»zc Wimbledon mvdt overdekt Ook drukke sportzomer voor Ross-Van Dorp Bobbie Traksel maar even alleen winnaar 19 mnisbanen krijgen in 2008 schuifdak |0 adijk/Leenstra «derde ronde Papendal Games afgelast Schakers uitgeschakeld op WK Sterren zeggen af voor dreamteam Schaatsers oefenen in windturbines Veel ervaring in ploeg Armstrong Van Moorsel krijgt prijs sportpers Winst en verlies bridgevrouwen donderdag 24 juni 2004 jan van Geen De aardbeien met groom halen ze niet weg van jnbledon, maar met de regen- iJerbrekingen is het in 2008 ijaan. Nog drie jaar moet de jc urenlange herhalingen van idarische wedstrijden uit- als de luiken in Londen ctreens open gaan. Dat is afge- jien wanneer de tennisbanen ?rdekt worden. roep om een schuifbaar dak zal jaren, maar altijd hield All England Lawn Tennis sb (AELTC) de vooruitgang id De angst voor ongelijk- ji overheerste, als op de ene a wel gespeeld kon worden opde ander niet. Het was een Hade gedachte, want er is 5 toernooi ter wereld waar üoelers zo ongelijk behandeld rden. De toppers mogen zich cere nog altijd in een veel ere kleedkamer omkleden ede mindere goden en dat is Khet enige privilege. ■vrees om het gras te bescha men was nog groter. Verhalen die van het gras in Amster- a Arena kennen ze wel in eden. Aan geen gazon ter we- 5 wordt meer aandacht be id dan aan dat van Wimble- Gedurende het jaar zijn ERLIJN - Rebekka Kadijk en turil Leenstra zijn het beach- èybaltoernooi in Berlijn, on- van de World Tour, uit- ikend begonnen. Nederlandse duo won giste- tweemaal en bereikte daar- ede derde ronde. In de eind igschikking betekent dat in geval de negende plaats. i taatssecretaris bezoekt na EK voetbal ook Olympische Spelen en Paralympics c.'Gijs van Oosten veertien specialisten in de weer om de negentien banen te onder houden. Tijdens de 'fortnight' komen daar nog eens veertien hulpen bij. Slechts zes toernooien - vier waar de televisie bij was - zijn niet door regen beïnvloed: die van 1908,1931,1976,1977,1993 en 1995. Sinds de eerste editie in 1877 zijn er dertig, en na gis teren dus 31, volledige dagen verregend aan de Church Road. In 1991 pleegde de organisatie heiligschennis door van de eerste zondag een wedstrijddag te maken. Ook 1997 kende een 'people's sunday', zo genoemd omdat alle kaarten dan in de vrije verkoop gaan en ook het klootjesvolk toegang heeft tot de banen. De laatste finale die pas op maandag kon worden ge speeld, was die tussen Ivanise vic en Rafter drie jaar geleden. Voor deze editie zijn vooralsnog alleen de aanvangstijden van vandaag en morgen een uur ver vroegd, maar houdt men nu al rekening met een extra speeldag op zondag. Gisteren, en in mindere mate maandag en dinsdag, was het immers bar en boos. Aanhouden de regen maakte het tennis on mogelijk. De Argentijn Guiller- mo Coria begon maandag aan zijn partij tegen Wesley Moodie en schold een official de huid vol toen hij bij een paar drup pels dinsdag weer het centre court moest verlaten, op slechts twee punten van de zege. Giste ren wachtte hij tevergeefs op zonnestralen, dan wel enige op klaringen. Paul Haarhuis en Mi riam Oremans moesten eens drie dagen wachten voor zij hun matchpoint in het gemengd dub bel konden verzilveren. Als er minder dan een uur geten nist wordt, krijgt het publiek zijn geld terug. Alleen vanwege het financiële risico al, is over kapping onvermijdelijk. Maar geld terug of niet, de gemiddel de bezoeker heeft zo lang op kaarten voor The Champions hips gewacht, dat dat er niet eens toe doet. Toeschouwers