Aanslagen rond Navo-top PZC SvöorVuudLubber' Thom Karreiïians komt op voor Bosnische Serviërs Rusland stuurt meer militairen naar Kaukasus n9n uit ^•president undesbank reft schikking U-normen voor nvemwater lorden strenger Doden en gewonden bij explosies in Istanboel en Ankara Poolse artsen naar rijke EU-landen Diplomaten scheuren door Brussel Japan staat klonen embryo's toe Verlengen visum VS strenger Flowers dreigt Clinton met proces 4cht Britse militairen door Iran vrijgelaten Storm eist levens in Duitsland Britse koningin penny duurder Pools parlement keurt nieuw kabinet goed vrijdag 25 juni 2004 5ANKFURT - Ernst Welteke, .president van de Duitse cen- j|t bank. betaalt een schik- ggvan 25.000 euro om vervol- jjdoor het Openbaar Ministe- taf te kopen. Het geld gaat ar een goed doel. zo heeft het U in Frankfurt gisteren laten irten. ftlteke kwam eerder dit jaar in jspraak nadat bekend was ge lorden dat hij bij de introduc eren de euro door de commer ce Dresdner Bank was ont- aid in het Berlijnse luxehotel ïer Bundesbank-president «est hij toezicht houden op tl commerciële bankwezen en et feestje zette hem juist in een etkeerd daglicht. De hotelreke- ig bedroeg 7600 euro. Later galden Welteke en de Bundes- mk dat geld terug. Het OM ai vervolging ingesteld omdat jewezen bankpresident zich- lihad bevoordeeld. De affaire geide ertoe dat Welteke moest rieden. ANP/DP A ïl'SSEL - Nederland moet natregelen nemen om de onge- «r vijfhonderd zwemmeertjes pen te kunnen houden. Door irtngere normen voor zwemwa- kunnen er ?o'n 35 uiteinde- Ijk verboden gebied verklaard irden, aldus bronnen in Brus- <1 gisteren. (Strengere criteria voor zwem ster zijn onderdeel van een po- :?k akkoord, waartoe milieu- aisters van EU-landen waar- ijnlijk maandag in Luxem- rrg besluiten. De nieuwe eisen jan dan in 2015 in. («Ierland heeft nu zo ongeveer schoonste zwemwater van iiropa. De strengere criteria Jen echter een hardere strijd bacteriën nodig. De ver tiling komt voor een deel uit Kepstoiletten, die illegaal leboord gekieperd worden, [sar ook poepende vogels en aoloverstorten maken zwem ster vies. ANP door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Aan de voora vond van de Navo-top in Istan boel is Turkije gisteren getrof fen door twee bomaanslagen. Daarbij vielen vier doden en vijf tien gewonden. De Turkse Nationale Veilig heidsraad kwam voor spoedbe raad bijeen. De afgelopen we ken zijn strenge veiligheidsmaat regelen genomen in verband met de top. Volgens minister Ak- su van Binnenlandse Zaken is een marxistische splinterpartij verantwoordelijk voor de aansla gen. Er zouden drie arrestaties zijn verricht. De eerste bom ging gister morgen af in de Turkse hoofd stad Ankara nabij het Hilton Ho tel, waar de Amerikaanse presi dent Bush het komende weekein de verblijft. Bij de explosie ver loor een agent zijn been, terwijl een andere zwaargewond raak te. De bom. die bij de ingang van de parkeerplaats van het ho tel was achtergelaten, zat ver borgen in een pakketje. Ook de tweede bom, die af ging in Istan boel zat in een pakketje en ont plofte in een rijdende gemeente bus in de wijk Capa. Vier- Tur ken kwamen hierbij om het le ven. Volgens de gouverneur van Istanboel Muammer Güler ging het niet om een zelfmoordaan slag. De bom in de bus werd ver voerd door een jonge vrouw, die omkwam bij de explosie. Vol gens Güler droeg de passagier het pakketje op haar schoot toen de bom 'te vroeg afging' Nog niet duidelijk is wat dan wel het doelwit van de aanslag was. Beide explosies worden ge zien als een daad van een linkse groepering. De