Een miljard wegwerpcamera's PZC Genezende Hortensia's 'Dressing up' voor salades Gebruikstips zaterdag 26 juni 2004 W18 Migraine Het weer voor morgen: bewolkt, kou der en kans op migraine. Veranderingen in het weer blijken namelijk bij ruim de helft van de mi- grainepatiënten een migraine-aanval uit te lokken, meldde M. Bigal (New England Center for Heada che, Stamford) tijdens een congres van de Ameri can Headache Society in Vancouver op basis van on derzoek bij 77 patiënten. Sommige patiënten ble ken vooral gevoelig voor veranderingen in de tem peratuur, anderen voor veranderingen in de voch tigheid of de luchtdruk. Menopauze De start van de menopauze valt vaak samen met het begin van de lente of het begin van de herfst, concludeert J. Garai (universiteit Pècs, Hongarije) in het vakblad Human Reproduction op basis van onderzoek onder 149 vrouwen. Dit is mogelijk een evolutionair overblijfsel van de onder dieren vaak voorkomende invloed van de seizoenen op de vruchtbaarheid, meent Garai. Resistentie In Australië is een bacterie opgedoken die bestand is tegen alle bestaande antibiotica. De bacterie, ver want aan de beruchte ziekenhuisbacterie MRSA, heeft inmiddels bij één persoon tot de dood geleid. De medische autoriteiten maken zich vooral zor gen omdat de nieuwe bacterie, anders dan MRSA, zich ook buiten het ziekenhuis goed staande kan houden, meldt het dagblad The Australian. Industriële vervuiling Vervuiling van het milieu door industrieën leidt niet allen tot gezondheidsschade bij de omwonen den, maar ook tot een stijging van het aantal twee lingzwangerschappen. Dit schrijft N. Obi-Osius (Universitat Hamburg) in het vakblad Occupational and Enviromental Medicine op grond van een ana lyse van 20.603 geboortes in de regio Hesse. Rond vervuilende industrieën was het percentage twee lingen 5,3 procent tegenover 1,6 procent elders. Multiple Sclerose Het voortschrijden van de aandoening Multiple Sclerose, een ziekte waarbij zenuwen worden aan getast, kan mogelijk tot staan worden gebracht door de activiteit van het eiwit Nogo A te blokke ren. Dit eiwit voorkomt dat het lichaam de bescha digde zenuwvezels repareert. Bij muizen is dit in middels gelukt, schrijft T. Karnezis (La Trobe Uni versity, Melbourne) in het vakblad Nature Neuro- science. Binnen twee jaar gaan waarschijnlijk de eerste proeven bij mensen van start. Hersenen Geestelijk ouder worden begint na het veertigste le vensjaar. Immers vanaf dan neemt de schade aan het DNA in de hersencellen in snel tempo toe, con stateert T. Lu (Harvard Medical School, Boston) in het wetenschappelijk tijdschrift Nature, op grond van hersenonderzoek bij overledenen in leeftijd va riërend van 26 tot 106 jaar. De opstapeling van DNA-schade veroorzaakt defecten in genen en daar door minder goed functioneren van de hersenen. Wegwerpcamera's heten ze in de volksmond. Kant en klare, eenvoudige plastic cameraatjes die met film en al worden ingeleverd. Het idee erachter is al meer dan een eeuw oud maar nog onverminderd actueel. Want ondanks de opmars van de digitale camera stijgt de verkoop van de wegwerper nog steeds. Door LARS POLDER Een man met visie was George Eastman (1854-1932) zeker. Zijn producten moesten een naam hebben die kort was, makkeüjk te onthouden, en in elke taal ongeveer hetzelfde klonk. Het werd Kodak, een pu re fantasienaam. Maar een goed klinkende naam alleen is niet genoeg. De naam Kodak werd synoniem met foto grafie doordat Eastman een ca mera op de markt bracht waar iedereen goede foto's mee kon maken. 