Vrijkopen Erkel publiek belang Amerikanen ideologisch failliet PZC Spanje probeert sterfte door hitte te voorkomen v - - PZC Werkende ouders in Engeland krijgen persoonlijk adviseur Veiligheid medewerkers van hulporganisaties is zorgplicht overheden te gast donderdag 24juni 2004 Artsen zonder Grenzen en het ministerie van Buitenlandse Za ken touwtrekken over het los geld voor Arjan Erkel. Bij die ru zie is meer in het geding dan een miljoen euro. De strijd gaat ook om een publiek belangde veilig heid van medewerkers van hulp organisaties als Artsen zonder Grenzen. door Paul de Waart Als het aan Buitenlandse Za ken ligt, dan zal de rechter de knoop doorhakken of Artsen zonder Grenzen (AzG) het los geld van 1 miljoen euro voor het vrijkopen van Arjan Erkel zelf moet betalen. Volgens het minis terie gaat het om een voorschot. De regering zou nooit voor ei gen rekening losgeld hebben be taald, omdat zij dan terrorisme in de kaart speelt. Volgens AzG is het de taak van overheden om uitgezonden art sen in conflictgebieden te be schermen en vloeit de betaling van Buitenlandse Zaken voort uit deze zorgplicht. De afspraak tussen partijen over het losgeld is van onderge- schikt belang ten opzichte van meer fundamentele vragen. De ze vragen vloeien voort uit de er kenning door staten dat hun vol ken ook na het einde van het ko loniale tijdperk het recht op zelf beschikking hebben en dat niet alleen als beginsel van intersta- telijk recht, maar ook als univer seel mensenrecht. Alle volken leven thans op het grondgebied van onafhankelijke staten. Indien zij door hun rege ringen worden onderdrukt heb ben zij het recht zich van hun staat af te scheiden. De Verenig de Naties zijn nog niet toegerust voor een effectieve vreedzame beslechting van geschillen over afscheiding. Dergelijke geschil len lopen daarom al snel uit de hand. De VN-Veiligheidsraad treedt pas met meer en meestal Inwoners van Westdorpe verwelkomen in april de vrijgekomen Arjan Erkel. minder succes op als het te laat is. Voor deze chaos dragen sta ten de eerste verantwoordelijk heid. Humanitair Staten beschermen hun militai ren, die in de brandhaarden in grijpen op grond van humanitai re verdragen. Voor organisaties als Artsen zonder Grenzen ont breekt een dergelijke volken rechtelijke grondslag. Zij ver schillen daarin van het Interna tionale Rode Kruis, dat ook een particuliere organisatie is. Staten hebben de publieke taak van het Rode Kruis in de zoge naamde Rode Kruis conventies erkend om hun militairen te be schermen in het geval van krijgs gevangenschap. Zij hebben er wederzijds belang bij om zich in hun onderlinge gewapende con flicten aan dergelijke verdragen te houden. In geschillen tussen staten en volken en in binnen landse conflicten, die de wereld thans teisteren zijn de conven ties minder effectief, omdat daarbij veelal nog geen sprake is van wederzijds belang. De Verenigde Naties zijn zich onder de druk van de huidige be dreigingen van internationale vrede en veiligheid bewust ge worden dat haar draagvlak bij het realiseren van haar doelstel lingen niet alleen meer berust bij staten maar ook bij de priva te sector: civil society. De vereni ging Artsen zonder Grenzen is daarbij een belangrijke me despeler. Artsen zonder Grenzen heeft vol gens haar handvest als doelstel ling het verlenen van hulp aan volkeren in nood, aan slachtof fers van menselijke of natuur rampen en oorlogsgeweld, en dit zonder enig onderscheid van ras, godsdienst, filosofie of poli tiek. De organisatie stelt zich daarbij neutraal op. foto Camile Schelstraete De medewerkers aanvaarden dat zij zich op vrijwillige basis bloot stellen aan de risico's en gevaren die hun uitzending met zich mee kan brengen. Daarvan mogen staten echter geen mis bruik maken. Dat geldt met na