explosie bij het Hilton Hotel is opgeëist door de marxistisch-leninistische partij. Splinterpartij Volgens minister Aksu gaat het om een 'kleine splinterpartij die weinig voorstelt'. Aksu zei ver der dat de explosies vermoede lijk alleen als afschrikmiddel zijn bedoeld. De indruk bestaat dat de daders eigenlijk geen slachtoffers wilden maken. Er is namelijk gebruik gemaakt van explosieven die veel lawaai ma ken, maar weinig schade berok kenen. Het pakketje bij het Hilton Ho tel in Ankara was bovendien op een goed zichtbare plek gelegd, waardoor de omgeving bijtijds kon worden ontruimd. Maar er werd een fout gemaakt door twee politieagenten, die bij de aanslag gewond raakten. In- plaats van op de explosieven op ruimingsdienst te wachten, be sloten zij zelf een kijkje te ne men bij het pakketje. GPD De Turkse politie zet de omgeving van de bus, waarin de explosie plaatsvond af. foto Louisa Gouliamaki/EPA WARSCHAU - Zeker duizend Poolse artsen hebben tot nu toe geprofiteerd van de toetreding van Polen tot de Eu ropese Unie op 1 mei en zijn elders aan de slag gegaan. De Poolse ziekenhuizen zitten door de uittocht van artsen met de handen in het haar zitten. K. Radziwill van de Poolse Kamer van Artsen voorspelde gisteren dat in oktober weer dertienhonderd artsen naar het buitenland zullen vertrekken, omdat ze daar meer kunnen verdienen en meer mogelijkheden krijgen om zich op hun vakgebied te kunnen ontwikkelen. ANP/DP A BRUSSEL - Diplomaten in Brussel begaan dertig keer meer verkeersovertredingen dan gewone burgers. De wild- parkerende en jakkerende diplomaten met hun CD-kente- kens betalen bovendien slec-hts 40 procent van de 2397 boetes in 2003. Het Belgische Kamerlid Schalck (SP.A) meldde deze cij fers gisteren. Hij heeft de Belgische minister van Buiten landse Zaken gevraagd om maatregelen. De diplomaten zijn echter onschendbaar. Justitie heeft al meerdere brie ven naar ambassades gestuurd, maar dat hielp niets. ANP TOKIO - Een commissie die in opdracht van de Japanse regering een advies opstelt over wetenschappelijk onder zoek piet menselijke embryo's, raadt aan het klonen van ongeboren vruchten op beperkte schaal toe te staan. De verwachting is dat het advies wordt overgenomen. Het klonen van embryo's mag slechts op beperkte schaal ge beuren en alleen dienen voor onderzoek naar het gebruik van stamcellen in de medische wetenschap. AP WASHINGTON - Buitenlanders die in de Verenigde Sta ten werken, moeten naar Amerikaanse ambassades als ze hun visum willen laten verlengen. Tot nu toe konden bui tenlandse werknemers in de VS de verlenging van hun vi sum via de post aanvragen. Vanaf 16 juli neemt het minis terie die aanvragen niet meer in behandeling. De nieuwe maatregel past in de verscherpte Amerikaanse grenscontroles na de aanslagen van 11 september 2001. Als een Amerikaanse ambassade verlenging van een vi sum regelt, dan wordt de aanvrager ondervraagd en wor den zijn vingerafdrukken gemaakt. ANP/RTR NEW YORK - Gennifer Flowers, de ex-nachtclubzange- res die een affaire had met Bill Clinton, heeft de Ameri kaanse ex-president gedreigd naar de rechter te stappen. Aanleiding is de maandag verschenen autobiografie My Life van Clinton. „Ik heb begrepen dat Bill Clinton zijn leugens over mij heeft herhaald", aldus Flowers. Zij beweerde in 1992. toen Clinton in de race was om de Democratische presi dentskandidaat te worden, dat zij twaalf jaar een verhou ding met hem had gehad. Zes jaar later moest Clinton toe geven dat er in de jaren zeventig een relatie was geweest, maar volgens hem had die geen twaalf