zc PSD is niet uit het hart iVerk van Frans Peerlings uitstaat uit het onbewuste Feit en fictie van Boaz Black ünieoncerten Zoutelande Wind houdt Zonnebloem aan wal Dronken op snorfiets Grabbelpas ook voor ouderen Terneuzen vervolgt POS-project Vette cheque voor reptielenzoo (unst leencontract oor Black Hole llELANDE - De Catharina- in Zoutelande houdt dins- id juli haar eerste minicon- [eo van het zomerseizoen. jrlen Janse en Maria Huis- i spelen klassiek gitaar en •e van Mourik bespeelt de usfluit. concerten vinden plaats van fltot 19.30 uur en van 20.00 $30 uur. Het repertoire va- jt van Engelse luitmuziek ijezestiende eeuw tot heden- ^se muziek, en van klassiek pop. Ichucht Zeedorp rijgt nieuwe raatverlichting [DORP - De partij Progres- Hontenisse maakt sinds de indeling in Oost-Zeeuws- anderen geen deel meer uit j de politieke arena, maar dl nu toch nog een succesje wekt. Het gehuchtje Zeedorp i Ossenisse krijgt nieuwe iatverlichting. Kamminga, toenmalig voor- van Progressief Hontenisse poner van Zeedorp, kaart je kwestie rondom de gebrek elantaarnpalen in zijn dorp a 1998 aan bij het college de gemeente Hontenisse. B ïibeloofden de straatverlich- §in 2002 te vervangen. Dat Kurde echter niet. jde verkiezingen eind 2002 lide Progressief Hontenisse reinig stemmen om deel uit aken van de nieuwe gemeen- sd. Kamminga bleef als in ca- van Zeedorp echter aan- st vragen voor de gebrekki- itraatverlichting. Hij schreef sen naar het gemeentebe- tt r jaar na de eerste vragen Progressief Hontenisse is 'zover: in juli worden zestien owe lichtmasten geplaatst, imaast worden twee bestaan- masten voorzien van een jjr armatuur. De verlichting ;Ade hele nacht branden, iin de Weverstraat in Osse- s worden drie nieuwe licht pen geplaatst. aeuwe verlichting en de aan- dmg kost zo'n achttiendui- ideuro. Ricardo van Liere houdt de PSD levend, niet alleen door het reilen en zeilen van alle voormalige Zeeuwse veerboten te blijven volgen, maar ook door een natuurgetrouwe replica van de Prins Johan Friso te maken. foto Wim Kooyman door Romain van Damme De oude veerboot Prinses Irene heet nu Almandina Almun Aware I en heeft als thuishaven Jeddah in Saoe- di-Arabië. Ze wordt door de rederij Al-Thayyr ingezet voor het transport van veen. Ricardo van Liere (17) uit Philippine schudt het moeiteloos uit zijn mouw. Vraag de ROC-leerling bouwkunde iets over de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) en Ricardo geeft binnen mum van tijd en zonder haperen antwoord. „Helaas varen de veerboten niet meer in Zeeland, maar voor mij leeft de PSD voort. Voor mij is de PSD niet gestopt." Voor hem op tafel staat de Prins Johan Friso. Schaal 1 op 125. Gemaakt van hout. „Bijna klaar. Ik moet nog wat din getjes vastzetten. Tot in de kleinste de tails klopt het allemaal Hij is lid van een modelbouwclub in Phi lippine en wilde wel eens iets anders dan een zeilbootje maken. „Ik wilde Veerboten wat groters maken en dacht: waarom geen veerboot? Toen ben ik in contact gekomen met Cees Lems, destijds kapi tein op de Beatrix en de Johan Friso. Ik mocht eens langskomen en vond het prachtig. Later leerde ik ook Wim Ha melink kennen. Hij was kwartiermees ter op. de Prins Willem Alexander en Prinses Juliana, die tussen Kruiningen en Perkpolder vaarden. Ik kreeg alle in formatie die ik maar wilde." Inmiddels is alles op internet te vinden [www.provinciale.stoombootdiensten. webl000.com). „Toen ik op internet be gon te zoeken,' was er vrijwel niets te vinden over de PSD. De werknemers reageerden enthousiast toen ik met een website begon. Nu staat er de hele ge schiedenis op en uiteraard de laatste nieuwtjes." Die nieuwtjes haalt hij vooral uit Sici lië, waar hij regelmatig contact heeft met Enzo Annuario, ook een verwoed veerbootspotter en wonend in een huis met uitzicht over de Straat van Messi na. „Ik geloof dat ik wel 1500 foto's heb van de boten die nu in Italië liggen." Eigenlijk is het een beetje uit de hand gelopen, vindt hij zelf. „Ik heb van PSD-werknemers alles gekregen. Van een lepeltje met het embleem van de PSD erop tot een compleet uniform. Soms zat ik een hele dienst op de veer boot tussen Vlissingen en Breskens. In de stuurhut werd me alles uitgelegd." Nu