kritiek op wijkplaatsen vogels ECHTE 'ZC PZC Twintigduizend kilometer op spekzolen UITVERKOOP Gimbrère Zware storm in juni is zeldzaam GroenLinks wil nieuw dorp bouwen aan Veerse Meer bil Gedupeerde agrariërs spreken van willekeur bij aanwijzing Igapanthusdag iKruiningen trijkconcert in ozentuin Kats ietstocht agenda %c EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN! ,,10 TOT 7Q%KORTING Expositie Auto schept fietser opzettelijk Werkstraf voor valse euro's Milieubarometer minicampings Maatjesproject officieel afgerond VERBOUWINGS UITVERKOOP Dat betekent 40% tot 70% korting Keukemarket donderdag 24 juni 2004 JnbPa arde kam ÜÜELBURG - De provincie de manier waarop de ge- sntc Tholen hoogwatervlucht- ulsen voor steltlopers heeft jjewezen nog eens kritisch lijken. Die toezegging deed deputeerde H. van Waveren wen tijdens een hoorzitting «het bestemmingsplan bui- iied. IUININGEN - Het Molenhof Rruiningen houdt vrijdag 2 :enzaterdag 3 juli haar Aga- sthusdagen agapanthus is een Afri- se lelie. Bezoekers kun- vragen stellen over verzor gen groei van de plant. Ook 'er bijzondere soorten te ioogschieten gZANDE - Op het buitenter- 1 van UNO in Ovezande s! zaterdag het Zeeuws Kam- oHischap Handboog Doel isten plaats. De wedstrijden innen om 11.00 uur. Om on teer 16.00 uur wordt de kam- cen gehuldigd. ÜTS - Het Strijkersensemble m de Zeeuwse Muziekschool salt zaterdag op in de Zeeuw- 1 (Rozentuin in Kats. Naast het I ptreden zijn in de tuin verschil de kunstobjecten te bewonde- Het concert begint om 10O uur IS - Vereniging Groei en l'oei afdeling Goes en omstre- m houdt zaterdag een fiets- jcht. De tocht voert langs tui en van leden van de vereni ng. De tocht begint om 10.00 redactie BEVELANDENTTHOLEN Stationspark 28 fostbus31 WO AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 WO AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 I E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl I E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: "10-0231231 I °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur In dat plan heeft de gemeente en kele landbouwgebieden dichtbij de Oosterschelde aangewezen als gebied waar de vogels ruim baan moeten krijgen om neer te strijken bij hoog water. Dat heeft consequenties voor de boe ren. Zo komen er beperkingen voor het gebruik van afdekfolie en zijn permanente hoge gewas sen uit den boze. Enkele agrariërs, daarin ge steund door de ZLTO, betoog den gisteren tegen het plan, dat hen naar eigen zeggen beperkt in hun mogelijkheden. Ze stel den dat de gemeente Tholen de zones nogal willekeurig heeft aangewezen. Eén van de klagers sprak zelfs van 'nattevinger- werk'. Een woordvoerder van de gemeente bestreed die visie. Vol gens hem zijn de cijfers van het Rijksinstituut Kust en Zee (RIKZ) betrouwbaar. Hij gaf toe dat niet elk perceel afzonderlijk is onderzocht op de aanwezig heid van de vogels, maar dat naar grotere stroken is gekeken. Eén. van de agrariërs vroeg om een nieuw onderzoek, waarin wel op elk perceel wordt geme ten, maar dat idee vond gedepu teerde Van Waveren, gezien de tijd die dat zou kosten, te ver gaan. Hij beloofde wel dat de provincie de wijze waarop de ge meente de zones heeft aangewe zen nog eens kritisch onder de loep zal nemen. Overigens heeft de Provinciale Commissie Omge vingsbeleid (PCO) het college van Gedeputeerde Staten gead viseerd om de bezwaren onge grond te verklaren. Een ander bezwaar kwam van een varkenshouder uit Woens- drecht die aan de Zuiddijk in Sint Philipsland gronden heeft aangekocht om een nieuwe var kensstal te bouwen, maar dat van de gemeente niet mag. De ondernemer was voorheen geves tigd in Helmond, maar moest daar vertrekken vanwege de ont wikkelen van een Vinex-locatie. Zijn plan om zowel in Woens- drecht als Sint Philipsland een nieuw bedrijf op te zetten, dreigt nu in het water te vallen. De advocaat van de varkenshou der betoogde gisteren dat het om een zogeheten knelgeval gaat en dat de gemeente daarom moet meewerken aan de vesti ging in Sint Philipsland. Ongunstig De gemeente ontkent dat en ook de PCO velt een voor de onderne mer ongunstig oordeel. Zijn hoop is nu gevestigd op Gedepu teerde Staten. Die nemen alle be zwaren de komende weken nog eens onder de loep. STREEKACTIVITEITEN DLIJNSPLAAT - Proefboerderij De 4*hoeve. 