I inde kokkelvisserij ii Waddenzee nabij Blunder Advocaat vergeven en vergeten Minister weigert erkenning Zeeuws als regionale taal torm velt vooral bomen 18° |n* m ibinet praat over afkoopregeling Brussel trekt 24 miljard uit voor nieuwe lidstaten imer wil ibulance in kt minuten ijarden geëist m tUCQZOOrf Kinderen praten over kanker In 2008 schuifdaken op Wimbledon Zorgen over Sloecentrale Delta arde wind siuimig met langdurig nog een harde stormachtige zuidwester. Verspreid paar buien, maxima rond 18 graden. Hg- W 7 i(jaargang no. 147 iderdag 24 juni 2004 nummer 1,20 Vrijdag 25 juni 2004 gaat het computersysteem van Ziekenhuis Walcheren over naar een nieuw systeem. Wij verzoeken patiënten met een afspraak 10-15 minuten eerder te komen dan gepland. Dit met het oog op de handmatige verwerking van uw gegevens gedurende de omzetting. Onze excuses voor het eventuele onge mak dat dit verzoek voor u met zich meebrengt. Ziekenhuis Walcheren. internet: www.pzc.nl ■Harmen van der Werf j| HAAG - Het einde lie mechanische kokkel- wij is nabij. Het kabinet luit morgen zo goed als innet de sector te gaan hi over een uitkooprege- Ook wordt dan een be ing venvacht vóór gas- aingin de Waddenzee. iïij om politieke redenen lissen moeten stoppen", secretaris J. Holstein van idiicentenorganisatie kok- ij weten. „dan moet dat gevolgd door een ruim de uitkoopregeling voor de sven mét een stevige socia- ragraaf voor het personeel, t liefst willen wij blijven zeker nu er heel veel kok- in de Waddenzee ligt, met zoveel als in het record- isr' fibinet mag tot uitkoop be en een driekoppige com- opdragen een uitkoopre- gop te stellen. In de Twee kamer bestaat in principe seerderheid voor voortzet- ran de mechanische kokkel- iij. WD-Kamerlid J. Ge- snog niet zover dat hij zich ften regeringsbeslissing tot op wil neerleggen. Hij erop dat er duizend direc- 1BAAG - Ambulances moe- üj ongelukken binnen acht Hen ter plaatse kunnen Een meerderheid van de rfe Kamer vindt dat het mi ne van Volksgezondheid de komende jaren naar toe ifferken. serkt het er aan om ambu- bmnen gemiddeld vijf- minuten ter plaatse te heb- is vooral in de dunbe- K provincies nog niet zo. SGP, PvdA, D66, Groen en SP wezen minister jjervorst van Volksgezond er woensdaggisteren tij een overleg op dat ook de voor de Volksgezondheid in december 2003 heeft voor een kortere aanrij- tacht minuten. ANP HJN - Vertegenwoordigers Holocaust-slachtoffers ;een rechtszaak aanspan- 'egen de Duitse overheid, vjlen achttien miljard dol- ïhadevergoeding omdat sland nog steeds kunst in leeft die eens van joodse -slachtoffers was. ANP/ te en vooral indirecte arbeids plaatsen in het geding zijn. Zijn collega S. Buijs (CDA) weet dat er tussen de sector en het mi nisterie van Landbouw is onder handeld, op initiatief van de sec tor. Zij zou een einde willen ma ken aan alle onzekerheid, die niet alleen wordt veroorzaakt door de politieke discussie in Den Haag. Ook speelt mee dat van het Europese Hof van Justi tie in Luxemburg een negatieve uitspraak over kokkelvisserij wordt verwacht. Buijs vindt dat de mosselsector meer ruimte en langdurige zekerheid moet krij gen, als de kokkel vloot wordt uitgekocht. Holstein van de producentenor ganisatie kokkelvisserij rekent zich niet rijk aan steun in het parlement. „Als het kabinet mor gen beslist, zal de Tweede Ka mer er pas na de zomervakantie over praten. En in de tussentijd moet het ministerie van Land bouw beslissen over onze aan vraag voor een visvergunning eind dit jaar. Dat bijt elkaar." van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Com missie