PZC Pleidooi grenzenloze regio Verkeershinder rond brug Zelzate kijkje in keuken Walcheren weer trots op jarig Miniatuur Zeeuwse architecten 15 In dorpshuis regent het binnen net zo hard als buiten Havendagen Kortgene Skeeleren rond de Oosterschelde Expositie over leven in en na de oorlog Volgende stap internationale samenwerking Woensdag veiling bodemmosselen Vlissinger bestraft voor stalken Kistorgel voor Sint Jacobskerk Werkstraf voor bestelen baas r11 imwte&i&i. EepTDouweMe^ Je'ieine He&LDe SUHKXIE O&PWG pea je 'Ndfa.~6nmi Hcoiey\e~je 'H06\ l'j HEJM&IM) 2o)OI<T /Ver-lejs-msnet, MW KcjnJe Moétvw UTTeKUtK WAlfc f&CTiewMcf HeT-Niel-ERI&r<ltN-WI-/M- paw /N Kieoeep&VHT 7 &PEJj*LlAR.M Km6€woop\mT.'. QWSTkL Es jgfflKHnr M zaterdag 26 juni 2004 swb (joorSanneJïChelfaut 5IST MAARTENSDIJK - Wan- jeer? Dat is de grote vraag van uit de Thoolse politiek als het nat om het opknappen van het dorpshuis in Anna Jacobapol- der. Het dorpshuis is aan alle lanten versleten en als het aan de raadsfracties ligt, was dit al- langverleden tijd. De gemeente wil het dorpshuis ook daadwerkelijk renoveren maar het plan van aanpak duur de een stuk langer dan was ge pland, zo erkende wethouder M. Velthuis deze week op vragen van de CU, CDA. PvdA en ABT. Deze fracties luidden nogmaals de noodklok over de slechte staat van het gebouw. Volgens CDA'er J. Bout 'regent het er binnen net zo hard als buiten'. Wethouder Velthuis snapte de ir ritatie. „Dat gevoel leeft ook bij het college. We zijn onverstan dig geweest door al heel vroeg een architect aan het werk te zet ten zonder dat we een goed, vast omlijnd plan hadden. Dat heb ben we wegens werkdruk ge daan en achteraf gezien geen goed besluit want op een gege ven moment wist niemand meer waar hij aan toe was. Inmiddels hebben we wel alles op een rij tje, het plan van eisen is helder Er moet een stuk van het dorps huis af omdat het eigenlijk veel te groot is." Daarnaast is volgens Velthuis nu ook duidelijk dat de huisarts in het gebouw spreekuur blijft houden. Alles is in een stroom versnelling gekomen en na de zo mer start de uitvoering. „Ik wil niet meemaken dat Anna Jaco- bapolder tijdens een derde be- grotingsraad weer op het pro gramma staat. Dan moet de klus zijn geklaard", aldus de wethou der. De fracties hadden vrede met de ze reactie. KORTGENE - In Kortgene wor den van donderdag 8 juli tot zon dag 11 juli de jaarlijkse Haven dagen gehouden. De festiviteiten worden donder dagavond 21.00 uur, in een gro- te feesttent op het Haventerrein «eopend met een optreden van de zangeres Albertina. Vrijdag is er om 19.00 uur een playback- show met aansluitend een optre den van de band Inferno. Zater dag is er braderie en tal van an dere activiteiten, 's Avonds zijn er optredens van Realtime Band en Harry Slinger van Druk werk. De dagen worden zondag middag afgesloten met een kof fieconcert met medewerking van Harmonie EMM en Piet Brakman. MIDDELBURG - De schaats en skeelervereniging SKA uit Middelburg houdt 3 juli een re creatieve skeeler-toertocht rond de Oosterschelde. De rit gaat over een afstand van negentig kilometer en de snel heid zal liggen rond de 22 kilo meter per uur. De tocht begint om 10.30 uur vanaf sportpark Veersche Poort en gaat via de Veersedam naar Colijnsplaat, via de Zeelandbrug naar Schou- wen-Duiveland, langs de Ooster schelde terug naar de Veerse dam en uiteindelijk weer naar Middelburg. Er worden korte stops ingelast waarbij de deelne mers voorzien worden van een versnapering en een drankje. Voor (medische) verzorging is eveneens gezorgd. De deelne mers zijn verplicht een helm te dragen. Aan de tocht kunnen 150 geoefende skeeleraars mee doen. WESTKAPELLE - Evangelie- satiecommissie De Sprankel van de Samen op Wcggemeente Westkapelle heeft een tentoonstelling gemaakt over het dagelijks leven tijdens de Tweede Wereldoorlog en kort daarna. In het kerkgebouw Moria aan de Markt in Westkapelle wor den voorwerpen geëxposeerd die een beeld geven van het le ven in die