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 83