zc Oranje heeft zichzelf hervonden Zweden heeft het ideale spitsenduo Wilfred Bouma blijft twijfelgeval F rank de Boer voelt zich sterk na comeback 19 jelers zijn ingenomen met aanvallende speelwijze oelman Toldo «dankt als iternational turoZoo*} Slowaak Lubos Michel arbiter Rentree Lucic bij Zweden Nedved heeft unieke knieschijven Racistisch gedrag fans bestraft Bal is een groot succes vrijdag 25 juni 2004 aJaap van Essen en :>dvan der Kraan BÜFEIKA - De aanloop naar EK was matig en ook de .twas niet al te best. Maar in- jjels staat Oranje in de uilinales en op de rails. Te- Zweden achten de spelers verre van kansloos. Want -jerland speelt weer op zijn ^rlands. aje straalt ook weer eenheid ^misschien wel juist dankzij lading kritiek die bonds- ich Dick Advocaat over zich m heeft gekregen. Ook de ^-uitbarsting van Edgar ividsin de kleedkamer na Ne- dand-Tsjéchië heeft iets te ug gebracht. De spelers scha- fzich nu unaniem achter hun liner. Ze spreken schande de manier waarop Advo- isdoor sommige media is aan- Maar het positieve ge- d overheerst nu, dat is zeker, ürence Seedorf was ruim vier één geleden, bij de start van EK-campagne heel duidelijk: iranje moet er als team staan, geen moet denken aan het g van het elftal. Als elke dan echt alles geeft, kun- :we ver komen." reren wist Clarence Seedorf wanneer Oranje inder- a een team werd. ..In de ade helft tegen Duitsland, 'begonnen slecht, maar na de .-werd alles anders. Toen zag aeens het bewustzijn komen ILAAN - Francesco Toldo tplals international. 34-jarige doelman van Inter ff! dat gisteren bekendgé- sakt, enkele dagen na de uit- akeling van Italië op het Eu- ses kampioenschap voetbal. Portugal was Toldo tweede achter Gianluigi Buffon. P dat je strijd moet leveren en de absolute wil moet hebben om tot resultaten te komen op een sterk toernooi als dit. Na Duits land zag je dat besef telkens van af de allereerste minuut. Daar om konden wij elkaar na afloop van de wedstrijd tegen Tsjechië ook allemaal recht in de ogen kijken. We hadden er alles aan gedaan." De vraag is natuurlijk wat Oran je nu nog kan laten zien. See dorf: „In ieder geval zijn er met Duitsland, Spanje en Italië een paar grote landen weg. Dat is om te beginnen wel lekker. Maar verder moeten we het zelf doen, op de ingeslagen weg ver der gaan. Dan kan er echt nog van alles gebeuren." anders moeten doen dan wat we de laatste wedstrijden hebben gedaan. Ja, geen fouten maken, maar dat is een utopie in het voetballen. Of je nu wint of niet, dit is het Nederlandse voetbal, dit vinden de fans mooi en het is ook wat we het beste kunnen." Ook Clarence Seedorf vindt Oranje op z'n best als er aange vallen wordt. „Tegen Tsjechie hebben we al iets gecreëerd. Dat heeft ook wel iets heel positiefs teweeggebracht in Nederland. Want ondanks alle andere za ken na Tsjechië, was iedereen wel heel tevreden over de ma nier waarop we gespeeld heb ben. Daardoor geloofde het pu bliek er woensdag op de een of andere manier ook nog in. Als je hier in Portugal een stadion bin nenkomt en je hoort dat lied van 'Alles of niets', dan is dat wat er leeft. Dat is de manier waarop wij het ook hebben opgepakt. Gewoon er voor gaan. Typisch Nederlands." Ruud van Nistelrooij had nog wel een klein kritische noot te kraken. „Het is nog niet hele maal perfect. Zo missen we nog te veel kansen. Maar verder ver dienen we het natuurlijk wel dat we een