'arlement pikt osten van UWV zc Geesten voorbereid op langer werken Rijk moet taken terugnemen Actie voor milieu Waddenzee Donner overtuigt slechts deel Kamer in ketchupdebat 'itleg minister De Geus volstaat eroordeelde irrorist ingehouden eerman gunt leren de tijd oor aanpassing Prins is anjerprikken niet verleerd Oude verkrachtingszaak opgelost Donner verbiedt 'no cure no pay' Motordieven steeds brutaler Bedrijfsleven gek op roeitrainer Politie rolt jeugdbende op Veiligheidsvest volgens EU niet verplicht voor toerist vrijdag 25 juni 2004 „Erwin Buter HAAG - De Tweede Ka- accepteert de uitleg van mi- Dc Geus van Sociale Za- over de kosten die de uitke- pinstantie UWV heeft ge it voor het inhuren van ex- personeel. oppositiepartijen SP en oenLinks willen dat een onaf bureau onderzoek doen naar de 248 miljoen die de instantie vorig jaar uitgegeven aan onder adviseurs, iet-personeel en nngsartsen van buitenaf, bleek gisteren tijdens een rpg tussen De Geus, zijn itssecretaris Van Hoof en de eede Kamer. Ogeweefe vroeg de Kamer uit- over de vermeende over lading van personeelskos- Geus stuurde daarop l een brief waarin si de uitgave correct is ver- ÜHAAG - De politie in Rot- am heeft gisterochtend een de maandag veroordeelde Misten aangehouden. Het Hom een 29-jarige man. ■.hof in Den Haag veroordeel- otsamen met zijn compaan •deelname aan een intema- sile criminale organisatie «en bomaanslag op de Ameri- ■nse ambassade in Parijs wil- legen. Het was voor het dat moslimextremisten in Ierland voor betrokkenheid terrorisme zijn bestraft. De meldde zich overigens zelf iet politiebureau. Het hof be- aa de veroordeling de aan- idmg van de mannenANP JiHAAG - Het nieuwe Euro- landbouwbeleid moet gelei- 6jk worden doorgevoerd in Ierland, anders kunnen de lernemers de gevolgen niet p. taeeft minister Veerman van tfbouw gisteren de fracties ie Tweede Kamer op het hart fcukt, De bewindsman rea- rie hiermee op kritiek van- met name de oppositiepar- a, die vinden dat hij te veel 1 neemt voor de hervormin- lan het Gemeenschappelijk Edbouwbeleid en te weinig stimulering van de duurza- landbouw doet. De inko- nsdalingen. waarmee de ^veehouders door de nieuwe iels de komende jaren te hebben, dwingt de minis- stapsgewijs te werk te gaan. schillende fracties zeiden gis- teleurgesteld te zijn in hoe ■minister het landbouwbeleid invoeren. Veerman bena dat de kleinere stappen, 'hij in de ogen van de Kamer- is zet, ingrijpend zijn voor ir. ANP antwoord. 'Bevredigend', oor deelde regeringspartij CDA. Wel rezen er tijdens liet overleg vragen over verschil tussen per soneelskosten die het UWV in het jaarverslag had opgenomen en die de toezichthouder Inspec tie voor Werk en Inkomen had opgesteld. Die uitgaven leken niet overeen te komen, maar De Geus wist lastige vragen van de SP hier over te pareren. De PvdA wilde daarop dat de posten in het jaarverslag voor taan helderder op papier komt te staan. Dat leidde tot een uit nodiging van De Geus: een dele gatie van de Kamer kan op het departement binnenkort een technische toelichting krijgen op de jaarverslagen. ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - De overheid moet zelf weer de taken op zich nemen die nu door 400 verzelfstandigde organisaties worden uitgevoerd. Ministers moeten de macht die zij uit handen hebben gegeven weer naar zich toe trekken, om het geschonden imago van de poli tiek op te vijzelen. Dat staat in 'Een herkenbare staat: investeren in de over heid', een nog vertrouwelijk beleidsonderzoek onder ver schillende ministeries, uitge voerd onder aanvoering van Eerste-Kamerlid Kohnstamm. Dat hebben ingewijden beves tigd. Het advies wordt volgen de week in de ministerraad be sproken. Hiermee zou een eind komen aan het decennia lange rijksbe leid van decentralisatie: over heidsdiensten onderbrengen bij zelfstandige instellingen. Dat heeft soms tot gevolg dat ministers geen verantwoorde lijkheid meer hebben en ne men, wat onder meer pijnlijk duidelijk werd bij de affaire met uitkeringsinstantie UWV (ook een verzelfstandigde orga nisatie). UWV-baas Joustra liet zijn kantoor voor miljoe nen euro's verfraaien, maar mi nister van Sociale Zaken De Geus trok zijn handen ervan af. Dit soort incidenten schaadt het vertrouwen in de politiek, 'is slecht voor de de mocratie en de burger wil en verdient dat uiteindelijk ook niet'. Aanspreken Volgens de onderzoekers weet de Kamer in zo'n geval met wie ze moet aanspreken. 