mag hij het wel zeggen: soms had Ri cardo van Liere ook het stuur in han den. „Maar aanleggen in de fuik mocht niet hoor. Dat is moeilijk en vraagt veel ervaring." Tegenwoordig wordt hij voor allerlei ac tiviteiten die te maken hebben met de PSD uitgenodigd. Zoals een tentoonstel ling in het IJzendijks streekmuseum. „Vind ik wel leuk. Binnen de PSD kent iedereen mij. Ze weten dat ik het blijf volgen en ze kunnen alles lezen op de website." Hij weet inmiddels veel over de boten en legt enthousiast uit dat de Johan Fri so uitgerust is met het zogeheten Thrus- tersysteem. „Zonder zich te verplaatsen kunnen die boten rond hun as draaien. Dat systeem is ook van belang bij het aanleggen." Stroom Met dat aanleggen hebben de kapiteins van de Italiaanse rederij Matacena, die drie veerboten opkocht, kennelijk veel moeite. Nog niet zo lang geleden klop ten ze bij de PSD aan voor hulp. Enkele ervaren PSD-kapiteins zouden naar Ita lië reizen om daar de kapiteins aan de nodige kennis te helpen* „Maar nie mand heeft er vervolgens nog iets van gehoord. Ik heb begrepen dat er in de straat van Messina twee keer zoveel stroom staat als in de Westerschelde." Bovendien weet Ricardo uit ervaring dat het niet gemakkelijk varen is met de veerboten. „Je moet niet denken: ik kruip even achter de stuurinrichting en we zijn weg. Daar komt meer bij kijken, je moet op het water met zoveel zaken rekening houden." Of de Prinses Julia na, de Prins Willem-Alexander en de Prinses Christina ooit de oversteek tus sen Reggiana en Messina zullen maken, is nog maar de vraag. „Misschien gaan ze wat zuidelijker varen omdat daar de stroming minder sterk is." In Palermo zijn onlangs de Prins Johan Friso en de Koningin Beatrix aangekomen Ricardo wil er dolgraag eens gaan kijken. Zoals hij alle boten die ooit voor de PSD voe ren en nu elders in de wereld ronddob beren, nog wel eens wel zien. „In China varen twee oude enkeldeksbo- ten, de prinses Margriet en de prinses Beatrix. De oude Koningin Emma die tussen Katseveer en Zierikzee voer, ligt in Scheveningen en wordt nu gebruikt voor de sportvisserijDe boot heet nu Estrella. In Zwolle ligt de Willem-Jan. Nu een restaurantschip van de firma Bon'el, toepasselijker kan niet. In Duits land, in Kiel ligt de Westerschelde uit 1905. Die boot is omgebouwd, maar de romp is nog vrijdag 25 juni 2004 1 TERNEUZEN - Door de harde wind en de hoge water stand kon het schip Henry Dunant van De Zonnebloem, vol met zieken en gehandicapten, gisteren niet uitvaren. De schipper moest in Terneuzen wachten op gunstig tij en dat duurde tot ongeveer half twaalf 's ochtends. Tot dat tijdstip bleef het schip liggen aan de kade bij het Waterschapsgebouw in Terneuzen. Maar de passagiers za ten droog en warm aan boord en er kwamen geen klach ten. De bedoeling was aanvankelijk, via Vlissingen en Middel burg naar Veere te gaan, maar uiteindelijk werd besloten via Hans weert naar Veere te gaan. ZIERIKZEE - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een veertigjarige man uit Zierikzee in zijn woonplaats aangehouden omdat hij dronken op zijn snor fiets zat. De man reed in de Grevelingenstraat en viel op doordat hij slingerde. Uit de blaastest bleek dat hij driemaal zo veel alcohol op had als wettelijk toegestaan. Hij heeft een proces-verbaal gekregen. SAS VAN GENT - In navolging van de grabbelpas voor jeugdigen lanceert de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) Assenede/Sas van Gent een grabbelpas voor 55-plussers. Ouderen die in de zomermaanden Willen pro fiteren van een aantal evenementen en activiteiten op het gebied van sport, ontspanning en cultuur, kunnen een pas kopen voor vijf euro. Daarmee kunnen ze soms gratis, soms tegen een geredu ceerde prijs deelnemen aan activiteiten. De pas en een brochure met een lijst van de activiteiten zijn verkrijg baar bij SWO in Sas van Gent (0115-452860) en SWO Axel (0115-563015). TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil het project Opvang Schooluitval (POS) ook na de zomer continueren. In het project, dat in 2002 van start ging, wordt voortijdi ge schoolverlaters van 16 en 17 jaar via het ROC Wester schelde een scholings-of werkbegeleidingstraject aange boden met het