beetje geluk hebben gehad om de kwartfinales te ha len. We hebben het voetbal la ten zien waarmee je geluk af dwingt. Aanvallend spelen loont dus toch." GPD PORTUGAL Ook Jaap Stam denkt dat Oran je iedereen nog wel eens zou kunnen verrassen. „Ik denk dat iedereen gezien dat we toch goed kunnen voetballen. Als we het koppie er allemaal bijhou den, dan kunnen we van ieder een winnen. Dat geloof is ook na die mindere wedstrijden van de laatste tijd nooit weggeweest. Ook niet na Duitsland en Tsje chië, nee. Zweden is natuurlijk een heel sterke ploeg. Ze hebben niet alleen maar goede aanval lers, zoals iedereen denkt. Maar ik weet zeker, wij kunnen de fi nale halen. Dat kan volgens mij trouwens iedere ploeg die nu in de kwartfinales staat. Het gaat er maar om dat op de dag dat je speelt alles moet kloppen en luk ken." Veel spelers van Oranje tonen zich vooral heel erg tevreden over de manier waarop nu ge speeld wordt: aanvallend, dwin gend, swingend. Phillip Cocu: „Ik zou niet weten wat we nog Roy Makaay, Andy van der Meyde and Edgar Davids (vlnr) strekken en rekken bij het begin van de training. foto Paul Vreeker/RTR door Jochem Lippmann ALBUFEIRA - Het is nog onduidelijk of Wilfred Bouma morgenavond op tijd fit is voor de kwartfinale op het EK tussen het Nederlands elftal en Zweden. De verdediger heeft nog steeds last van zijn achillespees. De medische staf van Oranje wil via een mri-scan meer inzicht in de blessure krij gen. Bouma heeft al langer last van enkel en achillespees. Hij werkte tijdens het trai ningskamp van Oranje vaak een speciaal programma af. De vei'dediger van PSV be leefde woensdagavond de overwinning van het Nederlands elftal op Letland (3-0) vanaf de bank. „Hij had met pijnstillers kunnen invallen maar we hebben geen risico genomen", al dus dokter Goudswaard. Volgens de arts van Oranje is het nog niet ze ker dat Bouma morgen tegen Zweden kan spelen. „Het gaat iedere dag beter, maar we moeten nog even afwachten." Bouma ontbrak als enige op de lichte trai ning die Oranje gistel-middag onder grote publieke belangstelling afwerkte. ANP LISSABON - De Slowaak Lubos Michel is aangesteld als scheidsrechter bij Nederland - Zweden in de kwartfinales van het EK voetbal. Het duel wordt morgenavond in Faro gespeeld. Plij wordt geassisteerd door zijn landgenoten Igor Sramka en Martin Balko. Vierde official is de Duit ser Markus Merk. Het Nederlands elftal bewaart goede herinneringen aan Michel. Plij was de arbiter bij de kwali ficatiewedstrijd van het Nederlands elftal tegen Schot land die Oranje in Amsterdam met 6-0 won. ANP ESTORIL - Voetballer Teddy Lucic zal morgen in de wed strijd tegen Nederland zijn rentree maken in het Zweedse elftal. De verdediger miste de duels tegen Italië en Dene marken door een ribblesure. „Lucic heeft nog steeds pijn", aldus een woordvoerder van Zweden na de training gisteren in Estoril, „maar hij kan spelen". Middenvelder Tobias Linderoth keert morgen terug van een schorsing. Linksback Erik Edman (Heerenveen) is geschorst voor de wedstrijd tegen Nederland. Hij kreeg tegen Denemarken (2-2) zijn tweede gele kaart. ANP SINTRA - De Tsjechische voetballer Pavel Nedved heeft unieke knieschijven. Volgens bondsarts Petr Krejci is hij de enige man met knieschijven die uit drie delen bestaan, een zogenaamde patella-tri-partitia. „De meeste mensen hebben een knieschijf uit één geheel", zegt Krejci. „Bij