De haantjes hadden geen honger v Het dubbele gevoel van Grygera FZC Engelse media halen uit naar Urs Meier I Lissabon feest tot in de vroege ochtend Griekenland speelt luie Europees kampioen naar huis €urQZooj EK op PZC.nl Denemarken is precies op tijd in vorm )rai Grieken denken al aan de finale EK in cijfers Keeper Ricardo onthult geheim zaterdag 26 juni 2004 door Henri van der Steen LISSABON - Hoogmoedigen vallen altijd. Frankrijk, rege rend Europees kampioen en het elftal met enkele van de beste voetballers ter wereld, werd gis teravond (eindelijk) bestraft voor een klassiek gebrek aan honger en ambitie. Griekenland speelde de .Fransen naar een pijnlijke nederlaag (1-0) en zorgt in elk geval voor één ver rassende halve finalist. De voetbalwereld zal de betove rende balbehandeling van Zida- ne en de onnavolgbare rushes van Henry in het vervolg van dit EK moeten missen, maar gezegd dient dat de Fransen in vier wed strijden niet veel betovering te bieden hadden. In dat opzicht is het goed dat een stel frisse Grie ken - van wie overigens weinig Europese liefhebbers wat na men zullen onthouden - een ein de maakte aan wat we voetbal- PORTUGAL len op de herinnering kunnen noemen. Het is de oude vakman Rehhagel in elk geval gegund, het door niemand voor mogelijk gehouden Griekse EK-succes. Otto Rehhagel komt niet alleen de eer toe Griekenland naar de L/BIding halve finales te hebben geleid, hij heeft de organisatie van het EK bovenal gewezen op een es thetische blunder: de doelnetten zijn allemaal zwart. En die moe ten wit zijn, net als een bal overi gens. Voor de mooiigheid moest je trouwens gisteren niet bij Re hhagel zijn, eigenlijk nooit, want de Duitser is nooit een voetbalidealist geweest. Het zei alles over het niveau van de wed strijd dat zi]n ploeg voor rust nog de leukste van de twee was. Met enkele afstandsschoten en de nodige passie was Grieken land iets minder vervelend om te zien dan Frankrijk. Een wonder In de tweede helft besloot Frank rijk de zaken toch maar even recht te zetten. Het kostte nau welijks moeite, want de Grieken gingen graag achteruit om van daaruit op een wonder te hopen. Dat kwam er zowaar, in de 65ste minuut, per uitbraak over rechts. Het wonder kwam, na een nogal simpele passeeractie van aan voerder Zagoratis, zelfs buiten gewoon mooi tot stand: mooie voorzei van de captain, hele mooie kopbal Charisteas: 1-0. Daarvoor en daarna was te zien dat er bij de Fransen iets niet klopte. Tussen Zinedine Zidane en Thierry Henry, de beste voet baller en de beste spits ter we reld, was van een relatie op nieuw geen enkele sprake. Tus sen Henry en spitsvriend Treze- guet trouwens ook niet. Kwam het omdat Henry een ty pische counterspits is en Zidane een 10 die het beste rendeert in een ploeg die vol op de aanval speelt? Misschien heeft het ook te maken met ambitie. De meest actuele stand van za ken, het programma, de standen en de historie: alles over het Eu ropees kampioenschap voetbal vindt u op www.pzc.nl. PORTO - Met groot respect voor de tegenstander maar zonder welk minderwaardigheidsge voel dan ook gaat Denemarken morgenavond in Porto op pad voor zijn kwartfinale tegen Tsje chië. De vorm van de ploeg van Morten Olsen in de eerste ronde, heeft de Denen ervan doordron gen dat ze heel dicht bij het al lerhoogste kunnen komen. Het is pas de eerste keer sinds de totaal onverwachte toernooi zege van 1992 dat Denemarken de eerste ronde van een