PZC üinde kokkelsector nog troebel Omgevingsplan vraagt moed en durf File door olie op de weg Samenwerking bevalt goed in Kapelle en Reimerswaal Middelburgers woest over werktijden aan nieuw theater 18 t/m 21 OA en VVD willen meer duidelijkheid over uitkoopregeling teer recreanten aar Grevelingen School in de prijzen met website Gemeente laat trein nog met rust Souburgse dealer moet werken zeeuwse almanak Schwalbe 0113-315649 itt.pzc.nl nailredactie@pzc.nl «bus 31,4460 AA Goes «nentie-exploitatie: >vd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^vs-Vlaanderen: 0114-372770; ponaal: 020-4562500 jterdag 26 juni 2004 editie Bevelanden-Tholen wHarmen van der Werf i)ES - CDA en VVD willen Pi duidelijkheid over een goc- uitkoopregeling voor de me dische kokkel visserij, voor af instemmen met beëindi- ja van de sector. De Zeeuwse jnerleden S. Buijs (CDA) en Geluk (VVD) gaven gisteren ie reactie op het kabinetsbe- ail om per 1 januari 2005 de tchanische kokkelvisserij in Waddenzee niet meer toe te üel is nog veel te vaag", liet iak weten, „zeker als het ssiom het verlies aan werkge- cenheid en hoe daarmee wordt gesprongen." Buijs vindt dat li,maar merkte daarbij op dat ikokkelsector zelf heeft inge- fflid met de instelling van een «inmissie die zich over een uit- mpregelinggaat buigen, stief in het kabinetsbesluit oordeelde Buijs, dat de mos- jvisserij' de ruimte krijgt om te erken aan vernieuwingen, aan ifiuve methoden om mossel- ad in te vangen. En dat het ka- ïel stelt dat de mosselvisserij nis 1993 'heeft bijgedragen u het herstel van mosselban- en andere natuurwaarden deWaddenzee'. leen vreugde iel vreugde viel er in de mossel- dor toch niet te bespeuren. H. Geesbergen van de produ- Kitenorgamsatie mossel cul- en mosselbestuurder den Berg uit Bruinisse snadrukten allebei 'het treurig vinden dat de kokkelsector net sneuvelen voor gaswin- mg' Van den Berg was er ook «gerust op dat de mosselvis- IN'NEMAIRE - De Grevelin- m stijgt in populariteit bij re- itanten. Het aantal bezoekers un vorig jaar toe tot bijna 1,3 iljoen mensen. Daarentegen orden er in het gebied steeds inder broedende watervogels Held, zo blijkt uit cijfers van KNatuur- en Recreatieschap, «bezoekersaantal van de Gre nen vertoont al een aantal ;n een stijgende lijn. Gere- ïd vanaf 2001 noteerde het hap een toename van ruim iderdduizend recreanten, tot totaal van bijna 1,3 miljoen nsen Een belangrijk aandeel urm is voor het surfgebied kbbelaarsbank Ook het tand aan de Grevelingendam nt een groeiende populariteit. (Advertentie) (Advertentie) de zon maakt alles mooier... zelfs de prijzen! J 50% korting op de voorjaars- en zomercollectie ooststraat 8, domburg www.denobelaer.com elke dag geopend (Advertentie) Grote Markt 11-13 4461 AH Goes serij buiten schot blijft. „Straks zijn wij wellicht aan de beurt." Handmatig kokkelvisser J. Kwist uit Tholen meldde de laat ste tijd goed te hebben gemerkt dat de sfeer onder zijn collega's uit de mechanische kokkelvisse rij gespannen was. „Ze zeiden niks meer tegen ons." Hoewel Kwist het betreurt dat de mecha nische kokkelvisserij verdwijnt uit de Waddenzee, ziet hij er voor zichzelf en andere hand- kokkelaars ook iets positiefs in. Waarschijnlijk komt er meer ruimte voor handkokkelaars. Voor de afzet van kokkels zal het vertrek van de schepen niks betekenen, volgens Kwist, ook al moeten conservenbedrijven sluiten. „Vanuit Spanje - waai de meeste kokkels naartoe gaan - is al eens