nterieur kerk weer als nieuw PZC PZC PZC Jong griffodorp valt alles mee Hengelaars gaan voor plezier Europees diploma is erkenning voor Schouwen-Duiveland 13 estauratie buitenmuren godshuis Haamstede vergt nog enkele maanden Wind bezorgde brandweer drukke dag Drie gewonden bij ongeval Nieuwe lichtmasten voor sportpark NMa claimt daling garnalenprijs Celstraffen geëist tegen dealers agenda bij nader inzien 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 25 juni 2004 ErPietKleemans BGH-HAAMSTEDE - Bin- zijn de steigers weg. Nog KB en er kan weer gekerkt wor- D in de hervormde kerk aan in Haamstede. De res- uratie van het interieur van itgodshuis is op een oor na ge il, Zaterdag 3 juli kan het re- ullaat van de restauratie tij een open dag worden be- onderd. g herstel van het monument in januari dit jaar. De eékstoel en het orgel werden spakt. alle banken verwij lden in het binnenste van het itkgebouw werd een ingenieus van steigers opgebouwd, a jaren van pappen en nat hou- fd werden de zaken grondig Op heel veel plaat- de kerk was door jaren- ag doorslaand vocht het stuc- gk van de muren los komen te :ien en was een klein tikje cvoldoende om flinke brok- naar beneden te laten ko- i, Op verschillende plaatsen sden raampartijen of delen compleet los. Bereerst is de oude stuclaag swijderd. Daarna werd een ichtlaag aangebracht waarna ine nieuwe lagen pleisterwerk dgden. De eerste laag werd ge- joten, de volgende twee met jote spatels aangebracht. Los- ftende raampartijen werden caeuw opgemetseld. Geen si- eijre, want de stenen in de «g van de gotische ramen resten stuk voor in vorm ge- si worden om het passend te aken. kkvoogd D. Mooijaart is bij- jcder enthousiast over het re- Advertentie) redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-maïl: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4160 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-maïl: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-maïl: web@pzc.nl Bezorgklachten: '-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur sultaat van de restauratie. „Je weet echt niet wat je ziet. Het ziet er heel mooi uit." Mooijaart voegt er aan toe dat de puntjes nog wel even op de i gezet moeten worden, voordat de kerkdeuren op zaterdag 3 juli worden opengezet. „De preekstoel en het orgel moeten weer worden 'uitgepakt' en de banken teruggeplaatst. We zijn nog bezig met een nieuw 'ban- kenplan' en ook aan het verwar mingssysteem willen we nog sleutelen. Voorlopig blijft het improviseren." Daglicht De restauratie van het interieur van is zo goed als klaar, maar dat wil niet zeggen dat de mensen van aannemer Peters Bouwgroep uit Middelburg al kunnen vertrekken. De - toch be hoorlijk dikke - buitenmuren vertonen op verschillende plaat sen forse scheuren. Op een en kele plek zelfs dusdanig dat dag licht erdoor naar binnen sijpelt. Het is de verwachting dat de aannemer nog tot het einde van het jaar nodig heeft om de ingrij pende restauratie af te ronden. Is het karwei eenmaal geklaard, dan kan het gebouw er weer lan ge tijd tegenaan. Daken en goten van het monu ment werden in 1998 reeds ge restaureerd. De restauratie van de hervormde kerk kost alles bij elkaar ruim een miljoen euro. De rijksdienst monumentenzorg betaalt daar 70 procent van. De rest dient, door de kerkelijke ge meente zelf op tafel te worden gelegd. Tijdens de restauratie van het in terieur van de kerk werden de zondagse erediensten in de zoge heten 'winterkerk' - waar plaats is voor ongeveer 150 kerkgan gers - gehouden. Zaterdag 3 juli wordt open huis gehouden in de