PZC Einde kokkelsector nog troebel Omgevingsplan vraagt moed en durf Oh dokter, ik voel me zo naar Zierikzeese eist veilige route rollator en scootmobiel CDA en VVD willen meer duidelijkheid over uitkoopregeling l'rouw niet ervolgd voor eweldpleging 0118-419367 18 t/m 21 School in de prijzen met website Weg dicht voor aanpak veiligheid Man moet agressie leren beheersen zeeuwse almanak Schwalbe 0113-315649 «ww.pzc.n' i^ail redactie pzc.nl Sius 31,4460 AA Goes "ivertentie-exploitatie: wrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7»uvvs-Vlaanderen: 0114-372770; ytKjnaal: 020-4562500. 26 juni 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-19 editie Schouwen-Duiveland wirHarmen van der Werf GOES - CDA en VVD willen SRI duidelijkheid over een goe- jtuitkoopregeling voor de me chanische kokkel visserij, voor al zij instemmen met beëindi- jng van de sector. De Zeeuwse hamerleden S. Buijs (CDA) en j Geluk (VVD) gaven gisteren reactie op het kabinetsbe sluit om per 1 januari 2005 de jechanische kokkelvisserij in je Waddenzee niet meer toe te ijfet is nog veel te vaag", liet Geluk weten, „zeker als het sat om het verlies aan werkge- 1 eid en hoe daarmee wordt nagesprongen." Buijs vindt dat jok, maar merkte daarbij op dat je kokkelsector zelf heeft inge seind met de instelling van een (Advertentie) de zon maakt alles mooier... zelfs de prijzen! nu 50% korting op de voorjaars- en zomercollectie Advertentie dg! Grote Markt 11-13 4461 AH Goes commissie die zich over een uit koopregeling gaat buigen. Positief in het kabinetsbesluit is, oordeelde Buijs, dat de mos selvisserij de ruimte krijgt om te werken aan vernieuwingen, aan nieuwe methoden om mossel zaad in te vangen. En dat het ka binet stelt dat de mosselvisserij sinds 1993 'heeft bijgedragen aan het herstel van mosselban- ken en andere natuurwaarden in de Waddenzee'. Veel vreugde viel er in de mossel sector toch niet te bespeuren. H. van Geesbergen van de produ centenorganisatie mosselcul tuur en mosselbestuurder W. van den Berg uit Bruinisse bena drukten allebei 'het treurig te vinden dat de kokkelsector moet sneuvelen voor gaswin ning'. Van den Berg was er ook niet gerust op dat de mosselvis serij buiten schot blijft. „Straks zijn wij wellicht aan de beurt." Gespannen sfeer J. Kwist uit Tholen (handmatig kokkelvisser) meldde de laatste tijd goed te hebben gemerkt dat de sfeer onder zijn collega's uit de mechanische kokkelvisserij gespannen was. „Ze zeiden niks meer tegen ons." Hoewel Kwist het betreurt dat de mechanische kokkelvisserij verdwijnt uit de Waddenzee, ziet hij er voor zich zelf en andere handkokkelaars ook iets positiefs in. Waarschijn lijk komt er meer ruimte voor handkokkelaars. Voor de afzet van kokkels zal het vertrek van de schepen niks betekenen, vol gens Kwist, ook al moeten con- servenbedrijven sluiten. „Van uit Spanje - waar de meeste kok kels naartoe gaan - is al eens aangeboden een fabriekje in Ne derland op te zetten." De mecha nische kokkelvisserij bestaat nog uit ruim twintig schepen, waarvan de meeste in handen van de drie concerns Heiploeg Shellfish, Roem van Yerseke én Prins en Dingemanse. Als het tot een uitkoopregeling komt, worden de schepen ongeschikt gemaakt voor de mechanische kokkel visserij, aldus minister Veerman van Landbouw. Over de gevolgen voor de werkgele genheid doen verschillende ge tallen de ronde. De kokkelsector 1QDDELBURG - Een 51-jarige louw uit Kortgene, die zich gis tten voor de Middelburgse poli- ierechter moest verantwoorden oor geweld dat ze pleegde, is uitslagen van rechtsvervolging. Idvocaat H. Dunsbergen beriep óch met succes op psychische ««macht. ten ruzie op 8 november vorig in 's-Heerenhoek escaleer- Ie m een ordinaire vechtpartij haar ex-man, toen ze de and kwam brengen. Daarbij de vrouw nog een stapje "der door met de auto op haar ■3 in te rijden. 