üxtra geld transferium Renesse Protest tegen fietspad langs wijk ECHTE PZC Oosterlandse molen klaar voor het feest UITVERKOOP Zware storm in juni is zeldzaam Gimbrère Zorginstellingen en basisscholen zijn maatjes geworden VERBOUWINGS UITVERKOOP 11 ecordgebruik natransport vorig jaar vertaalt zich nu in rijksbijdrage ÜiroenLinks wil iuw dorp bij rse Meer leen interesse losselveiling %c extra verlaagde prijzen! 10tot70%kort'ng Terneuzen varieert met groen Vitaal Sas op internet Oud-leerling wordt rector school Werkstraf voor valse euro's agenda Dat betekent 40% tot 70% korting Keukemarket donderdag 24 juni 2004 [f'Rinus Antonisse TH - Een zware storm [windkracht 9 is in Zeeland begin van de zomer een zeldzaamheid. Weerman •ke van Meteo Zeeland het bovendien bijzonder zomerstorm van gisteren lang in volle hevigheid rfde. met een doorloop naar daag. 's Zomers zijn stormen „gaans van kortere duur en der hevig. jer buitengaats was het re- gelmatig windkracht 9. met de zwaarste windstoten tot 118 ki lometer per uur. Dat is zeer zware storm. Maar ook op het meetpunt in Vlissingen kwamen windstoten voor van meer dan 100 kilometer per uur", vertelt Broeke. „Trouwens, meer landinwaarts ook. De zware wind zat over de hele provin cie." Windkracht 7 tot 8 is in de zo mer langs de Zeeuwse kust geen bijzonderheid, stelt de weer man. Langdurig windkracht 9 wél; rond acht uur gisteravond traden op de Vlakte van de Raan voor de Westerschelde nog windstoten op van 24 meter per seconde, wat dichtbij wind kracht 10 komt. „Meestal duren zomerstormen een uur of zes en zijn dan voor bij. Deze depressie trekt lang zaam de Noordzee over en het windveld blijft bij ons hangen", aldus Broeke. Hij verwacht dat de wind pas in de loop van van daag afzakt naar meer zomerse kracht. Pluspunt is dat de storm in een vroeg stadium werd ontdekt. Zo kon het KNMI tijdig een weeral- arm laten uitgaan. Broeke: „We zagen het ding dagen geleden al aankomen. Heel vaak willen zo merstormen nogal eens onver wacht opduiken. Gelukkig zijn de computermodellen de laatste jaren ook verbeterd." De meeste stormen komen voor in de periode oktober-april. Toch kan het in het zomerhalf jaar wel flink spoken. Uitschie ters deden zich tot nu toe echter met name in mei en augustus voor; de junistorm van 2004 is dus zeer opmerkelijk. Het was in feite een mei-storm in 1860 die de stoot gaf tot op richting van een stormwaarschu- wingsdienst. Pas in mei 2000 werd die storm overtroffen. De ze zogenaamde tweelingstorm koerste via het Kanaal naar de Zeeuwse kust. Bij Vlissingen werden windstoten gemeten tot 151 kilometer per uur, een re cord. wPietKleemans MSSE - De gemeente Schou- a-Duiveland krijgt dit jaar ide provincie van het Rijk p 79.000 euro voor natrans- it vanaf het transferium in IELBURG - Aanleg van nieuw dorp voor drie- tot lizend inwoners bij het te >n vliegveld Midden-Zee- En vorming van een twee- icreatie-as langs de Mid- lelandroute, met vertak- op Schouwen-Duiveland falcheren. zijn twee kernpunten uit inota van GroenLinks met voor het nieuwe provin- ileOmgevingsplan. 1 kerkelijk is het idee voor de m van Oostenstein, dorp bij liVeerse Meer. Met alle typen oningen, kerk, school en. win- en een bedrijfsterrein. Het rat aan een aantal wensen te- moet en lost problemen op, partijleider M. Wiersma. ie kunt cle ontsluiting van de idelijke Veerse Meerkant ver leren. Middelburg hoeft niet -nodig aan het water, want stenstein biedt die kans. Het edteen oplossing voor het na rende ruimtegebrek van Goes het is goed mogelijk bij het irprecreatie te ontwikkelen." ERSEKE - De eerste mosselvei- ug van het nieuwe mosselsei- aen in Yerseke, gaat morgen et door wegens een tekort aan fders. eeerste veiling is de traditione- start van het mosselseizoen, erbij de eerste kiloton (100 ki- mosselen worden geveild or een goed doel. is een woordvoerder van !t Nederlands Visbureau zijn niet voldoende interessante klers gevonden voor een span de veiling met een mooie op- Bgst. Het is nog niet bekend beer de veiling wel door- ider is gemeld dat de mossel tor dit jaar weer kampt met ai tekort aan Zeeuwse mosse- a. Voor de veiling van morgen Hshet aanbod geen probleem. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman j Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 j Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 1-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur I Renesse. Dat is dik 2000 euro meer dan vorig jaar. De rijksbijdrage in de vervoer kosten is gebaseerd op het aan tal mensen dat van het 'natrans port' vanaf het transferium naar dorp, camping of strand gebruik maakt. Vorig seizoen was wat dat betreft met 360.000 reizigers een absoluut topseizoen. De formule van het transferium - gratis parkeren en gratis (bus)vervoer vanaf het me- ga-parkeerterrein - is een suc cesformule gebleken. De kosten voor het gratis hou den van het vervoersvsteemwor- den door de gemeente gedeelte lijk gedekt uit de opbrengst van de toeristenbelasting. Een deel van die toeristenbelasting is voor dat doel speciaal geoor merkt. Via die toeristenbelas ting betalen de reizigers - zij het indirect - voor het vervoerssys teem, dat daarmee de status van openbaar vervoer krijgt. Om in aanmerking te komen voor een exploitatiebijdrage openbaar vervoer van het Rijk, moet jaarlijks een reizigersta rief worden vastgesteld. Dat tarief is nu vastgesteld op 40 eurocent per zone, en dat is zo'n beetje hetzelfde als wat geldt voor de strippenkaart. In dit geval gaat het om een fictief tarief, want voor de reiziger blijft het gebruik van het trans ferium gratis. Het vervoer vanaf het transfe rium naar dorp, camping en strand wordt verzorgd door de Taxi Centrale Renesse (TCR). TCR verzorgt negen gratis buslij nen. Er wordt gereden met ca- briobussen, huifkarren en een electrobus. De laatste heeft een lage instap en is rolstoeltoegan kelijk. De gratis bussen rijden van 15 mei tot en met 15 septem ber. Het Renesser transferium, dat deze zomer het achtste seizoen in gaat, is uiterst succesvol. Het vervoersysteem kreeg van mobi liteit-brancheorganisatie Bovag De Loftrompet en werd door rei zigersorganisatie Rover beloond met De Roos. Boven in de wieken wappert de vlag van Oosterland, vast voor de 650e verjaardag van het dorp, door Melita Lanting OOSTERLAND - Windkracht negen raast over het eiland, maar bij de molen van Oosterland is het opmerkelijk luw. Slechts af en toe dringt een windvlaag door tot de korenmolen uit 1752. Alleen aan de top van de bovenste wiek is te zien dat het stormt. „De bomenpartij tegenover de molen houdt veel wind tegen", vertelt vrijwil lig molenaar M. Witte. Hij legt momen teel de laatste hand aan het schilder werk. Binnen ligt het laatste raampje dat een nieuwe laag heeft gekregen te drogen. Maandag waren de molenma kers nog druk in de weer de laatste hand te leggen aan de wieken. Die had den dringend een opknapbeurt nodig, want de laatste drie jaar heeft de molen niet meer kunnen draaien. De wieken zijn voorzien van aluminium stroken. „Daardoor wordt het rende ment van de wieken verhoogd en dat is nodig want ik heb veel last van de bo men die er nu staan en kan ieder vlucht je wind gebruiken." Plotseling steekt dorpsgenoot Dorst zijn hoofd om de hoek van de deur. „Moet er nog vastgezet?" vraagt hij aan Witte. Die schud het hoofd. „Nee, het komt wel goed." De angst van Dorst is dat de wieken op hol slaan en de molen in de brand vliegt. In 1954 is dat ook al eens ge beurd en toen is de kap grotendeels ver brand. Daarna zijn geen grote proble men meer geweest. Het gebrek aan wind speelt de Ooster landse steeds meer parten. Dat dreigt nog te verergeren. In het vooront werp-bestemmingsplan voor Ooster land is vrij dicht op de molen ruimte voor nieuwbouw. En daar kan de molen veel last van ondervinden omdat bebou wing wind kan tegenhouden. „Ter ver gelijking: de molen in Zierikzee is een stellingmolen. Die staat dus heel hoog en vangt veel wind. Toch heeft die mo len veel last van de nieuwbouw van het gemeentehuis." Hoopjes stof Want een molen moet draaien om op peil te blijven. „Als de molen draait, kom je binnen en zie je wat er aan de hand is. Nu de molen weer kan draaien zag ik bijvoorbeeld kleine hoopjes stof liggen. Ik ben op zoek gegaan en heb ge constateerd dat we bezoek hebben van kevers." foto Dirk-Jan Gjeltema Het blijkt dat een balk dusdanig is aan getast dat het helemaal vervangen moet worden. Dat is de volgende klus die de vrijwilliger molenaar wacht. De Oosterlandse molen staat er weer tip top bij, al was het