Penalty-trauma steekt de kop op PZC Van Nistelrooij is eindelijk nummer één Spoedcursus Zweeds voetbal Zweedse volk vreest kracht van Oranje 19 jranje begint desondanks vol zelfvertrouwen aan duel met Zweden furoZooq De hitte slaat toe in de Algarve Spaanse bondscoach stapt toch op Duitse tegoedbon Nederlanders Uefa tevreden over sportiviteit Rooney breekt middenvoetsbeentje Lippi volgt Trapattoni op Kluivert: mijn tijd komt nog zaterdag 26 juni 2004 nrJaap van Essen )11E - Ook voor Oranje be- il vandaag de knock-outfase „het EK. De eerste kwartfina- |Portugal-Engeland) eindigde .leen in een bloestollende naltyserie, het nationale Ne- tlandse voetbaltrauma. dus ging het aan de voora- ffid van Nederland-Zweden I® nergens anders over: pin- jj, Wie o wie gaat er penalty's n wanneer er na 120 minu- PORTUGAL jvoetbal een gelijke stand op itborcl staat? Pierre van Hooij- ®kprobeerde de discussie nog si af te kappen: „Volgens mij sten we eerst gewoon voetbal- ahoor. Of willen jullie gelijk jar strafschoppen gaan ne- !t laatste is natuurlijk een i erg beroerd idee. Oranje sd middels strafschoppen ach- rsenvolgens uitgeschakeld op t EK van 1992, het EK van het WK van 1998 en het [van 2000. Vooral die laatste Échoppenserie, in de halve ie tegen Italië, zorgde voor ^nationaal trauma. ijstje irallend genoeg oefende Oran- ce voorbije weken nooit of te iraer op het nemen van straf- iioppen. Bondscoach Dick Ad- Kaat heeft sinds de play-offs jen Schotland wel een lijstje ii spelers die normaal gespro- qbereid zijn een pingel te ne- n.Maar ja, daarop staan on- nneer de namen van Roy Ma ny, Pierre van Hooijdonk en jtc Overmars; spelers die in acipe niet in de basis staan, ank de Boer, de man die het tegen de Italianen in 2000 pres teerde om maar liefst twee straf schoppen te missen, staat niet meer op de lijst. „Ik laat ze deze keer maar aan me voorbij gaan." Zowel diverse spelers als Dick Advocaat lieten weten dat zij het boekje van journalist Henri van der Steen over 'de straf schop' heel goed hebben gele zen. Misschien daarom wel dat de bondscoach serieus in ging op de suggestie om eventueel zijn doelman in de slotminuten te wisselen wanneer het op straf schoppen dreigt uit te lopen. Edwin van der Sar heeft name lijk een heel beroerde status als strafschopstopper. Met name Sander Westerveld is een keeper die wel met enige regelmaat de bal vanaf elf meter weet te ke ren. Advocaat: „We hebben daar vanochtend toevallig over gesproken. Het is een mogelijk heid die wordt overwogen, maar het lijkt me niet waarschijnlijk dat we het echt gaan doen." Heel duidelijk Dat Nederland bulkt van het zelfvertrouwen na de goede duels tegen de Tsjechen en Let ten werd gisteren weer eens on derstreept. De spelers en de coach kijken al weer verder dan de kwartfinale. Frank de Boer was wel heel duidelijk: „We zijn allemaal gekomen voor maar één ding: die Cup omhoog hou den. Als dat niet lukt is het te leurstellend." Ook Dick Advocaat liet zich in die bewoordingen uit. „We zijn met de wedstrijd beter gaan spe len. Ik hoop dat we die lijn door zetten. Verder ben ik nu nog niet tevreden. We hopen gewoon de finale te bereiken." Daarvoor zal dan eerst Zweden opzij moeten worden gezet. „Een zeer compact spelende ploeg", aldus Advocaat. „Ieder een in het team werkt hard en ze hebben zeer goede spitsen. Die trekken alle aandacht waar door wordt gedaan of de rest van het elftal weinig voorstelt. Maar dat is echt een vergissing, de rest van het