De boosheid is toegenomen •ze Salvador Dali in Raadskelder Nazomerfestival op veel locaties 17 [aad van State jndt dak van indbouwloods ok te rood Preventielessen zonder politie Extra geld riolering buitengebied Geld voor oorlogsdocumentaire Statiegeldflessen spekken goed doel kunst zaterdag 26 juni 2004 nrHarmen van der Werf JOLEN - Rood is misschien een mooie kleur, maar niet ureen dak van een landbouw- ads aan de Postweg, op het Thoolse platteland, vond gemeente Tholen. Tot in hoog- 'instantie, bij de Raad van jte ih Den Haag, is Tholen arover deze week in het gelijk ileld. rechtbank in Middelburg >j zich ook al over de kwestie oogen en was het gemeentebe- ur gevolgd. ar", vertelt M. van Oor- it. eigenaar van de loods, vonden dat ons om-echt was agedaan. De gemeente had al- aangegeven dat wij de 'steenrood' moesten ge- ïken voor de dakbedekking, nder een kleurnummer op te De akkerbouwer be- »t in hoger beroep te gaan bij van State. It hij daar opnieuw in het on- flijk is gesteld, noemt hij 'jam- ir' Hij had anders van de ge- ?nte een schadevergoeding urnen eisen. Want het dak ïfthij al laten overschilderen, maart. in Oorschot hing een dwang hoven het hoofd van 7500 aoper week, oplopend tot een iximum van 75.000 euro. fet was geen grapje meer." overschilderen kostte iDOOeuro. aai fende van het geld", vindt aOorschot nog steeds, „zeker ïlat wij en onze architect it na het overschilderen min- r positieve reacties kregen, ithet dak er zo saai, zo dof uit- .tmaar ja, de gemeente denkt Branders over. En wat doe je Je moet op een gegeven mo at gewoon verder met je be- ijf" ulgens de Raad van State was eerst gebruikte kleur 'accent niet in overeenstemming de bouwvergunning. De had 'terracotta' of 'steen- cd' moeten zijn en daarvan ;kt 'accent red' duidelijk af, is het Haagse rechtscollege. TERNEUZEN - Het Terneuzense PvdA-gemeenteraads- lid M. de Regt in Terneuzen vindt het 'onbegrijpelijk en betreurenswaardig' dat de politie niet langer meewerkt aan schooladoptieplannen. Juist de lessen van agenten kunnen er voor zorgen dat jongeren later niet op het slech te pad belanden. „Op het belang van preventie wordt altijd de nadruk ge legd. Dan kun je nou toch niet zomaar stoppen met zo'n project", stelde De Regt tijdens de rondvraag van de raadsvergadering. Wethouder C. Liefting voelde met de Axelse schooldirec teur mee. Maar ook de politie zit krap in de financiële middelen en moet prioriteiten stellen. Landelijk zijn er overigens inmiddels 'pragmatische' alter natieven gevonden om schooladoptieplannen uit te blij ven voeren. „Een beroep op Halt en de ZCAD kan uit komst brengen. Dat soort instellingen heeft, campagnes die speciaal op de jeugd zijn gericht en ook prima wer ken." TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen trekt bijna 400.000 euro extra uit voor het aansluiten van dertien wo ningen in het buitengebied op het gemeentelijk riolerings systeem. In het kader van de nieuwe Wet Milieubeheer is de ge meente verplicht om woningen in het buitengebied waar voor geen provinciale ontheffing is verleend aan te slui ten om het bestaande rioleringssysteem, De werken moeten voor 31 oktober worden uitgevoerd. Voor de operatie had de gemeente al ruim een half mil joen euro gereserveerd. Dit bedrag is niet toereikend. De raad wordt gevraagd een extra krediet van bijna vier ton beschikbaar te stel len. SLUIS - De gemeente Sluis draagt duizend euro als waar deringssubsidie bij in de kosten voor de televisiedocumen taire Bataljon Zeeland. Dit bataljon was in de maanden direct na de Tweede We reldoorlog actief met