doel de jongeren meer kans te geven op de arbeidsmarkt. De voorbije jaren was dit project redelijk succesvol. Van de 30 tot 35 deelnemers kon gemiddeld driekwart met po sitief resultaat uitstromen. Terneuzen betaalt op jaarbasis bijna 40 mille voor het POS-project. De raad wordt gevraagd om dit ook de ko mende jaren te doen. VLISSINGEN - Een vette cheque van 1500 euro. Die gaf de Vlissingse basisschool De Wissel gisteren aan Reptie lenzoo Iguana. Het dak van het alligatorverblijf kan hiermee worden ver nieuwd. De Wissel heeft het geld bijeengekregen via een fancy fair, waarop allerlei zelfgemaakte spullen werden verkocht door vrijwilligers. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Ze zijn nog geen jaar bezig of hun af- scheidstournee wordt aangekon digd. Zondagmiddag doet de farewell tour van de Zeeuwse popgroep Boaz Black the Soul Patrol de Stadsschouw burg in Middelburg aan. Maar niet alles is wat het lijkt. In werkelijkheid is de soulforma- tie van Boaz Black helemaal niet van plan om ermee op te houden. Maar in het project dat zondag wordt uitgevoerd lopen werkelijkheid en fictie door el kaar. Dat blijkt al uit de Engelstalige flyers die de afgelopen weken in Zeeland zijn verspreid. Behalve in Kalashnikov in Terneuzen (waar), zou de formatie ook heb ben opgetreden in de Madison Square Garden in New York en de Royal Albert Hall in Londen (niet waar). Eigenlijk is de voor stelling met het verspreiden van de flyers al begonnen. Een voorstelling, niet alleen een concert. Op initiatief van de Zeeuwse theaterwerkplaats Het Getij wordt rond Boaz Black the Soul Patrol het bekende ver haal verteld van een popgroep in verval. Het is geen muziektheater, want beide disciplines blijven geschei den. Aan het concert dat de ech te (Zeeuwse) Boaz Black the Soul Patrol geven, gaat een thea tervoorstelling vooraf van ac teurs die de gelijknamige band spelen, zij het dat deze fictieve formatie met veel succes overal ter wereld heeft opgetreden. De Middelburgse regisseur So- fie van Scheyen heeft in de gele deren van De Zeeuwse Komedie en de jongeren en volwassenen opleiding van theaterschool De Ambitie gezocht naar dubbels van de muzikanten van The Soul Patrol. „Ik heb de spelers op uiterlijk geselecteerd", vertelt Van Scheyen. „Ik ken een aantal mu zikanten van Boaz Black the Soul Patrol, maar niet iedereen. Het is ook niet de bedoeling dat zij als persoon worden uitge beeld, het gaat veel meer om ste reotypen van de bassist, de gita rist, de saxofonist." Willem Huijbreghs van Het Ge tij heeft in gesprekken met de bandleden opgetekend wat er zo al achter de schermen bij een popgroep gebeurt. The Soul Pa trol bestaat voor het grootste deel uit ervaren Zeeuwse muzi kanten. Er waren dus genoeg herinneringen op te halen. Van Scheyen: „Willem Huij breghs heeft mij een aantal zin nen aangereikt waaruit ik een verhaal heb geschreven. Zonder precies te verklappen waar het om gaat, kan ik wel zeggen dat daarin veel clichés van de pop muziek zitten: het geruzie in de band, de foute manager, het geld dat op is, katers, gedoe met. vrouwen, jaloezie." Commitments In de PZC is Boaz Black the Soul Patrol al eens vergeleken met The Commitments. Van Scheyen erkent dat het verhaal dat zondag wordt opgevoerd wel iets wegheeft van de gelijk namige film, waarin een veelbe lovende soulband door onderlin ge strubbelingen uit elkaar spat. Zoals ze bij eerdere voorstellin gen ook heeft gedaan, zal Van Scheyen proberen fictie en wer kelijkheid zoveel mogelijk door elkaar te laten lopen. „De band is echt, die bestaat, maar het ver haal is verzonnen. Toch probe ren we dat weer zo overtuigend mogelijk te brengen. Dat begint al als het publiek de schouw burg binnenkomt. De hele mer chandise rond een popconcert, de beveiliging, de ehbo. we gaan het allemaal uitbeelden." De complete voorstelling wordt komend weekeinde in elkaar ge draaid. Vanaf zaterdagochtend hebben Van Scheyen en haar spelers, die hun tekst al hebben voorbereid, de beschikking over de schouwburg. Zaterdagavond vindt de door loop plaats, zondagmiddag de voorstelling en het concert. Van Scheyen: „Ik hoop dat de lol er van afstraalt. En misschien heb ben we de eerste slag al binnen. Wie weet