vaker op eigen benen r Onderwijs Het opmerkelijke van het gewone Aardenburg week lang in teken van kunst en cultuur Veelzijdige expositie over Noordzeekust Nieuw spuitsysteem voor boeren Beeld Puckey pas in 2005 Overlast vuile grasbermen CDA verontrust over mosselsector Aanhouding na klap in gezicht Schoolbestuur krbara Jean registreert met haar fototoestel wat ze vindt om de hoek en exposeert die kiekjes nu in de\Villem3. foto Ruben Oreel Werk van Barbara Jean en Roger Claessens in deWillem3 fcorErnst Jan Rozendaal N-ISSINGEN - De Middelburg- kunstenares Barbara Jean re- [pstreert met haar fototoestel [wtze vindt om de hoek. De Bel- psche kunstenaar Roger Claes- i^ns filmt mensen uit verre cul ten die bij ons om de hoek inkomen wonen. Beiden expo- Wen hun werk in kunstcen- tom deWillem3 in Vlissingen. Oef zei Winnetoef en hij ver been tevoorschijn!' luidt de raadselachtige motto van Jeans '"Positie. Behalve in het Neder lands heeft de uit Amerika af komstige kunstenares de spreuk °°k in het Engels op de muur de expositieruimte geschre id 'Ugh said Winnetugh and «te disappeared at once!' Op de muur had ze genoeg ruim- te> want daar zijn haar foto's wet opgehangen. Ze hangen alle "lerentwintig vrij in de ruimte, bot publiek kan er tussendoor lo pen. Oe verwijzing naar Winnetoe zou te maken kunnen hebben net de airbrush van een indiaan op een caravan, door Jean gefo tografeerd. De indiaan kijkt boos tegen de rijrichting in, zo dat Jean de foto 'Look back in anger' heeft genoemd, een titel die ook nog op andere manieren kan worden geïnterpreteerd. Zo wel het beeld van Winnetoe als dat van de caravan keert in de tentoonstelling terug. Winnetoe als een soort logo, de caravan op een foto getiteld 'The tyred com- tessa'. Daarop is een oude cara van te zien, van het type comtes- sa, die te koop wordt aangebo den. De titel is geen schrijffout. Jean speelt graag met betekenis sen. De dubbelzinnigheid van haar ti tels zit ook in de foto's. Jean heeft oog voor het absurde, het ongewone en het poëtische in on ze alledaagse werkelijkheid. Dat is wat ze vastlegt. 'Narcis sus' heet een hond aan de water kant. 'Oasis' is de titel van een foto van een op straatstenen ge plaatste bloempot met nepplant die zelfs door slakken voor echt is aangezien. Jean attendeert haar publiek op de opmerkelij ke kanten van het gewone en leert het daardoor anders kij ken. Claessens richt zijn lens juist op mensen die in onze samenleving door velen als afwijkend wor den beschouwd: vluchtelingen. In deWillem3 toont hij vier films. De korte video's 'Lach mensen' en 'Grapmensen' horen bij elkaar. De ene film toont la chende mensen zonder dat dui delijk is_ waarom ze lachen, in het andere vertellen diezelfde mensen een mop of grappige anekdote. Mensen kunnen een verschillend gevoel voor humor hebben maar de lach is univer seel, lijkt de boodschap. Ook de films 'People' en 'Strangers in paradise' gaan over wat mensen uit verschillende culturen ge meen hebben. De zwart-witfilm 'People' toont een poëtisch spel tussen een blanke vrouw en een zwarte man. Met eenvoudige middelen laat Claessens zien dat kleur er niet toe doet. 'Strangers in paradise' toont vluchtelingen in Claessens woonplaats Mol. Hij roept de vraag op waarin ze van ons ver schillen. Hij geeft ook het ant woord: 'Van klimaat, niet van in borst veranderen zij die de zee overgaan.' Zonder in moralisme te vervallen, laat Claessens zich kennen als een maatschappelijk betrokken kunstenaar. Expositie Barbara Jean en Roper Claessens, t/m 11 juli in deWil- lem.3 in Vlissingen, open do tlm zo van 12-17 uur. Uitgangspunt van de expositie is het Duitse waddeneilandje Föhr, dat opvallend veel over eenkomsten heeft met Walche ren. Directeur van het Muzeeum Wilbert Weber: „Ten eerste is het licht en de lucht ongeveer hetzelfde op de beide eilanden. Dat heeft waarschijnlijk met een bepaalde luchtstroom te ma ken. Op de tweede plaats is er een so ciale overeenkomst: de mentali teit op Walcheren is nog steeds overeenkomstig met die van Föhr. De eilanden lijken op el kaar. Op één schilderij zie je bij voorbeeld een typisch interieur, zoals je dat ziet op Föhr, waar bij je kunt denken, dat het zo een interieur uit Walcheren had kunnen zijn. En het typisch Zeeuwse licht komt dus alleen ook op Föhr voor. Ik vind het ei genlijk wel humor! Belangrijk thema is het zoge naamde 'eilanddenken'. Weber: „Typisch voor de eilandbewo ners is, dat ze het eiland aan de ene kant als geborgen ervaren, maar aan de andere kant dat zij dat eiland ook graag verlaten. 