één procent bestaan ze uit twee delen. Nedved is de enige bij wie ze uit drie delen bestaan." Voor Krejci zijn die unieke knieschijven de oorzaak voor zijn slepende loop stijl. „Hij schuifelt als hij rent." De bijzonderheid werd ontdekt toen Nedved in 1996 van Sparta Praag naar La- zio Roma verhuisde. Italiaanse artsen vonden de afwij king bij de medische keuring. „Hij heeft er zelden last van", aldus Krejci. „Bij extreme vermoeidheid ontstaat er soms een zeurende pijn." ANP LISSABON - De Uefa zal het racistisch gedrag van de Kroatische supporters tijdens het Europees kampioen schap bestraffen. Dat heeft een woordvoerder van de Eu ropese Voetbal Unie gisteren in Lissabon toegezegd. De supporters van Kroatië hebben bij de drie groepswedstrij den racistische symbolen op de tribunes getoond. Ook wa ren er racistische spreekkoren te horen. De Uefa zal over de strafmaatregel pas na het EK na de bestudering van de videobeelden een beslissing nemen. „We hebben geen haast", aldus woordvoerder Gaillard. „Kroatië is uitge schakeld." ANP HERZOGENAURACH - De Roteiro, de bal op het Euro pees kampioenschap voetbal in Portugal, is een sensatio neel succes, een wereldhit. Dat liet fabrikant Adidas giste ren vanuit standplaats Herzogenaurach in Duitsland we ten. Adidas denkt er tegen het einde van het jaar zes mil joen van verkocht te hebben. Daarmee overtreft de Rotei ro de Fevemova die op het WK 2002 in Japan en Zuid-Ko- rea werd gebruikt. ANP ve Kindvall: ij vormen tn beter team orAntal Crielaard AISCAIS - Leuk vindt hij het. bijzonder. Maar de Zweedse (yenoord-legende Ove Kind- 1 had het nog mooier gevon- alszijn land het Nederlands lal pas in de finale had getrof- a. Oranje speelt morgen tegen reden in de kwartfinale van ilEK. „Nederland heeft betere [fiers, maar wij een heter aldus de Zweed in het :rtugese Caiscais, waar de andinaviërs hun trainings- ip hebben opgeslagen. a het eind van de jaren '60 («de Kindvall (61) in Rotter- snuit tot spits met een specia- status, waar nog steeds met tonoed aan wordt terugge- ïht. In Portugal werkt hij als ptiemanager voor de Zweed- flotto, een sponsor van de ko- Kpde tegenstander van Orahje. in korte broek, poloshirt zonnebril controleert hij of van zijn bedrijf goed ge- beeld komt. het technische beleid be- hij zich niet. „Na 1982 pik me eigenlijk niet meer be- met voetbal. Voor pdjd was ik teammanager bij foieborg, dat in 1983 ten koste Hamburg de Europacup II ï5n. Ik vind het leuk om hier pezig te zijn. Maar verder met journalisten praten tode opstelling kom ik niet." heeft wel een mening over f huidige generatie Zweedse „Ze vormen een en laten zien dat ze goed voetballen. We spelen K eigen spelletje. Wij kijken Soit naar onze tegenstanders. ik het spel zou omschrij- Afwachtend en dan vanuit Somschakeling op het midden deel snel counteren. -de kwalificatieperiode maak te ploeg al indruk. In een pou- 'met als belangrijkste tegen- ^ders Letland, Polen en Hon dje eindigde het team als eer- is Ook op dit EK is het land ^ongeslagen. Na de indruk kende 5-0 overwinning op volgden remises te- Italië (1-1) en Denemarken „Misschien zijn wij daar- I ook wel favoriet tegen Ne- wand", aldus Kindvall. Jaar als je alle spelers met el- to vergelijkt zijn jullie veel be- Zulke klassespelers als jui thebben wij echt niet. Maar ''collectief is beter. Wij vor- ¥&een veel beter team."ANP door Marcel van de Kraan