Engeland na thriller uit toernooi PZC Hitzfeld wil Voller best opvolgen üjgi 0 Grieken aan begin van nieuw tijdperk Thuisland Portugal dankzij doelman Ricardo in halve finale Blessure voor Ebbe Sand €uco2oo<f EK op PZC.nl ek in cijfers Aanstaande vader King naar huis pel Doelpuntrijke groepsfase Media Vietnam waarschuwen fans Chelsea opent tegen United loeli eda )ve lij vrijdag 25 juni 2004 door Henri van der Steen LISSABON - Engeland heeft een reputatie qua strafschoppen- series verliezen die kan wedijve ren met die van Nederland. Na gisteravond is dat imago iets op gekrikt, maar alleen iets. De ze vende strafschop (van Vassell) in de serie werd Engeland fa taal. Keeper Ricardo schoot Por tugal de halve finales in. Het was prachtig dat een straf- schoppenserie de voetbalthriller tussen Portugal en Engeland moest beslissen: met penalty's verliezen is altijd mooier, want dramatischer dan via een goal in reguliere of zelfs extra tijd. De spanning was evengoed om te snijden. Jonge jongens (Ronaldo, Rooney, Robben) komen, oudere mannen nemen afscheid. Sommi ge oudere mannen laten zich nog even niet bedanken. Rui Costa, de bijna afgeserveerde nummer 10 van Portugal leek zijn land gisteravond tegen Engeland met een sublieme uithaal naar de hal ve finales van het EK te knallen. Vijf minuten later, nog in de tweede helft van de verlenging, maakte Lampard weer gelijk. Gevolg: strafschoppen. Waarin Rui Costa miste... en Beckham. En Vassell. En Ricardo niet. De goal van Rui Costa bleef toch het hoogtepunt van de avond en viel na 110 minuten voetbal vol De meest actuele stand van za ken, het programma, de standen en de historie: alles over het Eu ropees kampioenschap voetbal vindt u op ivww.pzc.nl. passie in een sfeer van elektrici teit en hartstocht, zo typisch voor dit toernooi. Het EK van 2004 'dreigt' op deze manier een geweldige happening te worden. Gisteravond hadden Portugal en Engeland twee uur nodig om tot een besluit te komen in de eerste van vier kwartfinales. Figo kwam eerder aan zijn ein de. Dat einde kwam niet abrupt, maar was wel pijnlijk. Op het EK in zijn eigen land beleefde de grote aanvoerder Figo de af gang gewisseld te worden. Nog pijnlijker: Portugal won vervol gens alsnog van Engeland. In een sfeer, die het publiek bij vlagen de adem nog meer be nam dan de spelers, ging de eer ste van vier kwartfinales al met een in extra tijd. Het was een ontknoping die niemand nog voor mogelijk had gehouden, maar die wel past bij een toer nooi vol onverwachte wendin gen en surprises. Portugal leek er simpel uit te vliegen, Engeland verdedigde immers zonder de geringste moeite de vanuit minuut drie af gedwongen voorsprong. Nie mand kreeg de Portugezen aan de gang, Deco niet, ook slalom koning Ronaldo niet. Luis Figo zeker niet. Gisteravond kwam zijn einde in de 73e minuut, toen Portugal eindelijk vanuit de counter een kansrijke 5 tegen 5 situatie had bewerkstelligd. Figo draaide en draaide en schudde nog eens LISSABON - Engels internatio nal Ledley King maakte gistera vond geen deel uit van de selec tie van zijn land in de kwartfina le tegen Portugal. De BBC onthulde waarom: De vriendin van de speler staat op het punt van bevallen. Aanmer kelijk eerder dan verwacht. King speelde mee in Engelands eerste duel, met Frankrijk. Hij verving daarin de geschorste ba sisspeler John Terrv. ANP met de heupen en schoof de bal vervolgens bij een tegenstander in de schoen. Een minuut later werd hij gewisseld; de aanvoer der liep regelrecht de kleedka mer in. Wat daarna gebeurde moet Figo nog meer pijn hebben gedaan: Portugal scoorde ineens. Acht minuten na Figo's vertrek kopte zijn vervanger Postiga een heer lijke voorzet van een andere in valler, Simao, tegen het Engelse net. Een wondertje was ge beurd, want Engeland was na rust dan wel nauwelijks