me voor oorlogsgeweld, dat veel al het gevolg is van het falen van de VN-Veiligheidsraad en individuele staten. Steun Artsen zonder Grenzen vindt dat haar neutraliteit als privaat rechtelijke vereniging met een internationale roeping gevaar loopt als zij overheidssteun zou accepteren. Dat is maar betrek kelijk waar. De indeling in gou vernementele en niet-gouverne- mentele (NGO's) al dan niet in ternationale organisaties kan niet verhullen dat vele NGOs zijn opgericht door staten juist om te kunnen optreden in situa ties waarin zij dat niet zelf kun nen doen, bijvoorbeeld wegens het verbod van inmenging in binnenlandse aangelegenheden of wanneer een bepaalde noodsi tuatie het betalen van losgeld nodig maakt. Er staat meer op het spel dan de onkreukbaarheid van Buiten landse Zaken of de neutraliteit van Axtsen zonder Grenzen. Het gaat om de gezamenlijke verant woordelijkheid en inspanning van staten en de civil society voor het lenigen of verzachten van menselijk leed in conflict haarden. Het betalen van losgeld aan ben des, die voor eigen gewin opere ren of om internationaal terroris me te financieren, moedigt mis daad aan. Maar dat is niet het einde van het verhaal. Tegen de oprichting van het Rode kruis voerde men destijds wel het be zwaar aan dat zij de oorlog zou vermenselijken en daarmee be vorderen als middel van staten tot beslechting van geschillen. Les Het is anders gelopen. Staten zien geen heil meer in het gewa pend uitvechten van hun conflic ten. Zij moeten die les nog leren in hun conflicten met volken over zelfbeschikking. Vanuit die optiek is de veiligheid van mede werkers van AzG een publiek be lang. Soms is de prijs daarvan het betalen van losgeld uit pu blieke middelen voor gegijzel den medewerkers-van particulie re organisaties. Wie daarvoor de rekening krijgt gepresenteerd is een politieke beslissing van de volksvertegenwoordiging als hoeder van het draagvlak van de overheid in de civil society. Dr. P. J. I. M. de Waart is emeri tus hoogleraar volkenrecht aan de Vrije Universiteit Amster dam. door Henk van den Boom De Spaanse regering bereidt zich voor om een herhaling van de hittegolftragedie van vo rig jaar zomer te voorkomen. Zo zullen hulpverleners zo vroeg mogelijk worden gewaar schuwd, zodat ze kwetsbare be volkingsgroepen snel kunnen helpen. Vorig jaar stierven duizenden, met name oudere mensen als di rect gevolg van.de hittegolf die heel Europa teisterde. De toenmalige regering-Aznar heeft steeds volgehouden dat in Spanje maar 150 mensen aan de extreme hitte zijn overleden. Volgens de medische wereld is dat cijfer volstrekt onjuist. Het Nationaal Centrum voor Epide miologie becijferde dat in heel Spanje 6500 ouderen, chronisch zieken en kinderen het slachtof fer werden van de hittegolf. Om herhaling te voorkomen heeft de regering een plan afge kondigd dat van 1 juni tot 1 ok tober in werking is. De hulpver leners worden zo vroeg mogelijk gewaarschuwd door het Meteo rologisch Instituut wanneer er een hittegolf aan dreigt te ko men. Behalve dat er telefoon nummers beschikbaar zijn die' mensen 24 uur per dag kunnen bellen, nemen de medische dien sten zelf ook contact op met kwetsbare groepen om op tijd te kunnen ingrijpen en de mensen voor te lichten over wat ze moe ten doen bij hoge temperaturen. Balans De stad Barcelona, met ander half miljoen inwoners, telt zo'n dertigduizend risicopersonen. Het stadsbestuur heeft per dis trict een bewakingspunt inge steld dat elke week aan de hand van de weerprognoses en de sterftecijfers de balans opmaakt en dan zo nodig maatregelen neemt. Vorig jaar was het sterf tecijfer in de tweede week van augustus 118 procent hoger dan in andere jaren. „Dat had een waarschuwing moeten zijn", zegt de wethouder van sociale zaken." In de Catalaanse hoofd