Feestend door Europa PZC Wil Aardbeving Vakantiespelletjes voor jong en oud Reis in 5 clicks zaterdag 26 juni 2004 Op dinsdag 16 augustus 1977 was ik in Amerika. We had den die dag een heel eind ge reden en ik voelde me moe. hter die avond zou ik met mijn reisge noten ergens gaan eten, maar nu had tome op mijn eigen kamer terugge trokken om te rusten. Ik had de gordij nen dichtgedaan en lag op mijn rug op een tweepersoons. Hoewel het motel nan een rustige weg lag, trilde de ma tras alsof er voortdurend zware vracht wagens voorbijreden. Het bed had na melijk een massagefunctie, die na in- worp van een dollarkwartje in werldng trad. Aan dit soort vormen van ver maak kan ik geen enkele weerstand Meden. Zodra ik begreep waar het kast je met de geldgleuf voor diende, was ik speciaal naar de receptie gegaan om te wisselen. Toen bleek dat 16 augustus 1977 niet zomaar een datum maar een histori sche dag was, had ik natuurlijk aante keningen en foto's moeten maken. Zo- ttotik achteraf tegen iedereen kon zeg gen: ik was toevallig in Amerika toen ■k het nieuws hoorde. Wil je wel gelo- Vfin dat ik letterlijk lag te beven in mijn bed? Door DIRK MULDER Maar hoe het motel heette en in welk dorpje het lag, is uit mijn geheugen ge wist. Het was in de staat Maine, meer kan ik me niet herinneren. Verder heb ik slechts één foto van die dag. Daarop leun ik over het hek van de houten ho telveranda en wijs ergens naar, waar schijnlijk naar het lichtbord van het restaurant aan de overkant. Maar goed, die paar kwartjes in dat tril- bed boden een hoop vibratie voor mijn geld. Ik raakte in een lichte trance. Eni ge tijd later ontwaakte ik uit mijn half slaap. Aan het voeteneind van mijn bed stond een grote televisie. Met de afstandsbe diening klikte ik het toestel aan. Ik zag beelden van mensen die op een nogal Amerikaanse manier overstuur waren. Wat er aan de hand was, begreep ik eerst niet. Langzaam drong het tot mij door. Het moest een satirisch program ma zijn, over hoe er door zijn fans ge reageerd zou worden als Elvis Presley ooit overleed. Ach ja, die Elvis. Het was niet mijn idool, maar mijn oudste broer had hem vroeger levensgroot op de deur van zijn slaapkamer hangen, als zwartwit poster in drie delen, die je bij het tijdschrift Muziek Express kon sparen. Eindelijk hield mijn bed op met trillen. Mijn ogen konden zich niet van de beeldbuis losrukken. Het was voor het eerst dat ik in Amerika een behoorlijk stukje televisie zag. Wat werd er gewel dig geacteerd! Dat Elvis werkelijk dood was drong pas tot me door toen we die avond gingen eten in het hamburgerrestaurant aan de overkant. In grote zwarte letters werd op het lichtbord aan de gevel een speciale aanbieding geadverteerd. Het ging om een 'Commemorative Elvis Burger Menu'. Eten voor Elvis, daar zat wat in. The King is dead, long live the Burger King. Geen vakantie zonder spelletjes op de achterbank of de camping. Alleen ver velend dat die dobbelsteen en pion nen weer door de caravan rollen. Ide aal zijn dan ook de vakantie-doe-boe- ken, met uren pret voor jong en oud. Ook als het niet regent. Al is iedereen nu nog in de ban van het Euro pees Kampioenschap voetbal, een veel groter evenement kondigt zich reeds aan: de Olym pische Spelen in Athene, van 13 tot en met 29 augustus. Om kinderen van vier tot twaalf jaar hier reeds op voor te bereiden, en vooral om ze zoet te houden tijdens lange autorit ten, is er Het Grote Olympische Spellenboek. Echt groot en of dik is dit boek overigens niet, en voor vierjarigen lijkt het gezien de ve le teksten evenmin geschikt. Maar voor iets oudere kinderen die redelijk kunnen lezen staan er aardige wetenswaardigheden in. Puz zels en vragenspelletjes voor in de auto, en 'wildere' spelletjes voor op de camping, ma ken het boek compleet. Het Grote Olympisch Spellenboek, uitgeverij ANWB,€4,95, www.anwb.nl. Origineler is Minutenrace voor kinderen van af negen jaar. Het