aan de bal geweest; ongerust hoefden de Britten zich geen seconde te maken. Dat werd ineens anders toen, acht minuten voor tijd, de 1-1 viel. En in de verlenging dus die fameuze 2-1 van Rui Costa. Dat had het mogen zijn, maar Lampard wist uit een corner van Beckham dus ook nog eens te scoren. Zo werd Portugal-En- geland een wedstrijd vol drama, met een bijkans ondraaglijke spanning en met andere hoofd rolspelers dan gedacht. De eerste kwartfinale zou het duel Rooney-Ronaldo worden, twee van de jongste, meest fris se aanvallers van het EK, twee spelers die in naam slechts een enkele letter verschillen, maar oneindig anders zijn in spel en aard. Het werd lange tijd niks; in de 26e minuut kwam het zelfs tot een dieptepuntje: Ronaldo kreeg een vrije trap tegen omdat hij zich liet vallen - volgens scheidsrechter Meier - terwijl Rooney geblesseerd van het veld moest. Meier wekte overigens bepaald niet de indruk tegen Portugal te zijn, integendeel. Er hing een zweem van partijdigheid oip zijn optreden. Niets was con creet vast te stellen, maar het was de manier waarop hij een Portugese muur niet en een En gelse wel op negen meter durfde Doelman Ricardo pakt met zijn blote handen de strafschop van Darius Vassel. Portugal - Engeland 2-2 (1-1 0-1). Portugal wns 6-5. 3. Owen 0-1, 84 Pos tiga 1-1, 110. Rui Costa 2-1, 115. Lam pard 2-2, Scheidsrechter. Meier (Zwi). Gele kaart: Constinha, Deco, Carvalho (Portugal) Gerrard, G. Neville, P. Neville (Engeland). Toeschouwers: 65.500. Portugal: Ricardo; Miguel (79. Rui Cos ta), Carvalho, Andrade en Valente; Cos- tinha (63. Simao), Maniche en Deco; Fi go (75. Postiga), NunoGomes en Ronal do. Engeland: James; Gary Neville, Terry, Campbell en Ashley Cole; Beck ham, Lampard, Gerrard (82. Hargre- aves) en Scholes (56. Phil Neville); Rooney (27. Vassell) en Owen. 1. Van Nistelrooij (Nederland), Rooney (Engeland) 4, 3. Zidane (Frankrijk), Lars- son (Zweden), Lampard (Engeland), To- masson (Denemarken), Baros (Tsj) 3, 7. Ibrahimovic (Zweden), Heinz (Tsjechië), Henry (Frankrijk), Rui Costa (Portugal), Cassano (Italië) 2. 12. Bouma, Makaay (Nederland), Karagounis, Basinas, Cha- risteas, Vrizas (Griekenland), Ronaldo, Nuno Gomes, Maniche, Postiga (Portu gal), Valeron, Morientes (Spanje), Scho les, Owen, Gerrard (Engeland), Ljung- berg, Allback, Jonson (Zweden), Koller, Smicer (Tsjechië), Verpakovskis (Let land), Frings, Ballack (Duitsland), Gronk- jaer (Denemarken), Perrotta (Italië), Ki- risjenko, Boelikin (Rusland), Niko Ko- vac. Tudor, Rapajic, Prso (Kroatië). Von- lanthen (Zwitserland), Trezeguet (Frank rijk), Martin Petrov (Bulgarije) 1. Rode kaart: Ovtsjinnikov (Rusland). Rode kaart (2x geel): Sjaronov (Rus land), Vogel (Zwitserland), Haas (Zwit serland), Stilian Petrov (Bulgarije), Heit- inga (Nederland! Twee gele kaarten: Karagounis (Griekenland), Marchena (Spanje), Smertin (Rusland). Pauleta, Ri cardo Carvalho, Costinha, Deco (Portu gal), Albelda (Spanje), Radimov, Alenits- jev (Rusland), Vrizas (Griekenland), Hug- gel (Zwitserland), Kirilov, Stoianov (Bul garije), Gattuso, Cannavaro (Italië), Lin- deroth. Edman (Zweden). Eén gele kaart: Seitaridis. Katsouranis, Gianna- kopoulos, Zagorakis. Delias (Grieken land), Nuno Gomes (Portugal), Goesev, Aldonin, Evsejev, Sjaronov, Anijoekov, Kanaka, Malajev. (Rusland), Baraja, Hel- guera, Puyol, Juanito (Spanje), Wicky, Hakan Yakin, Stiel, Celestini (Zwitser land), Zivkovic, Bjelica, Mornar, Simic, Rapajic, Prso, Leko, Robert Kovac, Ros so, Tudor (Kroatië), Pires, Silvestre, Hen ry, Dacourt, Vieira (Frankrijk), Gerrard, P. Neville, G. Neville, Scholes, Lam pard. James, Rooney (Engeland), To- masson, Helveg, Nïclas Jënsen, Sand (Denemarken), Cassano, Totti, Zambrot- ta, Materazzi (Italië), Ivanov, Lazarov, Ivailo Petkov, Jankovic, Bojinov, Hris- tov, Zagorcic, Martin