'You press the button, we do the rest' luidde Kodak's slo gan. De sluiter spannen, ont spanknop indrukken en de film transporteren, dat was al les. Hadden de meeste camera's voor elke opname een fotografi sche glasplaat nodig, de Kodak was als je hem kocht (voor 25 dollar) gevuld met een rol film Koopt u een eenmalige camera en gaat u mensen fotograferen, koop er dan een met flitser, ook als u van plan bent buiten foto's te maken. Zet de flitser bij felle zon gewoon bij elke opname aan (als het onder werp tenminste niet verder dan vijf meter ligt), waardoor harde schadu wen automatisch worden opgehel derd. Grappig genoeg blijkt de eenmali ge camera ook erg geschikt voor moeilijke onderwerpen. De snel ronddraaiende zweef- of draaimolen maakt meni ge hightech autofocus ca mera helemaal dol. Bij de eenmalige camera is alles vanaf circa een meter scherp, dus het is klik ken en raak. Ook hier is flitsen bij elke foto aan te bevelen. voor honderd foto's. Was die vol dan stuurde je de camera naar Kodak. Voor 10 dollar wer den de foto's ontwikkeld en af gedrukt, werd de camera weer gevuld met nieuwe film en kreeg je hem gebruiksklaar thuisgestuurd. Het lijkt veel op het principe van de moderne wegwerpcamera maar het is 1888. Makkelijker was fotogra fie nooit geweest. En makkelijker is de fotografie sindsdien nauwelijks gewor den. Eerder moeilijker, als je de menu's van de zo populaire di gitale camera bekijkt. East mans uitgangspunt vind je ei genlijk alleen nog terug in de eenmalige camera van van daag. Kant en klaar, gevuld met film. Niets instellen, gewoon af drukken en doordraaien. Foto graferen zonder moeilijke keu zes. De SUC (Single Use Camera) werd een succes. Ze redden de dag als je in het pretpark ont dekt dat de accu van je digitale camera leeg is of, nog erger, als je je camera thuis hebt laten lig gen. Op bruiloftsfeesten wor den ze uitgedeeld, opdat de gas ten elkaar ermee kunnen foto graferen. En wie z'n kostbare camera vrij van zand wil hou den neemt gewoon een eenma lige camera mee naar het strand. Er zijn ook speciale on derwater-uitvoeringen: niet al leen populair onder duikers maar ook bij water- en winter sporters. Veel kinderen maken hun eer ste foto's met een eenmalige ca mera. Het feit dat ze het hele ca meraatje moeten inleveren, gaat vaak niet zonder morren, want het is hun cameraatje. Ge lukkig is een printshop-eige naar nog wel eens te vermur wen het lege cameraatje terug te geven. Daarmee wordt het dan overigens wel onttrokken aan het recycling-circuit, dat speciaal voor eenmalige came ra's is opgezet. Zo'n 85% van de onderdelen wordt hergebruikt. Zo kari de elektronica voor de flitser bijvoorbeeld 19x op nieuw worden gebruikt, het centrale deel van het camera huis zes maal. Op dit moment komt 93% van alle camera's voor recycling retour, zo laat Kodak des gevraagd weten. Aanvan kelijk ston den de eenma lige ca mera's in laag aanzien. De kwa Kodak-technicus met het waterdichte en schokdempende omhulsel van de Kodak Ultra Sport, een een malige camera die tot tien meter diep onder water kan worden gebruikt. liteit was dan ook niet gewel dig. Tegenwoordig leveren de betere modellen (zoals de Ko dak Ultra, die voor dit artikel werd uitgeprobeerd), een ver rassend hoge kwaliteit. Menig normaal cameraatje uit de on derklasse haalt dit niveau niet. De kwalitatieve verrassing is het grootst als de foto's worden afgedrukt op normaal fotopa pier via een digitaal afwerksys- teem, bijvoorbeeld bij een digi tale een-uur-service. Door de di gitale bewerking wordt de foto automatisch geoptimaliseerd en krijg je foto's waaraan je niet kunt zien dat ze met zo'n minimale camera zijn ge 'Ik zie de zee, het water danst tot aan de horizon. Wat ben ik jong.' Met deze dichtregels van Vasalis begint het rapport van de Gezond heidsraad dat vorige week ver scheen. Is deze poëtische opening al bijzonder voor een overheidsrap port, het onderwerp is dat niet minder. Het bespreekt in deftige bewoordingen wat de gunstige in vloed van de natuur is op ieders ge zondheid. Mij hoeven ze niet te overtuigen dat planten, dieren en alles wat met groen te maken heeft: goed is voor lijf en geest. Als ik niet regel matig tijd in mijn tuin kan door brengen dan zou ik net als veel van mijn collega's gebukt gaan on der stress en dreigende bum-out. Door bomen te snoeien, te spitten, het kippenhok uit te mesten en planten te verpotten, kan ik mijn werk beter aan. Zelfs de zorgen om patiënten, die soms in mijn hoofd blijven tollen, kunnen reke nen op een mild onthaal tussen de dahlia's en