roject Vitaal Sas naakt nieuwe start ECHTE 4 PZC Theatertijgers tevreden Zware storm in juni is grote zeldzaamheid UITVERKOOP Gimbrère Tonnen schade door brand in oude veiling 11 'ollege vraagt half miljoen voor herinrichting Vitaal Sas internet Zeeland heeft meeste milieubarometers VVV krijgt Terneuzense steun Maand cel voor doorgeslagen zoon Dief moet twee jaar zitten Boete voor beledigen agenten Auto schept fietser opzettelijk agenda %c EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN! ,,IO TOT 7Q%KORTING JO DE POTTER VERBOUWIIUGS UITVERKOOP Keukemarket 10 JAAR ZEKERHEID donderdag 24 juni 2004 frEonnyvan Gremberghe |S VAN GENT - Burgemees- ren Wethouders van Terneu- urillen het project Vitaal Sas lagop de rails zetten. De Ter- pense raad wordt gevraagd ikrediet van 567.000 euro be- ykbaar te stellen voor de her- lichting van het Keizer Karei sen de Noordweststraat. ®is wordt er een nieuwe siwsbnef over het project ver- Éden zal er haast worden ge- ukt met de verwezenlijking een brede school, al dan ■tin combinatie met een nieu- welzijnsvoorziening in Sas aGent project Vitaal Sas werd in B gelanceerd met de bedoe- het kanaalstadje weer op de tart te zetten als koopstad. Sas _Gent had - na de sluiting ode suikerfabrieken en het af- van het factory-outlet- jject - een nieuwe economi se impuls nodig. In het pro- Ikader werd een ambitieus (inrichtingsplan voor het cen- van Sas van Gent opge- dd. Tevens werd een nieuwe Konwijk geprojecteerd op het maaleiland en waren er plan voor een nieuw multifunc- ®eel centrum en een brede hooi. En passant zou Sas van •ntook nog eens helemaal wor- !tn opgeknapt en zou het door- ande verkeer om het centrum orden geleid. ksbezuinigingen gemeentelijke herindeling ide echter een rem op het jroject. Allereerst omdat de pro- clbedenkers - het gemeentebe- ttur van het oude Sas van ient - niet het geld opzij had- gezet voor de projectuitvoe- ing en ten tweede omdat de euwe gemeente Terneuzen in Se! prille bestaan werd gecon- pjlteerd met forse rijksbezuini- SAS VAN GENT - De stichting Sas wil nog voor de zo mervakantie de website TOw.sasvangent.nl in de lucht lebben, waarop belangstel lenden de vorderingen van het project Vitaal Sas kunnen vol len. levens is het de bedoeling dat cesite, die 15.000 euro kost, ook tebruikt wordt om evenemen ten activiteiten aan te kondi- jai. fotvöor kort had de toenmalige femeente Sas van Gent een spe- nale website over het renove- nngsproject, maar die is na de «indeling komen te vervallen, tok de kwartaalnieuwsbrief rerd niet-meer uitgegeven. De «ebsite valt nu onder beheer •a de stichting Vitaal Sas. REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst j René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Gevolg van dit alles was dat Vi taal Sas op een erg laag pitje werd gezet. Eind vorig jaar werd het overleg tussen gemeen te en de stichting Vitaal Sas (met daarin de verenigingen-en ondernemers) opnieuw opge pakt. Afgesproken werd dat het project in afgeslankte en aange paste vorm stapsgewijs zou wor den uitgevoerd. Voor die uitvoe ring stelde de raad van Terneu zen in december 1,7 miljoen eu ro beschikbaar. Van dat bedrag zal nu eenderde worden aange wend om het Keizer Karelplein, pleisterplaats van de ambulante handel op dinsdag, op te knap pen. Een betere ruimtelijke om lijsting zou namelijk een impuls voor het marktbezoek teweeg kunnen brengen. Ook de Noord weststraat gaat op de schop. Een deelproject laat de gemeen te evenwel vallen. Terneuzen voelt er weinig voor om de Ne derlands Hervormde Kerk op de Oostkade te verwerven en er een nieuwe bestemming aan te ge ven. Eerder waren er plannen om er een kantoor in te vesti gen, maar ook dit opzetje ging niet door. De raadscommissie economie en beheer buigt zich dinsdag 29 juni over het voorstel. De verga dering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. door René van Stee GROEDE - Zeventien mini- campings en één dagrecreatie- bedrijf in .Zeeland ontvingen gisteren een zogeheten milieu barometer. Dit keurmerk geeft aan dat de eigenaren op een milieubewuste wijze hun bedrijf runnen. In de praktijk betekent het dat de bedrijven spaarzaam omgaan met gas, water en elektriciteit. Daarnaast zijn het verminderen van kooldi oxide-uitstoot en