9.00-22.00 uur: Open dag; KIES - Grote Markt, Oostsingel. 100-21.00 uur: Braderie, «achtscentrum Hollandsche Hoeve. Demonstratie oude ambach- ANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur aorensoos; WELLE Complex Groenewoud, wibad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen ■carapatienten. SDeLinge. 18.10 uur: start en finish Kid-wandelvierdaagse; sVroone, 19,45 uur: Slotavond NBvP; IWADENDAMME - Kwekerij Het Groe- Weegje, 10.00-17.00 uur: open voor Mek; tienhof. 10.00-17.00 uur: Vlindertuin, tfdeltuinen met orangerieplanten en fierpartijen geopend voor publiek; SINTMAARTENSDIJK Gemeente- S, 19.30 uur: Vergadering commissie jemeen bestuur; LAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Olesiertuin geopend voor publiek; EMELDINGE - Dorpshuis De Wemel, MO uur Sociëteit en sjoelen; ERSEKE Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljarten in de hal; 14.30 uur: Welfare. Adrie Timmerman loopt altijd een hoog tempo. „Als ik langzaam loop. krijg ik last van mijn spieren." door Frank Balkenende GOES - Eigenlijk is hij niet graag thuis en aan winkelen heeft 'ie ook een broer tje dood. Dus werd vrijgezel Adrie Tim merman uit Goes ruim twintig jaar gele den lid van de Zeeuwse Wandelsport Bond. Lekker de paden op en de lanen in. Als er ergens een'tocht of een vier daagse is, zelfs als het pijpenstelen re gent of sneeuwt, Adrie loopt 'm. Zo is in twee decennia een halve aardbol onder zijn voeten doorgegaan. Want met een rondje Walcheren noteerde Adrie afgelo pen weekeinde de 20.000ste kilometer in zijn wandelboekje. „Ach ja, het is een aardigheidje hè." Adrie is 53 jaar en verdient zijn boter ham bij het productie-, hoveniers- en toeleveringsbedrijf De Betho in Goes. Vroeger heette dat de sociale werk plaats. Hij werkt op de inpakafdeling. „We pakken tubes lijm in en die gaan dan weer terug naar de Bisonkit. Soms sta ik ook wel eens aan de machine, die zorgt dat er plastic om het doosje komt. Ik vind het best leuk werk." Hij is nu een beetje de sportieve held van de inpakafdeling. Zijn collega's zijn apetrots op hem. Bij de Betho be gon ook zijn wandelcarrière. „Dat was een rondje Goes, een kilometer op vijf. Ik vond het leuk, lekker buiten. Ik ben een echt buitenmens, maar ik loop lie ver dan dat ik in de tuin werk. Ik schof fel wel eens hoor, en als ik het beu. stop ik gewoon. Ik ben mijn eigen baas hè." Er gaat bijna geen weekeinde voorbij of Adrie wandelt een dorpentocht of een vierdaagse. Hij mag altijd meerijden met 'die van Geluk', de buschauffeur uit Kapelle, die ook lid is van de wan delsportbond. „Tja, en als hij op de bus zit, dan pak ik de trein." Soms moet Adrie namelijk ver weg. Naar de vier daagse in Nijmegen, die hij zelden laat schieten en altijd heeft uitgelopen, of die in Apeldoorn. Daar verblijft hij dan in een gastgezin. „Alleen Nijmegen loop ik dit jaar niet. Ik was te laat met mijn inschrijving. Ach, er komen nog genoeg vierdaagses." Outfit Hoe bereidt hij zich voor op deze mon- stertochten, waarin deelnemers sneuve len door blaren en blessures? „Ik bouw het jaar op, ik begin meestal met tien ki lometer per dag en gaande het seizoen wordt dat dertig of veertig kilometer." Een professionele outfit, trendy schoe nen of isotone sportdrankjes zijn aan Adrie niet