Je moet voortdurend tegen schenen schoppen PZC 2l, Hoe Nelis Vogelenzang een bekende Nederlander wordt Geert Wilders zaterdag 26 juni 2004 Een ongeleid projectiel, de rechtsbuiten van de VVD, een pitbull met Mozart-coupe. Aan meningen geen gebrek als het over Tweede-Kamerlid Geert Wilders gaat. Ze zijn lang niet altijd positief, 'maar dat interesseert me niets', zegt de WD'er die elke week wel het nieuws haalt met ongezou ten uitspraken over terrorisme en islam. „Als ze me aanval len, ga ik er overheen." Wat je ook vindt van Geert Wil ders. niemand kan hem luiheid verwijten. Zelfs in de weekeinden werkt het VVD-kamerlid (40) nog tien uur per dag. Zijn vrouw, die zelf ook een drukke baan heeft, ziet hij dan ook hooguit twee weekeinden per maand en af en toe eens doordeweeks. „Als ik te veel tijd aan mijn vrouw zou besteden, zou ze gillend bij me weggaan", weet hij. „Ik moet meer tijd aan haar besteden, oké. Maar je moet mij niet te veel en te lang om je heen hebben, dan rent iedereen weg. Ik kan het niemand aanbevelen. Ik hou van mijn vrouw, maar ik ken mijn eigen beperkingen. Ik ben een onhan delbare, eigenwijze donder die zich weinig tot niets van iemand aantrekt en die niet van groepen mensen houdt. Je kunt niet zo veel met mij." Al snel na zijn aantreden in de Twee de Kamer in 1998 trok hij de aan dacht door zijn scherpe toon in debat ten en de volgens critici monomane manier waarop hij op het stijgend aan tal WAO'ers hamerde. Het duurde ja ren voordat hij een meerderheid won voor zijn plannen. Tegenwoordig heeft hij buitenlands beleid in zijn portefeuille. Hij valt vooral op door zijn persoonlijke kruis tocht tegen moslimfundamentalisme en de falende aanpak van het terroris me. Regelmatig komt hij in aanvaring met moslimorganisaties of partijgeno ten die hem te ver vinden gaan wan neer hij bijvoorbeeld zegt hoofddoek jes rauw te lusten. Onbenulligheid „Ik word voortdurend gestigmati seerd door linkse intelligentsia. On langs werd ik nog door Marcel van Dam met Janmaat vergeleken. Die re flex blijft maar terugkomen. Totale onbenulligheid. Het is niet leuk om je naam in een artikel met Janmaat te zien staan, maar het glijdt van me af. Niet omdat ik een robot ben, maar om dat ik een dikke huid heb gekregen. Ik heb veel kritiek gekregen, zowel in de Kamer als in mijn eigen WD en daar word je een grote jongen van. De eni ge keer dat ik ergens mee zat, was toen mijn omgeving last kreeg van de bedreigingen die aan mijn adres wer den geuit. Dat was een vervelende tijd. Je wordt niet paranoia, maar als je naar je auto loopt kijk je toch om je heen." Het heeft hem echter nooit aan het twijfelen gebracht of hij zijn toon in het integratiedebat moest matigen. „De bedreigingen hebben me alleen maar overtuigd dat ik op het goede spoor zit. De reactie mag nooit zijn 'te rugtrekken', maai' moet altijd zijn 'ver der gaan'." Het veelbesproken, gebleekte kapsel van Geert Wilders staat min of meer symbool voor het non-conformisme dat hij bij zijn optreden aan het Bin nenhof aan den dag legt. „Al het ge praat over mijn zogenaamde Mo- zart-kapsel interesseert me niet zo veel. Daar ben ik te recalcitrant voor. Ik draag het al twintig jaar zo. Bij mij Geert Wilders: ,,Ook in het huidige kabinet zitten zeker vijf ministers die gisteren al vervangen hadden moeten worden." helpt het niet om me te bekritiseren. Het werkt juist precies omgekeerd: ik ga erin volharden. Ik ben altijd bijzonder eigenwijs ge weest. Als kind was ik heel, heel las tig. Om te beginnen was ik een