Nederland past op gesloten toko elke dag van Groot-Servië PZC PZC Kritiek op eerder j)e Doodgraver droomt ontslaan ouderen A Turkse troef in strijd tegen sociale afbraak Lage verwachtingen bij halfjaar voorzitterschap Europese Unie A l vrijdag 25 juni 2004 door Paul Koopman Vanaf 1 juli zwaait Neder land de scepter over 25 Euro pese lidstaten. Voor premier Bal kenende een uitgelezen kans om zijn premierschap wat extta glans te geven. Maar veel hoeft er niet van dit EU-voorzitter schap verwacht te worden, waar schuwen specialisten. Al bijna een jaar heeft de Rotter damse hoogleraar Rinus van Schendelen het er redelijk druk mee. Trainingen en cursussen verzorgen voor leergierige amb tenaren uit Den Haag. Eén mi nisterie wilde vorige week nog een laatste controle: hebben we alles wel voor elkaar, zijn we niets vergeten? Van Schendelen, die geldt als dé autoriteit in we- tenschapsland op EU-terrein, verzucht: „Die houding is best professioneel. Maar je poetst er niet mee weg dat de voorberei ding toch beroerd is geweest.'' Van Schendelen pakt de kalen der er even bij en rekent voor: het duurt gemiddeld 21 maan den voordat een voorstel uit de Europese Commissie belandt bij de ministers uit de EU-lidstaten voor een finaal besluit. Zelf De vlaggen van de 25 EU-lidsta- ten in Straatsburg. foto ANP broedt de Commissie zo'n twee jaar op haar voorstellen. „Als je dus zaken wilt doen in dat half jaartje dat je het voorzitter schap bekleedt, dan moet je je punten vier jaar tevoren lance ren. Maar Nederland is veel te laat begonnen." Dat is overigens niet af te lezen aan de lijst onderwerpen die het kabinet-Balkenende het ko mend halfjaar in Europa wil aankaarten. Ruim honderd 'ac tiepunten' zijn geïnventari seerd. variërend van minder ad ministratieve lasten tot de intro ductie van roetfilters in het ver keer. Het begon Van Schendelen licht te duizelen toen hij die lijst doornam. Zijn oordeel is onver biddelijk. „Het is een waslijst, maar hoeveel zal daarvan gerea liseerd worden? Het lijkt me godsonmogelijk, want het bete kent dat je op honderd schaak borden tegelijk wil spelen en dat met vijfentwintig landen aan elk bord. Dat lukt geen mens." PvdA-Kamerlid Frans Timmer mans, voormalig Eurocraat in Brussel, hield dezelfde lijst te gen het licht en concludeert: „Het lijkt erg ambitieus, maar is het niet. Alle ministeries hebben mogen opschrijven wat ze wil len, daar is een nietje doorheen geslagen en dat is het dan. Want nergens staat waar het in moet uitmonden. De insteek is vooral: we moeten geen blauw oog op lopen. dit half jaar zonder kleer scheuren doorkomen." Handicap Het Nederlands voorzitter schap, waarschuwen Timmer mans en Van Schendelen, wordt hoe dan ook zwaar gehandicapt vanwege het feit dat een nieuw Europees Parlement moet aan treden en ook nog de Europese Commissie vernieuwd wordt. Het wetgevend proces komt daardoor voor langere tijd zo goed als stil te liggen. Timmermans: „Het voorzitter schap is toch al voorbij voor je 't weet. Parlement en Commissie zijn de eerste tijd vooral met zichzelf bezig. Nederland wil op een winkel passen die ook nog gesloten is." Frans Andriessen (CDA), voormalig Europees Commissaris, en nog steeds woonachtig te Brussel, beaamt: „Om succesvol te zijn heb je een sterke Europese Commissie no dig en daarvan hoeft Nederland de eerste tijd niet veel te ver wachten. Zeker nu al meteen ru zie is ontstaan over wie de nieu we Commissievoorzitter moet worden. Die functionaris ver schijnt straks zwaar beladen en belast aan de meet. Deze klus valt ons onder een slecht ge sternte in de schoot." Van Schendelen noteert: „Het voor zitterschap staat sowieso in de schaduw van