>z Op jacht naar eeuwige roem [n deze bijlage jijclie bijlagen: 0113-315680 pzc.nl dredactie@pzc.nl >ms31,4460 AA Goes rtitentie-exploitatie: j en Midden-Zeeland: 0113-315520; "^.Vlaanderen: 0114-372770; -onaal: 020-4562500. 26 juni 2004 De weg naar eeuwige roem ligt open. Het honderste jaar Tour de France werd vorig jaar gevierd met de vijfde overwinning van Lance Armstrong. Dat maakt de Tour van dit jaar ook weer tot een historische gebeurtenis. Het Ameri kaanse wielerwonder doet in de komen de drie weken een gooi naar het absolu te record dat zelfs door vier vroegere Tourgrootheden niet in de boeken is ge bracht. Het palmares van vijf zeges deelt hij nu nog met Anquetil, Merckx, Hinault en Indui-ain, maar Armstrong heeft het tot zijn grote doel gemaakt om die magische barrière te doorbre ken. Hij gaat vanaf volgende week het gevecht aan met Jan Ullrich, Tyler Hamilton en Iban Mayo om zijn zesde Toursucces binnen te sle pen en in de galerij van allergrootsten het hoogste podium te beklimmen. Die eeuwige glorie wordt hem door veel wieier- kenners misgund, vooral omdat het afbreuk zou doen aan een fenomeen als Eddy Merckx. De Belg kwam ook vijf keer als eindwinnaar aan in Parijs, maar was daarnaast in alle klas siekers en kleinere ronden een absolute groot heid. Lance Armstrong is van een ander slag en een andere generatie renners, die alle ande re wedstrijden ondergeschikt maken aan de grootste van alle koersen: de Tour de France. Het doet niets af aan de briljante optredens van Armstrong in de voorgaande vijfde edi ties, waarin hij liet zien dat hij alle disciplines van het hardfietsen beheerst. Hij schitterde in de tijdritten tegen specialisten als Ullrich, Mil lar, Hamilton en Botero, leverde heroïsche ge vechten in het hooggebergte met Pantani, Belo- ki, Virenque, Sevilla en Heras en was er een meester in om in zijn zwakkere dagen toch nog met de besten mee te rijden. Die gebundelde klasse maakt Armstrong tot de beste ronderenner van de laatste vijf jaar. De Texaan bleef achtereenvolgens Zülle, Ull rich, Ullrich, Beloki en weer Ullrich voor op het eindpodium in Parijs en trok zich daarna meestal in alle nist terug om zich op de volgen de Tourmissie te richten. Het succes was vooral in Franse kringen altijd omgeven door een waas van dopinggeruchten en valse insinuaties over de genezing van zijn ziekte. Die duiken ook nu, aan de vooravond van een nieuwe Tour, weer op in een boek van David Walsh en Pierre Ballaster. Daarin ko men een ex-ploegmaat en een verzorgster met nieuwe onthullingen, die onder meer gaan over Armstrongs relatie met de omstreden Ita liaanse arts Ferrari. Het heeft de Amerikaan zelf niet onberoerd ge laten, maar heeft zijn voorbereiding alleen mentaal even verstoord. De speculaties over de vorm en de concurrentieslag met Jan Ull rich zijn veel interessanter, nu het grote aftel len is begonnen. Twee rondjes die als warming-up gelden, zijn als graadmeters opgevoerd. Jan Ullrich, on zichtbaar in het voorjaar, heeft in vijf weken tijd een transformatie ondergaan. Hij heeft de overtollige speklaagjes weggefietst en gaf in de Ronde van Zwitserland zijn comeback glans met een eindoverwinning. De Duitse kanshebber verspeelde in de aanloop wel twee meesterknechten: Vinokourov en Savoldelli. Lance Armstrong trapte in de voorbereiding een kleine tweeduizend klimkilometei"s weg in de Alpen, won een klein rondje in Frankrijk, maar kreeg in de Dauphiné een gevoelige tik. De klimtijdrit op de Mont Ventoux, bedoeld als vormtest, werd een martelgang en gaf een zorgwekkend beeld. Op de gevreesde col wa ren de Spanjaard Iban Mayo en de Amerikaan Tyler Hamilton superieur en reed Armstrong twee minuten trager naar de top. Het beeld vertekende natuurlijk wel, want Armstrong zit nog in de opbouw en wil pas in de laatste Tourweek in topconditie zijn. „Het is in die week dat de Tour wordt gewonnen", zei hij na de gevleugelde afrekening op de Ven toux. Jan Ullrich en Tyler Hamilton worden geduchte concurrenten. Iban Mayo wordt ge zien als de coming man, net als de jonge Itali aan Damiano Cunego, die de Giro won, maar nog niet klaar is voor een groot avontuur als de Tour. Privé-affaires Wat kan Lance Armstrong wel van zijn zesde Tourzege afhouden? Zullen zijn rivalen Ull rich, Hamilton en Mayo hem straks de weg ver sperren, of is hij mentaal getekend door pri vé-affaires en de kwetsende commentaren over dopingpraktijken. De vier andere kopstukken uit de Tourhistorie zijn op vijf blijven steken, om uiteenlopende redenen: vermoeidheid, slijtage, fysieke onge makken, hongerkloppen, overvallen door de kou of ploegtactiek. Jacques Anquetil (Monsieur Chrono...) haalde zijn eerste van vijf overwinningen al in 1957, maar