kerk. Belang stellenden kunnen er tussen 10.00 en. 12.00 uur een kijkje ko men nemen. Zondag 4 juli wordt er voor het eerst in de gerestaureerde zomerkerk ge kerkt. Dames maal 43/45 Heren 47/50 schoenen voor GROTE maten ST.ADRIAANSTRAAT 5 GOES liljarten voor Ronald McDonald BABBENDUKE - Het jaar- jb biljarttoernooi voor teams Cafe Het Stationskoffiehuis :Krabbendijke is de afgelopen eken voor een bedrag van WO euro bijeengebracht door Jdeelnemers aan de inmiddels aide uitgave van het toernooi, opbrengst is bestemd en in- iddels overhandigd aan het Ro- ald McDonald-huis (verblijf- :uis voor ouders)'van het Sop- üa Kinderziekenhuis in Rotter- iffl. Biljart vereniging Onda er ook dit jaar weer in sn kleine honderd teams als in- Qrijvers te noteren. Vanavond wdt het toernooi afgesloten tó een groots slotfeest en de njsuitreiking. Lidstand toernooi: 1. Onda C5; Zeeland's Roem; 3. Oranje bom; 4. De Kevins; 5. Ciserv. Bij gebrek aan beter hangt de jeugd van Oosterland vaak rond in de buurt van de half pipe. door Esme Soesman OOSTERLAND - Een griffodorp waar niks valt te doen. Dat was het beeld dat Rens Heijboer (14) had toen hij een jaar of zes terug van Sirjansland naar Oos terland verkaste. In de praktijk valt Oosterland alles mee. Het is een jong dorp waarin 'openbaar' en 'christelijk' makkelijk mixen, is zijn ervaring. „Al leen als je jong bent en wilt uitgaan, is hier niet veel te doen." De feesttent verrijst, vlaggetjes wappe ren uitbundig. Oosterland maakt zich op voor drie dagen feest. Gezellig, oor deelt Rens. Hij houdt wel van wat le ven. En over het algemeen is er weinig uitgaanscircuit in Oosterland. Ondanks de jeugdigheid van het dorp: op 1 janua ri woonden er in het 2510 koppen tellen de Oosterland 739 mensen onder de 20. Desalniettemin: nooit eens kermis, en voor karten of een bioscoopje moet je ver reizen. Stappen wordt in Renesse, Rotterdam of in soosdorp Bruinisse ge daan. In Oosterland zelf kun je je aan sluiten bij verschillende verenigingen. Er zijn een paar verzamelplekken in de horeca. Door menig jongere wordt daar naast met enige regelmaat 'rondgehan gen' bij de plaatselijke halfpipe. Leuk hoor, vindt de scholier van scholenge meenschap Prins Maurits in Middelhar- nis. Maar een feestje als dit bijvoor beeld mag wat Rens betreft wel vaker dan eens in de 650 jaar worden gevierd. Grote groep Dat is altijd het moeilijke, weet ook dorpsraadvoorzitter Heieen Clerx (33), die praktisch haar hele leven al in Oos terland woont, te vertellen. Je kunt met veel moeite en geld wel iets op het dorp creëren, maar dan moet er ook wel door een grote groep gebruik van worden ge maakt. Reden voor het dorpsraadbestuur zich achter het plannetje van dorpsgenoot C. Bolle (52) te scharen. Bolle, vader van vijf kinderen, maakte een ontwerp voor een visvijver, gecombineerd met speel- tuintje, een bankje en wat groen en eventueel een kleine kinderboerderij. Als verwoed sportvisser en vader van een even zo enthousiaste hengelaar maakt hij zich sterk voor realisatie van een vijver op eigen doip, zodat de tien tallen jonge Oosterlanders die zich op dezelfde hobby storten niet meer de rijksweg over hoeven steken richting Nieuwerkerk. De dorpsraad heeft een verzoek ingediend bij de Stichting Schimmelpenninck van der Oije, in de hoop - voor een symbolisch bedrag - een puntje bos aan de Hofweg te kun nen bemachtigen om het visvijverplan uit te kunnen voeren. foto Dirk-Jan Gjeltema Dat is een voorziening voor jong en oud én voor alle gezindten, bevestigt Clerx Want ook dat is een kenmerk van het dorp Oosterland; op een totaal