PZC Thermphos versterkt marktpositie Zorgen Atofina over Sloecentrale ZLM boekt recordwinst in 2003 Nieuw touwtje voor tussen de tanden Prijzenoorlog in supers lijkt voorbij 27 Onderzoek Dow naar Zwitserland KvK en Syntens werken samen Sms moet voor iedereen goedkoper Flinke winststijging FedEx Chemiebedrijf stelt vragen over eventuele gevolgen voor de veiligheid Vertrouwen consument licht gestegen Alleen bij echte drukte wordt het koptelefoontje opgezet factie: 0113-315649 ww.pzc.nl :.mall;fedactie@ pzc.nl jjslbus 31,4460 AA Goes yvertentie-exploitatie: \oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; •»euws-Vlaanderen: 0114-372770; Vationaal: 020-4562500. donderdag 24 juni 2004 TERNEUZEN - Dow Chemical Benelux in Terneuzen ver plaatst een deel van de afdeling onderzoek en ontwikke ling naar Zwitserland. Daarmee gaan dertien arbeids plaatsen verloren. De verhuizing is het gevolg van een mondiale reorganisa tie bij het chemieconcern. Wereldwijd vervallen er drie duizend arbeidsplaatsen, in Terneuzen worden negentig arbeidsplaatsen geschrapt. De dertien van de afdeling on derzoek en ontwikkeling zijn daarbij inbegrepen. De re den dat Dow een deel van de onderzoeksafdeling ver huisd, heeft volgens woordvoerder F. Neve te maken met efficiency en businessvoordeel. „Het maakt voor het be drijf niet uit waar de afdeling precies is gevestigd." MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel voor Zee land en Syntens tekenen vandaag een overeenkomst waar in ze afspreken meer te gaan samenwerken. Verder staat er in dat beide organisaties op zoek gaan naar een geza menlijke huisvesting. In de overeenkomst staat verder dat de Kamer net gestar te of gevestigde ondernemers met specifieke vragen over innovatie gaat doorverwijzen naar Syntens. Andersom verwijst Syntens intensiever ondernemers door met vra gen over internationale handel of bedrijfsoverdracht. Ook worden er meer gezamenlijke activiteiten opgezet zoals spreekuren en bijeenkomsten. DEN HAAG - Het versturen van een sms-bericht moet ook goedkoper worden voor mensen die een abonnement hebben met hun mobiele telefoon. Dat heeft de Consumen tenbond gisteren laten weten. De afgelopen dagen zijn de kosten voor korte tekstberichten flink omlaag gegaan voor mensen met een prepaidkaart (zonder abonnement). De Consumentenbond dreigt de telecomwaakhond Opta en mededingingsautoriteit NMa in te schakelen als de kos ten niet omlaag gaan bij abonnementen. ANP MEMPHIS - De Amerikaans^ pakketvervoerder FedEx Corporation heeft in het laatste kwartaal van het eind mei afgelopen boekjaar een stijging van de nettowinst ge boekt met 47 procent tot 412 miljoen dollar. De omzet groeide met 21 procent tot 7,04 miljard dollar. Over het hele boekjaar ging de winst slechts licht omhoog van 830 tot 840 miljoen dollar bij een omzetgroei van 10 procent tot 24,7 miljard dollar. FedEx is optimistisch over het lopende boekjaar en gaf winstverwachtingen die boven de schattingen van analisten liggen. ANP door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Thermphos In ternational in Vlissingen neemt twee Britse fabrieken over van het Franse Rhodia. De bedrij ven, met in totaal 270 medewer kers, maken fosfaten voor voe dingsmiddelen. Financiële de tails over de aankoop geven bei de concerns niet prijs. Rhodia laat wel weten dat de verkoop van de fosforactivitei- ten in het Verenigd Koninkrijk bijdraagt aan de 800 miljoen eu ro die het dit jaar wil ophalen door onderdelen af te stoten Het Franse chemieconcern heeft het geld hard nodig om finan cieel weer gezond te worden. Het leed vorig jaar een nettover lies van 1,35 miljard euro. Saillant detail is dat Thermphos nu onderdelen overneemt