3at de vrouw niet lekker in sar vel zat, bleek uit het feit at ze vier dagen voor het inci dent voor haar depressies hulp ad gezocht bij de psychiatri sche kliniek Emergis. Haar gees- ïlijk labiele toestand was vol lens de strafpleiter het gevolg sin een slopende relatie met het iachtoffer -tncier van justitie J. Zonder- in toonde tijdens de zitting tel begrip voor de stresssituatie narin de wouw zich bevond. &ar aan de andere kant tilde '-j ook zwaar aan haar actie: set inrijden op haar ex. Hij eiste '^ftig uur voorwaardelijke «rkstraf tegen de verdachte, ^politierechter zat meer op snlijn met de advocaat. „U zat jsychlsch in de knoop", zei hij 'Sjen de verdachte. De vrouwen van Brouwershaven simuleren allerlei aandoeningen om maar bij wonderdokter Kamerling op de divan te kunnen belanden. foto Marijke Folkertsma door Melita Lantinq BROUWERSHAVEN - „In het brave Brouwershaven is een dag als alle da gen." De jonge dames van de kleine stad zingen het nog, maar daar komt snel ver andering in als Johannes Cato Kamer ling, meester-bedrieger van beroep, zijn entree maakt in de kleine, arme stad. Tegen negenen hebben alle bezoekers een plekje gevonden op de tribune. Be pakt met dekens en warme jassen zijn ze binnengedruppeld. Om klokslag negen uur stromen vanuit alle hoeken en gaten in het decor de spelers naar buiten. Een overweldigend entree. Prachtige kos tuums, een in het tijdsbeeld passend de cor en vrolijke muziek zetten de toon tij dens de openingsscène van De Wonder dokter. Kamerling is al snel de popu lairste man van het stadje. Rijk. knap en geleerd. Vrouwen vallen als een blok voor deze dokter. Allerlei kwaaltjes si mulerend zijn de regelmatig in de wachtkamer te vinden. „Oh dokter, ik voel me niet lekker, ik voel me zo naar", zingen ze. Kamerling (gespeeld door Ar nold van der Wees) doet zich voor als een kundig arts, die bovendien streng gelovig is. Een centrale rol is weggelegd voor de Nar en tevens alter-ego van Kamerling, Abraham Maggaris (gespeeld door Jora Möhlmann). Hij neemt de kijker mee door de scènes en laat stukje bij beetje doorschemeren wie de echte Kamerling is. Kamerling laat - tot groot verdriet van de andere vrouwen - zijn oog vallen op de rijke, maar ziekelijke Krina (gespeeld door Marjolein Kloet). De liefde is weder zijds en al snel is het groot feest in het an ders zo rustige stadje. De trouwerij wordt groots gevierd. Maar de val nadert, beetje bij beetje, en de twijfel over Kamerling groeit. Duisternis Als de duisternis langzaam over Brou wershaven valt, krijgt de voorstelling meer en meer kracht. De belichting en de rondfladderende vleermuisjes zorgen voor een bijzondere sfeer. De ruim hon derd spelers weten het publiek van begin tot einde te boeien en de voorstelling heeft veel verrassende wendingen. Regisseur en tekstschrijver Cees Möhlmann heeft de vele changementen handig opgelost met twee draaiende po dia. Zonder dat het een moment storend is, worden af en aan de decorstukken ge wisseld. De muziek en liedteksten (van Mar van der Veer) vullen de gesproken teksten goed aan en maken het stuk al met al heel lichtvoetig en zeer plezierig om naar te kijken. Wat een beetje jammer is, dat de regis seur nauwelijks gebruik maakt van de bijzondere locatie