nako mertje, met twee oudere zussen en een oudere broer en dus veel te verwend. In combinatie met mijn eigenwijze ge nen maakte mij dat tot een moeilijke puber. Ik was geen lieverdje. Noch op school, noch thuis. Ik liep niet in de patronen die voor mij waren uitgestip peld. Ik onttrok me aan de regels. Als ik om twaalf uur thuis moest zijn, kwam ik pas de volgende ochtend. En dan vooral in debat gaan als mijn ouders boos werden. Voor mijn puber teit was ik een lieve, brave jongen. Maar sindsdien begon ik me weinig aan te ti'ekken van hoe het hoort." Die karaktertrek is met de jaren niet afgezwakt. „Ik kom door mijn gedrag nog continu in de problemen. Van mensen die me bedreigen omdat ze me het liefst vandaag nog dood zien, tot collega's die me op de vingers tikken om mijn uitspraken. Maar dat mag je er niet van weerhouden altijd nog een stapje verder te gaan. Mijn stijl is uit gesproken. Ik heb de overtuiging dat je iets scherp moet neerzetten, als je wilt dat er vervolgens in het debat nog iets van je standpunt overblijft. Fractiediscipline, coalitiebelangen, carrièreperspectief, het interesseert me helemaal niets. Als ik ergens voor sta, ga ik ervoor." Onlangs nog werd Wildei's door zijn fractievoorzitter Van Aartsen op de vingers getikt omdat hij zijn partijge noten voor grijze muizen had uitge maakt. Hij mag kritiek op partijgeno ten niet meer openlijk ventileren. „Maar het belemmert mij niet in mijn manier van politiek bedrijven. Over morgen zou ik het wéér doen." heid. Ik heb liever dat mensen het niet met me eens zijn, dan dat ze niet be grijpen wat ik zeg." Wilders begrijpt wel waarom hij bij sommige collega's weerstand oproept. „Dit huis is een huis van machtspolitiek. Alles ligt on der een deken van persoonlijke en par tijpolitieke belangen en consensus. Ik moet opboksen tegen de belangen in de fractie en in de coalitie. Nederland heeft een enorme cultuur van de boel bij elkaar houden en alles op de per- Met die instelling is het lastig opere ren in de politiek, weet hij uit erva ring. „Als je een eigen minister aan valt, als je kritiek hebt op je politiek leider of iets over de islam zegt, dan ontmoet je tegenkrachten. Maar dan moet je juist gas bijgeven. Dat is de enige manier om er niet aan onder door te gaan in Den Haag waar hon derdduizend structuren je proberen in het kabbelende spoor terug te breng en. Dit mag niet, dat hoor je niet te zeggen. Allemaal onzin. Als ze me aan vallen, ga ik er overheen. Het is niet alleen tactiek, ik houd ook van helder soon betrekken. Het zou hier net zo moeten zijn als in Angelsaksische lan den, waar je een minister naar huis kunt sturen zonder dat het tot een re geringscrisis leidt. Politici moeten worden afgerekend op wat ze doen. Maar hier is een aanval op een minis ter direct als een aanval op de partij. Terwijl het volstrekt normaal is dat mensen die niet functioneren of die buiten hun schuld iets niet voor el kaar krijgen, worden vervangen." De spraakwaterval Wilders is nauwe lijks af te stoppen als hij zich ergens over opwindt: „Ook in het huidige ka- foto Harmen de Jong/GPD binet zitten zeker vijf ministers die gis teren al vervangen hadden moeten worden. Maar het is onmogelijk, om dat het direct een coalitie in gevaar brengt. In het bedrijfsleven sturen aandeelhouders je naar huis als je niet functioneert. Maar een krakkemikkig minister kan rustig vier jaar blijven zitten. De burger ziet dat. Als we het met zijn allen hebben over het dichten van de kloof tussen burger en politiek, moeten