EK heeft overleefd. Tegen Italië werd goed gespeeld, tegen Bul garije degelijk en in het duel met Zweden waren de Denen zelfs uitstekend. Op basis daarvan heeft de Deen se equipe in Portugal inmiddels zijn doelen bijgesteld. De beoog de kwartfinaleplek is veiligge steld, nu durft Denemarken ver der te kijken. „Het lijkt erop dat we precies op het juiste moment de goede vorm hebben", zei Ol sen gisteren. „Ook ik vind Tsje chië één van de favorieten voor de toernooizege, maar ik ben er van overtuigd dat we ze kunnen verslaan." Die inschatting is in eerste in stantie gebaseerd op de eigen prestaties. Maar de Denen put ten ook hoop uit de kwalificatie reeks voor het WK van 2002, toen het met Tsjechie in een pou le was ingedeeld. Uit de twee on derlinge ontmoetingen werden vier punten gepeurd. Niet Tsje chië maar Denemarken plaatste zich rechtstreeks voor het WK, de Tsjechen zouden later in de play-offs struikelen over België. Ondanks het goede gevoel heb ben de Denen de afgelopen da gen het grootste respect voor hun Oost-Europese opponent uitgesproken. „Tsjechië speelt een soort voetbal dat lijkt op het onze", zei Olsen. „Technisch en aanvallend. En dit toernooi heeft uitgewezen dat juist de ploegen die durven succes heb ben." Denemarken zal het zeker moeten doen zonder verdediger Niklas Jensen, die aan het duel met Zweden een wond overhield die met 25 hechtingen is ge dicht. Dat maakt de weg vrij voor PSV'er Kasper Bögelund. Ook het meespelen van Ebbe Sand (dijbeenblessure) is onze ker. De buitenspelers Martin Jörgensen en Dennis Rommeda- hl hebben de afgelopen dagen aangepast getraind, maar zullen inzetbaar zijn. GPD Goed kunnen voetballen is niet meer genoeg in de top, zelfs heel goed kunnen voetballen niet. Dat kan de tegenstander ook en als-ie het niet kan. maakt hij het jou wel onmogelijk, zeker als je tegen ploegen speelt waar Rehhagel-achtigen de leiding hebben. Het ontbrak Frankrijk aan de echte honger, ook bij Zidane. Hij werd deze week 32 en hij speelt bijna op de kop af tien jaar in de Franse nationale Angelos Charisteas scoort de winnende goal. foto Nuno Veiga/EPA ploeg. Blijf maar zo lang fris en vol met het heilige vuur. De enige goede aanval voor rust (Lizarazu op Zidane, die de bal vasthield en de achterom komen de Lizarazu weer aanspeelde die de voorzet leverde) werd met een kopbal zonder enige am bitie besloten, door Henry. De beste kans na rust kwam enkele minuten voor tijd pas tot stand, na een aanval over rechts en een kopbal van Thierry die het doel net miste. De Fransen liggen eruit, mis schien dat hun vertrek past bij dat van de Duitsers, Italianen en Spanjaarden, die coaches hadden die de aanval toch min of meer schuwen. Misschien lag het Franse falen mede aan Santi- ni. de coach van de Fransen, die zelfs van een soort Advo caat-ziekte leek te getuigen: angst. Santini wil, net als Advo caat, een blok van zes zien: vier verdedigers, twee centrale mid denvelders. En dus speelde Zida ne niet centraal, maar moest hij maar ergens gaan lopen waar hij bij balverlies in elk geval geen kwaad kon. Het was de om gekeerde wereld. De Fransen zo vroeg naar huis is dat ook. GPD LISSABON - Voor de uitzinnige Grieken was de triomf op titel houder Frankrijk geen incident en zeker geen kwestie van ge luk. „We hebben bewezen dat we er bij horen", jubelde volksheld Charisteas, de man van het doel punt. „We staan terecht in de halve finales." De Griekse hon ger