Ik omring mij graag met mooie dingen PZC Restauratie blijkt ontdekkingstocht Herenboerderij Lettenburg Marco Polo Antiek Interieur W3 WOON De herenboerderij Lettenburg in de Kuitaartse Polder herbergt tal van verrassingen. foto's Wim Kooyman De originele vloer van lavasteen in de hal van de woning. en dat mag de familie ook niet doen. Graven naar artefacten, zelfs in eigen tuin, is bij wet ver boden. Als je een vijver wilt gra ven en er komt dan wat naar bo ven, dan is het geen probleem, want dan is het toevallig, maar moedwillig de spade in de grond zetten voor een eigen archeolo gisch onderzoek mag niet." Sar- neel: „Misschien wil ik wel meer vijvers in mijn tuin." Engeltjes Het interieur van Lettenburg is al even bijzonder als de buiten kant. De hal, met de magnifieke originele vloer van lavasteen, grijs met witte krullen, is de trots van de familie. Kamp: „De ze lavasteen werd tot 1700 uit Frankrijk gehaald. Toen was het op. Deze vloer is letterlijk goud waard." In de vroegere wagenschuur heeft Kamp, communicatietrai ner van beroep, zijn kantoor aan huis. Ook Sarneel werkt vanuit haar geliefde Letten burg. Zij beoefent de klassieke homeopathie vanuit de als prak tijkruimte ingerichte tweede woonkamer. Tweede, want er is er nog een. Deze heeft metersho ge plafonds en op het plafond prijkt een origineel gipsen oma- ment van zwaantjes die de naaktheid van engeltjes verhul len. In de jaren tachtig keuken (Sarneel: „Die hier niet past, dus die moet er uit!zit achter een voorzetwand, een van de ve len in het huis, een luikje naar wat vroeger de bakoven was. Bo ven is er de ene kamer na de an dere, met ossenbloedrode origi nele deuren. Behalve het gezin Kamp-Sar- neel, met de twee kinderen, zou er nog iemand in Lettenburg 'wonen'; Het spook van de oude monnik. In een van de slaapka mers werden lang geleden voet stappen gehoord en voor een van de bedden verscheen een man met een kap, de schone slaapster, toen klaarwakker, in doodsangst achterlatend. Sar neel hecht niet veel geloof aan het verhaal. „Helemaal niet waar joh, ik ben hem in ieder geval nooit tegenge komen." In Lettenburg zouden ooit monniken verbleven heb ben toen het Baudeloo in Hulst vol was. Zeer bijzonder in het huis is het bestaan van een zogenaamde vluchtgang. Een gang vanaf de zolder (waar de bedienden ooit sliepen) naar de kelders, inge metseld tussen twee binnenmu ren. Wanneer in nood, konden de bewoners vanaf elke verdie ping de vluchtgang induiken en zo het huis verlaten. Helaas hebben de vorige bewo ners van de ingangen van de vluchtgang ingebouwde kasten gemaakt. Dat de oud-bewoners weinig ophadden met historie, blijkt wel uit het feit dat, naast de voorzetwanden om de 'sche ve' muren te verhullen, op de massief eikenhouten planken schrootjes zijn getimmerd. „Onbegrijpelijk. We krijgen er nog een hele kluif aan om alles weer in originele staat terug te brengen", zegt Sarneel. Ook moeten er nog wandschilderin gen tevoorschijn komen als de voorzetwanden worden ge sloopt. De kelders van Letten burg zijn hoogstwaarschijnlijk veel ouder dan het huis zelf. Wel licht zijn het resten van de huis plaats. De gewelfde krochten met pekelbak en soms van de hit te geglazuurde moppen waren slechts vanaf buiten te bereiken nadat de deur, overgroeid met klimop en gebarricadeerd door een halve meter mos, was ont zet. De vluchtgang die in de kel- ders uitkomt, kan mogelijk door lopen in de grond. „De plavui zen liggen hier in een ander pa troon", zegt Sarneel. „Ik heb me laten vertellen dat er ook een vluchtgang moet zijn die ergens in de polder uitkomt. Wie weet vinden we die ooit." De restauratie gaat de familie jaren en handenvol geld kosten. Sarneel: „Wij wachten tot onze zilvervloot binnen komt varen." Wellicht voelt het gezin zich ge sterkt door weer een andere le gende over Lettenburg. In de witte bollen bij de ingang zou eeuwen geleden de rijke Portuge se bewoner zijn goud hebben verstopt. Later werd de proef op de som al eens genomen, getuige het feit dat een van de bollen ka pot is geslagen. De andere witte bol is nog intact. Wie weet zit daar wél het goud in. Sheila van Doorsselaer Advertentie "altijd iets aparts" ST. JACOBSSTR. 