Navo leidt Iraaks leger op Brazilië dwingt beëindiging katoensubsidies door VS af Kamer steunt grondwet EU Dodental Ingoesjetië loopt op Ophef over foto's reservisten Israël Bolkestein in de bres voor Lubbers Chauffeur van /erongelukte bus in bewaring Vlaams Blok wil allochtonen niet meer wegsturen Saoedi-Arabië biedt militanten amnestie aan Saddam schreef brief aan dochter Premier Allawi vraagt om hulp, niet om troepen Tonnen voor slachtoffers van Mare Dutroux België twijfelt aan nut stemplicht Franse regering verbiedt homohaat Drie jaar voor aanslag Marriott Saarland verbiedt hoofddoek Trouwlustigen opgelicht met bruid donderdag 24 juni 2004 POITIERS - Eén van de twee diauffeurs van de dinsdaga- (und bij Poitiers verongelukte jjarokkaanse bus is gisteren in «zekerde bewaring gesteld, [nee chauffeurs hebben het on- )duk. dat elf mensen het leven kostte, overleefd. Degene die Khter het stuur zat, is er nog te aan toe om te worden on dervraagd. Minister de Robien van Trans it en de Marokkaanse ambas- «lieur in Frankrijk hebben gis- ?ren de ruim dertig gewonden laocht in het ziekenhuis van Poitiers. Drie van hen zijn er j aan toe. De bus was met hoofdzakelijk Marokkanen on- jerweg van Brussel naar Marok- lo. (her de oorzaak van het onge- lukop rijksweg 10 even ten zui len van Poitiers bestaan tegen- re versies. Volgens kabi- ïf Daniel Sarrazin van de prefectuur (provinciehuis) van leVienne zou de aanhanger van ie bus zijn gekanteld toen een rachtwagen de combinatie in- Daardoor zou de bus qn omgetrokken en kwam op óp dak in de berm terecht. Passagiers maken evenwel ge- van een veel te hoge snel- jjid van de bus - in noodweer sstromende regen. ANP BUSSEL - Het Vlaams Blok ièrapt de extreemste passages serallochtonen in zijn beginsel- ifrklaring. De partij wil zo de tas vergroten om mee te rege- «n, meldde de partijtop giste- in verscheidene Vlaamse kranten. Bet Vlaams Blok is recent ver- mrdeeld wegens racisme. Vori- jeweek is de partij opnieuw uit sloten van de regeringsvor- angin Vlaanderen. 3e nieuwe beginselverklaring joet dit najaar ingaan. In de jkst verdwijnt dan de passage kt de meeste allochtonen terug aoeten naar het land van her- tomst. ANP BAD - Koning Fahd van Sau- fi-Arabië heeft terreurverdach ten een maand gegeven om zich te geven. Moslimextremisten kunnen dan tekenen op amnestie, zei kroon prins Abdullah gisteren in een rumens de vorst voorgelezen toe- snaak op de Saudische staatste levisie. Wis genadig, en daarom ope ten we voor de laatste maal de fair naar de vergeving", aldus i de facto heerser van het tag-islamitische koninkrijk. •Zij zullen worden behandeld s Gods wet." Hij voegde ssan toe dat wie zich niet over- feft 'onverschrokken kracht en awnkbare vastberadenheid' ra de overheid tegemoet zal «n. De toespraak leek gericht lager geplaatse aanhangers y het terreurnetwerk van de Saidiër Osama bin Laden. listen die al moorden heb- r® gepleegd, moeten zich wel Antwoorden voor de justitie, iamitische terroristen begon ia mei vorig jaar met een zelf moordaanslag op een Westers 'ooncomplex een offensief te- S® buitenlanders, overheidsge geven en de olie-industrie in Saudi-Arabië. ien doodden extremisten tenminste 85 burgers en politie mannen. Vrijdag onthoofden zij Amerikaanse gijzelaar. töP/RTR/DPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - De door de Amerikanen gevangen genomen Iraakse ex-president Saddam Hoessein heeft in een brief aan zijn dochter gezegd dat hij gees telijk veerkrachtig is. Dat heeft het Amerikaanse tijdschrift Newsweek op zijn website ge meld. Het weekblad heeft gesproken met Muhammed al Rushadan, een van de twintig advocaten die de