zogenaamde achterhoedetaken. Ook in het na-oorlogse Indië was dit onderdeel werkzaam. De documentaire schetst de gang van zaken van het bataljon binnen een historisch kader. De documentaire zal worden vertoond via Omroep Zee land en filmfestivals. De totale productiekosten bedragen 159.000 euro. HEINKENSZAND - Tijdens de Schoolsport Olympiade in Heinkenszand is door de kinderen van alle Borselse ba sisscholen 217 euro bij elkaar gebracht voor het goede doel. De leerlingen was gevraagd om van thuis lege statiegeld- flessen mee te brengen, wat uiteindelijk bijna negenhon derd flessen opleverde. Het geld wordt door ICCO, een landelijke stichting voor ontwikkelingssamenwerking verdrievoudigd en gaat naai de Stichting Tio Loiro. Deze stichting organiseert onder meer straatspeelprojecten in achterstandswijken in Brazi lië. ^Ernstjan Rozendaal ©DELBURG - Het program ma van het Zeeland Nazomer festival (ZNF) is rond. Maan- maakt de organisatie via W festivalbrochure en de eigen bekend wat er - naast de rote producties in verschillen- e regio's - van 30 augustus tot "met 12 september geprogram meerd is rond het Abdijplein in Ndelburg. „Dal hebben we jaar uitgebouwd tot een vol- «aardig muziekfestival", zegt Wistiek leider Alex Mallems. fct ZNF is erin geslaagd grote te strikken op het gebied popmuziek en jazz. Naast «concert van Blof en Femi Ku- ^°P 31 augustus (waarover de "C al eerder berichtte) sprin- pïop het gebied van de popmu- vooral de namen Gorki (2 Novastar (3 sept) en ®overphonic (4 sept) in het De Nederlandstalige band wrid is m België net zo succes- tol als Blof in Nederland, het -euwe album Another lonely van de formatie Novastar Knd Nederlander Joost Zwee ds staat hoog in de Belgische Pjsten en Iiooverphonic be- 'flort tot de succesvolste Bel gische groepen van de laatste ja ren Voor het concert Sit down and listen dat Hooverphonic op het Abdijplein verzorgt, is de groep uitgebreid met een strij kersensemble. Uit Nederland komt Stuur- baard Bakkebaard (8 sept), een veelgeprezen groep die rammel blues maakt a la Tom Waits. De in Gent woonachtige Portori- caanse zanger Gabriel Rios, wiens debuutalbum Ghost Boy in België enthousiast is ont haald, zorgt voor pop met een flinke dosis salsa (1 sept). Voor het eerst zit in de programme ring van het ZNF-festivalhart ook klezmer, gespeeld door de Antwerpse formatie Klezmic- noiz (9 sept>. De accordeon staat centraal bij Papillon met onder anderen Jean Corti, de accordeo nist van Jacques Brei (12 sept). Legendarisch De toppers uit de Belgische jazz spelen zaterdag 11 september. Dan maakt zowel mondharmoni cavirtuoos Toots Thielemans als gitarist Philippe Catherine als het Brussels Jazz Orchestra zijn opwachting op het Abdijplein. Nederlands beste jazztrompet- tist Eric Vloeimans brengt met het Rosa Ensemble, acteur Hans Dagelet en gitarist Jeroen Kim man een programma met blues en poëzie rond de legendarische Captain Beefheart (7 sept). Het Belgische duo Les Messieurs speelt electrojazz (3 sept) en de Duitse Lisselote Kunkel geeft een jazzconcert op het orgel van de Nieuwe Kerk (4 sept). Net als vorig jaar begeleidt de ZNF-Festivalband als voorpro gramma op verschillende avon den jong Zeeuws talent. Het pro gramma Made on earth (6 sept, Nieuwe Kerk) draait om moder ne dans, Luna en Alta Mar brengt een show met flamenco (10 sept). Het Zeeuws Orkest geeft 10 september op het Abdij- plein een concert met populaire klassieke muziek onder de noe mer Musica Espanol. Zoals altijd is het Abdijplcin tij dens het nazomerfestival een po dium voor beeldende kunst. De Middelburgse