>zc jeen geld voor verkeersdrempels PZC PZC Heemkundekring trots op eerste boek Burgemeester voor de klas, da's pas leuk Groen licht voor bouw nieuwe school in Kamperland b 13 aad Noord-Beveland wil zich niet vastleggen ifscheid pastor ■ommelmarkt lues-rocksessie lozenfestival eertig bonnen ij werk aan weg latuurtocht Onderzoek nieuw gemeentehuis Studie naar centraal ozb-kantoor Veel sponsorgeld 600 jaar Goes Biljart levert geld op voor Sophia Zes inbraken in één straat agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) Avondvierdaagse vrijdag 25 juni 2004 dnqrid Huibers 1SSENKERKK - De aanleg verkeersdrempels en weg vallingen op Noord-Beve- id heeft niet de prioriteit van n groot deel van de raadsle- n- Zij bleken gisteravond niet Kid jaarlijks 5(i.00ü euro uit nekken om de komende jaren hele rits verkeersmaatrege- iuit te voeren. voorgestelde maatregelen gebaseerd op een verkeers- •::d( |Sch REDACTIE bevelaivideim/tholen Stationspark 28 Postbus31 M60 AA goes lel: 0113-315670 lax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende 'n9r'd Huibers Miekevan der Jagt beek Janssen RobPaardekam boende Vries (sport) centrale redactie 'Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet 'Aww.pzc.nl S-mail- web@pzc.nl veiligheidsplan dat de gemeente vier jaar geleden door bureau Haskoning.liet opstellen. Tot uit voering van dat plan is het ech ter nooit gekomen. Op aandringen van de raad werd vorig jaar een begin ge maakt met het opstellen van een lijst praktische verkeersmaatre gelen, met de bedoeling die de komende jaren uit te voeren. Dat plan is klaar, maar sneuvel- de gisteravond tijdens de raads vergadering. J. Poppe (SGP) was het meest ex pliciet in zijn kritiek. Op basis van het in zijn ogen geringe aan tal ongelukken met letsel in de verschillende kernen op het ei land, betwijfelde hij of het ge rechtvaardigd is om veel geld uit te trekken om de verkeersvei ligheid te verbeteren. Zo ver wil de C. van der Kraan (Noord-Be- velands Belang) en J. Kouwer (CDA) niet gaan. maar zij wei gerden wel de gewaagde 56.000 euro beschikbaar te stellen. „Als we mi instemmen met dat bedrag, dan gaat dat geld ook op. Daar kun je vergif op inne men". meende Kouwer. Net als Van der Kraan vond hij het geen gek idee als wethouder J. Meu- lenberg (verkeer) voor elke klus apart bij de raad om geld komt vragen. Dreigement Meulenberg zag dat op haar beurt helemaal niet zitten. „Waar moet dat geld dan van daan komen", vroeg zij zich hardop af. „Zeker uit de algeme ne reserve." Met het dreigement dat ze zon der geld niet kan werken en dat er dus weer niets van de uitvoe ring van het verkeersplan te recht zal komen, probeerde ze de raad te dwingen om toch een krediet beschikbaar te stellen. Die poging draaide echter op niets uit. Alleen de WD en de PvdA bleken bereid aan de voor gestelde 56.000 euro vast te hou den. De tegenstemmers waren echter niet in staat om een con creet bedrag te noemen, waar door de discussie verzandde. Uiteindelijk zag Meulenberg zich genoodzaakt om met een nieuw plan te komen. Daarin zal ze nog eens precies aangeven welke verkeersmaatregelen werkelijk noodzakelijk zijn. Dat plan zal pas tijdens de be grotingsbehandeling aanko mend najaar worden behandeld. Dan zal de raad moeten aange ven hoeveel geld er in 2005 voor verkeersmaatregelen beschik baar is. Een meerjarenplan maakt voorlopig geen enkele kans. OES - De Oud-Katholieke ge nschap Zeeland houdt zater- juli een kerkdienst in de ijikapel naast de rooms-katho- riekerk in Goes. In de dienst, •om 10.30 begint, neemt pas- ïK. Hofman afscheid. SSENKERKE - Muziek vere ng Apollo uit Wissenkerke alt zaterdag 3 juli haar jaar- ise rommelmarkt, markt begint om 9.00 uur. 110.30 uur is er verkoop bij bod. IOGERHEIDE - Stichting aday Sessions houdt zondag allerlaatste blues/ rockses- i'.an het seizoen. De sessie be lt om 16.30 uur en vindt its in café The Rainbow in ïgerheide. GRAVENPOLDER - Erica's a en Fauna aan de Schoor- szandweg in 's-Gravenpol- houdt zaterdag en zondag rjaarlijkse rozenfestival. l: tien tot vijf uur zijn in de a duizenden rozen te zien en njn stands met rozenkwe- s. Tijdens het festival treden aiekvereniging Scaldis uit insweert en Ons Boeregoed Kminingen op. OES - Bij wegwerkzaamheden de 's-Gravenpolderseweg in «esheeft de politie een contro- uóuden. d worden momenteel weg- tamheden uitgevoerd en beide zijden zijn verkeers- geplaatst. Er werd gecon- fed op roodlicht overtredin- ta en het dragen van de auto- Mei. Er werden in totaal 40 «keuringen uitgeschreven. IMPERLAND - Staatsbosbe- et houdt maandagavond een sdleiding door de Schotsman, wandeling met een gids be- -i om 19.00 uur. Deelnemers «ten zich verzamelen op de lelijke parkeerplaats aan :hotsmanweg. De schrijvers Cees de Koning en Ron Wielinga bladeren in het eerste jaarboek van de Thoolse heemkundekring. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Met de overhandi ging van het boekje Verhalen over het eiland Tholen verteld door drie inwo ners beleefde de heemkundekring 'Stad en Lande van Tholen' gisteren haar voorlopige hoogtepunt. Toch is de vere niging nog lang niet waar ze wil zijn. Vooral het aantal leden baart voorzitter W. Blaas zorgen. „We hebben er nu hon derd. Dat is echt niet slecht hoor, maar we hebben meer mensen nodig. Voor de financiën, maar ook omdat het belang rijk is dat mensen betrokken raken met de geschiedenis van hun omgeving." De Thoolse heemkundekring (niet voor Sint Philipsland, want dat eiland heeft een eigen kring) bestaat inmiddels twee jaar. Het was gemeentesecretaris S. Nieuwkoop die destijds het initiatief nam. Want dat Sint Philipsland een heemkundekring heeft en Tholen niet, dat kan eigenlijk niet. De club heeft inmiddels haar intrek ge nomen in het bijgebouw van streekmu seum de Meestoof in Sint-Annaland. Op de bovenverdieping van het bijge bouw wordt een ruimte voor vergaderin gen gehuurd en beneden, in de koffie ruimte. kunnen presentaties, lezingen en andere bijeenkomsten worden gehou den. „Dat is al veelvuldig gebeurd", al dus Blaas. Hij somt op wat de heemkun dekring in haar eerste twee jaar heeft gedaan. „We hebben inloopochtenden gehouden, zijn bezig geweest met genea logisch onderzoek, hebben tentoonstel lingen georganiseerd en zijn inmiddels de organisatoren van de open monumen tendag op Tholen. Ook organiseren we voor onze leden drie keer per jaar een lezing en we waren nauw betrokken bij de herdenking van de watersnoodramp, vorig jaar." Natuurlijk is genealogisch onderzoek eii het publiceren van de resultaten daarvan één van de voornaamste taken van een heemkundekring. Juist daarom glunderde Blaas gisteren zo tijdens de presentatie van het eerste jaarboek van Stad en Lande. Onderzoek Het 36 pagina's tellende boekwerk is het resultaat van uitgebreid onderzoek dat drie mensen hebben verricht: Cees de Koning, Ben van den Aarsen en oud-voorzitter van de kring Ron Wielin ga. Die laatste wijdde een verhaal aan de waterstaatkundige staat van de pol ders rond Sint-Maartensdijk, terwijl Van den Aarsen zich boog over de fami lie Bruijnzeel. De Koning schreef een artikel over koningin-moeder Emma die in 1908 Sint-Annaland bezocht om haar vijftigste verjaardag te vieren. Burgemeester W. Nuis, zelf ook lid van de heemkundekring, kreeg het eerste exemplaar van het jaarboek overhan digd. Symbolisch, want hij had het al lang bekeken en gelezen. „Een buitenge woon interessant boek", hield hij zijn luisteraars voor. Blaas sprak op zijn beurt van een bescheiden begin, maar hij is al lang blij dat zijn kring de tradi tie van het uitbrengen van jaarboeken heeft kunnen oppakken. „Natuurlijk zijn er al uitgebreidere studies naar de geschiedenis van Tholen gedaan, maar alle begin is moeilijk. Ik vind dat het re sultaat er mag wezen." Geschiedenis Het is de bedoeling dat de heemkunde kring voortaan elk jaar een boek met verhalen over de geschiedenis van het eiland uitbrengt. Van de allereerste ver sie zijn er 150 gedrukt. Daarvan gaan er honderd naar de leden, de rest gaat in de vrije verkoop. Het boekje is morgen te koop tijdens de agrarische open dag op camping Kruijtenburg in Poortvliet. door Jeroen Jumelet KAPELLE - „Hoe zwaar is die ketting van u eigenlijk?", vraagt een jongen. Prompt tovert burge meester S. Kramer van Kapelle zijn ambtsketting uit zijn zak en hangt hem om de nek van de jon gen. Burgemeester Kramer en wet houder J. Herselman waren gis terenmorgen te gast bij groep acht van christelijke basis