naar succes is volgens de spits van Werder Bremen nog niet gestild. „Nu we in de halve finale zijn gekomen, is alles mo gelijk. We hebben gewonnen van één van de beste ploegen van de wereld, maar moeten niet lang juichen. De volgende wedstrijd is nu het belangrijkst. Het feest komt later wel." ANP door Esther Gotink LONDEN - Wanhoop en onge loof regeerden donderdagavond in Engeland toen Sol Campbells beslissende doelpunt in de ne gentigste minuut van de EK-kwartfinale tegen Portugal, werd afgekeurd. Even later rouwde een natie om het verlies tegen Portugal, nadat een 2-2-eindstand in de normale speeltijd resulteerde in een half uur extra speeltijd en vervol gens de gevreesde penalty's. Por tugal won de strafschoppenserie met 6-5. 'Jij stomme hond', scheldt de Britse krant The Sun op David Beckham, die zijn penalty miste door de bal hoog over het doel te schieten. Het was de tweede keer tijdens het EK dat hij een strafschop miste. „De Engelse aanvoerder moet verboden woN den penalty's te nemen", aldus de krant. Maar de beschuldigende vinger wijst uiteindelijk naar de Zwit serse scheidsrechter Urs Meier. Tegen hem probeert The Sun zich evenmin in te houden: 'Idio te scheids berooft Beckhams hel den', spuwt de tabloid. BBC-commentator Alan Hansen noemde de keuze van Meier een 'schandaal'. Ook voormalig stri ker van Engeland Ian Wright zag donderdagavond witheet, toen hij Hansen aanvulde: „Dit is te gek, deze man wordt geacht de beste scheids ter wereld te zijn en dan neemt hij zulk soort beslissingen. De scheidsrechter heeft ons de kop gekost." De Daily Mirror, die simpelweg het woord 'Beroofd' op haar voorpa gina draagt, herinnert de lezers aan 1998 toen een cruciale goal van Campbell op het WK tegen Argentinië eveneens werd afge keurd. Over de scheidsrechter weet de krant te melden dat Roe meense heksen vorig jaar een vloek over hem hebben uitge sproken, omdat Roemenië door zijn toedoen de EK-kwalificatie zou zijn misgelopen. Het was te vens Meier die tijdens het WK van 2002 een controversiële penalty aan gastland Japan gaf. De Daily Telegraph refereert aan het persoonlijke sprookje van de Portugese keeper Ricar. do. Na het stoppen van de laai ste Engelse strafschop beslot hij zelf de beslissende penalty nemen, waarmee hij de voor Portugal binnensleepte, krant huilt uit om de blessure van Wayne Rooney. Nadat d IE®. het EK ll'ortug; topscorer door een tackle vaa 'lefn toe! Jorde Andrade het veld ,11UC™ verlaten, spatte Engelandj ''aD( droom uiteen. GPD dus gi d var :a ner£ s, Wie r.en wa Eriksson beklaagt zich over de stip LISSABON - Sven-Goran Eriks son, die donderdag met Enge- land na strafschoppen verloot van Portugal, zei naderhand bi voorbaat al te hebben geklaagi over de strafschopstip. Van dit stip schoot aanvoerder David Beckham als eerste schutter ho peloos over. De bondscoach: „We hebba twee keer in de stadion gespeelt en beide keren heb ik tegen de waarnemer van de Uefa gezegd dat de stip niet in orde was. lij. P,1? i 3 at t< dens de trainingen merkten wt LF. - Ityser idse voetb ibord i dat het gras instabiel was.' „Gisteren nog", vervolgde dè Zweed, „heeft de Uefa mij t< zegd er een andere stip neer te leggenKennel i j k is het daarvan niet gekomen. Ik had de indruk dat Beckhams voet wat weg gleed, voordat hij schoot." Helemaal juist was die interpre tatie van Eriksson waarschijn- f lijk niet. Uit vertraagde televi siebeelden bleek dat de bal enke le