Bibliotheken regio gaan samen PZC Vernieling kost skatebaan 13 0eencentra meer betrokken bij ontwikkelingen in de samenleving Feestelijk verzetje voor soos Carillon Axel moet weer spelen Oranjeplein wordt groen plein Grondexploitatie Terneuzen in plus Opknapbeurt toren in onderzoek Man moet agressie leren beheersen Klaverblad Zelzate open, brug moet weer dicht ssfinii'<ViHN«nr~ ■ÉÉËMMltt k zaterdag 26 juni 2004 ■^rRgne Hoonhorst [jgSEUZEN - De Stichting Ülholieke Openbare Bibliothe- Kn Oost-Zeeuws-Vlaanderen lef zichzelf deze week als laat- regionale uitleenstichting «Enmaakte daarmee de weg irjj voor de Bibliotheek beuws-Vlaanderen. ■;raf donderdag 1 juli vallen al- zestien Zeeuws-Vlaamse bibli- Joekvestigingen ook juridisch Zwem vierdaagse afgesloten met tanodemonstratie 1XEL - Zwembad 't Plaatje in hel was de afgelopen vier da- tfj het decor van de zwemvier- ha?se. Deze werd dit jaar we- jfrom georganiseerd door De tillers uit Axel. Op drie verschil de afstanden namen honderd premmers deel. honderd zwemmers konden dezen uit de afstanden 250, 500 750 meter. Van alle deelne mers waren er dit jaar 58 die ^zwommen met de spönsorac- ie.Zij zwommen 770 euro bij el- dar voor de Stichting Ronald McDonald. De afgelopen drie dagen bleek !et weer een grote domper op kt deelnemersaantal te zijn. Het aantal deelnemers was ten jpachte van vorig jaar gehal- iwrd. De oudste deelnemer aan Nerdaagse was de 74 - jarige pevrouw T. Haerink uit Koe- »2cht. De vijfjarige Wouter l'aes uit Axel voltoQide de vier- als jongste deelnemer. De vierdaagse werd afgesloten ret een demonstratie van Kano- dub Zeeland. De leden gingen rader andere met de kanos van Jeduikplank af en alle kinde st) kregen de mogelijkheid om If kanoën in het buitenbad. Ka de demonstratie kregen de ieelnemers die de vierdaagse •adden volbracht een medaille a de deelnemers aan de spon soractie kregen een ook 'Plons- pakket' overhandigd. Advertentie 'HET MIDDELBURG VEILINGHUIS' BELANGRIJKE KUNST ANTIEK VEILING zaterdag 3 juli in de Concert -en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Kijkdagen: vrtj. 2 juli-15.00 tot 20.00 uur zat 3 juli -10.00 tot 11.30 uur Register veilingmeester A. I. Verhage Int.-0118-627639 'ww.hetmiddelburgsveilinghuis.nl redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur onder die ene nieuwe paraplu. De klanten van de uitleencentra in Aardenburg, Axel, Biervliet, Breskens. Hoek, Hulst, Klooster- zande, Koewacht, Oostburg, Phi lippine, Sas van Gent, Sluis, Sluiskil, TerneuzenVogelwaar de en Zaamslag merken mis schien niet direct dat de biblio theken kosten besparen door ef ficiency voordelen. Maar na eva luatie van klantenonderzoeken onder bibliotheekgangers en mensen die nooit in een uitleen centrum komen, zal de biblio theek meer nieuwe diensten aan bieden. Op termijn zullen de Zeeuws- Vlamingen dus zeker merken dat de uitleencentra nog meer midden in de maatschappij ko men te staan, verzekert fusiepro jectleider en directeur van de Terneuzense bibliotheek, J. Spenkelink. Hij is blij dat de drie gemeenten de fusie niet aan grijpen om te bezuinigen (alle 68 personeelsleden blijven in dienst), maar inzetten op verbre ding en uitbreiding van het ta kenpakket. De Zeeuws-Vlaamse bibliothe ken presenteren zich vanaf eind volgende week onder een nieuw logo: een half cd/dvd-schijfje waarboven een openslaand boek is te zien. Het halve schijf je bestaat uit drie partjes: Ter- neuzen, Hulst en Sluis. De strak ke ronde vorm symboliseert de eenheid en de dynamiek, die de uitleencentra nastreven. Mooie woorden, mooie symbo len, maar nietszeggend als er geen invulling aan wordt gege ven, realiseert Spenkelink zich maar al te goed. De vijf poten van het takenpakket - educatie, informatie, recreatie, lokaal so ciaal beleid en cultuur en ont moeting - knjgen de komende ja ren een duidelijker profiel. Voor al het lokaal sociaal beleid moet meer gezicht krijgen. Een hech tere samenwerking met de drie gemeenten, die mede gestalte kan krijgen door