is een spel in de vorm van een stevig boekje datje rechtop leunt zetten, en dat ruim duizend vragen bevat, verdeeld Foto BEN TIEHUIS over categorieën als bedreigde dieren, films, ontdekkingsreizigers en sport. Daar zit voor iedereen wel een favoriet genre bij. De twee deelnemers hebben nog een pen en papier no dig om de antwoorden te noteren. Voor een pagina met tien vragen krijgen ze maximaal een minuut de tijd. Om de speeltijd bij te hou den is een zandloper bijgeleverd. In een hou- dertje vastgekoppeld aan het boek, zodat 'ie niet in de eerste bocht onder de autostoelen verdwijnt. Minutenrace, uitgeverij ANWB, €7,95 (alleen voor ANWB-leden), www.anwb.nl. Er is ook aan oudere kinderen of zelfs volwas senen gedacht. Zo is daar het fraai uitgevoer de, deels van linnen rug voorziene Reislog- boek. Hierin kan de globetrotter allerlei gege vens bijhouden, waarvoor al rubrieken en tabbladen zijn gemaakt. Men kan notities ma ken over de reisroute, bijzondere restau rants, winkels en markten, bezienswaardig heden en musea. Ook is er ruimte voor het in plakken van foto's en entreebewijzen. Met het reislogboek creëer je zo een dagboek en fotoalbum in één, en heb je direct na de reis een blijvende herinnering. Reislogboek, uitgeverij Van Holkema Waren- dorf, €18,95, www.unieboek.nl Hans Ubbink stelde het 'volwassen lees-, kijk en geniet VakantieDoeboek' samen. Zelfs vol wassenen kunnen nu ongegeneerd knippen, plakken en kleuren, en natuurlijk ook lezen. Op het eerste gezicht lijkt dit lijvige boek een allegaartje van knipsels en foto's, maar wie beter kijkt ontdekt veel meer. Korte reisver slagen, puzzels, grappige invulschema's, strips, en ruimte om eigen foto's en tickets in te plakken (ja, alweer). Heel opmerkelijk zijn de laatste pagina's, namelijk een herdruk van de Duitse boulevardkrant Bild op extra dun papier. Bedoeld voor als je onverwacht zon der wc-papier gehurkt zit, of nog wat droog papier nodig hebt voor het aanmaken van een kampvuur. VakantieDoeboek, uitgeverij Hu.man Publishing, €12,50, www.humanholidays.com. ALICE PLEKKENPOL i Onbekende Europese eilanden I De Canarische Eilanden, Kreta en Madeira zijn j bekende vakantie-eilanden. Maar Europa heeft j ook veel onbekende eilanden die er op wach ten om ontdekt te worden. Niet door het grote publiek, maar door cultuurproevers, natuurlief hebbers of rustzoekers. Op de Eolische eilan den kan je prachtig wandelen onder de rook van actieve vulkanen. Of ga golfen en duiken in het Zweedse Oland, terug in de tijd op het Griekse Hydra, en kom tot jezelf op de Ierse Aran-eilanden. Eolische eilanden: www.netnet.it/aasteolie: Porqeurolles: www.porquerolles.com/anqlais: Oland: www.oland.com: I Hydra: www.hvdra-island.qr: Aran-eilanden: www.visitaranislands.com. in de straten losgelaten en ren nen durfals, malloten en dron ken toeristen voor hun leven. De rest kijkt, veilig achter hek ken, toe en stort zich daarna in de grote kermis vol feesten, mu ziek en vertier die Pamplona dan is. Vandaar ook die dronken toeristen de volgende morgen: www.sanferminonline.com. ten tegen het fraaie decor van het Meer van Genève. Kermis, eettentjes, muziek, maffe wed strijden en als afsluiting een spetterend vuurwerk: www.fetesdeqeneve.ch. De expositie Toetanchamon in Bazel (tot 3 oktober) is geen festi val maar wel een toppertje. Voor het eerst in ruim twintig jaar lean Europa zich vergapen aan de pracht en praal uit de grafkamer van deze farao. Al leen zijn dodenmasker is om vei ligheidsredenen in Egypte geble ven. Direct na de opening was de wachttijd al een uur. Reserve ren is dus verstandig: www.tutankhamun.ch. Denemarken Arhus Festuge (27 augustus-5 september) betekent niks an ders dan Arhus Feestweek. Deze zomer wordt hij al weer voor de veertigste keer gehouden. Vol gens kenners is het Scandina- vië's grooste culturele evene ment. Met ook hier, binnen en buiten, theater, muziek en dans in stad en