centimeters wegrolde, net voordat Beckham hem raakte. Dat verklaart waarschiji waarom hij faliekant miste. De Engelsen hebben een penalty-' complex. Bij de WK's van 1990 en 1998 en het EK van 1996 (i eigen land) verloren ze in de strafschoppenreeks. Tijdens En*! gelands eerste duel in Portugal, •f" met Frankrijk, had Beckham ve ook al een penalty gemist Hij verzuimde daardoor zijn tegen de titelverdedger op 2-0 te, zetten. In de slotfase verloren de 'y Engelsen vervolgens nog door110 twee treffers van Zidane, 2- ANP hoor. sti >t laat ld mie wnvo EK IK. he X van rafschc ale te anatic ijstjt Waller ide voi aner hoppe «at 1 ten Si incipe ank c Frankrijk-Griekenland 0-1 (0-0). 65. Charisteas 0-1. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Aantal toeschouwers: 45.500. Gele kaart: Zidane, Saha (Frankrijk), Zag- orakis, Karagounis (Griekenland). Frankrijk: Barthez; Gallas, Thuram, Sil- vestre en Lizarazu; Zidane, Dacourt (72. Wiltord), Makelele en Pires (79. Rot- hen); Henry en Trezeguet (72. Saha). Griekenland: Nikopolidis; Seitaridis, Kapsis, Delias en Fyssas; Karagounis, Katsouranis, Zagorakis en Basinas (85. Tsiartas); Nikolaidis (60. Lakis) en Haris- teas. 1. Van Nistelrooij (Nederland), Rooney (Engeland) 4,3. Zidane (Frankrijk), Lars- son (Zweden), Lampard (Engeland), To- masson (Denemarken), Baros (Tsj) 3, 7. Ibrahimovic (Zweden), Heinz (Tsjechië), Henry (Frankrijk), Rui Costa (Portugalj, Cassano (Italië) Charisteas 2, 12. Bou- ma, Makaay (Nederland), Karagounis, Basinas, Vrizas (Griekenland), Ronaldo, Nuno Gomes, Maniche, Postiga (Portu gal), Valeron, Morientes (Spanje), Scho- les, Owen, Gerrard (Engeland), Ljung- berg, Allback, Jonson (Zweden), Koller, Smicer (Tsjechië), Verpakovskis (Let land), Frings, Ballack (Duitsland), Gronk- jaer (Denemarken), Perrotta (Italië), Ki- risjenko, Boelikin (Rusland), Niko Ko- vac, Tudor, Rapajic, Prso (Kroatië), Von- lanthen (Zwitserland), Trezeguet (Frank rijk), Martin Petrov (Bulgarije) 1. Rode kaart: Ovtsjinnikov (Rusland). Rode kaart (2x geel): Sjaronov (Rus land), Vogel (Zwitserland), Haas (Zwit serland), Stilian Petrov (Bulgarije), Heit- inga (Nederland). Twee gele kaarten: Karagounis (Griekenland), Marchena (Spanje), Smertin (Rusland), Pauleta, Ri- cardo Carvalho, Costinha, Deco (Portu gal), Albelda (Spanje), Radimov, Alenits- jev (Rusland), Vrizas (Griekenland), Hug- gel (Zwitserland), Kirilov, Stoianov (Bul garije), Gattuso, Cannavaro (Italië), Lin- deroth, Edman (Zweden). Eén gele kaart: Seitaridis, Katsouranis, Gianna- kopoulos, Zagorakis, Zagorakis, Delias (Griekenland), Nuno Gomes (Portugal), Goesev, Aldonin, Evsejev, Sjaronov, Anijoekov, Kariaka, Malajev, (Rusland), Baraja, Hélguera, Puyol, Juanito (Spaiv je). Wicky. Hakan Yakin, Stiel, Celesta (Zwitserland), Zivkovic, Bjelica, Moinar, Simic, Rapajic, Prso, Leko, Robert Ko- vac, Rosso, Tudor (Kroatië), Zidane,S3' ha, Pires, Silvestre, Henry, Dacourt,Viei- ra (Frankrijk), Gerrard, P. Neville, G.Ne ville, Scholes, Lampard, Rooney (Engeland), Tomasson, Helvej Niclas Jensen, Sand (Denemarkenl,Cas sano, Totti, Zambrotta, Materazzi lië), Ivanov, Lazarov, Ivailo Petkov.Jan kovic, Bojinov, Hristov, Zagorcic, Mat- tin Petrov (Bulgarije), Ibrahimovic, Kallström (Zweden), Cocu, Stam, See- dorf (Nederland), Kuranyi, Ballad, Friedrich, Hamann, Wörns, Lahm. Frings, Nowotny (Duitsland), Isakow. Lobanovs, Asafjevs (Letland), Galasd Tyce (Tsjechië). lorJc IBUI mij is ttstc ..