waar het stuk ge speeld wordt. De plek bij de kerk is eigen lijk te klein voor tribune, decor en speel- vloer. Het decor komt daardoor minder uit de verf en de monumentale kerk heeft geen functie gekregen in het decor. De Wonderdokter van de stichting Histo rische Spelen wordt vanavond opnieuw gespeeld en daarna op 1, 2 en 3 juli. Alle voorstellingen zijn inmiddels uitver kocht. In 2006 stellen Provinciale Staten het eerste Omge vingsplan Zeeland vast. Daarin worden de lijnen uit gezet voor gebruik van de ruimte, omgaan met water en milieu, ontwikkeling van de economie en van natuur en landschap. Politici moe ten nu al kiezen. Dat blijkt een lastige opgave te zijn. door Rinus Antonisse GOES - Kan Zeeland een groen-blauwe oase blijven en te gelijk economische groei bevor- (Advertentie) THEATERSBEZOEKERS OPGELET! Stuur uw bestelbon op voor I juli naarTEZ: Postbus 124 4330 AC Middelburg en maak kans op de vele publiekstrekkers en andere prachtige voorstellingen in Middelburg, Goes, Schouwen- Duiveland en Vlissingen. deren? Die vraag staat centraal in de discussies over het nieuwe Omgevingsplan. Het antwoord van de spelers die zich be moeien met de toekomst van de provincie is vrij eensgezind 'ja'. Hoe dat tweesporenbeleid - zo wel economie als ecologie ver sterken - gestalte moet krijgen, daarover wordt heel verschil lend gedacht. De Staten hebben in de regio drie debatten gehouden met be stuurders en belangenbeharti gers. Die konden aangeven wel ke richting moet worden uitge stippeld. Duidelijk is dat w,at de een als versterking van de groen-blauwe kwaliteiten ziét, door de ander juist als een aan tasting wordt ervaren. Het beoogde tweesporenbeleid zorgt voor een tweedeling in de provincie. De ijveraars voor meer economische ontwikkelin gen (rood) tegenover degenen die kiezen voor rust, ruimte en duisternis (groen). Een Omge vingsplan kan deze tegenstellin gen nooit verenigen. De Staten moeten dus kiezen en dat valt in polderland niet mee. Opmerkelijk is dat de 'roden' vooral oude wijn in nieuwe zak ken gieten. Zij beogen meer van hetzelfde. Meer huizen, meer werk, meer inwoners, meer be drijventerreinen, meer vrijheid voor de landbouw, meer recrea tieve voorzieningen. Zonder het hardop te zeggen willen ze een alles-moet-kunnen aanpak. Het analyse enige wat minder moet is de re- gelgeving. In feite gaat zo'n benadering echte keuzes uit de weg. Het is een enkelspoorbeleid. Natuur lijk wordt geroepen dat de groen-blauwe oase daarbij over eind kan blijven, maar dat er sprake is van achteruitgang in plaats van versterking, staat als een paal boven water. Ruimte en marges zijn gewoon te krap bemeten. Het hoeft geen betoog dat zich in dit kamp de fervente voorstanders van een Wester- schelde Container Terminal op houden. De insteek van de 'groenen' is anders: neem de groenblauwe oase als drager voor een vitale economie en een gezond leefkli maat en landschap. Dus ook (meer) industrie en bedrijvig heid, maar eveneens meer kan sen scheppen voor landbouw, re creatie en zorgeconomie. Na drukkelijk het landelijk gebied - waar de groenblauwe oase op drijft - niet op slot doen. Een WCT is overbodig en tast te veel aan. Doorgaan op oude voet is verre weg het gemakkelijkst. Een beet je pappen en nathouden, kool en geit sparen, maar wel rood steeds verder uitbreiden. Recent onderzoek naar de herinrichting van Zeeuwse gebieden wijst uit dat met een hutspot aan compro missen trimmer het beste resul taat bereikt wordt. Nadrukkelijker inzetten op de economische kansen die de groen-blauwe oase