aangeboden een fa briekje in Nederland op te zet ten." De mechanische kokkel vis serij bestaat nog uit ruim twin tig schepen, waarvan de meeste in handen van de drie concerns Heiploeg Shellfish, Roem van Yerseke én Prins en Dingeman- se. Als het tot een uitkooprege ling komt, worden de schepen ongeschikt gemaakt voor de me chanische kokkel visserij, aldus minister Veerman van Land bouw. Over de gevolgen voor de werkgelegenheid doen verschil lende getallen de ronde. De kok kelsector heeft door Deloitte en Touche laten uitzoeken hoeveel werk verloren gaat. Uit dat on derzoek kwam een getal van 950 tot 1100 directe en vooral indi recte arbeidsplaatsen naar vo ren, met name in de conservenin- dustrie die zwaar op de winstge vende kokkels leunt. De advies commissie Waddenzeebeleid on der leiding van W. Meijer hield het op éénendertig voltijdse ba nen op mechanische kokkelsche pen, maar gaf geen aanwijzing voor het totale verlies aan direc te en indirecte werkgelegen heid. GOES - Een ogenschijnlijk klein ongeluk zorgde gisteren voor een urenlange ver keerschaos op de Deltaweg tussen Goes en Noord-Beveland. Rond half tien 's och tends kantelde ter hoogte van Wilhelminadorp een aanhangwagen met daarop een machine. Die lekte een behoorlijke hoeveelheid olie. Een gespecialiseerd bedrijf moest komen om de olie op te ruimen, maar bleef lang weg. Zodoende kon pas hal verwege de middag een begin worden gemaakt met de schoonmaak. Ondertussen werd het verkeer richting Noord-Beveland over de parallelweg geleid. Pas aan het eind van de middag werd de weg weer vrijgegeven. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Kapelle en Reimerswaal gaan steeds nau wer samenwerken. De gemeen ten hebben elkaar inmiddels op diverse terreinen gevonden. Vol gende maand is zelfs een eerste gezamenlijke raadsvergadering. Samenvoeging is niet aan de or de, maar federatieachtige ver banden zijn volgens de Kapelse burgemeester S. Kramer wel de gelijk mogelijk. De afgelopen tijd is er iets moois opgebloeid tussen beide gemeenten. Directe aanleiding zijn de contacten over de toe komst van de brandweer. Aan vankelijk zouden Kapelle en Rei merswaal zich aansluiten bij de krachtenbundeling waar Goes en Borsele al geruime tijd aan werken. Dat proces bleek daar voor echter al te ver te zijn ge vorderd. Kapelle en Reimers- waal besloten daai-om te bekij ken wat zij wat z'n tweeën kon den doen. Daarbij gaat het voor al om de 'koude kant' van de brandweer: alles wat niet direct met blussen en hulpverlening te maken. Een adviesbureau heeft inmiddels een gezamenlijk be leidsplan voor de komende ja ren opgesteld. De vruchtbare samenwerking op brandweergebied is reden ge weest om ook te kijken naar an dere terreinen waarop de ge meenten elkaar van dienst kun^ nen zijn. Dat gaat bijvoorbeeld gebeuren bij het verlenen van vergunningen en het toezien op de naleving ervan, op het gebied van milieu, bouwen en wonen en bijzondere wetten. Daarnaast leven er vergevorder de ideeën om gezamenlijk een re kenkamer in te stellen. Die con troleert in hoeverre het beleid van de gemeente rechtmatig, doelmatig en doeltreffend is. Ge meenten zijn vanaf 2006 ver plicht over zo'n rekenkamer te beschikken. Ook als het gaat om personeel en organisatie wordt gekeken in hoeverre het moge lijk is dingen samen te doen. Volgens burgemeester Kramer van Kapelle ligt het voor de hand dat zijn gemeente en Rei merswaal juist elkaar opzoeken. „We zijn allebei