we dat verschijnsel eens aan pakken in plaats van soebatten over een ander kiesstelsel waar niemand op zit te wachten." IJdel „Ik ben relatief ijdel. Niet dat het me interesseert wat mensen van me den ken, wel dat ik er verzorgd uit wil zien. Ik hoef niet aardig gevonden te worden. Ik ben een Einzelganger. Ik heb een gruwelijke hekel aan alles wat met groepen mensen te maken heeft. Het liefst functioneer ik daar buiten. Ik heb wel graag interactie. Ik vind het prachtig om te debatteren of een groep toe te spreken. Maar sinds ik hier werk, ben ik nog nooit mee ge weest op het jaarlijkse fractie-uitje. Ze hebben alles geprobeerd om me zo ver te krijgen: gedreigd mijn porte feuille af te pakken, mijn vakantieda gen, maar ik heb het nooit gedaan. Ik heb ook nooit een smoes verzonnen. Anderen zeggen dat ze een bruiloft hebben, ik zeg gewoon bij voorbaat dat ik niet wil. Het is niets voor .mij. Ik kan niet tegen die verplichtingen. Ik krijg kippevel alleen al bij de ge dachte aan die gezelligheidstherapie." De liefde voor politiek heeft Wilders niet van huis uit meegekregen. Moe der was huisvrouw, vader werkte bij Océ in Venlo. Eerst als chemicus op het laboratorium en later als direc teur. „We waren een vrij klassiek gezin. Over politiek werd nauwelijks gespro ken. Mijn vader heeft altijd CDA ge stemd, totdat ik op de lijst voor de WD kwam. Toen heeft hij op mij ge stemd, maar alleen uit liefde voor mij. Mijn moeder was wel altijd overtuigd WD-stemmer. Zelf ben ik pas poli tiek actief geworden toen ik bij de So ciale Verzekeringsraad werkte. Daar ergerde ik me paars aan de vertegen woordigers van werknemers- en werk geversorganisaties die elkaar de hand boven het hoofd hielden." Ergernis is vaak de drijfveer van Wil ders' politieke activiteiten. Een gedre venheid die het gevaar met zich mee brengt dat hij eerdaags gefrustreerd de politiek verlaat omdat hij te weinig naar zijn zin voor elkaar krijgt. Iets wat hij zelf terdege onderkent. „Ik ben er echt bang voor dat me dat zal overkomen. Daarom ben ik ook zo'n enorme workaholic. Ik kan me moei lijk ontspannen." Gezapige orde Wilders oogt altijd onbewogen, maar aan zijn steeds snellere praten kun je merken dat hij geëmotioneerd is. „Ik wil er het maximale uithalen. Niet al leen omdat ik vind dat een volksverte genwoordiger dat hoort te doen, maar ook omdat ik weet hoe moeilijk het is om iets in beweging te krijgen. Je loopt voortdurend tegen muren aan van de gevestigde, gezapige orde. Van de Remkessen en Donners die zich ge dragen als wethouders van een middel grote stad. Schrijf m'aar op, het inte resseert me niks als ik er weer proble men mee krijg. Je moet voortdurend tegen schenen aan schoppen en met ideeën komen om iets bij hen gedaan te krijgen. Ik erger me daar kapot aan." Hij benadrukt dat hij zijn vak het mooiste van de wereld vindt en iedere dag met plezier naar het Binnenhof komt. „Ik ben geen psychopaat die de toekomst alleen maar zwart inziet, maar ik vrees wel dat ik over een paar jaar terugkijk en denk: wat heb ik nu eigenlijk voor elkaar gekregen? Met lief zijn, kom je niet verder in dit land. Toen ik WAO-woordvoerder was werkte ik hard, maar nu ik langer in de Kamer zit werk ik nog harder. Omdat ik merk dat er met het thema terrorisme te weinig gebeurt, terwijl het wel kan. Ik erger me iedere dag weer aan die mensen met onvoldoen de inzicht en politieke wil om iets te verbeteren. Die met hun juridisch ge neuzel op alle slakken zout leggen, waardoor je nooit verder komt. Het ir riteert