Extra geld voor peuterspeelzalen PZC PZC Kunst trekt spoor door historische kern Voor zestig euro een heel jaar naar school Toekomstige buren tegen komst vmbo naar Tholen-stad lorsele draagt bij aan professionaliseren stichting ilaakstraf voor bedreiging Woninginbraak rrm ,13 Vrouw niet vervolgd voor geweld Aanrijding tussen twee fietsers Man moet agressie leren beheersen Celstraf voor diefstal en heling door Rob Paardekam BDDELBURG - Een 38-jarige touw uit Vlissingen heeft het iirtvoorzien op loslopende hon- ifD. Dat bleek gisteren tijdens ie zitting van de Middelburgse jolilierechter, J. Hopmans. JtVlissingse vond dat ze men- ai mocht aanspreken als de binden loslopen. Daar was vol- j8iS de rechter niets mis mee. I jüleen bent u daarin te ver ge- san door de hondenbezitters :i te schelden." De vrouw kreeg 40 uur voor- nardelijke werkstraf opgelegd iCHor het bedreigen van twee nadere mensen die hun honden a'tlieten. Aan een van de slacht ers moet ze 150 euro smarten ed betalen. Het betrof een «idere vrouw, die bang is voor ifVlissingse. fan mishandeling van een rouw, werd de Vlissingse vrijge- jroken. „Er zal best iets zijn ge ard, maar er waren geen getui- jen. Het is een tegen een. Dat is net overtuigend genoeg voor (etbewijs", meende de rechter. f-OES - Onbekenden hebben anderdagmiddag ingebroken neen woning aan cle Kastanje- Sraat in Goes. ie gingen er vandoor met com- niterapparatuur en telefoons. (advertentie) BELANGRIJKE KUNST ANTIEK VEILING zaterdag 3 juli in de Concert -en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Kijkdagen: vrij. 2 juli -15.00 tot 20.00 uur al 3 juli -10.00 tot 11.30 uur Register veilingmeester A. I. Verhage Inl. 0118-627639 nvw.hetmiddelburgsveilinghuis.nl redactie bevelanden/tholeim Stationspark 28 Postbus31 460 aa goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 j P-mail: redactie@pzc.nl internet wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl j bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur GOES - Met hun bestuurlijke functies bij de voetbal zijn ze ge stopt en de pleegkinderen zijn de deur uit. „We hadden dus weer tijd voor wat nieuws", zegt José Janssens (57) uit Goes. Een vakantie naar de Dominicaanse Republiek bracht haar en haar man Peter (62) op een idee: een stichting die ervoor zorgt dat kinderen van minder bedeelde ouders toch kunnen studeren. „Het was een bijzondere vakan tie", kan Peter zich nog herinne ren. Toen hij en José vorig jaar in hun hotel in Puerto Plata za ten, hadden ze vanaf het begin een goede band met het jonge personeel. „Hartstikke leuk was het", vertelt Peter. „Die jongens en meiden noemden ons op een gegeven moment zelfs papa en mama. De baas wilde dat niet hebben, maar toen ik naar hem toe ben gegaan en hem heb ge vraagd waar hij zich eigenlijk mee bemoeide, zong hij gauw een toontje lager hoor." Een van de jonge werknemers waar de Goesenaren veel con tact mee hadden, was Willy, een peuterleidsters. Volgens het pe dagogisch centrum is op termijn een fusie met een andere instan tie, bij voorkeur de Stichting Kinderopvang De Bevelanden, dringend gewenst. De SPB voelt momenteel echter niets voor fusie, aangezien ze er pas een achter de rug heeft. De gemeente Borsele noemt het :een proces dat tijd nodig heeft'. Eerst moest de organisatie zelf worden versterkt, om een 'gelijk waardige onderhandelingspart ner' te zijn. De gemeente wil investeren in jongen die graag wil studeren, maar daar het geld niet voor heeft. Peter: „En dat terwijl zon gast voor zestig tot hon derd euro een heel jaar naar school kan." Eenmaal terug in Nederland besloten Peter en José een stichting op te zetten om Willy en andere jonge men sen die graag willen studeren fi nancieel bij te staan. Ze bezoch ten het consulaat van de Domini caanse Republiek, waar hun ini tiatief in goede aarde viel. „Wat heet!", zegt José. „Ik kreeg zelfs een paar dikke kussen van de vrouwelijke consul."Daarna is het snel gegaan. Het consulaat zorgde voor een contactpersoon