de Ierse zon. Want de Ieren hebben toch maar een akkoord over de nieuwe grond wet gesloten." Turkije Het Nederlandse 'pièce de re sistance' moet Turkije worden: het besluit in december om al dan niet over toetreding te gaan onderhandelen. Timmermans meent: „Turkije is het hoofd punt dat niet fout mag gaan. Dan heb je 't wel gehad." Andriessen ziet dat een slagje anders. „Nederland begint en thousiast aan de klus. Maar het blijft natuurlijk zo dat het groot ste deel van het werk vastligt. De Turkse kwestie is gewoon op ons bordje gekomen. Nederland zal ook moeten aantonen dat je met 25 lidstaten behoorlijk kunt vergaderen." Erg hooggespannen zijn de ver wachtingen niet. Maar dat hin dert niet echt, menen Van Schen delen, Timmermans en Andries sen. Timmermans: „De invloed van EU-voorzitters wordt vaak schromelijk overschat. Je kunt echt geen zaken naar je eigen hand zetten." Van Schendelen mijmert: „Ik verwacht niet veel van dit voor zitterschap. Op zijn best maken we geen brokken en raken we snel in de vergetelheid." GPD a door Mare Laan Het plan van minister De Geus van Sociale Zaken om een einde te maken aan de ont slagbescherming voor oudere werknemers 'zal leiden tot grote problemen voor dit land'. „Het is bovendien strijdig met het voornemen van het kabinet-Bal kenende het vroegpensioen voor ouderen af te schaffen." Rens de Groot, voorzitter van het Amsterdamse Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) mag zich sinds de privatisering van dit voormalige arbeidsbureau ei genlijk niet meer bemoeien met de politiek. Toch kraakt hi] me nige politieke noot bij een toe lichting op de alsmaar stijgende aantallen werklozen. „Minister De Geus is een discus sie begonnen over het afschaf fen van het last-ïn-first-out prin cipe bij ontslagen. Ik vind dat er bij ontslagen altijd een afspiege ling van het werknemersbe stand moet worden aangehou den. Het zou een ramp zijn als we alle ouderen emit gooien." Dagelijks confronteren de kaar tenbakken van zijn CWI hem met de spagaat waarin de ar beidsmarkt zich tijdens deze re cessie bevindt: bedrijven ont slaan liefst dure ouderen. Die komen daarna nauwelijks meer aan de slag. De Groot: „Maar als het kabinet-Balkenende ouderen laat doorwerken, blij ven zij banen bezetten. Dat leidt tot meer werkloze jongeren." Taboe Om die impasse te doorbreken, formeerde de CWI-voorzitter in eigen huis een 'crea-team', dat onorthodoxe oplossingen be denkt om laaggeschoolde en langdurige werklozen te dwin gen arbeidservaring op te doen. „Mijn boodschap aan de werklo zen is, dat zij een attitudeveran dering nodig hebben, De gouden tijden zijn voorbij. Als je een baan wil houden, moet je wer ken aan het behouden van ar beidservaring." Daar passen maatregelen bij, die tot nog toe taboe zijn. Zo kwam het crea-team met een variant op de aanleg van het Amsterdamse Bos door werklozen in de jaren dertig van de vorige eeuw. „Natuurmonumenten, komt geld tekort voor het onderhoud van het natuurgebied Tiengemeten. Wij bekijken nu of we werklo zen met behoud van uitkering kunnen inschakelen voor onder houdswerk aan de natuur en voor beveiliging. Ik weet het, er ligt nog een behoorlijk taboe op werken met een uitkering. Maar als een werkloze twee dagen per week werkervaring opdoet, is dat toch beter dan vijf dagen thuiszitten? De Wet Werk en Uit kering maakt het voor gemeen ten sinds kort mogelijk dit soort experimenten te doen." Een ander plan: voeg werklozen met gelijksoortige vakkennis sa men in één arbeidspool van 55-plussers en biedt die groep aan bedrijven aan als zelfstandi ge, externe ondernemers. Het CWI opent tien regiokantoren om werklozen te helpen een ei gen