OPRUIMING Mavo-macht Afghanistan te klein Europese rechters buigen zich over verbod dragen rode ster START V erontwaardiging na neersteken joodse jongen in Antwerpen Executie zeven drugshandelaars in China 5 TOT 50% KORTING Herdenking aanslagen Madrid N-Korea dreigt met atoomproeven Luier redt peuter van slangenbeet Proces tegen nazi-beul gestaakt Topman Air France vermoord Spaanse officieren ontslagen Karremans zweeg over vondst lijken Vakantie bezorgt Belgische mannen een depressie 'oor beveiligen verkiezingen meer troepen nodig Dpnieuw strijd iiFallujah Tientallen doden lij ongeluk met ankwagen Iran zaterdag 26 juni 2004 door Pascale Thewissen BRUSSEL - Een zestienjarige joodse jongen uit Wilrijk bij Ant werpen is donderdagavond neer gestoken door een groepje Noord-Afrikaanse jongeren. Zijn toestand is ernstig maar hij verkeert niet in levensgevaar. Burgemeester Janssens van Ant werpen heeft naar aanleiding van het incident gisteren spoedo verleg gevoerd met de politie en het Forum van Joodse Organisa ties. Volgens het forum is sprake van een antisemitische aanslag. In Antwerpen wonen ongeveer twintigduizend joden en dertig duizend moslims. De spannin gen tussen beide bevolkingsgroe pen zijn de voorbije jaren hoog opgelopen als gevolg van de inti fada, de strijd van de Pales- tijnen tegen de Israëliërs in de bezette gebieden.De aanval op de zestienjarige Antwerpenaar is het ernstigste incident tot nu toe. De jongen was samen met drie andere jongens, leerlingen van de Talmoed-hogeschool in Wilrijk, even voor elf uur 's avonds op weg naar huis toen ze werden belaagd door onge veer vijftien Noord-Afrikaanse jongeren, die hen met messen en ijzeren staven te lijf gingen. Drie jongens wisten zich op tijd in het schoolgebouw te verschan sen. De vierde werd in zijn rug gestoken. Hij liep een geperfo reerde long op. Van de daders ontbreekt elk spoor. Advertentie Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de opruiming. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot Interieur. IA X E L|| JAAR MADRID - Gefotografeerd door het monument heen herdenken Spaanse hoogwaar- eieren van de veiligheidsdiensten, werd ook de politieman herdacht die omkwam digheidsbekleders de slachtoffers van de aanslagen op 11 maart in Madrid. Bij de bij een ontploffing tijdens een actie op 3 april in een voorstad van Madrid, plechtigheid, die werd bijgewoond door leden van de regering, politici en hoge offi- foto Sergio Barrenechea/EPA PEKING - Noord-Korea heeft met nieuwe kernproeven gedreigd als de gesprekken deze week in China over de nu cleaire ambities van Pyongyang niets opleveren. De Noord-Koreaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Kim Kye Gwan uitte dit dreigement tijdens overleg met zijn Amerikaanse collega John Kelly, aldus Amerikaanse functionarissen gisteren. Na het dreigement van Pyongyang voerden leden van de Noord-Koreaanse delegatie overleg met de Chinese gast heren over de kwestie. Zes landen zijn in Peking bijeen om tot en met vandaag te spreken over het Noord-Kore aanse nucleaire programma. ANP/AFP/DPA JERUZALEM - Een peuter is door zijn luier gered van een giftige slangenbeet, zo meldde het Hassadah-zieken- huis in Jeruzalem gisteren. De peuter was in de tuin aan het spelen toen een slang zijn giftige tanden in het achterwerk van de jongen zette. Zijn ouders merkten de beet pas op toen zij de kleine in bad deden. Een haastige rit naar het ziekenhuis bleek overbodig. De luier had het grootste gedeelte van het gif geabsorbeerd. ANP/RTR LEIPZIG - De Duitse federale rechtbank heeft het proces tegen voormalig SS-officier Friedrich Engel gisteren