familie van Saddam in de arm heeft genomen. Rushadan heeft Newsweek de brief ge toond. Die is gericht 'aan mijn dochter'. Het bericht is bezorgd bij zijn oudste dochter in Jordanië na dat het internationale Rode Kruis Saddam op 21 februari had bezocht. De brief lijkt het enige bericht dat de ex-dictator heeft ver stuurd sinds zijn aanhouding in december. „Doe iedereen de groeten", schrijft hij onder meer aan zijn dochter. De brief is sterk gecensureerd. Van de veertien regels zijn er negen zwart gemaakt, waardoor er volgens de advocaat niet veel van te begrijpen is. ANP door Kees Bos BRUSSEL - Het is vrijwel zeker dat de Navo het Iraakse leger gaat trainen en opleiden. Achter de schermen hebben de Na- vo-landen daar overeenstem ming over bereikt. Dat meldden gisteren Na- vo-bronnen in Brussel. Een for meel besluit is te verwachten op de Navo-top die zondag in Istan- boel begint. De Iraakse premier Allawi heeft Navo-baas De Hoop Scheffer per brief ge vraagd om ook materiaal te stu ren. Dit verzoek wordt waar schijnlijk de komende weken in behandeling genomen. De Vere nigde Staten hadden aangedron gen op een grotere rol van de Na vo in Irak, als ondersteuning of vervanging van het Amerikaan se leger. De nieuwe Iraakse pre mier heeft de Navo niet ge vraagd om bepaalde gebieden te gaan bewaken. Allawi weet dat hij toch geen gehoor vindt voor zo'n verzoek, aldus Navo-bron- nen. Met name Duitsland en Frankrijk hebben daar bezwaar tegen. De Navo kan de troepenmacht in Afghanistan flink uitbreiden dankzij de komst van Spaanse militairen. Spanje zal de troe penzending een van de komende dagen bekendmaken. Het besluit ligt gevoelig in Span je. Moslimterroristen pleegden 11 maart een bloedige aanslag in Madrid, waarna Spaanse mili tairen halsoverkop uit Irak ver trokken. De Navo is nu alleen actief in de hoofdstad Kaboel. Het bondgenootschap had beloofd ook daarbuiten het land te bewaken, maar vond daar voor amper manschappen en materiaal. Nederland en België meldden eerder dat zij 'vrijwel zeker' extra manschappen naar Afgha- nistan sturen. ANP NAZRAN - Een Russische soldaat kijkt uit over de weg die naar de voormalige In- goesjetische hoofdstad Nazran leidt. Zijn eenheid is overgeplaatst om de verdedi ging van Nazran te versterken, nadat een grote groep Tsjetsjeense rebellen eerder deze week een nachtelijke aanval uitvoerden op de stad in de Russische deelrepu bliek. Het dodental als gevolg daarvan is opgelopen tot 92. Dat meldde het persbu reau Itar-Tass gisteren op gezag van bronnen bij de regionale regering. Onder de doden zijn 67 functionarissen van diverse Russische veiligheidsdiensten. De overi ge slachtoffers zijn burgers. Ook minister van Binnenlandse Zaken Aboekar Kosto- jev kwam om. De gevechten begonnen maandagavond toen zo'n tweehonderd strij ders, vermoedelijk uit de aangrenzende Kaukasische deelrepublieken Tsjetsjenië en Noord-Ossetië, in diverse steden regeringsgebouwen aanvielen. Het Russische leger heeft versterkingen naar de Kaukasus gestuurd. foto Sergej Tsjirikov/EPA AARLEN - Sabine Dardenne, die ruim twee maanden in de sekskelder van Mare Dutroux heeft gezeten, krijgt 500.000 eu ro schadevergoeding. Haar lotge noot Laetitia Delhez, die korter vast heeft gezeten, krijgt 300.000 euro. Dat heeft de rechtbank in het Belgische Aarlen gisteren beslo ten, aldus de Vlaamse omroep VRT. De drie veroordeelden moeten het geld betalen. Als die even wel blut blijken, komt de vergoe ding van een speciaal overheids- fonds. De vergoeding voor de nabe staanden van andere slachtof fers van Dutroux is nog niet be kend. Dutroux gaat in cassatie tegen zijn levenslange gevangenis straf. De raadsman van Dut roux, Xavier Magnée, maakte dat gisteren bekend. ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Een reus die niet duldt op de knieën te zijn ge bracht. Of is het gewoon je be langen verdedigen die onder vuur liggen? Voor de Verenigde Staten lijkt dat laatste het ge val. Dezer dagen gaat Washington in beroep tegen het bevel van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) om met onmiddellijke in gang de miljardensubsidies te staken, die de VS jaarlijks ver strekken aan him circa 25.000 katoenboeren. Het argument: hun broodwinning staat op het spel als de geldkraan dichtgaat. De veroordeling van de VS door de WTO is in Brazilië en andere katoen producerende landen vol op gevierd, en niet zonder re den. Want het is voor het eerst dat het uit 147 landen bestaan de 'handelstribunaal' een land bouwsubsidieregeling neer haalt. De uitspraak kan ver strekkende gevolgen hebben voor het landbouwbeleid in veel rijke industrielanden. Brazilië maakte de kwestie twee jaar geleden aanhangig bij de WTO met het argument dat de overmatige overheidssteun van Washington Braziliaanse ka toentelers de nek omdraait. Dui zenden zijn door de jaren nood gedwongen op andere gewassen overgestapt omdat katoen niet meer lonend is. De Braziliaanse regering stelt dat de Amerikaanse subsidies de internationale katoenmarkt verstoren. Buiten het verlies aan arbeidsplaatsen loopt Brazilië jaarlijks een miljard dollar aan katoeninkomsten mis. Uit bere keningen van Brasilia blijkt dat Amerikaanse katoenboeren tus sen 1991 en 2001 zestien miljard euro aan overheidssteun hebben opgestreken. Dankzij de gulle handreiking van hun regering kunnen zij ver onder de kost prijs produceren. Met hun re cordproducties zetten Ameri kaanse katoentelers de interna tionale katoenprijs elk jaar on der zware druk. Ergernis Het hardnekkige verzet van het rijke Westen tegen matiging van de landbouwsubsidies vormt een constante bron van ergernis voor veel ontwikkelingslanden. Zij zijn voor hun inkomsten en afbetaling van de buitenlandse schuld afhankelijk van de toe gang voor hun landbouwproduc ten tot de wereldmarkt. Veel van deze landen - met name in Latijns-Amerika - beperkten vanaf 1990 onder Amerikaanse druk hun importtarieven voor hoogwaardige producten uit Westen. Maar nu eenzelfde offer op landbouwgebied van de VS wordt gevraagd geeft Washing ton niet thuis. Maar de Amerikaanse minister van Handel Zoellick laat zich niet van de wijs brengen. „Ons landbouwbeleid is afgestemd op de regels van de WTO", liet hij weten. Het beroep dat de rege ring naar zijn zeggen zal aante kenen is slechts een kwestie van tijd. Met de verkiezingen in aantocht lijkt het de regering-Bush geen slecht idee om de werkgelegen heid in de katoensector te be schermen. GPD ïjQonze redactie buitenland JERUZALEM - Het Israëlische ^erheeft gisteren vijf reservis- "i verhoord die met anderen tentoonstelling hebben inge- «ht van foto's, waarop is te hoe soldaten in Hebron op Westoever wreedheden be- tegenover Palestijnen. en politie voerden dins- ^8 een inval uit in de tentoon- imte. Daarbij werden krantenknipsels en een hdeoband waarop soldaten ge- """D over wreedheden in be- jenomen ,,eerdan tachtig soldaten beslo- tentoonstelling, getiteld .stilzwijgen doorbroken', op petten om te laten zien wat «t dienen in de 'krankzinnige |?