-.-idt ilricl- lie di1 Well LISSABON - De held van Portu gal deed donderdag in de zinde rende Portugese nacht instinc- tief zijn keepershandsehoenei uit bij de strafschop van Darius Vassell. Doelman Ricardo stopte de En gelse inzet, schoot zelf de beslis sende penalty raak en bezorgde Portugal een plaats in de halve finale. Ricardo onthulde giste ren zijn opmerkelijke optreden „Ik moest wat doen nadat ik drie keer was gepasseerd met een schot in het midden van het doel. Tot ik ineens instinctiel mijn handschoenen op de grond gooide. Kennelijk werkte het in- spirerend én motiverend. Prompt stopte ik de straf schop. ANP van onze sportredactie LISSABON - Tienduizenden Portugezen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag het be reiken van de halve finale van het Europees kampioenschap voetbal gevierd. Het nationale straatfeest na de zege op Engeland in de straf schoppenreeks duurde tot de vroege ochtend. In Lissabon had de politie op het Rossio-plein dranghekken geplaatst om Engelse en Portu gese supporters uit elkaar te houden. Die voorzorgsmaatre gel bleek niet nodig. De meeste Engelsen, in het Estadio da Luz zaten er ongeveer 30.000, dro pen al snel teleurgesteld af naar hun hotels. Ernstige ongeregeldheden de den zich niet voor. Alleen in het havendistrict van Lissabon, om getoverd tot een populair uil- gaanscentrum, werden enkele in cidenten gemeld. Groepen ia»-' keken er naar grote tv-scher- men en daagden elkaar uit M een Portugees doelpunt. Daarbij vlogen wat stoeltjes over weer. De politie herstelde de or de. Het was voor de tweede keer in een week dat een uitgelaten menigte de straat op w een overwinning van het Portu gese voetbalteam te bejubele" Zondag waren het bereiken® de kwartfinale en de gelijktijd- ge uitschakeling van Spanje de hanleiding voor een uitbundig volksfeest. Ook toen reden dui zenden mensen tot het ochtend gloren toeterend en zwaaien met vlaggen door de binnen stad. ANP/RTR tl als blilVI mja' !ham luim eftij qüj Üh (00. igsk heef «li -•ar. gd; atl -01 door Peter van Duyl PORTO - Terwijl heel Tsjechië feest vierde na de spectaculaire zege op Nederland, zat er één speler met gemengde gevoelens in de kleedkamer. Zdenek Grygera werd al na twintig mi nuten van het veld gehaald en die wissel liet hem niet onbe roerd. De Ajacied vraagt zich zelfs af of hij morgen in de kwartfinale tegen Denemarken zijn plek wel terug zal krijgen. Voor Grygera is het sowieso al een EK van uitersten. Van de zestien landen die op 12 juni aan het toernooi begonnen, heb ben de Tsjechen veruit de mees te indruk gemaakt. Maar de Ajacied werd zowel tegen Let land als Nederland gewisseld en begon de derde wedstrijd te gen Duitsland - zoals alle basis spelers - op de bank. De manier waarop het EK ver loopt, zit Grygera niet lekker, maar hij kan de handelingen van zijn bondscoach Karei Brückner wel volgen. „Tegen Letland stonden we heel lang met 1-0 achter. Dan is het na tuurlijk logisch dat er een ver dediger wordt gewisseld om aanvallend meer te kunnen af dwingen. Dat pakte ook goed uit. want die wedstrijd wonnen we nog met 2-1." De wissel tegen Nederland, het land waar hij speelt, deed hem veel meer pijn. In zijn 23ste in terland 'werd hij eerst twintig minuten dolgedraaid door Ar jen Robben, voordat Brückner hem naar de kant haalde. Tsje chië stond met 2-0 achter, er moest iets geforceerd worden. „Die wissel tegen Nederland was niet goed voor