lie pen gisteren geërgerd over het park. Op Henman Hill keek het gros naar herhalingen uit vroe ger jaren. BBC-kijkers konden via internet stemmen welke klas sieker in aanmerking kwam voor heruitzending. Het werd uiteindelijk de finale uit 1992 tussen Andre Agassi en Goran Ivanisevic. De partij in de derde ronde tussen Haarhuis en Henman uit 1997 redde het niet. En uiteraard kwam voor de zoveelste de legendarische tie break tussen Borg en McEnroe weer langs uit 1980 (20-18). Maar juist daardoor is de he roïek daar inmiddels wel van af en begint die tiebreak inmiddels behoorlijk saai te worden. Tien minuten In 2008, en op zijn laatst 2009, is dat niet meer nodig. Alle reser ves zijn overboord gegooid door de AELTC. Met het doorzichtige schuifdak dat lucht en licht in ruime mate doorlaat, wordt het gras in het uit 1922 stammende centre court - het juweel in de kroon - niet aangetast. Het kost straks slechts tien minuten om het te sluiten. Tegelijkertijd wordt de capaciteit van de Groe ne Kathedraal uitgebreid van 13.800 naar 15.000 stoelen. Om een en ander te financieren - de kosten van de operatie zijn niet bekend gemaakt - gooit Wimble don 2300 plaatsen voor een pe riode van vijf jaar (2006-2010) in de verkoop. Per luxe plaats moet de koper bijna 35.000 euro neertellen. Nominale waarde? 'Slechts' 3500 euro. Maar je moet er wel wat voor over heb ben om, in ieder geval de laatste twee jaar van de overeenkomst, veertien dagen lang non-stop tennis te zien. Dan kan, met het dak erop, het dak eraf gaan. GPD Het regent op Wimbledon: toeschouwers op Henman Hill kijken nog maar eens naar een herhaling van een partij van Serena Williams. foto Vassil Donev/EPA EN' HAAG - 'Sportgek' noemt faience Ross-Van Dorp zich- 1 Dat is geen verkeerde eigen- hp voor een staatssecretaris ■VWS, die een drukke sport- eer tegemoet gaat. Ross was lanwezig in Portugal om het Wands elftal te steunen op Europees kampioenschap «tbal. Gisteren was ze in Am- dam bij de rondgang van de impische vlam, in augustus be dil ze de Olympische Spelen Athene en in september 'doet' •nog een paar dagen Paralym- tdbalbondscoach Dick Advo- Htzou ze graag een hart onder ?nem willen steken. Ross: „Ik "i me goed identificeren met A Advocaat. We leven in een ndmet 16 miljoen deskundi- die hun eigen opvattingen Men. Voor Advocaat valt het :fl mee, het is een harde klus, iarhij doet het knap." ®(»Ik ben van de vleugelspit- 11vindt dat Advocaat „bo- de kritiek moet staan en ip eigen beslissingen dient te ®en. Hij mag er best eens wat !n zeggen, want een keer boos Wen is ook een manier om er pn te staan." Ross zegt als de Nstrijd begint net zo veel toe- ftouwer te zijn als toen ze nog po staatssecretaris was. „Dit Men van de leukere onderde- kvan mijn werk, want ik ben P%k." ko twee maanden, als de Wpische Spelen in Athene be- pnen. wil de staatssecretaris t de Griekse hoofdstad ook zo omogelijk Nederlandse atle- taan het werk zien. De spor- j-oe verwachtingen van de Ne- Oandse olympische ploeg zijn Ook omdat zich ten doel heeft ge- ödmeer dan 25 medailles, de van de vorige Olympische Nen in Sydney, te winnen. P is zeer de vraag of die doel- wling wordt gehaald. „Ik vind ft belangrijk dat de medailles "worden gewonnen ook wor- !n gewaardeerd. Want als het dan 25 medailles zijn, aSer geen gevoel ontstaan dat 'nebben gefaald", stelt Ross. aar sportbeleving is tegen- °01'dig, vanwege drukke werk vooral passief. Ze drie dochters van 14,16 en J3ar oud. De middelste doet mee aan wielerkoer sen. „Dan