'IC 0MER 0 RDE L Koopje Voorzitter FOS legt functie neer 10 -40 K0 TING 3*H VINTERSPORT Reddingsstation zoekt dringend helden Duthler kleurt je dag Veerse Meer knapt op door ververskoker -F MODE Lot hogeschool na zomer duidelijk Showroom is geen dorpshuis Plan meer kinderfeestjes in Big S Milieubarometer voor 17 Zeeuwse minicampings zeeuwse almanak Streek voor ^«7 7 DUTHLER ilend ledental geeft Ginjaar niet meer gevoel voor alle ondernemers te spreken nee jaar cel jor dief tg: 0113-315649 i2C.nl r redactie® pzc.nl si4460 AA Goes wentie-exploitatie: lenMidden-Zeeland: 0113-315520; 5-Vlaanderen: 0114-372770; mal: 020-4562500. iderdag 24 juni 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Street One Bandolera Passport Angels Langstraat t Arnemuiden - tel. 0118-606200 editie Schouwen-Duiveland VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland weet pas na de zomer of zij daadwerkelijk bijna twaalf miljoen euro moet terugbetalen aan subsidies voor buitenlandse stu denten. Aanvankelijk zou de Tweede Kamer volgende week praten over de afwikkeling van de zogenoemde hbo-fraude en de bevindingen van de commissie-Schutte. Die adviseerde onder meer dat de HZ 11,8 miljoen dient terug te betalen, omdat een deel van de buitenlandse stu denten niet of nauwelijks onderwijs in Vlissingen volgde maar wel volledig werd vergoed door de rijksoverheid. De vorige week aangetreden staatssecretaris Rutte heeft uitstel gevraagd, omdat hij meer tijd nodig heeft om zich in te lezen in het complexe dossier. Bestuurs'voorzitter J. Mandos van de HZ heeft onlangs juist aangedrongen op spoedige duidelijkheid over de kwestie. De instelling be strijdt dat zij in strijd met de wet heeft gehandeld. NOORDGOUWE - Beheerder L. Dekker van het dorps huis in Noordgouwe stoort zich aan de mogelijke alterna tieven voor een gemeenschapscentrum die de gemeente heeft aangedragen. Dekker is vooral verbaasd dat de showroom van een plaatselijk autobedrijf nog steeds op de lijst prijkt. Er zou zijn toegezegd dat de garage als al ternatief werd geschrapt. Ook weerspreekt Dekker in een brief aan de raad de bewering in het ambtelijk rapport dat het dorpshuis 'matig' wordt gebruikt. Uit het over zicht dat ze heeft bijgevoegd blijkt dat het dorpshuis 33 uur per week is verhuurd aan vaste gebruikers. Daar naast zijn er nog vele losse activiteiten. Het dorpscafé is volgens Dekker evenmin een alternatief, omdat die drem pel voor veel mensen te hoog is en de eigenaar de jeugd tij dens koninginnedag liever niet binnen heeft. Het dorps huis van Noordgouwe is één van de locaties die de ge meente heeft onderzocht op nut en noodzaak, in verband met de bezuinigingen op accommodaties. BURGH-HAAMSTEDE - Kinderpartyservice Knorretje wil zijn activiteiten verplaatsen naar Big S. Daarmee hoopt het bedrijfje van R. van de Westeringh een bijdrage te kunnen leveren aan de instandhouding van de jeugd soos. Ze denkt onder meer aan het organiseren van kinder disco's voor basisschoolleerlingen. Ook wil Van de Weste ringh haar dansschool uit het sportcentrum naar de soos verplaatsen. Verder stelt ze voor het terrein rond Big S uit te breiden met een grotere speeltuin en een klein ter ras. Die ruimte zou zo eveneens beter kunnen worden be nut voor het houden van kinderfeestjes, stelt de Burghse zich voor. Ze heeft een verzoek daartoe ingediend bij de gemeente. De toekomst van de jeugdsoos staat onder druk door het