van 2510 inwoners zijn drie kerken actief. „Daar hou je rekening mee. Je groeit hier op met het idee dat je het gras niet op zon dag moet maaien", zegt de dorpsraad voorzitter. Respect Beklemd heeft ze zich, ook als puber, nooit gevoeld. Een kwestie van respect hebben. „In het dagelijks leven word ik hier door niks belet. Nee, ik heb nooit de behoefte gevoeld weg te gaan. Ik heb me juist altijd bevoorrecht gevoeld. So wieso toch als je op Schouwen-Duive- land woont? Het is hier heerlijk." En Rens? Die vernacht wel straks el ders op kamers te gaan. „Maar uiteinde lijk denk ik dat ik niet echt in de stad wil wonen. Alleen wel er dichterbij. Dat denk ik nu tenminste, want je bent jong en wilt uitgaan. Maar je weet het pas echt als je in een stad hebt gewoond." ZIERIKZEE - Een binnenbrand in Bruinisse en veel omgewaai de bomen hebben de brandweer donderdag veel werk bezorgd. De eilandelijke brandweer kreeg sinds de storm is be gonnen 29 meldingen te verwer ken. In de nacht van woensdag op donderdag rond één uur 's nachts kreeg de brandweer een melding van een binnen brand aan de Verloren Kostweg in Bruinisse. De bewoners ontdekten de brand doordat de rookmelder af ging. „Dat is hun geluk geweest. Ik denk dat het anders veel slechter was afgelopen", zegt of ficier van dienst R. Vermeer. „De bewoners hadden 's avonds de kachel gestookt. Waarschijn lijk door de harde wind is het vuur 's nachts weer opgelaaid en is de kachel oververhit ge raakt.", aldus Vermeer. Rond zes uur 's ochtend kreeg de brandweer melding van een probleem met een boom in Ren esse. Daarna kwamen ook mel dingen over gevallen bomen bin nen vanuit Brouwershaven, Haamstede en Renesse. De brandweer kreeg daarbij assis tentie van de ladderwagen in Goes omdat de brandweer zelf niet over een ladderwagen be schikt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hengelsportvere niging Oosterschelde bestaat dit jaar een halve eeuw. In die vijf tig jaar is veel veranderd. Eén ding bleef hetzelfde: hengelen doe je, zegt HSV-voorzitter P. Willemse, voor je plezier en niet voor de opbrengst. „Als je vis wilt eten, kun je beter naar de visboer gaan." Willemse, sinds twaalf jaar voor zitter van HSV-Oosterschelde, is gepassioneerd hengelaar. Al tijd geweest. „Ik hengel al van jongsaf aan. We woonden toen in Leiden en in die tijd heb ik heel wat rondgezworven langs de sloten en vaarten daar. Hengelaars zijn er in allerlei soorten en maten, stelt Willem se. Je hebt de hengelaars met prestatiedrang die het vooral leuk vinden om aan wedstrijden mee te doen. Maar verreweg de meeste hengelaars gaat het om de rust, de stilte en de zeewind op het gezicht. Hengelen is ont spannend. Ongezonde stress, op gelopen in het dagelijkse jachti ge bestaan, maakt plaats voor de gezonde spanning die je voelt als je beet hebt. Willemsem: „Natuurlijk kun je ook gewoon op een klapstoeltje aan de dijk gaan zitten, maar dat is het voor mij toch niet. Ik wil iets te doen hebben." Dagje uit Vissen is iets dat je doet voor de gezonde spanning, vindt HSV-voor- zitter Willemse: „Natuurlijk kun je ook gewoon op een klapstoeltje aan de dijk gaan zitten, maar dat is het voor mij toch niet. Ik wil iets te doen hebben." foto Marijke Folkertsma Een hengelaar heeft de keuze tussen vissen op het binnenwa ter of het buitenwater. Binnen water is op Schouwen-Duive- land volgens Willemse echter niet dik gezaaid. „Het is erg be perkt. We pachten als vereni ging het Kaaskenswater, de kre ken bij Ouwerkerk en de stads gracht van Zierikzee. Het Kaas kenswater is een goed viswater, maar met de