ALBUFEIRA - In de nacht na de overwinning op Letland en de plaatsing voor de kwartfina le vierde de selectie van het Ne derlands elftal een feestje. Op één man na. Frank de Boer maakte de euforie in de kleedka mer en in de bus naar het vlieg veld niet mee omdat hij in een hokje van de dopingcontrole uren zat te zweten op een paar druppeltjes urine. Er was drie liter water voor no dig om de man, bij wie doping controles sinds zijn nandrolon- affaire vanzelfsprekend niet tot z'n favoriete bezigheden beho ren, te laten plassen in het potje van de Uefa-brigade. De Boer: „Ik zat daar maar in m'n eentje in dat hokje. Ik heb geen minuut kunnen nagenieten van die wed strijd en van het feest in Braga." De centrale verdediger en aan voerder van het Nederlands elf tal maakte in de derde groeps wedstrijd van Oranje zijn come back in de basis nadat hij twee duels vanaf de bank had toege keken. In de aanloop naar Euro 2004 was hij, tegen zijn zin in, ook al een tijdje geen eerste keus meer geweest bij Dick Ad vocaat. De Boer wilde echter niet afhaken en had als recordin ternational van Nederland voor het toernooi al aangegeven dat hij zich als een professional zou opstellen. Maar er zat wel een beetje ve nijn in je toen je woensdaga vond in het veld stond? „Ik had er natuurlijk wel een na re smaak van gekregen. Ik pro beerde die in de wedstrijd tegen Letland weg te spoelen. Of ik heb laten zien dat ik nog steeds dezelfde Frank de Boer ben? Ik denk het wel. Maar ik heb zelf steeds gezegd dat ik nog het zelf de niveau haal als vroeger. Al leen willen jullie me maar niet geloven. Maar ik zie toch zelf el ke dag op de training dat ik het nog aan kan. Daar, op de trai ning, moet ik het steeds aan Ad vocaat laten zien. Gelukkig is dat er tegen Letland ook uitge komen." Je hebt 110 interlands gespeeld, maar voor deze lilde wedstrijd in Oranje was je opeens gespan nen? „Er stond veel druk op het elf tal. Daarnaast wist ik dat heel Nederland naar mij keek. Dan ben je vrij gefocust, hoor. Ik had echt een andere spanning dan in de vorige grote toernooien waar in ik met Nederland speelde. Dit was even wat anders dan het WK in 1998 of het EK in 2000. Daar was ik gewoon een vaste kracht. In de huidige situa tie kan ik me geen enkel foutje veroorloven. Als ik dan ook nog een counterploeg tegenover me heb met twee snelle spitsen, moet ik er voor zorgen dat ik daar juist niet op word ge klopt." Je hebt je zelf in de eerste weken van het EK bewust op de achter grond gehouden. „Ik had geen zin om te praten de eerste dagen. Ik moet niet de gene zijn die na een verloren wedstrijd gaat praten als ik niet heb gespeeld. Ja, ik had wam gelopen tegen Tsjechië en ik kwam er niet in. Maar daar was ik niet boos over. Dat kan gebeu ren. Het was nog goed voor mijn achillespees ook, ha,ha. Het is wel waar dat ik ook mijzelf een beetje in bescherming heb geno men. Voor de pers is een reserve altijd prettig voor bepaalde uit spraken." Je bent terug in het elftal, je hebt je aanvoerdersband weer. Speel jij tegen Zweden ook? „Die aanvoerdersband zit nog wel in mijn tas. Ik zie wel of ik hem dit weekend weer mag dragen. Ik ga nergens vanuit. Bouma heeft weer niet getraind. Het is lullig voor hem. maar mijn kansen op een basisplaats stijgen wel. Ach, eigenlijk zou het geen verschil moeten maken. Je doet dit niet meer met elf maar met 23 man. Dat gevoel moet je proberen te kwe