directe omgeving: www.aarhusfestuqe.dk. Zweden Malmö Festivalen (13-20 augus tus) is. eep. muziekfestival, maar wat voor een. Elke liefhebber komt aan zijn trekken want het aanbod varieert van opera en hiphop tot hardrock. Daarnaast zijn de straten en pleinen ook gevuld met film, theater, work shops en andere cultureel ver maak. Wie toch over de grote brug van of naar Scandinavië toert, kan bij Malmö afslaan: www.malmofestivalen.nu. Zwieren en zwaaien op de Til- burgse ker mis is leuk, maar kost wel een paar duiten. Foto's GPD La Tomatina, Bunol (24 en 25 au gustus) is misschien wel het maf ste feest van Europa. In 1944 vlo gen de eerste tomaten door het stadje. Geintje van een paar vrienden of provocatie van wat notabelen? Niemand weet het antwoord. Maar nu is niemand meer veilig voor de duizenden tomatengooiers die elkaar en de kijkers, met rijpe tomaten beko gelen. Kledingadvies: zwem broek en duikbril: www.lahova.net/tomatina. Italië II Palio di Siena (29 juni-3 juli en 13-17 augustus) is een paarden race op een pleintje. Wat stelt dat nou voor? Ga dan maar eens naar Siena, want die stad is er twee keer per jaar helemaal gek van. De eigenlijke racedagen zijn 2 juli en 16 augustus. Maar in weken ervoor weken vechten de zeventien verschillende stadswijken al uit welke elf paar den aan de start mogen verschij nen. De race zelf is in een paar minuten voorbij, het spektakel eromheen duurt een hele dag. Wie op het overvolle plein wil kijken moet er rond 14.00 uur staan: www.ilpaliodisiena.com. www.olavsfestdaqene.no. NB- de selectie is beperkt tot de va kantie maanden juli en augustus en de echt grote publiekstrekkers. Bron nen zijn diverse verkeersbureaus en de website www.lokalefestiviteiten.com. Reflecterend vest bij autopech Van diverse kanten de zelfde waarschuwing: draag een reflecterend vestje bij pech onder weg, zeker als dat 's avonds gebeurt. Italië kent deze verplichting al, in Spanje gaat deze 23 juli in. Word je zonder vestje gesnapt, dan krijg je een boete van zo'n 30 euro. Het verhaal gaat dat inmiddels in 'Brussel' een wetsvoorstel zou zijn ingediend om het vestje ook in andere EU-landen verplicht te stellen, maar navraag leert dat dat onjuist is. Een reflecterend veilig- heidsvest is voor zeven tot tien euro te koop bij de ANWB, en diverse fiets- en auto-onderde- lenzaken als Halfords en Profile Tyrecenter. Handige gidsjes voor onderweg In de voor ANWB-leden gratis uitgave 'Pech On derweg' worden handreikingen geboden die pech met de auto kunnen voorkomen of ver helpen. In negen hoofdstukken wordt achter eenvolgens ingegaan op veiligheid, startproble men, motorische problemen, banden en rem men, elektrische problemen, verlichting en rij den in de winter. Te verkrijgen bij de ANWB-kantoren. En wie daar toch binnen loopt: er zijn nog meer handige boekjes. Zo is er de brochure over de kwaliteit van het zwem water in Frankrijk, Noord-Italië, Noord-Spanje en Kroatië. Ook gratis is het handboek kampe ren. Hierin nuttige tips en praktische informa tie voor diegene die met caravan, tent, kam peerauto of vouwwagen erop uit trekt. Ook ver- huuradressen van tenten, (sta)caravans en va kantiehuisjes staan erin vermeld - voor de last minute-besluiter. Paspoort voor huisdieren Eigenaren van honden, katten en fretten heb ben vanaf 3 juli binnen de Europese Unie, Noorwegen en Zwitserland een paspoort nodig als zij hun huisdier meenemen op vakantie. Ook moeten de dieren zijn ingeënt tegen ra- biës (hondsdolheid). Dit uniforme EU-docu- ment vervangt soortgelijke paspoorten en do cumenten die op dit moment in omloop zijn. Het paspoort bevat een beschrijving van het dier, de naam en het adres van de eigenaar en het bewijs van vaccinatie tegen hondsdolheid. Eigenaren zijn verplicht een identificatie bij hun dier aan te laten brengen. Dit kan de die renarts doen. In Nederland wordt vooral de elektronische transponder (chip) gebruikt, die