kunstenaar Piel Dieleman heeft een installatie ontworpen waarin de Vlaamse actrice Chris Thys de theatermo noloog Beeldbeschrijving van Heiner Müller opvoert (6 t/m 11 sept). Kunstenaar Bei Ning uit Kloetinge heeft een videomonta ge gemaakt die deel uitmaakt van de muzikale voorstelling El Camino de Santiago (6 sept). Verder staan kindervoorstellin gen, een meezingprogramma en lezingen gepland. De fanfare Banda Azufaifo, die optreedt in muziektenten in Vlissingen, Nis- se, Wemeldinge, Tholen, Krab- bendijke en Zuiddorpe, verzorgt 30 augustus de muzikale ope ning van het festival. De offi ciële opening wordt verricht door staatssecretaris Medy van der Laan (D66 cultuur). Poel bos Zoals eerder gemeld wordt aan de Westkappelse zeedijk de ope ra Sweetheart come opgevoerd, zijn praathuisjes in Arnemui- den, Bruinisse en Paal het decor van de dialoog De Eendvaria- ties, wordt in IJzendijke het spe ciaal voor het ZNF geschreven stuk De Oranje Kasuaris opge voerd en bewerkt Het Muziek Lod de succesvoorstelling Diep in het bos tot locatievoorstelling in het Poelbos in Goes. Mallems: „Nog nooit hebben we een editie gemaakt die zich op zoveel plekken in Zeeland af speelt en nog nooit is het totale programma zo divers geweest." Vanaf maandag verspreidt het ZNF de brochure Minizine en is informatie te vinden op de site www.nazomerfestival.nl. door Ernst Jan Rozendaal SLUIS - Het is dit jaar een eeuw geleden dat de Spaanse kunstenaar Salvador Dali (overleden in 1989) werd geboren. Dat wordt ook in Sluis herdacht, met een exposi tie die vandaag begint in de Raadskelder. In Sluis? Een balletje kan raar rollen. Het ligt niet voor de hand dat werk van de wereldbe roemde Dali wordt geëxposeerd in Sluis. Dat het nu toch gebeurt, komt door de con tacten die twee jaar geleden zijn aange knoopt met de Antwerpse kunsthandel en galerie Bemart. Die verzorgde eerder in Sluis exposities van Comeille en Herman Brood. „Wij werken niet zo vaak mee aan tentoon stellingen buiten Antwerpen", zegt eige naar Bernard Van Dyck. „Er is een aantal redenen om het in Sluis wel te doen. Ten eer ste is dit een geschikte ruimte, waar veel werk kan worden getoond. Daarbij komt dat de samenwerking bij de expositie van Comeille ons zeer goed is bevallen. Het komt vaak voor dat we na een tentoonstel ling een heel gedoe krijgen met een galerie om de financiën. Dat is hier niet het geval. De Raadskelder wil ook niet vijftig of zestig procent van de opbrengst, maar twintig, waardoor het voor ons aantrekkelijk is om op locatie te gaan zitten. En niet toevallig is dat in Zeeuws-Vlaanderen. Dat is toch een beetje het achterland van Antwerpen. Wij verwachten dat pubhek dat hier 's zomers een expositie van Comeille of Dali bezoekt later in het jaar wellicht bij onze galerie in Antwerpen langskomt." Geen topwerken Op de verkoopexpositie in Sluis zijn uiter aard niet Dali's topwerken te zien. Die be vinden zich in musea en particuliere collec ties. En komt een van zijn bekende surrea listische werken te koop, dan zal dat in Lon den of New York zijn, tegen prijzen die een normale sterveling niet kan opbrengen. In Sluis zijn grafische werken en beelden te zien, alle geihaakt in oplagen van tweehon derdvijftig tot driehonderdvijftig exempla ren. Op één na zijn alle werken wel tijdens Dali's leven gedrukt of gegoten. Die ene is om te laten zien dat er verschillen bestaan tussen een echte Dali en een echte Dali. „Met de originele etsplaten, de houtsnedes of de mallen van Dali zijn er na zijn dood nog flink wat afdrukken gemaakt", ver klaart Bernard. „Dat is gebeurd