nieuwe accommodatiebeleid van de gemeente. door René van Stee GROEDE - Zeventien minicam pings en één dagrecreatiebedrijf in Zeeland ontvingen gisteren een zogeheten milieubarometer. Dit keurmerk geeft aan dat de ei genaren op een milieubewuste wijze hun bedrijf runnen. In de praktijk betekent het dat de bedrijven spaarzaam omgaan met gas, water en elektriciteit. Daarnaast zijn het verminderen van kooldioxide-uitstoot en af- valproductie en het scheiden van afval criteria. Vorig jaar werden milieubarometers uitge reikt aan 32 Zeeuwse recreatie- bedrijven, waaronder aan acht minicampings en 24 'gewone' campings. Met de nieuwe certifi caathouders komt dit aantal nu op 51. Zeeland is hiermee koplo per in Nederland. Zowel milieuwethouder L. Wil le van Sluis als gedeputeerde J. Suurmond toonde zijn tevre denheid over het getoonde duur zame ondernemerschap. Suur mond verwacht desondanks hij niet dat de milieubarometer een verplicht keurmerk wordt. „Bij veel campings heeft het verwer ven van een dergelijke certifi caat geen invloed op de bedrijfs voering. Daarom heeft een ver plichting weinig zin. Niettemin is het wel zaak om milieube wust ondernemen zo veel moge lijk te stimuleren." Advertentie www.intersport.nl De gemeenteraadsleden van Sluis wilden deze week graag weten hoe en ivaar er bezui nigd zou worden op een verkeersveiligheidsproject. De verantwoordelijk gedepu teerde kwamnaar Waterland- kerkje voor uitleg en beant woording van vaak kritische vragen. Zo wilde de voorzitter van de- vergadering wel eens weten- hoe is besloten dat juist deze voorgestelde versoberingen de minste gevolgen hebben voor de streek. Alleen, dat ver woordde hij onbedoeld nét iets anders: „Wij willen weten welke streek het meeste ople vert." Tussen Toorop en Mondriaan, i Over Mies Elout-Drabbe 29,90 [Directiekamer kunstenaars uit de omgeving van Mies Elout-Drabbe vanavond vanaf 17.30 uur iGoesi pi Zonder verkoper 1 shopje goedkoper Aspergemenu met aspergesalade en asperges met of zonder zalm en aardbcientompouce €12,50 of €10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelbure.nl (Advertentie) Belangstellende opstappers kun nen zich aanmelden via 0111-653101 of 652004. door Ben Jansen KATSEVEER - Het Veerse Meer is aan de beterende hand. Dankzij de begin deze maand in gebruik genomen ververskoker door de Zandkreekdam is het zoutgehalte al flink gestegen. Staatssecretaris M. Schulz van Haegen van Verkeer en Waterstaat stel de het doorlaatmiddel, dat de naam Katse Heule heeft gekregen, gisteren officieel in gebruik. De ververskoker voert zout Oosterschelde- water aan en laat brak water uit het Veerse Meer lopen. Dat moet een eind maken aan de al jaren bestaande zorgen over het meer. Rijkswaterstaat Zeeland constateerde vijf tien jaar geleden al dat er iets moest gebeu ren aan de belabberde waterkwaliteit van het Veerse Meer. Vanuit de omringende pol ders komt zoet water, rijkelijk voorzien van meststoffen, op het meer terecht. Dat leidt onder meer tot zuurstofloosheid in de diep ere delen en weelderige groei van zeesla, die hinderlijk is voor watersporters en stank- overlast veroorzaakt wanneer de waterplan ten afsterven. Er is goede hoop dat de uit wisseling van water tussen Veerse Meer en Oosterschelde door middel van de betonnen kokers in de Zandkreekdam daaraan goed deels een einde maakt. De verbinding tussen beide wateren past in de aanbevelingen die vorig jaar