heeft gisteren besloten de komende twee jaar ruim 24 mil jard euro uit te trekken voor de economische en sociale ontwik keling van de tien landen die op 1 mei lid zijn geworden van de Europese Unie. De meeste nieuwe lidstaten van de EU waren voorheen commu nistisch en hebben steun nodig om het ontwikkelingsgat tussen hen en de westerse lidstaten te dichten. Eurocommissaris voor Regio naal Beleid Jacques Barrot zei dat het opzetten van structurele fondsen voor die landen onder deel getuigt van solidariteit bin nen de EU. Brussel had vorig jaar al besloten een fonds op te zetten voor de ontwikkeling van de nieuwe lidstaten, maar dat besluit kon pas na de toetreding van de landen worden bekrach- tigd. Verder heeft de regering van Cy prus gisteren laten weten dat zij Turkije niet zal dwarsbomen bij toetreding tot de unie. Brussel besluit in december of er met Turkije wordt onderhandeld. Een van de struikelblokken is het deels bezet houden van Cy prus door Turkije. AP/ANP pagina 5 Kamer steunt grondwet portugal rëTiTïTT^^H Tsjechië 3 9 Nederland 3 4 Duitsland 3 2 Letland 3 1 Nederland-Letland 3-0 Duitsland-Tsjechië 1-2 'Ben ik zo angstaanjagend' is de titel van een boek waarin journaliste Da- niëlle Vogels kinderen laat vertellen hoe het is om kan ker te hebben. Het boek werd gistermiddag gepre senteerd in Waterland Neel- tje Jans in aan wezigheid van de kinderen. Op Wimbledon werd gisteren geen tenniswedstrijd ge speeld, het regende de hele dag. Vanaf 2008 is het niet meer mogelijk dat een dag verregend. Vanaf dan moeten de banen in Londen schuifdaken hebben. Chemieconcern Atofina in Vlissingen-Oost maakt zich zorgen over de veiligheid in het gebied als energiebedrijf Delta er de Sloecentrale bouwt; ontploft een fa briek op het Atofinaterrein, dan heeft dat direct gevolgen voor het nabijgelegen Thermphos. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5;Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18, 19 en 21; Economie: 23, 25 en 27 Grote vreugde in het Nederlands elftal na de eerste treffer van Van Nistelrooij. van onze sportredactie BRAGA - Het Nederlands elftal speelt zaterdag de kwartfinale van het Euro pees kampioenschap in Faro tegen Zwe den. Oranje won gisteravond de laatste groepswedstrijd tegen Letland met 3-0. Het veredelde Tsjechische B-team ver sloeg Duitsland in Lissabon met 2-1. Voor de Mannschaft van Rudi Voller is het toernooi in Portugal voorbij. De blunder van Advocaat - de foute wissel van Robben - is hem nu al bijna verge ven. Hoewel bondscoach Dick Advocaat vooraf had gezegd zich weinig aan te zullen trekken van de andere wedstrijd, zat reservedoelman Sander Westerveld vrijwel de hele wedstrijd met zijn oor aan de mobiele telefoon. Hij hield de bank van Oranje op de hoogte van de ontwikkelingen in Lissabon, waar Tsje chië het opnam tegen Duitsland. Het beleg van de Letse stellingen in het stadion van Braga werd slechts af en toe onderbroken door een gevaarlijke te genstoot. Maar de spanning werd gebroken toen in Portugal de Tsjechen op voorsprong kwamen. Het tweede doelpunt van de Tsjechen werd ook op de bank van Oran je met gejuich begroet, op de tribunes was sprake van een feeststemming. Ruim 20.000 Oranje-fans vierden wat pas na 90 minuten echt zeker werd: Ne- foto Fernando Llano/AP derland mag in Portugal blijven voor de kwartfinale. Voor aanvang van de wed strijd werd een aantal hatelijke an- ti-Dick Advocaat-spandoeken verwij derd van de tribunes. Zoals de tekst: "Let's go home Dick'. Trainer Advocaat maakte nadien een opgeluchte indruk en had zelfs het nodige vertrouwen voor de nabije