in de Dominicaanse Republiek en volgende week passeert de ak te bij de notaris, zodat er offici eel sprake is van een stichting. Die krijgt de naam Fondation Para Estudiar Republica Domi- nicana, of op z'n Nederlands: Stichting Estudiar Dominicaan se Pepubliek. Hoewel elke klei ne donatie welkom is, willen Peter en José het liefst gaan wer ken met adoptie-donateurs, mensen die voor zo'n zestig tot honderd euro een jaar lang een student ondersteunen. „Dat het professionaliseren van de stichting, maar gaat niet zo ver als het RPCZ had aanbevolen. Dat zou te veel geld vergen. Zo komt er geen extern adviseur voor het bestuur, omdat niet dui delijk is wat ervan mag worden vernacht. Wel wordt een coördi nator aangesteld voor 24 uur per week en een administratieve kracht voor 16 uur per week. In dien nodig kan extra hulp wor den ingehuurd. Met extra scholing van de leid stere wil de gemeente voorzich tig omgaan. Dat moet per geval lijkt me leuker dan geld done ren om vervolgens nooit meer iets te horen", zegt Peter. „Wij willen verantwoording afleggen en bijvoorbeeld foto's en rappor ten aan de 'adoptieouders' ge ven. Zo weten ze waar hun geld naar toe gaat." In december gaan Peter en José weer naar de Dominicaanse Re publiek om in de omgeving van worden bekeken, waarbij ook de leeftijd van de leidster een rol speelt Het personeel krijgt wel extra uren voor bijvoor beeld het bijwonen van vergade ringen of administratieve za ken. Aanpassingen De gemeente gaat verder na of alle accommodaties voldoen aan de eisen die aan de arbeidsom standigheden en ergonomie wor den gesteld. De verwachting is dat de noodzakelijke aanpassin gen enkele tienduizenden euro's Puerto Plata deelnemers voor hun project te selecteren. „We willen praten met onderwijzers om zeker te weten dat iemand die wij ondersteunen gemoti veerd is en zijn of haar studie ook daadwerkelijk kan afron den", zegt Peter. De Goesenaar wil ook goede afspraken maken over de overdracht van het geld. „Want geloof me: in een bana- gaan kosten. De investeringen hebben ook gevolgen voor de ouderbijdrage (momenteel 31,75 euro per maand). Zoals het er nu naar uitziet, zou die ruim 3,5 euro extra per maand moeten stijgen. De gemeente wil met de SPB afspraken maken over een geleidelijke verhoging van de bijdrage. De gemeenteraad bespreekt de investeringen in het peuterepeel- zaalwerk donderdag 15 juli. De bijeenkomst, in de raadzaal in Heinkenszand, begint om 20.00 uur. nenrepubliek als de Domini caanse Republiek verdwijnt bijna al het geld. Ze zijn daar zo corrupt als de pest." Peter en José zeggen nog wat mensen te kunnen gebruiken die zich wil len inzetten voor de nieuwe stichting, maar donateurs zijn uiteraard het meest welkom. Wie wil helpen, kan contact op nemen via 0113-228364, door Sanne Schelfaut SINT-MAARTENSDIJK - De verplaatsing van het Markie- zaat College van Sint-Maartens dijk naar Tholen-stad leidt vrij wel zeker tot bezwaren van toe komstige omwonenden. Families die vrije kavels hebben gekocht in de wijk Stadszicht vrezen dat ze over een paar jaar de nieuwe vmbo-school voor hun neus krijgen en zullen zich daar zeker tegen verzetten. Dat bleek deze week tijdens de com missievergadering Welzijn en Onderwijs. Op de agenda stond de verhui zing van de school naar Tholen en het verzoek, 2,5 miljoen euro beschikbaar te stellen aan het ROC West-Brabant. Een ander onderdeel van de 'deal' is op de huidige stek in Sint-Maartens dijk woningbouw mogelijk te maken en de grond voor een klei ne miljoen euro te verkopen aan projectontwikkelaar Snoe- ren-Hoebink Holding. De nieuwe school moet vlakbij De Meulvliet verrijzen. Voor on der meer de familie Hopmans was dit aanleiding om de com missie vragen te stellen over de exacte locatie van het Markie- zaat College. „Wij hebben vlakbij De Meul vliet een vrije kavel gekocht. We hebben bij iedereen, van make laar tot gemeente, nagevraagd of er ontwikkelingen op belen dende percelen in gang waren gezet, maar niemand heeft