besteed. Geen modern gedoe zeg. Hij draagt ge woon een shirt, een jasje, een spijker broek en als schoeisel al jaar en dag een paar beige instappers met spekzolen. Zijn huidige set schoenen is nog maar het derde stel in deze modelserie. Met drie paar instappers heeft hij dus 20.000 kilometer afgelegd. Ze zijn vol gens Adrie net zo goed als gelgevulde sneakers van tweehonderd euro, en slij ten doen ze ook niet snel. „Ik loop ze echt op hoor, tot er geen zool meer on der zit. Het zijn goeie schoenen, ik heb nooit blaren, nooit zere voeten." Behalve van de Zeeuwse Wandelsport Bond is Adrie ook lid van de KNBLO, afdeling Brabant-Zeeland. De leden gaan vaak samen op pad. Het reisje naar een dagtocht in België - „gaan we met z'n allen met de bus en het is niet eens duur" - wordt zo een gezellige boel. Maar in een groepje lopen, daar heeft hij een hekel aan. Nu is Adrie de Zoef de Haas onder de wandelaars. „De mees te wandelaars zijn mij te langzaam. Ik moet gewoon tempo lopen, anders krijg ik last van mijn spieren. Ik ben de groep bijna altijd vooruit. Dan stop ik bij een tentje, drink wat, eet mijn boterhamme tjes en hupsakee.... De rest komt dan net bij het cafeetje aan. Iedereen zegt dan: Adrie, dat hou je niet vol. Nou dus wel hè." foto Willem Mieras Het walhalla van een ware wandelaar blijft de vierdaagse in Nijmegen. Negen keer heeft Adrie de slijtageslag door staan. „Het is zo'n ontzettend mooie tocht. Het is allemaal zo groot, zoveel mensen. En die moedigen je aan: kom op, het gaat goed, en dat soort dingen. Een leuk sfeertje hoor. Je krijgt ook bloemen bij de finish. Tja, wat je moet je ermee, ik kan ze niet mee naar huis nemen, dan zijn ze al verwelkt. Dus geef ik dat boeket maar aan iemand in een invalidewagentje. Die is er dan weer blij mee." Medailles Thuis heeft hij een doos vol medailles en 24 wandelsportboekjes waarin de ki- lometrage keurig is bijgehouden en de prestaties zijn afgestempeld door orga nisatiecomités. Meestal plakt hij er een sticker van een wandeltocht bij. Een paar weken terug stond er, na een tippel door Borsele, plotseling 19.999 kilometer. Met een mars over Walcheren doorbrak hij afge lopen zaterdag de magische grens. Geen reden om nu Stoffel de Schildpad uit te gaan hangen. Adrie heeft nog puf en nog dromen. „Het liefst zou ik een mooie wandeltocht door Oostenrijk lo pen, lekker die bergen op en af. Maar ja, daar komt nooit niks van. Het is al twintig jaar geleden dat ik op vakantie ben geweest. Daarom ga ik nu een week je naar Valkenburg. Ook leuk hoor." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Aanleg van een nieuw dorp voor drie- tot vierduizend inwoners bij het te sluiten vliegveld Midden-Zee land. Vorming van een tweede re creatie-as langs de Midden-Zee landroute, met vertakkingen op Schouwen-Duiveland en Walche ren. Dat zijn twee kernpunten uit een nota van GroenLinks met ideeën voor het nieuwe pro vinciale Omgevingsplan. Geen luchtfietserij, zegt partij leider en Statenlid Marten Wier- sma, 'maar we willen er een dis cussie over het maken van échte keuze mee op gang brengen.' GroenLinks kiest voor ontwik keling van de groen-blauwe oa se, met inbegrip van industrie en bedrijvigheid. Volgens Wiers- (Advertentie) WALSTRAAT 199 VLISINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG ma belijdt iedereen die groen-blauwe koers, zonder ech ter de daarvoor noodzakelijke stappen te zetten. „Ruimte reser veren voor vernieuwing, een paar risico's durven lopen en willen ontwikkelen." Bewust geeft GroenLinks in de nota een aantal concrete voor beelden. Dat maakt het ook voor de 'gewone burger' makke lijker een mening te vormen. „Misschien lopen we wel een paar passen voor de muziek uit, maar dat horen we dan wel", be toogt Wiersma. Opmerkelijk is het idee voor de bouw van Oostenstein, doip