>zc Einde kokkelsector nog troebel Omgevingsplan vraagt moed en durf Marsaki is vaak de laatste strohalm Omwonenden woest over werktijden aan nieuw theater WA en VVD willen meer duidelijkheid over uitkoopregeling mleg bruggen ïVlissingen 18 t/m 21 Wegen bij Grijpskerke veiliger Celstraf voor diefstal en heling Souburgse dealer moet werken Man valt vrouwen lastig zeeuwse almanak Schwalbe tie: 0113-315649 fpzc.nl fljl;redactie@pzc.nl js 31,4460 AA Goes .itentie-exploitatie:' Jd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; is-Vlaanderen: 0114-372770; aal: 020-4562500. terdag 26 juni 2004 editie Walcheren IfarHarmen van der Werf )ES - CDA en VVD willen stduidelijkheid over een goe- oilkoopregeling voor de me- inische kokkel visserij, voor zij instemmen met beëindi- g van de sector. De Zeeuwse lerleden S. Buijs (CDA) en Geluk (VVD) gaven gisteren reactie op het kabinetsbe- jt om per 1 januari 2005 de Echanische kokkelvisserij in Waddenzee niet meer toe te alsnog veel te vaag", liet ik weten, „zeker als het a het verlies aan werkge- ad en hoe daarmee wordt irongen." Buijs vindt dat zmaar merkte daarbij op dat iokkelsector zelf heeft inge- sdmet de instelling van een missie die zich over een uit- pegeling gaat buigen, snef in het kabinetsbesluit oordeelde Buijs. dat de mos- Tisserij de ruimte krijgt om te -sen aan vernieuwingen, aan H»e methoden om mossel- si in te vangen. En dat het ka st stelt dat de mosselvisserij 1993 'heeft bijgedragen het herstel van mosselban- en andere natuurwaarden K Waddenzee'. ïl vreugde viel er in de mossel- ifortoch niet te bespeuren. I-I. Geesbergen van de produ- taorganisatie mossel cul- ir en mosselbestuurder W. iden Berg uit Bruinisse bena men allebei 'het treurig te uien dat de kokkelsector et sneuvelen voor gaswin- i iden Berg was er ook niet ge- op dat de mosselvisserij bui- ischot blijft. „Straks zijn wij LISSINGEN - In de Vlissingse jk Lammer en burg wordt dins- gbegonnen met werkzaamhe- voor de aanleg van drie raggen over de Meliskerkse 'atergang. jgen komen ter hoogte de Kreekrug-Strandwal, hagland-Zandplaat en Hout- il-Ki'eekrug. De uitvoering ge flirt in een aantal fasen. Van juni tot en met 16 juli wordt :gewerkt aan de fundering en beschoeiingsconstructie. Op en 20 juli worden de bruggen siaatst en de dagen daarna irden ze afgemonteerd. Van augustus tot naar verwach- 110 september wordt de defi- teve bestrating aangelegd. (Advertentie) de zon maakt alles mooier... zelfs de prijzen! nu 50% korting op de voorjaars- en zomercollectie (Advertentie) Grote Markt 11-13 4461 AH Goes wellicht aan de beurt." Handma tig kokkelvisser J. Kwist uit Tholen meldde de laatste tijd goed te hebben gemerkt dat de sfeer onder zijn collega's uit de mechanische kokkelvisserij ge spannen was. „Ze zeiden niks meer tegen ons." Hoewel Kwist het betreurt dat de mechanische kokkel visserij verdwijnt uit de Waddenzee, ziet hij er voor zich zelf en andere handkokkelaars ook iets positiefs in. Waarschijn lijk komt er meer ruimte voor handkokkelaars. Voor de afzet van kokkels zal het vertrek van de schepen niks betekenen, volgens Kwist, ook al moeten conservenbedrijven sluiten. „Vanuit Spanje - waai de meeste kokkels naartoe gaan - is al eens aangeboden een fa briekje in Nederland op te zet ten." De mechanische kokkelvis serij bestaat nog uit ruim twin tig schepen, waarvan de meeste in handen zijn van de drie con cerns Heiploeg Shellfish, Roem van Yerseke én Prins en Dinge- manse. Als het tot een uitkoopre geling komt, worden de schepen ongeschikt gemaakt voor de me chanische kokkelvisserij, aldus minister Veerman van Land bouw. Over de gevolgen voor de werk gelegenheid doen verschillende getallen de ronde. De kokkelsec tor heeft door Deloitte en Tou.