de aanstelling van een pr-functionaris, en aller lei instellingen moet de Zeeuws-Vlaamse bibliotheken tot de Vriendelijke octopus' ma ken, die voormalig staatssecreta ris Van der Ploeg voor ogen stond. Uitleenfabriek Voor Spenkelink kwam de op merking van Van der Ploeg als geroepen. Hij heeft het beeld van bibliotheek als pure 'uitleen- fabriek' altijd verafschuwd „We moeten als bibliotheek nog meer verankeren in de samenle ving. Dat we als een noodzakelij ke voorziening worden gezien, blijkt wel uit de plannen voor brede scholen die overal de grond uitschieten. Als uitleen centrum moeten we ook in al die nieuwe voorzieningen zijn verte genwoordigd. Niet met daadwer kelijke vestigingen, maar met de overdracht van kennis en het aanleveren van tijdelijke collec ties die bij schoolopdrachten kunnen worden gebruikt." De Terneuzense directeur juicht de plannen voor vestiging van een natuur-, milieu- en educatie centrum (NME-steunpunt) in zijn bibliotheek toe. „We moe ten nog overleggen hoe het steunpunt bij het gebouw kan worden betrokken, maar de voorziening past natuurlijk pri ma in onze doelstellingen. Ik hoop dan ook dat de drie ge meenteraden dit najaar akkoord gaan met de uitvoering van de plannen." Rudolph Dekker (links) van Halt en vormgever Ronald Bos (rechts) tonen de posters die de nieuwe campagne van Halt vormen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een waarschuwende vinger of een belerend tekstje maakt weinig indruk. Tieners moet'je bij de strot grijpen. Die moet je met aanspre kende teksten en beelden in hun eigen taal duidelijk maken wat hun daden kunnen betekenen. Zie de vaak shock erende, maar wel effectieve vuurwerk campagne van SIRE, de Stichting Ideë le Reclame. Je moet de jeugd confronteren met de effecten van hun daden, vindt de Ter neuzense Haltcoördinator Rudolf Dek ker. Hij doet dat door gepakte delin quents op toepasselijke wijze te straf fen. Rotzooi gemaakt, schoonmaken maar. De maximumstraf voor jeugdige vandalen is, naast het vergoeden van de aangerichte schade, twintig uur werk straf. Maar als de jonge boefjes tien, vijftien keer moeten terugkomen om een deel van het gemeentehuis schoon te maken, voelen ze het echt wel. En bang dat hij geen werk heeft voor klei ne onverlaten hoeft Dekker nooit te zijn. „Er zijn altijd handen nodig om een bezem vast te houden." Problemen met graffiti en vandalisme stonden aan de wieg van de eerste Halt campagnes in Terneuzen: Ik baal van een vandaal. Een kleine vijftien jaar la ter kan de nieuwe campagne als een ei gentijdse variatie op dat thema worden beschouwd. Weer wordt de jeugd in ei gen taal op heldere wijze aangesproken. Drie posters moeten kwaadwillende tie ners en vooral de potentiële meelopers weerhouden van snode plannen. Graffi ti 4get it!; Vernielzucht ,4get it! en Van dalisme 4get it! zijn de drie spreuken die het moeten doen. De eerste poster richt zich op de jaarlijk se schade door bekladdingen en vanda lisme. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten waren - als overheid, dus nog zon der schade van bedrijven en particulie ren - vorig jaar 63.000 euro kwijt aan herstel van de schade. Dat bedrag prijkt dus prominent op de foto van een skatebaan. Met de constatering dat van die ruim zestig mille ook vier nieuwe skatebanen hadden kunnen worden aan gelegd. Dekker: „Dat moet jongeren doen beseffen dat ze er soms zelf voor zorgen dat bepaalde voorzieningen niet kunnen worden gerealiseerd, omdat er geen geld beschikbaar is." Als Haltcoördinator beschikt Dekker zelf ook slechts over een beperkt bud get. Maar daar zit de gemeenteambte naar totaal niet mee. Met een beetje creativiteit hoeft een campagne geen goud geld te kosten. Samen met gra fisch vormgever Ronald Bos heeft hij de thema's van de nieuwe posters op een caféterras bedacht. De foto's voor de posters maakte het duo zelf. En de mo dellen kostten ook al geen stuiver. De skatebaan ('sk8baan' in geschreven jon- gerenjargon) stond er al. Enkele jonge ren waren bereid in een totaal vernielde abri op het Bressiaanse veerplein te po seren ('Bedankt! Door jou, staan wij nu in de kou'). Moeder En als klap op de vuurpijl liet Dekker zijn 83-jarige moeder poseren met een telefoon in haar hand. „We hadden ie mand met wit haar nodig om ouderdom te symboliseren. 