De Velser affaire kan eindelijk worden opgelost bloedgang De grootste doofpot van na de oorlog De Nederlandse regering die in de Tweede Wereld oorlog met de Duitsers samen werkte om communisten op te pakken. Het klinkt te bizar voor woorden. Schrijfster Con- ny Braam boog zich over de 'Velser affaire' en denkt beet te hebben. „Dit is de grootste doofpot van na de oorlog." Wie hield zich de afgelopen de cennia eigenlijk niet bezig met de 'Velser affaire'? Wie kon zich ont trekken aan het onwaarschijnlijke verhaal over corrupte politiemannen in Kennemerland die tijdens de oor log joden en communisten oppakten, verantwoordelijk waren voor hun dood en zichzelf verrijkten? Een ver haal bovendien met een zo mogelijk nog onwaarschijnlijker staartje. De 'foute' politiemensen kwamen er immers mee weg. Alsof er niets was gebeurd, bleef een aantal van hen na de oorlog gewoon deel uitmaken van het establishment. Natuurlijk, er wa ren wel onderzoeken. Verscheidene Nederlandse regeringen gaven com missies de opdracht zich te buigen over vermeende misdragingen. Ook historici en journalisten verdiepten zich in de 'Velser affaire'. De vraag wat er nu precies is ge beurd, is tot op de dag van vandaag nog steeds niet ten volle beantwoord. Zeker niet in de ogen van schrijfster Conny Braam (1948). „Alle onderzoe ken zijn achter slot en grendel ver dwenen. Zelfs tijdens het laatste on derzoek van de Commissie Menten uit de jaren zeventig is slechts een klein deel van het onderzoek naar de Velser affaire openbaar gemaakt." Hannie Schaft Zelf sprak ze voor haar roman Het Schandaal met enkele tientallen men sen die de oorlog bewust meemaak ten. Vooral voerde ze veel gesprek ken met overlevenden uit de verzets groep waarvan Hannie Schaft ('het meisje met het rode haar') deel uit maakte. De inmiddels 80-jarige Fred dy Oversteegen - die als meisje van vijftien in deze verzetsgroep verzeild raakte - en haar zus Truus waren be langrijke bronnen voor het boek. Overigens deden de mensen die ze sprak hun verhaal niet voor het eerst. „Alle getuigen die ik heb gesproken, hebben de afgelopen jaren wel veer tien, vijftien keer hun verhaal ge daan tegenover commissies, rechters, politiemensen en anderen. Nooit durf de iemand het achterste van zijn tong te laten zien." Braam vindt dat niet zo gek. Want vlak na de oorlog waren bedreigin gen aan de orde van de dag. Zo werd een toenmalige journalist van de Haarlemsche Courant bedreigd toen hij in zijn krant uit de doeken deed wat er in de oorlog was gebeurd. Braam vertelt: „Tot op de dag van vandaag is deze affaire taboe in Vel- sen. Ik weet het, want mijn familie komt er vandaan. In mijn jeugd was iedereen doodsbang. Zo had ik een ome Bertus, die wist er alles van, maar ome Bertus die altijd zoveel praatte, zweeg als het graf als het over de affaire ging." Ze vervolgt: „Vergis je niet hoe Ne derland in elkaar stak na de oorlog. Als je vader of jijzelf sympathie had voor de CPN dan kon je een baan ver geten. Dus zweeg je. In die taboesfeer kon deze doofpot floreren." Braam heeft het idee dat de getuigen die zij sprak, meer tegen haar vertel den dan tegen anderen. „Mensen ver trouwden mij wel. Ik was immers van Mandela en het ANC. Hoe gek het ook klinkt, ik ben de eerste ge weest die zonder bedreigd te worden zich aan het onderzoek kon zetten", zegt de voormalige anti-apartheidsac- ti viste. Op basis van alle gesprekken is Braam ervan overtuigd geraakt dat 'het hele gedoe van de foute politie mannen' slechts een klein deel van het verhaal is. „Het ging helemaal niet om wat corrupte agenten die het een en ander hebben gejat. Achter 'Velsen' gaat een veel groter, nauwe lijks te bevatten verhaal schuil". In Het Schandaal - het slotdeel van de romantrilogie over de familie Abraham in IJmuiden - staat Freddy Oversteegen model voor hoofdper soon Susan Boerhaave uit het boek. Braam begint het verhaal wanneer Susan vlak na de oorlog iemand her- kent die ze in de oorlog had moeten liquideren. Dat brengt haar totaal van de kaart; en niet alleen haar, zegt Braam. „Mensen komen terug uit concentra tiekampen. Ze staan met de mond vol tanden als ze zien hoe overduidelijke collaborateurs in de Tweede Wereld oorlog de politiezuivering moeten doorvoeren. Anderen komen elders binnen justitie terecht. Daar snappen ze niets van." Braam beschrijft ook de relatie van Susan met Anna Schagen (geïnspi reerd op verzetsheldin Hannie Schaft) en vertelt over de twee 'foute' politiemannen Kaasdrager en Vogel die symbool staan voor een hele groep foute agenten. Ook gaat ze in op de angst van de Nederlandse rege ring in Londen voor