de phloxen. Daarom ben ik niet verbaasd over de positieve effecten van tuinthera- pie, zorgboerderijen en helende tuinen. De laatste jaren komt er meer serieuze aandacht voor deze groenvoorzieningen als therapie bij mensen met stress, depressie, bum-out en dementie. Door het bezig zijn in de natuur worden de zintuigen zodanig ge prikkeld dat positieve herinnerin gen en emoties de ruimte krijgen. De Gezondheidsraad heeft in haar rapport op een rijtje gezet wat er wetenschappelijk bekend is over de gunstige effecten van groen op de gezondheid. Met andere woor den hoe hard zijn al die softe ge voelens over de helende invloed van de natuur. Hier volgen enkele conclusies. Angsstoomissen en depressies zijn belangrijke oorzaken van ziekte verzuim en WAO. Er zijn sterke aanwijzingen dat aanwezig zijn of bezig zijn in de natuur een positie ve invloed heeft op deze aandoe ningen. Zelfs uitzicht op een park of bos vanuitje huis of werkplek geeft een verbetering van stem ming, concentratie en vermoeid heid. Verder citeert de Gezondheidsraad onderzoeken waamit blijkt dat groen aanzet tot meer bewegen. Mensen gaan eerder wandelen als er een park in de buurt is. Fietsen is leuker en wordt langer volgehou den als er groene gebieden zijn in de woonomgeving. Mensen met goede sociale contac ten voelen zich gezonder en krij gen minder gauw een hartinfarct. Ouderen met goede sociale contac ten leven langer en hebben min der kans op depressies en Alzhei- mer-dementie. Het rapport laat zien dat sociaal contact sterk wordt gestimuleerd door de aanwe zigheid van groen en natuur. Voor een optimale ontwikkeling van kinderen is groen onontbeer lijk. Zelfs kleine groene plekjes waar kinderen hun fantasie de vrije loop kunnen laten zijn van be lang voor een evenwichtige emo tionele- en motorische ontwikke ling. Het is bijzonder om een rapport van de Gezondheidsraad over dit onderwerp te lezen. Het geeft je voortdurend de indruk dat ze zich vergist hebben in het onderwerp. Het thema 'natuur en gezondheid' is immers vooral het domein van het alternatieve circuit. Het rapport eindigt zoals alle we tenschappelijke rapporten. Verder onderzoek is noodzakelijk. Italiaanse dressing 1 eetlepel balsamico-azijn (bruin) 3 eetlepels olijfolie (extra vergine) 1 /2 eetlepel gembersiroop peper en zout verse basilicum of 1 tl Italiaanse kruiden Meng peper en zout door de azijn. Voeg gembersiroop, olie en kruiden toe. Schud of meng goed door elkaar. Lekker door een salade van krulsla, trostomaten, rode paprika en geroosterde pijnboompitten. Of over een tomatensalade met mozzarella en verse basilicumblaadjes. Of over de sala de Nigoise. Griekse variant: vervang balsamico-azyn door citroensap, gembersiroop door ho ning en de basilicum door oregano. Meng door een salade van andijviesla, tomaten, uienringen, blokjes feta en zwarte olijven. Vinaigrette 1 sjalotje 1 eetlepel wijnazijn 3 eetlepels olie (olijf of zonnebloem) 1 eetlepel water peper en zout verse kruiden (bijv. peterselie of bieslook) snufje suiker Snipper het sjalotje ragfijn. Voeg azijn, wa ter, zout en peper toe en roer er met een vork krachtig de olie doorheen tot de vloei stof gaat binden. Proef en maak eventueel iets milder door een snufje suiker toe te voegen. Hak verse kruiden en voeg op het laatst toe. Lekker door komkommersalade, koolsla met kummel of over de carpaccio. Hollandse variant: voeg 1 theelepel mos terd en 1 theelepel gehakte kappertjes toe. Lekker met kropsla, tomaat en een gekookt eitje. Frisse yoghurtdressing 1 eetlepel mayonaise 1 eetlepel yoghurt 2 eetlepels sinaasappelsap peper en zout 1 /2 theeiepel verse tijm enkele blaadjes dragon of mint Roer mayonaise, yoghurt en sinaasappel sap door elkaar. Kruid met peper, zout, tijm en gehakte dragon of mint. Lekker in een salade met sla, appelstukjes, walnoten, lenteui en geitenkaas. Of over een Mexicaanse salade van sla, ro de paprika, lente ui, mais, gerookte kip en rijpe avocado. Oosterse variant: voeg gembersiroop, 2 theelepels kerrie, 1 /2 cayennepeper en een paar druppeltjes