stad stierven vorig jaar vierhon derd mensen door de hitte. In heel Catalonië waren dat er achthonderd, onder wie ook tien tallen toeristen. Het cijfer van de regionale regering kwam slechts tot rijf doden. Pas toen het grote aantal slachtoffers in Frankrijk naar buiten kwam, er kenden de Spaanse bestuurders dat er een probleem was. Of het deze zomer weer zo heet wordt, is niet te voorspellen. De eerste helft van juni was weer boven normaal warm, en dat is aanleiding voor veel Spanjaar den om te geloven dat het weer een extreme zomer wordt. Vol gens het Meteorologisch Insti tuut is het echter niet mogelijk om langer dan vijf dagen van te voren betrouwbare voorspellin gen te doen. Maar ook dan is er nog tijd genoeg om hulpacties op gang te brengen. GPD A. Zodra de foto's waren gepubliceerd van Amerikaanse militairen die Iraakse gevangenen martelen in de Abu Ghraib-gevangenis in Bagdad, ver klaarde de Amerikaanse regering dat zij geschokt was en dat het hier ging om individuele kwaadwilligen die zich om onbegrijpelijke redenen niet had den gehouden aan de voorschriften. De ze verklaring was volledig in strijd met de waarheid en getuigde van zeldzame hypocrisie. Het Rode Kruis had al maanden voor de foto's werden gepubliceerd aan de Amerikaanse militaire autoriteiten ge rapporteerd dat er in de Abu Ghraib-gevangenis en ook in andere de tentiecentra sprake was van aanhou dende wantoestanden. Die rapporten waren zogenaamd zoekgeraakt in de militaire bureaucratie en de enige reac tie van de Amerikanen was een poging om het Rode Kruis het werk onmoge lijk te maken. Deze reactie was begrij pelijk gezien het feit dat het hier hele maal niet ging om individuele ontspo ringen, maar om welbewust en systema tisch beleid dat door de hoogste autori teiten was gesanctioneerd. Sinds 11 september 2001 heeft de Ame rikaanse regering bij herhaling gesteld dat zij zich in de oorlog tegen het terro risme niet hoefde te houden aan de Con venties van Genève en andere interna tionale afspraken over de behandeling van gevangenen. De terroristen zijn geen traditionele krijgsgevangenen, zo is de redenering, maar enemy comba tants (vijandige strijders) die helemaal geen rechten hebben. De Amerikanen hebben dit steeds in alle openlijkheid verklaard, van geheimhouding was geen sprake. Pas met de publicatie van de foto's van de martelscènes werd echter ten volle duidelijk wat de gevolgen van dit be leid zijn. Nu pas ontstond een publiek debat over de vraag of de Amerikaanse regering inderdaad het recht heeft in de strijd tegen het terrorisme de inter nationale rechtsregels aan haar laars te lappen. Tengevolge van dit debat en de hoorzittingen van de Amerikaanse volksvertegenwoordigipg over deze kwestie doken er ook twee memo's op waarin de Amerikaanse regering expli ciet betoogde dat zij het recht heeft ter roristen te martelen als zij meent dat dit noodzakelijk is. Kernpunt van deze memo's is de stel ling dat de president onder oorlogsom standigheden alles mag doen wat hij noodzakelijk acht om de veiligheid van de natie te garanderen. Op basis van het feit dat hij de opperbevelhebber is van de Amerikaanse strijdkrachten ge niet hij volledige handelingsvrijheid. Acht hij marteling noodzakelijk dan heeft hij het volste recht daartoe op- dracht te geven en dat betekent dat ook andere vertegenwoordigers van de Ame rikaanse strijdkrachten dat mogen doen. De onbeperkte handelingsvrij heid van de president, zo was de redene ring van het ministerie van Justitie, pre valeert in juridische zin boven eventue le beperkende bepalingen in bestaande Amerikaanse wetgeving en mogelijke maatregelen van het Congres. Marteling wordt in deze memo's zeer beperkt gedefinieerd als een handeling die blijvende medische schade of de dood tengevolge kan