team speelt hele maal in dienst van die drie en dat is heel iets anders." Roy Makaay, Frank de Boer, Pierre van Hooijdonk and Mare Overmars (van links naar rechts) waren in goede stemming tijdens de perscon ferentie die gisteravond gehouden werd. foto Frank Augstein/AP De bondscoach liet gisteren doorschemeren dat er weinig of misschien zelfs wel niets zal ver anderen aan het basiselftal dat tegen Letland in het veld stond. Johnny Heitinga is ditmaal weer beschikbaar, na zijn schor sing tegen de Letten. Of Bouma kan spelen is nog even de vraag. De PSV'er trainde gisteren weer met de groep mee, dus lijkt inzet baar. Maar ook Frank de Boer kan volgens Advocaat gewoon weer spelen. „Hij heeft het te gen Letland goed gedaan. Dat hij wat betreft snelheid niet op gewassen zou zijn tegen de spit sen van Zweden lijkt me onzin. De aanvaller van Letland waren echt een stuk sneller dan die Zweden." Oranje blijkt volgens de Uefa tot nu toe de sportiefste ploeg van het EK. Nederland voert het Fair Play-klassement aan, voor Engeland en Tsjechië. Dick Advocaat was daar niet bijzon der trots op. „Ik ben helemaal niet blij met het winnen van een Fair Play-beker. Ik wil volgende week die andere cup." GPD door Henk van den Boom FARO - De hitte heeft toegesla gen in de Algarve. Nederland komt op stoom op het EK en het weer in zuid-Portugal ook. dook daar met een enorme plons direct in. Toen het ijsbeer-witte lichaam weer bovendrèef was de bril op zijn hoofd verdwenen. Om het toernooi van deze man een temperatuur van 33 graden. De rellen-verslaggever van het ANP raakte rond het middag uur oververhit, maar zag een he melsblauw zwembad schitteren MADRID - Na ampel beraad heeft de Spaanse bonds coach Inaki Saez toch besloten op te stappen na het mis lukte toernooi in Portugal. De 61-jarige trainer diende gis teren zijn ontslag in. Zijn contract liep nog twee jaar door tot het WK van 2006 in Duitsland. Een dag na de uitscha keling in de groepsronde door Portugal (0-1) benadrukte Saez nog dat hij zijn contract wilde uitdienen. Hij zwicht te uiteindelijk voor de zware druk van publiek en pers, die dagenlang om zijn vertrek schreeuwden. De 66-jarige Luis Aragones is volgens de Spaanse media de beoogde opvolger. ANP/RTR BERLIJN - De grootste Duitse krant Bild trakteert Neder landers op een uur links rijden op de Duitse autosnelwe gen. Het dagblad kwam gisteren met een tegoedbon om de westerburen te feliciteren met hun succes bij het Euro pees kampioenschap voetbal in Portugal. De coupon zin speelt op de Duitse kritiek dat Nederlanders altijd de lin ker weghelft van de Autobahnen blokkeren omdat ze te langzaam inhalen. De afkorting NL wordt in Duitsland vaak als Nur Links (Uitsluitend Links) bespot. De tegoedbon is zelfs met caravan geldig, aldus Bild over zijn genereuze gebaar. „Hartelijk gefeliciteerd met de kwartfinale", aldus de krant. „We geven eerlijk toe dat jullie op dit moment beter zijn dan wij". ANP LISSABON - De Uefa is zeer tevreden over het verloop van het EK voetbal. Volgens de Europese voetbalunie zor gen de spelers en de uitstekende arbitrage voor een spor tief toernooi, met tot nu toe slechts zes rode kaarten in 25 duels. De lof die de Uefa heeft voor de scheidsrechters komt niet overeen met de kritiek die er is geweest op de arbitrage in sommige groepswedstrijden. De Spanjaard Gonzalez kreeg veel kritiek op zijn leiding in het duel De- nemarken-Italië (0-0). In de slotfase verzuimde hij rood te trekken voor