jaar geduurd. Dat schrijft Clinton ook in zijn boek. ANP/AFP bor Bob Kroon berust op een 'verkeerd begre pen vriendschappelijk gebaar', GEN'ÈVE - Secretaris-generaal en dat hij vast van plan is zijn Kofi Annan van de Verenigde ambtstermijn tot eind volgend Mes beslist de komende da ta of Ruud Lubbers kan aan- Sjven als Hoge Commissaris de Vluchtelingen. Lnan zou deze week Lubbers' terwoord in handen hebben ge degen op het kritische rapport "sn de interne onderzoekscom- assie van de VN. Deze commis- onder leiding van onder-se- eetaris generaal Dileep Nair, ted onderzoek naar Lubbers' tnneende handtastelijkheden een of meer vrouwelijke riergeschikten. ut het oordeel van Annan zal :-t]ken in hoeverre Lubbers' 'wrwoord hem heeft weten te wtuigen. Over de inhoud van uitgebreide weerwoord en »edat bij Annan is gevallen, is nets bekend gemaakt. Lubbers tót meermalen betoogd dat de «meende seksuele intimidatie jaar uit te zitten. Of de VN-baas daar ook zo over denkt zal de ko mende dagen blijken. Gezien zijn verdiensten voor de vluchtelingen, is er volgens inge wijden een mogelijkheid dat Lubbers er afkomt met een mil de terechtwijzing of dat in het ergste geval een tijdelijke schor sing wordt opgelegd, aldus bron nen bij de VN: Als Lubbers daar mee geen genoegen neemt - wat in redelijkheid aan te nemen is - kan hij altijd nog beroep aante kenen bij het Administratieve Tribunaal van de VN. Annan begint zaterdag aan een grote rondreis door het Midden-Oosten en Afrika en is pas op 17 juli terug in New York. „Dat wil niet zeggen dat een eventuele beslissing wordt uitgesteld tot zijn terugkeer in New York", zegt een ingewijde. GPD litairen terugkeren naar het deel van Irak dat onder controle staat van de Britten. De Britse regering heeft giste ren gezegd dat zij ondanks het incident wil vasthouden aan de politiek van opbouwende betrek kingen met Teheran. ANP/RTR igponze redactie buitenland KHERAN - De acht Britse mili- ^iren die maandag in Iran zijn ♦Pgepakt, zijn gisteren overge ven aan Britse diplomaten, tot hebben de diplomaten ge- ®gd vanuit het vliegtuig waarin «Britten zitten. Het Britse mi nisterie van Buitenlandse Za- «Q heeft het bericht bevestigd. tolraanse staatstelevisiezender ™-Alam meldde dat de Britten 'iar Teheran zijn overgebracht, '5ar ze formeel zijn overgedra- aan de Britse ambassade, j* Britse minister van Buiten ge Zaken Jack Straw rea- perde verheugd op de vrijla- ,Jng' Jk heb vernomen dat ze in Me gezondheid zijn en dat ze M zijn behandeld", aldus de minister. to acht zaten sinds maandag rist, nadat ze per abuis met hun toten op de Iraans-Iraakse pensnvier Shat al-Arab in de -rianse territoriale wateren wa if0 terechtgekomen, ten woordvoerder van de Britse premier Blair zei blij te zijn dat «kwestie op diplomatieke wij- van onze redactie buitenland DEN HAAG - Klachten van het Bosnisch-Servische leger dat het aangevallen werd door Bosnische moslimtroepen die de VN-enclave Srebrenica als uit valsbasis gebruikten, waren 'te recht'. Dit zei de oud-bevelheb ber van de Nederlandse VN-troe- pen in Srebrenica (Dutchbat), Thom Karremans, gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Karremans zei niet te weten of de Serviërs ook dachten dat de Nederlanders de moslimeenhe den hielpen. Hij trad als getuige op in de zaak-Blagojevic. Deze was commandant van een Servi sche brigade die optrad in de Srebrenica-regio. Hij zou de hand hebben gehad in de moord op zevenduizend moslims in juli 1995. Blagojevic wordt massa moord en genocide ten laste ge- legd. De Nederlander erkende dat moslimtroepen