hebben. Deze defi nitie geeft de gelegenheid vrijwel alles te doen wat - ook in de Verenigde Sta ten - officieel is verboden. Zelfs hande lingen die binnen deze zeer beperkte de finitie van marteling als zodanig zou den kunnen worden beschouwd, wor den in deze memo's nog gezien als ge rechtvaardigd als zelfverdediging. Kort samengevat: de Amerikanen kun nen doen en laten wat ze willen en hoe ven zich aan geen enkele internationale afspraak te houden. Nu zou men kunnen betogen dat er si tuaties zijn waarin marteling is geoor loofd in het algemeen belang. Wanneer door marteling van een specifiek per soon in verband met een specifieke aan slag tientallen of honderden levens ge spaard zouden kunnen worden, zou dat gerechtvaardigd kunnen zijn. De inter nationale afspraken over marteling houden zelfs expliciet rekening met een dergelijk geval. Het gaat hier ech ter evident om zeer uitzonderlijke ge vallen. Het Amerikaanse beleid ten aan zien van personen die gevangen zijn ge nomen in de strijd tegen het terrorisme door Esther Gotink Britse ouders die moeite hebben met het combine ren van hun baan en de opvoe ding van hun kinderen, kun nen binnenkort aanspraak maken op een 'persoonlijk ad viseur'. De Labourregering overweegt een speciale dienst in het leven te roepen die ouders helpt met de zoek tocht naar kinderopvang en zelfs namens hen met werkge vers onderhandelt over flexi bele werktijden. Het idee is ontstaan na een se rie bijeenkomsten die de rege ring in het land heeft belegd om het publiek de gelegen heid te geven met ministers over onderwerpen van alle dag te praten. Uit die gesprek ken en navolgend onderzoek is gebleken dat miljoenen ouders niet weten waar ze in formatie of hulp kunnen krij gen om hun verantwoordelijk heden thuis en op het werk be ter te combineren. Minister Patricia Hewitt van Werkgelegenheid zegt dat Pa rents Direct, zoals de dienst gaat heten, zowel telefonisch als in persoonlijke gesprek ken bijstand zal verlenen. Het bureau wordt een afgeleide van het regeringsprogramma voor alleenstaande ouders zonder werk. Die krijgen nu al persoonlijke begeleiding en gesubsidieerde opvang tij dens sollicitaties of bijscho- ling. „We moeten onze gezinsagen da verbeteren", zegt Hewitt, die de hete adem van de kie zers in de nek voelt. Volgend jaar mei vinden de landelijke verkiezingen plaats, reden waarom Labour - dat veel kri tiek op haar buitenlandbeleid heeft gehad - zich nu opeens concentreert op binnenlandse zaken. Uiteindelijk zijn het de openbare voorzieningen waarop het volk de huidige re gering zal beoordelen. „De hele kwestie van familie- onderhoud is een onderwerp voor de v verkiezingen en voor derde termijn", meent He witt. Zij hoopt dat ze het suc ces van de hervormingen uit 2003 kan aangrijpen om de familie/werkbalans een pro. minente plaats te geven in het nieuwe partijprogramma, b 2003 maakten 800.000 wer kende ouders direct gebruik van het nieuwe recht op flexi bele werktijden. Overwerkcultuur Groot-Brittannië lijdt aan een gebrekkige balans tussen werk en thuis, omdat het een 'overwerkcultuur' heeft. De Britten werken de meeste uren van alle Europeanen en hebben de kortste v Iemand met een fulltime baan werkt er gemiddeld acht we ken langer per jaar fulltimer in Frankrijk o! Duitsland. Vakbonden trek ken Labour al jaren aan het jasje voor een betere afstem ming van werk en zorg aan kinderen en familieleden. Hewitt wil persoonlijke advi seurs op termijn ook beschik baar maken voor mensen in de mantelzorg. Er zijn drie miljoen Britten die voor zieke ouder of partner zorgen terwijl ze een baan hebben, en nog eens twee miljoen die hun werk hebben om te kunnen zorgen. Hewitt zouden ook zij moeten hebben op flexibel werk en extra geld voor hulp als ze solliciteren. „Het beleid moet worden