plattelandsge meenten, een gelijksoortig ge bied met vergelijkbare proble- matieken. We worden ook alle bei geconfronteerd met een over dosis aan werk en hebben een beperkt ambtelijk apparaat." Op dinsdag 6 juli wordt in dorps centrum De Wemel in Wemeldin- ge voor het eerst een gezamenlij ke raadsvergadering gehouden, overigens zonder dat daar be sluiten kunnen worden geno men. Wel wordt de stand van za ken van diverse samenwerkings projecten besproken. „We willen vooral weten of we op de goede weg zijn", verklaart Kramer. „Als je dat apart zou doen, heb je de kans dat de ac- SINT-MAARTENSDIJK - De Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk is gisteren twee keer in de prijzen gevallen op de finaledag van Thinkquest Junior in het Land van Ooit. Thinkquest is een landelijke wedstrijd voor basisschool klassen die een website maken voor leeftijdsgenoten Liefst zeventig websites behaalden de finale en juist daar om waren de scholieren uit groep 5 en 6 van de Juliana van Stolbergschool zo verrast over hun derde plaats. Die kregen ze voor een website over kinderboerderij 't Lams- oortje in Sint-Maartensdijk. De prijs die de kinderen won nen, is een extra schoolreisje naar keuze. Waar dat naar toe gaat, is nog niet bepaald. De scholieren uit groep 7 en 8 van de Juliana van Stol bergschool wonnen de aanmoedigingsprijs voor hun web site over de tien nieuwe landen van de Europese Unie. Zij kregen allemaal een usb-memorystick voor de computer. Basisschool de Kirreweie uit Burgh-Haamstede had de fi nale gehaald met een website over Zeeland, maar deze viel niet in de prijzen. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal onderneemt vooralsnog geen actie om de overlast door goederentrei nen te verminderen. Het college heeft besloten af te wach ten wat Goes en Kapelle doen. De Raad van State besloot onlangs dat gemeenten handhavend mogen optreden als het goederenvervoer per spoor met de helft toeneemt. Aan gezien dat op de Zeeuwse lijn het geval is, heeft de Belan genvereniging Aanwonenden Spoor (BAS) de gemeenten Goe's, Kapelle en Reimerswaal gevraagd dat ook te doen. De gemeenten hebben de koppen inmiddels bij elkaar ge stoken om samen uit te zoeken hoe het best gehandeld kan worden. Burgemeester en wethouders van Reimers waal willen daar niet op vooruitlopen en hebben het ne men van een beslissing over het handhavingverzoek van de BAS uitgesteld tot 15 augustus. MIDDELBURG - Een negentienjarige scholier uit Oost-Souburg die harddrugs dealde, moet 240 uur werk straf verrichten. De drugswinst, geschat op vierduizend euro, moet hij terugbetalen aan de staat. De Middelburg se politierechter legde hem bovendien drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf op. De Souburger kocht co caïne en xtc-pillen bij een handelaar en verkocht ze door aan klanten in Vlissingen en Goes. In zijn auto werden half december vijf gram coke en 37 xtc-pillen gevonden. Officier van justitie J. Zondervan verbaasde zich over het gedrag van de jonge verdachte. „Hij is vanuit het niets gaan dealen. Dat brengt veel schade met zich mee." De Souburger gaf toe vijf maanden te hebben gedeald. centen in elke gemeente net weer anders worden gelegd. Nu krijgt iedereen hetzelfde ver haal." Wat de burgemeester betreft blijft het niet bij deze ene bijeen komst. „Het moet een eerste aan zet zijn tot nog verdere samen werking. Zonder onze autono mie prijs te geven, kun je een groot aantal zaken