ZC Falcon bodemonderzoek onder vuur Ik vond het allemaal best eng }er viptoer door het wapperende tarweveld ft Gemeente begint onderzoek vraag naar kinderopvang eeuwse gemeenten vrezen kosten archeologische opgravingen [alf twee eer gered fos inbraken n één straat Onderzoek internetportal Jongen beledigt politieambtenaar Evaluatie 30-kilometerzones Eis werkstraf wegens verduistering zeeuwse almanak Kaart 0113-315649 p3il:redactie pzc.nl s«bus 314460 AA Goes ivertentie-exploitatie: iord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; guws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. jdag 25 juni 2004 ia p, SL waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 THE FALCON STORE FOR MORE editie Schouwen-Duiveland I trHarmen van der Werf (SSINGEN - Zeeuwse ge- Hiten vrezen verpaupering j delen van stads- en dorps- oen als de verplichting tot (uitvoeren van archeologi- onderzoeken bij nieuwe «jccten onverkort wordt ge- ulhaafd. je en vooraf nauwelijks in te ütten kosten dreigen, schrijft Vlissingse burgemeester ran Dok-van Weele als voor- r van de Vereniging van swse Gemeenten (VZG) aan iveede Kamer. Verplicht ar- iogisch onderzoek kan ook vertraging leiden. De G-voorzitter voorziet dat in- jeerders daardoor de lust zal in stadsvernieuwings- sjecten te stappen, met als ge- ^dat door gemeenten gewens- ontwikkelingen niet van de ad komen. (de kosten van archeologisch bzoek flink kunnen op ia. is eerder dit jaar nog ge in Zierikzee met de No- sate-affaire. De rekening archeologisch onderzoek de Korte Nobelstraat liep ivan de eerst begrote 52.500 tot zeker 600.000 euro. De liire kostte vier wethouders i baan. Van Dok-van Weele ait dit niet in haar brief aan Tweede Kamer. Ze verwijst indirect naar, door aan te ge- dat archeologiebedrijven offertes indienen met memden. plicht tot archeologisch on- rzoek is vastgelegd in het Eu- cese Verdrag van Malta, iwse gemeenten willen daar t onderuit. Zij vinden dat er i goede balans moet worden XiELWAARDE - De brand er van Vogelwaarde heeft in ir dagen tijd hetzelfde kalf w keer uit hetzelfde water «en redden. :ngc week zaterdagavond ruk- het korps uit omdat een 'mut- in het brede water bij de impensedijk in Vogelwaarde terechtgekomen. Eerst ad getracht het kalf met een landweerslang om het achter lik vanaf de kant omhoog te Omdat deze poging ai succes had, werd de rubber van de post Hulst erbij ge lid. Zo kon het kalf terug op ge worden gezet en met moeder worden herenigd, dagen later, afgelopen ■dag, kwam er een melding Men dat hetzelfde kalf wéér iwater was geraakt. De brand- Rerpost volgde dezelfde red dingsprocedure als voorheen en sd het kalf snel weer aan de lilt gevonden tussen de zorg voor bo demschatten en andere belan gen, zoals de ontwikkeling van dorpskernen en binnensteden. De bescherming van het archeo logisch erfgoed mag niet de bo ventoon gaan voeren. De Tweede Kamer heeft momen teel een wetswijziging in behan deling waarin het Verdrag van Malta is verwerkt. Staatssecreta ris Van der Laan van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap antwoordde deze week op Ka mervragen. Zij deelt de kritiek van de VZG niet, blijkt uit haar reacties. De nieuwe wetgeving schept duide lijkheid en 'kan juist vertragin gen voorkomen', stelt de staats secretaris. Zij onderkent dat het bouwen op een archeologische toploka- tie voor een bouwer tot hoge kos ten kan leiden, maar die zijn in zo'n geval Voorzienbaar'. 