'Kliffen van Helgoland' door Charles Hoguet (1856, olieverf op doek), te zien in het Muzeeum in Vlissin gen. foto Lex de Meester door René van Stee AARDENBURG - De culturele week Aardenburgse Zomerkun- sten staat vanaf morgentot en met 4 juli bol van de activitei ten. Het evenement kent een ge varieerd programma met mu ziek, beeldende kunst, poëzie, li teratuur en geschiedenis. De opening staat vrijdag in het teken van een kennismaking met het leven van de Hugenoten die rond 1750 in de streek leef den. Het gaat om het historische schouwspel 'Het kistje van Hen- nequin', geschreven en geregis seerd door Jan van Rijthoven, dat vanaf 19.00 uur wordt opge voerd bij de Sint Baafskerk. Zaterdag begint om 11.00 uur de beeldenroute langs tuinen, woningen, monumenten en open bare gebouwen. Behalve klassie ke sculpturen wordt er ook ei gentijds werk tentoongesteld. Tegelijkertijd is de start van de schilderijenroute langs kerken, galerieën en andere locaties. Zo hangen in de doopsgezinde kerk werken van Mieke Peters en in het poortwachtershuis schilde rijen van André Honnay. Verder is er een keur aan werk te be wonderen van schilders uit Oost-Europa. Ook beginnen zaterdag de poë- zieroutes met rondleidingen (met voordracht) langs onder meer de gedichtenroute De Rei ziger en de Petronella Moens om megang, vernoemd naar de acht- tiende-eeuwse schrijfster en dichteres die tot 1792 in Aarden burg woonde. De beelden-, schil derijen- en poëzieroutes zijn da gelijks te bezoeken tot en met zondag 4 juli. Zondagmiddag is er vanaf 14.00 uur een concert van jong talent in Hotel Aardenburg. Liefheb bers van orgelmuziek kunnen bijna dagelijks terecht in een van de kerkgebouwen in de Kik- kerstad. Om 20.00 uur begint in de Sint Baafskerk een concert van diverse koren. Maandag 28 juni staat Galerie Griffioen van 9.00 tot 16.00 uur in het teken van het jeugd-poë- zieproject 'Sprekende Stenen' (ook op woendag 30 juni van 9.00 tot 12.00 uur). Dit onder deel vormt het opstapje tot de 'Dag van de Poëzie' op woens dag. 's Avonds van acht tot tien is het in de kerk van de H. Ma ria Hemelvaart open dichthuis met voordrachten van dichters en musici uit Nederland en Bel gië. Donderdag begint om 19.30 uur in de Sint Baafskerk het jeugdproject 'Heldendans en hel dendichten', waarbij een (dans)voorstelling wordt ver zorgd. Het Zeeuws Orkest geeft op za terdag 3 juli vanaf 20.00 uur een zomerconcert in de Sint Baafs kerk, Voorafgaand aan de slot bijeenkomst voor alle deelne mers is er op zondag 4 juli vanaf 10.00 uur een oecumische dienst in de Sint Baafskerk. donderdag 24 juni 2004 15 GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft besloten dat agrariërs het driftarme spuitpakket Slapduk voor taan mogen gebruiken. LTO Nederland had hiertoe een verzoek ingediend. Door gebruik van het van oorsprong Zweedse systeem kunnen boeren meer van hun land gebruiken. Het bestrij dingsmiddel wordt vlak boven het gewas bespoten en daardoor vindt minder verstuiving plaats. Zodoende kan de teeltvrije zone langs sloten worden teruggebracht van 1,50 naar 1 meter. Het Slapduksysteem wordt vandaag ge demonstreerd tijdens de open dag van proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat. TERNEUZEN - Het bronzen beeld van Thom Puckey, dat in 1996 door de raad van Temeuzen werd uitgekozen als kunstwerk dat bij het nieuwe stadskantoor moest worden geplaatst, zal niet eerder dan volgend jaar in Temeuzen arriveren. Burgemeester en wethouders van Terneuzen stellen in de bestuursrapportage aan de raad dat plaatsing van het enorme beeld in het laatste kwartaal van dit jaar als niet haalbaar moet worden beschouwd. Het vijf meter hoge en bijna vier meter brede beeld zou voor het stadhuis aan de Scheldeboulevard