Zwarter dan zwart Vrouw gestrest voor vakantie, man doet weinig OOSTEN Ri k Fietsen rond het IJsselmeer Zaterdag 31 juli heeft het predikaat van de zwartste aller zaterdagen gekregen. Niet alleen in Frankrijk en Duitsland, maar ook elders in Europa zijn op deze dag files van vijftig kilometer en meer geen uitzondering; het is dan bomvol op alle Europese wegen. bjorTHOMOUNK Door de almaar toene mende drukte op de Europese wegen en internationaal nog steeds samenvallende zomerva kanties is er tegenwoordig niet één, maar een reeks van 'zwarte zaterdagen'. Momenten, waar op alle verkeer samenkomt en tot een brede rivier van blik wordt. Momenten, waarop de automobilisten en motorrijders aog vaker vooruit en extra alert uit alle hoeken in de spiegels moeten kijken. Factoren als vermoeidheid, tem peratuur, te veel lawaai, onerva renheid en diverse snelheden komen altijd op de slechtste mo menten bij elkaar en doen hun fatale werk. Wie de ruimte heeft doet er goed aan de over volle zaterdagen vol ongeluk ken en andere ellende te mij den. Donderdagen en zondagen zijn de beste dagen van de week om bepakt en bezakt richting de zon te trekken, 's Nachts rij den is eveneens een optie. Frankrijk blijft vakantieland nummer één voor Nederlan- ders. Vrijdag 9 en zaterdag 10 juli slibben de wegen daar gega- randeerd dicht, omdat de Fran sen vrij krijgen voor de 'quator- zejuillet', de nationale feestdag. De 14e juli zelf is ook druk en dan moeten buitenlanders zich verre van de Franse wegen hou den. Zaterdag 31 juli zal dus de zwart ste aller zwarte zaterdagen zijn. Dan is het op- en afgaande tij te gelijk op de grote routes en aan palende nationale en provincia le wegen. Miljoenen vakantie gangers van vele nationaliteiten komen terug van de adempauze in het werkend leven of vertrek ken juist vol goede moed naar zonovergoten oorden in het zui den. De zaterdagen 17 juli en 7 augustus krijgen ook een don ker stempel, dan is er eveneens topdrukte op de Franse wegen en kilometer na kilometer file. Duitsland verwacht vooral veel extra verkeer in juli. Zaterdagen 10,17,24 en 31 juli krijgen van de deskundigen het predikaat zwart en dus gevaarlijk mee. Ita lië en Oostenrijk prepareren zich vooral op de volgende data: zaterdagen en zondagen 17/18 en 24/25 juli en alle weekends in augustus. Zwitserland vreest ook alle weekeinden in juli, we- Donderdagen en zondagen zijn de meest rustige reismomenten derom met als topper zaterdag de 31e. In België is extra drukte rond Anwerpen te verwachten, waar de ringweg R1 wordt opge knapt. Ook de Kennedytunnel wordt gerenoveerd. In juli 2004 en in juli 2005 mogen er geen campers of brede caravans door de tunnel. Die moeten omrijden via de Liefkenshoelctunnel, langs Bergen op Zoom en de noordkant van Antwerpen. So wieso en altijd aan te raden voor wie richting west-zuidwest rijdt. Drukte in Nederland Nederland heeft het aardig in de hand met de vakantiespreiding. Het aantal Nederlanders, dat dit jaar een zomervakantie langer dan een week zal houden ligt op circa 11,5 miljoen. Daarvan zul len er bijna acht miljoen naar het buitenland gaan. Dat is onge veer 400.000 minder dan het vo rige jaar. Het aantal vakanties in Nederland zal daarentegen dit jaar met bijna hetzelfde getal stijgen. De grootste drukte tij dens de uittochten zal zijn te vinden op de Al, A2, A12, A16, A28 en A50. Nuttige telefoonnummers: actuele verkeersinformatie tel. 0900-910 910 1, ANWB Reisinfo Frankrijk tel. 0900-60 00 222; in Frankrijk tel. 0892-23 38 38, in Oostenrijk ÖAMTC (Oostenrijkse ANWB) tel. 0810-120 120; in Zwitserland tel. 163; in Spanje verkeerspolitie