Grevelingen trekt meer mensen PZC PZC Herten en kippen krijgen gezelschap Geschil over bouwfouten in Kerkwerve Schepen: kassen op havengrond blunder .13 broedende watervogels hebben het zwaar Rondje kunst Strandpaviljoen De Jutter wil ook in de winter open Diepvriesproducten gestolen Celstraf voor diefstal en heling Man dreigt met bijtende vloeistof Souburgse dealer moet werken Bedreigen hondenbezitters bestraft zaterdag 26 juni 2004 ^Marcel Modde ZONNEMAIRE - De Grevelin- p stijgt in populariteit bij re- (reanten. Het aantal bezoekers tam vorig jaar toe tot bijna 1,3 niljocn mensen. Daarentegen «orden er in het gebied steeds ainder broedende watervogels jeield, zo blijkt uit cijfers van WNatuur- en Recreatieschap. Het bezoekersaantal van de Gre velingen vertoont al een aantal aren een stijgende lijn. Gere end vanaf 2001 noteerde het shap een toename van ruim honderdduizend recreanten, tot totaal van bijna 1,3 miljoen rfflsen. Een belangrijk aandeel iiann is voor het surfgebied jabbelaarsbank. Ook het strand aan de Grevelin- sendam kent een groeiende po pulariteit. Wat opvalt, is dat de iin dit geval geschatte) belang stelling voor de Brouwersdam de afgelopen drie jaar ongeveer jelijk is gebleven. Het bezoe kerscentrum De Punt kreeg vo- ng seizoen bijna dertigduizend mensen over de vloer. Parallel aan het toegenomen be zoek steeg vorig jaar ook het aantal kortparkeerders (plus 8 procent). De gemiddelde ver blijfsduur per bezoeker ten op zichte van 2002 nam eveneens toe, Slijgende lijn Ook op het water was het druk inde Grevelingen. Uit gegevens van Rijkwaterstaat blijkt dat bet aantal passages van de sluis jaarlijks zo rond de vijftigdui zend jachten schommelt. Bij el- laar werden vorig jaar 2673 sei zoensabonnementen afgegeven 'HET MIDDELBURG BELANGRIJKE KUNST ANTIEK VEILING zaterdag 3 juli in de Concert -en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Kijkdagen: viD. 2 juli-15.00 tot 20.00 uur zal 3juii-10.00 tot 11.30 uur Register veilingmeester A. I. Verhage Inl.: 0118-627639 'Aww.hetmiddelburgsveilinghuis.nl REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax-0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans ■Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur voor een aanlegplaats, dik twee honderd meer dan in 2002. Voor wat betreft de weekkaarten zet de stijgende lijn zich eveneens door. Het Grevelingenschap heeft on- derzoek laten uitvoeren naar de mogelijkheden van meer recrea tief medegebruik van de natuur gebieden. Het Bureau voor Toe risme Zeeland, dat de rappor tage opstelde, ziet daarin een be langrijke taak voor het schap. Bestuur en directie vinden ech ter dat verdere ontwikkelingen en ideeën op dat vlak van het be drijfsleven moeten komen, zo staat in het jaarverslag. Het schap pleit verder voor een 'gecoördineerde' aanpak van het toezicht op de (sociale) vei ligheid in het Grevelingenge- bied. „Recreanten komen pas in een gebied als ze er redelijk ze ker van zijn dat zij geen benen breken of slachtoffer worden van criminaliteit." De laatste jaren laat de politie zich er door een andere priori teitstelling steeds minder vaak zien. De eigen toezichthouders kunnen optreden bij lichte ver grijpen, zoals hinderlijk gedrag en loslopende honden, en bij zware incidenten komt de poli tie ook wel. Maar juist tegen (middelzware) zaken die daar net tussenin zitten wordt het steeds moeilijker op te treden, constateert het schap. Als voorbeeld in dat verband wordt genoemd: drugsoverlast. stroperij en milieuovertredin gen. Vorig jaar verdwenen bo vendien dertien parkeerautoma ten met sokkel en al. Kluut De aantrekkelijkheid is voor sommige vogelsoorten in ieder geval een stuk afgenomen, ver wijst het schap naar een onder zoek van het Rijksinstituut voor Kust en Zee. Vooral de kluut heeft steeds meer moeite om z'n jongen in de Grevelingen groot te brengen. Ook de bontbekple- vier en strandplevier doen het niet goed. Op de Slikken van Flakkee Zuid kregen 35 paren slechts 5 jon gen, terwijl op de Slikken van Bommenede 24 paren 16 jon gen voortbrachten. Ooi-zaken voor die afname worden verder niet gegeven. Uit het verslag blijkt wel dat roofvogels zich overal in de Delta kwistig te goed doen aan de pas uitgevlo gen vogels. BURGH-HAAMSTEDE - Tien ateliers en drie galeriën in "i-Haamstede