PZC Schepen waarschuwt voor kassen Omgevingsplan vraagt moed Kistje van Hennequin geopend in Aardenburg Studie verplaatsing school Oude Vaart CDA en VVD vinden uitkoopregeling voor kokkelvisserij te vaag 8 t/i fgrmont ziet uitbreidingsmogelijkheden haven Gent verdwijnen School in de prijzen met website CDA boos over windmolenplan Drukfout gemeentegids hersteld zeeuwse almanak Schwalbe jjjctie: 0113-315649 «w-pzc-n! -jtbos 314460 AA Goes Ltentie-exploitatie: Lj.en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^vs-Vlaanderen: 0114-372770; Jjnaal: 020-4562500. ;ierdag 26 juni 2004 editie Zeeuws-vlaanderen nrWout Bareman [KNEUZEN - Het ha- aschap Zeeland Seaports takteen ongelooflijke fout als (teveel braakliggende haven manen in de Kanaalzone toe deelt aan de glastuinbouw, jienschepcn D. Termont van eal waarschuwde havenschap- .irzitter en gedeputeerde. G je Kok, gisteren voor zo'n mis- het wat dramatisch: lip! het vergeven van honder- ahectare 'natte' bedrijventer- snenaan de tuinders, bewijs je nazaten geen dienst. Denk ade toekomst. Er is nu. in de in West-Europa, al nau- iëijkl nog grond beschikbaar #r nieuwe vestigingen. Het Jatse Havenbedrijf heeft en- j een kleine tweehonderd :-c!are beschikbaar aan het hiwe Kluizendok. Straks is Seaports de enige in al deze Europese regio, die ig over vrije grond beschikt, j daar toch zorgvuldig mee ïronduitgifte itrmont zei het met in het ach- jhoofd de wetenschap dat s de terreinen rond het Oaizendok over een paar jaar jo vergeven, over de grens zal meten kijken. Dan komt bij de cquisitie nadrukkelijker dan cit de Axelse Vlakte/ Autriche- ilder in beeld. En daarom ook jkt Termont vol huiver naar ontwikkelingen rond de Ex- ioilatiemaatschappij Schel- é-Maas (ESM), het samenwer- ingsverband tussen het Haven- drijf Rotterdam en Zeeland «ports dat een belangrijke (Advertentie) de zon maakt alles mooier... zelfs de prijzen! nu 50% korting op de voorjaars- en zomercollectie DE NOBELAER I ooscstraat 8, domburg www.denobelaer.com elke dag geopend (Advertentie) stem in het kapittel heeft bij de gronduitgifte, ook op de Axelse Vlakte. In de wandelgangen, na afloop van het symposium over grens overschrijdende havensamen- werking dat de vierentwintigste editie van de Terneuzense Ha vendagen inluidde, beloofde bur gemeester J.Lonink van Terneu- zen de Gentse havenschepen dat hij best wil meedenken over een gezamenlijk beheer van Terneu- zen en Gent van de beschikbare grond langs het Kanaal Gent-Terneuzen. Die honderden hectares zouden dan uit de ESM-portefeuille moeten wor den gelicht. Gedeputeerde De Kok had eer der tijdens het symposium al ge zegd dat ESM zeker bereid zal zijn zelf ook met Gent te onder handelen over grondtransacties. Maar schepen Termont wekte niet de indruk daar tevreden mee te zijn. Ook niet toen De Kok verzekerde dat het logisch is dat Zeeland Seaports niet al leen naar Rotterdam kijkt, maar zeker ook de blik op het zuiden (Gent dus) richt. Termont wees hem prompt nog eens fijntjes op het zo mooie sa menwerkingsakkoord dat beide havenbedrijven in april 2003 af sloten. Het bleek een papieren tijger. Termont wil nu eindelijk eens daadkracht van Zeeuwse kant, benadrukte hij. Isoleren De Kok beloofde dat die er komt, zodra het onderzoek van de Gentse universiteit en de Erasmus Universiteit in Rotter dam naar de mogelijkheden is afgerond. Volgens de havensche pen vreest het Zeeuwse ha venschap een innige samenwer king, met één beheersorganisa tie. omdat de