'Op een enkele plek in Nederland', verwacht zij, 'kunnen grond en/of huizenprijzen iets stijgen'. Voor buitengewone opgravings- kosten kan een beroep worden gedaan op de rijksoverheid, die daarvoor dit jaar twee miljoen euro in kas heeft en de jaren daarna 1,2 miljoen euro. VZG-voorzitter Van Dok-van Weele oordeelt dat dit veel te weinig is, waardoor gemeenten meestal voor buitengewone kos ten moeten opdraaien. De filiaalhouder ontvlucht het bankgebouw. foto Willem Mieras Omwonenden volgen overval Kruiningen tegen advies politie in door Frank Balkenende KRUININGEN - De tweede ge wapende overval op de Krui- ningse Rabobank in drie maan den tijd. Omwonenden zijn ge schokt. „Straks valt er nog een dode, dit is niet het einde, me neer", zegt een buurman van het bankgebouw. De Kruiningenaar - „laat mijn naam maar uit de krant" - is vol lof over het snelle en kordate op treden van de politie. De man volgde, tegen advies van agen ten in, de omsingeling en de aan houding vanuit zijn tuin. „Tja, wel link natuurlijk." De twee overvallers probeerden via het platte dak aan de achter zijde van de bank weg te komen. Volgens de buurman loste één van de twee overvallers een schot toen de politie hem som meerde zijn vuurwapen weg te gooien. „Die vent, die een bivak muts op had, deed net alsof hij zijn handen omhoog zou steken. Vervolgens schoot hij, de vieze rik. Toen werd hijzelf neerge- paft." Colinda Bont van de plaatselij ke bakkerij stond achter het bankgebouw de bestelbus te la den, toen er agenten langs 'snel den en hun posities innamen. „De politie zei dat ik naar bin nen moest gaan en daar moest blijven. Ik vond het allemaal best eng, zeker toen we schoten hoorden. Aan de andere kant ben je ook nieuwsgierig, dus vanaf het dakterras keek ik af en toe even." Ook zij vindt het 'beangstigend' dat in een periode van drie maanden de Rabobank twee keer is overvallen door gewapen de mannen. „En ze deden het op precies dezelfde manier. Langs de achterkant het platte dak op en dan schijnt het erg makkelijk te zijn om daar binnen te ko men. Het platte dak, dat lager ligt dan de bovenste etage, is de zwakke plek van de bank, meent Colinda. Ook de buui- man is die mening toegedaan. Voordat ze bij de bakkerij aan slag ging, werkte Colinda in een postagentschap. „Ik ben blij dat ik dat niet meer hoef. Je denkt dat een bank goed is beveiligd, maar dat blijkt dus anders te zijn." Frans Harthoorn van de doe-het-zelfzaak aan de Markt is allerminst geschrokken. „Ik heb in het leger gezeten, dan schrik je niet zo snel van een paar schoten. Bovendien wist je al hoe laat het was toen hier po litieagenten met getrokken pis tolen verschenen." Ook Frans vindt dat de politie er snel bij was. „Je hebt natuur lijk het geluk dat hier een poli tiebureau is en dat die overval op een doordeweekse dag ge beurt. In het weekeinde zie je hier zelden een agent." Hij denkt dat het nu met over vallen wel gedaan is. „Er gebeur de hier jaren niks en nu twee overvallen kort achter elkaar. Statistisch gezien zou het nu een poos rustig moeten zijn." De winkelier snapt niet waarom de overvallers dachten een flin ke buit binnen te halen. „Ieder kind weet toch dat een bank wei nig contacten meer in huis heeft. Alles is geautomatiseerd. Alleen het personeel zat vroeger achter kogelvrij glas, nu zijn er open balies. Voor medewerkers is het onveiliger geworden en dat is moeilijk te begrijpen." «UlNSPLAAT - Een open k op proef boerderij De Rust te in Colijnsplaat betekent '"verassen vergelijken, nieuwe Poittechnieken becommentarië ren allerhande zaai- en spuit- I" uitwisselen. Zo'n duizend -veuwse boeren trotseerden gis- tande harde wind om de proef den in te gaan. ^SSINGEN - In de Vrijburg- tont in Vlissingen zijn in de acht van woensdag op donder- zes woningen bezocht door brekers. !eón woning bleef het bij een °§lng tot inbraak. Bij de ande- woningen zijn de daders wel innen gekomen. Uit twee pan- 01 zijn mobiele telefoons, een dera en geld gestolen. Van to woningen is nog onbekend 'eriets wordt vermist. Van al- panden werd de deur gefor- tëerd. Voor de groep die net na de lunch (een frietje, een frikadel en een broodje kroket) de tarwe velden wil verkennen, valt het met dat trotseren van de elemen ten overigens reuze mee. De tocht begint in een streekbus en eindigt in een halfopen boeren kar met comfortabele tuinstoe len. Lui achterover leunend en goed beschermd tegen de storm achtige wind wordt het gezel schap door het veld gereden. De skybox op wielen biedt een on bedorven zicht op eindeloze rijen wapperende tarwe. De