'Kom op ma, word je toch nog beroemd' heb ik gezegd. En te genspraak duldde ik natuurlijk niet", lacht de ontaarde zoon. De poster waar op ma Dekker figureert, is misschien wel de belangrijkste van de campagne. foto Peter Nicolai De plaat laat een oude dame op de rug zien, die glurend vanachter de gordij nen de telefoon pakt. 'Vandalisme 4get it' staat er onder. De nieuwe campagne wil niet alleen de daders bereiken, maar ook de ouderwet se sociale controle terugbrengen. Dek ker en Terneuzense bestuurders begrij pen dat veel mensen, ouderen voorop, vandalen nauwelijks meer durven aan spreken, omdat ze bang zijn voor min stens een brutale bek, maar vaker nog fysieke bedreigingen. „Daarom hebben we met de politie goede afspraken ge maakt. Mensen kunnen anoniem bellen en er verzekerd van zijn dat de politie direct actie onderneemt. Op die manier moeten er meer daders worden gepakt", benadrukte wethouder C. Liefing (jeugdzaken) gisteren bij de presentatie van de nieuwe Haltcampagne. De campagne moet ook de meelopers be reiken, de jongeren die nu nog aan de kant blijven staan en het 'hele kleine clubje' vandalen aanmoedigt of in elk geval niet weerhoudt. Liefting: „Ook zij moeten in actie komen. Weglopen, laten weten dat hun maten niet stoer bezig of anderen waarschuwen. We hopen op veel aandacht door de posters in alle scholen en buurthuizen te hangen en extra grote plakkaten op gemeentelijke verkiezingsborden te plakken." AXEL - Het carillon van Axel zwijgt sinds enige tijd, om dat de beiaardier is gestopt. „Jammer, want het brengt toch wat muzikaliteit en vrolijkheid in het centrum van de stad", meldde de Axelse SGP'er D. Oggel tijdens de raadsvergadering. Hij had zelf de oplossing paraat. „Ik ken iemand die Axel weer graag verrijkt met nieuw klok kenspel. Het is een echte liefhebber, dus voor de kosten hoeven we het niet te laten." Wethouder C. de Mol-Mar- cusse - 'ik geloof dat het carillonspel onder cultuur valt' - beloofde dat ze laat bekijken of het Axelse carillon bin nenkort weer kan klinken. SLUIS - Het Oranjeplein in Breskens wordt na de zomer ingericht als groen plein met rondom gelegenheid om te parkeren. Het doorgaand autoverkeer blijft mogelijk aan de westzijde. De gemeenteraad stelde deze week ruim een miljoen euro beschikbaar voor de uitvoering van de wer ken. Onzeker is nog of er een baatbelasting wordt inge voerd. Een meerderheid van de raad sprak zijn voorkeur uit voor invoering van de heffing. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen houdt dit jaar 1,2 miljoen euro over aan grondverkopen. De gemeente sluit eind 2004 verschillende exploitatieplannen (Serlip- pens, Walstraat, Handelspoort en Ambachtsplantsoen) af met een positief resultaat. De opbrengsten worden toege voegd aan de reserve voor grondexploitatie. Uit die reser ve van 6,5 miljoen euro is de voorbije maanden behoorlijk geput. Zo werd de aanleg van de brug Othene deels uit de ze reserve bekostigd. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen ondei-zoekt wat een opknapbeurt van de Willibrordustoren in het cen trum van de oude stad gaat kosten. De toren werd in april voor de symbolische som van één euro door de gemeente aangekocht. De gemeente streeft er naar het beeldbepalende bouwwerk te behouden, maar vooralsnog zijn er geen middelen voorhanden om de toren op te knappen. MIDDELBURG - Een 46-jarige inwoner van Noordgou- we moet een leerstraf agressiebeheersing van 26 uur vol gen. Dat heeft de Middelburgse politierechter gisteren be paald. Voor huiselijk geweld werd de man verder veroor deeld tot honderd uur werkstraf, waarvan de helft voor waardelijk. Ook moet hij zijn (ex-)vrouw 714 euro schade vergoeding' betalen. Het