toekomst: „Het belangrijkste is dat we bij de laatste acht zitten. Zwe den is volgens mij een ploeg waar we van kunnen winnen." GPD door Rinus Antonisse DEN HAAG - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken wei gert het Zeeuws te erkennen als zelfstandige regionale taal. Hij vindt de Zeeuwse dialecten een gewoon onderdeel van het Ne derlands. De beslissing van de minister, die ruim twee jaar op zich liet wachten, is in Zeeland met ge mengde gevoelens ontvangen. „Het is meer een politiek besluit dan een zuivere taalkundige be slissing", zegt voorzitter C. Mar tens van de Zeeuwsche Vereeni- ging voor Dialectonderzoek. Hi] wijst erop dat het Zeeuws vergelijkbaar is met regionale ta len als het Nedersaksisch en het Limburgs, die wél erkend zijn op grond van het Europees Handvest voor regionale talen of talen van minderheden. Dat was ook voor het provinciaal be stuur een belangrijk motief om voor erkenning te gaan. Minister Remkes ziet een verge lijking niet zitten. In tegenstel ling tot het Nedersaksisch en het Limburgs zijn de Zeeuwse dialecten volgens hem vanouds dialecten van het Nederlands. De bewindsman onderstreept dat de Raad van Europa uitdruk kelijk heeft bepaald dat dialec ten van de officiële taal (of ta len) van een land, niet kunnen worden aangemerkt als een zelf standige taal in de zin van het Europees Handvest. Remkes' afwijzende opstelling is versterkt door een negatief ad vies van de Nederlandse Taal unie. Ook die ziet het Zeeuws niet als zelfstandige streektaal. pagina13 onbegrip na besluit (Advertentie) De zware zomerstorm psteren over Zeeland trok vooral slachtoffers onder "fflen geëist. De brandweer "i actie komen om een ?al omgevallen bomen die "veroorzaakten te verwij- "®elijk deel van de provin- "cervond de minste schade. bet feit dat de storm allerlei aankondigingen 15 een verrassing kwam, zorgde er voor dat de schade be perkt bleef. Volgens woordvoerder R. Mal- jaars van een speciaal bij elkaar geroepen Regionaal Operatio neel Team van de hulpdiensten hadden veel mensen hun verant woordelijkheid genomen en tij dig maatregelen getroffen. Dat betekende dat de hulpdiensten niet in actie hoefden te komen voor mensen die met caravans op weg waren en watersporters. De brandweer was het meest in touw. Tot negen uur gistera vond moesten ongeveer honderd incidenten worden afgehandeld. (Advertentie) Informatieavond: vandaag Opleidingen Horeca, Toerisme en Voeding Opleidingen Economie Ook informatie over aile andere opleidingen! Tijd: 18 00 tot 21.00 uur Locatie: Ravenstei|nweg 1 te Middelburg Tel: (0118) 55 83 00 www.roaeeland.nl Zo raakte omstreeks vijf uur in Vogelwaardé een kalfje te wa ter. Op camping Duinrand, ook in Burgh-Haamstede dreigde gis teravond rond half tien een boom op een vakantiewoning te vallen maar daar kon de brand weer niets uitrichten. Omzagen zou betekenen dat de boom ook op het huisje zou vallen. Op de locatie van openluchtspel De Wonderdokter in Brouwers haven woeien hekken en een deel van het decor om. Het treinverkeer in de rest van het land ondervond gisteren door de storm voornamelijk hin der door blikseminslag en omge vallen bomen. Schiphol had te maken hebben met vertragingen door de storm. Een Pools zeil jacht met tien mensen aan boord verkeerde gisteren in nood voor de kust van Egmond. Twee reddingsboten begeleid den het schip naar Den Helder, pagina 11 zelden zware storm in juni De brandweer verwijdert in Ovezande takken. Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per iaar met automatische j incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1