Zeeuwse havens zich daarmee zouden isoleren in het Nederlandse havenbestel. „Ik merk hetzelfde effect in Vlaanderen, waar mijn vrijages met Zeeland ook met achter docht worden bekeken. Maar als ik in mijn missie wordt ge steund door Zeeland, krijg ik het voor elkaar en wordt het be perkende Vlaamse havendecreet opengebroken. Maar stéun me dan ook!" De Kok wil echter eerst de universitaire rappor tage afwachten. En verder was de eeuwige vrija ge compleet. De Zeeuwse ha vens en die van Gent kunnen elkaar versterken. Ze kunnen met straks 60 miljoen ton goe derenoverslag zelfs uitgroeien tot een 'topper' in West-Europa. Na het symposium werden de drie dagen durende Haven dagen officieel geopend. Niet door Marc van 't Westeinde, de 40-jarige directeur van het uit breidende en goed scorende me taalbedrijf Outokumpu op de Axelse Vlakte. Die was 's mor gens opgenomen in ziekenhuis De Honte. De oorkonde wordt 'hem na zijn herstel alsnog uitge reikt. De tuin van de Sint Baafskerk in Aardenburg is de entourage van het toneelstuk over het kistje van Hennequin. door Frank Gijsel AARDENBURG - Het kistje van Hennequin ging vrijdaga vond in Aardenburg open. In een toneelstuk ter gelegenheid van de opening van de culturele week kwam de levenswijze van de Hugenoten, die eind zeven tiende, begin achttiende eeuw vanwege hun geloofsovertuiging uit Frankrijk naar West - Zeeuws - Vlaanderen vluchtten, weer tot leven. gorConny van Gremberghe ERNEUZEN - De gemeente ftmeuzen gaat de verplaatsing sn basisschool Oude Vaart na- w onderzoeken. Een groep amateurtoneelspelers onder leiding van regisseur/ tekstschrijver Jan van Rijtho ven, wist het talrijk opgekomen publiek van het begin tot het ein de te boeien. Het bijzondere verhaal is geba seerd op een oude legende. Vol gens die legende zou tussen Aar denburg en Sluis op de Kruis- dijkschans een gouden kistje be graven liggen. Het zou behoord hebben tot de familie Henne quin, een Hugenotenfamilie die in de achttiende en negentiende eeuw tot de rijkste families van de streek behoorde. Over het kistje is bijna niets bekend. De regisseur bracht gisteren de nazaten van de Hennequins bij het graf van Nonkel Frederique in de tuin van de Sint Baafs kerk, voor de opening van het graf. Een betere entourage voor Advertentie THEATERSBEZOEKERS OPGELET! Stuur uw bestelbon op voor I juli naarTEZ: Postbus I24 4330 AC Middelburg en maak kans op de vele publiekstrekkers en andere prachtige voorstellingen in Middelburg, Goes, Schouwen- Duiveland en Vlissingen. foto Peter Nicolai het kleurrijk schouwspel is am per te bedenken. Nonkel Frederi que had bepaald dat pas tien jaar na zijn dood de wilsbeschik king bekend gemaakt mag wor den. Bij het graf werden herinne ringen opgehaald en bleek hoe het de Franse Calvinisten hier is vergaan. De erfenis is niet wat de familie verwachtte. Frederi que heeft zijn vermogen ge bruikt voor zijn geloofsovertui ging. In het graf ligt enkel het kistje van Hennequin. Dat na een schoonmaakbeurt van goud blijkt te zijn. -ide wijk Oude Vaart is weinig dbreidingsruimte voor de ïhool voorhanden; ook nieuw- »uw in de buurt is niet moge lijk. De gemeente wil nu nader «en bekijken of een mogelijke naar een terrein de Dokweg een haalbare öart is. Op die locatie kan de •nristelijke basisschool Oude 'aart samen met de katholieke basisschool Sint Willibrordus in (Advertentie) Grote Markt 11-13 4461 AH Goes één nieuwe, brede school wor den gehuisvest. De basisschool Oude Vaart is de voorbije