pzc Het kruis van de fietser Fietsende vrouwen Hangmosselen en Heisse Liebe op het terras van Duinoord Redactie bijlagen: 0113-315680 vw. pzc.nl :.mail:redactie@ pzc.nl ;3Stbus31,4460 AA Goes rirörtentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; /«uws-Vlaanderen: 0114-372770; wonaal: 020-4562500. laterdag 26 juni 2004 Oud-profrenner en NRC-colum- nist Peter Winnen over genitaal ongemak van coureurs: „Manne lijke wielrenners praten er mak kelijk over, vrouwelijke bijna nooit. Ik schreef er een column over en kreeg reacties van vrouwen. Bij hen doen zich daar beneden dus ook problemen voor." Vrouwen die recreatief lange afstanden fiet sen, bevestigen dat. Ze klagen over een irrite rende druk op de geslachtsdelen en een overgevoeli ge of juist ongevoelige clitoris. In de medische literatuur worden echter alleen geval len beschreven van vrouwelijke wielercoureurs. Vol gens de Brusselse gynaecoloog Luc Baeyens lijdt één op de zes Belgische vrouwelijke renners aan de 'fiet- sersvulva', een permanente opzwelling van één van de grote schaamlippen. Ander genitaal ongerief dat hij beschreef: irritaties, ontsteking aan de haarzak jes, knobbels en een tijdelijke ongevoeligheid van de clitoris. een verdoofd gevoel in hun ge slachtsorgaan hadden. Liefst 21 renners klaagden over im potentie, een klacht die bij elf van hen langer dan een week aanhield en bij drie fietsers langer dan een maand. Irwin Goldstein van de Boston University School of Medicine beweerde in Bicycling Magazi ne dat fietsers driemaal zo vaak impotent zijn als hardlo pers. De prominente uroloog kreeg echter veel kritiek te verduren: Goldsteins eigen studies naar dit onderwerp waarmee hij almaar scherm de, zijn nooit gepubliceerd en dat riep bij zijn critici de nodi ge vraagtekens op. Roken, overgewicht en weinig bewe ging zijn veel grotere risicofac toren voor impotentie dan fiet sen, sneerde uroloog William Steers in de Washington Post. Over de kwestie van het ver doofde 'penisgevoel' bestaat meer eenstemmigheid. Peter Winnen: „Ja God, het zit wel eens niet zo lekker. Heeft vol gens mij ook te maken met ge traind zijn. Als ik na een lange onderbreking weer eens op het zadel zit, heb ik na een tijdje rijden een dooie snik- kel. Het is iets tijdelijks. Bij voldoende training past het zaakje zich wel weer aan." De verklaring? Bij het fietsen rust zestig tot zeventig pro cent van het lichaamsgewicht op de luttele vierkante centi meters van het fietszadel. Pre cies op de plek waar de bloed- toevoer en zenuwbanen naar de uitwendige geslachtsorga nen lopen. Dat leidt tot druk en vernauwingen, hetgeen ook blijkt uit metingen van de doorbloeding van de penis tij dens het fietsen. Schwarzer en zijn collega's in Keulen stelden vast dat gedu rende de rit de doorbloeding van de penis tot meer dan ze ventig procent afneemt, al thans zolang de fietsers op hun zadel zitten. Gaan ze op de pedalen staan, dan herstelt de bloedstroom zich weer snel. Er is nog meer edele-delen- leed. Een Amerikaans arbo-in- stituut constateerde bij zeven tien fietsende politieagenten - die gemiddeld 5,5 uur per werkdag op het zadel zaten -, dat zij aanzienlijk minder erecties tijdens hun slaap had den dan niet-fietsers. Verschillende artsen wijzen op blessures aan de geslachts delen die zich bij een valpartij als gevolg van een onzachte aanraking met de fietsstang kunnen voordoen. Uroloog A. de Rose van het zie kenhuis in Genua beschreef in vakblad Urology twee geval len van priapismus (langduri ge pijnlijke erectie) bij zo'n on geval. In de VS wordt 60 pro cent van de genitale sportbles sures die tot impotentie lei den aan fietsongelukken toe geschreven. Zaadcellen Onderzoekers van de universi teit van Witwatersrand in Jo hannesburg (Zuid-Afrika) pu bliceerden vorige maand in de International Journal of Sports Medicine over nog een mogelijk andere bedreiging voor de vruchtbaarheid van mannelijke fietsfanaten. De zaadcellen van tien wielrij ders die gemiddeld bijna twee uur per keer en zes keer in de week trainen, bleken bedui dend vaker een afwijkende vorm (een spits toelopende kop) te hebben dan normaal. Met de andere kwaliteitsken merken - zoals aantal en be weeglijkheid van de zaadcel len - zat het wel goed. De ver klaring? „Onze hypothese is dat de druk op de teelballen en de temperatuur van de bal