afvalproduc- tie en het scheiden van afval criteria voor het bemachtigen van het certificaat. Vorig jaar werden milieubaro meters uitgereikt aan 32 Zeeuwse recreatiebedrijven, waaronder aan acht minicam- pings en 24 'gewone' cam pings. Met de nieuwe certifi caathouders komt dit aantal nu op 51. Zeeland is hiermee Gelderland voorbijgestreefd en koploper in Nederland. Zowel milieuwethouder L. Wille van Sluis als gedepu teerde J. Suurmond toonde zijn tevredenheid over het ge toonde duurzame onderne merschap. Gelet op de meer dan driehonderd minicam- pings in Zeeland, is de weg volgens Suurmond nog lang. Desondanks verwacht hij niet dat de milieubarometer een verplicht keurmerk wordt. Mimi van der Meulen en Fred Roegiest gaan gemiddeld eens per week naar het theater, door René Hoonhorst TERNEUZEN - Ze voelen zich niet thuis op de bank voor de televisie en kroeggangers zijn ze ook al niet. Mimi van der Meulen (67) en Fred Roegiest (55) zijn meer theatertijgers. Mimi uit Terneuzen en Fred uit Zelzate werden al twee keer onderscheiden als trouwste bezoekers van het Terneuzen- se Scheldetheater. Dat ze ook in 2005 weer in de prijzen vallen, staat al vast. Want het volgend seizoen gaan ze ge middeld een keer per week naar het Scheldetheater: Van der Meulen legde zich tijdens de voorverkoop al vast voor 55 voorstellingen, Roegiest gaat '47 of 48' keer naar een optreden. Het theatervirus vond in hen altijd al een vruchtbare bodem. Maar de laatste vijftien jaar werd het sterker en gingen ze meer dan eens per maand naar de Terneuzense schouwburg. Nu het oude Zuidland niet meer bestaat, komen ze nog vaker. En beiden weten nu al dat het komend jaar een echt topjaar wordt. Want ze mogen dan beiden 'alles- eters' op het gebied van de podiumkun sten zijn, ze kijken echt wel kritisch naar het aanbod. Zo missen beiden grote symfonie-orkes ten en opera- en operettegezelschappen van naam. „De gezelschappen die de laatste jaren komen, zijn vaak afkom stig uit Oost-Europa. Daar hebben ze natuurlijk niet zo veel geld, maar de grandeur ontbreekt daardoor. Mooie kleren en mooie decors horen bij zo'n productie. Nu blijft het vaak steken in rokken van gordijntjes met ruches: het niveau van een goed amateurgezelschap dat net dat tikje extra ontbeert", be toogt Van der Meulen terwijl Roegiest instemmend knikt. Het aanbod aan klassieke muziek- en jazzensembles mag ook wel wat groter. „Die keren dat er wat is, is het op zon dagmiddag en dan moet ik als pianiste altijd spelen", klaagt Mimi. Als het aan haar ligt, mogen er ook wel weer wat meer alternatieve toneelgezelschappen naar Terneuzen komen. Als geboren en getogen Amsterdamse - 'ik woon overi gens al dertig jaar in Terneuzen hoor' - kijkt ze wel eens begerig naar het aan bod in de hoofdstad. Maar ze corrigeert zich gelijk: „Het mooie van Terneuzen is dat je een heel gevarieerd aanbod in één theater vindt, bovendien is de kans dat je naast toe gangskaarten grijpt veel kleiner." Ook Roegiest prijst het uitgebreide en diver se aanbod in het Scheldetheater. Na tuurlijk is er in Gent, dat net zo ver van zijn woonplaats ligt, en Antwerpen ook wel eens wat te doen. Maar het aanbod aan cabaret bijvoorbeeld is in Terneu zen veel groter. Lachen Zowel de geboren Mokumse als de Vla ming hebben bovendien oog voor de commerciële noden van theaterexploi tant Lievens. Ze weten uit eigen erva ring dat Zeeuws-Vlamingen niet al te makkelijk zijn warm te maken voor nieuwlichterij of onbekende sterren. „Lachen willen ze. Toen Jos Brink en Liesbeth List laatst samen het stuk Het Hemelbed speelden, viel het veel bezoe kers tegen. Je kon met lachen met Brink. En een fantastische Argentijnse foto Wim Kooyman bandoneonspeler kon naar de kleine zaal verkassen, omdat er maar een hand jevol belangstellenden was", weet Van der Meulen. In hun voorliefde voor cabaret vinden de twee theaterliefhebbers zich het meest. Youp van 't Hek is voor beiden één van de grootsten, maar ze verheu gen zich ook al op Javier Guzman en Jörgen Raymann. Van der Meulen kijkt al uit naar haar 'oude vriend' Seth Gaai- kema, die na herstel van een hartaanval weer de bühne is opgeklommen. Roe giest doe je meer een plezier met de 'door het grote publiek niet zo gesmaak te, maar intelligente humor" van Van Houts en De Ket. Maar ook voor Hans Teeuwen (die nog verbaasd is dat Mimi het podium opklom om achter de piano een nummertje met hem te spelen) heeft hij bewondering. Teeuwen? Die is toch veel te grof voor een Vlaming? „Nee hoor. Het gaat me niet snel te ver, ik sta overal voor open." Roegiest is niet te beroerd om nog een vooroordeel te ontzenuwen. „Ik kom ook graag naar Terneuzen, omdat het Nederlandse publiek gedisciplineer- der is dan bij ons. Nederlanders blijven keurig in de rij staan als ze wachten op een drankje in de pauze." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De brand die dinsdagavond woedde in de voormalige veiling heeft voor honderdduizenden euro's scha de gezorgd op het Terneuzense bedrijventerrein Handelspoort. Onderzoek van de technische re cherche wees uit dat de brand is veroorzaakt door kortsluiting in een schakelkast van Delta Nuts, die vlak bij het veilingcomplex staat. De brandweer schat de schade aan het veilinggebouw op één a anderhalve ton. De economische schade door rook-, roet- en wa teroverlast viel erg mee, maar het uitvallen van productiepro cessen kost enkele bedrijven op Handelspoort veel geld. De grootste schadepost boekte het verpakkingsbedrijf Elopak. De kosten van vijf uur stilleggen van het productieproces en vele afgekeurde verpakkingen waren gisteren niet precies te bereke nen, maar dat het schadebedrag in de tienduizenden euro's loopt, staat voor general mana ger A. Dijkstra vast Directeur J. van Strien schat dat het plotseling uitvallen van de stroomtoevoer Bakkersland zo'n 7.500 euro kost. Een woordvoerder van McDo nalds denkt dat de schade voor de wel meevalt. De tien klanten die binnen waren, waren net klaar met eten toen de zaak werd ontruimd. „Omzetverlies door enkele uren eerder sluiten en de uren van enkele medewer kers kost ons op zijn hoogst een paar honderd euro. Delta Nutsmedewerkers, die er dinsdagavond voor zorgden dat Handelspoort en omgeving weer stroom hadden, zorgden er giste ren met de aanleg van ringleidin gen voor dat de stroomlevering gegarandeerd blijft. door Rinus Antonisse RITTHEM - Een zware storm rond windkracht 9 is in Zee land in het begin van de zomer een grote zeldzaamheid. Weer man Jos Broeke van Meteo Zeeland vindt het bovendien bijzonder dat de zomerstorm van gisteren vrij lang in volle hevigheid woedde, met een doorloop naar vandaag, 's Zo mers zijn stormen doorgaans van kortere duur en minder he vig. „Zeker buitengaats was het re gelmatig windkracht 9, met de zwaarste windstoten tot 118 ki lometer per uur. Dat is zeer zware storm. Maar ook op het meetpunt in Vlissingen kwa men windstoten voor van meer dan 100 kilometer per uur", vertelt Broeke. „Meer landin waarts ook. De zware wind zat over de hele provincie." Windkracht 7 tot 8 is in de zo mer geen bijzonderheid, stelt de weerman. Langdurig wind kracht 9 wél; rond acht uur gis teravond traden op de Vlakte van de Raan voor de Wester- schelde nog windstoten op van 24 meter per seconde, wat dichtbij windkracht 10 komt. „Meestal duren zomerstormen een uur of zes en zijn dan voor bij. Deze depressie trekt lang zaam de Noordzee over en het windveld blijft bij ons han gen", aldus Broeke. Hij ver wacht dat de wind pas in de loop van vandaag afzakt naar meer zomerse kracht. Pluspunt is dat de storm in een vroeg stadium werd ont dekt. Zo kon het KNMI tijdig een weeralarm laten uitgaan. De meeste stormen komen voor in de periode okto- ber-april. Toch kan het in het zomerhalfjaar wel flink spo ken. Uitschieters deden zich tot nu toe echter met name in mei en augustus voor; de juni- storm van 2004 is dus zeer op merkelijk. Het was een mei-storm in 1860 die de stoot gaf tot op richting van een stormwaar- schuwingsdienst. Pas in mei 2000 werd die storm overtrof fen. Deze zogenoemde twee- lingstorm koerste via het Ka naal naar de Zeeuwse kust. Bij Vlissingen werden windstoten gemeten tot 151 kilometer per uur, een record. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu zen voelen er niets voor om het voorstel van de LPF-frac- tie om de subsidie aan de VW Zeeuws-Vlaanderen in vier jaar tijd af te bouwen, over te nemen. Het college stelt daarentegen de raad voor om de subsidie aan de toe ristische dienst te bevriezen voor de komende jaren op het niveau van 2004. Dit zou betekenen dat Terneuzen tot 2008 een bijdrage aan de dienst beschikbaar stelt van ruim 80.000 euro per jaar. De raad spreekt zich half juli over het voorstel uit. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop- njans heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Sas van Gent voor een aantal vernielingen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De man gedroeg zich op 19 ja nuari in Sas van Gent in de woning van zijn moeder bui tengewoon agressief toen hij niet snel genoeg op zijn wen ken werd bediend. Zo vernielde de Sassenaar een deur en een spiegel en bewerkte hij de auto van zijn moeder. Ook tuinhekken en (tuin)lantaarns van de buren moesten het ontgelden. De vernielzuchtige verdachte verkeerde die dag in een beschonken toestand. Eerder had hij bij hem thuis al alle ruiten ingeslagen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 26-jarige man uit Terneuzen voor het plegen van woninginbraken en winkeldiefstallen conform de eis twee jaar gevangenisstraf opgelegd. De Terneuzenaar is al ja ren verslaafd aan harddrugs en heeft een aanzienlijk straf blad aan vermogensdelicten. De inbraken werden eind vo rig jaar en begin dit jaar in Terneuzen en omgeving ge pleegd. Aan de gedupeerden moet hij 217 euro vergoeden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Sluiskil voor het beledigen van twee agenten veroordeeld tot 400 euro boe te, waarvan 180 euro voorwaardelijk. De man had op 20 september in Terneuzen de surveillerende agenten in het bijzijn van omstanders uitgescholden. „Kanker, kanker. Ik heb het tegen die kankeragenten", had hij in het voor bijgaan geroepen. De Sluiskillenaar bleek die dag veel te hebben gedronken en zei daardoor niet meer te weten wat hij had gezegd. De politierechter hielder in de strafbepa ling rekening mee dat de verdachte nog niet zo lang gele den voor een dergelijk feit is veroordeeld. GOES - Op de kruising Westhavendijk met de Ringbaan West in Goes is dinsdagavond een 18-jarige fietser ge schept. De dader, die vermoedelijk in een Opel Tigra reed, is doorgereden. Het slachtoffer stopte rond kwart voor elf voor een niet werkend fietserstoplicht om de auto voorrang te verlenen. De automobilist gebaarde echter dat de fietser door kon rijden. Toen het slachtoffer dat deed, gaf de automobilist gas en reed hem hem aan. De fietser werd ter controle naar het Oosterschelde-zieken- huis gebracht. Hij hield geen letsel over aan het ongeval. I STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Sint Baafskerk, Histo riespel Het kistje van Hennequin; BIERVLIET Kaasboerderij de Vos aan de Helenaweg, 11.00 uur: Rondleiding; BRESKENS - Handelshaven, 8.00 uur: Vissen op de Westerschelde; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur. Koersbalcompetitie; HULST De Lieve, 19.30 uur: Penning 16; Reynaertcollege aan de Gilden straat, 19 00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; KLOOSTERZANDE Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; NIEUWVLIET St.Bavodijk, 19.00 uur: Landschapsexcursie; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.'30 uur: Pergamano voor jeugd, tekenclub; SAS VAN GENT De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter pop pen; 13.15 uur: Tekenen; 15.30 uur: Techniek bijeenkomst; ST.JANSTEEN - De Warande, 19.00 uur: Engelse les; TERNEUZEN De Veste, 10.00 uur Morgenwijding 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum meet- point, ZAAMSLAG Dorpshuis, 9.30 uur: Ae robic; 10.30 uur: Volksdansen; ZUIDDORPE t Kaaike, 10.30 uur: Yo- (Advertentie) *1 WALSTRAAT 199 VLISINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG (Advertentie) Vandaag neemt afscheid van ROC Westerschelde. Receptie van 16.30-17.30 uur Vlietstraat 11A Terneuzen U bent van harte welkom. (Advertentie) Dus alle showroomkeukens moeten weg Dat betekent 40°/o tot 70% korting op de nieuwste showroomkeukens en apparatuur. Natuurlijk kunt u gewoon uw nieuwe keuken geheel naar wens bij ons bestellen. www.keukenmarket.nl T 016S - 510 600 Openingstijden ma t/m vr 9.30 lot 18.00, vrijdag koopavond, za 10 00 tol 17 00 Rijksweg A17-afslag 21-Roosendaal Noord. Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel, rechts voor de afrit naar de Al7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41