samendoen." Daarbij gaat het om allerlei za ken die achter de schermen ge beuren. Voor burgers moeten ge meenten echter herkenbaar blij ven, aldus Kramer. Een samen voeging is daarom het laatste wat hem voor ogen staat. „Daar zitten gigantisch veel nadelen aan. Juist om te voorkomen dat je op één hoop wordt gegooid, móet je samenwerken." De twee hebben niet alleen oog voor elkaar. Kramer: „Wij kij ken in eerste instantie naar Rei merswaal, maar staan ook open voor anderen." In 2006 stellen Provinciale Staten het eerste Omge vingsplan Zeeland vast. Daarin worden de lijnen uit gezet voor gebruik van de ruimte, omgaan met water en milieu, ontwikkeling van de economie en van natuur en landschap. Politici moe ten nu al kiezen. Dat blijkt een lastige opgave te zijn. door Rinus Antonisse GOES - Kan Zeeland een groen-blauwe oase blijven en te gelijk economische groei bevor deren? Die vraag staat centraal in de discussies over het nieuwe Omgevingsplan. Het antwoord van de spelers die zich be moeien met de toekomst van de provincie is vrij eensgezind 'ja'. Hoe dat tweesporenbeleid - zo wel economie als ecologie ver sterken - gestalte moet krijgen, daarover wordt heel verschil lend gedacht. De Staten hebben in de regio drie debatten gehouden met be stuurders en belangenbeharti gers. Die konden aangeven wel ke richting moet worden uitge stippeld. Duidelijk is dat wat de een als versterking van de groen-blauwe kwaliteiten ziet, door de ander juist als een aan tasting wordt ervaren. Het beoogde tweesporenbeleid zorgt voor een tweedeling in de provincie. De ijveraars voor meer economische ontwikkelin gen (rood) tegenover degenen die kiezen voor rust, ruimte en duisternis (groen). Een Omge vingsplan kan deze tegenstellin gen nooit verenigen. De Staten moeten dus kiezen en dat valt in polderland niet mee. Opmerkelijk is dat de 'roden' vooral oude wijn in nieuwe zak ken gieten, Zij beogen meer van hetzelfde. Meer huizen, meer werk, meer inwoners, meer be drijventerreinen, meer vrijheid voor de landbouw, meer recrea tieve voorzieningen. Zonder het analyse hardop te zeggen willen ze een alles-moet-kunnen aanpak. Het enige wat minder moet is de re- gelgeving. In feite gaat zo'n benadering echte keuzes uit de weg. Het is een enkelspoorbeleid. Natuur lijk wordt geroepen dat de groen-blauwe oase daarbij over eind kan blijven, maar dat er sprake is van achteruitgang in plaats van versterking, staat als een paal boven water. Ruimte en marges zijn gewoon te krap bemeten. Het hoeft geen betoog dat zich in dit kamp de fervente voorstanders van een Wester- schelde Container Terminal op houden. De insteek van de 'groenen' is anders: neem de groenblauwe oase als drager voor een vitale economie en een gezond leefkli maat en landschap. Dus ook (meer) industrie en bedrijvig heid, maar eveneens meer kan sen scheppen voor landbouw, re creatie en zorgeconomie. Na drukkelijk het landelijk gebied - waar de groenblauwe oase op drijft - niet op slot doen. Een WCT is overbodig en tast te veel aan. Doorgaan op oude voet is verre weg het gemakkelijkst. Een beet je pappen en nathouden, kool en geit sparen, maar wel rood steeds verder uitbreiden. Recent onderzoek naar de herinrichting van Zeeuwse gebieden wijst uit dat met een hutspot aan compro missen nimmer het beste resul taat bereikt wordt. Nadrukkelijker inzetten op de door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Middel burgse belangenvereniging Van A tot Z is