tel. 900-12 35 05. Rijen auto's en caravans zijn langzaam op weg naar het zuiden. ANWB- steunpunten De ANWB heeft naast de Alarmcentrale in Den Haag in een aantal toeristisch be- ^j|| langrijke landen een eigen steunpunt. Zo kan lokaal snel hulp geboden worden. Nederlandse steunpunten zijn er in München (Duitsland), Innsbruck (Oostenrijk), Lyon (Frankrijk), Milaan (Italië), Bar celona en Bemdorm (Spanje), Athe ne (Griekenland), Praag (Tsjechië) en Izmir (Turkije). Vanuit de overige lan den kan men rechtstreeks contact opnemen met de ANWB Alarmcen trale in Den Haag. Zie voor vertrek ook www.anwb.nl. Duitsland: steunpunt München, Leonhard-Moll-Bogen 1-3, 81373 München, tel. 089-76 76 41 70. Tus sen 08.00-20.00 uur, zondag 9.00-18.00 uur Buiten deze ope ningstijden kan contact worden op genomen met de ANWB Alarmcen trale in Den Haag: tel. 0031-70 3 14 14 14. Frankrijk, steunpunt Lyon, Pare des Tuileries, 69760 Limonest, tel. 04 72 17 12 12Het gehele jaar door dag en nacht bereikbaar. Italië, Turkije, Tsjechië, Grieken land: ANWB Alarmcentrale, Wasse- naarseweg 220 2596 EC Den Haag, tel.0031-70-3 14 14 14. Het gehele jaar door dag en nacht bereikbaar. Oostenrijk: zie steunpunt Mün chen. Spanje: steunpunt Barcelona, Edifi- cio Muntadas, Escalera B, Planta 1 Pare de Negocis Mas Blau, Carrer Solsonés 2, 08820 El Prat de Llobre- gat, Barcelona. Tel. vanuit Spanje: 93 5 08 03 03, vanuit Portugal/An dorra: 0034-93 5 08 03 03. Maan dag tot en met vrijdag 9.00-22.00 uur; zaterdag 9.00-20.00 uur, zon dag 9.00-18.00 uur. Steunpunt Benidorm, Edificio Co- blanca 26, Avenida Alfonso Pucha- des s/n, 03500 Benidorm, tel. 96 5 85 89 26 Maandag tot en met vrij dag 1.00-12.00 uur. Oostenrijk is het hele jaar door een geliefde va kantiebestemming. Of het nu gaat om steden trips, trektochten in de bergen of wintersport, het land biedt voor elk wat wils. Hoogste tijd dus dat er in de serie Capitool reisgidsen een editie Oostenrijk ver scheen. De gids is uitgevoerd volgens het beproefde re cept, dat inmiddels al tien jaar bestaat: veel kleurenfoto's, opengewerkte illus traties van met na me grote paleizen en burchten en kor te beschrijvingen van veel beziens waardigheden. Capi tool heeft Oosten rijk voor de gelegen heid in een nieuwe variant opgedeeld, niet per deelstaat maar per regio, hetgeen overigens wel logisch overkomt voor wie het land een beetje kent. Aparte hoofdstukken zijn er voorWenen en Salzburg, zodat ook 'stadstoeristen' met deze gids uit de voeten kunnen. Oostenrijk, uitgeverij Van Reemst/Unieboek, €25,90, ISBN 9041033661www.unieboek.nl De grote zandbak WIND, ZAND EN reizen in de woestijn WARIS DIRIE LIEVE JORIS KAREN BLIXEN e.a. Mannen doen weinig aan de voorbereiding van de vakantie. Zeker de dag voor vertrek laten ze het afweten. De laatste dag voor de vakantie gaat 44 pro cent van de mannen gewoon naar hun werk, tegenover 28 procent van de vrouwen. Van de mannen die wel een dag van te voren vrij nemen, doen de mee sten niets. Ruim de helft van de vrouwen is de laatste dag druk bezig om alles voor de vakantie te regelen en 40 protent doet ook nog eens de vakantiebood- schappen. Dit blijkt uit onder zoek onder 1104 Nederlanders en Belgen, dat is uitgevoerd in opdracht van Center Pares. Naast tegenvallende accommo datie of slechte service, zijn het vooral files die zorgen voor veel vakantiestress bij 18 procent van de Nederlanders en 23 pro cent'van de Belgen. Een licht puntje: eenmaal op de camping of aan het strand lijkt de stress snel vergeten. Nederlanders zijn na 4,1 uur ontspannen en de Belgen al na 3,7 uur. Uit eerder onderzoek bleek