Totti. Het beruchte spuugincident tussen da der Totti en tegenstander Poulsen in hetzelfde treffen ont ging de scheidsrechter zelfs volledig. ANP LISSABON - Wayne Rooney heeft dondei'dag bij het Eu ropees kampioenschap voetbal in de kwartfinale tegen Portugal een middenvoetsbeentje gebroken. Volgens coach Sven-Goran Eriksson kan hij een maand niet spe len. Rooney viel al na minder dan een halfuur uit. De spits van Everton maakte vier doelpunten. ANP Het kwik bereikte gistermiddag voor de deur van zijn hotel en te redden, doken gistermiddag hele redacties van dag- en week bladen over de bodem van het gi gantische zwembad. Wonder bo ven wonder kwam het brilletje boven. En dus kan het grootste persbureau van Nederland van avond op de tribunes van het sta dion in Faro plaatsnemen. GPD ROME - Marcello Lippi is de nieuwe bondscoach van Ita lië. De 56-jarige Italiaan begint op 16 juli met zijn werk zaamheden, een dag nadat het contract van de veelbekriti- seerde Giovanni Trapattoni is afgelopen. De 65-jarige coach wilde zijn contract bij de Italiaanse voetbalbond tot op de laatste dag uitdienen, de teleurstel lende uitschakeling van de 'Azzurri' in de groepsronde bij het Europees kampioenschap in Portugal ten spijt. Lippi tekent een contract tot het einde van het wereld kampioenschap van 2006 in Duitsland. ANP/RTR wrJaap van Essen iLBUFEIRA - Ruud van Nistel- wij is eindelijk de enige echte irste spits van Oranje. Jaren geelde hij in de schaduw van ilrick Kluivert, nu is 'Van the (an'de baas. Het in hem gestel- vertrouwen betaalt zich uit: ie duels, vier doelpunten. Van iistelrooij is hard op weg top- rarer van het EK te worden, ft als Kluivert vier jaar gele- onlang heeft Ruud van Nistel- wj er naar toegeleefd en voor bewerkt: met Oranje schitte- aop een groot toernooi. An- lan Patrick Kluivert kwam k de man uit Brabant niet alle- aal aanwaaien. luivert schoot Ajax als acht jarige naar de winst in de lampions League. De Amster- tamer debuteerde op dezelfde sftijd ook in Oranje. Met het iërïands elftal was hij er al «[tijdens het EK van 1996, het van 1998 en het EK van iö. 'Patje' was altijd een zon- agskind, een voetballer die L'eef op zijn talenten, foud van Nistelrooij is pi'ecies «noud als zijn concurrent-col- Op l juli aanstaande wor- de twee spitsen allebei 28 ör. Maar terwijl de voetbalwe- 'd al aan de voeten van Klui- rilag, zwoegde Ruud van Nis- drooij zich langzaam naar de y? Zijn route liep van FC Den &ch naar Heerenveen en ver lens richting PSV. Eindelijk ïjp voor de echte top sloeg het noodlot toe: een zware kniebles sure hield hem al met al bijna een jaar aan de kant. En dus speelde Ruud van Nistelrooij nog nooit op een EK of WK. Kluivert was nooit geblesseerd en sinds 1996 eigenlijk altijd de onbetwiste nummer één voor de spitspositie in Oranje. Geen wonder, want hij scoorde altijd en overal. Hij werd vorig na jaar, op zijn 27e alltime tops corer van het Nederlands elftal met veertig treffers. De cijfers van Ruud van Nistel rooij waren tot voor kort heel wat minder aansprekend. Sinds zijn debuut voor Oranje in no vember 1998 tot aan het EK scoorde hij pas veertien keer. De vier EK-treffers hebben hem echter een aardige slinger op de topscorerslijst van Oranje gege ven. Inmiddels staat Van Nistel rooij op een negende plaats, met achttien doelpunten in 36 duels. Maar liefst vijf jaar lang hebben alle bondscoaches (Rijkaard, Van Gaal, Advocaat) gedacht dat Kluivert en Van Nistelrooij niet