van het concern dat ruim vier jaar geleden nog van plan was Thermphos op te kopen. „Zo hard kan het gaan", reageert di rectielid H. Capello van Therm phos International. In de twee Britse fabrieken wor den fosfaten gemaakt voor het gebruik in voedingsmiddelen. Ze zorgen onder andere voor de structuur, smaak en kleur van bijvoorbeeld gebak, kaas, vlees en vis. „Op dat gebied waren we op de Europese markt niet sterk", zegt Capello. „We maakten wat van dat soort fosfaten in Vlissin gen en Duitsland. We zijn er wel heel sterk mee in Argentinië. Door deze overname behoren we tot de top twee in Europa." De overname verstevigt ook de positie van de fabriek in Vlissin gen. „De grondstof die in de En gelse fabrieken wordt gebruikt, wordt in Vlissingen geprodu ceerd." De overname vergroot het perso neelsbestand aanzienlijk. Bij Thermphos - met vestigingen in Nederland, Duitsland, Argenti nië, China en nu ook Verenigd Koninkrijk - werken zo'n 1200 mensen. Een kleine 500 werkt in Vlissingen. De aankoop past in de strategie van Thermphos om binnen acht jaar door te dringen tot de top twee ter wereld van producen ten van fosfaten en fosfaatver bindingen. Thermphos is nu de vierde producent ter wereld. Om die wereldtop te bereiken, is vervaardiging van fosfor alleen niet genoeg. Het is net zo belang rijk te penetreren in de markt van halffabrikaten om de pro ductie en dus het voortbestaan van de onderneming zeker te stellen. Thermphos schuift op van pri mair fosforproducent naar een concern dat steeds meer fosfor afgeleide grondstoffen maakt voor onder meer levens- en was middelen. Overnamepad In een interview met de PZC in 2001 liet de directie al weten dat het bedrijf op overnamepad gaat. De eerste stappen waren toen al gezet. Zo kocht Therm phos in juli 2000 de productieca paciteit van grondstoffen voor wasmiddelen van het Zweedse Kemira Kemi AB. In februan 2001 maakte het con cern bekend een deel van de pro ducten van het Duitse Chemi sche Werke Piesteritz (CWP) on der zijn eigen naam te gaan ver kopen. Het betreft natrium-, ka lium- en ammoniumfosfaten, die onder meer worden gebruikt voor metaal- en waterbehande ling en levensmiddelen. De derde grote acquisitie sinds het bedrijf op eigen benen staat (eind 1999), volgde in 2001 met de overname van de fosforactivi- teiten van het Franse Atofina. Het gaat om de productie van chemicaliën die worden ge bruikt in producten voor gewas beschermingsmiddelen, metaal bewerking en toevoegingen voor de waterbehandeling en de voe dingsmiddelenindustrie. De aankoop nu van de fosfaatbe- drijven van Rhodia versterkt ook de financiële positie van Thermphos. Vorig jaar bedroeg de omzet driehonderd miljoen euro. De omzet van de fabrieken in Engeland ligt om en nabij de 75 miljoen. Capello verwacht dat de omzet dit jaar uitstijgt tot boven de 400 miljoen euro. Uuur technisch bekeken is er nogal wat aan te merken op de mens. Op Ml ontwerp als geheel. Het kan veel. Pianospelen, voor- en achteruit bewe en, een mop begrijpen en iemand een Maai om zijn oren geven. De mens is de 'Male robot, ware het niet dat hij moe *Wdt, kou kan vatten en zijn tanden moet poetsen. Dat is zo'n verbazend detail. Ver voor Ml hele product afgeschreven wordt, is Mt op dit onderdeel al rot. Het gebit. °at is een fout in het ontwerp. Een fout 2°als ook hardnekkig telkens opnieuw J'Mdt gemaakt bij fietsen. Lang voor fiets versleten is, is het achterlicht al stuk. Gewoonlijk wordt snelle slijtage van Mt mensengebit niet toegeschreven aaneen flagrante ontwerpfout maar aan eigen schuld. Had je maar beter moeten poetsen. O ja? Nieuw inzicht: poetsen is niet altijd slim. Na het drin ken van een glas frisdrank zijn tanden zo slap