me mateloos!" „De VVD heeft nu veel meer in de melk te brokkelen dan destijds onder Paars. Nu kan het, mede dankzij For- tuyn. We hebben onze eigen ministers op de posten waar het om gaat. Maai bij de aanpak van islamitisch funda mentalisme en terrorisme gedraagt mi nister Remkes van Binnenlandse Za ken zich als een gedeputeerde uit Gro ningen. In Duitsland doen ze wel wat, en daar hebben ze nota bene een rood-groene regering. Maar ik blijf het aanroeren. Al moet ik iedereen voor de schenen schoppen, het interes seert me niets." Hans van Soest Nelis Vogelenzang wil een Bekende Ne derlander worden. En dat gaat luk ken. Tal van arrivés, van Ruud Gullit tot André van Duin, gingen met hem op de foto en vroegen Nelis om een handtekening. Ne lis is verstandelijk gehandicapt. In septem ber, als hij 65 wordt, signeert hij in Schelte- ma een boek over zijn leven. Nelis wil be roemd worden 'omdat iedereen dan aardig is en zwaait'. Nelis is aan zijn achtste notitieboekje toe. Acht keer honderd blaadjes. Achthonderd handtekeningen. Al geeft hij er wel eens een paar tegelijk weg; en als huisgenoot He- raldo hem in de maling neemt, schrijft hij in zijn boekje een bon van '100.000 gulden'. „Je gaat op de bon, je gaat erop", zegt hij dan. Nelis lacht bijna altijd, maar Nelis is niet achterlijk. Zijn ogen schieten vaak waak zaam heen en weer. Natuurlijk, hij stapt wel eens in de verkeerde bus. Zit hij opeens op Schiphol. Geen probleem. „Ik heb alle tijd." Bovendien: vliegtuigen zijn leuk. Nelis wil beroemd zijn. Dan zwaait ieder een naar hem en is iedereen aardig. Twaalf jaar geleden, toen Nelis nog in tehuis De Platanen op de Amsterdamse Laurier gracht woonde, kwam hij op zijn dagelijkse dooltochten door de Jordaan Peter van der Meer tegen. Die heeft een lampenzaakje in de Hazenstraat en is reclamefotograaf. Ach ter in het winkeltje heeft Nelis zijn eigen stoel. Daar moet je niet op gaan zitten. „Hé hé, dat is mijn stoel. Die is van de direc teur." Peter is zijn vriend. Hij zit in de ouder- en verwantencommissie van het huis van Nelis. Sinds Nelis voorbij komt, maken Van der Meer en zijn vriendin Saskia van Loenen op een vaste plek voor hun deur foto's van hem. Op zijn 62ste verjaardag kreeg Nelis een T-shirt met een foto van zichzelf erop gedrukt. Toen hij bij die gelegenheid zei dat het zijn grootste wens is een Bekende Nëderlander te worden, bedacht Van der Meer een simpele strategie: zet Nelis met zo veel mogelijk Bekende Nederlanders op de foto. Dan wordt hij vanzelf ook een BN'er. De lijst van Bekende Nederlanders die op het stoepje in de Hazenstraat naast Nelis op de foto gingen en die een handtekening kregen wordt almaar langer: Ruud Gullit, Harry Mulisch, Rudi Fuchs, Bridget Maas land, Ron Brandsteder, Jelle Kuiper, Betti- ne Vriesekoop, Tatjana, Job Cohen, de ge zusters Klemann van Lois Lane, Wim Kok, Hafid Bouazza, Imca Marina, Adriaan van Dis, Felix Meurders, Jan Smit, Jamai, Fong Leng, Jeroen Krabbé. Maxima kon helaas geen tijd vinden in haar drukke agenda, laat haar secretaris weten in een brief die ingelijst boven Nelis' bed vol knuffels hangt. De deadline voor het boek is gepasseerd maar volgens Van der Meer 'staat er nog een kier open voorle den van het koninklijk huis en André Kui pers'. Want Nelis heeft iets met ruimte vaart. En Nelis verscheen op tv, Hij zit in zijn di- recteursstoel te glunderen als een video Nelis Vogelenzang: „Het gaat lekker." band met zijn optredens bij RTL Boulevard en op AT5 wordt gedraaid. Hij krijgt ook niet genoeg