Havenschap zet deur open voor kassen PZC Kamer wil meer Beleving van blinden in beeld openheid rond adviescommissies Zomerweiland in Waterlandkerkje Emergis behandelt voortaan mensen met vreetbuien Studie naar pontje bij Perkpolder Herinrichting van gebieden is hutspot van compromissen Glastuinbouwproj eet Kanaalzone in beslissende fase Oost-Vlaanderen geeft hoge prioriteit aan zeesluis Gezamenlijke oefening ziekenhuis gaat goed Gemeenteraad Vlissingen wacht op WCT weekeindediensten vrijdag 25 juni 2004 b 14 door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het havenschap Ze- land Seaports heeft er geen moeite meer mee om op delen van zijn beheersgebied glastuin- bouwactiviteiten toe te staan. Met de gemeente Terneuzen zul len echter nog wel afspraken ge maakt moeten worden over wel ke delen het betreft. Het schap wil namelijk de zekerheid dat havenontwikkelingen in de toe komst. bijvoorbeeld op de Axel- se Vlakte, niet door glastuin bouwcentra geblokkeerd wor den. „Voor de zomer zullen we aange ven welke lokaties voor glastuin bouw in aanmerking komen. Binnen het dagelijks bestuur van het schap zijn we daarover uit, alleen zal nog met de ge meente Terneuzen en de provin cie gesproken moeten worden over de exacte begrenzing van die gebieden. Ook zullen we in samenspraak nog de huidige be stemming van de gebieden moe ten wijzigen", legt havenschaps voorzitter en EZ- gedeputeerde, G. de Kok, uit. Enkele weken geleden beschul digde burgemeester J. Lonink van Terneuzen provincie en ha venschap ervan de glastuin- bouwontwikkelingen in de Ka naalzone te traineren. Lonink vond dat bij de ontwikkeling van het hele project haast gebo den was, omdat de tuinbouwsec tor - die nu nog met ruimtepro blemen worstelt - elders uitbx-ei- dingsmogelijkheden zou gaan zoeken. Vermaning De verwijten kwam Lonink vo rige week bij een werkbezoek van GS aan Terneuzen op een vermaning te staan. Volgens Ge deputeerde De Kok is er geen sprake van dat havenschap of provincie zaken op zijn beloop laten. „Dit soort ontwikkelingen moe ten zorgvuldig worden afgehan deld en belangen moeten goed worden afgewogen. Op dit mo ment is het zo dat de drie betrok ken partijen (gemeente, ha venschap en provincie) op één lijn zitten. In de Kanaalzone moeten we 300 hectare grond vinden die gechikt is om een grootschalig glastuinbouwpro- ject op te zetten. Die grond is voorhanden, alleen over de exac te afbakening van de gebieden moeten we nog nader overleg voeren, maar laat ik nadrukke lijk stellen: er zit schot in de ont wikkelingen." Dal er een rede lijk compact gebied van 300 hec tare nodig is heeft alles te ma ken met het feit dat voor een der gelijk oppervlak aan nieuwe glastuin de overheden bij het Rijk kunnen aankloppen voor subsidies. door Kris Naudts GENT - Het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen wil dat de toekomstige nieuwe Vlaamse re gering de hoogste prioriteit geeft aan de nautische toeganke lijkheid van de Gentse haven en dus aan een nieuwe zeesluis in Terneuzen. De eis staat in een memoran dum aan de Vlaamse overheid dat werd opgesteld tijdens het vijfde Oost-Vlaams Economisch Forum. Het memorandum vraagt de troef van de ligging van Oost-Vlaanderen, en in het bijzonder de twee economische poorten van de haven van Gent en de Waaslandhaven, volop uit te spelen. De nota pleit zeer sterk voor de verdere ontwikke ling van de Waaslandhaven en de verbetering van het Oost-Vlaamse wegennet. Een ac tieplan voor de economie in Oost-Vlaanderen bevat achttien punten. In het nieuwe Gentse havenge bied Kluizendok langs de weste lijke oever van het kanaal Gent-Terneuzen is de eerste steen gelegd van het eerste be drijf dat zich daar vestigt, de fir ma Aelterman, die is gespeciali seerd in de bouw van bruggen, sluisdeuren, silo's en hangars. Op 7 juli vindt eenzelfde oefe ning plaats. Het is de bedoeling dat de samenwerking dan nog beter is. De oefening van woensdag werd iets kleiner uitgevoerd dan aan vankelijk de bedoeling was, om dat de brandweer haar handen vol had door de harde wind. Daardoor kon slechts één wa gen, met acht brandweerlieden, naar het ziekenhuis komen. Voor de oefening werd een lege ruimte ingelicht als verpleegaf- deling. Daar lagen twaalf men sen op het moment dat de fictie ve brand uitbrak. GOES - In het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes hebben de brandweer en