als kwalletjes in de branding. De borstel ragt het glazuur er zo af. Men vermoedt dat het glazuur op kin dertandjes de laatste jaren sneller slijt doordat kinderen elk kwartier van de dag een slok fris nemen en dan voor het slapen gaan hun veel te weke tandjes poetsen die niet tegen de tandenborstel kunnen. Ja, geef de frisdrank maar de schuld. Maar het is gewoon inferieur materiaal waar onze tanden van ge maakt zijn. We zijn plaatselijk gehandi capt en aangewezen op hulpmiddelen en de tandarts. Per jaar geven we ongeveer 200 miljoen euro uit aan spullen voor gebitsverzor ging en mondhygiëne. De helft daarvan besteden we aan tandpasta en 45 mil joen euro aan tandenborstels. De rest gaat op aan verfijnd gereedschap dat maar een klein deel van de bevolking gebruikt. Flosdraad bijvoorbeeld. Dun draad dat tussen de tanden door getrok ken w ordt. Men heeft er twee handen bij nodig en een van die handen duikt helemaal de mond in om het uiteinde van de draad te kunnen vasthouden. Wie denkt dat hij mooi is moet zichzelf eens goed bekijken in de spiegel tijdens het flossen. Het is niet echt ingeburgerd, dat flos sen, maar er zijn wereldwijd toch zo veel flossers dat het loont om voor al die verschillende spleten tussen de tan den verschillend draad aan te bieden. Jordan heeft een klosje draad dat men tape noemt; easy slide. Band dat niet rafelt. Veel mensen vin den rafeldraad vervelend en vies. Maar er is ook Jordan rafeldraad dat eerst nat gemaakt moet worden op de tong opdat het wat uitzet en zo in wijdere spleten tussen tanden zijn werk doel. De Miracle is een variant. Een flos- draadje in een harpvormig houdertje dat aan een steel geklikt wordt. Er zijn meer van dit soort harpjes met flos draad, maar Jordan zegt dat zijn sys teem met verwisselbare draadhouder- tjes een vernieuwing is. Het valt onmiddellijk op, het draadje staat niet strak, maar hangt slap tussen het harpje. Jordan: dat is om het om tand of kies te kunnen slingeren, het is onderzocht, deze spanning is precies de juiste. Nog iets valt op. Het draadje rafelt al na je eerste spleet zo erg dat je bang bent je hele gebit rond niet te halen met een draadje. Jordan: klopt, het ra felt, maar er zijn mensen die er toch meerdere flosbeurten mee doen, ande ren nemen elke dag een nieuw draadje. En dan lacht Jordan aan de telefoon: dat hebben wij ook het liefst natuur lijk. Pret voor fabrikant en drogist: twintig losse flosjes om op de steel te klikken kosten samen 4 euro. Serieus flossen gaat 72 euro per jaar kosten. Nog geen geld als je weet dat het geweldig helpt, flossen. Maar weten we dat? De tand arts zegt het, maar hoe weet hij het? Er is tot mijn verbazing in de hele wereld geen echt overtuigend bewijs voor te vinden. Maar kwaad kan het vast niet. En een tandenstoker doet het ook. Dat wist het primitieve ontwerp van de mens in de prehistorie al. Wouter Klootwijk 100RBURG - De consumenten in Nederland hebben in juni iets wer vertrouwen gekregen in de wonomie. De stemming onder endernemers in de industrie is nauwelijks veranderd, zo heeft bet Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) gisteren bekendge maakt. N'og altijd zijn de pessimisten rader de consumenten ruim in meerderheid, maar in de afge- 'pen periode is hun aantal wat ;«lonken. In juni waren er 33 procent meer pessimisten dan optimisten tegen 39 procent in mei, Vergeleken met de laatste res maanden van 2003 kwam bet consumentenvertrouwen in eet eerste halfjaar van 2004 uit opeen hoger niveau. In februari deed zich een flinke stijging 'oor, waarna de stemming nage noeg stabiel bleef.De verbete ring ten opzichte van de laatste res maanden van 2003 komt doordat consumenten minder somber zijn over de economie in "et algemeen. Het betekent niet dat zij ook een grotere koopbe reidheid aan de dag leggen. Die bgt nog steeds op hetzelfde lage ®veau als in 2003. Volgens het CBS is dat geen on gewoon verschijnsel. Ook na de dieptepunten in begin jaren jachtig en negentig bleek eerst tel vertrouwen in de economie !