f langs de Rijn Vraag Beantwoord Weekend wielrennen in Wallonië lie bijlagen: 0113-315680 Etftm «I- redactie@pzc.nl US31,4460 AA Goes tentie-exploitatie: ti-en Midden-Zeeland: 0113-315520 Ews-Vlaanderen: 0114-372770 33l:020-4562500 j 26 juTii 2004 Reizen Reizen Uitgaanstip Dierenrijk Europa in Mierlo is pas open en breidt nu al uit: een week geleden is een zee hond geboren. Moeder en kind zijn te bewonderen in het the magebied Strand Zee. Meer informatie: tel. 0492-66 82 40, www.dierenriikeuropa.nl. Zomerdrankje Uit onderzoek blijkt dat op het strand de Breezers passé zijn. Het mierzoete drankje maakt plaats voor wijn (en rose). Welk drankje krijgt op een gezellige avond op vakantie de voorkeur? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Band met Holland Vorige week vroegen we waarom u tijdens uw vakantie op de Wereldomroep afstemt. Het nieuws van het thuisfront blijkt het belangrijkst, op de voet gevolgd door de muziek en de sport. Uitslag: ieuws (^Muziek 3jSport (^Opsporingsberichten (^Anders 32% 21% 20% 15% 12% Grote uittocht Binnenkort gaan miljoenen Nederlanders weer op va kantie. Dikwijls met de auto richting het zuiden voor drie of vier weken zon, plezier en vaak ook rust. Dank zij de vakantiespreiding komt de grote uittocht in ons land gefaseerd op gang, vanaf 3 juli in het midden van het land, een week later in het noorden en weer een week later in het zuiden. In deze bijlage Reizen extra aandacht voor de grote uittocht, knelpunten op weg naar de populaire vakan tiebestemmingen, tips voor uitstapjes ter plekke en spelletjes om de lange autoritten te doorstaan. Excursie voor doven Ik heb begrepen dat er een speciale tour voor doven en slechthorenden komt in Amsterdam. Wendy Erhardt van Top Tours: 'Veel mensen met een slecht gehoor hebben moeite een rondleiding te volgen. Daarom hebben wij 'Am sterdam in gebarentaal' opgezet. Onder bege leiding van een tolk gaan we onder meer naar het centrum, de Jordaan, de Zeedijk, de Wal len, de Dam en het Begijnhof. De tour duurt twee uur, de eerste is morgen, maar er volgen er meer deze zomer. De groepen bestaan uit maximaal tien personen. Als het een succes wordt zullen we bekijken of er nog andere inte ressante tours te bedenken zijn. Mensen kun nen voor informatie en opgave surfen naar www.toptours.nl.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de websi te van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Bgenlijk doet Luik niet veel bij landers rond de start van de •our de France, op zaterdag 3 't Kennelijk vinden ze er dat ^Tourkaravaan zelf bekijks ge- "-°fg verdient, al zijn er in som musea in Luik aan (wie- ^Isport gerelateerde exposi- ingericht. Voor de echte fourfanaten, die alles wat zich ^sen 3 en 6 juli in Luik en de ®t van Wallonië afspeelt, van nabij willen meemaken, is tovooral belangrijk wat de bes- oplekken zijn om de coureurs i°goed mogelijk in beeld te krij sen. De eerste kans krijgen ze al °P 2 juli, als op een groot po- op het Place Saint Lam- :frt, hartje stad, vanaf 19.00 mr alle deelnemende renners het publiek gepresenteerd tolden. Dat duurt zo'n ander- tof uur, daarna worden wieler- tonpioenen uit het verleden toirgesteld. En daarmee kun nen ze ver teruggaan, want de' stad, bekend van de klassieker Luik-Bastenaken-Luik, werd al in 1948 voor het eerst door de Tourkaravaan bezocht. Na de presentaties op vrijdag is zaterdag de dag van de proloog. Die gaat over 6,1 kilometer, start om 15.50 uur en eindigt bij het Pare d'Avroy aan de zuid kant van de stad. Plekken om de renners, die in deze tijdrit een voor een voorbijkomen, zo goed mogelijk te bekijken zijn start enfinish, de bocht naar de Quai Roosevelt aan de Maas, het om- keerpunt op de Quai J.D. Goffe, en het Place Saint Lambert. Op 4 juli vertrekt het peloton vanuit Luik naar Charleroi, de Waalse heuvelen in. De renners passeren onder meer La Ro- che-en-Ardenne en Huy; vanzelf sprekend zijn de klimmetjes hier de aangewezen plaatsen om het rennersveld te bekijken. De volgende dag plakken de cou reurs er nog een stukje Arden nen aan vast; na de start in Char leroi koersen ze richting Bergen (of Mons zoals de Walen het noe men) en via Beaumont buigen ze om naar Namen. Daar van daan verplaatst het wielergezel- schap zich naar Waterloo, waar op 6 juli gestart wordt voor een etappe, die de karavaan terug brengt naar de thuisbasis van de Tour, Frankrijk. Ook