De lezer van de PZC schrijft De hele Tour voor slechts €9; PZC De Tour voor slechts 9,90 re @ctie lezers schrijven Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. De PZC besteedde vorige week aandacht aan het laagste punt van Nederland, dat zich met 6,75 meter onder NAP bevindt in Nieuwerkerk aan den IJssel. Dat feit is de Duitser Sebastian Steinkamp rauw op het dak ge vallen. Want hij bezocht op de Vaalserberg al eens het hoogste punt van Nederland en dacht met een ritje door de Wester- scheldetunnel ook het laagste punt te hebben aangedaan. .Steinkamp, die een recreatiewo ning in Zeeland heeft, vroeg de PZC om opheldering. Het komt erop neer dat het laag ste punt niet hetzelfde is als het diepste punt. Onder het laagste punt verstaat Rijkswaterstaat 'het punt dat de gemiddelde maaiveldhoogte weergeeft van een door mens en dier beloop- baar, nagenoeg horizontaal ge bied van ongeveer 1 hectare en dat, gemeten ten opzichte van het Normaal Amsterdams Peil, lager ligt dan enig ander maai veld in Nederland'. Dat betekent dat Steinkamp toch nog een ritje naar Nieuwer kerk zal moeten maken als hij na het hoogste ook het laagste punt van Nederland wil bezoe ken. Maar dat wil niet zeggen dat zijn autorit door de Wester- scheldetunnel geen bijzondere gebeurtenis was, want dat is niet alleen de diepste, maar ook de langste (6,6 kilometer) ver- keerstunnel van West-Europa. door A.L. Oosthoek Koning Voetbal regeert en niet tot ieders genoegen. In deze barre Oranjetijden we ten méér lezers dan gewoonlijk het geval is de postbus en de te lefoon van de PZC te vinden. Boze brieven en uitroepen over wanprestaties, fataal geachte wissels en verhoopte lijfstraf fen voor heer Advocaat, zijn aan de orde van de dag. Soms worden zelfgemaakte wed strijdverslagen en droomopstel- lingen bijgevoegd, alsmede hooggestemde verzen over lief en leed van het Oranjelegioen. Het verzoek - of krachtiger: de opdracht - luidt meestal 'snelle en ongewijzigde plaatsing'. Aan zo'n verzoek wordt niet al tijd voldaan. Dat geldt ook (en vooral) voor een opdracht. Schrijvende lezers kunnen, in principe, elke verschijningsdag terecht in de PZC-kolommen. Daar horen evenwel regels bij. Enkele daarvan worden, als verkort reglement, dagelijks ge plaatst bij de rubriek Lezers Schrijven. Ze hebben onder meer betrekking op de reactie tijd, de lengte, de aard en de verschijningsvorm. Daarnaast zijn er, als vanzelfsprekend te beschouwen, uitgangspunten. Die worden niet door iedereen gedeeld. Zo behoort de rubriek Lezers Schrijven géén voertuig te zijn voor reclameboodschap pen, politieke werving, evange lisatie, scheldpartijen en onbe wezen verdachtmakingen. Per soonlijke vetes kan men elders uitvechten. Controleerbaar on juiste beweringen worden ge weerd. Sommige inzenders hebben daar moeite mee. Zij beroepen zich in hun drang tot openba ring niet zelden op het begrip persvrijheid. Zij menen ook ten volle verantwoordelijk te zijn voor hun meningen. Dat moge zo zijn, maar de hoofdredac teur is en blijft juridisch (en an derszins) verantwoordelijk voor de verspreiding van al die meningen in zijn krant. Om die verantwoordelijkheid waar te geckcioVv <a 9-^C oSo.pa è-U c'2 qq£o 6Ces 2//O 3. Steeds vaker komen brieven voor de rubriek Lezers Schrijven per email bij de PZC binnen, maar ook de 'ouderwetse' methode, per post, wordt gehanteerd. foto Willem Mieras van Lezers Schrijven kunnen in alle openbaarheid meningen worden getoetst en uitgewis seld. Daarbij horen namen en adressen. Niet zelden willen in zenders gebruik maken van een schuilnaam of de anonimi teit. Dat komt de discussie niet ten goede: een