°e te nemen. Pas ongeveer een iaar later verbeterde ook de koopbereidheid. ANP Riek Pais: van alle gemakken voorzien. door Raymond de Frel OOSTBURG - Wie veel achter de com puter zit, loopt het risico een 'muisarm' te krijgen. Maar bestaat er ook zoiets als een telefoonarm? Receptioniste Riek Pais van de gemeente Sluis moet het antwoord schuldig blijven. Zij heeft er in ieder geval geen last van. Hoewel ze over een draadloze headset beschikt, wat hoornloos telefoneren mo gelijk maakt, laat Pais (51) het koptele- foontje liever liggen. „Alleen als het echt druk is, zet ik dat apparaatje op. Maar liever niet, want dat ding wordt zo warm aan je hoofd. Ik geef toch de voorkeur aan telefoneren met de hoorn aan mijn oor. Dan zien mensen tenmin ste dat je aan het bellen bent. Met zo'n headset is dat niet duidelijk, dus begin nen mensen aan de balie vaak gewoon tegen je te praten", vertelt ze. Samen met haar collega's Riet de Sutter en Talitha de Smit is Pais het eerste aan spreekpunt van de gemeente Sluis. Zo wel telefonisch als face-to-face aan de balie in het gemeentehuis in Oostburg. Eigenlijk heeft een receptioniste niet zo heel veel nodig. Communiceren, daar gaat het voornamelijk om. En wat is dan onontbeerlijk? Een telefoon - voor zien van talloze knopjes om door te schakelen -, een computer, materiaal om de beste werkhouding aan te nemen en last but not least; rust en overzicht. Echte agressievelingen heeft Pais nog nooit aan de balie gehad, maar voor het geval het toch een keer uit de hand foto Peter Nicolai mocht lopen; een druk op een rood alarmknopje zorgt ervoor dat 'de sterk ste mannen van de gemeente Sluis' zo snel mogelijk te hulp schieten. Pais is dus van vrijwel alle gemakken voor zien. Zelfs voor een bakje troost hoeft ze niet te zorgen. „De bode zorgt er al tijd voor dat we koffie krijgen, want je kan moeilijk de balie onbezet laten. Dus halen de bodes koffie voor ons. Ik heb ook wel eens gevraagd of ze voor me naar de wc konden, maar dat lukte helaas niet." door Jeffrey Kutterink GOES - Verzekeringsmaatschap pij ZLM in Goes heeft finan cieel een goed jaar achter de rug. Het bedrijf haalde een om zet van 80 miljoen euro en een winst van 11,7 miljoen euro. Een stijging ten opzichte van de jaren ervoor. De recordwinst voegt het be drijf toe aan het eigen vermo gen. „We houden de winst volle dig in het bedrijf", zegt direc teur A. de Jonge. „We hoeven de premies niet te verhogen." De resultaten van de ZLM laten de afgelopen jaren een stijgende lijn zien. In 1999 boekte het be drijf een winst van 6,7 miljoen euro. Dat liep in 2000 en 2001 op tot respectievelijk 10 en 11 miljoen euro. In 2002 zakte het resultaat in tot 7,3 miljoen euro. Dat kwam door de grote hoeveel heid schademeldingen naar aan leiding van de oktoberstorm. Maar ook het slechte beurskli- maat trok zijn wissel. ZLM be legt het resultaat en kreeg daar door een tik van de slechte beurs mee. „Vorig jaar jaar trok de beurs weer aan en was het rendement positief. Die trend zet zich door", aldus De Jonge. Ondanks het groeiend resultaat, wil de ZLM het aantal diensten niet uitbreiden. „Het bestaans recht van het bedrijf is verze kerd als we blijven doen waar we goed in zijn en dat nog ver der verbeteren. Als je als klein bedrijf met een relatief beperkt assortiment pretendeert alles te willen gaan doen, moet je ermee stoppen." De stijgende