- che laten uitzoeken hoeveel werk verloren gaat. Uit dat on derzoek kwam een getal van 950 tot 1100 directe en vooral indi recte arbeidsplaatsen naar vo- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het oude pand van Re naissance, voormalig Dert en het karakte ristieke hoekpand aan de Zeilmarkt/ Gra- vestraat in Vlissingen. De drie com plexen zijn allemaal in bezit van de regio nale ontwikkelingsmaatschappij Mars aki, waarvan het hoofdkantoor in Goes zetelt. Het kan niet op bij Marsaki. „We worden door de gemeente vaak gezien als een laatste redmiddel. Als panden niet op ge wone wijze worden verkocht, is er altijd nog Marsaki", reageert Ruud de Baar, ad junct-directeur van Marsaki. Marsaki is de projectontwikkelaarstak van drie woningcorporaties in Vlissin gen, Tholen en Goes. De instelling heeft een commerciële project-BV en een BV die draait zonder winstoogmerk. „Deze drie Vlissingse projecten vallen in de laat ste categorie. Hiervan worden we niet rijk. We zijn al tevreden als de kosten worden gedekt. Met deze initiatieven wil len we een bijdrage leveren aan de leef baarheid van Vlissingen." Vaak klinkt het dat Marsaki traag werkt. Dert schiet niet op en ook bij Renaissan ce is weinig beweging te zien. „Maar", verweert De Baar zich, „meestal komen wij pas in beeld, als een pand al lang heeft leeggestaan. De projecten worden er daardoor niet gemakkelijker op." Voor de restauratie van Renaissance en de belendende gebouwen op het Bel- lamypark en Achter de Kerk staat de aan nemer in de startblokken. „Het wachten is op een monumentenvergunning. Dat doen we al driekwart jaar." Er hebben zich geïnteresseerden aange meld voor de vier appartementen en de commerciële ruimte, die eens in Renais sance zullen verschijnen. Veiligheid Het oude winkelcomplex van Dert aan de Nieuwendijk werd anderhalf jaar gele den door Marsaki gekocht. Nog steeds ligt de wederopbouw stil. „De staat van het pand is ronduit slecht. Op sommige plaatsen mag je voor je eigen veiligheid niet komen. Het valt ook niet mee om geïnteresseerde gebruikers te vinden. Vanaf het moment dat wij het in bezit hebben, heeft nog geen enkele onderne mer belangstelling getoond om er iets te beginnen." Dert stond zeven jaar leeg voordat het ge bouw aan Marsaki werd verkocht. Het ging van hand tot hand, van belegger tot belegger. De prijs werd opgedreven, ter wijl het aangezicht verslechterde. De gemeente attendeerde Marsaki erop. „We hebben uitvoerig vooroverleg gehad met de gemeente over Dert, voordat we toehapten." Marsaki kan niet ongebrei deld geld uitgeven aan dit soort projec ten. „We zijn ingedekt door de gemeente en we kunnen erop vertrouwen dat alle vergunningen voor Dert met spoed wor den geregeld." Maar welke bestemming moet het pand krijgen? Enige tijd geleden werd bekend dat het voormalig winkelcomplex van Dert geschikt zou worden gemaakt voor Marsaki heeft onder meer het karakteristieke hoekpand aan de Zeilmarkt/Gravestraat in bezit. Huizen in de dure sector gaan niet gemakkelijk van hand tot hand. Vaak zien beleggers kans om het pand op te kopen, met louter het idee om er financieel wijzer van te worden. Leegstand ligt op de loer. Karakteristieke panden zijn er wel, maar ze raken in verval, omdat verbouwingskos- ten te hoog zijn en een nieuwe bestemming niet eenvoudig gevonden wordt. In Vlissingen staan al lange tijd dit soort panden te koop. Ze verkommeren, zoals het pand van de voormalige fotozaak van Dert op de Nieuwendijk, de vroegere meubelzaak Re naissance op het Bellamypark, het hoekpand Kerkstraat 10, het woonhuis op de hoek van de Zeilmarkt en Gravestraat, het Stedelijk Museum op het Bellamypark en de vier ex-loodshuizen aan de Spuistraat. In een korte serie wordt het verval van panden met eten smoel in Vlissingen belicht. huisvesting voor hulpbehoevende oude ren. Dat idee is onlangs afgeblazen, om dat de verbouwingskosten te hoog zou den oplopen. „Er wordt nu een alterna tief plan gemaakt. Het kan zijn dat we het weer terugbrengen naar drie eenhe den." Het zijn panden met mogelijkhe den en met problemen. De voormalige ei genaar van het hoekpand op de Zeilmarkt/Gravestraat wilde er lange tijd geen afstand van doen. Het verkom merde. Begin dit jaar greep de gemeente in, omdat instortingsgevaar dreigde. Het hoekhuis werd door Marsaki gekocht voor circa 200.000 euro. „Er komt nog ze ker evenveel bij om de boel te restaure ren. Een zorginstelling heeft interesse ge toond om een ruimte te huren." In 2006 stellen Provinciale Staten het eerste Omge vingsplan Zeeland vast. Daarin worden de lijnen uit gezet voor gebruik van de ruimte, omgaan met water en milieu, ontwikkeling van de economie en van natuur en landschap. Politici moe ten nu al kiezen. Dat blijkt een lastige opgave te zijn. door