25/27 VLISSINGEN TEL 0118-41 24 20 FAX0118-58 41 91 WWWjYNTIEKRANDELMARCOPOLO.NL Naam: Jeroen de Kuyper Woonplaats: Middelburg Beroep: Taxateur kunst en antiek Belangrijkste gereedschap: Naslagwerk van Pieter A. Scheen, Boek der beeldend kunste naars Op de houten tafel voor hem ligt een complete muntenverzameling uitgestald. Papiergeld, diverse muntjes al dan niet in bijbehorende doos jes, voor Jeroen de Kuyper niets bijzonders. In één oogopslag heeft hij al gezien dat er geen grote verrassingen tussen zitten. De Kuyper is erkend register taxateur kunst en antiek en werkt voor het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg. Hij is één van de twee in Zeeland en met zijn 27 jaar de jong ste. De taxateur kreeg de liefde voor mooie dingen al met de paplepel ingegoten. „Ik kom uit een kunst minnende familie. Mijn opa was de bekende schil der Piet Rijken en een oom van mij is antiekrestau rateur. Ik hou ervan om mij te omringen met mooie dingen." En mooie dingen krijgt hij genoeg onder ogen. Zoals dat schilderij van Hendrik Jans- zoon Dubbels een aantal jaar geleden. Een VOC-werf met schepen. De eigenaars wilden het bij de vuilnis te zetten. Alleen de lijst wilden ze nog wel bewaren, om er een spiegel in te doen. Bij toeval kwam De Kuyper het schilderij op het spoor. „Bij de veiling bracht het maar liefst 43.000 gulden op. De eigenaars hebben daarvan een caravan gekocht..." „Die ontdekkingen, ja die maken mijn vak span nend. De beste ontdekkingen zijn die, waar je niet op bent voorbereid. Zoals dat Dubbels-schilderij. Of een antiek kastje dat ik laatst tegenkwam. Een dochter had dat kastje nooit mogen openen van haar moeder. Maar toen die moeder naar een ver zorgingstehuis ging, moest er iets met de boedel gebeuren. Dat kastje bleek dus vol te staan met schitterend Chinees porselein. We vonden er ook twee houten schedes in. Die zijn voor bijna tien duizend euro verkocht. De Middelburger kijkt altijd. „Als ik ergens een woonkamer binnenkom, weet ik binnen dertig se conden of het iets is of niet. Ze zeggen dan altijd tegen me 'oh, kijk daar gaan die oogjes weer heen l* en weer'." „Ik kom overal, bij alle lagen van de be volking. Dat is het leuke aan mijn vak. Dat con tact met mensen. Je moet ook goed met mensen kunnen omgaan. Zeker als je een boedel taxeert na een sterfgeval. Dan kun je niet zomaar roepen 'dat is niks en dat stelt ook niets voor'. Dat moet je tactvol inkleden. Het vertrouwen winnen van je klanten, dat is heel belangrijk. Per slot van reke ning gaat het soms om hele waardevolle spullen." Een buurman stapt het veilinghuis binnen. „Hé, Jeroen ik hoorde dat je wapens hebt. Ik heb er hier ook een paar." De man toont een bijna mans hoog penvuurgeweer en een aantal degens. „Kijk maar wat je er mee doet, ik hoor het wel", en weg is hij. De Kuyper: „Zo gaat dat vaak. Bekenden brengen spullen in en via via kom je ook aan je ob jecten. Netwerken is heel belangrijk. Het publiek moet weten wie ik ben en wat ik doe." Hij bekijkt de wapens. „Die degens zijn typisch bodemvond sten. Bij een opgraving gevonden. Dat zie je aan de toestand van de wapens. Niet echt interessant voor een verzamelaar, maar wel voor een liefheb ber. Iemand die zijn restaurant wil aankleden, of een landhuis." „Als taxateur moet je een hele brede kennis heb ben van kunst, antiek en inboedelgoederen. Maar je moet er ook gevoel voor hebben. Je kunt veel aanleren, maar het gevoel voor kunst en antiek niet. Dat fingerspitzengefühl moet je gewoon heb ben. En ik zou het niet redden zonder mijn naslag werken. Ik heb alleen al voor het zilver een strek kende meter boeken staan." „Ik krijg hier natuurlijk veel spullen uit Zeeland, maar ook uit de rest van Nederland en Belgié. Veel mooie objecten uit de provincie herinneren aan de welvarende VOC-periode. Bijvoorbeeld het Chinees porselein. Dat is overigens één van mijn specialismen: de Kangxi-periode, 1661 tot 1722. Prachtig helder blauw-wit kraakporselein. Daarnaast heb ik een voorliefde voor 18de eeuws zilver en voor Hollandse tegels uit de zeventiende eeuw." Eind dit jaar staat een veiling van Oosters porse lein op het programma. De Kuyper glundert: „Daar heb ik een jaar voor gespaard. De hele zol der staat vol. Geweldig." Annemarie Zevenbergen :«dactie bijlagen: 0113-315680 ,tfw.pzc-nl :flail:redactie@ pzc.nl :3stbus 31, 4460 AA Goes yvertentie-exploitatie: soord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; •^uws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. saterdag 26 juni 2004 Hangen op een zitzak De eeuwenoude heren boerderij Lettenburg aan de Meerdijk in de Kuit aartse polder heeft ongetwij feld een rijke historie. Le gendes doen veelvuldig de ronde maar aan geschreven bronnen ontbreekt het. De nieuwe bewoners, Ron en Jo sephine Kamp- Sarneel, wil len Lettenburg terugbren gen in originele staat en te gelijkertijd de geschiedenis ontrafelen. De restauratie blijkt een ware ontdekkings tocht in en om hun eigen huis. Het keldergewelf van de Lettenburg. Lettenburg is, zo wordt ge dacht, een verbastering van 'Let op de brug'. In de buurt zou een brug hebben gelegen. De ge schiedenis van Lettenburg, in de volksmond ook wel bekend als 'De Witte Bollen' vanwege de stenen bollen aan de ingang, gaat in ieder geval terug tot 1560. Dit staat zwart op wit op papier. Het verhaal gaat echter dat er, op dezelfde .plek, in 1242 ook al een gebouw stond, een zo genaamde versterkte huisplaats. Hier is in de archieven niets over te vinden maar het echt paar wil, uit respect voor het huis en om hun eigen drang naar wetenschap te verzadigen, het bewijs vinden voor de voor ganger van Lettenburg. In ieder geval moet de middel eeuwse bewoner of opdrachtge ver van de bouw een welgesteld en belangrijk persoon zijn ge weest. Het gebouw was name lijk omgracht, de eigenaar wilde zijn gezin duidelijk een be schermde woonomgeving bie den. Dat was niet de reden waarom de familie Kamp-Sameel Let tenburg kocht. Zij wilden ge woon altijd al in een oud huis wonen en hoewel ze voor Kamps werk al heel de wereld hebben rondgezworven, vonden ze nooit wat ze zochten. Tot bijna twee jaar geleden. Letten burg kwam op de markt en het echtpaar zag zijn kans schoon. Het was liefde op het eerste ge zicht. Ze keken door het achterstallig onderhoud heen, het onkruid dat welig tierde en de bomen die het statige Lettenburg aan het zicht onttrokken. „Het was een wildernis toen we het kochten", zegt Sarneel. Voormoederen Al twee jaar is de familie bezig orde op zaken te stellen. Het wo nen in zo'n bijzonder huis is een belevenis op zich. Sarneel: „Ik 'voel' dat ik hier mag wonen. Een van mijn voormoederen heeft hier namelijk ooit ook nog gewoond. Hoewel mijn achter naam uit deze streek komt, heb ik er maar heel kort gewoond, daarna heb ik bijna de hele we reld gezien. Maar nu ik hier Gipsen rozet uit de zeventiende eeuw. woon, voel ik me weer veran kerd met 'mijn' streek." Tijdens het verwijderen van on kruid en graafwerkzaamheden in de tuin, stuitte Kamp opeens op kinderkoppen en oude steen tjes. Onder een twintig centime ter dikke laag van gewas en grint kwam een paadje tevoor schijn, een wagenpad, zo bleek, wat leidde naar de evenoude gei ten- of schapenschuur die ook nog steeds op het erf staat. Met vereende krachten werd het pad helemaal blootgelegd. Sarneel: „Ik wed dat ook de vorige bewo ners en die daarvoor ook niet ge weten hebben dat het pad er lag." Maar er bleek meer. Her en der kwamen oude funderin gen aan de oppervlakte en ook nog een ijsselstenen vloer. Tijd om een archeoloog in te schakelen, dacht het stel en de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) werd gebeld. Ar cheoloog Hans Jongepier onder zocht de resten en kwam tot de conclusie dat een van de gevon den funderingen mogelijk een restant is van de middeleeuwse huisplaats. Het wagenpad en de ijsselstenen vloer zijn van een latere perio de, waarschijnlijk zeventiende of achttiende eeuw. In een hoek van het huis zit vermoedelijk een beerput in de grond, sporen op de gevel duiden op de vroege re aanwezigheid van een stortko- ker. In de voorhof van Letten burg staat nog een eeuwenoude, metersdiepe waterput, waar in de buurt wellicht een oude was plaats onder het gras kan lig gen. En zo zal het erf ongetwij feld meer geheimen verbergen. Jongepier zal echter niet meer verder vorsen. „Wij doen geen nieuwsgierigheidsonderzoeken in de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stukadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de taxateur kunst en antiek. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29