Srebrenica als uitvalsbasis gebruikten voor ac ties tegen de Serviërs. Wat die inhielden zei hij niet te hebben geweten. Op vragen of de mos lims ook gruweldaden tegen Ser viërs uitvoerden, ging Karre mans niet in. Hij zei daar geen weet van te hebben. Karremans zei niet geweten te hebben van een lente-offensief dat de mos- (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. de Jonge Hoek van Dijke modem living easy living Louis Hemelaar BANG OLUFSEN Loewe Palladio van der Poel limtroepen begin 1995 vanuit de Srebrenica-enclave tegen de Ser vische troepen voorbereidden. Wel erkende hij dat de moslims ook op de Serviërs schoten in een poging hen te verleiden de Nederlandse VN-troepen de schuld te geven en het vuur te openen op de Nederlandse mili tairen. In gevallen dat de Servische een heden inderdaad op de Neder landse VN'ers schoten, schoten die niet terug, maar rapporteer den de gevallen alleen aan hun superieuren. Hulp inroepen, bij voorbeeld vanuit de lucht, kon in principe wel, erkende Karre mans, maar niet in de praktijk. „Dat deed je niet bij een paar schoten of een simpele aanval." Die situatie veranderde toen de Serviërs een offensief op de en clave openden, op 6 juli 1995. Toen bleef de gevraagde lucht steun uit. Van een ontwapening van de moslim- en Servische troepen, zoals in 1993 afgesproken, kwam niets terecht, zei Karre mans. De Nederlandse militai ren mochten alleen personen ontwapenen als zij die tegen kwamen, hun wapens openlijk tonend. Maar dan nog was het voor een patrouille van drie tot vier man onmogelijk de wapens van een Bosnische eenheid van dertig tot veertig man in te ne men. Ook bij individuen liep het soms mis, omdat die ontsnap ten. Dutchbat had geen man daat woningen op wapens te doorzoeken. Bovendien was het terrein geografisch zo dat er tal loze onvindbare bergplaatsen voor wapens waren. „Soms werd er dagen en weken gescho ten in en rond de enclave, maar op straat zag je niemand met wa pens. Ze wai*en er dus wel, maar je vond ze niet", aldus Karre mans, die erkende dat het aan tal wapens in de enclave ook toe nam. Volgens hem werd de ont wapening talloze keren opge bracht in contacten met hogere militaire VN-kringen. De com municatie met hen bestempelde Karremans als 'een enorm pro bleem'. De mogelijkheden van zijn troe pen werden gefrustreerd door de Serviërs die voedsel, munitie, brandstof, medische zaken en communicatiemiddelen tegen hielden, aldus Karremans. „Er kwam vrijwel niets binnen en wij moesten te voet." De sugges tie dat de Nederlanders de mos limstrijders eten gaven, wees Karremans van de hand. GPD jzei te verwachten dat de mi- Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. U vindt ons aan de Schouwersweg 7: pal naast de A58. (Industrieterr. Noordzak) Vrijdagavond vaste koopavond! www.binnenuit.nl MICHELN - Brandweerlieden ruimen puin voor een beschadigd huis in Micheln, zo'n 150 kilometer ten zuiden van Berlijn. Ongeveer honderd gebouwen werden gedeeltelijk vernield door een wervel wind, die woensdagavond laat boven de Oost-Duitse deelstaat Saksen raasde. Twee mensen zijn omge komen in de stormen die in de nacht van woensdag op donderdag in Duitsland woedden. Door de harde wind, die snelheden tot 115 kilometer bereikte, ontwortelden tal van bomen en ontstond grote mate riële schade, aldus de Duitse politie gisteren. Een man in Nedersaksen kwam woensdagavond om het leven toen een boom op zijn hoofd viel. Kort daarop viel in dezelfde deelstaat een boom op een groep studenten. Twee studenten raakten ernstig gewond. De storm verrastte woensdag drie