biedt, is min der eenvoudig. Er is een omslag in denken voor nodig. Politi ci-bestuurders en bedrijfsleven hebben daar moeite mee. Maar bijvoorbeeld de natuur- en mi lieubeweging vaart al wel een andere koers. Niet meteen 'ho' roepen als het gaat om nieuwe ontwikkelin gen in het buitengebied. Be reid zijn rust, ruimte en duis ternis in bepaalde mate te ex ploiteren. Ze noemen het graag: niet het kapitaal aantasten, wel de rente ervan benutten. Ge woon verstandig rentmeester schap. In oktober geven Provinciale Staten aan welke hoofdlij nen voor het Omgevings plan gaan gelden. Dan blijkt of politieke moed en creatieve durf aanwezig zijn om te kie zen voor behoud of ontwikke ling. De Zeeuwse waarden aan tasten of ze verantwoord exploi teren. (Advertentie) Moonlight Cruises 7 en 14 augustus 2004 www.rederij-dijkhuizen.nl heeft door Deloitte en Touche, la ten uitzoeken hoeveel werk ver loren gaat. Uit dat onderzoek kwam een getal van 950 tot 1100 directe en vooral indirecte arbeidsplaatsen naar voren, met name in de conservenindustrie die zwaar op de winstgevende kokkels leunt. De adviescommis sie Waddenzeebeleid onder lei ding van W. Meijer hield het op éénendertig voltijdse banen op mechanische kokkelschepen, maar gaf geen aanwijzing voor het totale verlies aan directe en indirecte werkgelegenheid. SINT-MAARTENSDIJK - De Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk is gisteren twee keer in de prijzen gevallen op de finaledag van Thinkquest Junior in het Land van Ooit. Thinkquest is een landelijke wedstrijd voor basisschoolklassen die een website maken voor leef tijdsgenoten. Liefst zeventig websites behaalden de finale en juist daarom waren de scholieren uit groep 5 en 6 van de Juliana van Stolbergschool zo verrast over hun derde plaats. Die kregen ze voor een website over kinderboerde rij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk. De prijs die de kin deren wonnen, is een extra schoolreisje naar keuze. Waar dat naar toe gaat, is nog niet bepaald. De scholieren uit groep 7 en 8 van de Juliana van Stol bergschool wonnen de aanmoedigingsprijs voor hun web site over de tien nieuwe landen van de Europese Unie. Zij kregen allemaal een usb-memorystick. Basisschool de Kir- reweie uit Burgh-Haamstede had de finale gehaald met een site over Zeeland, maar deze viel niet in de prijzen. ELKERZEE - De Elkerzeeseweg en de kruispunten met de Hogeweg en Groeneweg bij Eikerzee worden maandag afgesloten voor verkeer. De maatregel gaat naar verwach ting drie weken duren en houdt verband met werkzaamhe den in opdracht van de landinrichtingsdienst (DLG) en waterschap Zeeuwse Eilanden. Op het traject worden drempels aangelegd. Ook elders in het gebied wordt de veiligheid op negen kruispunten verbeterd door de aanleg van plateaus. Die wegen worden hooguit enkele dagen af gesloten, zo laat het waterschap weten. Het verkeer wordt via bebording omgeleid. Begin deze maand is het waterschap al begonnen met de aanleg van een fietspad langs de Elkerzeeseweg en de Zwaardweg tussen Scharen- dijke en Kerkwerve. MIDDELBURG - Een 46-jarige inwoner van Noordgou- we moet een leerstraf agressiebeheersing van 26 uur vol gen. Dat heeft de Middelburgse politierechter gisteren Voor huiselijk geweld werd de man verder veroordeeld tot honderd uur werkstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk. Ook moet hij zijn (ex-)vrouw 714 euro schadevergoe ding betalen. Het slachtoffer had vorig jaar bij de politie vijftien keer melding gemaakt van mishandeling door haar echtgenoot, maar ze wilde geen aangifte wilde doen. Dat wilde ze 3 februari wél, toen haar achter de voordeur voor de zoveelste keer geweld werd aangedaan. De man gooide muntstukken tegen haar lichaam, sloeg en schopte haar. „Ik wil eigenlijk bereiken dat hij hulp krijgt", zei de vrouw bij de aangifte. De verdachte is onder behandeling bij Emergis. Volgens de reclassering kan de man zich moeilijk beheersen en bagatelliseert hij zijn eigen gedrag. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het lijkt vechten tegen de bierkaai, maar de min- dervalide Jo Dorsman uit Zierik- zee is niet van plan haar strijd voor een veilige wandel- en scootroute op te geven. De Zie rikzeese is al sinds 1996 in ge vecht op met de gemeente Schouwen-Duiveland. Tot nu toe zonder het gewenste resul taat. De boodschap op het onlangs in Zierikzee gehouden symposium over ouder worden was duide lijk: ouderen kunnen door gezon de voeding, goede sociale contac ten en veel bewegen veel in vloed uitoefenen op hun gezond heid. Dorsman wil wel. Maar kan niet. „Ik ben vegetariër en eet gezond. Maar de gemeente verhindert mij mijn sociale con tacten te onderhouden en vol doende te bewegen. De Zierikzeese wil niets liever dan erop uit met haar hond, wandelen in het nabijgelegen park Kaaskenswater. Nabijgele gen, maar voor Dorsman schier onbereikbaar. De weg ernaartoe is voor haar letterlijk geplaveid met problemen. Met de rollator strandt zij op hobbels, bobbels en kuilen. Neemt ze de scootmobiel, dan wordt ze getrakteerd op verge lijkbare hindernissen, hoewel ze dan niet het trottoir maar de rij weg gebruikt. Een kwestie van achterstallig onderhoud, volgens Dorsman Onderhoud dat de gemeente naar haar stellige overtuiging veel te lang achterwege heeft gelaten en waar zij en andere rollator- en scootmobielgebrui- kers nu het slachtoffer van wor den. „Ik heb door het gehobbel in de scootmobiel vanwege de kuilen in de weg ontstekingen in nek- en ruggewervels opgelo pen. Dorsman heeft alles nauwkeu rig in kaart gebracht. Van de voetpaden om en nabij de Schuurbeque Boeyestraat en Ca- landwcg deugt naar haar idee weinig en met de bestrating van Karessemakerstraat, Kanter laan, Cranestraat en Zille is het in haar visie ook niet best ge steld. Dorsman is diep teleurge steld in de gemeente en had veel meer verwacht van belangenbe hartigers als de ouderenbond Anbo en de reumapatiëntenvere niging. Handtekeningen Ze piekert er echter niet over de handdoek in de ring te gooien. Een handtekeningenaktie in 1996 haalde niets uit, maar dat weerhield de strijdbare Zierik zeese er niet van opnieuw - in dit geval via haar echtgenoot - handtekeningen te verzamelen met het ultieme doel de gemeen te ervan te overtuigen dat er echt iets moet gebeuren. Zo'n 200 buurtbewoners zetten hun handtekening. Dorsman benadrukt dat de ge meente nog niet van haar af is. „De gemeente pleegt roofbouw op mijn gezondheid. Maar als ze denken dat ongestraft te kun nen doen, zijn ze bij mij aan het verkeerde adres." In dat Goese gezin met drie mannen kijkt de vrouw des huizes sportief mee tiaar het EK voetbal. Ook de mannen zijn sportief; ze proberen haar niet te ver moeien met, eindeloze uitleg over de buitenspelval of de 'silver goal'. Gelukkig zijn de algemene principes van het. spel haar niet onbekend. Zo begrijpt ze wel waarom Dick fout is en Ruud goed. De heren des huizes voorzien het spel uiteraard voortdu rend van commentaar. Waarop de vrouw onlangs in formeerde: Wie is toch die Schwalbe? Speelt die nu al weer mee?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69