«elijkheid' van Hebron met Op de video vertellen soldaten hoe ze langzaam veran derden door de lange uren die ze maakten, de spanning en de angst. „Mij werd verteld dat een achtjarig kind en een negentigja rige vrouw in de eerste plaats en vooral potentiële terroristen zijn, dan Palestijnen, dan Ara bieren en helemaal als laatste mensen", zegt een soldaat op de video. Een ander vertelt hoe hij een Palestijns bruidspaar treiter de en weer een ander hoe hij uit verveling schrikgranaten naar Palestijnse kinderen gooide. Op de foto's, die de soldaten maakten terwijl ze aan het werk waren, zijn bijvoorbeeld Pales tijnse kinderen te zien die sol daatje spelen en elkaar fouille ren en Palestijnse verdachten die geblinddoekt en geboeid langs de kant van een weg lig gen, maar ook groepjes vrolijk poserende soldaten. De tentoonstelling, die wordt ge houden in een galerie in Tel Aviv, is al sinds begin juni open en had aanvankelijk de goedkeu ring van het leger. Het was niet direct duidelijk waarom nu is in gegrepen, maar een legerwoord- voerder zei dat de samenstellers van de tentoonstelling zich ken nelijk in hun diensttijd schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten. Het onderzoek dat is inge steld is volgens hem gebaseerd op 'getuigenissen van betrokke nen en ooggetuigen'. Een van de organisatoren van de tentoonstelling, Micha Kurtz, noemde het ingrijpen 'bangmakerij'. AP Een Israëlische soldaat bezoekt de tentoonstelling 'Het stilzwij gen doorbroken'. foto Ariel Schalit/AP BRUSSEL - De stemplicht in België staat op de helling. Drie Kamerleden van de liberale VLD hebben voorge steld de plicht af te schaffen, althans voor de landelijke verkiezingen. Wie wegblijft van de verkiezingen, krijgt toch al zo goed als zeker geen straf. Het oorspronkelijke doel om de 'laag geschoolde massa' in beweging te krijgen, is bovendien niet langer geldig, betogen de leden in een voorstel. Boze tongen beweren dat de VLD de stemplicht ook wil afschaffen om het groeiende Vlaams Blok dwars te zitten. Die zou veel stemmen krijgen van mensen die anders weg blijven. ANP PARIJS - De Franse regering heeft gisteren een wet goed gekeurd die homohaat verbiedt. Volgens deze wet staat op het aanzetten tot haat of geweld tegen iemand wegens diens seksuele geaardheid een jaar celstraf en een boete van 45.000 euro. Eerder deze maand schorste de centrumrechtse regering nog de burgemeester van Begles, nadat deze het eerste Franse homopaar had getrouwd. President Chirac en mi nister Perben van Justitie waren fel gekant tegen dit hu welijk. Volgens Justitie had de burgemeester, die ook par lementslid is voor de Franse Groenen, het tweetal niet mo gen trouwen, omdat het niet in Begles woonde. ANP/AFP JAKARTA - Een Indonesische rechtbank heeft gisteren een moslimmilitant veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf voor zijn betrokkenheid bij de bomaanslag vorig jaar augustus op het Marriott-hotel in Jakarta. Daarbij kwamen twaalf mensen om, onder wie een Neder landse bankier. Tegen hem was tien jaar geëist. Zowel de verdachte als het OM gaat in beroep. Malikul Zurkoni heeft volgens de rechtbank de explosieven geleverd aan de vermeende bommenmaker Azahari. ANP/RTR SAARBRÜCKEN - Saarland is sinds gisteren de derde Duitse deelstaat waar leraressen op openbare scholen geen hoofddoek mogen dragen. Het parlement in de deelstaat stemde gisteren unaniem in met het verbod. De hoofddoek is volgens de politici een re ligieus en politiek symbool. Christelijke en joodse symbo len blijven wel toegestaan op openbare scholen. AP BOEKAREST - Drie Roemenen worden ervan verdacht zestien Amerikanen te hebben opgelicht voor in totaal zo'n 10.000 euro door een nep-huwelijksadvertentie op een datingsite te plaatsen. De advertentie, voorzien van een foto van het Roemeense tienersterretje Andreea Balan, trok veel belangstelling. Volgens de politie vroegen de drie de Amerikanen om geld, zogenaamd voor reiskosten. De zaak