De Wolfsmelk kent tal van varianten Ongegeneerd hangen op een zitzak PZC W 3 Glas Zomersloop Klokken Woonboek Roosters zaterdag 26 juni 2004 Het is mooi om te zien hoe glas wordt geblazen. Hoe dampend vloeibaar glas met behulp van een stalen pijp, een paar natte kranten en een stukje perenhout vorm krijgt, is zaterdag 10 juli te zien in Glascentrum Leer dam. De nadruk van de presentatie ligt op de magie van glas. Een aantal magiërs uit België en Ne derland zal laten zien wat er al lemaal met glasblazen mogelijk is. Tegelijkertijd met dit evene ment kunnen geïnteresseerden een bezoek brengen aan een tien tal glasgalerieën onder de rook van het glascentrum. Ook op an dere dagen is deze zogenaamde Glasronde van Leerdam te be zoeken. Informatie: www.glascentrum- leerdam.nl Dekbed en kussensloop zijn in de zomermaanden soms simpel weg te warm. Het dekbed kan vervangen worden door een la ken (of door helemaal niets), maar voor het kussen bestaat geen alternatief- Althans, tot voorkort. Producent Jade lan ceert het zogenaamde zomers loop. Dit kussensloop werkt vol gens de bedenkers tegen transpi ratie. Daardoor zou het hoofd kussen tijdens warme nachten minder warm aanvoelen. En dat bevordert dan weer de nacht rust. Het zomersloop is verkrijg baar bij de beddenspeciaalzaak voor 9,95 euro. Informatie: 0570-622452. Zitten in een gat, de Do-Nuts. Sitonit, zie ook www.sitonit.be De Coast Watcher van Big Pillow. Met Franse slag. Dat is de titel van expostie over zogenaamde Comtoiseklokken in het Neder lands Goud-, Zilver- en Klok kenmuseum in Schoonhoven. De tentoonstelling, die van 2 juli tot 21 november duurt, geeft een overzicht van de op komst, bloei en teloorgang van deze antieke klok. De expositie bestrijkt de periode van 1680 tot 1930. Comtoises zijn volgens de samenstellers ook in Neder land populair. Niet alleen dank zij de vormgeving, maar ook dankzij de betaalbare prijs en het degelijke uurwerk Het museum, Kazerneplein 4 in Schoonhoven, is dinsdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Informatie: www.ngzkm.nl Het is een ziekte van deze tijd: het kiezen van de mooiste, de beste en de beroemd ste aller tijden. We vallen van de ene verkiezing in de andere; nauwelijks hebben wij de pop band van de eeuw gekozen, of we mogen ons uitspreken over de beroemdste Nederlander of de beste voetballer aller tijden. We denken kennelijk dat onze stem telt, want we kiezen ons een ongeluk, alleen - voor de ver kiezingen van de winnaar van Idols lopen meer mensen warm dan voor die van het Europese parlement. Politici zouden daar toch een moraal uit moeten kun nen destilleren. Misschien gaan ze straks ook allemaal zingen. Of voetballen. Ook in de tuin moet je kiezen. Neem de Euphorbia, Wolfsmelk in onze moerstaal. Wat is de mooiste Wolfsmelk? Ik ben ge neigd om te zeggen: de soort die op het ogenblik bloeit. In februa ri is dat Euphorbia characias, een 's winters groen blijvende, anderhalve meter hoge, struik achtige Wolfsmelk met reusach tige cilindrische bloemhoofden. De plant groeit in de meest on waarschijnlijke situaties: in puur grind, onder een overhan gend dak, en zelfs in een muur, hoewel hij daar geen anderhalve meter bereikt. De ideale plant dus voor waar normaliter niets wil groeien. Maar welke Euphorbia chara cias kiezen we? Er zijn maar liefst 25 verschillende variëtei ten in de handel; nemen we 'H. E. Bates', "Percy Picton', 'John Tomlinson' of 'Margery Fish'? Het gebruik om planten naar een vrienden, kennissen en echt genoten te noemen is misschien aardig voor de betrokkenen, maar niet bepaald verhelderend voor de plantenkoper. Aan na men die aangeven hoe een plant eruit ziet, zoals 'Purple and Gold', 'Lambrook Gold' of 'Per ry's Tangerine' heb je meer hou vast. 