het interne be drijfshulpverlenersteam (BHV) van het ziekenhuis woensdaga vond voor het eerst een gezamen lijke brandoefening gehouden. BHV-hoofd Menno Eland sprak van een geslaagde samenwer- king. Als hem naar negatieve punten wordt gevraagd, kan Eland al leen de communicatie 'noemen. „Niet dat dat echt slecht ging", zegt hij. „Maar op dat gebied kan het eigenlijk altijd beter." WATERLANDKERKJE - De jagende lucht lijkt van Ruisdael, de mecster-kunstschilder uit de 17de eeuw. De klaprozen en de kamille zijn van niemand. Ze noemen die tere planten immers 'vuulte'. Niks waard. Tot de fotograaf de 'vuulte' en de wolken verenigt in een beeld dat je doet denken aan een drome rig zomerweiland. Waar je lekker op je rug halfslapend kunt doeze len met een graspriet in je mondhoek. En eindeloos wolken zien overgaan. Tussen de buien en de windstoten door breekt de zomer door aan de Verbindingsweg bij Waterlandkerkje. foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf DEN HAAG - Adviescommis sies als die voor het Waddenzee beleid zijn slecht voor het aan zien van de politiek. Zij strijken glad wat politiek gevoelig ligt, zoals de winning van de Wad- dengas, waarna regeringspar tijen zich achter de adviezen van zulke commissies verschui len. Een groot deel van het parle ment wil meer openheid rond ad viescommissies, bleek gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het Kamerdebat ging niet al leen over de Waddencommissie onder leiding van oud-Pv- dA-topman W. Meijer. Op basis van een notitie van Groen- Links-Kamerlid W. Duyvendak praatte de Tweede Kamer in het algemeen over 'de schaduw- macht van regeringscommis sies', waarvoor vaak dezelfde VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad heeft gisteravond onder voorbehoud zijn fiat gege ven voor het jaarverslag en de fi nanciële verantwoording van Zeeland Seaports. Belangrijke reden voor de terug houdendheid van Vlissingen is dat het havenschap er in zijn be leidsvisie vanuit gaat dat de Westerschelde Container Termi nal (WCT) wordt gerealiseerd. Het is niet zeker dat de WCT ook daadwerkelijk doorgaat. De gemeenten Vlissingen en Bor- sele en de provincie Zeeland hebben zich via een gemeen schappelijke regeling verbon den aan Zeeland Seaports. „Het gaat over miljoenen. Zeggen we nu al 'ja' tegen dit voorstel dan geven we Seaports een blanco cheque van 175 miljoen euro", zei C. Seijbel van het CDA. De economische verkenning van de provincie over de haalbaarheid van de WCT wordt rond oktober afgerond. Een meerderheid van de raad vindt dat dat moment moet worden afgewacht. mensen worden gevraagd van meestal de drie grote partijen CDA, PvdA en WD. De commis- sie-Meijer diende wel als het meest recente, afschrikwekken de voorbeeld. Meijer en één van de andere le den van zijn commissie, de WD' er L. Hermans, behoren allebei tot de selecte club oud-politici die geregeld voor adviescommis sies worden gevraagd. Zo zat Hermans een commissie voor die de WD zover moest krijgen voor de Betuwelijn te stemmen. De adviescommissie-Meijer was erop gericht de weg vrij te ma ken voor gaswinning in de Wad denzee, zo was van begin af aan duidelijk, én te adviseren over schelpdiervisserij en natuuront wikkeling. Die opzet slaagde, mede dankzij de inbreng van het adviserend bureau IMSA van milieudeskun dige W. van Dieren. Gisteren herinnerde PvdA-Kamerlid J. Dubbelboer eraan dat IMSA door de NAM, het bedrijf dat gas wint, is gesponsord. Hij had graag invloed gehad op de keu ze van de adviseurs van de com- missie-Meijer. Zover wilde CDA-Kamerlid J. Spies abso luut niet gaan. Zij hamerde erop dat de regering verantwoorde lijk is voor de instelling van ad viescommissies. Dat was ook met de commissie-Meijer het ge val. Staatssecretaris Van Geel van Milieu had zich laten over tuigen door Van Dieren, dat het met de Waddenzee de verkeerde kant opgaat. Gaswinning is niet schadelijk, aldus Van Dieren, dat is in zijn ogen eerder de me chanische kokkel visserij. Met aardgasbaten kan die sector worden uitgekocht en natuur ontwikkeling worden bekostigd. Op voorstel van Van Geel kwam de commissie-Meijer tot stand, die adviseerde gaswinning toe te staan. D66 die altijd tegen was, ging overstag, zonder in houdelijke discussie in de Twee de Kamer. Die moet nog komen, nadat het kabinet - vandaag - heeft besloten over de voorstel len van de commissie-Meijer én de door