personen die met een boot op een meer in Beieren voeren. Een 62-jarige man verdronk. In het dorp Micheln liepen zeker zes mensen verwondingen op. foto Arnd Wiegmann/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland stuurt meer militairen naar de opstan dige deelrepubliek Tsjetsjenië en andere regio's in de Kauka sus. Dat heeft de Russische pre sident Poetin gisteren beves tigd, aldus het persbureau Inter fax. Het besluit komt nadat bij ge vechten begin deze week in het aan Tsjetsjenië grenzende Ingoesjetië ruim negentig men sen om het leven waren geko men. Die gevechten braken uit toen ongeveer tweehonderd strij ders, vermoedelijk uit Tsjetsjenië en Noord-Ossetië, in diverse steden regeringsgebou wen aanvielen. „We zullen doen wat nodig is in de Kaukasus", aldus Poetin. Hij suggereerde dat de voor de aan val verantwoordelijke 'bandie ten' huurlingen zijn, die door geldschieters in de Arabische wereld zijn betaald, aldus het persbureau Itar-Tass. Het dodental als gevolg van de aanvallen van maandag en dins dag op steden in Ingoesjetië is opgelopen tot 98. Daarnaast zou den twintig rebellen zijn omge komen. Volgens de Ingoesjeti- sche premier Timoer Mogoesj- kov was het grootste deel van de slachtoffers werkzaam bij justi tie of politie. Hij zei dat onder de doden 29 politieagenten, ne gentien soldaten, tien agenten van de veiligheidsdienst en vijf openbaar aanklagers zijn. Bij de LONDEN - Elke Brit moest vo rig jaar ruim een cent meer neer tellen voor de kosten van het Britse koningshuis. Queen Elizabeth en haar entou rage gaven vooral meer geld uit aan arbeidscontracten die ont hullingen door werknemers naar de media moeten voorko men. Uit het jaarlijkse kos- tenoverzicht blijkt dat elke Brit in 2003 61 pence (91 cent) bij droeg. In 2002 was dat nog zes tig pence. De totale, jaarlijkse kosten van het koningshuis be dragen 55 miljoen euro. ANP aanval zouden 125 mensen ge wond zijn geraakt. Drie dagen na het begin van de aanval wordt door verschillende Russische autoriteiten nog steeds heftig gediscussieerd over wie erachter zaten. De Ingoesjetische president Moe- rat Zjazikov zei er zeker van te zijn dat de aanval het werk is van 'een internationale groep' die Ingoesjetië wil destabilise ren. De Tsjetsjeense minister van Binnenlandse Zaken Aloe Al- chanov zei echter dat het meren deel van de aanvallers etnische Ingoesjeten waren, die werden geholpen door een klein aantal Tsjetsjenen. ANP/AFP/AP WARSCHAU - Het Poolse parle ment heeft gisteren het vertrou wen uitgesproken in de cen trum-linkse regering onder lei ding van premier Ma rek Belka. Met de goedkeuring komt een einde aan enkele weken van poli tieke instabiliteit in Polen. In de eerste weken na de toetreding tot de Europese Unie moest het land het zonder een volledig functionerende regering stellen. President Kwasniewski benoem de Belka al begin mei als pre mier, maar het parlement wees hem midden mei in een eerste stemming af als regeringsleider. Belka moest toen een nieuwe ka- binetsploeg samenstellen. Als de afgevaardigden gisteren op nieuw hun veto over het kabinet zouden hebben uitgesproken, hadden er vervroegde verkiezin gen moeten worden gehouden. De parlementariërs in het huis van afgevaardigden stemden met 236 tegen 215 voor de coali tie van Belka. Er was een ont houding. De nieuwe premier ver vangt Leszek Miller, die op 2 mei onder druk van schandalen opstapte. President Kwasniewski sprak de verwachting uit dat Polen niet eerder dan in de lente van 2005 opnieuw naar de stembus gaat. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5