bedrijf te beginnen. „Dat werk kan variëren van produc tiewerk en persoonlijke dienst verlening tot zorg. Bij het CWI hebben wij ook zo'n flexibele schil van zelfstandigen. Die be slaat achttien procent van het personeel en ademt mee met de economie. Werkloze hbo'ers en academici kiezen zelf al voor dit soort oplossingen. Wij moeten nu ook lager-opgeleiden aan moedigen om zelfstandige te worden." De Groot bekritiseert de afschaf fing van de 'Spak', een fiscale voordeelregeling voor bedrijven die ouderen in dienst nemen. „Het kabinet zegt eerst de econo mie te willen herstellen via be zuinigingen. Dan volgt banen- herstel vanzelf. Maar dan is het al wel 2008, en zitten die 40-plussers nog steeds aan de kant zonder werkervaring. Ik voorzie dan een groot probleem voor Nederland: tegen die tijd zitten onze kaartenbakken vol onervaren, lager-opgeleiden. Ge volg: steeds meer uitkeringen. Tegelijk ontstaan tegen die tijd enorme tekorten aan hoger-op- geleiden. Gevolg: steeds hogere lonen. We moeten daarom nu die hele reservebank in bewe ging krijgen en warm houden voor de arbeidsmarkt." Doorstromen „Dit kabinet wil dat hoger opge leide werklozen werk onder hun kunnen aanpakken. Dat is fout. Het moet juist omgekeerd. Door beter opgeleiden te laten door stromen naar hogere banen, kun nen de laagopgeleiden omhoog stromen." GPD Zondag treedt de ultranationa list Tomislav Nikolic in de ring tegen de pro-westerse demo craat Boris Tadic voor de Servi sche presidentsverkiezingen. De opiniepeilers sluiten niet uit dat Nikolic de slag wint. In de eer ste ronde, twee weken geleden, kreeg hij 930.000 stemmen, 80.000 meer dan Tadic. Wil Ni kolic de oorlogen van de jaren negentig nog eens overdoen? door Cees van Zweeden Zijn bijnaam is Torna de Doodgraver, een erfenis van zijn dagen als chef van de be graafplaats in Kragujevac. Ge vreesd wordt dat Tomislav Ni kolic die bijnaam eer zou kun nen aandoen, als hij zondag pre sident van Servië wordt. Alleen zou hij dan de democratie ten grave dragen. Een zege van Nikolic is de ultie me angst van Europa en Ameri ka. Vier jaar na de val van Slo bodan Milosevic zou een man op de troon komen die Milosevic maar één ding verwijt: dat hij de oorlogen verloor. Nikolic is geen Servische Kon rad Adenauer, de Duitser die zijn land na de oorlog op het rechte pad hielp. Hij lijkt zelfs geen Ivo Sanader te zijn, de Kroatische nationalist die de verkiezingen won, maar die zich vervolgens ontpopte als demo craat. Gevraagd of hij een Sanader zou kunnen wórden, antwoordt Nikolic: „Sanader is eerder een Nikolic. Hij is helemaal geen de mocraat. Pas als de Serviërs vei lig kunnen terugkeren naar Kroatië, kan hij zich een demo craat noemen." Volgens cijfers van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) zijn honderdduizend Serviërs teruggekeerd, maar Ni kolic vraagt: „Heeft u er wel eens één ontmoet?" Kroatië, zegt hij, kan pas veilig zijn voor de Serviërs als zij er hun eigen autonome gebied krijgen. Wie in die eis een herhaling van de geschiedenis meent te bespeu ren, krijgt gelijk. „Ik droom el ke dag van een Groot-Servië", zegt hij. „Wij hebben in Servië 500.000 vluchtelingen. Eens moeten zij terugkeren." De angst voor een verkiezingszege Tomislav 'de Doodgraver' Nikolic kan zondag president van Servië worden. foto Cees van Zweeden/GPD van Nikolic is niet ongegrond. Hij is opvolger van Vojislav Se- seij, die nu in een Scheveningse cel zit. Seselj was gedurende vijftien jaar de vaandeldrager van het nationalisme. Hij dreigde 'Kroa tische ogen uit te steken met roestige lepels'. En voor hem kon Kroatië nóóit groter zijn dan het gebied dat je vanaf de kathedraal in Zagreb