gracht is het mo menteel niet zo best gesteld. Er staat nog maar zo'n zestig centi meter water in en hij moet echt heel dringend worden gebag gerd en uitgediept. Dat is erg las tig, want de gracht is normaliter bij uitstek geschikt om kinderen te leren vissen, maar als het zo doorgaat, valt er straks hele maal niets meer te vissen in de gracht." Zowel in de stadsgracht als in TERNEUZEN - Bij een aanrijding in Terneuzen zijn gis termiddag rond vijf uur drie personen gewond geraakt. Een 67-jarige automobiliste uit de gemeente Terneuzen reed over de Molenweg en verleende op de kruising mt de Groeneweg geen voorrang aan een 41-jarige bestuurder uit dezelfde gemeente. Door de klap van de aanrijding kwam de vrouw met haar voertuig ongeveer 25 meter ver der in een bietenveld terecht. Zij werd met onbekend let sel opgenomen in het ziekenhuis. De 41-jarige bestuurder van de aangereden auto en een 6-jarige inzittende werden eveneens met onbekend letsel naar het ziekenhuis ver voerd, maar mochten na onderzoek naar huis. SEROOSKERKE - Het sportpark Noordhout in Seroos- kerke krijgt van de gemeente Veere vier nieuwe lichtmas ten. De masten rondom het oudste trainingsveld op het park zijn 26 jaar oud. Eén mast staat inmiddels scheef en de kans is groot dat de masten aan de binnenkant roesten. De vervanging kost 16.550 euro. DEN HAAG - De garnalenprijs voor consumenten is vo rig jaar in supermarkten met gemiddeld 11 procent ge daald, heeft de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) gisteren bekend gemaakt. Volgens de NMa heeft deze ontwikkeling te maken met de beëindiging van aan- voerafspraken begin 2003, nadat de garnalensector een boete van in totaal 13,8 miljoen euro was opgelegd. De aanvoerafspraken waren bedoeld om de garnalenvisserij binnen de perken te houden en vissers een redelijk inko men te garanderen. De NMa-boete had direct effect. De aanvoer steeg vorig jaar met 40 procent, de gemiddelde aanvoerprijs op de visafslagen kwam 24 procent lager uit. De consumentenprijs is niet zo sterk gedaald. Vooral de groothandel en supermarkten, die de inkoopprijzen met 15 procent zagen dalen, lijken van de actie te profiteren. De sector heeft nog een procedure lopen tegen de NMa. MIDDELBURG - Tegen twee Vlissingers is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor dealen in harddrugs ander half jaar en een jaar gevangenisstraf geëist. Een 44-jarige man moest volgens officier van justitie J. Zondervan het zwaarst gestraft worden, omdat hij de initiatiefnemer was en vaker voor opiumdelicten is veroordeeld. In de strafeis werd ook het bezit van een wapen meegenomen. De man, die zelf verslaafd is, was begin december vorig jaar nog maar net uit de gevangenis of hij verviel weer in zijn oude patroon. Vanuit de woning van de 47-jarige verdachte begon hij he roïne en cocaïne te verkopen. Volgens de officier had hij de handel overgenomen van een ander. Er kwamen dertig tot veertig klanten aan de deur, zo bleek uit de getuigen verklaringen. Het dealen zorgde voor veel overlast. De rol van cle 47-jarige kompaan werd door de officier minder groot geacht. Hij stelde vast dat de verdachte had meege daan door zijn woning beschikbaar te stellen. Raadsman E. Smit stelde dat zijn cliënt (44) over een kortere periode had gedeald. Hij pleitte ervoor een deel van de straf voor waardelijk op te leggen. De rechtbank doet 7 juli uitspraak. het Kaaskenswater is door HSV Oosterschelde vis uitgezet. Dat maakt het hengelen er - in de woorden van Willemse - tot aquariumvissen. Uitzetten van vis is echter volgens Willemse noodzaak