)e Geus legt bonden uur na aan schenen SC Caissière ontslagen na jacht op dieven Onenigheid in het kabinet over langere werkweek Directeur Burke Stichting vertoont zich niet meer Rijk stapt in Tweede Maasvlakte slamitische scholen in de fout net geld voor nieuw gebouw gister in geweer tegen loonsverhogingen oorvechtster nancipatie erwey-Jonker rerleden wee jaar cel o tbs wegens oden baby Bijstandsuitkering omlaag Politie Tilburg waarschuwt per sms Van der Tak naar Westland Poolse plunderaars opgepakt Vrijspraak zaak-Kumral gevraagd VVD'er Wilders kraakt Remkes en Donner af Vrouw in ambt zaterdag 26 juni 2004 rfErwin Buter H'HAAG - Minister De Geus [Sociale Zaken wil loonstij- ^en die vakbonden en werk ers voor dit of volgend jaar preken niet opleggen aan de l-gebonden bedrijven in de- He branche. Dat zei de ^bewindsman gisteren na jop van het kabinetsberaad, inorm is 0 procent." imiee reageerde de minister formele besluit van de (beweging gisteren om afspra- ïhet najaarsakkoord over Inagenoeg bevriezen van de nin 2005 op te breken. Het binet had al eerder aangekon- jiCAO-afspraken die de loon den opjagen niet meer alge- jo verbindend te verklaren. Geus vindt loonmatiging be grijp voor de werkgelegen- BIECHT - Sociologe en voor- ritster van de vrouvveneman- plie Hilda Verwey-Jonker is lensdag op 96-jarige leeftijd sleden in haar woonplaats techl. iiheeft haar familie gisteren iendgemaakt. Verwey-Jon- rwas in 1946 een van de op- iters van de PvdA. nvey-Jonker begon haar poli- Ie carrière in 1936 als Eind- rens gemeenteraadslid voor SDAP. Na de Tweede Wereld- dog stond ze aan de wieg van opvolger van die partij, de Pv- silang streed Verwey-Jon- voor verbetering van de posi- ;an de wouw. ANP lEDA - Een 26-jarige man uit «sendaal is veroordeeld tot toe jaar cel en tbs met voor- arden wegens het doden van ja vier maanden oude zoontje. {voorwaarden houden in dat man zich laat verplegen in penitentiair psychiatrisch henhuis. Volgens de recht- hebben stress op het werk tthuis tot een 'impulsuitbars- geleid bij cle aan een antiso- persoonlij kheidsstoornis pende man. «man heeft zijn kind volgens rechtbank opzettelijk om het ien gebracht. De verdachte aleen bekend dat hij 'kind twee keer had laten val- Maar dat kan nooit tot dit stige hersenletsel hebben ge it oordeelde de rechtbank. :baby overleed 13 juli vorig fin het Sophia Kinderzieken- 3 in Rotterdam, waar hij sgs tevoren was binnenge- acht. s huisarts had geconstateerd het kind ernstig letsel had gelopen. De verdachte ver gde op die dag het kind. ^rechtbank houdt er rekening Kdat de man, ook volgens de öeder, altijd goed voor de ba len een tweelingbroertjeheeft ?orgd. „Dat moet zwaar ge- zijn met een instabiele ieder en de extra zorg die een nu eenmaal behoeft. rechtbank beseft terdege dat Wan behalve dader ook nabe- Jande isDe officier van jus-ti- had vijf jaar cel en tbs met ïangverpleging geëist. GPD De bonden besloten zich niet langer aan loonaf spraken te houden, nadat zij het vorige maand met het kabinet en de werkgevers niet eens konden worden over VUT, prepensioen en een nieuw stelsel voor verlof sparen. Het kabinet viel daarop terug op de plannen om eerder te stop pen met werken fiscaal te ont moedigen. Daardoor moet vrij wel iedereen tot zijn 65e jaar werken. Dat betekent, zo heeft het kabi net gisteren besloten, dat vanaf l januari 2005 het nieuwe sys teem ingaat. Voorbestaande re gelingen geldt tot 1 januari 2006 nog de aftrekbaarheid van premies. Van 2006 tot 1 januari 2011 blijft de aftrek van VUT-premies nog voor de helft bestaan. Bij prepensioen veran dert er niets voor mensen die voor 31 december volgend jaar 60 jaar of ouder zijn geworden. Het kabinet heeft een paar ver soepelingen doorgevoerd ten op zichte van eerdere voorstellen. Zo wordt niet de gehele VUT-uitkering ineens belast op het moment dat een werknemer vervroegd stopt. Ook mag een werknemer opgespaard verlof volledig inzetten om eerder met werken te stoppen. Het maxima le bedrag dat iemand kan spa ren komt neer op een verlof van 2,1 jaar tegen 70 procent van het laatstverdiende loon. Verder zei De Geus opnieuw dat werk gevers en vakbonden niet mo gen tornen uit de uitbetaling