kantje boord of het allemaal zou lukken voor zaterdag de feestelijkheden rond 650 jaar Ooster land losbarsten. Boven in de wieken wappert de Oosterlandse vlag en aan staand weekend is de molen open voor het publiek. Vrijwillig molenaar Witte wil dan ook gaan malen. „Want malen is iets anders dan alleen draaien." De molen is tot op de dag van vandaag altijd eigendom geweest van de am bachtsheerlijkheid. Momenteel valt het monument onder de stichting der Heer lijkheden Oosterland en Sirjansland. Zaterdag komt het voltallige bestuur kijken hoe de molen is opgeknapt. „Dat is voor het eerst dat ik ze allemaal bij elkaar zie." door Piet Kleemans NIEUW-HAAMSTEDE - Een fietspad over het terrein van het zweefvliegveld in Nieuw-Haam- stede is onnodig en ongewenst. Dat vindt een aantal bewoners van Klaverlaan en Rozenlaan in Nieuw-Haamslede. De bewo ners vrezen aantasting van hun privacy en waardedaling van hun huizen. In de Regiovisie en de landin richtingsplannen voor Schou- wen-West werd het fietspad al genoemd. Tot dusverre is er daarbij volgens de bewoners van Klaverlaan en Rozenlaan steeds sprake gewest van aanleg van een fietspad achter het vlieg veld om, van de vuurtoren naar het Groene woudgebied. Met dat tracé hebben de bewoners van Klaverlaan en Rozenlaan nooit moeite gehad. Daarom reageer den ze in november 2002 ook niet op de concept-uitvoerings module Schouwen-West. Later werden de plannen volgens de bewoners echter drastisch gewij zigd, waardoor ze er nu heel an ders tegenaan kijken. In de Ont werp Beheersvisie Natuurmonu ment Kop van Schouwen is spra ke van een fietspad over het vliegveld, langs de Kloosterweg tot de vuurtoren. Woonkwaliteit Een fietspad dat volgens de bewoners van Rozenlaan en Klaverlaan pal achter hun Advertentie *1 WALSTRAAT 199 VUSINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG huizen langs komt te lopen. En daar zijn de omwonenden bepaald niet blij mee. De woon kwaliteit van hun huizen, ge legen aan de rand van het zweefvliegveld, wordt bepaald door ruimte, rust en natuurbele ving. „De aanleg van een fietspad op zeer korte afstand van de per- ceelsgrenzen doet in hoge mate afbreuk aan de woonkwaliteit", schrijven de omwonenden in hun bezwaarschrift tegen de plannen. Een fietspad verstoort volgens de omwonenden de rust. „Waar fietsers kunnen komen, verschij nen ook van tijd tot tijd brom mers en scooters, zij het illegaal. En rond elk intensief gebruikt fietspad in een recreatieve omge ving ontstaat een probleem met zwerfvuil." Middelen om zwerfvuil of over- TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat het onder houd aan het openbaar groen anders vorm geven. Het mo notoon groen maakt plaats voor gevarieerde beplanting, plantsoenen zullen met meer zorg worden aangeplant, het maaibeleid gaat op de schop en ook het onderhoud aan bo men wordt geïntensiveerd. Een en ander is vastgelegd in een nieuw groenplan dat de ze maand wordt voorgelegd aan de raad. Een beter groen- beleid hoeft niet meer te kosten dan het oude. Voor de ko mende jaren heeft de dienst openbare werken een budget nodig van 3,52 miljoen euro. Voor dat geld heeft Terneu zen straks 64 vierkante meter goed onderhouden open baar groen per inwoner. Dat is twee keer zoveel als het landelijk gemiddelde. SAS VAN GENT - De stichting Vitaal Sas wil nog voor de zomervakantie de website www.sasvangent.nl in de lucht hebben, waarop belangstellenden de vorderingen van het project Vitaal Sas kunnen volgen. Tevens is het de bedoeling dat de site, die 15.000 euro kost, ook gebruik wordt om evenementen en activiteiten aan te kondigen. Tot voor kort had de toenmalige gemeente Sas van Gent een speciale website over het renoveringsproject, maar die is na de herindeling komen te vervallen. Ook de kwar taalnieuwsbrief werd niet meer uitgegeven. De website valt nu onder beheer van de stichting Vitaal Sas. GOES - J. Brand wordt de nieuwe rector van het Sint Wil- librordcollege in Goes. Hij is per 1 september de opvolger van F. van der Knaap, die algemeen directeur wordt van de Scholengroep Kwadrant in de regio Dongen-Ooster- hout. Brand (49) is oud-leerling van de school. Momenteel is hij interim-directeur bij de Academie voor Management van Avans Hogeschool in Den Bosch. Eerder werkte hij als do