periode. Voor de tentoonstelling kreeg De Sprankel uiteenlopende attri buten in bruikleen. Er zijn dis tributiebonnen uit die tijd te zien, kookgerei, bestek en ser- gocd. Ook het zogeheten noodwoningservies is te bekij ken. Verder staan er spullen van de bezetters en de geallieerden, goe deren uit bunkers, een munitie kistje en een verrekijker. Dat het in die periode ploeteren was met materialen, blijkt uit een koffer op de expositie. De koffer was, bij gebrek aan leer, gemaakt van hout. En ook voor de dagelijkse kleding werd crea tief omgegaan met datgene wat voorhanden was. In het kerkge bouw is een kinderjasje te zien dat is gemaakt van een soldaten- er is een doopjurk, gemaakt van ondergoed en uit parachu testof werd een meisjesjurk ver vaardigd. Foto's uit die tijd ma ken de tentoonstelling com pleet. De expositie is gisteren geopend en kan tot en met 3 september bezocht worden elke vrijdag van 16.00 tot 20.00 uur. door Sheila van Doorsselaer RUPELMONDE - Voor partijen uit welke grensprovincie dan ook moet in het kader van Inter- reg IV iedere vorm van grens overschrijdende samenwerking mogelijk zijn. Dit zegt M. de Buck, gedeputeer de van de provincie Oost-Vlaan deren. In Rupelmonde werd gis teren het Interreg IHA-program- ma geëvalueerd en werd naar de toekomst gekeken. Via Interreg kunnen Europese subsidies worden verkregen. Het Interreg IIIA-programma voor de grensregio Vlaande- ren-Nederland is bijna op de helft van de uitvoeringsperiode. Sinds de start van het program ma zijn in de Euregio Schelde- mond 33 projecten goedge keurd, wat neerkomt op een sub sidiebedrag van bijna dertien miljoen euro. Tot 2006 is er nog zo'n acht miljoen euro te verge ven en de verwachting is dat me dio 2005 alle Europese middelen zijn toegekend. Op dit moment is er enkel nog ruimte voor pro jecten die zich toespitsen op op leidingen en sociale tewerkstel- ling. Alle hoop is nu gevestigd op een Interreg IV-programma Vol gens De Buck en R. Ruyffelaere, voorzitter van het Comité van Toezicht voor Interreg Hl, ziet het er hoopvol uit. Voor beiden is wel de eis dat samenwerking op nog breder vlak mogelijk ge maakt moet worden. Ruyffelae re: „Voor 2000 was het een ab surde situatie. Toen was het nog niet mogelijk dat partijen in twee naast elkaar liggende re gio's (Euregio Scheldemond en Euregio Benelux) met elkaar konden samenwerken, ook al la- gens ze hemelsbreed misschien vijftien kilometer uit elkaar. Bij Interreg III kwam daar verande ring in, maar de samenwerking moet voor Interreg IV nog meer worden geïntensiveerd." Volgens Ruyffelaere moeten alle obstakels die een dergelijk verre gaande samenwerking in de weg staan, worden weggehaald. Zo kan er gebiedsgericht maatwerk worden geleverd. „De grensre gio moet een grenzenloze regio worden." De drie Walcherse burgemeesters openen de nieuwe schuur in Miniatuur Walcheren. Vlnr J. Schouwenaar van Middelburg, A. Van Dok-Van Weele van Ylissingen en J. de Bruijn van Veere. foto Ruben oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Exact vijftig jaar gele den opende koningin Juliana in Middel burg Miniatuur Walcheren. Het jubi leum werd gisteren gevierd met de ope ning van de overzichtstentoonstelling '50 jaar Miniatuur Walcheren'. Speciaal voor deze expositie is in twee maanden tijd een Walcherse boeren schuur uit de grond gestampt. In de schuur zijn privéfoto's te zien van men sen die het park door de jaren heen be zochten. Er worden ook oude filmfragmenten en voorwerpen getoond. Verder is er een kinderstnp waarin het verhaal van Mi niatuur Walcheren wordt verteld. „In vijftig jaar is er best veel veran derd", sprak burgemeester Schouwe naar van Middelburg. „Er waren des tijds zeventien Walcheise burgemees ters bij de opening aanwezig. Het wa ren allemaal mannen. Vandaag zijn hier drie burgemeesters, waarvan twee da mes. Of dat een verbetering is, mag u zelf beoordelen. Verder spraken we vijf tig jaar geleden nog niet over 'normen en waarden'. Ze waren er natuurlijk