bij het Veerse Meer, Met alle typen woningen, kerk, school en win- kel(s) en een deel van het vlieg veld als bedrijfsterrein. Het plan komt aan enkele wensen tege moet en lost problemen op, on derstreept Wiersma. „Je kunt de ontsluiting van de zuidelijke Veerse-Meerkant verbeteren. Middelburg hoeft niet zo nodig aan het water, want Oostenstein biedt die kans. Het geeft ook een oplossing voor het naderende ruimtegebrek van Goes en het is heel goed mogelijk bij het dorp recreatie te ontwikkelen." De druk op de recreatie-as in de kuststrook is groot. Het ontwik kelen van een tweede as kan daar wat aan doen, meent Groen Links. De Midden-Zeelandroute Zierikzee-Goes staat daarbij cen traal. Wiersma: „Je hebt meteen een motief om het vrachtverkeer te ontmoedigen en geeft ruimte aan ondernemers. We zijn ook geïnspireerd door ondernemers met plannen." Hij noemt een congrescentrum en een zeeaqua rium langs de Deltaweg, een nieuwe wormenkwekerij en een duikcentrum oostelijk van de Zeelandbrug. „Je kunt ook den ken aan een watersportboule vard bij Bruinisse. En de zuid kust van Schouwen als natuur- boulevard." In de nota werpt GroenLinks nog andere balletjes op, zoals: versterking van Oost-Zeeuws- GOES - Op de kruising Westhavendijk met de Ringbaan West in Goes is dinsdagavond een 18-jarige fietser ge schept. De dader, die vermoedelijk in een Opel Tigra reed, is doorgereden. Het slachtoffer stopte rond kwart voor elf voor een niet werkend fietserstoplicht om de auto voorrang te verlenen. De automobilist gebaarde echter dat de fietser door kon rijden. Toen het slachtoffer dat deed, gaf de automobilist gas en reed hem hem aan. De fietser werd ter controle naar het Oosterschelde-zieken- huis gebracht. Hij hield geen letsel over aan het ongeval. MIDDELBURG - Voor het uitgeven van twee valse biljet ten van vijftig euro is gisteren in Middelburg een 25-jari- ge inwoner van Sint Maartensdijk veroordeeld tot tachtig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Politie rechter J. Hopmans nam in het vonnis mee dat de verdach te verboden wapens in zijn woning had. Het accent van de strafzaak lag op de valse bankbiljetten, die de man 21 decembW vorig jaar in Sint Maartensdijk kort achter el kaar in een café en een cafetaria had uitgegeven. De ver dachte ontkende dat hij op de hoogte was van het valse geld, maar voor de politierechter was het kraakhelder. „Het was heel gemakkelijk te zien en te voelen." Volgens de rechter zou de verdachte het eigenlijk in de portemon nee moeten voelen, maar hij zag van een boete af omdat het gezin in een schuldsanering zit. Officier van Justitie R. Rammeloo had veertig uur werkstraf geëist. GROEDE - Zeventien minicampings en één dagrecreatie- bedrijf in Zeeland ontvingen gisteren een zogeheten mi lieubarometer. Dit keurmerk geeft aan dat de eigenaren op een milieubewuste wijze hun bedrijf runnen. In de praktijk betekent het dat de bedrijven spaarzaam om gaan met gas, water en elektriciteit. Daarnaast zijn het verminderen van kooldioxide-uitstoot en afvalproductie en het scheiden van afval criteria voor het al dan niet be machtigen van het certificaat. Vorig jaar werden milieu barometers uitgereikt aan 32 Zeeuwse recreatiebedrijven, waaronder aan acht minicampings en 24 'gewone' cam pings. Met de nieuwe certificaathouders komt dit aantal nu op 51. Zeeland is hiermee Gelderland voorbijgestoken en daardoor koploper in Nederland. VLISSINGEN - Met de overhandiging van een project map is gisteren het 'Maatjesproject' officieel afgerond. Kinderen van basisscholen gingen het afgelopen jaar re gelmatig op bezoek bij ouderen in een nabijgelegen zorg centrum. Zorgnet Zeeland heeft het project, dat werd ge subsidieerd door de provincie, samen met de betrokken scholen en zorgcentra opgezet. Op drie plaatsen