open mening ver onderstelt een open vizier. Het komt ook voor, dat men mis bruik tracht te maken van an dermans naam. Deze bedenke lijke en onsportieve spelletjes kunnen iemand danig in diskre diet brengen. Daarom worden de inzendingen, voor zoveel en zover als mogelijk is, geverifi eerd. De redactie behoudt de rubriek voor aan beschouwingen over PZC-artikelen. Er worden nog Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reac tietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders on derschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wor den niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woor den. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. kunnen maken, wil hij gecon sulteerd worden als er - bijvoor beeld- weer eens een oproep tot wederinvoering van de zwa re tortuur, de wipgalg en het vierendelen van vreemdelingen via zijn kolommen dreigt uit te gaan. De rubriek Lezers Schrijven is bestemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele bijdragen en gaat aldus niet na der in op, bijvoorbeeld, adver tenties. De inzenders presente ren hun mening over lopende zaken, leveren aanvullende en soms corrigerende berichtge ving. Zij leveren daarmee een bijdrage aan de forum-functie van de krant. Binnen het kader al eens reacties aangeboden op omroepproducties en artikelen in andere bladen. De schrijven de lezer zal die bijdragen niet terugvinden in de PZC. Dat geldt ook het verschijnsel open brieven. Er bestaat, zo blijkt van dag tot dag, een onbe dwingbare lust om mensen in persoon toe te spreken via de krant. Wie iemand rechtstreeks wil benaderen, moed inspreken of kapittelen, doet er goed aan het huisadres op te zoeken, zo dat de zaken onderling kunnen worden afgedaan. Bij veel lezers ontstaat (en groeit) de ergernis over het fe nomeen van de 'vaste ingezon den stukken-schrijver (m/v)'. Deze wordt al gauw gezien als een gelijkhebberige zeur die zijn licht over alles wil laten schijnen. De redactie wordt, in hardnekkige gevallen, met klem verzocht 'de drammerige betweter te schrappen'. Zolang die schrijvende lezer zich even wel aan de regels houdt en nieu we elementen toevoegt aan de discussie, staan ook voor hem of haar de PZC-kolommen open. Bijdragen voor de rubriek Le zers Schrijven worden in volg orde van binnenkomst geregis treerd. Daarna volgen beoorde ling en afhandeling door de le zersredacteur, A.J. Snel. Plaat sing geschiedt, mede afhanke lijk van de beschikbare ruimte, eveneens in volgorde van bin nenkomst. Dat kan gebeuren in de totale oplage (Zeeland) of per editie (Zeeuws-Vlaande ren, Walcheren, Schouwen en Duiveland, de Bevelanden en Tholen), al naar gelang het lees- bereik van het voorafgaande artikel. Naast Lezers Schrijven staan er nog enkele mogelijkheden open. Lezersbij dragen die de maximale lengte te boven gaan maar een uitvoeriger beschou wing verdienen, kunnen wor den aangeboden voor de ru briek Te gast (pagina 4, Feiten en Meningen). Voor de snelle rechtzettingen is er het correc tierubriekje Bij nader inzien. Elke suggestie is welkom. vrijdag 25 juni 2004 IQ srd-e: JUVVS-' Een aantal kerkgenootschappen vroeg de gemeente Terneuzen niet in te stemmen met het verzoek van Bakker Bart om op zondagoch tend brood te mogen verkopen. Wat vinden de bezoekers van het Fo rum op de website van de PZC ervan? Het onderwerp verdeelt de deelnemers aan het Forum in twee kam pen. De bezoekers op de eerste dagen willen de bakker op zondag ruim baan geven. 'Te gek voor woorden', meldt een van hen. 