sojasaus toe. Heerlijk door een salade van sla, lenteui, garnalen, man go en verse koriander. Franse Boerendressing 50 gram gerookte spekblokjes 1 eetlepel (olijf)olie 2 eetlepels wijnazijn 1 theelepel honing peper 1 /2 teentje knoflook verse tijm Bak de spekjes in de olie goudbruin. Laat knoflookteentje 2 minuten meebakken en vis hem er dan weer uit. Schep spek uit de pan, voeg azijn toe aan het hete vet en roer goed los. Haal van het vuur en voeg honing, peper en tijm toe. Schep dressing lauw over de sa lade. Lekker bij een salade van krulsla met brood- croutons, spekjes, tomaat en uienringen of over de aardappelsalade. Iedere salade zijn over gaat. Optutten, mooi aan kleden. Zo luidt de po pulaire vertaling van het Engelse begrip 'dressing up'. Dat is ook precies wat we doen als we een lekke re verse dressing ma ken voor de salade. De vergelijking met kleding gaat absoluut op voor dressings: een kwestie van een goede basis kiezen, creatief combineren en sterke punten ac centueren. De oude joggingbroek onder de dressings is wat mij betreft de kant en klare slasaus uit de fles. Daarmee geef je het signaal af dat het je vandaag alle maal niet zoveel kan schelen. De cup- jes dressing uit het koelvak hebben al iets meer flair, als je tenminste de moeite neemt de juiste dressing te kie zen bij de ingrediënten van je salade. Maar ze zijn wel altijd hetzelfde: mas- sa-confectie, een eigen gezicht laat je er niet mee zien. Veel leuker is het om zelf je dressing sa men te stellen. En dat hoeft helemaal niet veel tijd of geld te kosten. De ba sis-elementen staan in elke keuken kast: olie, azijn, honing of gembersi roop, kruiden. Zijn die van een goede kwaliteit, dan ben je al een heel eind. Dan komt het aan op het kiezen van de juiste verhoudingen. Onthoud de gouden regel dat de ver houding azijn (of citroensap) en olie on geveer 1 op 3 moet zijn. Die verhou ding is belangrijk voor een mooie bin ding en een goede hechting aan de sla. De dressing moet als het ware de blaad jes omhullen. Daarom moetje de sla al tijd héél goed drogen na het wassen (ik zweer bij mijn slacentrifuge). Anders verdunt het 'aanhangende' water de dressing en zakt alles naar de bodem specifieke smaak dankzij de dressing die er- Foto Karei de Vos van de sla-bak. Vervolgens werk je het thema van je salade verder uit in de dressing. Dat klinkt vager dan het is. Wil je een Italiaanse salade, dan kies je in de dressing kruiden en andere smaakmakers die dat Italiaanse karak ter benadrukken: basilicum, balsami co-azijn, oregano etc. Ga je op de Oos terse toer dan kies je voor kerrie, gem ber, iets heets en sojasaus. Je kunt met de dressing ook de sterke kanten van je salade benadrukken; gaan er bijvoor beeld walnoten door de sla, gebruik dan ook wat notenolie. Wil je de fruiti ge kant op, kies dan voor frambozena- zijn. En, zoals je voor de spiegel gaat staan om je kledingcreatie te beoordelen, zo proefje de dressing en werkje hem zo nodig nog even bij, voordat je hem, vlak voor het opdienen door de sala de mengt. Gouden dressing-tip: maak dressings in zo'n speciaal dressingflesje met dop, of in een jampotje met schroefdeksel. Door flink te schudden vermengen alle ingrediënten zich optimaal, en wat je over hebt kun je gemakkelijk in het potje in de koelkast bewaren. maakt. Bij verwerking met een digitaal afdruksysteem is het overigens ook mogelijk de fo to's meteen op cd te laten bran den, waarmee de eenmalige ca mera ook z'n digitale weg heeft gevonden. Overigens is in Ame rika de eerste digitale eenmali ge camera al gesignaleerd. Hij heeft geen scherrqpje achter op, maar je kunt een gemaakte foto wel wissen. Terwijl de fotografie snel het digitale pad op gaat, neemt de ver koop van eenmalige ca mera's nog steeds toe. Dit voorjaar produceer de Kodak z'n miljardste exem plaar. Het loopt dus lekker met dit bijzondere cameratype, dat in 1989 het levenslicht zag. 101 jaar nadat George Eastman al wist waar het om draait: u drukt op de knop, wij doen de rest'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46