Cadeaus voor jarig Oosterland PZC Kamer wil meer openheid rond adviescommissies Herinrichting van gebieden is hutspot van compromissen handelt Beleving van blinden in beeld Rondjes rennen voor Afrikaanse straatkinderen Emergis behandelt voortaan mensen met vreetbuien Feestelijkheden rond 650-jarig bestaan begonnen Bestuur FOS oneens met vertrekkend voorzitter Fancyfair in Koudekerke Fusie zorgcentra officieel een feit weekenddiensten vrijdag 25 juni 2004 s|4 door Inge Heuff OOSTERLANI) - Onder het soms vervaarlijk klapperend zeil van de feesttent op de Markt in Oosterland gaf dorps raadvoorzitter H. Clerx gistera vond het startsein voor de vie ring van het 650-jarig bestaan van het dorp. De feesttent zat helemaal vol door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het is teleurstel lend en we zijn het niet met hem eens. Zo reageert vice-voorzit- ter L. Verburg op het vertrek van voorzitter W. Ginjaar bij de Federatie Ondernemersvereni gingen Schouwen-Duiveland (FOS). „We zijn niet gelukkig met zijn vertrek en al helemaal niet met de manier waarop. Ik vind het triest dat dit is gebeurd en dat hij het in de krant heeft gezet, vind ik niet sympathiek. We zijn het ook niet met hem eens. Gin jaar heeft het over een teruglo pend ledenaantal. Maar we had den maandagavond nog afspra ken gemaakt met elkaar; er is een werkgroep ingesteld die met voorstellen zou komen hoe het verder moet met de te volgen koers en nu stapt hij op." Ginjaar meldde gisteren dat hij het voorzitterschap van de FOS met onmiddellijke ingang neer legt omdat hij vindt dat de FOS onvoldoende draagvlak heeft nu het ledenaantal is teruggelopen van 325 naar 190. Verburg erkent dat het ledental terugloopt. „We zitten in een dal, maar de detailhandel wordt ook minder. Neem Dreischor, daar is bijna niets meer over en dat de ondernemersvereniging Brouwershaven is afgehaakt heeft vooral te maken met de houding van de stadsraad. Die wilden geen pinautomaat op de markt en dat wordt de FOS in de schoenen geschoven." Verburg gaat er van uit dat de FOS gewoon op de oude voet doorgaat. „Ik neem voorlopig het voorzitterschap waar en de ledenvergadering zal een nieuwe voorzitter moeten kie zen." met belangstellenden en musi ci voor het muzikale program ma. Terwijl buiten de kinderen zich vermaakten op de kinderker- mis, lieten onder meer het Dui- velands Mannenkoor, gemengd koor VZOS (Vooruitgang Zij Ons Streven) en de Oosterlandse Fanfare in de feesttent een muzi kaal feestprogramma horen. De tent, die zevenhonderd mensen die de kan herbergen, was hele maal gevuld. Wethouder R. van der Wekken vertegenwoordigde de gemeente in zijn openingstoespraak, maar daarna was de tent aan de mu ziek. Halverwege het eerste deel werd de aandacht gewaagd door de dorpsomroeper met ratel, beter bekend als H. Boogert. Hij bood het dorp een beeld aan van de achttiende-eeuwse Oosterland se ambachtsvrouwe Susanna Maria Lonque. Het beeld wordt geplaatst voor het in haar op dracht gebouwde Gasthuis aan de Sint Joostdijk. Het beeld is een meter hoog bronzen replica van een kleiner beeldje van Ad Braat. Het origineel is in het be zit van zijn weduwe Tessa Braat. Luchtfoto Ook de Stichting Dorpsraad Oosterland had nog een ca deautje voor de dorpelingen. Aan de voorzitter van het dorps huis Oosterhof, W. Stouten, werd een grote luchtfoto van Oosterland, gemaakt in 2002, aangeboden. Bij de overhandiging ging Stou ten nog even in op de 650 jaar ge schiedenis van het dorp. Maar daarna was het podium weer aan de muziek. De wind was in middels iets gaan liggen al klap perde het tentzeil af en toe nog vervaarlijk. Door de storm kon de feesttent niet zoals gepland woensdag opgebouwd worden, maar moest gewacht worden tot gisteren. Ook toen was het maar net aan; de brandwacht liep re gelmatig de borgtouwen na en de haringen kregen allemaal een extra slag om diep genoeg de grond in te gaan. De festiviteiten duren nog tot en met zaterdagavond. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Met rode hoof den ploeteren de kinderen tegen de wind. De een wat sneller dan de ander, maar al lemaal met hetzelfde doel: zo veel moge lijk rondjes lopen voor Afrika. Alle kinde ren van cbs Onder de Wieken dragen op die manier hun steentje bij voor de straat kinderen van Ruta. De straaltjes zweet lopen langs het ge zicht van Hans Peter. Hij staat uit te hij gen na zijn negentien rondjes lopen. Ne gentien maal 200 meter, dat is 3,8 kilome ter. „Ik ben nu best wel moe", geeft hij toe. Zijn vriendje Julian oogt wat frisser, al is ook hij moe. Hij heeft vijftien rond jes gehaald, net als Robin ('Robin Prooi, want er zijn twee Robins'). „Ik wilde ei genlijk zestien rondjes lopen, maar ik was op." Het is hem aan te zien. Yannick en Joan zien er prachtig uit. Hun gezichten zijn geschminkt als een Afrikaanse tijger. Dat past goed bij het thema van de middag, want de sponsor loop was onderdeel van het afsluitende feest van een groot Afrika-project van de school. „We hebben het project Blik op Afrika genoemd, om de blik van de kinde ren letterlijk te verruimen", vertelt juf Jos Baar. „De kinderen hebben het hele jaar door dingen geleerd over Afrika. Er zijn vrouwen uit het asielzoekerscentrum geweest en een arts heeft verteld over Tanzania." Slangetje Jordi en Kevin zitten na afloop even bij te komen met een beker drinken. Oranje plukjes in het haar (voor het Nederlands elftal), en alle twee hebben ze een slange- Leerlingen van Onder de Wieken liepen gisteren zo veel mogelijk rondjes binnen de gestelde tijd, om zo geld op te halen voor de straatkinderen van Ruta in Afrika. foto Marijke Folkertsma tje uitgeschoren uit het haar. „Dat past bij Afrika." Kevin heeft achttien rondjes gelopen. „Eigenlijk waren het zeventien, want de laatste ronde kreeg ik niet om dat ik één seconde te laat was. Dus ik vind dat het achttien zijn, maar mamma zei: 'doe maar zeventien, want dan hoef ik minder te betalen'." De kinderen heb ben sponsors gezocht voor ieder rondje dat ze hardlopen. Ieder kind heeft acht sponsors. Het is nog niet bekend hoeveel geld het uiteindelijk heeft opgebracht, dat moeten de meesters en juffen nog uit rekenen. Het beeld van de doorzichtige vis, gemaakt door de blinde kunstenaar Ibrahim Faiek, is door Lutgarde Lievense uit Zoutelande voorzien van een tekst. KOUDEKERKE - Het dames barbershopkoor Sea Sound Sin gers uit Vlissingen houdt zater dag 3 juli een fancyfair op het parkeerterrein bij Intratuin in Koudekerke. Een deel van de opbrengst gaat naar Warchild. De rest komt ten goede aan de aanschaf van nieuw zangmateriaal. Op de fancyfair is een Rad van Avontuur aanwezig, en er staat een springkasteel. Ook kunnen kinderen op de foto in de auto van de bekende tovenaarsleer ling Harry Potter. door Claudia Sondervan KLOETINGE - Centrum voor geestelijke gezondheidszorg Emergis behandelt voortaan ook mensen met de eetstoornis Binge-eating Disorder (BED). Deze mensen leiden aan vreet buien waarbij ze zich tebuiten- gaan aan grote hoeveelheden voedsel. Ze zijn vaak obsessief bezig met diëten, lijnen en ge wicht maar blijven veel te zwaar. Emergis behandelt al langer mensen met de eetstoornissen anorexia nervosa en boulimia 's-HEER ARENDSKERKE - De besturen van de zorgcentra Poel- wijck in 's-Heer Arendskerke, De Kraayert in Lewedorp en de Stichting Bejaardenwoningen