kwam aan het licht toen een 65-jarige man een klacht indiende bij de Amerikaanse ambassade in Boekarest. De man had zo'n 1500 euro opgestuurd voor reiskosten, maar zijn aanstaan de bruid kwam niet opdagen. AP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Een ruime meer derheid van de Tweede Kamer kan zich vinden in het akkoord dat de EU-leiders eind vorige week hebben bereikt over een Europese grondwet. CDA, VVD, D66 en PvdA zullen de Neder landse burgers adviseren voor te stemmen in het referendum dat over deze grondwet wordt ge houden. GroenLinks moet daar nog over nadenken. De overige fracties komen waarschijnlijk met een negatief stemadvies. Dat bleek gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer over de grondwet. Daarin staat on der meer dat de EU een vaste voorzitter krijgt voor periodes van 2,5 jaar, waardoor er een einde komt aan het halfjaarlijks wisselende voorzitterschap van de unie. Ook komt er een Euro pese minister van Buitenlandse Zaken. Nederland heeft tijdens de onderhandelingen in Brussel niet alles binnengehaald wat het gewild had, maar een Ka mermeerderheid vindt het resul taat toch voldoende. Dat geldt ook voor de WD, die zich voor af het hardst had opgesteld, al heeft de liberale staatssecretaris Nicolaï van Europese Zaken daarvoor volgens ingewijden langdurig moeten inpraten op VVD-fractievoorzitter Van Aart- sen.Premier Balkenende nam in het debat krachtig afstand van de kritiek dat Nederland op de EU-top 'met de staart tussen de benen is afgedropen'. Hij noem de het akkoord 'zeer aanvaard baar'. Vooral de verklaring in de grondwet dat lidstaten in eco nomisch goede tijden extra hun best moeten doen om hun over heidsfinanciën op orde te krij gen stemt de premier tevreden. Balkenende en minister Bot van Buitenlandse Zaken zien het re ferendum over de grondwet dan ook met vertrouwen tegemoet. Portugal en Spanje hebben ook aangekondigd een referendum te willen houden over de nieuwe grondwet. AFP/Belga van onze redactie buitenland HILVERSUM - Eurocommissa ris Frits Bolkestein neemt het op voor Ruud Lubbers, tegen wie bij de Verenigde Naties een onderzoek loopt wegens ver meende seksuele intimidatie. Bolkestein vindt het 'eigenlijk een affaire van niks', zegt hij in een vraaggesprek met Studio KRO Magazine dat zaterdag ver schijnt. „Maar voor Ruud Lubbers is het beschadigend, of het nu waar is of niet. De mensen zullen Lub bers altijd blijven associëren met billen en dat wens ik nie mand toe", aldus de oud-WD-leider. Bolkestein: „Ik vind de me vrouw die dit aan de grote klok heeft gehangen buitengewoon ongeëmancipeerd, want een beetje geëmancipeerde vrouw zou zich omdraaien, Lubbers een douw geven en zeggen: „Man, houd je handen thuis". Je wacht niet vier maanden en loopt dan met een beschuldigen de vinger naar een of andere in stantie." Het is overigens al en kele weken stil rond het het inte- griteitsbureau OIOS van de Ver enigde Naties, dat onderzoek doet naar aanleiding van een klacht van een medewerker van Lubbers. Het is niet duidelijk wanneer VN-baas Kofi Annan een knoop doorhakt over de toekomst van Lubbers als Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN. In het KRO-interview uit Bol kestein kritiek op zijn opvolger als WD-leider, Hans Dijkstal. Diens uitlatingen over het asiel beleid van minister Verdonk van Vreemdelingenzaken noemt hij 'vér beneden de maat'. Dat de VVD haat zou zaaien onder moslims vindt Bolkestein 'on zin'. Eurocommissaris Bol kestein noemt VVD-Tweede-Ka- merlid Ayaan Hirsi Ali 'een bui tengewoon moedige vrouw' en de zaak waar zij voor strijd be langrijk. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5