alleen gelijktijdig, maar ook voor elkaar geboren waren, Behalve bij het debuut van Van Nistelrooij tegen Duitsland en een enkel duel in de jaren daar na daargelaten, hebben de twee echter nooit echt lekker met el kaar samengespeeld. Verhouding Tot november speelden de twee regelmatig samen. Als dat niet het geval was, stond Kluivert in de basis en zat Van Nistelrooij op de bank. Dat was voor het Ruud van Nistelrooij is op weg om topscorer van het EK te worden. foto Tiago Petinga/EPA eerst anders in november, tij dens de tweede barragewed strijd tegen Schotland. Dat was de allereerste keer dat Kluivert op de bank zat en Van Nistel rooij in de basis startte. In dat duel kantelde de verhouding tus sen de verjaardagsgenoten volle dig. Van Nistelrooij scoorde drie maal en hoewel het niet de be langrijkste treffers waren (num mer drie, vier en zes), was er sindsdien sprake van een nieu we machtsverhouding. Toch deed Dick Advocaat pal voor het EK, in de laatste oefenwed strijd tegen Ierland, nog een al lerlaatste wanhoopspoging het duo alsnog te laten samenspe len. Het werd alweer een drama en sindsdien mag Ruud van Nis telrooij zich dan eindelijk hele maal de echte eerste spits van Oranje noemen. Vorm Het rare is wel dat Van Nistel rooij ogenschijnlijk niet in de vorm van zijn leven is. Als er één Nederlandse speler in het duel met de Duitsers rijp was voor een wissel, dan was hij het wel. Tachtig minuten raakte hij geen bal goed. En toen kwam dat ene moment, dat doelpunt dat alleen echte superspitsen kunnen maken. Met die gelijk maker betaalde Van Nistelrooij het vertrouwen terug dat de bondscoaches hem schonken. Het geeft maar aan hoe raar het kan lopen op een toernooi als het EK. Als Van Nistelrooij niet dat ene briljante moment had ge had, was het waarschijnlijk ge daan geweest met Oranje én met de nummer-éénpositie van de spits van United. Maar geluk dwing je natuurlijk ook af. Dat bewees Oranje in de volgende twee duels met aanvallend voet bal. En dat bewijst Ruud van Nistelrooij al jaren. Hij is im mers bij uitstek een spits die doorlopend bezig is aan zijn ei gen zwakke punten te werken. Daarbij gaat hij soms wel heel ver. Redelijk normaal is het nog dat hij bij Manchester United dagelijks voor zichzelf uitge dachte oefeningen doet. Omdat hij naar eigen smaak te weinig van buiten het strafschopgebied scoort, praktiseert hij na ieder training het schieten op doel van afstand. Vijftig schoten da gelijks, twintig uit stand, dertig in beweging. Opmerkelijker is dat Van Nistelrooij een soort log boek bijhoudt. Iedere dag zet hij voor zichzelf op papier hoe het hem is vergaan tijdens trainin gen en wedstrijden. Uitgebreid analyseert hij in dat dagboek wat er goed. ging, wat er voor verbetering vatbaar is en hoe hij daar aan kan werken. In de kwalificaties voor het EK was niemand zo gedreven als Van Nistelrooij. Het incident in Praag, tijdens het verloren duel met Tsjechië, was veelzeggend. Dick Advocaat haalde zijn aan valler van het veld en Van Nis telrooij ontplofte voor het oog van de camera's. Woedend schopte hij een waterzak weg en schreeuwde 'lafaard' naar de bondscoach. Het akkefietje werd breed uitgemetën en daar door kon Advocaat niet anders dan een schorsing van een wed strijd opleggen. Tegen Moldavië mocht Van Nistelrooij niet mee doen en Kluivert scoorde uitge rekend in die wedstrijd zijn veer tigste interlandtreffer. Het was tevens voorlopig de laatste treffer van de Amster dammer voor