school 't Honk in Kapelle. Eer der die ochtend waren ze al bij OBS de Moolhoek geweest. De twee doen een rondgang langs de scholen in de gemeente Ka pelle om kinderen uit te leggen hoe de gemeente werkt. „Wat doet een burgemeester nu precies?", is één van de vragen van Kramer. Vingers gaan in de lucht. „Gebouwen openen", zegt een meisje. „De baas zijn", zegt een ander. Kramer legt ge duldig uit wat zijn baan precies inhoudt. Om zijn verhaal duide lijker te maken, nodigt hij wat kinderen voor de klas om voor even het college van burgemees ter en wethouders te zijn. Een stuk of zes meisjes achter in de klas worden tot gemeenteraad gebombardeerd. Aan de hand van een voorbeeld legt hij uit hoe besluiten in de gemeente worden genomen en dat de ge meenteraad eigenlijk echt de baas is. Maar ook, dat hij als burgemeester elk jaar Sinter klaas moet ontvangen. Lokaal Vervolgens waagt wethouder Herselman een poging. „Wat doet een wethouder9" Het eerste wat hij hoort is: „Een beetje ach ter de computer zitten." La chend legt Herselman uit dat een wethouder plannen maakt. Die worden dan door de gemeen teraad goed- of afgekeurd. „Ik ben verantwoordelijk voor het onderwijs", zegt Herselman. „Dus als er een nieuw lokaal voor jullie school gebouwd moet worden, kom ik met dat plan. Dan werken ambtenaren dat uit en stemt de gemeenteraad er over." Als de les over is, blijven nog een heleboel kinderen achter met vragen voor de burgemees ter. Juffrouw M. Goedhart vindt het leerzaam en spannend dat de burgemeester in de klas komt. „De kinderen hebben al wel over de gemeente geleerd, maar nu wordt het allemaal wat tastbaarder." Ook burgemeester Kramer is po sitief. „De kinderen zijn tot nu toe op alle scholen erg geïnteres seerd. We gaan binnenkort ook twee kinderen van elke school op een gemeenteraadsvergade ring uitnodigen. Dan kunnen ze het nog meer van dichtbij zien." De les viel bij de leerlingen ook in de smaak. „Er komt wel eens iemand in de klas, maar de bur gemeester is pas echt leuk." Burgemeester S. Kramer legt uit wat hij doet voor de kost. foto Willem Mieras Advertentie SINT-MAARTENSDIJK - De fractievoorzitters van de partijen in de Thoolse gemeenteraad hebben het college van burgemeester en wethouders geadviseerd om architec tenbureau Sturm en bouwmanagementbureau Complan onderzoek te laten doen naar de vier varianten voor nieuwbouw van het gemeentehuis. De eerste twee scena rio's betreffen nieuwbouw in Tholen-stad, één zonder en één met ruimte voor het archief. Scenario drie voorziet in een nieuwe dependance voor het huidige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk en de vierde variant behelst de uitbrei ding van het bestaande gemeentehuis in de richting, van de haven. Op basis van de resultaten van het onderzoek maakt de gemeenteraad in oktober van dit jaar een defini tieve keuze. GOES - De gemeenten op de Bevelanden en Tholen onder zoeken of ze tot een gezamenlijk administratiebureau voor het bepalen, innen en verwerken van de onroe- rend-zaakbelasting (ozb) kunnen komen. Ze verwachten dat dat veel efficiënter werkt en geld bespaart. Bovendien verlost het aantal gemeenten van het probleem om vacatu res op dit gebied vervuld te krijgen. GOES - De sponsoring van het feest 600 jaar Goes, in juli volgend jaar, verloopt goed. De gemeente heeft inmiddels voor 75.000 euro aan sponsortoezeggingen binnen. Goes heeft zelf 100.000 euro opzij gezet voor de feestelijkhe den. Zij had daarbij bepaald dat ze ook nog wat bijdraagt als de sponsorbijdragen boven de 50.000 euro uitkomen: één euro voor elke sponsoreuro boven dat drempelbedrag. Dat betekent dat Goes op dit moment 25.000 euro extra in de verjaardagskas moet storten.