met het blote oog kon zien. Macedonië noemde hij 'Zuid-Servië'. Nikolic komt gematigder over Hij sluit al zijn redes af met een 'Lang Leve Groot-Servië', maar zijn retoriek is milder. „Mijn door Gert Onnink De FNV-blokkade van de Rotterdamse Eem- en Waalhaven, begin deze maand, was al aan de gang toen een opvallend gezel schap zich bij de actie voegr de. Met pamfletten maakten de dertig vertegenwoordigers van Verenigingen van Arbei ders uit Turkije in Nederland (DIDF) duidelijk dat een geza menlijke strijd tegen de 'socia le afbraak' van Balkenende-2 meer kansen biedt. DIDF (spreek uit: Didef) be staat al sinds 1985. De organi satie, die zich vooral richt op Turken, maar ook Koerden, Alevieten en Soennieten in Nederland, timmert de afgelo pen jaren steeds nadrukkelij ker aan de weg. „We hebben afdelingen in Amsterdam, Zaandam, Apeldoorn, Oss en Dordrecht. We willen verder groeien", vertelt DIDF-voor- zitter Nuri Karabulut, in het dagelijks leven ict'er. DIDF (tussen de vier- en vijf honderd leden) streeft vol gens Karabulut naar sociale, politieke en economische rechtsgelijkheid. „Ons doel is dat migranten en autochto nen samen opkomen voor het algemeen belang. We moeten af van die tweedeling. Wij zijn tegen de maatregelen die de hele samenleving aangaan. Iedereen heeft recht op een goed pensioen, onderwijs en een betaalbaar huis." Dat 'wij-zij-denken' moet de we reld uit, meent hij. „Samen staan we sterk, is niet voor niets ons motto. Er zijn nog te veel vooroordelen, weder zijds. We moeten juist kijken naar wat ons bindt." Want er is nog veel werk te doen, weet voorman Karabulut. „Turken in Nederland hebben niet al leen te maken met de Neder landse, maar ook nog met de Turkse overheid en met Turk se organisaties. Vaak krijgen Turken in Nederland te ho ren: wordt Nederlander, maar vergeet niet dat je Turk lil: re: bent. Er is beïnvloeding do,;, !f' satellietzenders, de moskeeg en andere instanties. Tag die hier een moskee bezo> °af ken, treffen er ook -1- «n «en) if ki ad ifi sn Me; et s m boer, de kapper en de sociaal Jii raadsman aan. Een geslotei gemeenschap die integrate niet bepaald in de hard werkt." Karabulut geeft aa- dat de tweede en derde gene- ratie Turken in Nederland an ders is. „Veel mensen weten dat ze hier willen blijven. Ze investeren, kopen een huis er. gaan met vakantie naar ander land dan Turkije." DIDF is geen vakbond en ook geen concurrent van de albe- staande vakorganis; „Bijna 95 procent van onze achterban is lid van een vak bond." De federatie is eve- min een politieke partij, hebben we wel politieke standpunten." Karabulut stelt dat de ideeën nog het meeste in de buurt komen van die van de SP of Groen- Links. „Wij hebben ons de nieuwe oorlog uitgespro ken. We doen ook veel samen met deze partijen." DIDF be steedt ook veel aandacht aan jongeren, zo houdt de federa tie eind volgende maand zomerkamp in Kiel. Ongenoegen Nu het sociale klimaat in Ne derland door de recente bot singen tussen vakbondenen kabinet slechter is dan ooit. ziet DIDF kansen. „Hetonge noegen is niet goed georgani seerd. Wat de vakbonden doen, kan beter. Je moe e-mails' sturen naar je je moet bij ze op de koffie.de werkvloer en de straat op Het moet van onderop ko men. Het is nu aan de vakbon den om weer hun oude taak op te pakken." DIDF dat één massale actiedag te gen het kabinet dit najaar niet voldoende is. „Er moe: meer zijn, een brede coalitie. Want niet alleen de pensioe nen staan onder druk, ook de WW, de arbeidstijden en de ontslagregeling." GPD droom van een Groot-Servië moet zonder geweld worden ver wezenlijkt", zegt hij. „Als presi dent zal ik het initiatief nemen tot ontwapening op