lijn die de resulta ten over de afgelopen jaren la ten zien, zet zich volgens De Jon ge ook dit jaar door. tof Jeffrey Kutterink \1ISSINGEN - Chemieconcern Atofina in Vlissingen-Oost maakt zich zorgen over de veilig- tód in het gebied als energiebe drijf Delta er de Sloecentrale bouwt. Atofina heeft daarover iragen gesteld aan Delta en de jrovincie. Die onderzoekt de si mde nog. Atofina is bezorgd, omdat het *drijf te boek staat als zogehe- Hi domino-veroorzaker; ont- oft een fabriek op het Atofina- »rein, dan heeft dat direct ge- iriigen voor het nabijgelegen "nermphos. Precies tussen die xdrijven in wil Delta de Sloe- sntrale bouwen. Atofina vreest at de komst van de centrale sn te groot veiligheidsrisico -et zich meebrengt. Op het terrein van Atofina in flisangen-Oost staan drie fa- ineken, In een ervan, de Meta- siea fabriek, worden toevoegin gen gemaakt voor kunststoffen om die sterker en minder gevoe lig voor het weer te maken). Explodeert die fabriek, dan kan ie drukgolf in het ergste geval ,'orgen dat de gasleiding tussen üiermphos en EPZ knapt. De lading staat namelijk onder lichte overdruk om te zorgen lat het gas naar EPZ stroomt. Het ene ongeval veroorzaakt een ander, vandaar dat wordt ge broken over het domino-effect. De Sloecentrale die Delta wil gaan bouwen is gepland op een lerrein tussen Atofina en Therm phos. Als een deel van Thermp- cos gevaar loopt bij een ontplof- üng in een fabriek van Atofina, heeft dat wellicht ook gevolgen .oor de Sloecentrale, zo is de neesbij Atofina. De provincie, die een vergun ning moet afgeven voor de bouw van de nieuwe centrale, laat dat onderzoeken. Maar er doet zich een probleem voor. Atofina en Thermphos vallen onder het Be sluit Risico's Zware Ongevallen (BRZO). Dat stelt eisen aan het veilig heidsbeleid van bedrijven die op grote schaal met gevaarlijke stoffen werken. Doel van de Rijksregels is het voorkomen en beperken van ongevallen met ge vaarlijke stoffen. Daartoe moe ten bedrijven onder meer be schikken over een veiligheidsbe leid en een -beheerssysteem. Sommige ondernemingen die nen ook een veiligheidsrapport op te stellen en in te dienen bij de overheid. Vergunning Strikt formeel valt de Sloecen trale niet onder het BRZO-be- sluit. Er staat de provincie in dat licht bezien niets in de weg om een vergunning af te geven voor de bouw van de centrale. „Maar als die bewuste fabriek bij ons ontploft, trekt de druk golf die bij de explosie ontstaat zich daar niets van aan", ver woordt milieucoördinator P. de Mey de bezorgdheid bij Atofina. „Om de fabriek ligt een risi co-contour. Een straal waarin gevolgen merkbaar zijn als er iets mis gaat. In die cirkel ligt de gasleiding van Thermphos, maar ook de Sloecentrale." Atofina wil dus weten wat de ge volgen zijn van een eventuele ex plosie voor de Sloecentrale en de omliggende omgeving. De provincie, zo legt ambtenaar C. Meijler uit, neemt de vraag mee als ze de aanvraag van de ver gunning behandelt. „De proce dure is nog in een vroeg sta dium." Delta was gisteren niet bereik baar voor commentaar. De Sloecentrale gaat stroom op wekken uit het verbranden van gas. De centrale bestaat uit twee eenheden die elk 400 mega watt elektriciteit maken. De pro ductiecapaciteit van 800 mega watt staat gelijk aan zes procent van de totale productiecapaci teit in Nederland. Klanten De locatie tussen Thermphos en Atofina is gekozen, omdat onder meer Thermphos en aluminium- smelterij Pechiney de belangrijk ste klanten zijn. Ook is voor de plek gekozen, omdat Deltius er naast is gevestigd. Deltius, een dochter van Delta, levert stoom, gassen en koelwater aan bedrij ven in het Sloegebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23