ons gemeld dat er mogelijk een school zou komen. Totdat we in de krant lazen dat er vlakbij De Meulvliet een vmbo-school ver rijst. Als dat echt vlakbij ons toe komstige huis is, dienen we een schadeclaim in", aldus Hop mans. De raad beslist donderdag defi nitief over de verhuizing. (Advertentie) Voor automatische incasso st Ipostlbankrekemngnummer ik toe in afschrijving van mijn PZC bv gaat zorgvuldig om treft u nadere informatie as !t persoonsgegevens. In de colofon 711688"555547 Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.50 Ik geel daarbii éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes meenden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) D per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: S 0800 - 0 231 231 zaterdag 26 juni 2004 UkeNSZAND - Borsele is Lid extra te investeren in de Lierspeelzalen in de gemcen- L Dat is noodzakelijk om de Richting Peuterspeelzalen Bor- «k(SPB) verder te professiona- (rcn. Het ziet ernaar uit dat jrdoor ook de ouderbijdrage tra stijgt. f'eSPB is enkele jaren geleden gsiaan uit een fusie van de itjalf peuterspeelzalen in Bor- Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) heeft de organisatie eerder dit jaar grondig doorgelicht en kwam tot de conclusie dat zij aanzien lijker professioneler zou moeten werken. Het bestuur bestaat bijvoor beeld volledig uit vrijwilligere en veel taken worden uitge voerd door de administrateur. Het RPCZ adviseerde onder meer een extern adviseur aan te stellen, een administratief mede werker aan te trekken en veel aandacht te schenken aan de scholing en bijscholing van de Alexandra Stapff is dol op katten. En dat is goed terug te zien in haar handgeknoopte tapijten. door Jeroen Jumelet WEMELDINGE - Het is vrijdagmiddag nog niet echt druk in de Dorpsstraat in Wemeldinge, hét epicentrum van de jaarlijkse Kunst- en Natuurroute. „Het is ook nog maar net begonnen", zegt Adri de Baar-Felius. De kunstena res exposeert aan het begin van de Dorpsstraat. Het thema van de Kunst route is dit jaar 'Tonen'. „Ik heb dat opgevat als kleurtonen", zegt De Baar. „Ik heb geprobeerd om zo veel mogelijk gebruik te maken van hel dere kleuren in mijn werk." Het is de t,weede keer dat de kunstenares mee doet. „Ik vind het zo apart, een kunst route in dit mooie dorp. De kunst is di vers en de deelnemers zijn allemaal heel enthousiast." Elk jaar is er in Wemeldinge een Kunst en Natuurroute. Rond de historische kern zijn allerlei huizen en ateliers ge opend waar dit jaar 21 kunstenaars hun werk laten zien. Ook morgen is de Kunstroute nog de gehele dag te bezoe ken. Op zaterdag 21 augustus is de der de en laatste editie van dit jaar. In een oude bakkerij aan de Dorps straat exposeert Leo Burgs. De stijl van de kunstenaar is tijdloos. Aquarel, pas tel en pentekeningen hangen door el kaar heen. Allemaal met herkenbare ta ferelen, waaronder oude Zeeuwse man nenkoppen en natuurlandschappen. Ook Burgs is enthousiast. „Dit is de der de keer voor mij, ik kan goed zien dat het evenement elk jaar bekender wordt. Vorig jaar had ik zo'n vijfhonderd be zoekers." Een paar huizen verder is de kledingcol lectie te zien van Cathrien de Leeuw van Weenen-Geuze. Achter haar woon huis heeft zij een atelier waar ze kle ding en kleden weeft. Het atelier is on dergebracht in een oude paardenstal. „Ons huis was vroeger een herberg, dus vandaar de stal. Ik maak kleden op het weefgetouw en verwerk ze later tot kle ding", zegt De Leeuw. „Zaterdag is hier een modeshow zodat de mensen het nog beter kunnen zien." In de expositieruim te, met op de vloer oude klinkertjes waarop de sporen van paardenhoeven nog zichtbaar zijn, hangen kleurrijke kleden aan de muur. „Dat zijn zoge naamde Ranors", zegt De Leeuw. „Die zijn gemaakt volgens een oude Scan dinavische methode." Ragfijne motiefjes In een ander monumentaal pand zit kun stenares Lidia Schinkels naast een origi nele bedstee te knippen. Haar werk be staat uit fijn knipsel in allerlei forma ten. Ragfijne motiefjes