D66 gewenste uitkoop van de mechanische kokkelvisse rij. „Als zulke kabinetsbesluiten er liggen", constateerde LPF- Kamerlid B. Eerdmans, „is de pap feitelijk gestort." door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Hoe ziet een zwaan of een vis of een boom stronk er uit in de beleving van een blinde? Een antwoord is te vinden op de expositie in Kam pen waar werken van blinde en slechtziende kunstenaars uit al le hoeken van het land worden tentoongesteld. De tentoonstelling is een initia tief van de Stichting Kubes (Kunst en cultuur voor blinden en slechtziendén). Een van de le den is Lutgarde Lievense uit Zoutelande. Zeven jaar geleden kreeg ze een netvliesaandoening waardoor ze slechtziend werd. Haar grootste passie, het schrij ven van gedichten en verhalen, dreigde ze door de aandoening te moeten opgeven. Ze zocht lot genoten en kwam terecht bij de Maculavereniging, een vereni ging voor mensen met een net vliesaandoening. „De vereni ging heeft een eigen blad en al snel begon ik daarvoor gedich ten in te sturen. En inderdaad kreeg ik positieve reacties terug. Op een dag attendeerde iemand me op de Stichting Kubes." De stichting richt zich niet al leen op kunstenaars. Ze organi seert ook excursies, geeft advies over de toegankelijkheid van musea en zet projecten op touw op het gebied van literatuur, mu ziek en drama. „De eerste ontmoeting daar met lotgenoten was geweldig. Ik was niet langer de zielepiet. Ik hoef de niemand iets uit te leggen en ik was zelfs apetrots dat ik eens een keer andere mensen kon hel pen. Omdat ik nog een beetje kan zien, kon ik de blinde deel- Het beeld van de doorzichtige vis, gemaakt door de blinde kunstenaar Ibrahim Faiek, is door Lutgarde Lievense uit Zoutelande voorzien van een tekst. nemers naar de toiletten hel pen.." Een half jaar geleden nam Lie vense voor het eerst deel aan een workshop van Kubes. Tien beeldend kunstenaars, ook blind en slechtziend, vertelden tot in detail aan de dichters wat ze gemaakt hadden. Natuurlijk kon er aan de beelden en objec ten worden gevoeld. Op basis van die informatie zorgden de schrijvers voor bijbehorende ge dichten. Lutgarde voorzag onder meer het beeld van de doorzichtige vis, met de titel De Beweging gemaakt door de blinde kunste naar Ibrahim Faiek, van de tekst: Pisces Vrij en gewichtloos gedragen en gepaaid door wisselvallig water Transparante danser gestreeld, bespeeld enig in zijn soort ontglipt hij aan de onderstroom. „Het heeft mij goed gedaan om dit te kunnen doen met mensen die net zo zijn als ik. Ik vind het zo jammer wanneer slechtzien den of blinden niet meer achter de geraniums vandaan komen. Natuurlijk wordt in eerste in stantie hun wereld kleiner. Maar ze kunnen veel meer dan ze zelf denken. Dat heb ik zelf ondervonden." Het resultaat van de workshop is nog tot en met zaterdag 3 juli te zien op de dubbeltentoonstel ling De kunst van het anders zien VIII en Water - dichter bij het beeld, aan de IJsselkade 33 in Kampen. zaterdag 26 en zondag 27 juni 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b. Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogels,traat 86, Heinkenszand. tel.:0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland G.J.A. Tuyl, Kastanjestraat 307, Goes, tel. 0113-216374. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel.(0113)220034. Voor geheel Tholen: van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: H. Hoogenstraaten, Rembrandtstraat 48, Bergen op Zoom, tel. 0164-233462. Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen B.J. Boer, tel.(0113)313050. i Noord-Beve- M.C. van Anrooij, Hoofdstraat 22, Kort- gene, tel.(0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren. L Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend- door Claudia Sondervan KLOETINGE - Centrum voor geestelijke gezondheidszorg Emergis behandelt voortaan ook mensen met de eetstoornis Binge-eating Disorder (BED). Deze mensen leiden aan vreet buien waarbij ze zich tebuiten- gaan aan grote hoeveelheden voedsel. Ze zijn vaak obsessief bezig met diëten, lijnen en ge wicht maar blijven veel te zwaar. Emergis behandelt al langer mensen met de eetstoornissen anorexia nervosa en boulimia nervosa, zowel met opname als in dagbehandeling. Anorexia uit zich in uithongeren, een zeer vertekend zelfbeeld en grote angst voor gewichtstoename. Bij boulimia treden ook vreet buien