gaan pa en ma met broodjes en limonade mee", lacht Ross (46), die zelf een ver leden heeft als dressuuramazo- ne. De staatssecretaris, die compen seert door te wandelen en te fiet sen, geniet van de sportpresta ties van anderen. „Met sport prestaties waarbij bijzonder emoties vrijkomen, heb ik het meest. Dan denk ik aan de etap pezege van Karsten Kroon in de Tour van 2002. Zo'n verhaal van die vriend (wiens vriendin een paar dagen eerder was overle den) grijpt mij aan. Maar ook een heel erg mooi doelpunt kan mij ontroeren. Vorig jaar scoor de Hans van de Haar, toen nog met De Graafschap, met een om haal tegen Ajax. Geweldig vond ik dat." De sportwereld rolde een half jaar geleden over haar heen na de laatste bezuinigingsronde die vooral de subsidiestroom naai de bondsbureaus drooglegde. „Ik hoop dat er wat meer begrip is ontstaan. Over de hele linie, ook in de zorg- en welzijnssec tor is het moeilijk. Bezuinigen doe je niet voor je plezier. Je ont komt er in deze tijd niet aan om prioriteiten te stellen," Ross vindt het 'jammer en verba zingwekkend' dat NOCNSF- voorzitter Erica Terpstra geen gelegenheid onbenut laat om te benadrukken dat het huidige ka binetsbeleid de breedtesport de nek omdraait. „De woorden van Terpstra berusten niet op reali teit. Het is een beetje gemeen van haar." Breedtesport De staatssecretaris ziet voor de overheid juist een belangrijke taak weggelegd in het stimule ren van de breedtesport, de ta lentontwikkeling en het vrijwil ligerswerk. „Zonder breedte sport zal er nooit topsport zijn. De overheid investeert in breed tesport met de BOS-impuls (sub sidieregeling Buurt, Onderwijs, Sport). Met die impuls wil ik ge meenten en organisaties op het gebied van onderwijs, sport en buurt ondersteunen bij een in tensieve samenwerking. Deze sa menwerking is uitermate ge schikt is om kwetsbare jongeren positief te benaderen." „Binnen mijn departement voeg ik vier geldstromen samen om tot een stevige financiële impuls te komen. Het gaat dan om een bedrag van enkele miljoenen in 2004, en dat bedrag loopt de ja ren erna nog op tot maximaal 20 miljoen. Een deel van het geld vanaf 2006 is afkomstig uit de bezuinigingen op de instellings subsidies. En juist omdat de ge meenten ook zelf een euro leg gen op elke euro van de BOS-im- puls die ik geef, zullen de sport verenigingen waar mevrouw Terpsti'a voor staat daar ook van profiteren." Hoewel Ross vindt dat er in de topsport een taak ligt voor de commerciële sponsoring, inves teert ze ook op dit front. Zo neemt de overheid deel in het Fonds voor de Topsporter, waar aan de gekwalificeerde topatle ten een maandelijks inkomen ontlenen. Na Athene wordt die regeling opnieuw bekeken. Ook neemt de overheid zich voor te blijven investeren in evenemen ten en accommodaties. Voorbeel den zijn de wieier- en atletiek baan in Apeldoorn, het zwem bad in Eindhoven en sportevene menten als het EK turnen en het EK honkbal en voor 2005 het WK honkbal en het WK voetbal tot 20 jaar. Als ze omschakelt van moeilijke kwesties in de medische ethiek of gehandicaptenzorg naar de sport, komt Ross nooit in de ver- PAPENDAL - De internationa le atletiekwedstrijd Papendal Games op gisteravond is afge last. De organisatie vond het we gens de storm niet verantwoord de atleten te laten sporten. Een aantal atleten wilde de Pa pendal Games gebruiken om TRIPOLI - De drie Nederlandse deelnemers aan het we reldkampioenschap schaken in Tripoli zijn allen gesneu veld in de tweede ronde. Sergej Tiviakov en Ivan Sokolov kwamen