stop gezet. De 95-jarige Engel staat terecht wegens de execu tie van Italiaanse krijgsgevangenen tijdens de Tweede We reldoorlog. De rechtbank zei rekening te houden met de hoge leeftijd van de verdachte. In juli 2002 veroordeelde een rechtbank in Hamburg de 'Beul van Genua' tot een gevangenisstraf van zeven jaar. Tegen verschillende Duitse en Italiaanse dagbladen had de man gezegd verantwoordelijk te zijn voor de moorden, maar tegenover de rechter ontkende hij. Engel zou in mei 1944 opdracht hebben gegeven voor de executie van de Italiaanse gevangenen, uit wraak voor een aanslag op een bioscoop vol Duitse soldaten. ANP/DP A PORT-AU-PRINCE - Didier Mortel, de 49-jarige direc teur van Air France in Haïti, is donderdag onderweg van de luchthaven naar zijn huis in Port-au-Prince doodge schoten. Onbekenden op een passerende motor beschoten Mortets auto. Zijn vrouw en chauffeur bleven ongedeerd bij de aanslag. Dit heeft de Franse ambassade in Port-au-Prince gisteren bekendgemaakt. AP MADRID - De Spaanse regering heeft gisteren besloten een aantal hooggeplaatste militairen te ontslaan. De rege ring houdt hen verantwoordelijk voor grove fouten die zijn gemaakt bij de identificatie van slachtoffers van een ongeluk met een militair vliegtuig in mei 2003. Van de 62 slachtoffers werden er zeker 22 verkeerd geïdentificeerd. De socialistische minister van Defensie José Bono ont sloeg gistermiddag stafchef Antonio Moreno Barbera. Ook andere hooggeplaatste militairen van land- en lucht macht kunnen vertrekken. ANP gaarse oppositiepartij Fidesz voor de Europese verkiezingen als lid van de Europese Volks partij voorgesteld om het com munistische symbool in de hele EU te verbieden. Fidesz wil daarnaast ook dat voormalige topmensen uit de vroegere communistische par tijen uitgesloten worden van of ficiële functies in de Europese Unie. De huidige socialistische rege ringspartij zei in april dat ze de rechtsgeldigheid van het verbod van de ster wil onderzoeken, maar gezien de EU-verkiezin- gen werd dat voornemen op de lange baan geschoven. GPD DEN IIAAG - De Nederlandse bevelhebber in Srebrenica, over ste Karremans, wist op 12 juli 1995 dat buiten zijn kamp lij ken gevonden waren. Op dat moment werden onder leiding van de Bosnische Ser viërs 20.000 moslims uit Srebr enica weggevoerd. Karremans besprak beide gevallen niet met de verantwoordelijke Bosnisch- Servische generaal Mladip. „Daarvoor kreeg ik geen kans", zei Karremans gisteren voor het Joegoslavië-tribunaal.Beide ge vallen. die Karremans als 'oor logsmisdaden' bestempelde, had hij wel aan zijn superieuren doorgegeven. Karremans zei zelf geen 'individuele schendin gen van de mensenrechten' te hebben gezien. De oud-commandant trad als ge tuige op in de zaak-Blagojevic, de commandant van de Servi sche brigade die optrad in Srebr enica. Blagojevic wordt massa moord en genocide ten laste ge legd. GPD nonze redactie buitenland BRUSSEL - Vakantie als rusti ge, ontspannende en zorgeloze periode? Vergeet het maar. De Belgische man krijgt van de zo mervakantie eerder een depres sie. De Belgische Liga van de De pressie heeft daarom dit jaar een speciale zomerbrochure sa- mengesteld voor mannen voor wie de vakantie vooral een bron van sociale ergernis en el lende is. De laatste jaren krijgt de info lijn van de Liga steeds meer te lefoontjes van mannen te ver werken, vooral tijdens de va kantieperiode. Inmiddels is de helft van de bellers al manne lijk. Volgens Liga-directeur Vanderveken is er kennelijk te veel rust, die vooral drukbezet te zakenmensen en kantoortij gers overvalt. „Het werk vormt voor vele man nen hun bestaansreden