op, maar die worden ge compenseerd door extreme af- valmethodes, zoals overmatig ge bruik van laxeermiddelen, inten sief bewegen en overgeven. Bou limia verschilt van BED in zo verre dat BED-patiënten hun vreetbuien niet compenseren en vaak te dik zijn. Al de eetstoornissen schadende gezondheid sterk op langere ter- mijn: bij overgewicht is diabetes mogelijk, organen, botten eng», wrichten lijden onder het over gewicht of het gebrek aan voe- dinsstoffen, contact met maag zuur tast de tanden aan en over doses laxeermiddelen ontrege len het hart. In de nieuwe behandeling voer BED wordt 26 weken tot jaar lang elke vrijdag in eenl groep met acht cliënten gewei aan een normaal eetpatroon, een gezonder zelfbeeld, een sta bieler gevoelsleven en verant-i woord gewichtsverlies. De afdeling eetstoornissen van Emergis is een open afdeling met negentien plaatsen: acht kli nische en tien dagbehandeling?- plaatsen. Er is één plaats voor crisisopname. De patiënten minimaal vijftien jaar oud ko men met name uit Zeeland, maar ook uit andere provincies, Emergis behandelt na verwij zing door de huisarts.- door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Tussen Perkpolder en Hansweert komt waarschijnlijk toch een fiets- voetveer. Niet permanent, maar als toeristische voorziening in de zomermaanden. De veerver- binding is dan onderdeel van het Zeeuwse toeristische net werk 'Fiets een rondje met een Pontje'. De provincie, Rijkswaterstaat en de Stichting 'Fiets een rondje met een Pontje' voeren maandag de eerste gesprekken over de haalbaarheid van de voorzie ning. Als onderzoek uitwijst dat de toeristische veerdienst een haalbare kaart is, wordt de veer boot voor fietsers en voetgan- - gers tussen Perkpolder en Hans- weert in de zomer van 2005 inge voerd. In het onderzoek wordt ook bekeken of de pon van Perk polder naar Hansweert is m passen in het vorige week gepre senteerde project Perkpolder. Gedeputeerde Staten wilden ook een garantiesubsidie van 10.000 euro voor extra af vaarten van het pontje van Ter- fl neuzen naar Hoedekenskeiie. De Statencommissie economie en mobiliteit ging hiermee ech ter niet akkoord. Een veerver binding tussen Perkpolder Kruiningen is niet mogelijk, om dat de voormalige veerhaven in Kruiningen is aangewezen a"1" natuurcompensatiegebied. spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging Allévo tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: A. de Putter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De herinrich ting van gebieden in Zeeland is te veel een hutspot van compro missen. Om toch maar zoveel mogelijk partijen achter een plan te krijgen, komen niet al tijd de beste oplossingen uit de bus. Dit blijkt uit een onderzoek naar het gebiedenbeleid, op ver zoek vande provincie uitge voerd door het bureau Novio Consult uit Nijmegen. Met name is gekeken naar de gang van za ken voor de gebieden Schou wen, Veerse Meer, West- Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en de Kanaalzone. De provincie laat volgens de on derzoekers na, duidelijk aan te geven welke doelen met de her inrichting van een gebied wor den nagestreefd. De nadruk ligt op het samenbrengen van par tijen, waarbij échte keuzes niet altijd worden gemaakt, uit angst 'draagvlak' te verliezen. Van partijen verlangt de provin cie dat zij eigen belangen losla ten om gezamenlijk tot een be ter resultaat te komen. Echter, de provincie zelf houdt star vast aan wat provinciale plannen voorschrijven. Een gedeputeer de heeft weinig bevoegdheden hiervan af te wijken. Ontevredenheid In de praktijk blijkt er weinig ruimte te zijn voor onderhande lingen. Het zorgt voor ontevre denheid bij belangengroepen. Zo is bij het Veerse Meer de na tuur ondergesneeuwd ten faveu re van recreatie en landbouw. Opmerkelijk is ook dat het suc ces van een gebiedsplan staat of valt met één of meer personen. Als iemand met gezag in de streek zich voluit in de strijd werpt, is de kans op slagen gro ter. Omgekeerd kan zo iemand een herinrichting danig frustre ren. Voortdurend is onduidelijk wel ke financiële mogelijkheden er voor uitvoering van een gebieds plan zijn. Dat veroorzaakt pro blemen. Ook de lange duur van de voorbereidingen is niet best; met name de achterban van be langengroepen gaat mopperen. Het wordt dan steeds moeilijker om aan mensen uit te leggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32