zijn gedaan om ongewenste effecten van de Deltawer ken aan te pakken. Zoals gedeputeerde M. Kramer het zei: „Sinds we door de Deltawer ken het estuarium van de Rijn en de Maas hebben veranderd in een verzameling strikt van elkaar gescheiden compartimenten, heeft elk van die compartimenten wel een kwaaltje ontwikkeld. Het Volkerakmeer heeft zijn blauwalgen, de Oosterschelde zijn zanghonger, het Haringvliet zijn verontrei nigde bodem en het Hollands Diep wordt zo langzamerhand het Hollands Ondiep. Blijk baar kunnen die compartimenten niet tegen de nieuwe situatie zonder de dynamiek van het getij." Schulz van Elaegen erkende dat, maar het ging haar te ver de Deltawerken een grote vergissing te noemen. Ze vond het besluit de Deltawerken uit te voeren - zeker voor de tijd waarin de beslissing werd genomen - nog steeds goed te verdedigen. „Maar het is duidelijk dat we in de loop van de jaren nieuwe inzichten hebben verkre gen. Voortschrijdend inzicht bracht ons tot de conclusie dat dat juist in een delta de wa teren met elkaar in verbinding moeten •staan." Dames Vest In diverse kleuren va"34,-—q g5 Duthler blijft Je verrassen Modewarenhuis Duthler Goes mode voor dames, heren en kids teens en baby's Lange Vorststraat 6-8 - Tel. 0113-217269 donderdag koopavond - www.duthler.com ODELBURG - De rechtbank Middelburg heeft gisteren :26-jarige Terneuzenaar wo- iginbraken en winkeldiefstal- conform de eis twee jaar ge- genisstraf opgelegd. De Ter- ftzenaar is al jaren verslaafd ■harddrugs en heeft een fors Ifblad. De inbraken werden ld vorig jaar en begin dit jaar liemeuzen en omgeving ge legd. Aan gedupeerden moet 1217 euro vergoeden. (Advertentie) De 'prototype 1' vaart uit, met geheel links Izaak Breen. foto Dirk-Jan Gjeltema Minimaal vier mannen zijn no dig om bij een noodoproep te kunnen uitvaren. In de avond uren, 's nachts en de weekein den is dat geen probleem. Over dag is het maar net wie nog in de buurt is. Wie later komt, weet dat hij be schikbaar moet zijn voor een mo gelijke volgend appèl aan de an dere kant van de stormvloedke ring. „Je hebt allemaal wel eens een keer dat het niet uitkomt om welke reden dan ook, maar nu kan ik nog rekenen op een harde kern van vier, hooguit vijf man die hier altijd binnen het kwar tier kunnen zijn. En dat wil ik graag zo houden." Breen ziet zelf geen manier om de directe oproepbaarheid van opstappers te vergroten. „In het uiterste geval doet de KNRM een financiële compensatie naar de werkgever, maar daar gaat het vaak niet om. De baas kan zijn personeel niet missen. Kijk. als iemand ligt te verdrinken, dan praat daar niemand over. Maar als het gaat om de zoveel ste recreant met motorpech, dan geef je je mensen minder makke lijk weg. Ik kan dat best begrij pen, maar toch is dat ook een noodgeval!" Ferm decoupeerzaag 570 Watt. 3000 Slagen p/m. 4 Pendelstanden. Verstekzagen. O^O-^CF Art.nr. 038975 laatste twee jaar is het le- teruggelopen van 325 90leden. De ondememers- igmgen van Oosterland, rershaven en Zierikzee pet lidmaatschap van de opgezegd en Dreischor geen ondernemersvereni- peer nd dat de FOS alleen be- srecht heeft als vrijwel alle gmersverenigingen zijn sloten. Ik kan niet met de site praten namens alle on- liiersvereni gingen terwijl ïaiet zo is. Ik wil mezelf 's Lends recht in de spiegel aan aenkijken", zegt Ginjaar, erkent binnen het bestuur door Marcel Modde NEELTJE JANS - Komt het bo ven windkracht