door de rechthebbenden en het wordt keurig op de afdrukken vermeld. Daar is dus niets ille gaals aan. Maar uiteraard*zijn zulke werken niet voorzien van een handtekening. We la ten er hier een zien. Je zou het bijna een pos ter kunnen noemen. Er is een duidelijk ver schil met het overige werk dat we tonen. We hebben wat houtsnedes met een gestempel de signatuur, maar verder overwegend wer ken met een handgeschreven signatuur. Het is het wat onbekendere grafische werk, maar kwalitatief zeer goed. Dat laatste is Een beeld van een gesmolten klok en enkele van de grafische werken van Dali die in Sluis zijn te bewonderen. foto Wim Kooyman voor ons een voorwaarde. Omdat het wat minder bekend werk is, is het ook nog be taalbaar." De prijzen van het grafische werk variëren in Sluis van zeshonderd euro voor een hout snede met gestempelde handtekening tot ze venduizend euro voor een op lamsvel ge drukte ets. Veel werken komen uit series waarin Dali taferelen verbeeldde uit De goddelijke ko medie van Dante, Gargantua en Pantagruel van Rabelais, de bijbel en de mythe van de Graal. Natuurlijk onbreken de typerende surrealistische voorstellingen niet, maar vooral in de etsen is duidelijk dat Dali ook onder invloed stond van klassieke voorgan gers als Rembrandt en Rubens. Er is een'vi trine met Limogesporselein en door de ruim te verspreid staan merkwaardige beelden van vrouwen met laden in hun buik, een slak met vleugels en natuurlijk een gesmol ten klok. Van weinig kunstenaars zijn zoveel valse werken in omloop als van Dali. Bernard steekt veel tijd in de controle van werken die hem worden aangeboden en die hij te koop aanbiedt „Het oeuvre van Dali is nauwkeurig beschreven. Ik zoek alle wer ken op in de literatuur en kijk dan of zaken als de papiersoort, de afmetingen en de sig natuur kloppen. Uiteraard let ik ook goed op, wie mij een werk van Dali aanbiedt Veel van deze werken komen rechtstreeks van uitgevers waarmee Dali werkte." Expositie: Salvador Dali, t/m 15 augustus in De Raadskelder in Sluis, opening vanmiddag om 16.00 uur. Open za t/m woe van 14.00-1 <>0 uur. tal mensen." Na een aantal incidenten, zoals een gijzeling in de rechtbank van Almelo en een schietpartij in de recht bank van Arnhem, werd vorig jaar dui delijk dat rechtbanken beter beveiligd moesten worden. Niet alleen in het be lang van rechters en officieren van justi tie, aldus Van Dijke. „Maar voor ieder een, voor de medewerkers, voor de be zoekers." Na die incidenten leek het of het Rijk met geld over de brug zou ko men voor de extra beveiliging. Maar dat is niet gebeurd. Van Dijke moest met zijn staf bepalen waaraan ze prioriteit gaven: meer veilig heid of meer zaken afwerken. Ze kozen voor meer veiligheid. Dus voor extra ca mera's, een detectiepoort en extra veilig heidspersoneel. Eind dit jaar wordt gekeken of al die extra veiligheidsmaatregelen voldoen. Uit de woorden van de rechtbankpresi dent mag opgemaakt worden dat de de tectiepoort noch de extra camera's ver dwijnen. Er is zelfs behoefte aan een scanstraat om de handbagage van ieder een die binnenkomt te controleren. Nu gebeurt dat nog handmatig, waarbij de kans aanzienlijk is dat bijvoorbeeld een weinig opvallende maar in potentie wel gevaarlijke brievenopener over het hoofd wordt gezien. Poederbrieven Sinds enige tijd wordt ook de post ge controleerd vanwege de dreiging van poederbrieven. Zo wordt alle risicovolle post in een speciale kamer door ge traind personeel geopend. Ook is er een nieuwe toegangspas ingevoerd die door alle medewerkers zichtbaar gedragen moet worden. En medewerkers