en de basis van hun zelfrespect", al dus Vanderveken. „Wanneer ze met vakantie gaan weten ze niet meer wat te doen en voelen ze zich nutte loos. Plots is er te veel kalmte: veel sportclubs zijn dicht en er zijn geen collega's om iets mee te gaan drinken." Volgens de Liga-directeur speelt het pro bleem veel minder voor vrou wen. Zij zijn juist blij wat meer tijd te hebben voor huishouden en kinderen, naast de drukke baan die bijna ook elke Bel gische heeft. Productiemede werkers, in België nog gewoon arbeiders genoemd, lijden min der onder vakantiedepressies. Zij zijn blij de fabriek even uit hun gedachten te kunnen ban nen. Hoe hoger de plaats op de sociale ladder, hoe dieper de val richting depressie vaak is. ANP monze redactie buitenland IN'KARA - De Navo heeft 3000 lira militairen nodig in Al'gha- jslan, die moeten worden inge- bij de verkiezingen in sep- imber. Dat heeft Navo-verte- wvoordiger Ilikmet Cetin gis- «gezegd. >tin hoopt daarvoor op de Na- htop van maandag en dinsdag in Istanboel steun te krijgen. De organisatie heeft met Isaf nu on geveer 6500 troepen in Afghanis tan. De Afghaanse regering steunt de oproep van Cetin, evenals speciaal afgezant van de Vere nigde Naties Jean Arnault. Bij monde van minister van Buiten landse Zaken Abdullah Abdul lah vroeg de regeling in Kabul de Navo om hulp om het land democratisch en stabiel te hou den. „Een investering in de veilig heid van Afghanistan is er een in de veiligheid van de hele re gio", aldüs Abdullah. Ook is de hulp van de Navo hard nodig om Osama bin La den te vangen, aldus de rege ring. „Ik geloof dat Bin Laden nog leeft en zich in het buiten land dichtbij de grenzen van Af ghanistan schuil houdt", zei de minister. VN-afgezant Arnault voegde daar aan toe dat een vrij en democratisch Afghanistan een 'nachtmerrie voor terroris ten' is. De Isaf-operatie in Af ghanistan is de eerste van de Na vo buiten het eigen grondge bied, Belangrijke taak is de eer ste verkiezingen in het land te helpen beveiligen. President Hamid Karzai zei te verwachten dat er aanslagen zul len komen in de aanloop naar de verkiezingen. Bij een actie tegen moslimmili tanten in het oosten van Afgha nistan zijn twee Amerikaanse mariniers omgekomen. Dat heeft het Amerikaanse leger gis teren bekendgemaakt. Het inci dent deed zich donderdag voor in de provincie Kunar, die grenst aan Pakistan. Bij de ge vechten raakte een militair ge wond. ANP/AFP/RTR ILLUJAH - Amerikaanse mili- iiren en opstandelingen zijn jaeren opnieuw slaags geraakt ihet soennitische bolwerk Fal- ijahin het westen van Irak. ^Amerikaanse leger bevestig- ctfisteren dat troepen een aan- s! hebben uitgevoerd in de ad Eerder spraken ooggetui- a al van talrijke Amerikaanse antservoertuigen die zich aan i; oostkant van de stad verza nden. ia woordvoerder van de coali- ïtroepen meldde dat er een zhtaanval had plaatsgehad op a huis in Fallujah waar aan- aigers van Al-Qaeda-topman !k Mussab al Zarqawi zich aden ophouden. Daarbij kwa len volgens een militair tussen 120 en 25 mensen om het le- 3i Eerder was het ook al on- stig in de stad. In de nacht in donderdag op vrijdag wer- Bi drie mensen zijn gedood en akten 2even personen ge ïnd ANP/DPA/AFP EHERAN - Door een ongeval si een tankwagen bij de stad lahedan in het zuiden van Iran !jn donderdag mogelijk twee- »nderd mensen om het leven skomen. 3e tankwagen, geladen met IS.OOO liter benzine, reed in op ■achtende auto's bij een politie bureau. Daardoor vlogen zes sissen en vijf andere vrachtwa- (ens in brand .ANP/AFP/DPA joorRuna Hellinga WEDAPEST - Mag je het dra- in van een rode ster wettelijk itrbieden? Dat is de vraag waar kl Europese Hof zich op ver tok van het Stedelijke Ge- tohtshof in Boedapest over buigen. 