ken. Hoe denk jij morgen het gevaar Henrik Larsson af te stoppen? „Ik ken hem nu heel goed. Ik heb in mijn Ajax-tijd tegen hem gespeeld als Feyenoorder en dit seizoen heb ik twee keer te genover hem gestaan met Ran gers in de Old Firm tegen Celtic. De laatste keer kreeg ik veel lof van de mensen in Schotland. Eindelijk iemand die Larsson kan bedwingen, zeiden ze. Dat neem ik mee in deze kwartfina le." GPD door Peter van Duyl CASCAIS - De een is ervaren, stabiel en heeft zijn sporen in het internationa le voetbal verdiend. De ander is jong, flamboyant en heeft alles nog te win nen. Samen vormen ze het spitsenkop- pel van Zweden, dat de defensie van Oranje morgen voor onoverkomelijke problemen wil stellen: Henrik Larsson en Zlatan Ibrahimovic. Het is altijd moeilijk om spelers of kop pels met elkaar te vergelijken, maar het is moeilijk voor te stellen dat twee spit sen elkaar beter aanvullen dan Larsson (32) en Ibrahimovic (22). De routinier is doelgericht en beweeglijk, het aanstorm end talent balvast en onvoorspelbaar. Samen zijn ze goed voor vijf doelpunten op Euro 2004. Larsson maakte er drie, Ibrahimovic twee. „Het gaat steeds beter", zegt Tommy Söderberg, één van de Zweedse coaches, dan ook over het ideale spitsen duo. „Ze hadden nog niet veel samen ge speeld, dus hebben we ze veel laten trai nen. En dat sorteert effect, want steeds vaker vinden ze de juiste positie." Ook buiten het veld kunnen de twee het goed vinden, Larsson is de speler die Ibrahimovic bij Ajax zo node mist. Ie mand tegen wie hij opkijkt, die hem af en toe bij de hand neemt en de juiste richting wijst. „Henrik is heel belang rijk voor me", zegt hij oprecht. „Hij heeft ervaring, heeft al EK's en WK's ge speeld. Het is ontzettend goed dat zo'n spelererbij is." Larsson op zijn beurt is vol lof over zijn jonge ploeggenoot. „Hij kan alles met een bal, dingen die je niet voor mogelijk houdt", zegt de aanvaller die op het punt staat een contract voor Barcelona te tekenen. „Hij doet dingen die nie mand vernacht, maar toch begrijpen we elkaar goed." Gevangene Voor Ibrahimovic is het een voordeel dat de Zweedse ploeg met twee aanval lers speelt. Bij Ajax voelt hij zich nog wel eens een gevangene van de spitsposi- tie, spelend voor zijn land heeft hij meer vrijheid. „Ik denk dat ik hier laat zien dat het voor mij makkelijker is met twee spitsen, vooral met iemand als Larsson naast me. Maar verder is het ook geen probleem. Ik speel zoals de trainer het wil." Voor ex-Feyenoorder Larsson en Aja- cied Ibrahimovic is het duel met Oranje een speciale ontmoeting. „Ik houd van Nederland", doet Larsson vriendelijk. „Ik heb er drieënhalf jaar gespeeld en heb er een leuke tijd gehad, hoewel de laatste anderhalf jaar in sportief op zicht niet zo best waren." Zlatan Ibrahimovic had meteen nadat Nederland zich voor de kwartfinale had geplaatst al contact met Rafael van der Vaart, John Heitinga en ook Andy van der Meyde. „We hebben een beetje zit ten dollen, zo gaat dat. Het maakte me overigens niet zoveel uit tegen wie we zouden spelen. Nu is het Nederland, ik denk dat zij voor de meesten favoriet zijn. Ik kan alleen maar zeggen dat nie mand Zweden moet onderschatten." GPD De sleutel naar Zweeds succes is in handen van de twee aanvallers, Henrik Larsson (links) en Zlatan Ibrahimovic. foto's Murad Sezer/AP en Miguel Vidal/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45