'Lambrook Gold' is geen slechte keuze, omdat de bloe men (eigenlijk zijn het geen bloe men, maar gekleurde schutbla den) groter, en geler zijn dan die van de meeste andere cultivars. Bij sommige onbenaamde exem plaren zijn de bloemen even groen als het blad en soms heeft ieder bloempje dan ook nog een sinister zwart oogje. Euphorbia characias is geen langlevende plant; na een jaar of vijf is een exemplaar wel aan vervanging toe. Dat geldt ook voor'Euphorbia x martinii, een Wolfsmelk van zo'n 60 cm hoog die in april en mei begint te bloeien en die daardoor mooi te combineren is met oranje of gele tulpen. De bloemen zijn aan de groene kant, maar worden door een ele gant rood oogje verlevendigd. Er bestaan geen planten die van de lente tot de herfst door- bloeien, maar Euphorbia x mar tinii komt dicht in de buurt. In mei en juni valt het bloeiseizoen van Euphorbia palustris, onze inheemse Moeraswolfsmelk. Het is verbazend hoeveel moeras- planten het op de vaste wal net zo naar hun zin hebben als in het moeras. Alsof ze in het moe ras groeien omdat ze daar min der concurrentie van andere planten ondervinden. In ieder geval groeit de Moeras wolfsmelk even goed in gewone tuingrond als in het dras, en zelf op droge standplaatsen heeft de plant het naar zijn zin. Euphorbia palustris is een van onze mooiste en meest indruk wekkende tuinplanten; de plant leeft lang en vormt ronde, regel matig gevormde pollen van meer dan een meter hoog. Schit terend als onderbeplanting van een Blauwe Regen, samen met de oranje, vroegbloeiende Papa Euphorbia Palustris, Walenburgs Glorie. ver atlanticum. Bij de Moeras wolfsmelk kun je kiezen uit de naamloze soort en de wat exclu sievere 'Walenburgs Glorie'; neem vooral de laatste, want het verschil in uiterlijk is het ver schil in prijs meer dan waard. Een mooie laatbloeiende Wolfsmelk is Euphorbia comige- ra, een soort uit Kashmir die per ongeluk door een Engelse kwe ker is geïntroduceerd. Hij dacht foto GPD zaad van een andere soort (de gezochte E. wallichii) gekocht te hebben. Een betere vergissing had hij niet kunnen maken. Romke van de Kaa Een boek vol inspiratie en idee ën voor elke ruimte in huis. Dat is volgens VT Wonen het Woon boek dat samen met Jan des Bou- vrie is samengesteld. Het boek, verschenen bij uitgeverij '1 irion, bevat per ruimte indeeicpiossin- gen en plattegronden. Voor het boek mocht VT Wonen boyen dien binnenkijken bij twee nieuwbouwprojecten die door Des Bouvrie ontworpen zijn. Het Woonboek (19.98 euro) be vat tevens een overzicht van 'de allerleukste' woonwinkel ISBN 90 5855 148 2. Sleutels, sieraden, speelgoed val len met enige regelmaat in de convectorput. Dat komt omdat de gaten tussen de lamellen van het rooster te ver uit elkaar zit ten. Radiatorfabrikant Jaga komt daarom met de zogenaam de Designo roosters, waarbij de afstand tussen de lamellen nog geen centimeter bedraagt. Vol gens het bedrijf is deze afstand toereikend en gaat geen warmte veiioren. De afdekroosters zijn toepasbaar in combinatie met de systemen Mini Canal en Canal Plus van Jaga. Informatie: 073-6312360. foto's GPD nen aan elkaar geklikt worden zodat ze een enorm ligbed vor men. Ook is er een speciale meu- bellijn: Lazy Days is een oversi zed strandstoel, er is een hang mat waar je de kussens in kunt leggen en een speciale ruggen steun met een kluisje erin, waar je de kussens aan bevestigt. Coast Watcher is een enorme strandstoel (ook wel palletstoel genaamd), met vier Bigpillows erin, waar je met gemak met z'n vieren in kunt. De bedoeling is dat de kussens ook hier aan het strand gebruikt gaan worden. „Je kunt ze daar dan niet alleen huren, maar ook meteen kopen", aldus Brouwers. Weg