vormen een gro ter tafereel. Volgens haar worden de foto Willem Mieras Kunstroutedagen vooral door toeristen bezocht. „Een heleboel mensen komen vanuit de haven een kijkje nemen, maar ik merk ook dat mensen, als ze eenmaal een keertje geweest zijn, de volgende ja ren terugkomen." Iets verder uit het dorp vandaan, in een oude boerenschuur annex woonhuis, ex poseren Alexandra Stapff en Marlou Pluymaekers. In de boerenschuur han gen werken van Pluymaekers. Zij com bineert onder andere fotografie met olie verf. Ook staat er in de schuur een trap-opge steld. Een zogenaamde dichttrap. Op el ke tree staat een boek. „Het is de bedoe ling dat mensen de trap oplopen om iets uit een van de boeken voor te dragen. Als je nu de trap oploopt, zie je dichtre gels op de treden staan. Als je boven bent, heb je het gedicht gelezen." In het woonhuis naast de schuur heeft Stapff haar werk opgesteld. Dikke handgeknoopte kleden met kattenfigu- ren. Stapff: „Ik hou nu eenmaal van kat ten." MIDDELBURG - Een 51-jarige vrouw uit Kortgene, die zich gisteren voor de Middelburgse politierechter moest verantwoorden voor geweld dat ze pleegde, is ontslagen van rechtsvervolging. Advocaat H. Dunsbergen beriep zich met succes op psy chische overmacht. Een ruzie op 8 november vorig jaar in 's-Heerenhoek escaleerde in een ordinaire vechtpartij met haar ex-man, toen ze de hond kwam brengen. Daarbij ging de vrouw nog een stapje verder door met de auto op haar ex in te rijden. Dat de vrouw niet lekker in haar vel zat, bleek uit het feit dat ze vier dagen voor het incident voor haar depressies hulp had gezocht bij de psychiatri sche kliniek Emergis. Het was volgens de strafpleiter het gevolg van een slopende relatie. Officier van Justitie J. Zondervan toonde begrip voor de stresssituatie, waarin de vrouw zich bevond. Aan de andere kant tilde hij zwaar aan het inrijden op haar ex. Hij eiste veertig uur voor waardelijke werkstraf. De politierechter zat meer op één lijn met de advocaat. „U zat psychisch in de knoop", zei hij tegen de verdachte. MIDDELBURG - Op het fietspad van de G. de Pagter- straat in Middelburg raakte gistermiddag een fietsster ge wond bij een botsing met een andere fietsster. Een 12-jari- ge meisje reed over het fietspad, achter haar reed een 56-jarige vrouw. Toen de 12-jarige linksaf sloeg, werd de 56-jarige vrouw daardoor gehinderd en zij kwam ten val. Zij is met een hoofdwond overgebracht naar het zieken huis. MIDDELBURG - Een 46-jarige inwoner van Noordgou- we moet een leerstraf agressiebeheersing van 26 uur vol gen. Dat heeft de Middelburgse politierechter gisteren be paald. Voor huiselijk geweld werd de man verder veroor deeld tot honderd uur werkstraf, waarvan de helft voor waardelijk. Ook moet hij zijn (ex-)vrouw 714 euro schade vergoeding betalen. Het slachtoffer had vorig jaar bij de politie vijftien keer melding gemaakt van mishandeling door haar echtge noot, maar ze wilde geen aangifte wilde doen. Dat wilde ze 3 februari wél, toen haar achter de voordeur voor de zo veelste keer geweld werd aangedaan. De man gooide muntstukken tegen haar lichaam, sloeg en schopte haar. „Ik wil eigenlijk bereiken dat hij hulp krijgt", zei de vrouw bij de aangifte. De verdachte is onder behandeling bij Emergis. Volgens de reclassering kan de man zich moeilijk beheersen en ba gatelliseert hij zijn eigen gedrag. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Dordrecht voor dief stal en heling twee maanden gevangenisstraf opgelegd, plus een maand voorwaardelijk. De verdachte stal afgelo pen december geluidsboxen uit een auto in Vlissingen. Ook nam hij de wielen mee. In dezelfde periode was hij betrokken bij de diefstal van kleding uit een winkel in Middelburg. De buit, ter waarde van vijfduizend euro, werd bij hem aangetroffen. De poli tierechter vond de heling bewezen. Peter en José Janssens ondersteunen met hun stichting jongeren op de Dominicaanse Republiek met een studiewens. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 65