Havenschap zet deur open voor kassen Ik vond het allemaal best eng .~nr Falcon Kosten archeologisch onderzoek frustreren nieuwe ontwikkeling j ijlastuinbouwproject Kanaalzone in beslissende fase Oost-Vlaanderen geeft hoge prioriteit aan zeesluis bsitie )ethon is iwetsbaar Zomerweiland in Waterlandkerkje "the falcon store for more Zelfde kalf twee keer gered Drie gewonden bij ongeval Raad beslist over plaats versmarkt Evaluatie 30-kilometerzones zeeuwse almanak Kaart jjactie: 0113-315649 |W.p*C-nl ,ji3il:redactie@ pzc.nl •<tbus 31,4460 A A Goes -.ertentie-exploitatie: Xifd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^jWS-Vlaanderen: 0114-372770; Hjgnaal: 020-4562500. j 25 juni 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen torConny van Gremberqhe ÖJNEUZEN - Het dagelijks stuur van het havenschap Zee- ad Seaports heeft er geen xeile meer mee om op delen zijn beheersgebied glastuin- Kwactiviteiten toe te staan, kt de gemeente Terneuzen zul- a echter nog wel afspraken ge- sjakt moeten worden over wel edelen het betreft. Het schap iil namelijk de zekerheid dat livenontwikkelingen in de toe- iomst, bijvoorbeeld op de Axel- Vlakte, niet door glastuin- loutvcentra geblokkeerd wor- ,ïoor de zomer zullen we aange- a welke lokaties voor glastuin- in aanmerking komen. :;jien het dagelijks bestuur ja het schap zijn we daarover ••„alleen zal nog met de ge ënte Terneuzen en de provin- je gesproken moeten worden rer de exacte begrenzing van ie gebieden. Ook zullen we in aenspraak nog de huidige be gemming van de gebieden moe ial wijzigen", legt havenschaps- torzitter en EZ- gedeputeerde, 'deKok, uit. ikele weken geleden beschul- :-de biu'gemeester J. Lonink :r. Terneuzen provincie en ha anschap ervan de glastuin- awontwikkelingen in de Ka- salzone te traineren. Lonink ;nd dat bij de ontwikkeling sn het hele project haast gebo- IERNEUZEN - Dethon voor- telgeen tekorten op de hegro- ag voor 2005. Ook is de ver achting dat de meerjarenbe- joiing tot en met 2008 sluitend Dat bleek gistermiddag tij lens de vergadering van het al- {uneen bestuur van het touws-Vlaamse werkvoorzie- lingschap. iteondanks is de positie van kwetsbaar. De resulta ten van onder meer inpakactivi- tólel en de productie van huis- loudtrappen en behangtafels Haat onder druk vanwege de concurrentie uit lage-lonenlan- ienen de verdergaande globali sing. Daarom gaat het bedrijf ach met name richten op uit zoom en detachering, en de 'slaging van overhead- en be- jnjfskosten behaalde vorig jaar een «Irijfsresultaat van ruim euro, meer dan een hal ting ten opzichte van 2002. Dedirectie sluit een verdere da- •ing van het resultaat in 2004 uit, mede omdat het ver schil tussen loonkosten en de njksbijdrage WSW (Wet Sociale Werkvoorziening) toeneemt. In •104 is de rijksbijdrage ruim 23,7 miljoen euro. fen behoeve van de Dethondoch- Work First ging het alge meen bestuur akkoord met de inkoop van het voormalige pand van het Centrum voor Vak opleidingen aan de Mr. F.J. [Haarmanweg in Terneuzen. De r-osten hiervan zijn 585.000 euro [ai worden betaald van het geld kt gereserveerd was voor de ferbouwing van het huidige Pand van Dethon. Die verbou wing gaat niet door. prk First biedt Zeeuws-Vla- m|ngen die in hun woonplaats ttn uitkering hebben aange legd, binnen een week gedu rende twintig weken voor twin- J-o uur in de week werk aan bij Nhon. In die periode onder st Dethon welke mogelijkhe den de betrokkene heeft op de acbeidmarkt en stelt een reïnte- Patietraject op. j® het nieuwe pand richt uethon de komende maanden ^n arbeidsdiagnostisch cen- 11,1111 in dat mensen met een af- !land tot de arbeidsmarkt test ^schoolt. Ook Work Firstmede- gaan er aan de slag. De opening van het pand in september. den was, omdat de tuinbouwsec tor - die nu nog met ruimtepro blemen worstelt - elders uitbrei dingsmogelijkheden zou