afgestemd op het hele scala aan familiever antwoordelijkheden." Pre mier Tony Blair zei vorige maand zich in te willen inzet ten voor meer hulp en uitkeringen in de mantelzorg. Mensen die familieleden ver plegen, bespai'en de staat im mers miljoenen in verzor gingshuizen en andere hulp diensten. GPD illc me BOS <hraj .ver a Rrkls lans ito, n n i hint! nrde gwe riot róg n set ÉSt at di noete bms' 24 juni 1954 MIDDELBURG - De binnen stad van Middelburg is mor genvroeg vanaf zeven uur afge sloten in verband met de feeste lijkheden ter ere van het her stel van Walcheren. Alleen voetgangers mogen het gebied in. Wie de grote parade en de folkloristische manifestatie 's middags goed wil zien, doet er goed aan zich bijtijds langs de route op te stellen. Er wordt grote drukte vernacht. DEFENSIE - Na twee dagen beraad is de Tweede Kamer achter het defensiebeleid van het kabinet gaan staan. Er is wel veel kritiek. Met name op fal het idee om de noord-oostelij ke provincies niet te verdedi |)jg gen als ons land binnen afzien bare tijd wordt aangevallen JU] Over enige jaren is verdedi ging daar wel mogelijk. Bö Ui ARBEIDERS - Minister Suur- ïn e> hoff van Sociale Zaken en overt Volksgezondheid wil arbeiden uit gebieden en beroepen waar Mosl. sprake is van overschot, 0' plaatsen naar delen van land waar een tekort is aanj^me werkkrachten. De arbeid uit bijvoorbeeld Veendam Winschoten krijgen dan van het Rijk reis- en verblijfski ten vergoed. De stad Barcelona, met anderhalf miljoen inwoners, telt zo'n dertigduizend risicopersonen, foto GPD heeft echter een algemeen karakter. Waar eenmaal de mogelijkheid van der gelijke praktijken is geopend, is het eind meestal zoek. Dat lijkt ook de Amerikanen te zijn overkomen. Dan wordt ook snel duidelijk dat de ne gatieve gevolgen van marteling veel zwaarder wegen dan de positieve in vloed van de, informatie die door marte ling is verkregen. Ten eerste is die infor matie meestal onbetrouwbaar, omdat de gemartelden maar wat zeggen om van de marteling af te komen. Er zijn bovendien tal van verhoortechnieken die zonder dat er sprake is van marte ling betere en betrouwbaarder resulta ten opleveren. Het zwaarwegendste ne gatieve gevolg van marteling is het mo rele failliet van van degenen die tot marteling hebben besloten. Juist in het geval van de Amerikanen weegt dat mo rele failliet extra zwaar. Hun claim is altijd geweest dat zij moreel superieur zijn en daarom het recht hebben de we reld op te voeden naar hun voorbeeld. En zij zijn nu betrapt op marteling in een gevangenis waar Saddam Hoessein tot voor kort zijn gevangenen liet mar telen. Een groter ideologisch failliet was nau welijks mogelijk geweest. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax' (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal: 56.60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoo' het einde van de betaalperiode. PZC, t a v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: €1,20 zaterdag: 1,70 w Alle bedragen zijn inclusief 6%Bi» Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Rege-en voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje» Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/advertere Auteursrechten Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern.-- aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebrui»™*^ (abonnementen)administratie en om u te Haten) informeren over voor u relevante die" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot-ü- weGeNeR Ch£ ver< bus forrn iauff' rond 1 Jlarok' lerzek' twee c «luk, 'witte, x-hter snstig itrvra port er sdeur Hen :aocfc Poitiei snstig hoofd? ierwei io. örerc .kop 5öi va •nnjdi: te'sch trefec le Vie sbu: Tscht aaide j|n o; ajndf adv sstrc ,Goc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4