aan werknemers in het tweede ziektejaar. Wettelijk is dat 70 procent van het loon, maar werkgevers en vakbeweging ma ken in CAO's vaak afspraken over 100 procent. Om mensen weer te stimuleren aan het werk te gaan, wil de mi nister dat het bij 70 procent blijft. De Geus zei gisteren te overwe- gen dat een zieke werknemer pas in de WAO kan komen, als die de voorafgaande 52 weken 70 procent van het loon heeft ontvangen. ANP door Jaco van Lambalqen DEN HAAG Bart Jan Spruyt, directeur van de con servatieve Edmund Burke Stichting, doet niet meer mee aan openbare bijeenkomsten omdat hij zich niet veilig voelt. De kosten van particuliere be veiliging zijn te duur voor de stichting en de plaatselijke po litie heeft laten weten hem niet te kunnen beveiligen. In maart maakte Spruyt be kend dat hij met de dood werd bedreigd. De Edmund Burke Stichting heeft toen enige tijd particu liere bewakers ingehuurd. Als zij dat nog langer moet doen gaat zij failliet, meldde de stichting gisteren. Eigen lijk vindt de stichting dat de Rijksoverheid openbare perso nen als Spruyt moet beveili gen. Minister Remkes van Binnen landse Zaken benadrukte de ze week in een debat met de Kamer nog eens dat alleen be windslieden, fractievoorzit ters en buitenlandse diploma ten beveiligd worden. Ieder ander, dus ook kamerleden, moet zich voor beveiliging bij de plaatselijke politie mel den, Die heeft in het geval van Spruyt echter laten we ten 'daartoe niet geëquipeerd te zijn'. Volgens een woord voerder van Binnenlandse Za ken is aangifte doen bij de plaatselijke politie echt de enige manier. GPD ROTTERDAM - Een computerschets van de Tweede Maasvlakte. Het kabinet maakte gisteren bekend dat het Rijk voor 500 miljoen euro nieuwe aandelen neemt in het Havenbedrijf Rotterdam voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Den Haag stelt ook 726 miljoen euro beschikbaar voor de zeewering van het nieuwe havengebied. Dat staat in het akkoord dat het Rijk, de provincie Zuid-Holland en Rotterdam gisteren over de Maasvlakte hebben geslo ten. Minister Peijs tekende er bij aan dat het licht pas op groen gaat als in 2006 zeker is dat de Maasvlakte ren deert. De Rotterdamse Havenwethouder Van Sluis heeft daar wel vertrouwen in. Volgens hem is er reeël zicht op een grote eerste klant waarmee het project van de grond getild kan worden. Ter compensatie van het verlies aan natuur door aanleg van de vlakte is onder meer de aanleg van een zeereep, een langgerekt duinge bied, voor het Zuid-Hollandse deel van de Brouwers- dam gepland. Ook wordt er een zeereservaat aangewezen. Hiervoor stelde het kabinet gisteren 184 miljoen beschikbaar. Voorlopig is het gebied vanaf Voorne tot en met de Schouwse kust als locatie voor het reservaat ingete kend, vanaf de laagwaterlijn tot een diepte van twintig meter ïn zee. Het Productschap Vis heeft mede namens kustvissers uit Zeeland en Zuid-Holland bij de Raad van State be zwaar gemaakt tegen de aanwijzing van een zecrescr- vaat, waar visserijactiviteiten zeer waarschijnlijk aan banden worden gelegd. foto GPD door Paul Burm ZEGGE - De West-Brabantse caissière Carla Meesters raakt haar baan kwijt, omdat ze eer der dit jaar midden in de nacht drie benzinedieven probeerde te gen te houden. Ze werd ge schept, rolde over de motorkap, raakte gewond aan haar arm en smakte bewusteloos legen de grond. Exploitant van het tankstation, Albert Heijn, ontslaat haar nu, omdat ze zich met die actie niet aan de veiligheidsregels hield. „Ze heeft zichzelf in gevaar ge bracht en de deur naar de kassa open laten staan." In de nacht van 20 op 21 mei draait een grijze Ford Escort het Esso-station Mastpolder aan de A58 bij Rucphen op. Twee jongens stappen uit. Een van hen is lange tijd in de weer om de benzinetank tot het rand je toe af te vullen. Meesters krijgt argwaan, noteert het ken teken en neemt de jongens goed in zich op. Toen ze zonder betalen wilden wegrijden, liep de caissière naar buiten om ze tegen te houden, maar de bestuurder gaf gas en reed op haar in. „Expres, want hij kon er gemak kelijk langs." Daags daarna houdt de politie drie jonge man nen aan. De achttienjarige be- •ponze redactie binnenland Sterdam - Het