gaan zoeken. De verwijten kwam Lonink vori ge week bij een werkbezoek van GS aan Terneuzen op een verma ning te staan. Volgens De Kok is er geen sprake van dat ha venschap of provincie zaken op zijn beloop laten. „Dit soort ontwikkelingen moe ten zorgvuldig worden afgehan deld en belangen moeten goed worden afgewogen. Op dit mo ment is het zo dat de drie betrok ken partijen (gemeente, ha venschap en provincie) op één lijn zitten. In de Kanaalzone moeten we 300 hectare grond vinden die gechikt is om een grootschalig glastuinbouwpro- ject op te zetten. Die grond is voorhanden, alleen over de exac te afbakening van de gebieden moeten we nog nader overleg voeren, maar laat ik nadrukke lijk stellen; er zit schot in de ont wikkelingen." Subsidies Dat er een redelijk compact ge bied van 300 hectare nodig is heeft alles te maken met het feit dat voor een dergelijk opper vlak aan nieuwe glastuin de overheden bij het Rijk kunnen aankloppen voor subsidies. door Kris Naudts GENT - Het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen wil dat de toekomstige nieuwe Vlaamse re gering de hoogste prioriteit geeft aan de nautische toeganke lijkheid van de Gentse haven en dus aan een nieuwe zeesluis in Terneuzen. De eis staat in een memoran dum aan de Vlaamse overheid dat werd opgesteld tijdens het vijfde Oost-Vlaams Economisch Forum. Het memorandum vraagt de troef van de ligging van Oost-Vlaanderen, en in het bijzonder de twee economische poorten van de haven van Gent en de Waaslandhaven, volop uit te spelen. De nota pleit zeer sterk voor de WATERLANDKERKJE - De jagende lucht lijkt van Ruisdael, de meester-kunstschilder uit de 17de eeuw. De klaprozen en de kamille zijn van niemand. Ze noe men die tere planten immers 'vuulte'. Niks waard. Tot de fotograaf de 'vuulte' en de wolken verenigt in een beeld dat je doet denken aan een dromerig zomerwei- land. Waar je lekker op je rug halfslapend kunt doeze len met een graspriet in je mondhoek. En eindeloos wol ken zien overgaan. Tussen de buien en de windstoten door breekt de zomer door aan de Verbindingsweg bij Waterlandkerkje. foto Peter Nicolai Omwonenden volgen overval Kruiningen tegen advies politie in door Frank Balkenende KRUININGEN - De tweede ge wapende overval op de Krui- ningse Rabobank in drie maan den tijd. Omwonenden zijn ge schokt. „Straks valt er nog een dode, dit is niet het einde, me neer", zegt een buurman van het bankgebouw. De Kruiningenaar - „laat mijn naam maar uit de krant" - is vol lof over het snelle en kordate op treden van de politie. De man volgde, tegen advies van agen ten in, de omsingeling en de aan houding vanuit zijn tuin. „Tja, wel link natuurlijk." De twee overvallers probeerden via het platte dak aan de achter zijde van de bank weg te komen. Volgens de buurman loste één van de twee overvallers een schot toen de politie hem som meerde zijn vuurwapen weg te gooien. „Die vent, die een bivak muts op had, deed net alsof hij zijn handen omhoog zou steken. Vervolgens schoot hij, de vieze rik. Toen werd hijzelf neerge- paft." Colinda Bont van de plaatselij ke bakkerij - stond achter het bankgebouw de bestelbus te la den, toen er agenten langs snel den en hun posities innamen. „De politie zei dat ik naar bin nen moest gaan en daar moest blijven. Ik vond het allemaal best eng, zeker toen we schoten hoorden. Aan de andere kant ben je ook nieuwsgierig, dus Filiaalhouder van de overvallen Rabobank in Kruiningen. J. Spee, ontvlucht het bankgebouw. foto Willem Mieras vanaf het dakterras keek ik af en toe even." Ook zij vindt het 'beangstigend' dat in een periode van drie maanden de Rabobank twee keer is overvallen door gewapen de mannen. „En ze deden het op precies dezelfde manier. Langs de achterkant het platte dak op en dan schijnt het erg makkelijk te zijn om daar binnen te ko men. Het platte dak, dat lager