Oranje. Er staat nu een andere doelpuntenmachi- ne in de spits. GPD latan Ibrahimovic en Henrik Lars- tison kent iedereen wel. Marcus töback en Erik Edman lukt ook nog 'd.maar wie is bijvoorbeeld de bonds- °ach van Zweden? Dat valt nog niet lee-Het zijn er zelfs twee: Tommy herberg en Lars Lagerback. Een paruur voor de EK-kwartfinale Ne tland-Zweden een spoedcursus foeeds voetbal. ^levensloop van het Zweedse voetbal rtoont opvallend veel overeenkom en met de Nederlandse voetbalwan- «l ln beide landen kreeg het voetbal voor de overgang naar 1900 vaste fori aan de grond. In Nederland werd foarvoor met name in het westen Achtbare aarde gevonden, in Zweden ïas Göteborg het centrum van de op komst. In beide landen verspreidde de sport zich pas na een aantal jaren als een olievlek over de rest van het land. In 1904 stonden Nederland en Zweden samen met vijf andere landen aan de wieg van de geboorte van de wereld voetbalbond Fifa. Niet lang daarna gin gen beide landen voor het eerst met offi ciële nationale teams de wei in. Neder land en Zweden bouwden in die begin periode een opvallende olympische band op. Tussen 1908 en 1924 troffen ze elkaar op elk olympisch voetbaltoer nooi, in 1924 zelfs twee keer. Neder land verloor alleen het laatste duel. Een andere opvallend parallel ligt in de invoering van het profvoetbal. Na de Tweede Wereldoorlog werden beide lan den door Zuid-Europese topclubs be- roofd,van hun topspelers. Het thuis land hield vast aan het amateurisme en daarom kozen de toppers voor de zuide lijke bankbiljetten. De 'straf' van deze landverraders was dat ze niet meer in het nationale team mochten spelen. Halverwege de jaren vijftig raakte be taald voethal in zowel Nederland als Zweden echter geaccepteerd. De ommekeer in Nederland kwam met de watersnoodwedstrijd in 1953. waar in Nederlands profs in het buitenland van het sterker geachte Franse team wonnen. De Zweedse revolutie vond niet veel later plaats, met het WK van 1958 in eigen land als breekpunt. Mét zijn duurbetaalde profs bereikte Zwe den de finale, waarin het Scandinavi sche rechttoe-rechlaan-voetbal uitein delijk het loodje legde tegen het swin gende Braziliaanse spel. AC Milan is een volgende constante in de voetbalhistorie van beide landen. Het Nederlandse trio Ruud Gullit, Mar co van Basten en Frank Rijkaard stuw de de Italiaanse club zo'n vijftien jaar geleden naar de hoogst mogelijke pie ken. Veertig jaar eerder deed een Zweeds trio exact hetzelfde. Gunnar Gren, Gun nar Nordahl en Nils Liedholm (bijge naamd GreNoLi) dirigeerden AC Milan toen naar prijzen die het dacht nooit meer te winnen. Over de doeltreffendheid van Nordahl (225 goals in 291 duels) wordt nog al- door Windy Kester STOCKHOLM - Huiverend kijkt Zweden uit naar de wed strijd van vanavond tegen het Nederlands elftal. Een krant: 'Het goede nieuws eerst: het had tijd met bewondering gesproken in Ita lië. Op een iets lager niveau heeft Hen- rik Larsson de laatste jaren hetzelfde gedaan bij het Schotse Celtic (174 goals in 221 duels). Hij is één van de vele Zweden die ook in de Nederlandse com petitie speelden. Een kleine greep: Ove Kindvall (Feyenoord), Ralf Edström, Glenn Hysen (PSV), Stefan Petterson (Ajax) en Marcus Allback (SC Heeren veen). Maar hoe groot de overeenkomsten tus sen Nederland en Zweden ook zijn, van avond moet er verschil komen. Nog een tip voor Oranje: laat het niet op straf schoppen aankomen, want Zweden heeft nog nooit een strafschoppenserie