zijn er wel mensen die op basis van de flyers denken: O, gaat Boaz Black the Soul Patrol er nu al mee stoppen?" Boaz Black the Soul Patrol: Farewell tour. zondag in de Stads schouwburg in Middelburg, aan vang 15 uur. ar Anita Tournois 1ÏDENBURG - „Ik ben de üder an het onbewuste", fi Frans Peerlings, autodi- tl. woonachtig in Mechelen fên van de elf schilders die ül een beeldhouwer deelne- aan de tentoonstelling Je anenste buiten. De expositie ide Sint Baafskerk in Aarden- wordt vanavond geopend. slings is druk doende zijn dlderijen te rangschikken, ar maakt graag tijd vrij voor 3 uitleg: „Mijn schilderijen staan uit het onbewuste. In $e instantie concentreer ik ivolledig op het doek. Ik be smet een lijn. Uit de talloze "loodlijnen, die in elkaar !®en, kristalliseren zich figu- 3,die niet vooraf bedacht zijn 'waarvan ook de symboliek 2j steeds opnieuw verrast. Ik ak altijd van boven naar bene- 3 en van links naar rechts. Ms groeit de tekening zelfs t buiten het doek. Deze fase "imijn werk is de belangrijk- - De rest, de afwerking van -momentopname, is techniek, seen borsteltje dat ik trek- Ed voortbeweeg, zelfs nooit ^Poel, en enkel zes tinten olie- 51 breng ik de kleur aan. De si meng ik op het doek, schil- nooit iets over." 'aaier resultaat is opmerkelijk: s waaier van extreem heldere furen in een waar regenboog- kenmerkt zijn werken, "DDELBURG - De Walcherse 'fgroep Black Hole heeft een totract getekend bij de platen- J3tschappij E-Sound Music in 'tfsp. iCe herfst gaat het trio in de dmalige Dureco Studio's een 5,im opnemen. Tussentijds tfdt de presentatie-cd wkwise uitgebracht. De num- daarvoor zijn opgenomen Middelburg, maar worden de- zomer afgewerkt door 'Sound. een krachtig mengsel van kleur rijk teken- en schilderwerk. Door dit sterke eigen hand schrift trekken de werken on middellijk de aandacht. Wonder lijke fantasieën, wensen en droombeelden waarin talloze fi guren zijn uitgebeeld. Je kijkt werkelijk je ogen uit. Golvende, slingerende, ovale en ronde lij nen (zelden een rechte lijn) ver binden de aldus ontstane vor men. Het een ontspruit uit het ander. Kosmos Frappant is de samensmelting van mens en dier. Borsten, staar ten-, vissen, vogels, ogen en han den zijn enkele steeds terugke rende onderwerpen. Waarin men de oertijd maar ook heden daagse elementen ontwaart, zo als prehistorische dieren, zaad- vormen, astronauten en licht- peertjes. „Mijn werken wortelen in de kosmos, het universum, het oneindige. Ze weerspiegelen tijd en ruimte, verleden en toe komst. Alles blijkt met elkaar verbonden. Het zijn beelden, niet alleen van mij persoonlijk, maar meer nog van het collec tief onbewuste", gaat Peerlings verder. „Tijdens een expositie in Frank rijk attendeerde een toeschou wer mij op de zwarte accenten in mijn werk. Die blijken een on derdeel te vormen van de kunst in Egypte. Een ander stond een hele tijd gebiologeerd naar mijn werk te kijken en deelde mij ver volgens mee dat ik het complete godendom van de Inca's met al zijn dieren had uitgebeeld. Za ken, die op dat moment voor mij totaal nieuw zijn. Dat fascineert me. Tevens blijken mijn schilde rijen veel voorspellende elemen ten in zich te hebben. Titels van mijn werken ontstaan daarom altijd achteraf, nadat ik dingen verduidelijkt zie, de aanleiding herken en uiteindelijk begrijp wat ik heb uitgebeeld." Verfijnd In de loop der tijd - ik schilder nu twintig jaar - zijn mijn fi guurtjes wel verkleind, alles is meer verfijnd nu". Frapee - de handtekening van Peerlings - be gon zijn artistieke loopbaan als prozaïst, schrijver over de essen tie en het belang van dromen, de wortel van de fantasie, in een taalgebruik zo beeldend, dat het schilderend weergeven een lo gisch uitvloeisel van zijn beel dend vermogen vormde. Tentoonstelling van kunstenaars uil Rusland, Letland, Chili, Neder land en Belgie t/m 22 augustus in de Suit Baafskerk in Aardenburg Openingstijden: dagelijks van 13.00-17.00 uur. Het werk De onbekende astronaut van FransJPeerlings. foto Peter Nicolai Het optreden van de Zeeuwse formatie Boaz Black the Soul Patrol wordt voorafgegaan door een theaterstuk over de perikelen van een soulband. foto Rob Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17