mogen niet zomaar stukken op hun bureau la ten liggen. Als ze de werkplek verlaten moet het bureau schoon zijn. De pe's van alle medewerkers zijn speciaal ge programmeerd om te voorkomen dat an deren gevoelige informatie kunnen le zen. Als de toetsen enkele minuten niet aangeraakt worden, valt de pc uit. Hers tarten is alleen mogelijk na het invoe ren van een serie inlogcodes. „En dat kost allemaal tijd", aldus Van Dijke. Tijd die bij de Middelburgse rechtbank toch al kostbaar is wegens de grote werkdruk. Zo is er het afgelopen jaar bij de rechtbank op het gebied van toe gankelijkheid heel wat veranderd, gééft hij zelf aan. Bedachtzaam: „We hebben geprobeerd in alle redelijkheid die maatregelen te nemen die de veiligheid en het gevoel van veiligheid vergroten." door Emile Calon Rechtbankpresident L. van Dijke pakt een pen, drukt op het knopje zodat ze schrijfklaar is, maakt van zijn hand een vuist en wijst met de punt rich ting zijn keel. „Kijk, nu is ze een wa pen. Hiermee kan je iemand gijzelen." Enkele ogenblikken later ontspant hij zijn hand, legt de pen terug, laat zijn schouders iets zakken in een ontwapen de houding en vertelt dat absolute bevei liging een illusie is. „Alle veiligheids maatregelen zijn relatief." Sinds een klein jaar staat er bij de en tree van de Middelburgse rechtbank een detectiepoort. Van Dijke geeft di rect toe dat zo'n zeer opvallende poort aan de ingang van een openbaar ge bouw een drempel vormt. Uit oogpunt van veiligheid is toch voor die maatre gel gekozen. Dankzij die poort worden er per dag gemiddeld zo'n vijf gevaarlij- Beveiliging ke voorwerpen bij bezoekers aangetrof fen. ..Van messen tot breipennen en ge reedschappen." Van Dijke zegt met een enigszins cyni sche ondertoon dat hij niet zo goed snapt waarom mensen een hamer, een Engelse sleutel of een koevoet meene men naar de rechtbank. Het zijn echter gereedschappen die zijn gevonden bij bezoekers. Met de regelmaat van de klok worden dankzij de detectiepoort ook messen gevonden; variërend van vrij onschuldige pennenmesjes tot ver boden vlindermessen. Ook illegale bus jes met pepperspray zijn aangetroffen. Dat zijn allemaal voorwerpen die men sen willens en wetens de rechtbank pro beren binnen te krijgen. Het personeel ziet ook geregeld bezoekers even rechts omkeert maken als ze de detectiepoort zien. Sarcastisch: „Die moeten blijk baar nog even iets terug in de auto leg gen." De detectiepoort is de meest zichtbare uiting van de betere beveiliging van de Middelburgse rechtbank. Minder zicht baar zijn de vele extra camera's in het gebouw en de barrières in de rechtsza len zelf. Die moeten voorkomen dat ver dachten of bezoekers in een fractie van tijd bij de rechter of officier van justitie kunnen komen om hen te bedreigen met bijvoorbeeld een pen. Ook zitten er in de regel meer leden van de parketpolitie bij rechtszaken dan en kele jaren terug. Recent nog waren wel geteld zes van deze bewakers aanwezig toen Van Dijke als politierechter een zaak tegen een Middelburgs echtpaar behandelde. Hij zegt dat die zes hem toch een zeker gevoel van veiligheid ga ven. Wij leven niet meer in de maat schappij waarin iedereen de achterdeur laat openstaan, vervolgt Van Dijke. „Er is een toegenomen boosheid bij een aan- Rechtbankpresident Van Dijke passeert de detectiepoort, een van de beveiligings maatregelen die de rechtbank heeft genomen. foto Ruben Oreel looverphonic, één van de succesvolste Belgische bands van de laatste jaren, treedt op 4 september op in Middelburg. foto Kris Dewitte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17