verloren. Rudy Boogert ALBUFEIRA - Vanzelfspre kend baalt Patrick Klui vert van zijn nieuwe rol als reserve. Helemaal nu hij na drie wedstrijden de enige veldspeler uit de selectie is die nog geen minuut heeft gespeeld. Het is een vreemde gewaar wording voor de all-time topscorer van Oranje. De spits zit op de bank en moet toezien hoe Ruud van Nistelrooij het ene na het andere doelpunt maakt. Dat moet pijn doen. Toch valt het op hoe posi tief Patrick Kluivert zich opstelt. Hij moet sikkeneu rig zijn, maar laat daar niets van merken. „Dat kan ook niet. Voetballen is een teamsport en dan moet iedereen bijdragen aan het resultaat. Natuurlijk, ik wil spelen, anders was ik hier niet. Maar ik moet mijn eigen wensen nu on dergeschikt maken. Dat is moeilijk, maar wel noodza kelijk." Hoewel alle andere spitsen van Oranje al hun speelmi nuten hebben gehad, ge looft Kluivert nog steeds dat ook hij aan de beurt komt. „Ik ben voor het eerst dit seizoen hartstikke fit, voel me eindelijk hon derdentien procent. Ik barst van de energie. Dat zien de trainers ook en daarom ben ik er van over tuigd dat mijn tijd nog komt, ook tijdens dit EK. Ik ben net zo goed inzet baar als breekijzer als de andere spitsen. En dan moet ik het maar laten zien. We zitten in de kwart finale. Dit toernooi begint nu ook pas echt. Dus ik kom nog wel aan de beurt." GPD erger gekund. Het had Tsjechië kunnen zijn. Nu het slechte nieuws: het werd Nederland'. Het water van de fontein op het centrale plein Sergeltorg, in het centrum van Stockholm, wordt gereinigd. Schoonmakers vissen er de laatste troep uit. Alles is klaar voor de frisse duik die uit gelaten Zweedse supporters van avond willen nemen. Ongeacht of ze nu winnen of verliezen. Dit is ook de plek waar een even tuele huldiging van het Zweedse nationale elftal zal plaatsvin den. Hoewel de E K-koorts ook in Zweden heerst, lopen de noor derlingen niet al dagen hossend door de straten. Iedereen die er naar gevraagd wordt, zegt zich te verheugen op de kwartfinale, maar geeft ook meteen toe de wedstrijd tegen Nederland te vrezen. 'We zijn bang!', luidt niet voor niets de slogan die al dagen over meerdere pagina's in de kranten terugkomt. De sportcommentator van de krant Expressen meent echter dat Tsjechië als tegenstander er ger was geweest. Volgens hem kent een wedstrijd tegen Neder land namelijk altijd nog één lichtpuntje. „Als we het 120 mi nuten uithouden, winnen we op strafschoppen", aldus de krant. Op de Nederlandse ambassade in de uitgaanswijk Söder willen ze hier niets van weten. „Het wordt een feest, een mooie wed strijd, die wij natuurlijk win nen", voorspelt diplomaat Jeroen van Rijckevorsel. In sa menwerking met de Nederland se club is de balzaal boven de kanselarij omgebouwd tot tribu ne. 150 Nederlanders kunnen hier in de oranje enclave op een groot scherm zien of de ambassa^ demedewerker gelijk krijgt. De ambassade is niet de enige plek met grootbeeld. Iets verder op in de straat heeft café O'Lea- rv's over twee verdiepingen vier megaschermen en 29 kleine tele visies staan. Een ervan bevindt zich boven de pissoirs op het he rentoilet. „Als het echt heel druk wordt, staat het daar ook vol", verzekert bedrijfsleidster Bergren. Als je de Zweedse kran ten moet geloven, wordt het van avond een grote slachtpartij. Pa ginagrote foto's van Jaap Stam laten 'het Hollandse monster' zien. 'Overleeft Zlatan dit?', staat er vertwijfeld boven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19