jaren fors gegroeid. Hetzelfde gebeur de met buurinstelling De Rede, die op eigen terrein fors uit breidde. In de directe nabijheid van de scholen is geen ruimte voor aan- of nieuwbouw voor handen. Uit een recent gehou den stedenbouwkundige studie is gebleken dat een verplaatsing van de Oude Vaart naar een loca tie waar nieuwbouw mogelijk is, de beste oplossing is. Aan de Dokweg is al geruime tijd een nieuw modern schoolge bouw voorzien als vervanging van het oude onderkomen van de Willibrordusschool. Een pro jectgroep onder voorzitterschap van wethouder C. Liefting on derzoekt nu de mogelijkheid om de twee scholen onder één dak te huisvesten. De besturen van beide scholen hebben in eerste instantie niet enthousiast gerea geerd. Toch zijn ze zich bewust van de voordelen van een brede school en de extra ontwikke lingskansen die zo'n instituut kinderen biedt. Binnen een bre de school is namelijk ook ruimte voorzien voor andere voorzienin gen, zoals naschoolse opvang. In 2006 stellen Provinciale Staten het eerste Omge vingsplan Zeeland vast. Daarin worden de lijnen uit gezet voor gebruik van de ruimte, omgaan met water en milieu, ontwikkeling van de economie en van natuur en landschap. Politici moe ten nu al kiezen. Dat blijkt een lastige opgave te zijn. door Rinus Antonisse GOES - Kan Zeeland een groen-blauwe oase blijven en te gelijk economische groei bevor deren? Die vraag staat centraal in de discussies over het nieuwe Omgevingsplan. Het antwoord van de spelers die zich be moeien met de toekomst van de provincie is vrij eensgezind 'ja'. Hoe dat tweesporenbeleid - zo wel economie als ecologie ver sterken - gestalte moet krijgen, daarover wordt heel verschil lend gedacht. De Staten hebben in de- regio drie debatten gehouden met be stuurders en belangenbeharti gers. Die konden aangeven wel ke richting moet worden uitge stippeld. Duidelijk is dat wat de een als versterking van de groen-blauwe kwaliteiten ziet, door de ander juist als een aan tasting wordt ervaren. Het beoogde tweesporenbeleid zorgt voor een tweedeling in de provincie. De ijveraars voor meer economische ontwik kelingen (rood) tegenover de genen die kiezen voor rust, ruimte en duisternis (groen). Een Omgevingsplan kan deze tegenstellingen nooit verenigen. De Staten moeten dus kiezen en dat valt in polderland niet mee. Opmerkelijk is dat de 'roden' vooral oude wijn in nieuwe zak ken gieten. Zij beogen meer van hetzelfde. Meer huizen, meer werk, meer inwoners, meer bedrijventerrei nen, meer vrijheid voor de land bouw, meer recreatieve voorzie ningen. Zonder het hardop te zeggen willen ze een al- les-moet-kunnen aanpak. Het enige wat minder moet is de re gelgeving. In feite gaat zo'n benadering echte keuzes uit de weg. Het is een enkelspoorbeleid. Natuur lijk wordt geroepen dat de groen-blauwe oase daarbij over eind kan blijven, maar dat er sprake is van achteruitgang in plaats van versterking, staat als een paal boven water. Ruimte en marges zijn gewoon te krap bemeten. Het hoeft geen betoog dat zich in dit kamp de fervente voorstanders van een Wester- schelde Container Terminal op houden. De insteek van de 'groenen"1 is anders: neem de groenblauwe analyse oase als drager voor een vitale economie en een gezond leefkli maat en landschap. Dus ook (meer) industrie en bedrijvig heid, maar eveneens meer kan sen scheppen voor landbouw, re creatie en zorgeconomie. Na drukkelijk het landelijk gebied - waar de groenblauwe oase op drijft - niet op slot doen. Een