bleef daarna vier jaar buiten beeld. Door een stommiteit moest hij een jaar later al in een van de eerste etappes naar huis. De Frans man had zich op een koude, regenachtige dag niet goed aangekleed en liep een longontste king op. Charly Gaul won dat jaar. In 1959 werd Anquetil nog dei'de achter Bahamontes en Anglade, een jaar later kwam hij weer niet aan de start en won de Italiaan Nencim. Maar toen kwam het tijdperk Anquetil, die heerste van 1961 tot en met 1964. Daarmee was hij in die tijd de enige recordhouder. In 1965 (win naar Gimondi) moest Anquetil opgeven, in zijn laatste jaar als deelnemer reed hij in dienst van Lucien Aimar. Eddy Merckx (De Kannibaal...) viel ten prooi aan ouderdom, slijtage, tegenslag en geweld. De onverslaanbaar gewaande Belg begon in 1975 al met fysieke tegenslag. „Ik herstelde niet meer zo snel van zware inspanningen en begon mentaal af te glijden", zei hij later. Hij kwam in de etappe naar de Puy de Dome net onder de top in zuurstofnood en werd later op een berg geveld door een Franse supporter, die zich in de hectiek van de klim losmaakte uit het publiek en Merckx een leverstoot toedien de. Het bleek achteraf de definitieve knock-out. Bernard Hinault (De Das...) sloot in het jaar van zijn laatste Tourzege (1985) een verbond met Greg Lemond. De Amerikaan had toen zelf al kunnen winnen, maar hield zich aan de stalorders van de ploeg. Hij kreeg de belofte dat hij in 1986 kopman zou zijn. De sluwe Hi nault deed dat jaar nog pogingen om zijn ex-superknecht te flikken, maar verkeek zich op de kracht en slimheid van Lemond. Die zou later verklaren: „We haatten elkaar tot op het bot, maar dat mocht de buitenwereld niet we ten." Miguel Indurain (De Zwijger...) verspeelde zijn kansen op een zesde zege in 1996 door de beruchte hongerklop. De Spaanse rekenaar, die zijn winst haalde uit de tijdritten en zijn voorsprong in de bergen consolideerde, voelde op weg naar Les Arcs alle kracht uit zijn be nen vloeien en raakte kostbare tijd kwijt. Op 16 juli, de dag dat hij 32 werd, deelde de Deen Bjarne Riis op weg naar Hautacam, de genade slag uit aan de boerenzoon uit Pamplona. Voor Armstrong doemen in het jaar van de waarheid andere dan fysieke problemen op. De relatie met de rockzangeres Sheryl Crow, die het einde van zijn huwelijk heeft ingeluid, kan de Tourvedette wel eens fataal worden. Het heeft zijn Spartaanse manier van opbou wen naar de Tour in de weg gestaan. Armst rong bleef langer in Texas dan voorheen, om dat hij in momenten van emotie zijn kinderen wilde opzoeken. En in de privé-sfeer blijkt Sheryl Crow geen kampioen in slimme uitspraken. Drie weken voor de Tourstart, in Luik, riep ze in een inter view: „Ik zal Lance vanaf nu tot na de Tour niet meer alleen laten." Dat zal in de rangen van de concurrentie met gejuich zijn ontvan gen. Kanshebbers De aantijgingen in het op voorhand al gehate boek LA Confidential, onder meer over epo-ge- bruik in zijn Motorola-jaren, hebben Armst rong ook getergd. Hij is er zelfs voor naar de rechter gestapt, maar heeft zijn zin niet gekre gen. Het is zijn eer te na, maar het kan de vijf voudige winnaar, gegangmaakt door de trou we, blauwe trein van US Postal, natuurlijk ook sterker maken dan ooit. De Tour, waarin de Rabo's met Michael Boo- gerd en Erik Dekker vooral op dagsuccessen jagen en die in de eerste tien dagen geknipt is voor de sprinters Petacchi, McEwen, Cipollini en Boonen, heeft zijn schaduw al vooruit ge worpen. Het rijtje kanshebbers is door het af zeggen van Joseba Beloki (opgestapt bij zijn Franse ploeg) en Alexander Vinokourov (uitge schakeld door een blessure) teruggebracht tot drie: Armstrong, Ullrich en Hamilton. Met Mayo, Simoni, Basso en Sevilla als outsidei's. Tenzij er plotseling, net als in de Giro, een jon ge belofte opstaat die sti'aks de groten van het Tourpeloton kan bedreigen. Frits Bakker De lobby voor een Touretappe Tom Boonen, sprinter op de macht Maarten Ducrot, commentator naast Smeets Tourkaart en etappes (J) Lance Armstrong Eddy Merckx <D Jacques Anquetil (4) Miguel Indurain (5) Bernard Hinault De 91e Tour de France, die volgende week zaterdag van start gaat in Luik, staat in het teken van de recordjacht van Lance Armstrong. De Texaan kan als eerste renner in de geschiedenis van de Franse ronde voor de zesde keer als winnaar in Parijs aankomen. De Tour rijdt eerst drie dagen door Bel gië, heeft een vlakke eerste week en trekt na tien dagen de bergen in. Een van de hoogtepunten is de tijdrit op l'Al- pe d'Huez op woensdag 21 juli. De Tour gaat over 21 etappes en is in totaal 3395 kilometer lang. De laatste etappe eindigt op zondag 25 juli op de Champs Elysées.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53