Petrov (Bulgarije), Ibrahimovic, Kallström (Zweden), Cocu, Stam, Seedorf (Nederland). Kuranyi, Ballack, Friedrich, Hamann, Wórns, Lahm, Frings, Nowotny (Duitsland), Isa- kovs, Lobanovs, Asafjevs (Letland), Galasek, Tyce (Tsjechië). Bondscoach dient ontslag in na uitschakeling op EK Michael Owen door Harry Arts ALMANCIL - Ottmar Hitzfeld is de voornaamste gegadigde om Rudi Voller op te volgen als bondscoach van het Duitse elf tal. Voller maakte gistermorgen, twaalf uur na de vroegtijdige uitschakeling op het EK in Por tugal, bekend dat hij zijn func tie met onmiddellijke ingang functie neerlegt. Ottmar Hitzfeld liet gisteren meteen al weten dat hij onder voorwaarden bereid is de be langrijkste job in het Duitse voetbal op zich te nemen. „Ik ben trainer geweest bij Borussia Dortmund en Bayern München. Na het opstappen van Rudi Voller zou het voor mij een logi sche stap zijn om bondscoach te worden." De 55-jarige Hitzfeld werd vori ge maand na een uiterst succes volle periode ontslagen bij Bayern München. Met de Beier se club werd hij viermaal lands kampioen en veroverde hij in 1999 de Champions League. Ook met Borussia Dortmund haalde hij een keer de belang rijkste Europese clubtrofee bin nen. Hitzfeld kondigde aan dat hij op korte termijn met voorzitter Gerhard May er-Vorf elder van de Duitse voetbalbond DFB gaat overleggen. De DFB-preses erkende dat Hitzfeld hoog op zijn kandidatenlijstje staat. Te gelijkertijd benadrukte hij ech ter dat hij de tijd wil nemen om een opvolger voor Voller te zoe ken. „Ik ben niet van plan me daarbij door de media onder druk te laten zetten." Rudi Voller maakte zijn besluit om op te stappen enkele uren na de teleurstellende nederlaag te gen het B-team van Tjechië be kend. Meteen na de wedstrijd verklaarde hij nog wel dat hij er vanuit ging dat hij zijn tot 2006 doorlopende contract zou uitdie nen. Maar na aankomst in het spelershotel in Almancil liet hij Mayer-Vorfelder en enkele oude re spelers weten dat hij het voor gezien hield. Een beslissing die hij gisterochtend op een perscon ferentie toelichtte: „Het Duitse elftal heeft in de aanloop naar het WK 2006 in eigen land een bondscoach nodig die niet be last is, iemand die het krediet heeft om te experimenteren, ook als dat af en toe tot een neder laag leidt. Ik heb niet het gevoel Hoewel de resultaten zwaar tegebvielen, kwam het vertrek van Rudi Voller onverwacht. dat ik na deze mislukte EK-cam- pagne nog kan rekenen op dat krediet", verklaarde Voller. Hoewel het niet ongebruikelijk is dat een coach vanwege tegen vallende resultaten opstapt, kwam Vollers vertrek enigszins onverwacht. De 44-jarige Team chef was in Duitsland vrijwel onomstreden. Bij het grote pu bliek is hij ongemeen populair, de spelers droegen hem op han den en het machtige gilde der analisten (Beckenbauer, Netzer) zag hem als de ideale man om de Mannschaft bij het komende WK in eigen land naar een fat soenlijke klassering te leiden. Steun Ook voorzitter Gerhard Mayer-Vorfelder van de Duitse voetbalbond (DFB) sprak direct na de bittere nederlaag tegen Kwartfinales Euro 2004 foto Frank Augstein/AP Tsjechië nog zijn steun uit voor de Teamchef. Enkele uren later stemde hij toch in met het ver trek van zijn boegbeeld. Met pijn in het hart, verklaarde hij. „Wij betreuren het vertrek van Rudi Voller in hoge mate. Ik heb hem tijdens het gesprek dat wij afgelopen nacht hebben ge voerd, gevraagd zijn besluit nog een te overwegen. Nadat hij me duidelijk had gemaakt dat het geen impulsief besluit was, res teerde mij niets anders dan het te accepteren." Rudi Voller trad vier jaar gele den als bondscoach aan. Ook toen had Duitsland juist een mis lukt EK achter de rug. Voller kende een vliegende start als bondscoach. In zijn eerste inter land versloegen de Duitsers Spanje met 4-1, twee maanden