zak tijdens de training in deze abnormale -ontwikkeling heb ben geresulteerd", laten Yo- hannes Gebreegziabher en zijn medeonderzoekers in een e-mail weten. „Omdat de overige zaadken- merken normaal waren, hoe ven de onderzochte fietsers zich geen zorgen te maken. Echter: ze zijn nog jong en in de loop van de jaren kunnen de afwijkende vormen klini sche betekenis krijgen, vooral als ze doorgaan met trainen." Peter Winnen ziet de strakke, warme wielrennersbroek als boosdoener: „Ik herinner me dat er zich een golf van mis kramen bij wielrennersvrou wen voordeed. Eddy Planckae- rt kreeg van zijn arts te horen: Wielrenners moeten kinde ren alleen in de winter ma ken'." Veel ongemak is te voorko men door een goed zadel. Oud-renner Peter Winnen: „Een hard zadel vind ik het prettigst. Een gelzadel is alsof je op een luchtbed zit. Maar het is een kwestie van uitpro beren." De Brusselse gynaeco loog Luc Baeyens testte zadels die populair zijn bij vrouwen: gelzadels en zadels met een gat. Dit laatste type vindt bij hem geen genade: de druk van het lichaam wordt over een kleiner zadeloppervlak verdeeld, met name op de ran den langs het gat. Juist daar zitten de uitwendige vrouwe lijke geslachtsdelen. Nog een conclusie: de voorovergebo gen 'renfietshouding' belast de vrouwelijke genitaliën meer dan de gewone fietshou- ding. Voor de mannelijke fietsers is uroloog Ulrich Schwarzer in het blad European Urology bij een vergelijking van verschil lende zadeltypes tot een ver rassende bevinding gekomen: de doorbloeding van de penis komt het beste tot zijn recht op een 'ouderwets' damesza del zonder neus. Racefietsza dels scoren heel slecht. Kleine troost van Schwarzer: „Door regelmatig op de pedalen te staan komt de doorbloeding weer op gang." Fietsers die honderden kilometers per week afleggen, stellen hun gevoelige delen aan langdurige afknellingen en belastingen bloot. Met mogelijk allerlei nare gevolgen vandien: van impotentie tot afwijkend sperma. collega Frank Sommer publi ceerden enkele jaren geleden in medische vakbladen als Eu ropean Urology en Internatio nal journal of sports medicine de resultaten van hun onder zoeken naar de invloed van fietsen op de mannelijke geni taliën. In laatstgenoemd blad stelden ze vast dat 61 procent van de geïnterviewde fanatieke fiet sers zijn beklag deed over een verdoofd gevoel in de genita liën. En verder jammerde 19 procent van de deelnemers die meer dan 400 kilometer per week trainden over 'erec- tiele dysfunctie', ofwel impo tentie. „Impotentie?", zegt de Venray- se oud-wielrenprof Peter Win nen, die in de Tour tweemaal als eerste op l'Alpe d'Huez over de meet kwam: „Dat was in het peloton niet echt een item. Indertijd verscheen Noors onderzoek waarin werd gesteld dat fietsen inderdaad tot impotentie zou kunnen lei den. Dat werd in het peloton weggelachen." Zou Peter Win nen op het onderzoek van K. Andersen van het universi teitsziekenhuis van het Noor se Trondheim doelen? In neu- rologenblad 'Acta neurologica Scandinavica' stelde Andersen vast dat 33 van de 160 deelne mers aan een lange afstands- rit in Noorwegen (540 kilome ter aan een stuk doorfietsen) Door WILL GERRITSEN De vette kop spatte bijna van het schreeuwerige Duitse bou levardblad Bild af: Kölner Urolo- ge: Radfahren macht impotent! De bewuste uroloog, Dr. Med. Ulrich Schwarzer, die in het stadje Mechernich in de Eifel is gevestigd, kan zich er nog kwaad over maken: „Schwach- sinn", moppert hij. Want laat hem over één ding duidelijk zijn: regelmatig een fietstocht je maken is gezond. Naar werk of school, naar de win kel of zomaar lekker een eind je weg in de natuur peddelen. Maar zoals op zoveel gebie den: je kunt het ook overdrij ven. Er zijn vrijetijdsrenners die zonder blikken of blozen een paar honderd kilometer asfalt per week vreten. Schwarzer: „Kijk, de dosering maakt het vergif." Een vergif, dat inderdaad in uitzonderlij ke gevallen tot impotentie kan leiden. Schwarzer en zijn Door Rien van Reems Vijf Vrouwenpolderse restau rants hebben zich aangeslo ten bij De Mosselroute, wat betekent dat zij tot 18 okto ber hangcultuurmosselen van Neeltje Jans op het menu zetten. Eén van deze eetgele- genheden is Hotel-Café-Res taurant Duinoord bij Vrou wenpolder, een familiehotel met zowel uitbaters als gas ten van de derde generatie. Duinoord doet