moeten worden geplaatst, maar de in stallatie is al diverse malen om verschillende redenen uit gesteld. BURGH-HAAMSTEDE - Bewoners van de Burghseweg in Burgh-Haamstede hebben overlast van de bermen. Het onkruid in de taluds langs de wegkant tiert welig, met als gevolg dat de zaden in de voortuinen terrecht komen. Vijf gedupeerde omwonenden dringen er in een brief aan bur gemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland op aan de bermen zo vlug mogelijk te laten maaien. Het colle ge beraadt zich nog over eeh juiste afhandeling van de kwestie. ZIERIKZEE - CDA-Schouwen-Duiveland heeft er bij de vaste kamercommissie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) op aangedrongen het rapport van de com missie Meijer 'Ruimte voor de Wadden' niet ongewijzigd over te nemen. Het CDA vindt dat de schelpdiersector te weinig tijd krijgt voor de gewenste verduurzaming van de sector. Ook is de fractie van mening dat de schelpdiersector te weinig ruimte dreigt te krijgen door sluiting van gronden ten behoeve van grotere voedselrecerves voor de vogels. Verder wensen de christen-democraten de discussie over gaswinning in de Waddenzee los te koppelen van de dis cussie over de schelpdiersector. GOES - In een horecagelegenheid in het centrum van Goes is dinsdagavond laat een 22-jarige Middelburger aangehouden. Hij zou een 21-jarige man uit Halsteren in zijn gezicht hebben geslagen. De man mocht na verhoor op het politiebureau weer naar huis. door Marianne van de Polder GOES - Waarom is Zeeland toch zo populair bij Duitsers? Misschien omdat het Zeeuwse landschap herkenning bij hen oproept. Bepaalde kunstwerken hebben een steentje bijgedragen aan het beeld, dat Duitsers van Nederland hebben. In de exposi tie 'Noordzeekusten 1830-1930, gezien door de ogen van schil ders uit Denemarken, Duits land, Nederland, Noorwegen en Zweden', te zien in het Mu zeeum in Vlissingen, zijn dat soort bepalende werken te zien. Ze zijn reislustig en staan open voor invloeden van buitenaf." Het is eigenlijk toeval dat de di recteur erachter is gekomen dat Walcheren een soort kloon heeft. Degene die was ingescha keld om te zoeken naar kunst werken voor het nog op te rich ten museum in Föhr, kende het Muzeeum. Het was via dit con tact dat het idee werd geboren een deel van de collectie, die be stemd is voor het nieuwe Duitse museum, tijdelijk in het Vlissing- se museum onder te brengen als tentoonstelling. Weber: „Via de expositie wan del je als het ware van Noorwe gen via Denemarken en Duits land naar Nederland. De kusten vormen de rode draad. Je kunt verder heel goed zien hoe lan den elkaar in de schilderkunst beïnvloeden. Bovendien kun je, door de gekozen periode, de ont wikkeling van Romantiek naar Impressionisme goed zien. Het leuke is, dat je in de expositie schilderijen ziet, die in veel Duitse huizen als poster hebben gehangen, en die dus op die ma nier een bepaald beeld van Ne derland hebben geschapen. Van daar dat Duitsers als ze op Wal cheren zijn, iets herkennen." Het Muzeeum aan de Nieuwendijk 11 in Vlissingen, is van maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur, en in het week end van 13.00 tot 17.00 uur. De ex positie 'Noordzeekusten' is te zien tot 10 januari 2005. Van oudsher vormen gemeenten ook Et bestuur van de openbare basisscho- iinaar tegelijkertijd zijn ze verant- oordelijk voor het lokaal onderwijs beleid. Die dubbele pet gaat, vooral «kin de ogen van de bijzondere scho- n,steeds meer knellen. Kapelle was in Zeeland de eerste die iestap waagde. De drie 'Facetscho- fen'vallen sinds 1997 onder een be stuurscommissie. Twee jaar later deed feimerswaal hetzelfde met de oprich ting van de Federatie Openbaar Onder- njsReimerswaal (FOOR), eveneens ten bestuurscommissie. In feite gaat aet om een gedeeltelijke verzelfstandi ging, want zo'n commissie is verant woording schuldig aan de gemeente. De drie Walcherse gemeenten gingen eindjaren negentig een stap verder en brachten gezamenlijk alle openbare basisscholen (inmiddels 22) onder in sen 'openbaar rechtspersoon': de Ar chipelscholen, een volledig zelfstandi georganisatie. Terneuzen en Hulst de llen dat dit