in hun tweede partij, na verlies in de eerste, niet verder dan remise. Loek van Wely hield het tegen zijn Russische tegenstan der Valeri Filippov het langste vol. Hij wist na verlies van de eerste partij de tweede te winnen. Na de barrage met rapidpartijen was de stand nog steeds in evenwicht. In de beslissende blitzpartij ging de Tilburger ten onder. De prganisatoren van het Nederlands kampioenschap kunnen daardoor opgelucht ademhalen. Vanaf de kwartfi nales in Tripoli overlapten het WK en het NK elkaar. Zo lang de Nederlanders in Libië in cle race bleven, was hun deelname aan het NK onzeker. Het NK wordt van 30 juni tot en met 9 juli gehouden in Leeuwarden. ANP DETROIT - Het Amerikaanse Dream Team dat op de Spe len van Athene voor de vierde keer op rij goud moet win nen in het basketbal, ziet steeds meer sterren uit de selec tie verdwijnen. Ben Wallace en Richard Hamilton van de kersverse NBA-kampioen Detroit Pistons hebben zich de ze week allebei afgemeld. De basketbalmiljonairs zijn bang voor terroristische acties in Athene, meldt de krant Detroit Free Press. Het dreamteam raakte in de aanloop naar cle Spelen al meer NBA-sterren kwijt die aanvankelijk wel bereid wa ren mee te gaan. Onder anderen Tracey McGrady, Jason Kidd, Mike Bibby, Vince Carter, Shaquille O'Neal en Ko be Brvant keerden het nationale basketbalteam de rug toe. ANP/AFP HEERENVEEN - De Nederlandse schaatstop zal volgen de week onder bijzondere omstandigheden trainen op het ijs van Thialf. In de Heerenveense schaatstempel zijn bij wijze van experiment zes windturbines geplaatst. Op die manier moet 't mogelijk zijn om - dankzij rugwind - op hogere snelheid de bochtentechniek aan te scherpen. Het experiment, volledig betaald door sportkoepel NOCNSF, is vooral bedoeld om de Nederlandse schaat sers ook komend seizoen aan de leiding te houden. Mocht het project werken, dan kunnen de schaatsers ook hun trainingsarbeid verzwaren door met tegenwind te trai nen. ANP BERLIJN - Lance Armstrong gaat met een ervaren team proberen de zesde Tourzege te boeken. In de formatie is ook een plek ingeruimd voor de twee nieuwelingen José Azevedo (Portugal) en de Spanjaard Benjamin Noval. „De laatste week wordt 't zwaar. Waarschijnlijk de zwaar ste week die we ooit beleefd hebben", sprak Armstrong. „Je kunt beter een sterkte tweede helft hebben, dan een goede eerste helft." Naast Armstrong, Azevedo en Noval heeft Bruyneel ook Floyd Landis, George Hincapie (beiden Verenigde Sta ten), Vjatsjeslav Ekimov (Rusland), Pavel Padmos (Tsje chië), Manuel Beltran en José Luis Rubiera (Spanje) aan gewezen voor de Tourdeelname. ANP/DPA leiding om sport als een triviale bijzaak te beschouwen. „Er is geen enkel beleidsterrein dat zo veel raakvlakken heeft met an dere beleidsterreinen als sport. Sport kan heel goed dienen als instrument voor andere beleid sterreinen. Sport hangt er niet bij, het gaat er juist in. Maar sport is er ook om de sport. Die balans moet er nadrukkelijk zijn." GPD van onze sportredactie LEEUWARDEN - Wielrenner Bobbie Traksel was gisteren een dolgelukkig man na zijn winst in de eerste Noord Nederland Tour. Het was zijn eerste zege in twee jaar tijd en in de sprint had hij toch maar mooi Nederlands kampioen Rudie Kemna versla gen. De 22-jarige renner uit Tiel werd ook gehuldigd, maar hoor de op weg naar huis dat hij na jury-ingrijpen de zege met de 21 andere overgebleven coureurs moest delen. Reden voor deze unieke uit spraak was dat de koplopers in de finaleronden verkeerd waren gestuurd