bestuur uitwee islamitische basisscho- ui Amsterdam moet enkele iderdduizenden euro's terug zien aan het ministerie van toderwijs. Volgens het departe ds het bestuur in de fout ge- door het geld, bestemd "w onderwijsdoeleinden, opzij fzetten voor de financiering en Achting van de nieuwbouw beide scholen. bestuur van de basisscholen El Amien I en El Amien II wei gert het geld terug te storten. Volgens voorzitter Mohamed Ar jen zijn de reserveringen vol gens de regels verlopen. „Daar over verschillen wij van mening met het ministerie." Vooruitlo pend op nieuwe onderkomens heeft het bestuur geld gepar keerd op de bankrekening van de aan de school gelieerde Steunstichting Islamitisch On derwijs. Een deel van het geld komt van de gemeente. Op de loonlijst van de Amien II trof de accountantsdienst ook nog een post aan van bijna een half miljoen euro voor de admi nistratie. Een woordvoerster van het mi nisterie voegt er aan toe dat het vaker voorkomt dat het ministe rie met een school steggelt over de besteding van middelen. „Al leen is dit geval in de publiciteit gekomen." Het vermeende wanbeheer is in de openbaarheid gebracht door vier medewerkers van de school. Zij zeggen zich zorgen te maken over de kwaliteit van het onder wijs op de beide scholen. GPD stuurder uit Sprundel wordt po ging tot doodslag ten laste ge- legd. „Als dank heb ik van het bedrijf nog een fruitmand gekregen, en nu dit", zegt de verbijsterde 33-jarige pompbediende. „Na twee weken Ziektewet ben ik toch maar weer aan het werk ge gaan. Mijn arm doet nog pijn, maar ik wil graag werken en ik heb altijd mijn best gedaan voor de zaak Vorige week kreeg ze te horen 'dat haar contract na juli niet voor een derde maal verlengd wordt en nu zit Meesters 'boos en gefrustreerd' thuis. „Het voelt als een messteek in mijn rug. Eerst wilde mijn chef niet vertellen waarom ik weg moet. Uiteindelijk zei hij. dat ik de veiligheidsnormen onvoldoen de in acht zou nemen. Dat ik de deur niet gesloten houd, dat soort dingen. Het was voor het eerst dat ik daarvan hoorde. Sterker, ik heb twee lovende functioneringsgesprekken ge had. Dat ik niet voor die auto had moeten springen, ja. dat weet ik ook wel." Woordvoerder Els van Dijk van Albert Heijn zegt dat de veilig heidsvoorschriften voor Albert. Heijn heel belangrijk zijn. „Wij nemen niet zo maar afscheid van iemand." GPD Carla Meesters, caissière van een tankstation, wordt ontsla gen omdat ze zichzelf in gevaar heeft gebracht. foto Con Clasquin/GPD DEN HAAG - De uitkeringen voor mensen in de bijstand gaan per 1 juli iets omlaag. Dat komt door een stijging van de premie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten met 0,3 procent. Een echtpaar of ongehuwd stel gaat er daardoor per maand netto 4,39 euro op achteruit. Dat blijkt uit gegevens die het ministerie van Sociale Za ken gisteren heeft bekendgemaakt. Een echtpaar tussen de 21 en 65 jaar krijgt inclusief vakantiegeld 1151,82 euro per maand. Voor een alleenstaande met kind komt dat be drag uit op 806,27 euro. ANP TILBURG - De politie in Tilburg begint op 1 juli met een waarschuwingssysteem via sms. Het sms-alert waar schuwt mensen door middel van een berichtje op de mo biele telefoon als bijvoorbeeld een inbreker wordt gesig naleerd. Dat liet de politie gisteren weten. Het systeem kan eveneens worden ingezet bij de vermis sing van een kind. ANP WESTLAND - De Rotterdamse CDA-wethouder Van der Tak wordt burgemeester van de gemeente Westland. Het kabinet heeft gisterem ingestemd met de voordracht van minister Remkes van Binnenlandse zaken. Van der Tak (47) begint 1 september in Westland. Deze ge meente van 90.000 inwoners bestaat sinds 1 januari en is een samenvoeging van De Lier, 's Gravenzande, Monster, Naaldwijk en Wateringen. Van der Tak was in Rotterdam sinds 1990 raadslid en vanaf 1996 wethouder. ANP ROTTERDAM - Het bovenregionale rechercheteam Noord- en Oost Nederland en de nationale recherche heb ben een bende Poolse drogisterij-plunderaars opgerold. De afgelopen twee weken zijn er in totaal dertien van hen aangehouden. Dat heeft een woordvoerder van het lande lijk parket van het Openbaar Ministerie gisteren laten we ten. De verdachten