zeven, dan wordt schipper Izaiik Breen (51) onrustig. „Dat zit in de genen." Met waakzaamheid heeft dat niets te maken, bezweert de schipper van het reddingssta tion Noordland-Burghsluis op Neeltje Jans. „Wij zijn altijd pa raat. Zomer, winter, nacht, dag, weer of geen weer, het maakt geen verschil, er kan altijd iets gebeuren." De zuidwest negen die gisteren over Zeeland raasde, betekent voor de reddingsmaatschappij niet automatisch een piket dienst op de uitvalsbasis. Want ook al wordt recreanten afgera den met windkracht vijf of meer uit te varen, er zijn er altijd die de waarschuwingen aan hun laars lappen. Dat de schipper en twee van zijn bemanningsleden daar toch rondliepen, zegt alles over de kriebels die de storm in hen per soonlijk losmaakt. En dat ze toe vallig vrij waren! Vorige week klaagde Breen zijn nood over het gebrek aan nieu we opstappers. Ze zijn nauwe lijks nog te krijgen. De meesten werken tegenwoordig verder dan de maximaal gestelde straal van vijftien kilometer rond het KNRM-station. Werkgevers zijn er ook steeds minder happig op om hun personeel bij de minste of geringste calamiteit op Oos terschelde dan wel Noordzee te laten gaan. De reddingsmaat schappij is een wervingscampag ne begonnen, maar echt storm loopt het zeker nog niet. Het pro bleem van Noordland is een beetje de ligging. „Voor wat be treft de Noordzeekust en de Oos terschelde, ligt het station hart stikke centraal. Maar wat de werk- en woonomgeving be treft, is dit natuurlijk een uit hoek." Noordland-Burghsluis beschikt momenteel naast de beroeps- schipper over veertien vrijwilli- (Advertentie) ge opstappers. Twee krachten moesten onlangs, door over plaatsing door hun werkgever buiten het gebied, hun pieper noodgedwongen inleveren. Drie andere gedreven bemanningsle den naderen de leeftijd van 55 jaar en mogen vanaf dat mo ment (wettelijk bepaald voor vrijwilligers) niet meer worden ingezet. Nieuwe aanwas is dus hard nodig, benadrukt Breen. telita Lantinq JENSCHOUWEN - Wil- injaar stapt met onmiddel- ingang op als voorzitter Federatie Ondernemers gingen Schouwen-Duive- FOS). Ginjaar vertrekt om- i zijn ogen onvoldoende vlak voor de FOS is, nu lental steeds verder daalt. verschillend gedacht wordt over de te volgen koers. „Sommige bestuursleden zien het anders en willen eventueel doorgaan met vijftig leden. Maar ik geloof daar niet in. Ik ben altijd voor stander geweest van samen wer ken aan samenwerken." De FOS bestaat zevenenhalf jaar en had in de toptijd vierhon derd leden. De organisatie is be trokken bij tal van zaken die ei- landbreed spelen, zoals de So ciaal Economische Raad Schou wen-Duiveland, de nota Buiten gebied of veiligheid op het strand. „Ik heb het overleg al tijd als prettig ervaren. Het is ook absoluut niet mijn bedoe ling om de FOS te schaden. Ik heb alleen mijn consequenties getrokken." Waarom het ledental zo terug loopt is volgens Ginjaar niet hel der. „Als ik dat wist! Het is wel duidelijk dat ondernemersvere nigingen afhaken omdat sommi ge leden niet begrijpen wat de FOS toevoegt." Ginjaar blijft gewoon lid van de FOS. „Het is niet mijn bedoe ling om de FOS te schaden. Ik voel me alleen onvoldoende ge dragen door een deel van het be stuur en ondernemersverenigin gen." Ginjaar is twee jaar voor zitter geweest. Hij volgde D. Meulblok op, die vertrok omdat hij raadslid van de WD is ge worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33