mij", klinkt het gelaten. Wissel Het duel met Oranje heeft Grygera een paar dagen achter volgd. De razendsnelle wissel voor een miljoenenpubliek voel de als een persoonlijke vernede ring. „Lichamelijk voel ik me prima, ik heb nergens last van. Maar die snelle wissel tegen Ne derland is me psychisch niet in de koude kleren gaan zitten. Twee keer gewisseld en een wedstrijd op de bank, zo gaat het in het voetbal." In de ontmoeting met Duits land bleef Grygera negentig mi nuten op de bank. Opvallend was dat niet, hij zat naast on- Zdenek Grygera (nummer 2) werd in het duel met Nederland al heel snel gewisseld. foto Hans van Weel/GPD der anderen Nedved, Koller, Baros, Poborsky en Rosicky. In Nederland - dat de hulp van Tsjechië nodig had om de kwartfinale te halen - begon men al voorzichtig te morren, maar de Tsjechische B-ploeg verraste met een knappe zege op de Duitsers. In het Oost-Europese kamp had niemand bedenkingen over de keuze van Brückner. Ook al omdat 'het andere Tsjechië' het bij eerdere gelegenheden goed had gedaan. ..Nee, toen de op stelling bekend werd gemaakt heb ik niet aan mijn ploeggeno ten bij Ajax gedacht", lacht Grygera. „Niet aan Nederland en ook niet aan Duitsland. Het enige dat we wilden was ook die wedstrijd winnen en we wa ren er allemaal van overtuigd, dat dit elftal daar sterk genoeg voor zou zijn." Daarom was het voor Grygera geen verras sing dat de Tsjechische reser ves Duitsland naar huis stuur den. „Die ploeg was geen B-elf tal. Onze selectie bestaat uit 23 spelers en die wedstrijd tegen Duitsland heeft alleen maar be wezen hoe sterk we in de breed te zijn. Ik had best willen spe len, maar het is niet vreemd dat de bondscoach anderen wat speeltijd wilde geven." Twijfel Het heeft Grygera eens te meer met een vervelend gevoel ach tergelaten. Hij is, mits fit, al tijd verzekerd geweest van zijn plekje in de nationale ploeg. Maar Martin Jiranek deed het goed tegen Duitsland en nu knaagt de twijfel. „Ik denk dat het moeilijk voor me wordt om weer in de basis te komen. Nor maal gesproken zal Jiranek rechtsback spelen. Ik moet op de training laten zien dat ik toch in het elftal hoor." Morgen begint het serieuze werk voor de Tsjechen. In Por to wacht Denemarken in de kwartfinale. Weinigen kunnen zich voorstellen dat de titelpre- tendent zich door Jon Dahl To masson en zijn ploeggenoten in de luren zal laten leggen, maar Grygera is en blijft voorzich tig. „Mensen zien Tsjechië nu als topfavoriet. We hebben ne gen punten gehaald in drie wed strijden en we hebben een heel goede indruk gemaakt. Dus ik vind dat we daar ook niet voor moeten weglopen. Maar vanaf nu is het alles of niets. Dan kan er van alles gebeuren, één fout kan fataal zijn." Daarbij komt dat ook Denemar ken tot nog toe een uitstekende indruk heeft gemaakt. Met fris aanvallend voetbal werd Italië de weg naar de kwartfinale ver sperd. „Denemarken heeft een heel sterk elftal", vindt de Tsjech. „Het speelt compact en heeft ook nog niet verloren ter wijl het toch tegen Italië en Zweden heeft gespeeld." Ajax Grygera hoopt dat het verblijf in Portugal tot na de finale (4 juli) zal duren. Daarna gaat hij op vakantie om vervolgens gre tig aan een nieuw seizoen bij Ajax te beginnen. „Ik heb het afgelopen jaar door al die bles sures niet kunnen laten zien wat ik kan, dat wil ik straks graag recht zetten. Als ik fit blijf, moet dat lukken." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18