later werd- Engeland in een WK-kwalificatieduel op Wem bley met 0-1 geklopt. Anderhalf jaar later beleefde de Teamchef zijn finest hour toen hij bij het WK in Japan en Zuid-Korea de Duitse ploeg naar de finale leid de. GPD te zetten. Engeland zal in elk ge val in de gaten hebben gehad dat ze het op eigen kracht moes ten doen. Elke verdenking verdween overi gens toen Meier in de verlenging terecht weigerde Portugal een strafschop te geven na een val van Simao, tot theatrale erger nis overigens van Scolari langs de zijlijn. Hoe dan ook was het voor de En gelsen wel handig om een 1-0-voorsprong te hebben, een tje die al na drie minuten voet bal een feit was en die dus bijna anderhalf uur overeind bleef. Het was niet genoeg. GPD PORTI MAO - Het meespelen van Ebbe Sand in de wed, strijd van het Deense elftal zondag tegen Tsjechië is onzeï ker. De aanvaller liep tegen Zweden (2-2) een blessufi aan een hamstring op. Dat heeft bondscoach Morten Oil sen gisteren in Portimao verklaard. Olsen zei dat op eg MRI-scan de spierblessure van Sand goed zichtbaar is De Deense spits van Schalke 04 heeft er al sinds hetbeqn i an van het Europees kampioenschap voetbal last van, „Hij5' iVai kreeg er tegen Zweden een tik tegen waardoor de bled re verergerd is", aldus Olsen. Bij absentie van Sandza rtiffI Tomasson vermoedelijk in de spits gaan spelen. Kenneth pK Perez van AZ is een van de opties van Olsen om de plaats van Tomasson in te nemen. Voor de Deen Niclas Jensen het EK voorbij. Hij liep tegen Zweden een diepe w< aan de linkervoet op. ANP ideb ond nrtfina Zwec :h verre jerlanc <lerlan< LISSABON - De zestien deelnemende landen aan deEun>- pese titelstrijd voetbal hebben in de groepsfase bijna net zoveel gescoord als vier jaar geleden. In de 24 wedstnjdei vielen tot nu toe 64 treffers. Bij het EK in 2000, dat in Ne h^Dic J hee derland en België werd gehouden, stond de teller n_I1CC groepsfase op 65. EUR02000 was een doelpuntrijk evened L'uH ment. Uiteindelijk vielen er in Nederland en Belgie 83 jn treffers. Dat leverde een gemiddelde op van 2,71 goalsperq i wedstrijd. In Portugal zijn nog zeven wedstrijden te gaan !0Pbi Bij het EK in 1996 (Engeland) deden voor het eerst zes- ^jchr tien landen mee. Toen kwam het aantal treffers uit op 64 o n« AMD een moyenne van 2,06. ANP HANOI - Staatsmedia in Vietnam waarschuwen voetbal fans in het land niet de hele nacht op te blijven wedstrijden van het Europees kampioenschap via de telt visie te volgen. Dat kan bij de fans psychische klachten veroorzaken en de spijsvertering ontregelen, ,,'s Nachts opblijven en daarna gaan werken kan tot uitputting lei, den en de eetlust verpesten", meldde het Vietnamese pers bureau aan de bevolking. „Juichen of schreeuwen kan keelproblemen of zelfs een bronchitis veroorzaken," Voet bal is de populairste sport in Vietnam. Bedrijven werknemers in diensttijd voetbal kijken om grootschalij verzuim te voorkomen. ANP/AFP foto Adam Butler/AP DEN HAAG - Arjen Robbens Chelsea opent de voetbak competitie in Engeland tegen het Manchester United van Ruud van Nistelrooij. Beide grootmachten staan op zater dag 14 augustus tegenover elkaar in Londen. Arsenal, afgelopen seizoen kampioen in het Premiership .fn»» begint met een uitwedstrijd tegen Everton, de club van EK-ster Wayne Rooney. De nieuwe Tottenham Hots- pur-trainer Jacques Santini, nu nog bondscoach vad Bla]s Frankrijk, treft op de openingsdag een andere Premiers hip-debutant: Rafael Benitez, de nieuwe sterke man bij ;a- Liverpool. Norwich City opent het voetbaljaar tegen me- j," (- depromovendus Crystal Palace. Manchester City ontmoet Fulham, Middlesbrough komt uit tegen Newcastle Uni- ted. Arsenal speelt op 23 oktober op Old Traf ford tegen Man chester United en op 11 december op Highbury tega Chelsea. GPD :je sti misse lading de i