werd het uitgevoerd: Vlissingen (zorgcentrum Ter Reede samen met de Franciscus- en de Sint Jozefschool), Goes (Gast huis samen met de Prof. dr. Kohnstammschool) en IJzen- dijke (Huize Emmaus samen met Het Molenbolwerk). De achterliggende gedachte van het project is dat oude ren soms vanuit hun raam kinderen zien spelen, maar er doorgaans nooit direct contact mee hebben. De map werd gisteren tijdens een bijeenkomst in zorgcentrum Ter Ree- de, bij wijze van afsluiting, gepresenteerd. door Rinus Antonisse RITTHEM - Een zware storm rond windkracht 9 is in Zeeland in het begin van de zomer een grote zeldzaamheid. Weerman Jos Broeke van Meteo Zeeland vindt het bovendien bijzonder dat de zomerstorm van gisteren vrij lang in volle hevigheid woedde, met een doorloop naar vandaag, 's Zomers zijn stormen doorgaans van kortere duur en minder hevig. „Zeker buitengaats was het re gelmatig windkracht 9, met de zwaarste windstoten tot 118 ki lometer per uur. Dat is zeer zwa re stoim. Maar ook op het meet punt in Vlissingen kwamen windstoten voor van meer dan 100 kilometer per uur", vertelt Broeke. „Trouwens, meer land inwaarts ook. De zware wind zat over de hele provincie." Windkracht 7 tot 8 is in de zo mer langs de Zeeuwse kust geen bijzonderheid, stelt de weer man. Langdurig windkracht 9 wél; rond acht uur gisteravond traden op de Vlakte van de Raan voor de Westerschelde nog windstoten op van 24 meter per seconde, wat dichtbij wind kracht 10 komt. „Meestal duren zomerstormen een uur of zes en zijn dan voor bij. Deze depressie trekt lang zaam de Noordzee over en het windveld blijft bij ons hangen", aldus Broeke. Hij verwacht dat de wind pas in de loop van van daag afzakt naar meer zomerse ki-acht. Pluspunt is dat de storm in een vroeg stadium werd ontdekt. Zo kon het KNMI tijdig een weei-a- larm laten uitgaan. Broeke: „We zagen het ding dagen geleden al aankomen. Heel vaak willen zo mei'stormen nogal eens onver wacht opduiken. Gelukkig zijn de computermodellen de laatste jaren ook verbeterd." Spoken De meeste stoi'men komen voor in de periode oktober-april. Toch kan het in het zomerhalf jaar wel flink spoken. Uitschie ters deden zich tot nu toe echter met name in mei en augustus voor; de junistorm van 2004 is dus zeer opmerkelijk. Het was in feite een mei-storm in 1860 die de stoot gaf tot op richting van een stormwaarschu- wingsdienst. Pas in mei 2000 werd die storm overtroffen. De ze zogenaamde Lweelingstorm koei'ste via het Kanaal naar de Zeeuwse kust. Bij Vlissingen werden windstoten gemeten tot 151 kilometer per uur, een re cord. Vlaanderen als woon- en recrea tiegebied voor Antwerpen; om vorming van het Kanaal door Walchei'en tot veelvormig re creatiegebied, met natuurfunc ties; mogelijkheden scheppen voor aquacultuur op Tholen. Voor de langere termijn is er het voorstel om de stormvloedke ring te verplaatsen naar het oos ten van de Oostei'schelde, om te voorkomen dat de zandhonger van de zeearm een ondiepe plas maakt. „We moeten eens reke nen wat het verlies aan natuur waarden kost en wat het onder houd van de stormvloedkering en aanpak van de zandhonger kosten", stelt Wiei'sma. (Advertentie) GOES - In het Artistieke Hoek je in Goes is vanaf morgen een expositie te zien van verschillen de kunstenaars. De tentoonstel ling in de winkel duui't tot zatei'- dag. Dus alle showroomkeukens moeten weg op de nieuwste showroomkeukens en apparatuur. Natuurlijk kunt u gewoon uw nieuwe keuken geheel naar wens bij ons bestellen 10 JAAR ZEKERHEID www.keukenmarket.nl T0165-510600 Openingstijden ma t/m vr 9.30 tot 18.00, vrijdag koopavond, za 10 00 tot 17.00 Rijksweg A17-afslag 21-Roosendaal Noord. Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel, rechts voor de afrit naar de Al 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31