als je eigenlijk vooral voor het wielrennen naar Wallonië gaat, is het de moeite waard ook eens wat anders te bekijken. De stad Luik zelfbijvoorbeeld. Inge klemd tussen Maas en omrin gende heuvels. Niet zoveel ruim te om te bouwen, waardoor er veel smalle pandjes zijn, ook vaak foeilijke flatgebouwen. De laatste jaren is de stad aardig op geknapt, met name het cent rum is flink onderhanden geno men. In de wijk Le Carré kun je goed winkelen, en er zijn tal van goede restaurants en cafés. Wat betreft attracties: sinds no vember kent Luik het Archéofo- rum onder het Place St. Lam bert, waar veel overblijfselen van de kathedraal die ooit op de ze plaats stond, getoond wor den. Elk uur is er een begeleide wandeling door het Archéofo- rum. Heeft Luik de oude kathe draal verloren, de nieuwe, ka thedraal St. Paul, is met z'n mooie interieur het bekijken ze ker ook waard. En er zijn meer interessante kerkgebouwen, je kunt het Prinsbisschoppelijk Pa leis, voor een deel in gebruik als Palais de Justice, inwandelen. Over wandelen gesproken: een attractie in Luik is de Montagne de Bueren, 374 treden de heu vel op. Daar heb je een stevige conditie voor nodig, wat makke lijker loopt het tegen de Citadel op, die vlak achter de Place St. Luik is gezelliger geworden. Foto OFFICE DU TOURISME LIEGE/MARC VERPOORTEN Lambert begint. Die haalt het qua schoonheid trouwens niet bij de Citadel van een van de an dere Waalse etappeplaatsen, Na men, met z'n indrukwekkende fort er bovenop. Namen is een bekoorlijk stadje, waar Maas en Sambre samenvloeien en zeker een bezoekje waard. Charleroi, de andere grote Waalse etappe plaats, heeft net als Luik de naam een wat grauwe industrie stad te zijn, maar dat valt ook daar tegenwoordig best mee. Cultuur staat er in elk geval op een hoog niveau: er is groot aan tal musea, zoals dat van de Foto grafie, er zijn kastelen, een basi liek. En dan de laatste start plaats: Waterloo, bekend van Napoleons laatste veldslag, in 1815. Met alles wat er aan die slag nog herinnert tóch al een toeristische trekpleister. Wie in dit alles meer ziet dan een dagtrip, en dus op zoek moet naar een overnachtinga dres: kans op een hotelkamer in Luik is er het komende week end niet, maar campings heb ben wellicht nog wel plaats. Houdt voorts rekening met extra verkeersdrukte rondom Luik en Namen. Aan zowel de E25 als E411 wordt gewerkt waardoor minder rijstroken be schikbaar zijn. ROB DE VRIES Meer informatie: tel. 0032-4-2219221www.ftpl.be en www.prov-lieqe.be/tourdefran- ce2004 Belgisch Verkeersbureau Wallonië en Brussel, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, tel. 0900-202 01 07, www.belqie-toerisme.net, 75 iWii -i" Schloss Vollrads temidden van de wijngaarden. Kleine foto: de Romaanse kapel van Kloster Eberbach. Foto's WEGENER De Rheingau ligt nabij Wiesbaden en Mainz, wLéÊÊ en is bereikbaar via Autobahn 31 en Autobahn 3. De streek, vooral bekend vanwege de Riesling-wijnen, leent zich prima voor een tussenstop tijdens de grote vakantie, of voor een kort verblijf in bijvoorbeeld het najaar. Informatie bij de plaatselijke VW, An der Basilika 1 la, Oestrich-Winkel; tel. 0049-6723-194 33, www.rheinqau.de Stiftung Kloster Eberbach, Eltville am Rhein, tel. 0049-6723-91 78 11www.klostereberbach.de Schloss Vollrads, Oestrich-Winkel, tel. 0049-6723-66 20, www.schlossvollrads.com Schloss Johanmsberg, Geisenheim-Johannisberg, tel. 0049-6722-70 09 29, www.schloss-iohannis- berq.de. Algemene informatie: Duits Verkeersbureau, Postbus 12051,1100 AB Amsterdam, tel. 020-697 80 66, www.duitsverkeersbureau.nl. Soms ontdek je al autorijdend bij toeval zo'n gebied, zo voor de hand liggend dat je je afvraagt waarom je daar altijd achteloos aan voorbijgereden bent. De Franse Ardennen is zo'n streek, de Rheingau met zijn vele wijngaarden niet minder. totALPHONS B. TER BRAKE De Rheingau. Ter hoogte van Mainz en Wiesbaden vormt het Taunusge- ffgte een onoverkomelijke ademis, waar het water om- sn'stroomt, om bij Bingen •ter noordwaarts te buigen, to prachtig gebied, op relatief -ite afstand, dat letterlijk alles xdtvoor een korte vakantie of a tussenstop op weg naar het aden. Een onverwachte hand- toking voor het oponthoud xodons een Riesling-proeverij, de introductie in Nederland ai het wijngoed Schloss Voll- -•dsinde Rheingau. to bezoek aan dat wijnwonder assen Mainz en Bingen leek as alleszins de moeite