openen mor gen hun deuren voor publiek in bet kader van het maandelijkse Rondje-Kunst. De locaties zijn geopend van 12:00 tot 17.00 uur en aangege ven met een eigen vlag. (Advertentie) Het cadeau van de gemeente, zes parelhoenders, wordt enthousiast uitgepakt door leerlingen van 't Stoofje. door Piet Kleemans OUWERKERK - Na een grondige op knapbeurt is gisteren het hertenkamp in Ouwerkerk weer in gebruik geno men. De kinderen van openbare basis school 't Stoofje waren erbij. Zes hindes, een hertenbok, vier volwas sen geiten, vier jongen, een stuk of vijf entwintig kippen en - sinds gisteren - zes parelhoenders. Dat is de populatie van het Ouwerkerkse dierenkamp. De dieren beschikken na de opknapbeurt weer over een prima leefomgeving, vindt Rieneke Bijleveld, student dierge zondheidszorg aan de hogeschool Delft. Bijleveld deed op uitnodiging van de ge meente Schouwen-Duiveland onder zoek naar de gesteldheid van de drie ge meentelijke dierenkampen, te vinden in Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Brouwers haven. „Nee, echt schokkende zaken ben ik niet tegengekomen. Het zijn meer de details die het hem doen. En dan ging het er vooral om dat er feite lijk geen goede basis was voor gemeente lijk beleid met betrekking tot de dieren kampen. De uitkomsten van mijn onder zoek kunnen nu als basis dienen." Bijleveld keek bij haar onderzoek onder meer naar de inrichting van de dieren kampen en zaken als dierenwelzijn en ziektebehandeling. Ook het organiseren van een speciale scholendag, ter gele genheid van de heropening van het die renkamp, maakte deel uit van het afstu deerproject. Voor de leerlingen van 't Stoofje begon de dag in het bos, waar boswachter Dirk Fluijt hen naar reeënsporen liet zoeken. Een taak waar Fluijt zich met veel plezier van kweet. „Het was een ontzettend enthousiaste groep kinde ren." Gekwetter Het middagprogramma begon met een puzzeltocht naar het hertenkamp. Daar na volgde de officiële ingebruikname middels het traditionele doorknippen van een lint. Het geschenk van de ge meente Schouwen-Duiveland - zes in speciale dozen veipakte parelhoenders - werd met veel gekwetter in dank aan vaard. foto Marijke Folkertsma De opknapbeurt van het Ouwerkerkse dierenkamp heeft alles bij elkaar twee jaar in beslag genomen. A. Verschoor van de gemeentelijke dienst openbare werken: „Wij zijn er geen twee jaar con tinu mee bezig geweest, hoor. Eigenlijk hadden we het dierenkamp vorig jaar al willen heropenen, maar toen gooide de uitbraak van vogelpest roet in het eten." De opknapbeurt was volgens Verschoor zeker geen overbodige luxe. „Een paar keer zijn herten uitgebroken vanwege het slechte hek. Daarom hebben we nu een compleet nieuw hekwerk neerge zet." Verder is een nieuw kippenhok ge plaatst op het terrein aan de Westach terweg en werd rond de voederplaatsen verharding aangelegd. Ook is drainage aangebracht en zijn de grasmat en wa tervoorziening onder handen genomen. door Melita Lantinq KERKWERVE - Zijn er tijdens de bouw van een woning in Kerkwerve fouten gemaakt of niet? Donderdag komt de zaak voor de Raad van Arbitrage van de bouw, die daarvoor naar Schouwen-Duiveland gaat. De kwestie draait om het huis van de familie Van der Velde uit Kerkwerve. Volgens de eige naresse zijn tijdens de bouw veel dingen mis gegaan. „De bal konplaat is niet volgens bestek geleverd en de wapening roest, de schuifpui is centimeters te klein en als het regent, zijn er door het hele huis heen lekka ges." De lijst met klachten is lang. Volgens een opname van de Raad van Arbitrage zou het om ruim honderd kleine en grotere De lijst van zaken die volgens de familie Van der Velde mis zijn met hun woning, is lang. Een van die punten: de balkonplaat is niet in orde. foto Marijke Folkertsma gebreken gaan. Deze raad buigt zich donderdag achter gesloten deuren over de zaak. Wanneer de uitspraak volgt, is onduide lijk; dat kan dezelfde dag zijn, maar het kan ook maanden du ren. Directeur H. Boogert van het gelijknamige bouwbedrijf dat de woning bouwde, wil in houdelijk met op de kwestie rea geren. De zaak van de familie Van der Velde staat niet op zich. Jaar lijks behandelt de Raad vele ge schillen tussen opdrachtgevers en aannemers. Bij de oplevering van nieuwe woningen komen al tijd gebreken aan het licht: van kleine