'Het parlement kiest er dan vaak voor de minister op alles aan te spreken.' Alleen als politieke onafhan kelijkheid noodzakelijk is, mag een organisatie volgens Kohnstamm zelfstandig zijn. GPD WIERINGEN - Leden van Greenpeace plaatsen ter hoogte van de Korte Afsluitdijk aan de kant van Wieringen een 'te koop'-bord. De natuur- en milieuorganisaties Greenpeace en de Waddenvereniging protesteren hiermee tegen het advies van com- missie-Meijer om natuurbehoud in de Waddenzee te betalen met gaswinning. Actievoerders op het Wad plaatsten gisteren enorme borden met de tekst 'Te Koop: Waddenzee'. Het eerste bord is gisteren geplaatst aan een pijlstok in de Wadden zee, bij Balgzand in Noord-Holland. Het is het begin van een toernee langs het wa ter waarbij verder nog borden komen bij veerponten naar de Waddeneilanden vanaf Harlingen, Holwerd en Lauwersoog en bij Engelsmanplaat. foto Michel van Zwieten/GPD door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De geesten wor den in Nederland rijp gemaakt voor langer werken. Langer wer ken versterkt de concurrentiepo sitie en op termijn is het een op lossing voor de enorme tekorten op de arbeidsmarkt, die ont staan als de vergrijzing voort schrijdt. Vandaag spreekt het kabinet over de 'groeibrief' van minister Brinkhorst van Economische Za ken waarin opnieuw een plei dooi wordt gehouden voor lan ger werken. Die noodzaak men sen meer of langer te laten wer ken, is er in sommige sectoren nu al, en dan moet de echte ver- Zoöü... GEtlS BE.E.R grijzingsgolf nog komen. Zo zijn er in de metaal op dit moment drieduizend onvervulbare vaca tures. Het gaat daarbij vrijwel zonder uitzondering om func ties die een hogere opleiding ver gen in de technische of bèta-sfeer. „En dat aantal loopt alleen maar op", zegt Albert Roele van de metaalwerkgevers vereniging FME-CWM. Voor wie in die functies zit, is langer werken eigenlijk al heel normaal. Bij engineering bu reaus, die diensten verlenen aan metaalbedrijven, is het gang baar om jaarlijks 2000 tot 2200 uur te werken. De echte uitdaging, vinden de metaalwerkgevers, is het aantal gewerkte uren op te krikken van 1700 nu, naar 1800 straks. Dat levert miljarden extra pro ductie op, en dus groei. „Hoe je dat doet, moet je overlaten aan de markt." Eigen oplossingen Elke sector zal zijn eigen oplos singen gaan zoeken. In het basis onderwijs bijvoorbeeld is de ver grijzing nog niet zo zichtbaar en wordt heel veel werk in deeltijd verricht. Tekorten aan perso neel zijn daar de afgelopen ja ren deels opgelost door docen ten te vragen langer in deeltijd te werken. Maar in het middelbaar onder wijs en bij de beroepsopleidin gen wordt veel minder in deel tijd gewerkt en liggen hier dus minder mogelijkheden. Fullti mei's meer les laten geven, zal ge paard moeten gaan met een an dere organisatie van het werk op scholen, denkt Jan Duijnhou- wer, bestuurder bij Onderwijs bond CNV. Nu nog wordt lesge ven gecombineerd met andere ta ken. Dat zou dan veranderen. Versleten In de bouw is deeltijdwerk onbe kend en vreest men dat het op rekken van de prepensioenleef tijd leidt tot versleten mensen. Men zal het daar in beginsel zoe ken in slimmer werken: meer profiteren van gunstig weer voor en na de winter, en het ver beteren van productieomstan digheden, waardoor mensen