woedend. Omwonen den van het theater in aanbouw aan de Zuidsingel voelden zich gisteren overvallen door het be richt van de aannemer dat er de komende drie weken van 6.00 tot 22.00 uur wordt gewerk in de bouwput. „Het is een grote optelsom van ellende", zegt L. Clarijs, secreta ris van Van A tot Z. „Het is te gen de afspraak die we met de gemeente zijn overeengekomen. Er zou nooit voor 7.00 uur 's och tends worden begonnen en na ze ven uur 's avonds zou er niet meer gewerkt worden." Van A tot Z vindt bovendien dat de aannemer een overvaltactiek heeft gebruikt door op vrijdag middag brieven te verspreiden. „Het gemeentehuis is gesloten. We kunnen de wethouder niet meer wijzen op de afspraak. En er wordt absoluut niet met ons overlegd." Wethouder A. van 't Westeinde reageert dat hij don derdag van de aannemer het ver zoek kreeg om langer door te mo gen werken. „Ik heb toege stemd. Het vroege en late tijd stip brengt extra overlast met zich mee. Maar ik stond voor een dilemma." De bouwput moet leeggezogen worden, zegt hij. „De aannemer vertelde dat dat werk langer duurt, dan voorzien. Als we geen extra uren maken, kunnen ze de bouwvakvakantie niet ge bruiken om het onderwaterbe- ton te laten uitharden. Kortom: het hele schema zal in de war lo pen." Over de afspraak die hij met de omwonenden heeft ge maakt zegt hij: „Er zijn afspra ken gemaakt over de werktijden tijdens de sloop, niet tijdens de bouw." Volgens Van A tot Z heeft het verzoek om langer te mogen werken een andere re den. De vereniging zegt dat te kunnen bewijzen met een brief wisseling tussen de gemeente en de aannemer. „De aannemer heeft in maart aan de gemeente om uitstel van de opleveringsda tum gevraagd. De aannemer vindt dat de gemeente schuldig is aan die vertraging. De ge meente heeft dat verzoek niet ge honoreerd. Nu moet de gemeen te wel meewerken." economische kansen die de groen-blauwe oase biedt, is min der eenvoudig. Er is een omslag in denken voor nodig. Politi ci-bestuurders en bedrijfsleven hebben daar moeite mee. Maar bijvoorbeeld de natuur- en mi lieubeweging vaart al wel een andere koers. Niet meteen 'ho' roepen als het gaat om nieuwe ontwikkelingen in het buitengebied. Bereid zijn rust, ruimte en duisternis in be paalde mate te exploiteren. Ze noemen het graag: niet het kapi taal aantasten, wel de rente er van benutten. Gewoon verstan dig rentmeesterschap. In oktober geven Provinciale Staten aan welke hoofdlijnen voor het Omgevingsplan gaan gelden. Dan blijkt of politieke moed en creatieve durf aanwe zig zijn om te kiezen voor be houd of ontwikkeling. De Zeeuwse waarden aantasten of ze verantwoord exploiteren. (Advertentie) THEATERSBEZOEKERS OPGELET! Stuur uw bestelbon op voor I juli naarTEZ: Postbus 124 4330 AC Middelburg en maak kans op de vele publiekstrekkers en andere prachtige voorstellingen in Middelburg, Goes, Schouwen- Duiveland en Vlissingen. In dat Goese gezin met drie mannen, kijkt de vrouw des huizes sportief mee naar het EK voetbal. Ook de mannen zijn sportief: ze proberen haar niet te ver moeien met eindeloze uitleg over de buitenspelval of de 'silver goal'. Gelukkig zijn de algemene principes van het spel haar niet onbekend. Zo begrijpt ze wel waarom Dick fout is en Ruud goed. De heren des huizes voorzien het spel uiteraard voortdu rend van commentaar. Waarop de vrouw onlangs in formeerde: Wie is toch die Schwalbe? Speelt die nu al weer mee?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63