zaken als spatten verf op tegelvloeren tot bouwtechnische gebreken. Veel van deze zaken komen uiteindelijk op het bord je van de Raad van Arbitrage voor de bouw. Die bestaat uit deskundigen van verschillende disciplines uit de bouwwereld. Per zaak wordt een aantal des kundigen aangewezen om de zaak te behandelen. Toelichten Het is volgens een woordvoer der van de Raad vrij gebruike lijk dat de hoorzitting op of in de buurt van de bouwlocatie wordt gehouden, zodat beide partijen hun standpunten ter plekke kunnen toelichten. Een zaak kan alleen bij de Raad van Arbitrage aanhangig gemaakt worden als beide partijen daar mee instemmen. De uitspraken zijn ook bindend. Mocht een van beide partijen het niet eens zijn met de uit spraak, dan is nog een hoger be roep mogelijk. Een zaak aanhangig maken bij de Raad is wel een kwestie van lange adem. Een groot deel van de procedure verloopt schrifte lijk en dat kost veel tijd omdat partijen telkens ruim de tijd krij gen om de papieren in orde te maken. In de zaak van de fami lie Van der Velde loopt het ge schil sinds augustus 2002, toen de woning opgeleverd zou wor den. De Raad heeft in januari 2003 de woning opgenomen en nu, anderhalf jaar later, is de hoorzitting. door Esme Soesman ELLEMEET - Uitbater Cees Verweel van strandpaviljoen De Jutter aan de Kampweg wil zijn strandtent ook 's win ters openhouden. Langs de Schouwse kust zijn maximaal acht permanente pa viljoens toegestaan. Dat De Jutter daar toe niet behoort, ziet Verweel als concur rentievervalsing. De Jutter ligt tussen de Brouwersdam en Renesse, ter hoogte van overgang Elle- meet. Met het steeds weer voor vier maan den weghalen van het bedrijf is aardig wat geld gemoeid. Op- en afbreken kost zo'n tienduizend eu ro en met het stallen is vijfduizend euro gemoeid. Dat gehannes doet het materi aal geen goed en ook de apparatuur heeft te lijden onder de jaarlijkse winterslaap. Komt bij dat de ondernemer in de winter maanden geen omzet heeft. Al met al loopt Verweel daardoor aardig wat centen mis, die exploitanten met een vast paviljoen kunnen gebruiken om hun zaak mooier te maken of hun prijzen te verlagen. Een oneerlijke strijd, betoogde Verweel eerder deze week tijdens het raadsledenspreekuur. Aan de aanwijzing van permanente pavil joens is een hele strijd vooraf gegaan, tus sen gemeente en de Vereniging Strandpa viljoenhouders Schouwse Kust (VSSK). Een organisatie waarvan Verweel des tijds wel, maar inmiddels- geen lid meer is. De drie voorwaarden die toen zijn ge formuleerd om te selecteren welke pavil joens continu open mochten blijven, zou den volgens Verweel echter geen pro bleem moeten vormen. Het gaat dan om toestemming van Water schap Zeeuwse Eilanden, een goede be reikbaarheid en voldoende parkeerplaat sen. Die toestemming is er, volgens Ver weel. Zijn net onder het duin gelegen strandtent is bovendien goed te bereiken en ook heeft De Jutter ruime parkeergele genheid. Blijft over de eis dat de tent nabij (op maximaal 350 meter) van een recrea tie-concentratiepunt moet liggen. Niet elk recreatie-concentratiepunt is name- ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag is in gebroken in restaurant Boa Tarde aan de Engelse Kade in Zierikzee. De daders gingen ervandoor met een aantal diepvriesproducten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Dordrecht voor dief stal en heling twee maanden gevangenisstraf opgelegd, plus een maand voorwaardelijk. De verdachte stal afgelopen december geluidsboxen uit een auto in Vlissingen. Ook nam hij de wielen mee. In de zelfde periode was hij betrokken bij de diefstal van kle ding uit een winkel in Middelburg. De buit, ter waarde van vijfduizend euro, werd bij hem aangetroffen. De poli tierechter vond de heling bewezen. VLISSINGEN - Een 22-jarige Vlissinger is gisterochtend in Middelburg aangehouden omdat hij een bijtende vloei stof naar een vrouw dreigde te gooien. Dat gebeurde omstreeks kwart over tien in een pand aan de Nieuwe Kerkgang. De oorzaak van het voorval ligt in de relatiesfeer. MIDDELBURG - Een negentienjarige scholier uit Oost-Souburg die harddrugs dealde, moet 240 uur werk straf verrichten. De drugswinst, geschat op vierduizend euro, moet hij terugbetalen aan de staat. De Middelburg se politierechter legde hem bovendien drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf op. De Souburger kocht cocaïne en xtc-pillen bij een hande laar en verkocht ze door aan klanten in Vlissingen en Goes. In zijn auto werden half december vijf gram coke en 37 xtc-pillen gevonden. Officier van justitie J. Zondervan verbaasde zich over het gedrag van de jonge verdachte. „Hij is vanuit het niets gaan dealen. Dat brengt veel schade met zich mee." De Souburger had toegegeven vijf maanden te hebben ge deald. MIDDELBURG - Een 38-jarige vrouw uit Vlissingen heeft het niet op loslopende honden. Dat bleek gisteren tij dens de zitting van de Middelburgse politierechter. De Vlissingse vond dat ze mensen mocht aanspreken als de honden los lopen. Daar was volgens politierechter J. Hop mans ook niets mis mee. „Alleen bent u daarin te ver ge gaan door de hondenbezitters uit te schelden." De vrouw kreeg 40 uur voorwaardelijke werkstraf opge legd voor het bedreigen van twee oudere mensen die hun honden uitlieten. Aan een van de slachtoffers moet ze 150 euro smartengeld betalen. Het betrof een oudere vrouw, die bang is voor de Vlissingse. Van mishandeling van een vrouw die haar hond uitliet, werd de Vlissingse vrijgesproken. „Er zal best iets zijn ge beurd, maar er waren geen getuigen. Het is een tegen een. Dat is niet overtuigend genoeg voor het bewijs", meende de politierechter. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het ha venschap Zeeland Seaports maakt een ongelooflijke fout als het te veel braakliggende haven terreinen in de Kanaalzone toe bedeelt aan de glastuinbouw. Havenschepen D. Termont van Gent waarschuwde havenschap voorzitter G. de Kok voor zo'n misstap. „Er is nu, in de havens in West-Europa, al nauwelijks nog grond beschikbaar voor nieuwe vestigingen. Het Gentse Haven bedrijf heeft enkel nog een klei ne tweehonderd hectare beschik baar aan het nieuwe Kluizen dok. Straks is Zeeland Seaports de enige in heel deze Europese regio, die nog over vrije grond beschikt. Ga daar toch zorgvul dig mee om." Termont zei het met in het ach terhoofd de wetenschap dat Gent, als de terreinen rond het Kluizendok over een paar jaar zijn vergeven, over de grens zal moeten kijken. Dan komt bij de acquisitie nadrukkelijker dan ooit de Axelse Vlakte/ Autriche- polder in beeld. En daarom ook kijkt Termont vol huiver naar de ontwikkelingen rond de Ex ploitatiemaatschappij Schel- de-Maas (ESM), die een belang rijke stem heeft bij de gronduit- gifte, ook op de Axelse Vlakte. De Kok had eerder al gezegd dat ESM zeker bereid zal zijn zelf ook met Gent te onderhandelen. Maar Termont wekte niet de in druk daar tevreden mee te zijn. Ook niet toen De Kok verzeker de dat het logisch is dat Zeeland Seaports niet alleen naar Rotter dam kijkt, maar zeker ook de blik op het zuiden (Gent dus) richt. Termont wees hem prompt nog eens fijntjes op het zo mooie samenwerkingsakkoord dat bei de havenbedrijven in april 2003 afsloten. Het bleek een papieren tijger. Termont wil nu eindelijk eens daadkracht van Zeeuwse kant, benadrukte hij. (Advertentie) lijk in de wintermaanden geopend. Wat bijvoorbeeld weer wel geldt voor het vlakbij De Jutter gelegen bungalowpark De Haarde. Maar dat ligt 500 meter van Verweels paviljoen vandaan. Niet gebruikt De exploitant van De Jutter hoopt in aan merking te komen voor één van de vergun ningen die niet gebruikt worden. Dat is in ieder geval bij twee van de vaste strandtenten het geval, weet hij. Het gaat dan om eigenaren die twee paviljoens be zitten met een jaarrond-vergunning. Het is cru om na de zomer je spulletje te moeten afbreken, stelt Verweel. „Zeker als je ziet dat een ander zijn deur dicht doet." Behalve De Jutter mogen alle paviljoens vanaf de Brouwersdam tot en met de Jan van Renesseweg (zes stuks) blijven staan. LU Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.50 Ik geel daarbij éénmalig toestem ming voor automansche incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen res Ipostlhankrekeningnummer PZC bv gaal zoigvuldiy or tred u nadere informatie i el persoonsgegevens In de colofon 711688"555547" L J Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19.45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60) per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis. 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 71