ligt dan de bovenste etage, is de zwakke plek van de bank, meent Colinda. Ook de buur man is die mening toegedaan. Voordat ze bij de bakkerij aan slag ging, werkte Colinda in een postagentschap. „Ik ben blij dat ik dat niet meer hoef. Je denkt dat een bank goed is beveiligd, maar dat blijkt dus anders te zijn." Frans Harthoorn van de doe-het-zelfzaak aan de Markt is allerminst geschrokken. „Ik heb in het leger gezeten, dan schrik je niet zo snel van een paar schoten. Bovendien wist je al hoe laat het was toen hier po litieagenten met getrokken pis tolen verschenen." Ook Frans vindt dat de politie er snel bij was. „Je hebt natuur lijk het geluk dat hier een poli tiebureau is en dat die overval op een doordeweekse dag ge beurt. In het weekeinde zie je hier zelden een agent." Hij denkt dat het nu met over vallen wel gedaan is. „Er ge beurde hier jaren niks en nu twee overvallen kort achter elkaar. Statistisch gezien zou het nu een poos rustig moeten, zijn." De winkelier snapt niet waarom de overvallers dachten een flin ke buit binnen te halen. „Ieder kind weet toch dat een bank wei nig contanten meer in huis heeft. Alles is geautomatiseerd. Alleen het personeel zat vroeger achter kogelvrij glas, nu zijn er open balies. Voor medewerkers is het onveiliger geworden en dat is moeilijk te begrijpen." verdere ontwikkeling van de Waaslandhaven en de verbete ring van het Oost-Vlaamse wegennet. Een concreet actie plan voor de economie in Oost-Vlaanderen bevat achttien punten. Niet alle plannen kunnen door de provincie Oost Vlaanderen worden uitgevoerd, omdat de Vlaamse regering voor diverse belangrijke dossiers de sleutel in handen heeft. Inmiddels is in het nieuwe Gent se havengebied Kluizendok langs de westelijke oever van het kanaal Gent-Terneuzen de eerste steen gelegd van het eer ste bedrijf dat zich daar vestigt. Het betreft de Gentse firma Ael- terman, die is gespecialiseerd in de bouw van bruggen, sluisdeu ren, silo's en hangars. outdoor camping jeans schoenen skates hengelsport Walstraatpromenade 684381 GE Vlissingen tel: 0118-441478 VOGELWAARDE - De brandweer van Vogelwaarde heeft in vier dagen tijd hetzelfde kalf twee keer uit het zelfde water moeten redden. Vorige week zaterdagavond rukte het korps uit omdat een 'mutten' in het brede water bij de Campensedijk in Vogelwaarde was terechtgeko men. Eerst werd getracht het kalf met een brandweer slang om het achterwerk vanaf de kant omhoog te trek ken. Omdat deze poging geen succes had, werd de rubber boot van de post Hulst erbij gehaald. Zo kon het kalf te rug op het droge worden gezet en met zijn moeder worden herenigd. Vier dagen later, afgelopen woensdag, kwam er een melding binnen dat hetzelfde kalf wéér te water was geraakt. De brandweer volgde dezelfde reddingsprocedu re als voorheen en had het kalf snel weer aan de kant. TERNEUZEN - Bij een aanrijding in Terneuzen zijn gis termiddag rond vijf uur drie personen gewond geraakt. Een 67-jarige automobiliste uit de gemeente Terneuzen reed over de Molenweg en verleende op de kruising met de Groeneweg geen voorrang aan een 41-jarige bestuur der uit dezelfde gemeente. Door de klap van de aam-ij- ding kwam de vrouw met haar voertuig ongeveer 25 me ter verder in een bietenveld terecht. Zij werd met onbe kend letsel opgenomen in het ziekenhuis. De 41-jarige be stuurder van de aangereden auto en een 6-jarige inzitten de werden eveneens met onbekend letsel naar het zieken huis vervoerd, maar mochten dat na onderzoek verlaten. TERNEUZEN - De raad van Terneuzen spreekt zich 15 juli uit over een verplaatsing van het zaterdagse vers- marktje van de Brouwerijstraat naar de Markt in Terneu zen. Diverse fracties in de raad hebben in het verleden al verschillende keren aangedrongen op de verplaatsing, maar tot op heden bleef besluitvorming uit. Ook betrok ken ondernemers en fracties mochten niets van het colle ge vernemen over de gewenste verplaatsing. De fractie van Christenunie is het getreuzel beu en vraagt de raad nu zelf de verplaatsing definitief te regelen. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is van plan om op korte termijn het 30-kilometerzone-beleid te evalue ren. Momenteel worden de knelpunten in de gemeente op een rij gezet. Een stagiair is in het kader van een studieop dracht doende een evaluatierapport op te stellen. In de rapportage wordt ook aandacht besteed aan het oplossen van knelpunten op het vlak van veilige fietsroutes voor scholieren. derzoek is vastgelegd in het Eu- ropëse Verdrag van Malta. Zeeuwse gemeenten willen daar niet onderuit. Zij vinden dat er een goede balans moet worden gevonden tussen de zorg voor bo demschatten en andere belan gen, zoals de ontwikkeling van dorpskernen en binnensteden. De bescherming van het archeo logisch erfgoed mag niet de bo ventoon gaan voeren. De Tweede Kamer heeft momen teel een wetswijziging in behan deling waarin het Verdrag van Malta is verwerkt. Staatssecreta ris Van der Laan van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap antwoordde deze week op Ka mervragen. Zij deelt de kritiek van de VZG niet, blijkt uit haar reacties. De nieuwe wetgeving schept duidelijkheid en 'kan juist vertragingen voorkomen', stelt de staatssecretaris. Zij onderkent dat het bouwen op een archeologische toploca tie voor een bouwer tot hoge kos ten kan leiden, maar die zijn in zo'n geval 'voorzienbaar'. 'Op een enkele plek in Nederland', verwacht zij, 'kunnen grond en/of huizenprijzen iets stijgen'. Voor buitengewone opgravings- kosten kan een beroep worden gedaan op de rijksoverheid, die daarvoor dit jaar twee miljoen euro in kas heeft en de jaren daarna 1,2 miljoen euro. Van Dok-van Weele oordeelt dat dit veel te weinig is, waar door gemeenten meestal voor buitengewone kosten moeten op draaien. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Zeeuwse ge meenten vrezen verpaupering van delen van stads- en dorps kernen, als de verplichting tot het uitvoeren van archeologi sche onderzoeken bij nieuwe projecten onverkort wordt ge handhaafd. Hoge en vooraf nauwelijks in te schatten kosten dreigen, schrijft de Vlissingse burgemeester A. van Dok-Van Weele als voorzit ter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) aan de Tweede Kamer. Verplicht ar cheologisch onderzoek kan ook tot veel vertraging leiden. De VZG-voorzilter voorziet dat in vesteerders daardoor de lust zal ontgaan in stadsvernieuwings projecten te stappen, met als ge volg dat door gemeenten gewens te ontwikkelingen niet van de grond komen. Dat de kosten van archeologisch onderzoek flink kunnen op lopen, is eerder dit jaar nog ge bleken in Zierikzee met de No- belgate-affaire. De rekening van archeologisch onderzoek aan de Korte Nobelstraat liep op van de eerst begrote 52.500 euro tot zeker 600.000 euro. De affaire kostte vier wethouders hun baan. Van Dok-van Weele noemt dit niet in haar brief aan de Kamer. Ze verwijst er indi rect naar, door aan te geven dat archeologiebedrijven vaak offer tes indienen met open einden. De plicht tot archeologisch on- Tijdens een al eerder in deze kolommen beschreven bijeen komst in Waterlandkerkje over de versobering van een verkeersproject in West- Zeeuws-Vlaanderen, wilde de projectcoördinator zijn toe hoorders graag uitleggen waar de eerder beloofde aan passingen zouden worden ge schrapt. Dat deed hij met behulp van een landkaart. Maar nog voor dat hij zijn eerste punt had aangestipt, kukelde de kaart met een flinke vaart naar be neden. Dat bracht één van de aanwe zigen, die het toch al niet eens was met alle aanpassingen, tot een cynische reactie„Ja... en toen viel ook nog heel West-Zeeuivs-Vlaanderen van de kaart!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41