Poelwijck zijn formeel gefa seerd. De instellingen werkten in feite al sinds vorig jaar nauw samen. Dat is nodig om samen met thuiszorg en andere instellingen een breed en gedifferentieerd zorgaanbod te kunnen bieden in de gemeente Borsele en het wes telijk deel van de gemeente Goes. Doel van de samenwerking is nu om door te groeien naar één stichting. nervosa, zowel met opname als in dagbehandeling. Anorexia uit zich in uithongeren, een zeer vertekend zelfbeeld en grote angst voor gewichtstoename. Bij boulimia treden ook vreet buien op, maar die worden ge compenseerd door extreme af- valmethodes, zoals overmatig ge bruik van laxeermiddelen, inten sief bewegen en overgeven. Bou limia verschilt van BED in zo verre dat BED-patiënten hun vreetbuien niet compenseren en vaak te dik zijn. Al de eetstoornissen schaden de gezondheid sterk op langere ter mijn: bij overgewicht is diabetes mogelijk, organen, botten en ge wrichten lijden onder het over gewicht of het gebrek aan voe- dinsstoffen, contact met maag zuur tast de tanden aan en over doses laxeermiddelen ontrege len het hart. In de nieuwe behandeling voor BED wordt 26 weken tot een jaar lang elke vrijdag in een groep met acht cliënten gewerkt aan een normaal eetpatroon, een gezonder zelfbeeld, een sta bieler gevoelsleven en verant woord gewichtsverlies. De afdeling eetstoornissen van Emergis is een open afdeling met negentien plaatsen: acht kli nische en tien dagbehandelings plaatsen. Er is één plaats voor crisisopname. De patiënten van minimaal vijftien jaar oud ko men met name uit Zeeland, maar ook uit andere provincies. Emergis behandelt na verwij zing door de huisarts. door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Hoe ziet een zwaan of een vis of een boom stronk er uit in de beleving van een blinde? Een antwoord is te vinden op de expositie in Kam pen waar werken van blinde en slechtziende kunstenaars uit al le hoeken van het land worden tentoongesteld. De tentoonstelling is een initia tief van de Stichting Kubes (Kunst en cultuur voor blinden en slechtzienden). Een van de le den is Lutgarde Lievense uit Zoutelande. Zeven jaar geleden kreeg ze een netvliesaandoening waardoor ze slechtziend werd. Haar grootste passie, het schrij ven van gedichten en verhalen, dreigde ze door de aandoening te moeten opgeven. Ze zocht lot genoten en kwam terecht bij de Maculavereniging, een vereni ging voor mensen met een net vliesaandoening. „De vereni ging heeft een eigen blad en al snel begon ik daarvoor gedich ten in te sturen. En inderdaad kreeg ik positieve reacties terug. Op een dag attendeerde iemand me op de Stichting Kubes." De stichting richt zich niet al leen op kunstenaars. Ze organi seert ook excursies, geeft advies over de toegankelijkheid van musea en zet projecten op touw op het gebied van literatuur, mu ziek en drama. „De eerste ontmoeting daar met lotgenoten was geweldig. Ik was niet langer de zielepiet. Ik hoef de niemand iets uit te leggen en ik was zelfs apetrots dat ik eens een keer andere mensen kon hel pen. Omdat ik nog een beetje kan zien, kon ik de blinde deel nemers naar de toiletten hel pen.." Een half jaar geleden nam Lie vense voor het eerst deel aan een workshop van Kubes. Tien beeldend kunstenaars, ook blind en slechtziend, vertelden tot in detail aan de dichters wat ze gemaakt hadden. Natuurlijk kon er aan de beelden en objec ten worden gevoeld. Op basis van die informatie zorgden de schrijvers voor bijbehorende ge dichten. Lutgarde voorzag onder meer het beeld van de doorzichtige vis, met de titel De Beweging, gemaakt door de blinde kunste naar Ibrahim Faiek, van de tekst: Pisces Vrij en gewichtloos