onderhuids wordt aangebracht. Naast de chip is een tatoeage ook als identificatie toegestaan. Wie op vakantie gaat naar Groot-Brittannië, Ier land, Zweden of een land dat geen lid is van de EU, moet bij het huisdier een aantal maanden voor vertrek een bloedtest laten afnemen door een dierenarts. Als de papieren niet in orde zijn, kan de douane het dier aanhouden. Gevol gen kunnen zijn wordt geplaatst tot het voldoet aan de gezond heidsvoorschriften, of dat het wordt terugge zonden naar het land van herkomst. Erger wordt het wanneer quarantaine of terugsturen geen opties zijn, want dan kan in het uiterste geval euthanasie op het dier worden toegepast. Alle extra kosten zijn voor de eigenaar. Meer informatie bij dierenarts, de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees of de ambas sade van het desbetreffende land. Zie ook www.minlv.nl. Tijdens de vakantie valt overal wel iets te beleven. Een markt of een muziekfeest, in juli en augustus is er altijd vertier in de buurt. Maar elk land kent ook een paar echte toppers waar het publiek met honderdduizenden op afkomt. Voor wie toch in de buurt is of er de kilometers voor over heeft: de grootste, mafste en mooiste festivals en feesten in Europa. kor HANS VAN ALEBEEK In Nederland is de Tilburgse kermis (16-25 juli) een top per. Een dagje pretpark is waarschijnlijk goedkoper Mar kan niet tippen aan de leer en omvang van de kermis a Tilburg. Het hoogste, het snel le en het mooiste op kermisge ld is hier te beleven. Zelfs het jubliek vormt soms een attrac- je op zich. Neem wel een dikke wtemonnee mee: wvw.tilburqsekermis.nl. De Vierdaagse van Nijmegen 17-23 juli) zat dit jaar sneller raldan ooit. Zo'n 47.000 wande- aars doen vier dagen lang het verk. De rest van het publiek djkt toe of stort zich in de einde- rij van feesten en optre dens die de binnenstad van Nij- jen meer dan vier dagen la- swingen. De enigen die de ulgende dag weer vroeg op staan zijn de wandelaars: iww.vierdaaqseniimeqen.nl. Set Zomercarnaval Rotterdam 10 en 31 juli) begon met een war Antillianen die heimwee udden naar het carnaval in ion geboorteland. Twintig jaar Jter is het Zomercarnaval Rot terdam uitgegroeid tot een me ^evenement dat zich kan me ten met het feest in Nijmegen. De vele honderden deelnemers en honderdduizenden toeschou wers maken samen van Rotter dam 'de grootste tropische dans vloer van Nederland'. Ongeacht het weer, het is er altijd warm: www.zomercarnaval.com. Je zou het bijna de Vierdaagse op het water kunnen noemen, de Sneekweek in Sneek (7-12 au gustus). Het echte werk gebeurt immers op het water door de zei lers die in bijna twintig verschil lende klassen uitkomen. Maar het sfeertje eromheen met de boten, het bootjesvolk en alle toeschouwers maakt het echt leuk. De slotdag van het sküts- jesilen is op 6 augustus. Dan dus erg druk in en om Sneek. Die avond is ook de officiële ope ning van de Sneekweek met om 22.00 uur de Vlootschouw: www.sneekweek.nl. België Het Bloementapijt van Brussel (13,14 en 15 augustus), dat is heel wat anders dan de praalwagens die ze bij ons bouwen. De Belgen leggen van bloemen een prach tig tapijt. Elk jaar to vert het Algemeen Verbond van de Belgische Sier teelt de Grote Markt in Brussel om tot één groot schilderij waar de kleuren vanaf spatten. Het ef fect van een half miljoen bego nia's is het beste te zien op het balkon van het stadhuis. Dat kan voor €3 tussen 9.30-22.30 uur: info@brusselstourism.be. Een groter volksfeest dan de Gentse feesten (17-26 juli) be staat er in België niet. En dat zegt iets. Tien dagen lang is de ze toch al buitengewoon gezelli ge stad één groot terras volge pakt met mensen. Met overal veel muziek, bier, braadworst en frieten. Maar om van dat ima go af te komen groeit nog elk jaar het gehalte kunst en cul tuur: www.qentsefeesten.be. Frankrijk Keltische feesten zijn er veel in Frankrijk maar het Festival In- terceltique in