Rinus Antonisse GOES - Kan Zeeland een groen-blauwe oase blijven en te gelijk economische groei bevor deren? Die vraag staat centraal in de discussies over het nieuwe Omgevingsplan. Het antwoord van de spelers die zich be moeien met de toekomst van de provincie is vrij eensgezind 'ja'. Hoe dat tweesporenbeleid - zo wel economie als ecologie ver sterken - gestalte moet krijgen, daarover wordt heel verschil lend gedacht. De Staten hebben in de regio di'ie debatten gehouden met be stuurders en belangenbeharti gers. Die konden aangeven wel ke richting moet worden uitge stippeld. Duidelijk is dat wat de een als versterking van de groen-blauwe kwaliteiten ziet, door de ander juist als een aan tasting wordt ervaren. Het beoogde tweesporenbeleid zorgt voor een tweedeling in de provincie. De ijveraars voor meer economische ontwikkelin gen (rood) tegenover degenen die kiezen voor rust, ruimte en duisternis (groen). Een Omge vingsplan kan deze tegenstellin gen nooit verenigen. De Staten moeten dus kiezen en dat valt in polderland niet mee. Opmerkelijk is dat de 'roden' vooral oude wijn in nieuwe zak ken gieten. Zij beogen meer van hetzelfde: meer huizen, meer werk, meer inwoners, meer be drijventerreinen, meer vrijheid voor de landbouw, meer recrea tieve voorzieningen. Zonder het analyse hardop te zeggen willen ze een alles-moet-kunnen aanpak. Het enige wat minder moet is de re gelgeving. In feite gaat zo'n benadering echte keuzes uit de weg. Het is een enkelspoorbeleid. Natuur lijk wordt geroepen dat de groen-blauwe oase daarbij over eind kan blijven, maar dat er sprake is van achteruitgang in plaats van versterking, staat als een paal boven water. Ruimte en marges zijn gewoon te krap bemeten. Het hoeft geen betoog dat zich in dit kamp de fervente voorstanders van een Wester- schelde Container Terminal op houden. De insteek van de 'groenen' is anders: neem de groenblauwe oase als drager voor een vitale economie en een gezond leefkli maat en landschap. Dus ook (meer) industrie en bedrijvig heid, maar eveneens meer kan sen scheppen voor landbouw, re creatie en zorgeconomie. Na drukkelijk het landelijk gebied - waar de groenblauwe oase op drijft - niet op slot doen. Een WCT is overbodig en tast te veel aan. Doorgaan op oude voet is verre weg het gemakkelijkst. Een beet je pappen en nathouden, kool en geit sparen, maar wel rood steeds verder uitbreiden. Recent onderzoek naar de herinrichting van Zeeuwse gebieden wijst uit dat met een hutspot aan compro missen nimmer het beste resul taat bereikt wordt. Nadrukkelijker inzetten op de ren, met name in de conservenin- dustrie die zwaar op de winstge vende kokkels leunt. De advies commissie Waddenzeebeleid on der leiding van W. Meijer hield het op éénendertig voltijdse ba nen op mechanische kokkelsche pen, maar gaf geen aanwijzing voor het totale verlies aan direc te en indirecte werkgelegen heid. MIDDELBURG - De Pekelingseweg en de Lookholseweg tussen Aagtekerke en Grijpskerke zijn veiliger gemaakt. De gladde betonwegen zijn de afgelopen weken voorzien van een dunne laag asfalt waardoor het wegdek stroever is geworden. Hetzelfde is gedaan op de Grijpskerkseweg en de Oostka- pelseweg tussen Oostkapelle en Grijpskerke. In het asfalt zijn naden gemaakt die ook in de betonnen constructie er onder zitten. Dat is nodig omdat beton makkelijk uitzet en krimpt. De verkeersborden met de adviessnelheid van 60 kilome ter per uur, worden binnenkort verwijderd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Dordrecht voor dief stal en heling twee maanden gevangenisstraf opgelegd, plus een maand voorwaardelijk. De verdachte stal afgelopen december geluidsboxen uit een auto in Vlissingen. Ook nam hij de wielen mee. In de zelfde periode was hij betrokken bij de diefstal van kle ding uit een winkel in Middelburg. De buit, ter waarde van vijfduizend euro, werd bij hem aangetroffen. De politierechter vond de heling bewezen. MIDDELBURG - Een negentienjarige scholier uit Oost-Souburg die harddrugs dealde, moet 240 uur werk straf verrichten. De drugswinst, geschat op vierduizend euro, moet hij te rugbetalen aan de staat. De Middelburgse politierechter legde hem bovendien drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf op. De Souburger kocht