al dat vakantiegangers juist die ontspanning erg waarderen tij dens hun vakantie. Rust (67,8%) en energie verzamelen (65%) staan bovenaan de lijst van posi tieve effecten van vakantie. Het leukste om te doen vindt men ontspannen (85%), uitrusten (67,4%), aandacht geven aan partner en gezin (60%) en zonne baden (53%). Actief zijn en spor ten scoren laag. Voorts vindt ruim twintig pro cent het heerlijk om tijdens de vakantie niet bereikbaar te zijn, dus gaat de mobiele telefoon uit. Het apparaat gaat overigens wel mee op reis, maar dan voor al om zelf te kunnen bellen. De meest ideale vakantieboeken zijn goedkope pockets met korte verhalen. In de reeks Rain bow-pockets verschijnen dikwijls titels die meer dan de moeite waard zijn, al was het maar omdat vooral gekozen wordt voor bijdra gen van zeer gere nommeerde au teurs. Zo bevat de bundel 'Wind, zand en sterren' hoofdza kelijk woestijnverha- len, geschreven door onder anderen Lieve Joris, Michael Ondaatje en Karen Blixen. Al gaat het in alle gevallen om fragmenten uit soms lang geleden gepubliceerde boeken, de teksten zijn zo zorg vuldig gekozen dat ze uitstekend als op zich zelf staande verhalen gelezen kunnen worden. Wind, zand en sterren, uitgeverij Maarten Muntin- ga, €7,90, ISBN 9041704493, www.Rainbow.nl. Vakancieleed In dezelfde categorie zou het boekje 'Dat mij dat moet overkomen' moeten vallen. Deze ver zameling vakantieleed is samengesteld door twee financiële verslaggevers van de Telegraaf, die er waarschijnlijk zelf de grootste lol aan be leefd hebben. De verhalen lijken allemaal op elkaar, zijn oppervlakkig en soms flauw. Een enkele keer wordt getracht enige nuttige infor matie te verschaffen, maar zelfs een bijdrage over vakantieschade verzandt in, opnieuw, een aantal anekdotes. Voor de liefhebbers, zullen we maar zeggen. Dat mij dat moet overkomen, Jeroen Hendriks en Alex de Vries, uitgeverij BZZTÓH,€11,50, ISBN 9045300273, www.bzztoh.nl, ALICE PLEKKENPOL zaterdag 26 juni 2004 Geen file met autoslaaptrein Voor vakantiegangers naar Zuid-Frankrijk en Italië die de drukke wegen willen mijden is er weer de autoslaaptrein. Eerder werd dit ver voer beëindigd, maar veel reizigers vonden dat toch een gemis en nu rijdt de trein dus weer. Elke vrijdagavond, nog tot en met 3 septem ber, vertrekt de Euro-Express Treincharter van af perron 1 van station Den Bosch vol auto's, motoren en fietsen naar Avignon en Bologna. De komende weken is de autoslaaptrein al vol geboekt. Meer informatie: www.autoslaaptrein.nl. Reis boeken Sisi en Scrauss 'Ontdek de schatten aan de boorden van het IJsselmeer' staat er uitnodigend op de kaart. En dat is niets te veel ge zegd. De nostalgisch ogende Zuider zeekaart bevat vooral tips voor dagjes uit, maar ook suggesties voor enkele meerdaagse fiets- of autotochten naar en langs plaatsen aan de vroegere Zui derzee. Uiteraard horen daartoe beken de steden als Enkhuizen, Me- demblik, Volendam en Kam pen, relatief onbekende oorden als Durgerdam en Rijs komen echter ook aan bod. De Zuiderzeekaart is gratis ver krijgbaar bij VW's in de regio of bij Gouden Cirkel, tel. 0320-286 777, e-mail info@qoudencirkel.nl. Nieuw is de fietsvakantie Tour d'ljsselmeer, zes of zeven da gen lang in totaal 400 kilome ter rond het water pedaleren. Fietshuur en bagagevervoer zijn mogelijk. Meer informatie: VW Vakan ties Nederland, tel. 0570-680 780, www.qoudencirkel.nl. Net als in de film Iedereen kent het Amsterdam se Theater Tuschinski van de ga lapremières die er altijd gehou den worden. Maar nu kan ook de niet-BN'er zich één dag een belangrijke filmster wanen. Sa men met Radisson