tocht begint met een monte re vertegenwoordiger die het ge zelschap inwijdt in de nieuwste tarwerassen, waarvan zijn fir ma zaad op de markt brengt. Wervende teksten als 'de beste biscuittarwe die er is' en 'hele goeie baktarwe met hoge op brengst' zijn niet van de lucht. Vertegenwoordiger nummer twee - uitgerust met megafoon om de wind te overstemmen - heeft ook zo z'n favoriete ras sen. Met een aanwijsstok buigt hij bij elk nieuwe proefveld kordaat wat aren opzij, om de toeschouwers een blik op de on derkant van het gewas te gun nen. Rassen als Ilias of Résidence, die in Zeeland al veel geteeld worden, passeren de revue. Maar ook nieuwkomers als Tul- sa ('resistent tegen aarfusa- rium') en Tataros ('mooie baktar we') worden geprezen. Ondanks de zware windstoten durft de bestuurder van de spuit- machine waarmee het nieuwe sleepdoeksysteem wordt gede monstreerd het wel aan om zijn kunstje te tonen. „Spuiten met dit weer is eigenlijk onmogelijk, maar met dit systeem kan het", meldt hij niet zonder trots. De spuitmonden zitten dichter op het gewas dan bij een conven tionele spuitmachine en er wordt in plaats van recht naar beneden, schuin naar achteren gesproeid. Met behulp van be weegbare plastic flappen wordt het gewas eerst open gebogen, waardoor de middelen dieper in het gewas doordringen. Er wordt met het sleepdoeksys teem minder gemorst, vertelt de verkoper. Reden voor de LTO Nederland om te onderzoeken of er in de toekomst een halve meter dichter bij de slootkant gespoten zou kunnen worden. Binnen in de schuur van de proefboerderij nog een aardig nieuw snufje: een apparaatje om kniptorren mee te kunnen tel len. Kniptorren verwekken rit- naalden die veel schade in aard appels kunnen veroorzaken. Te gen ritnaalden kun je wel spui ten, maar alleen met vrij agres sieve middelen, die in de toe komst wellicht verboden wor den. Emmertje Een plastic emmertje, dat voor driekwart wordt ingegraven, ge vuld met een lokstof, verschalkt de mannelijke kniptorren, die ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland laat een haalbaarheidsonderzoek uitvoeren naar de opzet van één eilandbrede internetportal'. Deze poort moet een een voudig overzicht gaan bieden aan wat er op Schou wen-Duiveland allemaal gaande is. Het onderzoek wordt uitgevoerd door een gespecialiseerd bedrijf. Om de be langstelling te meten, worden potentiële deelnemers(groe- pen) uitgenodigd voor een draagvlakbijeenkomst in sep tember. De opzet is te komen tot een intentieverklaring voor deelname over een periode van minimaal twee jaar. Aansluiting bij het portaal schouwen-duiveland.nl kost honderd euro per jaar. Blijkt de belangstelling minimaal, dan gaat het hele plan niet door, zo blijkt uit een ambtelij ke notitie aan burgemeester en wethouders. MIDDELBURG - Een 17-jarige Middelburger is woens dagavond op de Vlasmarkt in Middelburg aangehouden voor het beledigen van een politieambtenaar in functie. Hij is overgebracht naar het bureau en vooi'geleid. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is van plan om op korte termijn het 30-kilometerzone-beleid te evalue ren. Momenteel worden de knelpunten in de gemeente op een rij gezet. Een stagiair is in het kader van een studieop dracht doende een evaluatierapport dp te stellen. In de rapportage wordt ook aandacht besteed aan het oplossen van knelpunten op het vlak van veilige fietsroutes voor scholieren. MIDDELBURG - Een 34-jarige vrouw uit Westkapelle heeft in 2002 en vorig jaar kleding en schoenen van gehan dicapte cliënten van de Stichting Arduin verduisterd. Tot die conclusie kwam gisteren officier van justitie H. den Hartogbij de rechtbank in Middelburg. Zij eiste 240 uur werkstraf, waarvan 90 uur voorwaardelijk. De verdachte was als gastvrouw bij Arduin bevoegd om kleding en schoenen op naam en op rekening van de cliënten te ko pen. Daarvoor moest ze goederen-ontvangstbonnen van de Zeeuwse Stichting Beheer Privégelden ondertekenen en overleggen. De bonnen stemden ook overeen met de re keningen van de winkeliers. Alleen bleek dat de goederen niet bij de cliënten aangekomen. Bij een huiszoeking werd er voor 3779 euro aan vermiste kleding en schoeisel gevonden. Dat bedrag moet de vrouw terugbetalen aan de Stichting Arduin. De verdachte ontkende. Raadsman R. Maat meende dat iemand zijn cliënt een loer had ge draaid. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is een on derzoek begonnen naar de de be hoefte aan kinderopvang. Tege lijkertijd wordt bekeken wat voor de komende jaren de leer lingprognoses zijn voor het ba sisonderwijs. Het onderzoek moet een beeld geven van de huidige behoefte en de verwachtingen op langere termijn na de uitbreiding van Poortambacht en Noorderpol der in Zierikzee. Over een perio de van acht jaar verrijzen daar zo'n duizend woningen, wat vol gens schatting tussen de twee- en vierduizend nieuwe inwoners moet trekken. De uitkomst is te vens bepalend voor de inhoud die uiteindelijk wordt gege- ven aan de brede school die in Noor derpolder komt, aldus beleids ambtenaar E. van Brummelen. Die school komt in plaats van de Theo Thijssen aan de andere kant van de N59 in de wijk Mal ta. De opzet is in één gebouw zo wel een openbare school, peuter speelzaal, kinderopvang en op- voedbureau onder te brengen. Of daar ook echt aan wordt vast gehouden, is afhankelijk van de onderzoeksresultaten. Meer eilandbreed worden de leerlingenprognoses in kaart ge bracht. Op basis van die cijfers kan de gemeente enigszins voor spellen of er klaslokalen moeten worden bijgebouwd. Eiland- breed geldt ook de enquête die onder 2800 huishoudens is uitge zet met kinderen in de leeftijd van nul tot twaalf jaar. De ge meente wil zo het gebruik van en de behoefte aan kinderop vang en peuterspeelzaalwerk voor de komende jaren peilen. Op die manier kan vroeg genoeg worden ingespeeld op de vraag naar faciliteiten in deze hoek, legt Van Brummelen. Blijkt de behoefte groter dan het huidige aanbod in bepaalde kernen, dan ligt uitbreiding voor de hand. Anderzijds kan het gebeuren dat bij een afnemende vraag tot 'herverdeling' van de voorzienin gen wordt overgegaan. De resul taten van het onderzoek zijn der halve ook van belang voor het zogeheten strategisch accommo- datiebeleid van de gemeente. Binnen dat kader wordt de be zetting van dorpshuizen en ande re gemeentelijke voorzieningen geïnventariseerd De respons op de enquête houdt nog niet over. Met name in Zie rikzee, Bruinisse, Ellemeet, Noordwelle en Sirjansland blijft het aantal ingevulde vragenlijs ten achter bij het streven (45 tot 50 procent dekking), aldus Van Brummelen. Dat percentage is volgens het ingehuurde onder zoeksbureau nodig voor een meest representatieve interpreta tie van de gegevens. De huishou dens uit de doelgroep kregen daarom deze week een herinne ring. Ze hebben tot 2 juli de tijd om te reageren. De eindrappor tages van de onderzoeken wor den medio augustus verwacht In een 'rijdende skybox' worden de bezoekende boeren langs de verschillende tarwesoorten gereden. foto Willem Mieras vervolgens twee keer per week geteld dienen te worden. Zodra zich een piek in de populatie aandient, wordt er gespoten. Zo kan worden voorkomen dat er nieuwe ritnaalden worden ver wekt. „Het is eigenlijk heel sim pel", zegt CZAV-medewerker Huub van der Velden. „Telers moeten alleen wel zelf tellen." Tijdens een al eerder in deze kolommen beschreven bijeen komst in Waterlandkerkje over de versobering van een verkeersproject in West- Zeeuws-Vlaanderen, wilde de projectcoördinator zijn toe hoorders graag uitleggen waar de eerder beloofde aan- passmgen zouden ivorden ge schrapt. Dat deed hij met behidp van een landkaart. Maar nog voor dat hij zijn eerste punt had aangestipt, kukelde de kaart met een flinke vaart naar be neden. Dat bracht één van de aanwe zigen, die het toch al niet eens was met alle aanpassingen, tot een cynische reactie: Ja en toen viel ook nog heel West-Zeeuws-Vlaander en van de kaart!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35