minder lichamelijk slijten en de productiviteit omhoog gaat. De grootste tekorten aan arbeid in de toekomst worden voorzien in de sector zorg en welzijn. Pris- mant, een onderzoeksbureau ge richt op de gezondheidszorg, voorspelt dat in 2025 liefst 22 procent van de beroepsbevol king werkzaam zal zijn in zorg en welzijn. Dat heeft alles te ma ken met de behoeften van een vergrijsde bevolking. Ook hier zal langer werken op allerlei manieren worden gesti muleerd om te kunnen voldoen aan de snel toenemende vraag naar arbeid.GPD pagina 4 kritiek op eerder ontslaan ouderen AMSTERDAM - Prins Bernhard en koningin Beatrix luisteren in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam naar de toespraak van voor zitter E. Brinkman van het Prins Bernhard Cul tuurfonds. Prins Bernhard reikte gisteren in het paleis voor de 55ste keer de Zilveren Anjers uit. De bijna 93-jarige prins speldde de onder scheidingen van het Prins Bernhard Cultuur fonds op bij Christien Grootveld uit Mijnshee- renland, Gré van der Veen uit Veendam en Ine ke Vink uit Dordrecht. Ook het echtpaar Yvette Raveneau en Lloyd Narain uit Curasao viel de ze eer te beurt. Koningin Beatrix was bij de uit reiking aanwezig. Het onderscheiden vijftal is voorgedragen door het bestuur van het Cultuurfonds. De Zilveren Anjer wordt sinds 1950 jaarlijks uitgereikt aan maximaal vijf personen die zich vrijwillig en onbetaald hebben ingezet voor cultuur- of na tuurbehoud in Nederland of voor die van de Ne derlandse Antillen. Prins Bernhard, regent van het Cultuurfonds, reikt het zilveren embleem elk jaar uit omstreeks zijn verjaardag. foto Robin Utrecht/ANP LEEUWARDEN - Het cold case-team van de politie Fries land en het Openbaar Ministerie in Leeuwarden hebben een verkrachtingszaak uit 1989 opgelost. Een destijds 28-jarige vrouw werd onder bedreiging van een steekwa pen in een kelderberging in Leeuwarden verkracht. Na nieuw DN A-onderzoek is een 51-jarige man opgepakt. Hij heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Uit het spermaspoor dat in 1989 werd gevonden, kon des tijds geen DNA-profiel worden gemaakt. Het Nederlands Forensisch Instituut is dat nu wel gelukt. De 51-jarige man werd begin maart opgepakt. Over drie maanden zou de verkrachtingszaak verjaard zijn geweest. ANP DEN HAAG - Minister Donner van Justitie verbiedt een experiment met 'no cure no pay' in letsel- en overlijdens- schadezaken. Advocaten die volgens dit syteem naar prestatie worden beloond, zijn volgens de minister praktisch partij in een procedure. De schijn van belangenvermenging die dit op roept past niet bij het beroep van advocaat. Donner heeft dit gisteren laten weten aan de Nederlandse Orde van Advocaten. De Orde betreurt het verbod maar zal de proef niet doorzetten. ANP AMSTERDAM - Motordieven gaan steeds brutaler te werk. Ze nemen de motorfietsen mee in een bestelbusje of op een aanhangwagen of ze lopen er gewoon mee weg. Dat heeft het Landelijk Informatiecentrum Voertuigcrimi- naliteit (LIV) gisteren gemeld. Het aantal motordiefstallen steeg vorig jaar ten opzichte van 2002 met 18 procent tot 2271. De meeste motoren wer den volgens de LIV gestolen vanaf de openbare weg. In bijna alle gevallen waren ze afgesloten met een of meer sloten. Zo'n 23 procent wordt teruggevonden. ANP SITTARD - Nederlandse bedrijven stimuleren hun perso neel massaal om spierballen te kweken. Bedrijven kun nen sinds begin dit jaar fitnessapparatuur kopen bij pos torderbedrijf Overtoom uit Den Dolder. Volgens een woordvoerder van dit bedrijf zijn sindsdien al tegen de duizend fitnessapparaten verkocht. In 65 procent van de gevallen gaat het om een roeitrainer. Overtoom denkt dat de belangstelling is ingegeven door de strengere arbowetgeving. „Ook andere producten die verband houden met gezondheid op de werkplek lopen veel beter dan vorig jaar", aldus een woordvoerder. GPD VENLO - De politie heeft de afgelopen weken in de ge meente Venlo negen jongeren opgepakt, die ze verdenkt van een groot aantal inbraken, diefstallen, vernielingen, bedreigingen en de handel in harddrugs in die gemeente. Dat heeft de politie gisteren gemeld. De jeugdbende, bestaande uit een meisje en acht jongens en mannen van 15 tot 20 jaar, opereerde vanuit een zelfge maakte keet. die was gemaakt van gestolen bouwmateria len. In die keet werd ook de buit bewaard. ANP door Job Slok DEN HAAG - Bijna de voltallig oppositie in de Tweede Kamer vindt dat het Openbaar Ministe rie (OM) steken heeft laten val len bij de zaak van de twee vrou wen die minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) vorige week besmeurden met ketchup. Het OM had gebruik moeten ma ken van de mogelijkheden om de verdachten, die hun naam niet willen zeggen, langer vast te houden, aldus de oppositie gisteren tijdens een debat met de ministers Donner (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Za ken) over de kwestie. In die tijd had het OM moeten proberen achter de identiteit te komen van het tweetal. Aanleiding van het debat was de beslissing van de rech- ter-commissaris eind vorige week om het tweetal vrij te la ten, zonder dat de identiteit van de daders bekend was. Het OM ging hiertegen in beroep bij de zogeheten raadkamer en kreeg gelijk. De twee zitten inmiddels weer vast. De Kamer, met uit zondering van Herben (LPF). wilde niet treden in de beslis sing van de rechter-commissaris maar vroeg zich wel af of het OM de twee via een andere pro cedurele weg niet langer had kunnen vasthouden om achter hun identiteit te komen. De motie van wantrouwen, waar Herben voor het debat op had gezinspeeld, kwam er niet. Wel eiste de LPF'er dat het OM in het vervolg in dit soort geval len 'hard. snel en adequaat' moet optreden. Volgens Donner en Remkes had het OM dat ge daan. Donner haalde op zijn beurt fel uit naar de Kamer, Herben in het bijzonder, omdat daar het beeld wordt geschetst van het OM dat er van alles fout gaat. De bewindsman zei de, volgens hem onterechte, beeldvorming te betreuren, schadelijk en zelfs gevaarlijk te vinden, omdat het het gezag van het OM aantast. ANP voor iedereen. Strengere regels die landen afzonderlijk instel len, kunnen niet worden opge legd aan bezoekers uit het bui tenland. De Nederlandse EU-vertegen- woordiging noemt het toch ver standig om een vest aan te schaf fen. Spaanse en Italiaanse dien ders zijn waarschijnlijk niet op de hoogte van de Europese re gels en schrijven bekeuringen uit. Een officieel bezwaar tegen de boete kost veel geld en tijd, aldus de woordvoerder. De ANWB hoort van medewer kers in het zuiden dat de politie de nationale regels naleeft en ge woon boetes uitdeelt. De toeris tenbond handhaaft daarom het advies aan de leden „Aan regels uit Brussel heb je niets als je op de Spaanse hoogvlakte met pech langs de weg staat en de politie je be keurt." Toeristen die zonder het hesje op pad gaan riskeren in Spanje een boete van 300 euro. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het reflecterende veiligheidsvest dat automobilis ten in Spanje en Italië bij zich moeten hebben, is formeel niet verplicht voor vakantiegangers. Dat heeft de vertegenwoordi ging van de Europese Commis sie in Nederland gisteren laten weten. Vakantiegangers die komende zomer met de auto naar het zui den vertrekken,hebben de laat ste weken massaal fluoresceren de vestjes ingeslagen. Veel win keliers waren in korte tijd door hun voorraad heen, nadat onder meer de ANWB had gemeld dat automobilisten die het vestje niet hebben fikse boetes riske ren. Het veiligheidsvest moet worden gedragen bij pech onder weg. In de Europese Unie gelden al leen regels over de rijvaardig heid, technische controle en het gebruik van veiligheidsgordels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3