3e Hongaarse rechtbank wil a Europese uitspraak naar inleiding van een proefproces st is uitgelokt door de vi- s-voorzitter van de kleine com- siiüstische Hongaarse Arbeid- partij. kt dragen van de vijfpuntige ude ster werd in Hongarije ih 1993 wettelijk verboden. Het ge bruik is slechts in enkele geval len nog toegestaan Zo prijkt de ster op monumen ten voor de in de Tweede We reldoorlog gevallen Sovjet-sol- daten. Maar als politiek sym bool werd de ster in 1993 gelijk gesteld aan het eveneens verbo den hakenkruis. Volgens de Arbeiderspartij is de ster echter wereldwijd een tradi tioneel symbool van de arbeids- beweging. Om het verbod aan de orde te stellen, spelde Attila Vajnai, de vice-voorzitter van de Arbeiderspartij, bij een de monstratie in 2003 een karton nen rode ster op zijn jas. Hij werd prompt aangehouden. In februari werd Vajnai door een lagere rechtbank tot tien maanden voorwaardelijk veroor deeld. Hij ging in beroep en kon digde aan dat hij de zaak door zou zetten tot aan het Europese Hof. De voorwaardelijke veroorde ling weerhoudt Vajnai er niet van om zijn ster tegenwoordig vrijwel permanent te dragen als symbool van zijn politieke over tuiging. Ook in de rechtbank weigerde hij hem af te doen, on danks verzoeken daartoe van de rechter. Hij wijst erop dat in geen enkel ander EU-land een dergelijke verbod op rode ster ren bestaat. Overigens heeft de grootste Hon- ignonze redactie buitenland "EKING - In Zuid- en Cen- foal-China zijn zeven mensen geëxecuteerd die waren veroor deeld wegens drugshandel. Nog ®nstens zes anderen zijn ter Jood veroordeeld. Dat heeft de Chinese staatspers gisteren ge told. Het de executies net voor de In ternationale Anti-Drugs Dag fan de Verenigde Naties, van- wil China een voorbeeld p-dlen. Het land kampt de laat je jaren met toenemende drugs verslaving en -smokkel. J de zuidelijke provincie Guangdong werden gisteren '^mannen geëxecuteerd. Don- ierdag werden drie mannen in ^uhan, de hoofdstad van de een- haal gelegen provincie Hubei, ter dood gebracht, jjmnesty International heeft China dringend verzocht te stop en met de executies omdat niet heWezen is dat de doodstraf po tentiële drugshandelaars en -ge- kers afschrikt of doeltreffen ds dan andere straffen. Vorig jaar werden in de week voor In ternationale Anti-Drugs Dag meer dan vijftig mensen geëxe cuteerd. Circa 3 procent van de wereldbe volking, zo'n 185 miljoen men sen, heeft de afgelopen 12 maan den drugs gebruikt. Dit staat in het 'Wereld Drugs rapport 2004' van het agentschap voor Drugs en Misdaad van de Verenigde Naties (UNODC), dat gisteren is gepubliceerd. Volgens het UNODC zijn in de zelfde periode ongeveer 200.000 mensen gestorven aan de gevol gen van drugsgebruik. Het agentschap constateert ook dat de verspreiding van drugs, de af gelopen vijf deccennia alleen maar gestegen, nu licht begint af te nemen. Dat houdt mogelijk verband met verscherpte grens controles. Douanebeambten hebben in 2003 15 procent meer gesmok kelde drugs in beslag genomen dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit cijfers van de Wereldorgani satie van douanediensten die eveneens gisteren openbaar wer den gemaakt. AP/ANP/DPA Vier Chinezen worden in Hangzou per vrachtwagen naar de plaats gebracht waar ze in het openbaar te horen krijgen dat ze ter dood zijn veroordeeeld. foto AP Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen Telefoon (01 15) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio Ie verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5