van het uitdelen van handteke ningen, zo blijkt op de eerste dag van de avondvierdaagse, waaraan Nelis met zijn vriendin Carla meedoet. „Nelis is lief", zegt zij. „Als hij beroemd wordt, krijgt hij van mij een cadeautje." foto Marco van Hal/GPD Met een plastic tas vol oranje shirtjes met 'www.nelisberoemd.nl' erop tussen hen in beginnen ze aan de wandeltocht. De dui men gaan omhoog. Als na afloop van de tocht het busje niet komt opdagen, brengt Nelis Carla met de stadsbus naar haar wo ning in Noord. Omdat zijn reislust niet is te temperen, heeft Nelis een ov-kaart, die hij altijd onder zijn shirt bij zich draagt. Drie keer per week gaat hij naar De Dokken van zorginstelling De IJlanden, aan de Klinker weg in Noord. Daar zijn dagactiviteiten. Nelis is een verstandelijk gehandicapte van een hoog niveau, zegt begeleider Joop Sche- vers, die hem sinds 1985 kent en hem conse quent Comelis noemt. „Cornelis is een opge wekte, positieve man, die sociaal betrokken is en is geïnteresseerd in mensen en wat er in de wereld gebeurt. Cornelis gaat uit van het goede in de mens en de natuur." In De Dokken komt Nelis vooral voor de ge zelligheid. Hij geeft er zijn knuffels weg, maakt een praatje en rijdt mensen in hun rolstoel naar de eettafel. Nelis komt het gebouw van De Dokken bin nenlopen. Hij draagt geruite sportsokken tot aan de knie, een korte broek en een rode Ferrari-kleppet. Op zijn oranje shirt met zijn foto prijkt de medaille van de wandel vierdaagse. Zijn elfde. De bloemen heeft hij gisteravond in de bus laten liggen. „Heb je geen lijfwachten nodig?" vraagt de portier. Nelis is te laat. „Verkeerde bus." Hij lacht. En dat hij zijn mobieltje niet opneemt, is omdat hij die in de jaszak van vriendin Car la heeft laten zitten. Nelis is berengek. Hij heeft er net een weg geven aan 'een meisje'. „Ik krijg wel een nieuwe." Nelis houdt van muziek van Jan tje Smit. Dat liedje over die oma. En hij zat op dansles. „Dat was leuk. Alleen gingen we biertjes drinken en niet dansen. Vier biertjes. Maakt niet uit. Ik zit-toch in de bus." In de bus naar het Centraal Station kijken, medepassagiers zoals altijd eerst vorsend naar de vreemde snuiter in de korte broek en de geruite kousen. Meestal volgt een glimlach. „Is er eigenlijk kermis op de Dam?" vraagt Nelis. „Ik heb laatst twee bi. ren gewonnen, ik houd van alle dieren Ooit had hij een vogeltje. „Maar dat is ge vlogen." Nelis lacht. I In het zuidelijke deel van de Jordaanishij al een Bekende Nederlander. Mensen zeg gen hem in het voorbijgaan gedag. Bijna dl gelijks komt hij in de buurt waar hi] dertij jaar woonde. In de Looierskerk - 'Ik gek»' een beetje wel en een beetje niet in God -j hij altijd welkom. Al keken ze raar op tod hij in december midden in een gebedsdienj verkleed als Zwarte Piet binnenkwam. Het boek met verhalen en foto's van Nelisj dat hij op 4 september in boekhandel Sche tema zal signeren, wordt gefinancierd don Nelis-fans. Zijn huisgenoten vinden he! 'leuk' dat er een boek komt, maar hij moe! geen 'dikke nek' krijgen, zegt Erica boveff haar bord met aardappelen, worteltjes en doperwten. „Hij is gewoon en hij moet ge-; woon blijven." Nelis verzekert zijn huisffl noten: „Ik hou niet van kapsones. Daarna ben we niets aan." Is de zoektocht naar roem niet te veelvoet Nelis? „Als iets niet lekker gaat of niet led is, stoppen we onmiddellijk," zegt vriend) Van der Meer. Nelis lacht. „Het gaat lekke hoor, het is hartstikke leuk. Vind ik." j Rob Rombou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26