stalen in Nederland grote hoeveelheden cosmetica uit drogisterijen. Het gaat om een vijftal man nen en acht vrouwen die variëren in leeftijd van 22 tot 42 jaar. ANP DEN HAAG - De officier van justitie heeft gisteren vrij spraak gevorderd in de zaak-Kumral Bagci. Volgens de aanklager kan niet bewezen worden dat de 21-jarige ver dachte direct betrokken is bij het doden van het 7-jarige meisje uit Den Haag. Kumral werd in 1995 vermoord. Volgens het Openbaar Ministerie is wel duidelijk dat de 21-jarige en familiele den van hem iets met de moord te maken hebben. Zijn vin gerafdrukken en ook die van zijn moeder en zus zaten im mers op de tassen en vuilniszakken waarin de lichaamsde len verpakt waren. Maar de vuilniszak waarop de afdrukken zaten, was de buitenste van de rol. Ze kunnen op de zak gekomen zijn doordat de verdachte, die destijds twaalf was, simpelweg de rol vuilniszakken heeft aangeraakt. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Ministers Brink horst (Economische Zaken) en De Geus (Sociale Zaken) blijven van mening verschillen over maatregelen om de kwakkelen de economie er bovenop te hel pen. Het kabinet is het gisteren niet eens geworden over de zoge heten groeibrief, met een scena rio voor de komende jaren. Zo ziet De Geus niets in het op grote schaal herinvoeren van de 40-urige werkweek, zoals Brink horst graag wil. „Als een werk nemer tien procent meer gaat werken, wil hij ook tien procent meer betaald krijgen. Dat geld is er op dit moment domweg niet," zei De Geus gistermiddag na afloop van de ministerraad. Een ander strijdpunt is het ver korten van hoogte en duur van de WW-uitkering. De Geus en de CDA-fractie in de Tweede Kamer willen hier niet aan om dat er al genoeg gesneden is in de sociale zekerheid. Brinkhorst en minister Zalm (Financiën) willen de maximale WW-duur echter terugbrengen van vijf naar twee jaar. Overigens is het kabinet het wel eens over versobering. Zo wordt het moeilijker om in de WW te komen: iemand moet 39 van de laatste 52 weken gewerkt heb ben en vier van de laatste vijf jaar. Daarnaast wordt de kort durende WW afgeschaft per 1 ja nuari volgend jaar. Premier Balkenende zei gisteren na afloop van de ministersverga dering boos te zijn dat de voor stellen voor de groeibrief de af gelopen week via Brinkhorst naar de media zijn 'gelekt'. Hij ontkende dat er knallende ruzie is in het kabinet. ..Er is verschil van mening, maar ik denk dat we er over anderhalve week wel uitzijn." GPD door Hans van Soest DEN HAAG - De ministers Rem kes (VVD, Binnenlandse Zaken) en Donner (CDA, Justitie) doen te weinig om het gevaar van ter roristische aanslagen in Neder land te bestrijden. „Ze gedragen zich als wethouders van een mid delgrote stad." Die kritiek uit WD-Kamerlid Wilders vandaag in een inter viewmet de PZC. Hij neemt het vooral zijn partij genoot Remkes kwalijk dat er te weinig maatregelen worden ge nomen tegen de aanpak van mos limfundamentalisme en terroris me. De kritiek van Wilders is op vallend, omdat hij onlangs in aanvaring kwam met zijn frac tievoorzitter Van Aartsen die hem verbood nog openlijk kri tiek te spuien tegen partijgeno ten. Het liberale Kamerlid vindt ech ter dat in Nederland te kramp achtig wordt omgegaan met de positie van falende ministers. Regeringspartijen blijven te lang achter hun eigen bewinds lieden staan. „In het huidige ka binet zitten zeker vijf ministers die gisteren al vervangen had den moeten worden. Maar het is onmogelijk, omdat het direct een coalitie in gevaar brengt. In het bedrijfsleven word je door je aandeelhouders naar huis ge stuurd als je niet functioneert. Maar een krakkemikkige minis ter kan instig vier jaar blijven zitten GPD pagina 26 je moet voortdurend tegen schenen schoppen LELYSTAD - De landelijke ver gadering van de Nederlands Ge reformeerde Kerken heeft gister avond besloten dat vrouwen ouderling en predikant moeten kunnen worden. Van de 39 afge vaardigden stemden 31 in met de conclusie dat de openstelling van die ambten voor vrouwen 'bijbels verantwoord' is. Plaatse lijke kerken zijn niet verplicht vrouwelijke ouderlingen en pre dikanten te accepteren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3