en er daardoor geen Staatssecretaris Ross-Van Dorp (rechts) was samen met de prinsen Willem-Alexander en Bernhard jr aanwezig bij de EK-wedstrijd Neder- land-Tsjechië. foto Hans van Weel/GPD zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen. Onder ande ren middenafstandlopers Ar- noud Okken, Lotte Visschers en Najla Jaber hadden een limiet poging op de 800 meter aange vraagd. „Er is ons van alle kan ten verzekerd dat het onverant woord is om de wedstrijd door te laten gaan. Zeker omdat, het weerbureau Meteo Consult om streeks zes uur vanavond harde windstoten met regen en hagel verwacht", zei een woordvoer der van de organisatie. „Op het terrein staan tenten en er is overal elektriciteit. Kort om, er is verhoogd risico en de atleten kunnen gevaar lopen. Dat willen we natuurlijk niet." ANP RIJSWIJK - De jaarlijkse prijs van de Nederlandse Sportpers (NSP) is voor het jaar 2003 toegekend aan wielrenster Leontien Zijl aard-Van Moorsel. De sportpers beloont de Rotter damse daarmee voor een positieve opstelling tegen over de media gedurende haar hele carrière. De prijs wordt komende zondag uitgereikt tijdens het Nederlands kampioen schap wielrennen in Rotter dam. De NSP-prijs werd in 1996 in het leven geroepen door het bestuur van de beroeps groep om sporters, trainers of officials te eren die in goede en slechte tijden be grip hebben voor de belan gen en wensen van de sport media. In het verleden werden Joop Alberda (volleybal), Erik Breukink (wielren nen), Jacco Eltingh/Paul Haarhuis (tennis), Henk Gemser (schaatsen), de broers Frank en Ronald de Boer (voetbal), Erik Dek ker (wielrennen) en Pierre van Hooijdonk (voetbal) uitverkoren. ANP normaal wedstrijdverloop had plaatsgevonden. De beslissing werd genomen door de Britse ju rycommissaris Ken Farmes en toegelicht door de Nederlandse wedstrijdleider Erwin Kistema- ker. „Wanneer zoals hier een renner (Matthé Pronk) zich koploper waant en daarbij tussen het nor male verkeer belandt, is er geen normaal verloop. In dat geval kan er geen winnaar zijn", al dus Kistemaker. De jury stelde, na overleg met de wedstrijdleiding, vast dat de 22 koplopers de UCI-punten en het prijzengeld moeten delen. Traksel en zijn ploegleider Adrie van Houwelingen waren furieus toen ze hoorden van het verdict van de jury. Traksel: „Het gaat van kwaad tot erger in Nederlandse wedstrijden. Laatst al dat incident in de Ster Elektrotoer, waarbij een auto mobilist het peloton inreed, nu dit weer. Hoe kunnen ze me nu huldigen om het publiek tevre den te stellen en me naar huis la ten gaan in de waan dat ik ge wonnen heb?" Van Houwelingen gaat nog een stapje verder. „De Nederlandse juryleden zijn een schande voor het internationale jurycorps. Alleen hier kunnen dit soort dingen. Hier gaat het Ne- der-landse wielrennen aan ka pot. De politie reed goed, maar een KNWU-jurylid op de motor reed verkeerd. Wiens schuld is dat dan?" ANP MALMO - De Nederlandse vrou- wenploeg heeft gisteren op de Europese kampioenschappen bridge in Malmö gewonnen van Finland (18-12) en gelijk gespeeld (15-15) tegen Enge land. De titelverdediger staat vierde, het verschil met koploper Zwe den is echter al behoorlijk, 25 punten. In de open klasse hield Italië de koppositie met zeges op Letland en Roemenië. De Nederlandse mannen wonnen met 24-6 van San Marino, nadat ze waren be gonnen met een nederlaag tegen Portugal (8-22). Nederland staat momenteel op de twaalfde plek. ANP fö THF CHAMPIONSHIPS 0^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19