om een goede visstand te behou den. „Een goed visbeheer is voor mij een van de speerpunten van de vereniging." De ware hengelaar, zegt Willemse, kent de goede plekjes, weet hoe be paalde vissen zich gedragen, wat hun favoriete voedsel is. En lukt het op het ene plekje niet, dan trek je naar een ander. „Het kan lichamelijk behoorlijk zwaar zijn." De rust en stilte en het een zijn met de natuur maken naar het idee van Willemse veel goed. „Dan rij ik bijvoorbeeld naar Ouwerkerk. Dan zie je daar aan het strand de drukte van de bad gasten en de duikers. Dan draai ik me om en dan heb ik de kre ken daar vlakbij voor mezelf. Dan ben ik echt een dagje uit." HSV Oosterschelde viert het 50-jarig bestaan zaterdag 21 augustus met een jubileum wedstrijd in de visvijver van P. van Langeraad in Kerkwer- ve. Vrijdag 3 september wordt in café De Vierbannen in Ouwer kerk het halve-eeuwfeest ge voerd. door Esme Soesman STRAATSBURG - De wethou ders A. Croné en W. Renden heb ben gisteren in Straatsburg het Europees Diploma in ontvangst genomen. Schouwen-Duiveland valt deze eer dit jaar als enige Nederlandse gemeente te beurt dankzij haar bijdrage aan de ge dachte van Europese eenwor- ding. De gemeente Schouwen-Duive land is sinds jaar en dag nauw betrokken bij Hatfield in Enge land en Saint Hilaire in Frank rijk. De contacten met die twee plaatsen zijn sinds 1955 offici eel. De internationale uitwisse ling met Namestovo in Slowa kije bestaat sinds 1991. Door de ze contacten behoort Schou wen-Duiveland tot oudste jume- lagegemeenten in Europa. Het Europees Diploma is een blijk van waardering voor die inzet, aldus Renden na afloop van de officiële uitreiking. Met als pret tige bijkomstigheid dat de ge meente op Europees niveau op de kaart wordt gezet. Dat kan geen kwaad als de gemeente nog eens een aanvraag indient voor een Europese subsidie, meent Renden. De jumelagecontacten zijn in de loop van de tijd wel veranderd. Was er aanvankelijk ook sprake van een bestuurlijke uitwisse ling, enkele jaren geleden is daar min of meer een einde aan gekomen. Prioriteit is nu het rea liseren van uitwisselingen tus sen de jeugd. Van basisschool leerlingen tot het voortgezet on derwijs. Ook op gebied van mu ziek en beeldende kunst is spra ke van contacten. Kinderen zijn geweldig onder de indruk van de manier waar op elders wordt geleefd, aldus Renden. Ze leren hoe er bijvoor beeld vanuit Namestovo anders naar Europa wordt gekeken dan vanuit Nederland. Vlag Er zijn in totaal vijfentwintig Europese gemeenten onderschei den. Met het diploma op zak kan de gemeente een aanvraag indienen voor de Europese vlag, een nog hogere onderscheiding. Het zou aardig zijn als de vlag in 2005 aan Schouwen-Duive land wordt toegekend. Niet al leen viert de gemeente Schou wen-Duiveland dan het vijftig jarig jubileum van de jumelages met Saint Hilaire en Hatfield. Ook de uitreiking van het Euro pees diploma gebeurt dan voor de vijftigste keer. Motor achter de onderscheiding is coördina tor internationale betrekkingen B. Stuit van de gemeente Schou wen-Duiveland. I STREEKACTIVITEITEN OOSTERLAND Diverse locaties, 13.00 uur- Jubileumfeest met optre dens, activiteiten en demonstraties; In de krant van woensdag stond abusie velijk het verkeerde adres vermeld van de Stichting Welzijn Ouderen Schou wen-Duiveland. Deze organisatie is ge vestigd in een kantoor aan de De Huy- bertstraat 43. De nieuwe folder van de stichting over vervoer (nummer 11) is gratis af te halen of aan te vragen via te lefoonnummer 0111-413224. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37