'Ik wil op zondag ook vers brood eten en ik niet alleen!' J.B. Krijger zegt: 'Laat Bakker Bart lekker zijn zaak een keer per maand open zijn. Als het aan die paar Terneuzenaren ligt, kan er hier niks.' Die vraag keert een aantal keren terug: wie bepaalt dat er op zon dag brood mag worden verkocht? 'Moeizuchte lui', vindt B. Vers- teeghen. 'Waar bemoeien ze zich toch mee? Ze willen hun wil aan de meerderheid opdringen. Als het imams waren die vroegen om sluiting op vrijdag zou iedereen steigeren. En die zouden nota bene namens meer mensen spreken.' En een ander: 'Ergens leven er nog mensen in de 16e eeuw wat hun denkvermogen aangaat.' A. Den- hoon: 'Laat anderen er wel anders over denken, maar dwing je maf- figheid niet op aan anderen.' Bezoekster Ellen kiest voor de diplo matieke koers: 'Je moet iedereen respecteren, dus ook mensen die op zondag vers brood willen eten.' Maar op de opmerking 'waar bemoeien ze zich mee', reageert 'een boos Axels meisje': 'Wat is dit toch voor houding? We leven samen en praten samen. Als iemand iets voorstelt waar bijna niemand het mee eens is, zoals bakker dicht op zondag, denk ik: dan bespreek je dat.' Tegenstanders Vervolgens komen de tegenstanders in actie. Geen toestemming ge ven, vindt B. de Feyter. 'Als je daar aan begint, wil iedereen strak wel 's zondags open zijn en is de zondagsrust helemaal verdwenen'. Hij krijgt steun van een anonieme bezoeker, die vindt dat 'de zon dag moet blijven zoals hij is. Als de bedrijven eenmaal worden vrij gelaten op zondag open te zijn, betekent dit ook dat mensen ver plicht moeten gaan werken. En als je dan echt vers brood wil, bak je het toch zelf?' Ene Marco is het daar mee eens: 'Al 2004 jaren koop je op zaterdag je brood voor de zondag. En ja hoor, laten we dat eens veranderen. Schei toch uit!' Zondagsrust Daarnaast melden enkele bezoekers dat zij het begrip zondagsrust niet hoog hebben zitten. 'Waarom zondag? Als je het dan goed wil doen, dan is de zaterdag sluitingsdag (sabbat), de zondag is een wes terse moderne uitvinding zonder grondslag. Waarom moet er een dag rust zijn, iedereen moet kunnen rusten wanneer hij/zij dat no dig heeft, niet wanneer de klok toevallig op een bepaalde tijd staat Ene Madelief: 'We leven in 2004, hoor. En in een samenleving die be paald niet meer kerkelijk te noemen is.' De heer of mevrouw Harme- ling: 'In deze roerige tijden van moslimfundamentalisme wordt het tijd dat we ook eens kritisch naar de invloed van het geloof op onze eigen cultuur gaan kijken. Het argument van de kerken om op zon dag de winkels (en in dit geval één bakker) gesloten te houden doet groot onrecht aan de scheiding van kerk en staat, één van de grootste verworvenheden van de westerse maatschappij.' Citaat Voorbeelden zijn er om niet na te volgen. Cees Buddingh' 4 weken Tour de France voor 9 Neem nu een Tour-proefabonnement en ontvang vier weken de PZC (30 juni tot 28 juli). Behalve alle Tourverslagen en een spannend Tourspel ook nog een complete regionale krant, 6 dagen per week 's-morgens vroeg bij u thuisbezorgd! Noteer mij voor een Tour-proefabonnement voor 9,90 (van 30 juni tot 28 juli). Ik geef daarbij toestemming eenmalig 9,90 voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Stuur de volledig ingevulde bon in een ongefrankeerde enveloppe naar: PZC Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes. Bellen kan ook: OSOO 0231 231 (gra Naam: Voorletter(s): m/v Straat: nr: Postcode: Woonplaats: Telefoon: e-mail: - Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn: (post)bankrekeningnummer: handtekening: Uitgeverij PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon van PZC vindt u nadere informatie. Ji3i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 10