slachtoffer had vorig jaar bij de politie vijftien keer melding gemaakt van mishandeling door haar echtgenoot, maar ze wilde geen aangifte wilde doen. Dat wilde ze 3 februari wél, toen haar achter de voordeur voor de zoveelste keer geweld werd aangedaan. De man gooide muntstukken tegen haar lichaam, sloeg en schopte haar. „Ik wil eigenlijk bereiken dat hij hulp krijgt", zei de vrouw bij de aangifte. De verdachte is on der behandeling bij Emergis. Volgens de reclassering kan de man zich moeilijk beheersen en bagatelliseert hij zijn eigen gedrag. door Kris Naudts door René Hoonhorst TERNEUZEN - Ze blijven nor maal binnen voor hun wekelijk se uitje. Maar na vijftien jaar mochten de vijftien ouderen en gehandicapten die de soos van Ons Verzetje bezoeken wel eens naar buiten, vonden de vrijwilli gers. Dus stapten de nog redelijk ter been zijnde deelnemers in een boemeltreintje en reden de ge handicapten er in de Rode Kruis bus achter aan. Een ritje door Terneuzen en omgeving om ver volgens neer te strijken bij café De Griete. En daar op het ter ras, de wolken dreven gelukkig over, genieten van koffie met ge bak. De deelnemers - leden zou je ze haast met evenveel recht kunnen noemen - van Ons Verzetje zijn ouderen en ge- ZELZATE - Voor de tweede keer in amper twee jaar tijd gaat de kanaalbrug in Zelzate dicht voor het verkeer. Het her- stehverk aan het wegdek en het brugmechanisme dat in de zo mer van 2002 werd uitgevoerd, is mislukt en moet worden over gedaan. In juli gaat de brug dicht voor al le verkeer. Auto's worden omge leid via de tunnel van Zelzate of via de kanaalbrug in Sas van Gent. Fietsers en voetgangers kunnen gebruik maken van een tijdelij ke veerpont die vaart vanaf een inscheepplaats aan de Groen straat en een aanlegsteiger ter hoogte van het goederenstation aan de Beneluxlaan op de weste lijke kanaaloever. Vanaf begin augustus kan het wegverkeer via wegversmallin gen opnieuw gebruik maken van de brug. De werkzaamhe den zullen duren tot eind augus tus. De aannemer is met de Vlaamse overheid de verbintenis aange gaan om dag en nacht door te werken, in drie ploegen. Het wegdek wordt hersteld en de vier zuigers van het brugmecha nisme worden vervangen. De nieuwe werkzaamheden kosten 625.000 euro. Gistermiddag opende Vlaams minister van Mobiliteit G. Bos- suyt in Zelzate het nieuwe kla verblad op de kruising van de in dustrieweg R4-West en de ex- presweg Antwerpen-Kust. Het gigantische verkeerscomplex ter hoogte van Callemansputte be staat uit een tunnel, bruggen en op- en afritten. Het verkeers knooppunt is onderdeel van het totaalproject om de zeer druk bereden expresweg over de hele lengte om te vormen tot auto snelweg. Het klaverblad zorgt voor een aanzienlijke verbetering van de verbinding langs de westelijke kanaaloever tussen de Wester- scheldetunnel en Zeeuws-Vlaan- deren enerzijds en het Vlaamse achterland anderzijds. Advertentie handicapten wier familie en kennissen een eind weg wonen. Om niet te vereenzamen, komen ze wekelijks bijelkaar in de re creatiezaak van dienstencen trum De Veste. Om een kaartje te leggen, zoveel mogelijk sjoels tenen in de 'vier' te gooien, een potje rummycub te spelen of zo maar een beetje met elkaar te kletsen. Ons Verzetje is in 1989 op verzoek van verpleegkundigen van Ter Schorre opgezet door het Rode Kruis, de Zonnebloem en de Stichting Welzijn voor Ouderen. Vrijwilligers van de afdelingen van de drie organisaties zorgen nog steeds voor een soepel draaiende soos. Na drie lus trums was er dan ook alle reden voor een speciaal uitje, een feestelijk verzetje. foto Peter Nicolai Voot automatische incasso stem ik toe in afschrijving va (posi)bankiekeningnummer. PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, li treft u nadere informatie aan s^-hóss 555547 voor €14.50 Ik geel daarbg éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) l J Noteert u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60) O per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 77