gedragen en gepaaid door wisselvallig water Transparante danser gestreeld, bespeeld enig in zijn soort ontglipt hij aan de onderstroom. „Het heeft mij goed gedaan om dit te kunnen doen met mensen die net zo zijn als ik. Ik vind het zo jammer wanneer slechtzien den of blinden niet meer achter de geraniums vandaan komen Natuurlijk wordt in eerste in stantie hun wereld kleiner. Maar ze kunnen veel meer dan ze zelf denken. Dat heb ik zelf ondervonden." Het resultaat van de workshop is nog tot en met zaterdag 3 juli te zien op de dubbeltentoonstel ling De kunst van het anders zien VIII en Water - dichter bij het beeld, aan de IJsselkade 33 in Kampen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De herinrich ting van gebieden in Zeeland is te veel een hutspot van compro missen. Om maar zo veel moge lijk partijen achter een plan te krijgen, komen niet altijd de bes te oplossingen uit de bus. Dit blijkt uit een onderzoek naar het gebiedenbeleid, op ver zoek van de provincie uitge voerd door het bureau Novio Consult uit Nijmegen. Met name is gekeken naar de gang van za ken voor de gebieden Schou wen, Veerse Meer, West- Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en de Kanaalzone. De provincie laat volgens de on derzoekers na duidelijk aan te geven welke doelen met de her inrichting van een gebied wor den nagestreefd. De nadruk ligt op het samenbrengen van par tijen, waarbij échte keuzes niet altijd worden gemaakt, uit angst 'draagvlak' te verliezen. Van partijen verlangt de provin cie dat zij eigen belangen losla ten om gezamenlijk tot een be ter resultaat te komen. Echter, de provincie zelf houdt star vast aan wat provinciale plannen voorschrijven. Een gedeputeer de heeft weinig bevoegdheden hiervan af te wijken. Ontevredenheid In de praktijk blijkt er weinig ruimte te zijn voor onderhande lingen. Het zorgt voor ontevre denheid bij belangengroepen. Opmerkelijk is ook dat het suc ces van een gebiedsplan staat of valt met één of meer personen. Als iemand met gezag in de streek zich in de strijd werpt, is de kans op slagen groter. Omge keerd kan zo iemand een herin richting danig frustreren. Voortdurend is onduidelijk wel ke financiële mogelijkheden er voor uitvoering van een gebieds plan zijn. Dat veroorzaakt pro blemen. Ook de lange duur van de voorbereidingen is niet best; met name de achterban van be langengroepen gaat mopperen. Het wordt dan steeds moeilijker door Harmen van der Werf DEN HAAG - Adviescommis sies als die voor het Waddenzee beleid zijn slecht voor het aan zien van de politiek. Zij strijken glad wat politiek gevoelig ligt, zoals de winning van de Wad- dengas, waarna regeringspar tijen zich achter de adviezen van zulke commissies verschui len. Een groot deel van het parle ment wil meer openheid rond ad viescommissies. Het Kamerdebat ging niet al leen over de Waddencommissie onder leiding van oud-Pv- dA-topman W. Meijer. Op basis van een notitie van Groen- Links-Kamerlid W. Duyvendak praatte de Tweede Kamer in het algemeen over 'de schaduw- macht van regeringscommis sies', waarvoor vaak dezelfde mensen worden gevraagd van meestal de drie grote partijen CDA, PvdA en WD. De commis- sie-Meijer diende wel als het meest recente, afschrikwekken de voorbeeld. Meijer en één van de andere le den van zijn commissie, de WD' er L. Hermans, behoren allebei tot de club oud-politici die gere geld voor adviescommissies wor den gevraagd. Zo zat Hermans een commissie voor die de WD zover moest krijgen voor de Be tuwelijn te stemmen. De com- missie-Meijer was erop gericht de weg vrij te maken voor gas winning in de Waddenzee én te adviseren over schelpdiervisse rij en