waard. En we werden niet teleurge steld. Niet alleen vanwege de be faamde Riesling-wijnen van Schloss Vollrads. Ook die van Schloss Johannisberg, waarop Goethe al zeer gesteld was, en van waaruit hij in een half uur tje door de wijngaarden langs de zonovergoten hellingen naar Schloss Vollrads wandelde. Om vast te stellen dat een wijngoed met zulk een verwaarloosde tuin toch geen fatsoenlijke wij nen kon voortbrengen. Beide wijngoederen boven het Rijn dorp Oestrich-Winkel horen mo menteel zonder mankeren tot de wereldtop. Op de voet ge volgd door onder meer Kloster Eberbach, in ruim tien minuten autorijden vanaf het dorp wat dieper in de Taunus gelegen. Je kunt de auto ook laten staan: de Rheingau kent tal van gemar- Mettemich en dus is het hoofd gebouw niet te bezichtigen. De rest van het wijngoed wel, met het slotpark, de panoramaweg, de 'Goetheblick' met bankje, van waaraf hij over het Rijnland schap uitkeek en wegwandelde naar Vollrads, de wijnschenke- rij en natuurlijk de Vinotheek. Schloss Johannisberg ligt uiter aard op zowel wandel- als fiets routes en is met de auto bereik baar vanaf de Rijnroute, goed aangegeven tussen Winkel en Geisenheim. Maar een wande ling naar Schloss Vollrads zoals Goethe het deed is toch het mooist. Dit wijngoed ligt iets dieper in het heuvelland en is vanaf de Rijn nauwelijks te zien. Maar plots duiken daken en to rens op tussen de langs de hel lingen golvende zeeën van wijn gaarden. Het prachtige, rustieke wijngoed herstelt zich opmerke lijk snel van een flinke dip, door de zelfmoord van de eigenaar graaf Erwein Matuschka-Greif- fenclau die het in 1997 niet meer zag zitten toen zijn wijn goed in het slop was geraakt. De naam van de Duitse wijn had toen wel zijn dieptepunt be reikt en ging failliet. Toen het goed in handen van Japanners dreigde te vallen kwam 'heel Duitsland' in opstand en de Nas- sauische Sparkasse in Wiesba den besloot als eigenaar de vriend van de graaf en erkend wijnmaker dr. Rowald Hepp van staatswijngoed de Residenz in Würzburg de leiding in handen te geven. Het wijngoed is inmid dels weer op gelijke hoogte met buurman Johannisberg. Het heeft een uitstekend restaurant en in de toekomst wordt een vleugel van het kasteel inge richt als hotel. Naar de abdij Ook naar Kloster Eberbach hoef je niet lang te zoeken. Een stuk je terug langs de Rijn richting Mainz, dan linksaf naar boven, zoals keurig staat aangegeven. Waar de wijngaarden ophouden en de bossen beginnen duikt in een groen dal de cisterciën zer-abdij op. Het is een machtig complex, ontstaan vanaf 1136, waar je uren kunt dwalen door de prachtig gerestaureeerde ge schiedenis, waarin je alle bouw stijlen van romaans tot barok te rugvindt. De monniken brach ten hier de wijnbouw, maar geestelijken vind je er allang niet meer: in 1803 hief vorst Friedrich August von Nas- sau-Usingen in het kader van de secularisatie het klooster op. Kloster Eberbach werd wijn goed en is sinds 1998 staatswijn goed en Europees monu- ment.Het beschikt over een mo derne vinotheek en hotelka mers. Maar dat wisten we toen nog niet. Wij hadden via inter net gekozen voor een pension, midden tussen de wijngaarden boven Oestrich, omdat het op loopafstand leek te liggen van Schloss Vollrads. Het bood een eenvoudige kamer en dito keu ken, en lag op zeker twintig mi nuten wandelen van Vollrads. Of dat erg is? Ach, tijdens lange autoritten kan het ook prettig zijn af en toe verplicht de benen te strekken. De woontoren vormt het oudste deel van Schloss Vollrads. keerde wandel- en fietsroutes, die behalve over de wijnhellin gen met prachtige uitzichten over de Rijn ook door het achter liggende - nog muisstille! - Natur- park Rhein-Taunus slingeren. Ze brengen je van historisch mo nument naar monument. Kloosters en kerken Want de wijnbouw op deze op het zonnige zuiden geprojec teerde hellingen sluit aan op de geschiedenis van het christen dom. Daarvan getuigen de vele kloosters en kerken langs de hel lingen en in de dorpen en ste den. Zoals Schloss Johannis berg. De geschiedenis gaat terug op een benedictijner klooster uit 1100, waarvan alleen de basi lica bewaard is gebleven. Het huidige vierkante en nogal mas sieve slot dat de hele omgeving domineert stamt uit de achttien de eeuw, toen de glorie als wijn goed begon. Tegenwoordig is het de zetel van de Fürst von

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37