WCT is overbodig en tast te veel aan. Doorgaan op oude voet is verre weg het gemakkelijkst. Een beet je pappen en nathouden, kool en geit sparen, maar wel rood SINT-MAARTENSDIJK - De Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk is gisteren twee keer in de prijzen gevallen op de finaledag van Thinkquest Junior in het Land van Ooit. Thinkquest is een landelijke wedstrijd voor basisscholieren die een website maken voor leeftijd genoten. Liefst zeventig websites behaalden de finale. Juist daarom waren de scholieren uit groep 5 en 6 van de Juliana van Stolbergschool zo verrast over hun derde plaats. Die kregen ze voor een website over kinderboerde rij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk. De prijs die de kin deren wonnen, is een extra schoolreisje nahr keuze. Waar dat naar toe gaat, is nog niet bepaald. De leerlingen van groep 7 en 8 van de Juliana van Stol bergschool wonnen de aanmoedigingsprijs voor hun web site over de tien nieuwe landen van de Europese Unie. Zij kregen allemaal een usb-memorystick voor de computer. Basisschool de Kirreweie uit Burgh-Haamstede had de fi nale gehaald met een website over Zeeland, maar deze viel niet in de prijzen. OOSTBURG - De CDA-fractie in de Sluisse raad vindt dat het college van burgemeester en wethouders de plan nen voor het windmolenpark bij Hoofdplaat niet had moe ten prijsgeven aan de media. B en W hadden eerst de raad moeten informeren over de planopzet. Fractiewoordvoer der L. Flikweert meent dat het Sluisse college gehandeld heeft in strijd met het dualisme en stelt in een brief het 'oude politieke handelen' niet op prijs te stellen. Het colle ge wordt gevraagd tekst en uitleg te geven over de wijze van handelen. TERNEUZEN - Bij het drukken van de gemeentegids van Terneuzen is een bladzijde blanco gebleven. De opmaak- fout wordt nog vóór de aanbieding van het eerste exem plaar, op vrijdag 2 juli, hersteld. De uitgever heeft be loofd dat deze week een erratum-vel wordt ingestoken, meldde hoofd voorlichting S. de Geest na de raadsverga dering. J. Pladdet (SGP) had even daarvoor de vrees uitge sproken dat de nieuwe gemeentegids niet bij de inwoners in de bus zou belanden. Hij vroeg zich ook af wie voor de kosten opdraaide. Wethouder C. Liefting was niet van de problemen op de hoogte, maar de gemeentewoordvoerster bracht opluch ting met de verzekering dat meerkosten voor rekening ko men van de uitgever. Ze voegde er aan toe dat alle inwo ners vóór eind juli over de geactualiseerde gemeentegege- vens kunnen beschikken. Als één van de eerste in Neder land bevat de Terneuzense gemeentegids een oranje ka tern met de telefoonnummers van alle bedrijven en parti culieren in alle veertien kernen van de gemeente. steeds verder uitbreiden. Recent onderzoek naar de herinrichting van Zeeuwse gebieden wijst uit dat met een hutspot aan compro missen nimmer het beste resul taat bereikt wordt. Nadrukkelijker inzetten op de economische kansen die de groen-blauwe oase biedt, is min der eenvoudig. Er is een omslag in denken voor nodig. Politi ci-bestuurders en bedrijfsleven hebben daar moeite mee. Maar bijvoorbeeld de natuur- en mi lieubeweging vaart al wel een andere koers. Niet meteen 'ho' roepen als het gaat om nieuwe ontwikkelingen in het buitengebied. Bereid zijn rust, ruimte en duisternis in be paalde mate te exploiteren. Ze noemen het graag: niet het kapi taal aantasten, wel de rente er van benutten. Gewoon verstan dig rentmeesterschap. In oktober geven Provinciale