Lorient (30 juli-8 augustus) is héél groot. Eigen lijk een grote reünie van alles en iedereen die de Keltische tra dities een warm hart toedraagt. Met ook hier bekende ingrediën ten als muziek, dans, kunst en handwerk, zowel binnen als bui ten op straat. Bijna vijfduizend artiesten, dus veel keus: www.festival-interceltique.com. De Tour de France (3-25 juli) is geen feest, geen festival en het verplaatst zich ook nog elke dag. Maar als spektakel is de Tour de France natuurlijk ono vertroffen. Liefhebbers hoeven dit jaar maar een stukkie te rij den want de start is in Luik. De eerste dagen blijft de karavaan mooi in België (onder meer in Charleroi, Namen, Waterloo) dus keus genoeg om een plaats je langs de route te bemachti gen. Of staat heel Nederland op 21 juli weer gewoon op de Alpe d'Huez? www.letour.fr Zonder twijfel is het Festival d'Avignon (3-27 juli) hét culture le festival van Frankrijk. Vorig jaar ging het feest niet door vanwege de stakende acteurs en artiesten. Dat con flict is nog steeds niet helemaal opge lost. Onder voorbe houd dus: een kleine maand theater van de meest uiteenlo pende vormen. Op tredens, films, musi cals, dans en exposi ties in theaters, parken, straten en ongetwijfeld de pont van Avignon. Maar hou het nieuws in de gaten: www.festival-aviqnon.com. Groot-Brittannië The Notting Hill Carnival in Lon den (29 en 30 augustus) is het carnaval van Rio de Janeiro in Londen. Zo is dit grootste straat feest van Europa misschien wel het beste te omschrijven. De ve le Caribische inwoners van deze yuppenwijk zijn soms een jaar bezig met hun opzienbarende kleding en pakken. Het resul taat is een uren durende op tocht vol muziek en spektakel: www.mvnottinqhill.co.uk. Of je nu het officiële programma van dit culturele festival neemt of het meer alternatieve Frin- ge-gedeelte op straat: je weet niet waar je moet begin nen tijdens het Edingburgh Festival Fringe (8-30 augustus). De hele stad staat op zijn kop. Maar dat kan ook niet anders als min of meer gelijktijdig een filmfesti val, een boekenfëstival en de taptoe worden gehouden plus voorstellingen en optredens in zowat elke zaal of kroeg: www.eif.co.uk en www.edfrinqe.com. Skandia Cowes Week, Isle of Wight (7-14 augustus) begon in de negentiende eeuw als een bo- tenfeestje voor Europese vors ten, tsaren en ander hoog volk. En een beetje upper class is het nog altijd. Honderden boten en jachten liggen in de baai om de zeilregatta te volgen. Jan met de Pet, zonder bootje, kan zich stor ten in het bijbehorende straat feest vol muziek en vuurwerk: www.cowesweek2.co.uk. Spanje Forum 2004, Barcelona (hele zo mer tot 26 september) is een cul turele wereldtentoonstelling. Een oud industriegebied is om getoverd in een nieuw uitgaans gebied waar cultuur uit alle lan den werkelijk over elkaar heen tuimelt. Zo is er onder meer het beroemde terracotta-leger uit China en treedt een reeks grote (pop)artiesten op: www.barcelona2004.orq. Fiesta de San Fermin, Pamplona (6-14 juli) is met dank aan Heming way in de hele wereld be kend als het maffe stie- renrennen. 's Ochtends worden de wilde beesten Zwitserland Nu de streetparade in Berlijn niet doorgaat zal het waarschijn lijk nog drukker worden in Zü- rich tijdens de Street Parade (7 augustus). Terwijl het aantal techno- en houseliefhebbers daar ook al hard rich ting de een miljoen ging. Na de parade met denderende praalwa gens gaat het feest nog oorverdovend door op diverse after-party's. www.streetparade.ch Fêtes de Genève (29 juli-8 augustus) zijn fees- Noorwegen St. Olav's feesten, Trond- heim/Stiklestad (28 juli-7 augustus) is het feest van patroonheili ge St. Olav. Dat wordt in Noorwegen op talloze plaatsen gevierd. De grootste feestvierders bevinden zich in Trondheim en Stiklestad. In beide plaatsen veel muziek, theater en spelen in Middeleeuwse sferen: www.stiklestad.no en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39