het communis me. „Dat gold niet alleen voor Neder land. In grote delen van Europa heer ste het gevoel dat de communisten na de oorlog buitenspel gezet moesten worden. Terwijl ze in de oorlog door hun verzet groot aanzien genoten bij de bevolking." Geheime afspraak Om de macht van de communisten al tijdens de oorlog te breken, zou er, in opdracht van Londen, een geheime afspraak zijn gemaakt tussen de ille galiteit en de Duitse bezetter. Braam: „In de laatste maanden voor de be vrijding wordt afgesproken dat beide partijen ervan afzien aanslagen op elkaar te plegen. De oorlog kan im mers niet al te lang meer duren. Ook zijn de Nederlanders en de Duitsers ervan overtuigd dat het rode gevaar na de oorlog de grootste bedreiging voor het Westen zal zijn. Vergis je ook niet in het economische belang van Kennemerland. Dat was industri eel en economisch erg belangrijk met zijn staalindustrie." De Duitsers zouden volgens Braam de Nederlandse regering behulpzaam zijn geweest met het executeren van enkele honderden communistische, of van communisme verdachte, jonge mannen en vrouwen. Een regelrecht duivelspact: „Zoiets verzin je niet. Ik ben ervan overtuigd geraakt dat het zo is gebeurd. Ook geloof ik niet dat dit een puur Velser affaire was. Dit was landelijk en zal ook in Friesland, Drenthe en Rotterdam en Den Haag hebben gespeeld waar ook veel com munisten in het verzet zaten." Ze staat op, loopt naar haar uitgebrei de documentatie en pakt een papier tje uit een enorme stapel. Het blijkt een 'zeer vertrouwelijk' memo te zijn gedateerd 20 november 1944. Ze leest voor: 'Daar de gevaren voor het optre den van de Communisten niet denk beeldig zijn, ook als Duitschland straks zal zyn vernietigd, verzoek ik U dringend, my mede te deelen, alle mogelyke gevallen, en namen, van hen die met het Communisme te ma ken hebben...' Het briefje werd verspreid op het mo ment dat de communisten met de twee andere verzetsgroepen KP en OD in de Binnenlandse Strijdkrach ten waren opgegaan. Braam: „Dat is toch wel erg toevallig hè?" Wat haar achterdocht nog meer wekt, is dat de notitie is opgesteld door 'De Com mandant'. Braam: „Een officier van justitie in Haarlem was commandant van Ken nemerland. De politierechercheur Kuntkes, die inmiddels is overleden, was zijn regiocommandant. Op een lijst van 'onbetrouwbare politieamb tenaren' uit oktober 1944 wordt hij expliciet genoemd. Die Kuntkes is echt fout geweest. Heeft communis ten opgepakt en samengewerkt met de Duitse SD'er Willy Lages die van uit zijn politiebureau in Amsterdam de communistenjacht coördineerde. Mooi dat deze Kuntkes na de oorlog politieinspecteur en later chef recher che in IJmuiden werd en na zijn pen sioen als docent werkzaam was aan een politieschool." Het briefje is weliswaar indirect be wijs, maar het zegt haar genoeg. „Je moet ook eens kijken op de begraaf plaats in Overveen. Hoeveel jonge jongens daar niet zijn begraven. Alle1 maal doodgeschoten na november 1944 en allemaal verdacht van com munisme. Dat is geen toeval. Wat Ei heeft aangegrepen en wat ik zo diep tragisch vind: er zit zo'n harde, af schuwelijke kant aan deze zaak. Hei is zoiets ontzaglijk smerigs geweest De daders gingen de dienst uitma ken." De laatste weken wordt ze veel uitge nodigd lezingen te geven over haar boek. Waar ze ook komt, lopende emoties hoog op. „Nog steeds staan de tachtigjarigen te rillen en te tril len als het over 'Velsen' gaat." On- langs sprak ze in Haarlem over haar boek. Een oudere heer wilde meerle ren over 'het feit dat Londen op dracht heeft gegeven communisten uit te moorden'. „Voor veel mensen vallen de dingen die zich in Kenne-i merland hebben afgespeeld als puz zelstukjes in elkaar", aldus Braaiu Sinds kort zijn er verrassende ontwi kelingen, zegt ze hoopvol. Vlak na het uitkomen van Het Schmidaal dienden twee partijen in de gemeenl Velsen een motie in om nog een keer een onderzoek in te stellen naar de 'Velser affaire'. De motie werd a« nomen. Voor een deel althans, wantj er wordt bekeken of er alsnog een derzoek kan worden verricht. Braam is er heilig van overtuigd een definitieve oplossing nabij kan zijn. „Als de politieke wil er is enefj komt nog één keer een echt, goede cieel onderzoek, dan kan deze affc eindelijk worden opgelost. Dan er wel snel worden gehandeld, want de ooggetuigen zijn al oud en hebbeZj niet heel lang meer te leven." j Taco van der IPi Conny Braam: 'Het schandaal'. W ver: Augustus. Prijs: €18,50. »rp zaterdag 26 juni 2004 ■■I Conny Braam: „Ome Bertus zweeg als het graf. foto George Verberne/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24