Staten aan welke hoofdlijnen voor het Omgevingsplan gaan gelden. Dan blijkt of politieke moed en creatieve durf aan wezig zijn om te kiezen, voor be houd of ontwikkeling. De Zeeuwse waarden aantasten of ze verantwoord exploiteren. door Harmen van der Werf GOES - CDA en VVD willen eerst duidelijkheid over een goe de uitkoopregeling voor de me chanische kokkelvisserij, voor dat zij instemmen met beëindi ging van de sector. De Zeeuwse Kamerleden S. Buijs (CDA) en J. Geluk (VVD) gaven gisteren die reactie op het kabinetsbe sluit om per 1 januari 2005 de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee niet meer toe te staan. „Het is nog veel te vaag", liet Geluk weten. „Zeker als het gaat om het verlies aan werkge legenheid en hoe daarmee wordt omgesprongen." Buijs vindt dat ook, maar merkte daarbij op dat de kokkelsector zelf heeft inge stemd met de instelling van een commissie die zich over een uit koopregeling gaat buigen. Positief in het kabinetsbesluit is, oordeelde Buijs, dat de mos selvisserij de ruimte krijgt om te werken aan vernieuwingen, aan nieuwe methoden om mossel zaad in te vangen. En dat het ka binet stelt dat de mosselvisserij sinds 1993 'heeft bijgedragen aan het herstel van mosselban- ken en andere natuurwaarden in de Waddenzee'. Veel vreugde viel er in de mossel sector toch niet te bespeuren. H. van Geesbergen van de produ centenorganisatie mosselcul tuur en mosselbestuurder W. van den Berg uit Bruinisse bena drukten allebei 'het treurig te vinden dat de kokkelsector moet sneuvelen voor gaswin ning'. Van den Berg was er ook niet gerust op dat de mosselvis serij buiten schot blijft. Handmatig kokkelvisser, J. Kwist uit Tholenbetreurt het dat de mechanische kokkelvisse rij verdwijnt uit de Waddenzee, maar hij er voor zichzelf en an dere handkokkelaars ook iets po sitiefs in, omdat waarschijnlijk meer ruimte komt voor handkok kelaars. Voor de afzet van kok kels zal het vertrek van de sche pen niks betekenen, volgens Kwist. De mechanische kokkelvisserij bestaat nog uit ruim twintig schepen, waarvan de meeste in handen zijn van de drie con cerns Heiploeg Shellfish, Roem van Yerseke én Prins en Dinge- manse. Als het tot een uitkoopre geling komt, worden de schepen ongeschikt gemaakt voor de me chanische kokkel visserij, aldus minister Veerman van Land bouw. Over de gevolgen voor de werk gelegenheid doen verschillende getallen de ronde. De kokkelsec tor heeft door Deloitte en Tou che laten uitzoeken hoeveel werk verloren gaat. Uit dat on derzoek kwam een getal van 950 tot 1100 directe en vooral indi recte arbeidsplaatsen naar vo ren, met name in de conservenin- dustrie die zwaar op de winstge vende kokkels leunt. De advies commissie Waddenzeebeleid on der leiding van W. Meijer hield het op 31 voltijdse banen op me chanische kokkelschepen, maar gaf geen aanwijzing voor het to tale verlies aan directe en indi recte werkgelegenheid. In dat Goese gezin met drie mannen, kijkt de vrouw des huizes sportief mee naar het EK voetbal. Ook de mannen zijn sportief: ze proberen haar niet te ver moeien met eindeloze uitleg over de buitenspelval of de 'silver goal'. Gelukkig zijn de algemene principes van het spel haar niet onbekend. Zo begrijpt ze wel waarom Dick fout is en Ruud goed. De heren des huizes voorzien het spel uiteraard voortdu rend van commentaar. Waarop de vrouw onlangs in formeerde: „Wie is toch die Schioalbe? Speelt die nu al weer mee?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 75