cocaïne en xtc-pillen bij een hande laar en verkocht ze door aan klanten in Vlissingen en Goes. In zijn auto werden half december vijf gram coke en 37 xtc-pillen gevonden. Officier van justitie J. Zondervan verbaasde zich over het gedrag van de jonge verdachte. „Hij is vanuit het niets gaan dealen. Dat brengt veel schade met zich mee." De Souburger had toegegeven vijf maanden te hebben ge deald. VLISSINGEN - Een 29-jarige man uit Venray is donder dagnacht in het uitgaanscentrum van Vlissingen aange houden. De man viel in een café vrouwen lastig en sloeg een perso neelslid in het gezicht. De man is rond 02.45 uur meegeno men naar het bureau en verhoord. foto Lex de Meester door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Middel burgse belangenvereniging Van A tot Z is woedend. Omwonen den van het theater in aanbouw aan de Zuidsingel voelden zich gisteren overvallen door het be richt van de aannemer dat er de komende drie weken van 6.00 tot 22.00 uur wordt gewerk in de bouwput. „Het is een grote optelsom van ellende", zegt L. Clarijs, secreta ris van Van A tot Z. „Het is te gen de afspraak die we met de gemeente zijn overeengekomen. Er zou nooit voor 7.00 uur 's och tends worden begonnen en na ze ven uur 's avonds zou er niet meer gewerkt worden." Van A tot Z vindt bovendien dat de aannemer een overvaltactiek heeft gebruikt door op vrijdag middag brieven te verspreiden. „Het gemeentehuis is gesloten. We kunnen de wethouder niet meer wijzen op de afspraak. En er wordt absoluut niet met ons overlegd." Wethouder A. van 't Westeinde reageert dat hij don derdag van de aannemer het ver zoek kreeg om langer door te mo gen werken. „Ik heb toege stemd. Het vroege en late tijd stip brengt extra overlast met zich mee. Maar ik stond voor een dilemma." De bouwput moet leeggezogen worden, zegt hij. „De aannemer vertelde dat dat werk langer duurt, dan 'voorzien. Als we geen extra uren maken, kunnen ze de bouwvakvakantie niet ge bruiken om het onderwaterbe- ton te laten uitharden. Kortom: het hele schema zal in de war lo pen." Over de afspraak die hij met de omwonenden heeft ge maakt zegt hij: „Er zijn afspra ken gemaakt over de werktijden tijdens de sloop, niet tijdens de bouw." Volgens Van A tot Z heeft het verzoek om langer te mogen werken een andere re den. De vereniging zegt dat te kunnen bewijzen met een brief wisseling tussen de gemeente en de aannemer. „De aannemer heeft in maart aan de gemeente om uitstel van de opleveringsda tum gevraagd. De aannemer vindt dat de gemeente schuldig is aan die vertraging. De ge meente heeft dat verzoek niet ge honoreerd. Nu moet de gemeen te wel meewerken." economische kansen die de groen-blauwe oase biedt, is min der eenvoudig. Er is een omslag in denken voor nodig. Politi ci-bestuurders en bedrijfsleven hebben daar moeite mee. Maar bijvoorbeeld de natuur- en mi lieubeweging vaart al wel een andere koers. Niet meteen 'ho' roepen als het gaat om nieuwe ontwikkelingen in het buitengebied. Bereid zijn rust, ruimte en duisternis in be paalde mate te exploiteren. Ze noemen het graag: niet het kapi taal aantasten, wel de rente er van benutten. Gewoon verstan dig rentmeesterschap. In oktober geven Provinciale Staten aan welke hoofdlijnen voor het Omgevingsplan gaan gelden. Dan blijkt of politieke moed en creatieve durf aanwe zig zijn om te kiezen voor be houd of ontwikkeling. De Zeeuwse waarden aantasten of ze verantwoord exploiteren. (Advertentie) THEATERSBEZOEKERS OPGELET! Stuur uw bestelbon op voor I juli naarTEZ: Postbus 124 4330 AC Middelburg en maak kans op de vele publiekstrekkers en andere prachtige voorstellingen in Middelburg, Goes, Schouwen- Duiveland en Vlissingen. In dat Goese gezin met drie jnannen, kijkt de vrouw des huizes sportief mee naar het EK voetbal. Ook de mannen zijn sportief: ze proberen haar niet te ver moeien met eindeloze uitleg over de buitenspelval of de 'silver goal'. Gelukkig zijn de algemene principes van het spel haar niet onbekend. Zo begrijpt- ze wel waarom Dick fout is en Ruud goed. De heren des huizes voorzien het spel uiteraard voortdu rend van commentaar. Waarop de vrouw onlangs in formeerde: „Wie is toch die Schwalbe? Speelt die nu al weer mee?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11