wel, maar woorden als poep en pies wer den nauwelijks gebruikt. Tegenwoordig kijkt niemand meer op van een poep- sjoel-kampioenschap in Miniatuur Wal cheren. Ook waren in 1954 koningin Juliana en prins Bernhard aanwezig bij de opening van dit park. Inmiddels is koningin Juliana overleden. Maar ze heeft een achterkleinkind achtergela ten. Ik mag bekendmaken dat, met offi ciële toestemming van het koninklijk huis, de nieuwe boerenschuur in Minia tuur Walcheren is gedoopt tot Prinses Amalia Hoeve." De vijf sprekers voor het officiële ge deelte van de viering waren vol lof over het enthousiasme waarmee de directeu ren Sven van Rijswijk en Edgar Angeli- ni het park de afgelopen vijf jaar een nieuwe impuls gaven. „Ik weet nog als de dag van gisteren hoe we in maart 1999 voor het eerst de deuren openden van ons eigen park", zegt Van Rijswijk. Knuffelen „We hadden die dag 73 betalende bezoe kers. We wilden ze allemaal wel knuffe len, zo blij waren we. Maar we realiseer den ons ook dat er nog veel moest gebeu ren. Het park moest verjongen en uit breiden. Dat is gelukt. Als ik er nu op te rugkijk, kon ik vijf jaar geleden niet trots zijn op het park. Nu ben ik dat wel." YERSEKE - Het seizoen voor de Zeeuwse bodemmosse len begint volgende week woensdag in Yerseke. Een eer ste partij mosselen die op percelen op de bodem van de Oosterschelde en Waddenzee is gekweekt, wordt 's mid dags verkocht in de mosselveiling. Afgelopen week zijn al monsters van de eerste bodemmos selen beoordeeld op kwaliteit. Die was, meldt veilingmees ter H. Korsten in het vakblad Visserijnieuws, voor de tijd van het jaar over het algemeen behoorlijk goed. Mosselen van Zeeuwse hangcultuurbedrijven, waar schelpdieren in de bovenste waterkolom worden ge kweekt, zijn al langer op de markt. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg veroordeeld tot tachtig uur werk straf, waarvan twintig uur voorwaardelijk, wegens stal king en huisvredebreuk. De Vlissinger belaagde eind vorig jaar zijn ex-vriendin in Wissenkerke. Hij bedreigde haar via de voicemail en drong haar woning binnen. Officier van Justitie J. Zonder van voorzag een probleem, omdat ze samen een kind heb ben. VLISSINGEN - De Sint Jacobskerk in Vlissingen heeft een kistorgel gekregen. Dat is een handzaam, klein orgel met een inklapbaar toetsenbord dat specifiek gebruikt wordt voor de begeleiding bij barok-uitvoeringen. De Sint Jacobskerk miste een dergelijk orgel. Bij oratorium- concerten in de kerk werd er altijd een kistorgel gehuurd. De kerk beschikt weliswaar over twee orgels, maar die zijn niet geschikt voor de oratoriumconcerten. Bij deze concerten staat het orgel midden in het orkest. Maar het al aanwezige koororgel is zo hoog dat de organist en het koor niet goed naar de dirigent kunnen kijken. De Vlis- singse Oratorium Vereniging bedacht dat het fijn zou zijn als de Sint Jacobskerk een eigen kistorgel kreeg. De eve nementencommissie van de kerk en het Vocaal Ense- bleElancorewaren enthousiast en startten samen met de oratoriumvereniging een wervingsactie. Het nieuwe orgel, gemaakt door de gebroeders Klop uit Garderen, wordt maandag om 20.15 uur in gebruik geno men tijdens het Meer-Orgel-Festijn. Tijdens dit concert worden werken ten gehore gebracht van Rutter, Grieg, Fauré, Mozart, Franck en Mendelssohn. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 21-jarige man uit Vlissingen voor het beste len van zijn werkgever conform de eis veroordeeld tot honderd uur taakstraf, waarvan twintig uur voorwaarde lijk. De verdachte nam in het eerste kwartaal van vorig jaar geld uit de kassa van een Vlissingse fietsenzaak, ter wijl zijn baas op vakantie was. De man ging 12 april nog brutaler te werk door in te bre ken en vier nieuwe fietsen uit de winkel te stelen. Dat deed hij met een sleutel die hij na zijn ontslag bij zich had gehouden. De verdachte zei in geldnood te verkeren. Bovendien voel de hij zich onderbetaald. Dat laatste vond de politierech ter een smoes. door Kris