cent bij de sociale academie Markendaal in Breda en bij de afdelingen contractactiviteiten en personeel organi satie. De laatste jaren was hij interim-directeur bij de Bossche Academie voor Marketing Internationaal Ma nagement, de Academie voor Bouwkunde Civiele Tech niek en de Academie voor Management. MIDDELBURG - Voor het uitgeven van twee valse biljet ten van vijftig euro is gisteren in Middelburg een 25-jari- ge inwoner van Sint Maartensdijk veroordeeld tot tachtig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Politie rechter J. Hopmans nam in het vonnis mee dat de verdach te verboden wapens in zijn woning had. Het accent van de strafzaak lag op de valse bankbiljetten, die de man 21 december vorig jaar in Sint Maartensdijk kort achter el kaar in een café en een cafetaria had uitgegeven. De ver dachte ontkende dat hij op de hoogte was van het valse geld, maar voor de politierechter was het kraakhelder. „Het was heel gemakkelijk te zien en te voelen." Volgens de politierechter zou de verdachte het eigenlijk in de portemonnee moeten voelen, maar hij zag van een boete af omdat het gezin in een schuldsanering zit. Offi cier van Justitie R. Rammeloo had veertig uur werkstraf geëist. De politierechter ging daar overheen. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Met de overhan diging van een projectmap is gis teren het 'Maatjesproject' offici eel afgerond. Kinderen van ba sisscholen gingen het afgelopen jaar regelmatig op bezoek bij ouderen in een nabijgelegen zorgcentrum. Zorgnet Zeeland heeft het pro ject, dat werd gesubsidieerd door de provincie, samen met de betrokken scholen en zorgcen tra opgezet. Op drie plaatsen werd het uitge voerd: Vlissingen (zorgcentrum Ter Reede samen met de Franciscus- en de Sint Jozef school), Goes (Gasthuis samen met de Prof. dr. Kohnstamm- school) en IJzendijke (Huize Em- maus samen met Het Molenbol- werk). De achterliggende gedachte van het project is dat ouderen soms vanuit hun raam kinderen zien spelen, maar er doorgaans nooit direct contact mee hebben. In Goes bevindt de Kohnstamm- school zich bijvoorbeeld pal naast Het Gasthuis. Het afgelo pen jaar zijn diverse activiteiten op touw gezet, waardoor oud en jong elkaar regelmatig ontmoet ten. „We wilden dat er een klimaat zou ontstaan waarin de kinde ren eigenlijk vanzelf af en toe binnenlopen", zegt I. Baaijens van Zorgnet. Dat is volgens hem redelijk goed gelukt. „Al blijf het lastig in onze huidige maatschappij. Kinderen en hun begeleiders hebben tegenwoordig zulke vol- gëplande programma's, dat het vaak lastig is om daarop in te breken." Het is de bedoeling, ook nu het project officieel is afgerond, dat de kinderen en ouderen contact blijven onderhouden. Zorgnet heeft daarnaast een projectmap opgesteld met informatie, tips en ideeën voor scholen en zorgin stellingen die een soortgelijk project willen opzetten. De map werd gisteren tijdens een bijeen komst in zorgcentrum Ter Ree- de, bij wijze van afsluiting, ge presenteerd. I STREEKACTIVITEITEN SIRJANSLAND - Orchideeënexcursie Staatsbosbeheer, 19.00 uur, vertrek van af knotwiigendreef langs Weg door Dijk- water. (Advertentie) last door brommers en scooters te voorkomen zijn er niet, en al les bij elkaar vrezen de omwo nenden achteruitgang van de woonkwaliteit en daarmee ge paard gaande waardedaling van hun huizen. Overbodig Daar komt bij dat het gewraak te fietspad in de ogen van de om wonenden volstrekt overbodig is. „Overigens zijn wij van me ning dat er voldoende andere mogelijkheden zijn om per fiets van de Kloosterweg naar de Vuurtoren te komen." De bewoners van Klaverlaan en Rozenlaan besluiten hun brief met de opmerking dat zij ervan uitgaan dat de plannenmakers terugkeren op hun schreden en alsnog kiezen voor het vroegere tracé om het zweefvliegveld heen. Dus alle showroomkeukens moeten weg op de nieuwste showroomkeukens en apparatuur Natuurlijk kunt u gewoon uw nieuwe keuken geheel naar wens bij ons bestellen 10 JAAR ZEKERHEID www.keukenmarket.nl T 0165-510 600 Openingstijden ma t/m vr 9.30 lot 18.00. vrijdag koopavond, ia 10.00 tol 17.00 Rijksweg A17-afslag 21-Roosendaal Noord. Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel, rechts voor de afrit naar de A17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35