[/LADDERTEKST] KRABUENDIJKE - Het jaarlijks biljarttoernooi voor teams in Cafe Het Stationskoffiehuis in Krabbendijke is de afgelopen weken voor een bedrag van 5000 euro bijeen gebracht door de deelnemers aan de inmiddels tiende uit gave van het toernooi. De opbrengst is bestemd en inmid dels overhandigd aan het Ronald McDonald-huis (verblijf- huis voor ouders) van het Sophia Kinderziekenhuis in Rot terdam. In totaal is in die tien jaar inmiddels een bedrag van zo'n kleine 44.000 euro overgedragen door de organi satie van het toernooi. Biljart vereniging ONDA slaagde er ook dit jaar weer in een kleine honderd teams als in schrijvers te noteren. Eindstand van het toernooi: 1. ON DA C5; 2. Zeeland's Roem; 3. Oranjeboom; 4. De Kevins; 5. Ciserv. VLISSINGEN - In de Vrijburgstraat in Vlissingen zijn in de nacht van woensdag op donderdag zes woningen be zocht door inbrekers. In één woning bleef het bij een po ging tot inbraak. Bij de andere woningen zijn de daders wel binnen gekomen. Uit twee panden zijn mobiele tele foons, een camera en geld gestolen. Van drie woningen is nog onbekend of er iets wordt vermist. Van alle panden werd de deur geforceerd door Ingrid Huibers KAMPERLAND - Nog twee jaar en dan kunnen de leerlin gen van de Prins Willem-Alexan- derschool in Kamperland te recht in een nieuw gebouw. De gemeenteraad keurde gistera vond de bouw van de school goed. En daarbij blijft het niet, want gisteravond kregen eveneens de plannen voor nieuwbouw van het dorpshuis, de peuterspeel zaal, de soos, een aantal zorgwo- ningen en verpleeghuiswonin gen groen licht. Bovendien wordt de hal van ten nisvereniging Slagvast dusda nig aangepast, dat de kinderen van de Alexanderschool er voor taan ook in kunnen sporten. Het raadsbesluit was unaniem Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk, voormalige Synagoge en de Ge vangenpoort, 13,00-16.30 uur: Openge steld voor bezichtiging; COC-café De Soos, 22.00 uur.Vrijdaga- vondcafe; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen: Grote Markt, Oostsingel, 10.00-21.00 uur: Braderie; Kantine ZLM. 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Poider, HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos, KAPELLE De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KLOETINGE - Geerteskerk. 13.30-16.00 uur: Open voor bezoekers; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groe ne Weegje, 10.0P-17.00 uur: open; Ber kenhof, Langéweegje 10a, 10.00-17,00 uur: Vlindertuin open voor publiek; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor 55-plus; VLAKE - Sequoiahof. 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek: WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; Hervormde kerk. 14 00-19.00 uur: Begin punt voor de Kunst- en Natuurroute van ca 2.5 kilometer; Hof van Overwellingen, J de Zwaan aan de Kerkweg 14, 14.00-19.00 uur. Open tuindag; WILHELMINADORP - Parkeerterrein voor 't Loze Vissertje, 13.00 uur Paling roken; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur. Vertrek rond vaart op de Oosterschelde. Gebouw Tennisvereniging-Yerseke, 17.00 uur: activiteitenprogramma rond het 25-ja- rig bestaan T V. Yerseke; (zelfs de SGP stemde in met een nieuw lokaal voor de peuter speelzaal), maar riep tegelijker tijd bij de verschillende fracties zorgen op over de enorme bedra gen die met de bouwplannen zijn gemoeid, A. Oudshoorn (Noord-Beve- lands Belang): „Schoolbestuur van Kamperland gefeliciteerd met uw school. Wij zitten hier straks echter wel met zweet druppeltjes, omdat we niet meer weten hoe we het allemaal moe ten betalen." Voor de bouw van de school moet op de begroting voor 2005 een bedrag van bijna 1,5 mil joen euro worden gevonden; voor de nieuwbouw van de peu terspeelzaal rond de 165.000 eu ro en voor de aanpassing van de tennishal 60.000 euro. Het schoolbestuur van de Alexanderschool vroeg al in 2001 om een nieuw gebouw. Aanvankelijk gingen er stem men op om een brede school te bouwen, maar dat bleek niet haalbaar. Nu is er gekozen voor nieuw bouw van de school en peuter speelzaal op de huidige locatie van de Alexanderschool. De gymzaal wordt afgebroken en in plaats daarvan wordt de bestaande tennishal opgeknapt. Daarna verrijst er een nieuw dorpshuis en een nieuwe soos. Zijn die af dan kan woning bouwvereniging RWS beginnen aan de bouw van de zorg- en ver pleeghuiswoningen. 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - Van dinsdag 29 juni" tot vrijdag 2 juli is het avondvier daagse in 's-Heer Hendrikskin deren. Er kan vijf of tien kilome ter gelopen worden. De start is elke dag om 18.30 uur vanaf ba sisschool De Poeljeugd (Advertentie) Dames maal 43/45 Heren 47/50 schoenen voor GROTE maten ST ADRIAANSTRAAT 5 GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31