natuurontwikkeling. zaterdag 26 en zondag 27 juni 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. om aan mensen uit te leggen waarom men in een project blijft meedraaien. De provincie verkeert in een spa gaat. Aan de ene kant moet de inhoud van een plan worden be waakt, aan de andere kant moet de uitvoering in de gaten wor den gehouden. De provincie kan de uitvoering beter uitbesteden Voor het ruimtelijke ordening en milieuproject Kanaalzone zien de onderzoekers als groot knelpunt het feit dat de achter ban van de Zeeuwse Milieu Fe deratie het plan van aanpak niet steunde, waardoor de ZMF het plan niet ondertekende en uit de stuurgroep stapte. Uitvoering van het plan Walche ren 2000+ komt niet goed uit de verf doordat financiële bijdra gen van gemeenten, waterschap en marktpartijen (zoals recrea tie en landbouw) tegenvallen. 1 De inbreng van de gemeente Veere is beperkt; de recrea tie-ondernemers zien onvoldoen de de noodzaak tot samenwer king. In Schouwen-West loopt een kleine groep mensen voor op. Om de achterbannen tevre den te houden, zijn direct aan sprekende resultaten nodig. De gemeente heeft zich danig ver slikt in de personele inzet. Bij partijen bestaat onvoldoen de bereidheid om over het eigen belang heen te kijken West-Zeeuws-Vlaanderen ken de een hectische start, met veel verdeeldheid. Hier blijken ech ter enkele personen in staat de verschillen tussen partijen te slechten. Pluspunt is ook dat meerdere partijen het initiatief namen voor aanpak van een ge biedsplan (met name gemeente, recreatie en natuur). Ondanks alle tekortkomingen is er toch algemeen waardering voor een aanpak per gebied. Hoe dan ook worden partijen en belangen aan elkaar gekoppeld: men moet over de heg heen kij ken. Te veel nog overheerst de ruimtelijke ordening en ontbre ken cultureel-maatschappelijke voorzieningen. Het nieuwe Om gevingsplan kan hierin verbete ring geven. Die opzet slaagde, mede dankzij de inbreng van het adviserend bureau IMSA van milieudeskun dige W. van Dieren. Gisteren herinnerde PvdA-Kamerlid J. Dubbelboer eraan dat IMSA door de NAM, het bedrijf dat gas wint, is gesponsord. Hij had graag invloed gehad op de keu ze van de adviseurs van de com missie-Mei j er. Zover wilde CDA-Kamerlid J. Spies absoluut niet gaan. Zij hamerde erop dat de regering verantwoordelijk is voor de in stelling van adviescommissies. Dat was ook met de commis- sie-Meijer het geval. Staatssecre taris Van Geel van Milieu had zich laten overtuigen door Van Dieren, dat het met de Wadden zee de verkeerde kant opgaat. Gaswinning is niet schadelijk, aldus Van Dieren, dat is in zijn ogen eerder de mechanische kok kelvisserij. Met aardgasbaten kan die sector worden uitge kocht en natuurontwikkeling worden bekostigd. Op voorstel van Van Geel kwam de commissie-Meijer tot stand die adviseerde gaswinning toe te staan. D66, die altijd tegen was, ging overstag, zonder in houdelijke discussie in de Twee de Kamer. Die moet nog komen nadat het kabinet - vandaag- heeft besloten over de voorstel len van de commissie-Meijer en de door D66 gewenste uitkoop van de mechanische kokkelvisse rij. „Als zulke kabinetsbesluiten er liggen", constateerde LPF- Kamerlid B. Eerdmans, „is de pap feitelijk gestort." Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel (0111) 412906, geopend za. 09-00-1230 uur en 16.30-17.30 uur Zo. 12.00-17» uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111 Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duiyfr land voor spoedgevallen bereikbaarvi telefoon 412180. Spoedgevallen spte®" uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraatl/" Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38