jaar ook onder de noemer Open Basis. Als na de zomer de be stuurscommissie in Goes en Noord-Be veland functioneert, vallen alleen nog de openbare scholen in Sluis, Tholen, Speelkwartier bij openbare basisschool De Zuidwesthoek in Goes. Borsele en Schouwen-Duiveland recht streeks onder de gemeente. Ook daar zijn bewegingen gaande. De scholen werken er vaak al nauw sa men, geleid door een centrale directie. Logisch vervolg is een vorm van ver zelfstandiging. „Wij hopen dat in 2006 te verwezenlijken", zegt wethouder W. Renden van Schouwen-Duiveland. Op Tholen zijn de scholen verenigd in een federatie. „In september komt daarvan een evaluatie", zegt wethou der W. van Kempen. „Daarna bekij ken in hoeverre we doorgaan met mo gelijke verzelfstandiging." Vanuit de gemeenteraad wordt daar regelmatig op aangedrongen. Niet enthousiast Dat merkt ook zijn Borselse collega Tollenaar. „We brengen volgend jaar de voor- en nadelen in kaart." Zijn en thousiasme is op voorhand niet groot. „In de praktijk merk ik niet zoveel van een probleem met dubbele petten. Maar als de politiek verzelfstandiging wil, dan kan ze die krijgen." Borsele werkt al nauw samen met de federatie in Reimerswaal, vooral bij personeelszaken. Die samenwerking wordt binnenkort verlengd en ver diept. Op termijn zou dat wellicht tot een bestuurlijke eenheid kunnen lei den, zegt M. Damen van FOOR. „Maar dat is nog echt toekomstmuziek." In de gemeenten die het schoolbestuur uit handen hebben gegegeven, heerst vooral tevredenheid. Dat geldt ook voor de bestuurscommissies, die wel eens als een halfslachtige stap naar zelfstandigheid worden gezien. Zowel in Kapelle als Reimerswaal stellen de gemeenten zich echter terughoudend op en kunnen de scholen en commis sies haast zelfstandig functioneren. „Je hebt er twee partners voor nodig", zegt N. Flipse, 'meerscholendirecteur' in Kapelle. „Bij ons heeft het de afgelo pen jaren goed gewerkt. Wij hebben het gevoel onafhankelijk te opereren." Als schoolbesturen in één keer hele maal op eigen benen komen te staan, zijn er goede afspraken nodig. Dat geldt vooral voor de financiële positie en het onderhoud dat er aan zit te ko men. Termen als 'bruidsschat' en de angst voor 'lijken in de kast' keren tel kens terug in de discussie, In Zeeuws-Vlaanderen is de overgang relatief soepel verlopen, stelt G. Lan- geraert van Open Basis. „Geen enkele wanklank. Dat wil niet zeggen dat we af en toe gestoeid hebben met de ge meenten, maar dat ging over details." Grote stap „Het is een grote stap die je heel goed moet voorbereiden", vindt C. Kuyven- hoven van de Archipelscholen. „Het grote voordeel is dat we nu onze eigen keuzes kunnen maken, de lijnen veel korter zijn geworden en onze eigen sa- archieffoto Willem Mieras menwerkingsverbanden kunnen kie zen. Ook financieel is het allemaal veel transparanter geworden." Vanaf 2006 wordt het onderwijs op een andere manier bekostigd. Het mi nisterie geeft de scholen dan één zak geld voor al hun personele en mate riële kosten. Die moeten dan zelf bepa len hoe ze dat besteden. Dat is niet zonder risico's. Het vormen van grote schoolorganisaties wordt daarom aanbevolen, waarbij een mini mum van 2000 leerlingen wordt ge noemd. Om die reden kijken veel be sturen om zich heen. Goes en Noord-Beveland (samen bijna 1600 leerlingen) praten met Kapelle; Open Basis (1500 leerlingen) kijkt vooral naar de gemeente Sluis. De Archipel scholen omvatten 3300 kinderen. Bestuursmanager Damen van.FOOR zet vraagtekens bij die schaalvergro ting. „Het moet ook werkbaar blijven. Groter is niet altijd beter." gr Rolf Bosboom \eBorselse onderwijswethouder F. Tollenaar is er nog niet van over- d.De politieke druk om de openba- asisscholen op eigen benen te la- staan. groeit echter. „Maar het bes- Sthoolbestuur zit volgens mij hier iet gemeentehuis. Wij zijn er hele ;en mee bezig." ontwikkeling lijkt echter onom- ïbaar: het openbaar basisonder- s wordt steeds zelfstandiger en itingrotere verbanden opereren, rjge week nog besloot de Goese ge- jenteraad om samen met Noord-Be- and de basisscholen 'op afstand te ten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37