zijn naam eer aan: het is een oase van rust aan het eind van de Fort den Haakweg, aan de landzijde van de duinen met aan de zeezijde het strandpaviljoen Breezand van dezelfde eigena ren. Tijdens het strandseizoen is dit het domein van de badgas ten die er vele faciliteiten vin den, zoals een speeltuin, een midgetgolf en een fietsen- en surfplankenstalling. Maar vandaag is het nog rustig en komen alleen fietsers uitbla zen op het terras. Het is warm en een groepje Wal- cherse dames onderbreekt de fietstocht voor een verkoelen de ijscoupe. Dame blanche blijkt favoriet maar twee da mes zijn wat avontuurlijker: „Zurnrne 't doe, op onze leef- tied?" En dan komt gieche lend de bestelling: Heisse Lie be, vanille-roomijs met verse frambozen en slagroom. Een dag eerder had ik gezien hoe Pieter Duvekot, één van de uitbaters van Duinoord, in het centrum van Vrouwenpol der in een geïmproviseerd doel letterlijk het doelwit was van een aantal met oran je sloven getooide collega's. Zij trapten de ballen alle kan ten uit en één van hen zag zelfs kans de deksel te schie ten van een pot met dampen de hangcultuur mosselen. \Het was het startschot voor de Mosselroute door alle pro vincies van Nederland langs 83 restaurants waar de hang mosselen van Neeltje Jans nu op de kaart staan. Met vijf deelnemers telt Vrou wenpolder nu de grootste concentratie hangmosselres- taurants. Wat Philippine is voor de bodemmossel, lijkt Vrouwenpolder voor de hang cultuur te worden. Op het terras van Duinoord is van een mosselrage echter nog niets te merken, nergens een slogan of speciale aanbe veling en ook op de kaart al leen de oude term 'mosselen' zonder de specificering dat het hier om schelpdieren van de hangcultuur gaat. Mis schien is het daar nog wat te vroeg voor in het seizoen. Ik krijg in ieder geval een pot dampende hangmosselen 17,50) voorgezet, herkenbaar aan de mooigetekende, bijna transparante dunne schaal en aan de zachtzilte smaak. De oranje kleur heeft niets met voetbal te maken, maar is een speling van de natuur. De mosselen zijn nog niet groot, maar de smaak is pri ma, het vleesgewicht van der tig procent zal de komende weken snel toenemen. Duinoord serveert er stok brood en twee sausjes bij, vooral het knoflooksausje is heerlijk. Het glas witte huis wijn 2,60) is een aangena me begeleider. Weliswaar hebben de Vrouwenpolderse restaurants de Zuidaffikaan- se Kanu Chenin Blanc tot hangmosselwijn uitgeroe pen, maar daar wordt bij Duinoord nog niet de aan dacht op gevestigd. Met kennelijk veel Duitse gas ten hanteert Duinoord een tweetalige kaart waarop de schnitzels 14,30) niet ont breken. De prijzen zijn zeer schappelijk, een greep uit de kaart: Argentijnse Angus steak met twee verschillende sauzen (€15,60), vijf gemari neerde lamskoteletjes 14,90) ,met honing gemari neerde spare-ribs met twee sausjes 15,20), gebakken scholfi lets (€12,50), roodbaars uit de oven met een saus van Hol landse garnalen (€15,30), Vis schotel 'Duinoord' (€16,40) vispannetje (€15,30), scampi 's uit de wolc in een romige knoflooksaus (€18,50) en van daag speciaal aanbevolen: pangasiusfilet uit de oven on der een deken van kruiden 12,90). De voorgerechten variëren in prijs van 6,40 voor gebak ken Camembert met Preisel- beeren tot 9,90 voor Hol landse gamalencocktail of carpaccio van ossenhaas. Het voorgerecht van mijn keuze is de combinatie van Zeeuwse garnaaltjes en krab (€8,20). De krab blijkt imita tie te zijn, jammer dat Duin oord net als veel andere res taurants dat niet meldt, want op zich is surimi een goed product en de salade met ver se slasoorten en een cocktail- saus over het gerecht is heel smakelijk. Bijzonder zijn de maaltijdsa lades vanaf €6,90 met als top per de Salade du chef (€9,90) met onder meer tonijn, ge rookte forel en garnalen. Duinoord is ook het eerste restaurant dat ik ken met een 'seniorenijsje', met €2,30 even duur als het kinderijsje. Hotel-Café-Restaurant Duinoord Breezand 65 4354 NL Vrouwenpolder Tel. OU 8-591346 Fax. 0118-593010 www.hotel-duinoord.nl Keuken open vanaf 12.00 uur (ontbijtbuffet van 8.30 tot 10.30 uur) Creditcards: Visa en Eurocard Kinderen: kleine gerechtjes, speel tuin en legohoek Vegetarisch: in overleg Rolstoel: geen probleem Roken: niet gescheiden, wordt wel rekening mee gehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45