met de saaie matrassen en badhanddoeken dus, deze zo mer. Caroline Göttgens Weijers Co. PrijzenMorf van af 89 euro, Designermorf vanaf 149 euro, Carré vanaf 44,50, Rolfo 69,50. Meer informatie: www.weijersenco.nl, 0314 - 62 25 46. Bigpillows. Prijzen: 149,50 per kussen, Coast Watcher kost 1250 euro. Zie ook www.bigpil- lows.nl, 013-580 03 35 Fatboy. Prijs: 159 euro, Zie ook www.benwclocks.nl en www.fat- boy.nl De Designermorf. Je lekker laten neerplof fen en dan ongegeneerd 'hangen' op een zitzak. Er zijn talloze superhippe va rianten, die je vaak ook nog buiten kunt gebruiken. De katoenen huppiekussens uit de jaren zestig zijn een goede uitvinding: ze nemen niet veel plaats in, en voorkomen een hard achterwerk bij gebrek aan een stoel. Sinds de 'heruit vinding' van de zitzak is er wel wat veranderd. Er wordt nog meer gelet op comfort en materi aal. Ook zijn het niet langer ge woon 'zakken' maar hebben ze een vorm, en ze zijn gróót. De 'Fatboy' was een van de eerste superzakken: een groot kussen met een omvang van 140 x 180 cm. Je kunt er zelfs een logee op kwijt. Hij is ook nog eens ge maakt van een makkelijk schoon te houden stof, zodat een vochtig doekje genoeg is om een vlek te verwijderen. Ook andere ontwerpers leefden zich uit. Bij Weijers Co, krijg je de 'zitzak- ken' zelfs op maat. Wil iemand een zitzak van 1.20 meter in 1.18 formaat? Geen pro bleem. „We maken ze in iedere gewenste kleur of kunnen ze la ten bedrukken met het logo van een bedrijf", aldus Bert Weijers van Weijers Co. De zakken zijn ook in bijvoorbeeld leder- look. Je kunt kiezen uit onder meer exemplaren als de Morf die rond is, de Designermorf die een breder tussenstuk heeft en nog comfortabeler zit, de Car ré-tegel, het Ligpaleis, Horizon tal of de Rolfo die je mee kunt nemen aan een band om je schouder. Ze zijn gewoon han dig, of het nou voor buiten is, op v de boot of lekker voor de haard. Ook voor kinderkamers worden ze overigens veel besteld." De Belgische firma Sitonit heeft ook een groot formaat kussen, maar de nieuwste modellen zijn de Do-nuts, ronde kussens met - inderdaad - een gat in het mid den, in allerlei vrolijke kleuren zoals 'kirsh' 'nut' of 'lightgreen', die je zowel binnen als buiten kunt gebruiken, met een water bestendige hoes en een vulling van kunststof bolletjes. Natuurlijk kon de designsector niet achterblijven. Het Italiaan se merk Antidiva bedacht va rianten op de zakken, zoals de Micama, een soort zitrol, waar je op kunt hangen of liggen. De Bloob is een gigantisch kubus achtig kussen. Ze zijn prijzig, maar wel exclusief. „Ze komen uit Italië en worden nog echt door oude vrouwtjes achter naai machines gemaakt. Je kunt ze in elke gewenste kleur en formaat krijgen", aldus een woordvoer ster. Strandkussens Een variant op de zitzak zijn de kussens van Bigpillows. Dit nieuwe merk is bedacht door Marnix Brouwers, die het idee oppikte van de Turkse stranden. „Daar liggen de mensen op van die vlonders aan zee, waar alle maal kieren tussen zitten. De pootjes van een ligbed zouden ertussen vallen, dus hebben de strandtenten kussens, die je van een stapel kunt pakken. Mensen verzamelen er een aantal en ma ken dan een groot 'matras'." De kussens zijn in Nederland een succes. „Ola gebruikte ze voor events zoals Njoy en Extrema, en in Rotterdam bij het strand aan de Maas liggen ze ook, met De Micama, een grote zitrol. het logo van een nieuw ice-cof- fee merk van Douwe Egberts. Maar iedereen kan ze bestellen.' De Bigpillows zijn superprak- tisch: makkelijk schoon te hou den, waterproof, schimmel we rend en ze verkleuren niet (het materiaal is gemaakt van Sun- brella textiel). De kussens kun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31