de Balkan. Ik wil dat alle landen hun legers ontbinden. En ik zal de eerste zijn om onze wapens te vernieti gen." Fascisten Maar anders dan Ivo Sanader in Kroatië, die de ultranationalis ten marginaliseerde, heeft Ni kolic geweigerd zijn partij te zui veren van het fascistische ele ment. Op zijn verkiezingsbijeen komsten worden portretten ver kocht van Ratko Mladic en Ra dovan Karadzic, de voortvluchti ge Bosnisch-Servische oorlogs misdadigers. En een door zijn partij bestierde gemeente bij Belgrado mocht Jean-Marie Le Pen en Vladimir Zjirinovski, de Franse en Russische fascisten, tot ereburgers uitroepen. Als president wil hij de deur naar de Europese Unie op een kier houden, maar de toenade ring tot de Navo beëindigen. In plaats daarvan moet Servië zich op het Oosten richten. „We zijn in het verleden ook door de Rus sen verraden. Maar we zijn nooit door hen gebombardeerd, zoals door de Navo in 1999." Met zijn nationalistische bood schap bereikt hij de harten van veel Serviërs, die het oorlogstri bunaal in Den Haag zien als een anti-Servische schertsrecht- bank. Maar buiten dat is hij de ultieme protestkandidaat, die stemmen peurt uit het immense leger van gedesillusioneerde werklozen en gepensioneerden. „Er zijn geruchten dat met mij als president Servië opnieuw zal worden gebombardeerd, dat de hyperinflatie zal terugkeren en de etnische minderheden wegge zuiverd zullen worden", zegt hij. „Maar de Serviërs zijn zo arm geworden dat ze zelfs niet meer bang zijn voor mij." Gedu rende dertig dagen bracht zijn campagne hem tot in de stoffig- ste uithoeken van het land, de verste bergdorpen. „Ik ben door duizenden vrouwen gekust. En ik kan u zeggen, dat op elke hon derd er misschien drie waren die parfum op hadden. In welk Europees land kunnen vrouwen zich geen parfum meer veroorlo ven?" GPD 25 juni 1954 ONTWAPENING - De ontwa peningsbesprekingen tussen de vijf grote mogendheden in Londen zijn mislukt. De deel nemers - Engeland. Frankrijk, Sovjet-Unie, Canada en Vere nigde Staten - konden het niet eens worden over het tijdstip waarop een verbod op atoom- en waterstofwapens van kracht zou moeten worden. TOORENVLIEDT - Het stads park Toorenvliedt is officieel overgedragen aan de gemeente Middelburg. Burgemeester N. Bolkestein sloeg symbolisch het bordje 'verboden toegang' omver. De overdracht van het stadspark was het begin van [j| de herdenkingsdagen waar mee het herstel en de weden» nn bouw van het zwaar geiroüa Walcheren wordt gevierd HONGERSTAKING - Ea GEN man in Almelo is al twaalfde y gen in hongerstaking om dege-J yj, meente te dwingen hem, zira a vrouw en twee kinderen tea woning toe te wijzen, woont nu nog bij zijn om zijn vrouw en kinderen bij haar ouders. De Almeloér eel niets, drinkt alleen water, kof- «g, fie en thee en rookt voortdu- -/ ren. De actie heeft hem inmid dels zijn baan gekost. o creta ■bui: teer Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Siationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar €217.00 Voor toezending per post geldt toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoof het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Rege®> voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes). Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren n Oe *0" Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt (abonnementenjadmimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante <t'ens®?^. ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gWjrj. de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden hu'pa" I, Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot üfc WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4