SAS hotels heeft het theater een filmarran- gement samengesteld. Het zoge heten 'VIP in Amsterdam' be gint met een welkomstdrankje in Tuschinski, toegang tot de vipruimte in het theater (inclu sief hapjes en drankjes), een filmvoorstelling op het eerste balkon en daarna een overnach ting in het nabijgelegen hotel. Het arrangement kost €75 per persoon en kan alleen op zonda gen in juli en augustus. Meer in formatie: tel. 020-520 83 00. Deventer op stelten Er zijn veel plaatsen die hun zo merfestival een hoogtepunt noemen, maar in Deventer is dat letterlijk en figuurlijk het geval. Op 2, 3 en 4 juli staat de stad bol van allerlei hoogstaan de acts en optredens. In totaal gaat het om zo'n 75 voorstellin gen van binnen- en buitenland se groepen vol acrobatiek, dans en spektakel. Deventer Op Stel ten is gratis toegankelijk en be gint vrijdag om 20.30 uur. Zater dag zijn de optredens tussen 12.00-24.00 uur, zondag tussen 12.00-17.00 uur. Meer informa tie: VW Deventer, tel. 0900-3 53 53 55, www.vvvdeventer.nl. Naar de zwijnen Op negen dinsdagavonden in juli en augustus laten de VW's Beekbergen en Hoenderloo, in samenwerking met Con- nexxion en Bureau Veluwe Ran ger, een 'everzwijnen-bus' rij den naar het Natuurtheater van Staatsbosbeheer in de boswach- terij Ugchelen. Het Natuurthea ter is een wildobservatorium in een rustgebied, waar de kans op het observeren van wild groot is. Deelname kost €15 eu ro per persoon, dit is inclusief bosborrel, entree Natuurthea ter, busvervoer en begeleiding. Aanmelden kan via tel. 0900-168 16 36 of bij de VW-ba- lies in Apeldoorn, Beekbergen en Hoenderloo. Tevens zijn er elke woensdag- en zaterdaga vond wandelexcursies naar het wildobservatorium onder bege leiding van een Veluwe Ranger. Reserveren kan via tel. 0900-168 16 36. Folklore in Schagen Drommen toeristen die 's zo mers aan het Noordzeestrand bivakkeren, maar ook van el ders, brengen steevast een be zoek aan de Westfffese Folklo re. Tien opeenvolgende donder dagen, te beginnen op 1 juli, staat de plaats Schagen in het teken van volkdansen, muziek, klederdrachten, optochten, oude ambachten en kramen vol snuisterijen (zie foto). De toe gang is gratis. Meer informatie: VW Schagen, tel. 0224-29 83 11, www.noord-holland-tourist.nl. Stomen door Wales Wales is een paradijs voor de liefhebber van stoom- en smal- spoortreinen. Het land kent veertien van deze treinroutes, die door prachtige landschap pen voeren. De meeste treinen dienden vroeger als transport middel om leisteen te vervoe ren en zijn nog in hun oude glo rie te bewonderen en uit te pro beren. Een aantal van de stoom- en smalspoortreinen in Wales heeft zich verenigd als 'Great Little Trains of Wales'. Met een passe-partout kan ongelimi teerd gebruik gemaakt worden van de acht deelnemende trei nen gedurende een periode van negen opeenvolgende dagen. Meer informatie: www.qreatlitt- letrainsofwales.co.uk en op www.visitwales.com. Website van de week Nieuw op internet is de digitale kluis. Hierin kan de vakantie ganger handige informatie zo als het nummer van het pas poort en verzekeringsgegevens opslaan. Deze informatie is dan overal ter wereld via internet te raadplegen en voorkomt het on nodig meeslepen van papieren. Ook scans (bijvoorbeeld rijbe wijs en paspoort) kunnen in je eigen kluisje. De website is beveiligd, waard oor de gegevens veilig zijn. Het gebruik is gratis tot 1 Mb aan in formatie, wat genoeg moet zijn voor een complete familie: www.lockertje.nl. Kampen is een van de grotere steden aan de voormalige Zuiderzee. Foto CHAREL VAN TENDELOO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43