Naudts ZELZATE - Voor de tweede keer in amper twee jaar tijd gaat de kanaalbrug in Zelzate dicht voor het verkeer. Het her stelwerk aan het wegdek en het brugmechanisme dat in de zo mer van 2002 werd uitgevoerd, is mislukt en moet worden over gedaan. In juli gaat de brug dicht voor al le verkeer. Auto's worden omge leid via de tunnel van Zelzate of via de kanaalbrug in Sas van Gent. Fietsers en voetgangers kunnen gebruik maken van een tijdelij ke veerpont die vaart vanaf een inscheepplaats aan de Groen straat en een aanlegsteiger ter hoogte van het goederenstation aan de Beneluxlaan op de weste lijke kanaaloever. Vanaf begin augustus kan het wegverkeer via wegversmallin gen opnieuw gebruik maken van de brug. De werkzaamhe den zullen duren tot eind augus tus. De aannemer is met de Vlaamse overheid de verbintenis aange gaan om dag en nacht door te werken, in drie ploegen. Het wegdek wordt hersteld en de vier zuigers van het brugmecha nisme worden vervangen. Al kort na de voltooiing van de werkzaamheden, twee jaar gele den, bleek dat bij de uitvoering flink was geknoeid. Het brug dek brokkelde gelijk weer af. Het aannemingsbedrijf dat de werken uitvoerde, is inmiddels failliet. Gistermiddag opende Vlaams minister van Mobiliteit G. Bos- suyt in Zelzate het nieuwe kla verblad op de kruising van de in dustrieweg R4-West en de ex- presweg Antwerpen-Kust. Het gigantische verkeerscomplex ter hoogte van Callemansputte be staat uit een tunnel, bruggen en op- en afritten. Het klaverblad zorgt voor een aanzienlijke ver betering van de verbinding langs de westelijke kanaaloever tussen de Westerscheldetunnel en het Vlaanderen. door Sheila van Doorsselaer HULST - Zeeuwse architecten bieden belangstellenden zater dag 3 juli een kijkje achter de schermen, tijdens de Dag van de Architectuur. Bezoekers kunnen over de schouder meekijken tij dens het ontwerpen, vragen stel len of een bijzonder gebouw be zoeken. Ook krijgen ze de eerste Zeeuwse Architectuurkalender cadeau. Op de kalender prijken twaalf markante gebouwen, ontworpen door Zeeuwse architecten. De Zeeuwse Architectuurkalender is een initiatief van de BNA (Bond van Nederlandse Archite- ten) en Stichting Het Zeeuws Gezicht Iedere bouwmeester kon een foto van zijn meest beeldbepalende project instu ren. Een jury, met daarin gede puteerde H. van Waveren, H. van Hunnik (voorzitter van Het Zeeuwse Gezicht) en foto graaf R. Lous, selecteerde uit zestig inzendingen de twaalf meest eigentijdse gebouwen. Het is een collage geworden waaruit de diversiteit van Zeeuwse gebouwen blijkt. De kalender, in een oplage van 1500 exemplaren gedrukt, bevat onder meer een impressie van de Strandveste in Vlissingen (ontworpen door H. Slemmer), de uitbreiding van Huys ter Schelde (J. de Koning), de uit breiding van het Ledeltheater in Oostburg (M. Willems) en het be dieningsgebouw van de Zand- kreeksluis (G. de Groot). Het eerste exemplaar wordt don derdag aangeboden aan Van Wa veren. Alle bezoekers van een ar chitectenbureau dat 3 juli geo pend is, ontvangen een uitgave. Negen bureaus in de provincie houden die dag van 10 tot 14 uur open huis. Het thema Ach ter de Schermen heeft als onder titel 'computer of tekentafel?' Belangstellenden krijgen uitleg over hoe een architect tegen woordig werkt. Dit is met enkel interessant voor diegenen die bouwplannen hebben. Architect Mark Willems zal de tekentafel voor een dag verrui len voor het Ledeltheater in Oostburg, waar hij bezoekers een rondleiding en uitleg geeft bij zijn project: de uitbreiding van het theater. Een lijst met alle architectenbu reaus die 3 juli open huis hou den is te vinden op www.het- zeeuwsegezicht.nl KMee j eHoeit Hoep /Hpe Qc/ueve nV,0/1/£TZoce<JK Oe\"HET ZèÉÜWS"' r'MS M/MTSIZ VAH B/WfrlLWPSe MtyKik Meawv& ZDf&H <MDe\&£UWN6 woww ..zo'/i opfocf imj/v/Müiflae Bf tóNDSCOKH op 76 HAfJOEN Cf T6 STCN/f&J iïwiin |T[ l w. Strandveste in Vlissingen. ontworpen door Hans Slemmer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 73