r.door pakt. t) dover! arence =jen ge EK-ca leiranje r ;vi da 3 we vc Éren Kies v ;en ad eer door Peter van Duyl LISSABON - Succes verveelt nooit en dus droomt Grieken land heel stiekem van nog meer grootse daden. Na de zege op Portugal en de uitschakeling van Spanje, hebben de Grieken een nieuw slachtoffer op het oog: topfavoriet Frankrijk moet vanavond als springkussen naar de halve finale van het EK die- De Griekse pers kwam de laat ste dagen woorden te kort om de prestaties van de nationale ploeg op het EK te beschrijven. De passie van de voetballiefheb ber brandt normaal gesproken alleen in clubverband, het bond- selftal hing er in Griekenland al tijd maar een beetje bij. Niet voor niets repte doelman Niko- polidis deze week van een nieuw tijdperk. „Een tijd waar in de Grieken van hun voetbal elftal houden", zei de keeper met gevoel voor dramatiek. Een nieuwe stunt, vanavond in Lissabon tegen Frankrijk, zou de Grieken zeker helpen in hun hang naar de onvoorwaardelijke liefde van de fatis. Maar hoewel Griekenland heeft bewezen dat het een moeilijk te kloppen elf tal heeft, verwacht niemand dat het enige kans heeft tegen de re gerend Europees kampioen. Het grootste gevaar dat de Griek se ploeg bedreigt, meent bonds coach Otto Rehhagel, is nog wel dat zijn spelers te veel in beslag zijn genomen door de gedachte dat het toernooi al geslaagd is. Griekenland arriveerde in Portu gal als het land dat nog nooit een wedstrijd op een groot toer nooi had gewonnen. Via onder meer een sensationele zege op Portugal glipten de Grieken ech ter de kwartfinales binnen. De sluwe Rehhagel probeert de laatste dagen uit alle macht dit nadeel om te buigen in een voor deel. Griekenland kan van avond tegen Frankrijk, net als in het openingsduel met Portu gal, frank en vrij voetballen. Dat biedt volgens de Duitse coach perspectief. „We weten dat Frankrijk de beste spelers van Europa heeft", zei Rehhagel gisteren. „Maar wij hebben alles al bereikt waar we ooit van heb ben kunnen dromen. Tegen Frankrijk hebben we een won der nodig, aan de andere kant hebben we helemaal niets te ver liezen." Otto Rehhagel Rehhagel kan geen beroep doea lt(1 op verdediger Zisis Vryzas, in de laatste groepswedstrijd gen Rusland zijn tweede kaart kreeg. Stelios Giannako- Doulos kampt met een kuitblfr sure, maar Giorgos Kara is weer beschikbaar. Hij was le gen de Russen geschorst. Waar de Grieken gevoelsmatig aan de wedstrijd van de eeuw te- ginnen, speelt de Franse stens- ploeg vanavond in Lissabon 'gewoon' weer een belangrijk' wedstrijd. Het vertrouwen een goede afloop is groot in I Franse kamp, waar men vil dat het toernooi nu pas echt begonnen. Frankrijk warmt zich voo aan de gedachte dat Thiem' Henry eindelijk zijn draai heeft gevonden. De superspits van Ar senal strompelde door het EK, tot hij in het laatste halfuur te j gen Zwitserland plotseling awe geest kreeg. Twee goals voeccaj. de Franse hoop dat de inbra van Henry in de rest van h toernooi doorslaggevend z zijn. Frankrijk zal een goede Hen hard nodig hebben. Hoewel zeven punten haalden in de eer- ste ronde, voldeden de Franse» nooit aan de verwachtingen Stroever dan verwacht en kwets baarder dan in twee jaar het ge val is geweest stapte het elft» van coach Jacques Santini owf de drempel van de kwartfinale- De Fransen beseffen dat het ter moet wil het land de Europe- se titel prolongeren, iets wat' rigens nog nooit is gebe Maar de moeizame eerste rt heeft het vertrouwen van c< en spelers in een goede afloop niet aangetast. „We zijn hierg»; komen om te winnen", al®1 Santini. „Ik moet toegeven er dingen zijn die verbeterd®* ten worden, maar daar wort hard aan gewerkt. We hebt# nu drie duels gespeeld en M dat we er nog drie spelen.'® worden elke wedstrijd sterker. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18